Nieuwe Leidse Courant [Aanval Zuid-Vietnam: doden en gewonden in kamp V.S. Wervelstorm over Sicilië: acht doden Erhards plan is geen oplossing Schaduw over presidentsverkiezingen Goldwater: ik had het al lang verwacht Maleisische pamfletten boven Indonesië Spaak naar Amerika Spoorwegongeluk eist 39 doden in oostzone Einde Amsterdamse bouwstaking in zicht Matrozen met auto uit de gestolen bocht CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD ^Stantvasrigh 'a gkcbUvM fntjn hert in teghenipoef Maandag 2 november 1964, 45ste jaargang Koudere nacht Opklaringen en slechts op enkele plaat sen een bui, in hoofdzaak in de kustge bieden. Koudere nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen als van daag. Matige, aan de kust aanvankelijk nn en dan krachtige wi:td ruimend van noordwest naar noord tot noordoost. (Op gemaakt om 11.15 nur). V EEN orkaan heeft gedurende het weekeinde huisgehouden aan de zuidelijke kust van Sicilië. Hij richtte grote schade aan in Santa Croce Came- rino, een streek iten zuiden van Raguse, die door ruim zevenduizend mensen wordt bewoond, en in Catania. Vol gens nog onbevestigde berichten zou den acht personen om het leven zijn gekomen. Er zou een groot aantal ge wonden zijn; men spreekt van honderd. De wervelstorm heeft ook vier vlieg tuigen van de Kon. Marine ernstig be schadigd. Het zijn onderzeebootbestry- dingsvliegtuigen van het type Grunman c-2/a Tracker, die op het vliegveld Fon- tana Rosa zyn gestationeerd. Ze namen deel aan oefeningen met schepen van Smaldeel Een, dat momen teel in het Middellandsezeegébied op na jaarsoef enr eis is. De hangar waarin de vliegtuigen waren ondergebracht is door de wervelstorm volkomen vernield. Er deden zich hier echter geen persoonlijke ongelukken voor. Drie Nederlandse soldaten in Duitsland gedood Zaterdagavond zijn drie dienstplichtige [soldaten, die tijdens ccn oefening in Duitsland verbleven, nabij Seisingen even ten noorden van Seedorf b een ver keersongeval om het leven gekomen. De soldaten, die links van de weg liepen, werden door een Duitse auto, die juist een andere auto wilde passeren, geschept. Zij waren vrijwel op slag dood. Het be treft dpi. sld. A. van der Waal van Dijk uit Sliedrecht, dpi. sld. A. H. Bartels uit Maastricht, en dpi. sld. H. J. Passies uit Aalsmeer, allen 20 jaar oud.. DE schokkende gebeurtenissen in Zuid-Vietnam hebben een donkere schaduw geworpen over de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die morgen aan de stembus zullen worden uitgevochten. De mogelijkheid be staat, dat talrijke Amerikanen nu nog beslister op Johnson zullen stemmen, omdat zij de onberekenbare Goldwater niet vertrouwen. Het is echter bepaald niet uitge sloten, dat zij zich van Johnson zul len afkeren, omdat zij van mening kunnen zijn, dat met name in zuid- oost-Azië veel krachtiger moet wor den opgetreden dan in het afgelopen jaar het geval is geweest. Goldwater verklaarde gisteren „deze vitale kwesties te zullen aanpakken", als hij president zou zijn. En hij voegde eraan toe, dat John sons regering op drift is en geen beleid voert, dat die naam waardig is. De pre sident zei: „We zullen ons niet laten verdrijven. Maar we laten ons ook niet tot onbezonnen daden verleiden". De slag, die de Vietcongrebellen de Amerikanen in Zuid-Vietnam hebben toegebracht, is zwaar. Zes man sneuvel den en niet minder dan 27 vliegtuigen werden buiten gevecht gesteld. Het aan tal gewonden bedraagt 36. Gisterochtend vroeg deden de rebellen een aanval op de belangrijke luchtmachtbasis Bien Hoa, die 20 kilometer van Saigon ligt. Met mortiervuur beschoten zij de aldaar ge stationeerde Amerikaanse straalbom- menwerpers en het bij het vliegveld ge legen Amerikaanse kamD. Vier gesneuvelden zyn Amerikaanse soldaten. Bij de gewonden zijn 31 Ame rikanen. Daarna deden de rebellen een aanval op het militaire terrein van Tan Oeyen, een stad 9 kilometer ten noorden van Saigon. Bij deze aanval met mortier granaten sneuvelde een Amerikaanse of ficier en werden een Amerikaanse offi cier en 15 Zuldvletnamese soldaten ge- Vervangen Het communistische granaatvuur ver nielde vijf Canberra-straalbommenwer- pers, acht andere toestellen van dit type werden zwaar beschadigd en zeven licht. Voorts werden drie Zuidvietnamese jachtbommenwerpers van het type Sky- raider zwaar beschadigd en vier Ame- Klacht over elf Maleisische vliegtuigen hebben dui zenden pamfletten uitgeworpen boven Indonesische bases, van waaruit de Indonesiërs het schiereiland Mallakka hebben aangevallen, aldus wordt offi- cieel bekend gemaakt in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer. Tevens heeft Maleisië zich bij de Vei- ligheidsrar. beklaagd dat ïhdonesië de Neem geen ris!co...verf met De verf met flexabiliteit* "extra speling voor de doe het-zetver In één oogopslag Echte antipapisten haten roomsen niet pag. 2 Humanisten verliezen ge duld pag. 2 Ongebruikelijke vorm van dank pag. 2 Morgen: General Elec tion Day!! pag. 5 Waar of niet waar? (Chroesjtsjef) pag. 5 Bovendien Boeiende studie: wie is Carlos Hugo en wat is het Carlisme? pag. 7 TV voor doven hoe? pag. 7 Sport pag. 9, 10 en 11 vervat in een brief van de Maleisische laatste zes weken elf daden van agressie tegen Maleisië heeft gepleegd. Deze klacht ambassadeur by de Verenigde Naties, Dato 'Ong Yoke Lin, aan de voorzitter de Veiligheidsraad, sir Patrick Dean. Hy verzocht een afschrift van deze brief te zenden aan alle 112 leden der V.N. Tevens vroeg hij een bijeenkomst van de In een gesprek met journalisten beves tigde hy het bericht, dat er nu 53 van de 55 enkele dagen geleden op Malakka gelande Indonsiërs gevangen genomen Volgens de Maleisische bekendmaking is gebleken uit verhoren van gevangen genomen infiltranten dat het Indonesi sche volk en het merendeel der Indone sische militairen niet op de hoogte is var de ware redenen van de guerrilla-lan dingen. Het doel der pamfletten is, de Indone siërs die kans lopen naar Maleis» worden gezonden, zo veel mogelijk lichten zodat zij later geen recht zullen hebben om te ontkennen dat zij op de hoogte zijn geweest van het doel van uitzending. De pamfletten bevatten een brief, dertekend door luitenant Soetinko, mandant van de op 2 september bij Labis in Johore gelande para's, die twee weken later gevangen genomen was. Deze hebben verklaard dat de aanvallen op het Maleisische vasteland een ..volslagen n lukking" zijn geworden en dat de sneuvelden voor niets zijn gestorven. rikaanse helikopters licht. Het betrekke lijk geringe verlies aan mensenlevens toegeschreven moeten worden aan de snelle evacuatie, waarmee meteen werd begonnen, toen de eerste granaten insloegen. Een Amerikaanse officier riskeerde zijn leven om te voorkomen, dat er een lading bommen ontplofte. Hij kroop on der een brandende B-57 en spoot water op de lading bommen van het toestel. Gisterochtend zijn nog tegenaanvallen ingezet door Zuidvietnamese troepen. In Washington werd reeds bekend gemaakt dat president Johnson een onderhoud heeft gehad met Rusk en McNamara, de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en defensie. Op last van Johnson werden de verlo ren gegane toestellen onmiddellijk door andere vervangen. Er werd echter niet gerept over een uitbreiding van de stryd tot Noord-Vietnam. Zoals bekend, heeft senator Goldwater meer dan eens voor dit laatste gepleit. In de Ver. Staten ziet men de aanval van gisteren niet als een belangrijk keer punt in de strijd in Zuid-Vietnam. Er heerst in dat land geen crisissfeer. Men kan de aanval zien als een preventieve maatregel om de Amerikaanse bommen werpers uit te schakelen, die tegen Noord-Vietnam ingezet kunnen worden. (Voor vervolg zie pag. 1) Levensgevaarlijk gewond Rover schiet dappere verpleegster neer in kindertehuis Bij een brutale roofoverval in de kin derkolonie Op de Berg in het Belgische Rekem is een Nederlandse verpleegster ernstig gewond geraakt. Het meisje, de 21-jarige Maria Baens uit Kinrooy, kreeg vier kogels ln het lichaam, toen ze zich tegen twee gemaskerde bandieten ver zette, die zaterdagavond het administra tiegebouw overhoop wilden halen. Na hun laffe daad namen de daders onmid dellijk de vlucht. De politie is er tot nog toe niet in geslaagd hen op het spoor te komen. De onverlaten moeten kennelijk goed ingelicht zijn geweest over de gang van zaken in het kindertehuis. Er bevond zich een groot bedrag aan geld in de brandkast, dat voor betaling aan het personeel was bestemd. Terwijl de rovers met het forceren van de brandkast bezig waren, kwam de moeder-overste binnen. Onder bedreiging met een pistool moest ze zich in een hoek van het kantoortje opstellen. Geheel toe vallig betraden via een andere deur twee verpleegsters de kamer. Ook zij werd gesommeerd tegen de muur te gaan staan, doch Maria Baens nam dit niet. Met een katachtige sprong viel ze een van de mannen aan, die haar zonder pardon neerschoot. Een van de kogels raakte haar longen, drie andere door boorden haar lever. Na de vlucht van de bandieten is het meisje in allerijl naar het ziekenhuis te Genk vervoerd. Vanmorgen verkeerde de verpleegster nog steeds in levensgevaar. V iet cong-rebelten hebben belangrijke luchtmachtbasis Bien Hoa, op ongeveer 20 kilo meter van Saigon, aangevallen. Hierbij verloren vier Ameri kaanse militairen het leven en werden er twintig gewond. Zes Amerikaanse B-57 straalbom- menwerpers (foto.- van een van de toestellen is alleen nog een gedeelte van de straalmotor over) werden vernield en acht beschadigd. (Telefoto) De Belgische minister van buitenland se zaken, Paul-Henri Spaak, is gisteren uit Brussel naar de V.S. vertrokken. Vandaag zou hij in New York een onder houd hebben met secretaris-generaal Oe Thant van de V.N., over de verhouding tussen de volkerenorganisatie en België, vooral wat Kongo betreft. Daarna brengt Spaak een privé-bezoek van drie dagen aan de Bahama-eilanden. De zaterdag daarop gaat hij naar Wash ington. waar hij zal spreken met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk en onderminister van buitenlandse zaken Averell Harriman. Met Dean Rusk zou Spaak van gedachten willen wisselen over de NAVO ei brandende Europese kwesties. Het i leg in Washington krijgt bijzonder reliëf in verband met het onderhoud tl Spaak en de Gaulle, waarbij de Gaulle de Franse politiek tegenover de NAVO en de E.E.G. uit de doeken zou hebben gedaan. Zoals bekend zijn er de laatste tijd berichten in de Franse pers schenen, waarin wordt gezegd dat de Gaulle de uittreding van Frankrijk uit de NAVO overweegt als het project voor eer multilaterale NAVO-kernmacht uitge voerd zou worden. "DIJ EEN SPOORWEGONGELUK dat zich gisteravond bij het station Lang- hagen, aan de spoorlijn tussen Berlijn en Rostock, in Oost-Duitsland, heeft voorgedaan, zijn tenminste 39 personen om het leven gekomen, terwijl er meer dan honderd werden gewond. Een sneltrein kwam hier in botsing met de locomotief van een goederen trein, doordat de machinist door een stopsein was gereden. Als gevolg van de botsing ontspoorden vijf wagons van de passagierstrein. Er werd onmiddellijk een aanvang gemaakt met reddingswerkzaamheden. De gewonden zijn in ziekenhuizen in de omgeving van Langhagen opgenomen. Van velen van hen is de toestand ernstig. Dit is het eerste spoorwegongeluk van de laatste vier jaar in Oost-Duitsland. In mei 1960 kwamen bij een spoorwegongeluk te Leipzig 59 personen om het leven en werden er circa 100 gewond. (Van onze soc.-econ. redactie) DE moeilijkheden in de Amster damse bouw lijken op haar eind te lopen. Zaterdag zijn de ruim 400 ontslagen arbeiders van de N.V. Texel door de stakingscommissie te legrafisch byeen geroepen om een eventuele hervatting van het werk te bespreken. Naar wif vernemen is vanmorgen echter liet werk nog niet hervat. De situatie op de negen werken van N.V. Texel is tnans zo dat slechts een 150 a 200 man in dienst genomen kun nen worden. De heer Van der Meijden, directeur van het bedrijf, deelde ons mee dat van de zijde van het bedrijf geen enkele concessie zal worden ge daan wat Betreft de arbeidsvoorwaar- De directie zou de ontwikkeling nog korte tijd willen afwachten en indien de ontslagen arbeiders hun standpunt niet wyzigen overgaan tot het aantrekken van bouwvakkers van buiten Amsterdam, desnoods uit Groningen en Drente. Aan biedingen van een aantal mensen hadden de directie al bereikt. Wel heeft de heer Van der Meijden de inmiddels afgekeurde winstdelingsrege- ling zodanig herzien dat op korte termijn goedkeuring door de Stichting van de Arbeid verwacht mag worden. In de re- Voor 37 mille aan juwelen gestolen uit Badhotel Gistermorgen omstreeks zes uur zyn uit het Badhotel te Zandvoort juwelen gestolen waarvan de de waarde wordt geschat op 37.000 gulden. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De juwelen, diamanten en halssnoeren, lagen in een vitrine. De dieven hebben het glas van de vitrine kapot geslagen., Ze zijn er daarna kennelijk overhaast met hun buit vandoor gegaan, want in de omgeving werden nog enkele kostbare ringen gevonden. Met ingang van morgen wordt een richtingsverkeer ingevoerd in de gehele oude binnenstad van 's-Hertogenbosch. De maatregel heeft betrekking op onge veer zestig straten met een totale lengte van twaalf km geling is nu een winstdelingspercentage opgenomen van zeven procent en de re geling krygt een geldigheidsduur van drie jaar. Of er echter nog veel winst te verdelen valt dit jaar, trok de heer Van der Meijden sterk in twyfei omdat de moeilijkheden van de laatste weken en het ontslag van het personeel hem, naar hij verklaarde, een vermogen hebben ge- Ten slotte moet het waarschijnlijk wor den geacht dat, wanneer de honderd sta kers bü de N.V. Van der Vorm niet snel aan het werk gaan, de staking ook daar door werkwilligen van buiten Amster dam zal worden gebroken. Biesheuvel over Europese unie: (Van onze parlementsredactïe) MINISTER Biesheuvel ziet geen heil in een politieke samenwerking van de zes EEG-landen wanneer die niet gepaard zou gaan met een mili taire samenwerking waaraan ook Frankrijk deelneemt. De bewindsman van landbouw stelde dit zaterdag in een kort rede, die hij in Utrecht hield voor het A.R. Partyconvent. Duidelijk distantieerde hy zich van (deze week te verwachten) voorstellen van de Westduitse bondskanselier Erhard voor een politieke unie van de Zes. De Duitse plannen vond hij twee slachtig, omdat ze enerzijds een po litiek samengaan mét Frankrijk be ogen, maar anderzijds op voorhand uitgaan van de vorming van een multilaterale kernmacht zonder Frankrijk. Op deze wijze lost men, volgens mr. Biesheuvel, de politieke crisis in Europa niet op. Hij drong er op aan Frankrijk meer dan tot dus ver is geschied, te betrekken by de voorbereiding van de MLF. De minister gewaagde van een „diep gaande politieke crisis in Europa". De samenwerking op politiek én militair gebied is in het slop geraakt. Dat geldt gelukkig niet voor de economische samenwerking van de Zes. „Die loopt goed. Het E.E.G.-verdrag wordt ver sneld uitgevoerd en de partners komen hun verdragsverplichtingen na. De zes economieën raken zozeer met elkaar vervlochten, dat er economisch geen weg terug meer is, ook niet wat be treft de safhenwerking met Frankrijk. Als we de ontwikkeling zouden gaan afbre ken, komen we weer terecht in de natio nalistische economische politiek van de jaren dertig, waartegen Colyn met zoveel moed, maar helaas met zo weinig resul taat, heeft gestreden". De schuld van de politieke crisis wilde r. Biesheuvel niet zonder meer bij pre sident De Gaulle leggen. „Wij moeten proberen iets dieper te graven". De crisis dateert in feite vanaf het moment dat Macmillan koos voor samenwerking met Amerika op het stuk van de kernbewa pening (Akkoord van Nassau). Dat wek te de woede op van De Gaulle, die daarna de deur dichtgooide voor Engeland, dat toetreding tot de E.E.G. wenste. Economische motieven speelden daarbij geen rol. De (diepere) oorzaak van het ontstaan van de politieke crisis lag op militair gebied. Hiermee zal in het Euro pese beleid terdege rekening moeten wor den gehouden. Dit beleid moet volgens mr. Biesheuvel een logische eenheid zyn, die zowel het economische en politieke als het militaire omvat. Dit geldt ook voor de houding tegenover Frankryk. „Als we mische politiek voeren, moeten w« uitgaan, dat Frankrijk niet alleen misch, maar ook defensief en politiek by Europa hoort". „Het is onjuist er op voorhand te gaan, dat Frankrijk niet mee zal doen aan de multilaterale kernmacht. Dat geeft kortsluiting in de Europese politiek. Wij moeten trachten Frankrijk meer dan tot dusver is geschied, te betrekken bij de M.L.F.". Dé zwakke plek in de denkbeelden van Erhard is dat ze de M.L.F. buiten beschouwing laten en geen conceptie hebben in militair verband. Maar zo blijven we, naar de mening van i Biesheuvel, met de politieke samt werking voortmodderen. Want het - duidelijk, dat als generaal De Gaulle over politieke samenwerking in Euro pees verband spreekt, hij niet aan bij voorbeeld een cultureel verdrag denkt, maar vooral aan de defensiepolitiek. „Niet alleen op economisch terrein, maar ook op politiek en militair gebied dienen wy Frankrijk in elk geval de keus Twee matrozen zijn zaterdagmorgen met een gestolen auto bij Velsen uit de bocht gevlogen. De 19-jarige W. A. de J. uit Amsterdam, liep ernstige hoofdletsel op en is in een kliniek in Wassenaar overleden. De bestuurder, de 19-jarige G. J. D. uit Eindhoven, is ernstig gewond in het Anthonius zie kenhuis te IJmuiden opgenomen. De twee matrozen, afkomstig van het marinevliegveld de Kooy bij Den Helder, hebben de auto by een bakker in Petten gestolen. Zaterdagmiddag om half vier zUn twee autobussen, ren van de particuliere onderneming Oo9t-tours en de ander een NBM-bus op de Gooise weg by de Dui- vendrechtse brug in Amsterdam op elkaar gereden. Vier inzittenden van de NBM- bus, twee vrouwen en twee mannen, onder wie de chauffeur, zijn met ver wondingen naar verschillende Amster damse ziekenhuizen overgebracht. Het ongeluk gebeurde doordat de particuliere bus zijn richtingaanwijzer naar rechts had uitstaan. De chauffeur van de andere bus die in rich .ig Diemen Teed, had de indruk dat de particuliere bus rechts zou af.'nan. Deze reed echter rechtdoor, met het fatale gevolg. Zaterdagavond omstreeks half zeven zijn op het Westeimde te Nieuwleusen twee personenauto's met elkaar Ln bot sing gekomen. Als gevolg hiervan reed een der auto's tegen 'n boom en werd to taal vernield. Vijf van de zes inzittenden, onder wie twee kinderen moesten naar 'n ziekenhuis te Zwolle worden vervoerd. De toestand van een der kinderen is In het marinehospitaal te Overveen is gisteren de heer A. Amstag (66) uit Haar lem overleden aan de gevolgen van eer verkeersongeval dat hem vrijdagnachi in Bloemendaal overkwam. Hij viel uit een bestelauto toen deze twee bomen ramde doordat de bestuurder werd ver blind door een tegenligger. In hét ziekenhuis te Alkmaar is gis teravond de 58-jarige A. Kroon uit Win kel overleden. Hy was 's morgens ernstig gewond, toen hij dicht bij zijn woning door een busje werd aangereden. In het ziekenhuis te Groningen Is overleden de 64-jarige H. P. Vorenkamp uit Groningen, die gisteravond ernstige verwondingen opliep toen hy te Gronin gen met zijn auto tegen een gevel botste. Kort tevoren had de automobilist een fietser geraakt, die daarbij was komen te vallen. Hij verloor vermoedelijk de macht over het stuur. De auto vloog de verkeerde rijbaan op. De 91-jarige C. A. Hofstee, die vry- Stadskanaal van achter een bus de weg overstak en aangereden werd door een personenauto, is in het zieken huis te Groningen overleden Gisteravond is in Roden de 47-jarige W. Holt uit dje plaats door een auto aan. gereden en op slag gedood. De man. die met zyn vrouw rechts van de weg fietste, werd door de auto geschept en tegen een boom geslingerd. te geven om mee te doen. Zegt Frankrijk nee, dan liggen dc verantwoordelijkheden tenminste duidelijk vast. Maar eerst zal al het mogelijke moeten worden gedaan om dit land voor de keuze te stéllen. En als de geruchten juist zijn, doet de West duitse bondskanselier dat volgende week Een vraag van het a.r. Tweede-Kamer lid mej. mr. Rutgers beantwoordend, ont kende minister Biesheuvel, dat de Neder landse regering de M.L.F. zou zien als het begin van een eigen Europese kern macht. Over het definitieve standpunt ten opzichte van de M.L.F. beraadt het kabi net zich nog, maar het is duidelijk dat de regering alleen iets zou voelen voor een kernmacht „in Atlantische samenhang". A.R.P.-voorzitter Berghuis had 's mor gens in de rede waarmee hij het convent opende, al een duidelijk „neen" tegen de eigen Europese kernmacht laten horen. Hij stond echter wel positief tegenover de M.L.F. (die hij overigens uitsluitend op z'n politieke merites beoordeelde). Minister Biesheuvel waarschuwde nog dat men er verstandig aan zal doen de recente Franse verklaring over een eventueel uittreden uit de E.E.G. (als het met de graanprijzen niet in orde komt) serieus te nemen. De verklaring is overigens bijzonder voorzichtig ge formuleerd: ze spreekt eigenlijk niet over uittreden maar meer over een niet meer participeren. Op de vraag of Frankrijk zich by uittreding aan ver dragsschennis schuldig zou maken, gaf de minister wijselijk geen antwoord. (Voor vervolg zie pag. 4) In de nacht van zaterdag op zondag is te Beltrum, gemeente Eibergen, een winkelpand van de firma Beger-Wesse- link, waarin een modehuis en een levens- middelenbedrijf gevestigd waren, totaal afgebrand. De schade wordt geschat tus sen de honderd en tweehonderd duizend gulden. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Herenstraat 34 Ivieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn (RITA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1