Denken van computers beperkt ETHERGOLVEN Mistig Onderscheid arbeider -beambte afschaffen Agenten krijgen zelfs fooien aangeboden Fanny Hill in Tweede Kamer Vijftig jaren Voor onderhandelaars meer vrijheid nodig FEEST VRIJDAG 30 OKTOBER 19- JN de luchtdrukverdeling komen nog steeds geen veranderingen van be tekenis voor. In West-Rusland hand haaft zich het hogedrukgebied, dat in geheel Europa rustig herfstweer veroorzaakt. Het gesloten wolkendek is nog omvangrijker geworden en be dekt nu irrijwel geheel West-Eurpa. In ons land reikt de bewolking tot onge veer 1400 meter. Door de afschermen de werking is de dagelijkse gang in de temperatuur zeer klein. Het verschil tussen de temperaturen 's nachts en de temperaturen overdag bedraagt hoog stens drie graden. De mist is de afge lopen nacht toegenomen. Het komen de etmaal zal er opnieuw weinig wind zijn en zal zich op de meeste plaat sen mist handhaven. Er kan ook wat motregen voorkomen. ZON EN MAAN Zaterdag 31 oktober: zon op 7.33, onder 17.14; maan op: 02.36. onder 16.24. 4 november: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven tmr 1. bew. l.bew onbew. windstil windstil windstil w 2 7 windstil 9 windstil 12 Wetenschappelijk onderzoek: Maar één vakbond met één c.a.o. (Van onze soc.-econ. redactie) HET onderscheid tussen beambten en arbeiders dient te worden af geschaft. Wel zal hierbfj grote be hoedzaamheid betracht moeten wor den met het oog op de historische groei en de eigen structuur van de ondernemingen. Een uniforme richt lijn kan dan ook niet gegeven wor den. Tot deze conclusie komt een werk groep, ingesteld door de Stuurgroep Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek, een autonome organisatie, samenge steld uit personen uit het bedrijfsleven, die zich ten doel stelt sociale vraag stukken te doen bestuderen. De werkgroep stond ditmaal onder lei. ding van drs. S. Buijs, chef Dienst Per soneelszaken van de Nederlandse Spoor- wegen. Voorts hadden functionarissen in de werkgroep zitting van Unilever N.V., de Verenigde Machinefabrieken N.V., Philips, Staatsmijnen, Werkspoor en en kele psychologen. Evenals de beambtetigroep binnen de Chr. Bedrijfsbond voor Metaal- en Elektrotechnische Industrie in het verleden reeds stelde, meent ook deze werkgroep, dat de verschillen, die in het bedrijfsleven nog gemaakt worden tussen beambten en arbei ders veelal door de ontwikkeling reeds achterhaald zijn. Als verschillen worden o.m. ge noemd de indeling in uur- en maand- loners, hand- en hoofdarbeiders, werklieden en employés, fabrieks- en kantoorpersoneel. Elke groep kent dan ook nog een eigen vakbond en een aparte c.a.o. Behalve dit verschil in sociale status is er ook verschil in behandeling. Zo zijn de arbeidstijden voor de arbeiders veelal langer, ook moeten de arbeiders bij ziek- n aantal-wachtdagen „uitliggen" al- is ziekengeld wordt betaald, de ziek tecontrole is veel strenger, de begin- aflooptijden van het werk worden viz Bij contante boetes: (Van onze parlementsredactie) Moet er strenger tegen pornografie /orden opgetreden? Deze vraag kwam Ssteren aan de orde tijdens het open- are begrotingsdebat in de Tweede- [amercommissie voor justitie. De t.V.P.-er Van Rijokvorsel gaf een be- estigend antwoord: hij zag geen enke- reden om producenten en versprei- Brs van zinneprikkelende lectuur met juwelen handschoenen aan te pakken. Ie justitie hoeft naar zijn mening niet oorzichtig om te springen met schrij- ers, die veel geld willen verdienen let produkten, die schadelijk zijn voor iet name onze jeugd. „We glijden feeds meer af. De verschijnselen wor- en hoe langer hoe ernstiger", vond de LvP.-er. Mr. Berkhouwer (lib.) en mevr. Sin- èr-Dekker (soc.) meenden, dat bij de omografiebestrijding de voorzichtig- eid niet uit het oog mag worden èrloren. De moeilijkheid is waar de rens tussen lectuur en literatuur ligt. heer Berkhouwer wees er op, dat n justitieel optreden tegen een be- boek meestal een averechts ef- rt heeft. Iedereen wordt erop geat- ideerd en wil het gaan lezen. Me- ouw Singer vind het onjuist, dat het gelse origineel van het veelbespro- boek „Fanny Hil" wél in ons id wordt toegelaten, maar de Neder- idse vertaling niet. Dr. Meulink bepleitte een wijziging van de ictsomschrijving van pornografie om meer effectieve vervolging te men. Minister Scholten (justitie) zag in dit tste op zichzelf geen oplossing. Hij vestigde nog eens, dat hij het scher- vervolgdngsbeleid van zijn voor- ïr mr. Beerman wil voortzetten, daarmee worden nog niet de eilijkheden opgelost, die men op dit steeds zal tegekomen en die te ken hebben met de vrijheid van het ord, de vraag wat literatuur is en ■t e.d. Met een andere de- tsomschrijving doet men daar weinig niets aan. Wat „Fanny Hill" be lt: er zijn twee Nederlandse verta- [en, een „realistische" en een ge- iste. De laatste is nog steeds ver- jgbaar. De bewindsman verklaarde islotte zich niet te zullen laten leiden de vrees, dat een vervolging we- pornografieverspreiding gratis pu- citeit voor het betrokken boek bete- ït Hij was het eens met de heer ulink die zei, dat de justitie dan enkele vervolging kan instellen. )e bewindsman kon de Kamercom- ssie meedelen, dat binnen enkele we- het rapport van de commissie- •ffels over de bestraffing van zeden- lieten zal worden gepubliceerd. Afge- cfat zal worden hoe de reacties op fe publicatie zullen zijn. De om- «ijving van de delicten zal niet ge- (zigd worden, behalve t.a.v. het sou- leursschap. Over dit laatste zal een tswijziging worden ingediend om een engere bestraffing mogelijk te ma- Hogere boetes Dr. Meulink bracht tijdens dit debat contant te betalen verkeersboetes sprake. Hy vond die te laag en ag aan op verhoging. „Het komt voor, dat een agent een gulden fooi ngeboden krijgt". Minister Scholten kan worden. Traditiegetrouw kwam bij dit begro tingshoofdstuk ook weer het gebruik van vuurwapenen door de politie aan de orde. Minister Scholten wees in antwoord op kritische opmerkingen van vele kanten op de moeilijke situa tie, waarvoor de „mannen in het veld" vaak komen te staan. Binnen zekere grenzen moet de politie de mogelijk heid hebben om te schieten, uiteraard in geval van noodweer, maar ook wan neer een agent kan verwachten dat hij de volgende seconde in gevaar zal ko- Spijtoptanten Over het spijtoptantenbeleid van mi nister Scholten was de Kamercommis sie over het algemeen zeer wel te spreken. Wel vond men. dat de slui- tin-gstermijn (1 april 1964) voor toela- tingsverzoeken niet te stringent moet worden gehanteerd, maar de bewinds man meende op dit punt hard te moe ten zijn. Naar zijn inzicht zou het zelfs gevaarlijk zijn de deur op een kier te laten. „De sluitingstermijn is één van de essentialia van de definitieve oplos sing van het spijtoptantenprobleem". Ook het oordeel over de inhoud van de (deze zomer verschenen) gevange nisnota was over het algemeen zeer gunstig. Alleen bleek de socialist Daams niet tevreden over de humanis tische geestelijke verzorging in de ge stichten. Die zou nog steeds materieel worden achtergesteld. Minister Scholten echter vond de gang van zaken heel redelijk en bleek niet bereid wijzigin gen te gaan aanbrengen. de prikklok veel nauwkeuriger gecontro leerd, aan de fabriekspoort heeft dikwijls visitatie of fouillering plaats en het tu toyeren van arbeiders is gebruikelijk. KRITIEK Zowel by de beambten als onder de arbeiders wordt deze situatie veroordeeld. Een van de geënqueteerde arbeiders ver klaarde: „Beambten krijgen helemaal geen controle, of alleen dokterscontrole. Arbeiders krijgen een uur na de melding al iemand thuis, alsof zij alleen de zaak voor de gek zouden willen houden. Er mag geen verschil gemaakt worden. Een beambte is ook niet onfeilbaar." Een beambte merkte hierover vind het een morele klap in het gezicht van de arbeiders. Ze worden behandeld als onderkruipers of bedriegers." Uit de arbeiderskring werd het geluid gehoord, dat het korter werken op kan toor onbillijk is, omdat de arbeiders net zo goed met hun hoofd werken. Van be- ambtenzijde werd erkend, dat handenar beid evenveel hersenwerk kan betekenen als het werk, dat op kantoor gebeurt. (Dus gelijke vakanties!) VEEL VERANDERD Van de beambten acht driekwart de verschillen in secundaire arbeidsovor- waarden tussen handarbeiders en beamb ten onjuist. Arbeiders, en beambtenfuncties mengen zich steeds meer onder elkaar Het onderscheid wordt steeds moeilijker te hanteren. De hogere plaats die de beambte be kleedt in de hiërarchie van het bedrijf is nog slechts historisch te verklaren uit het feit, dat zijn functie is afgeleid van de taak van de ondernemer. De beambte gaf leiding hield toezicht en oefende controle uit. „Wandelde met de handen op de door de fabriek." In die tyd stond tegenover een minderheid, die een betere schoolopleiding had genoten, een enorme reserve aan handarbeiders. De arbeider heeft zich echter ontwik keld tot een bekwaam vakman met een behoorlijke opleiding. Vele arbeiders nebben thans functies, die het gewicht en de verantwoordelijkheid van de beamb- tenfunctie overtreffen. De economische betekenis van de be ambten is zelfs achteruitgegaan. Velen geven geen leiding meer en oefenen geen controle meer, zij verrichten in vele ge vallen slechts eenvoudige arbeid. Het be- ambtenwerk is een deeltaak geworden op een betrekkelijk laag niveau, ten gevolge van de grote investeringen in apparatuur. Behalve de achteruitgang van het kwa liteitswerk in de administratieve sector is ook het aanbod van administratief perso- neel sterk toegenomen. De welvaart is toegenomen en meer kinderen gaan naar ULO of HBS. Was in 1900 slechts 3 pro- cent van de werkende bevolking beamb te, thans bedraagt dit percentage 25. Het aantal arbeiders steeg met 10 procent maar het aantal beambten nam met 60 procent toe. De werkgroep is dan ook van mening eun?CI0l°glSch gezien geen wezenlijke verschillen bestaan tussen de beambte en de arbeider, waarom het onderscheid in worded «ehandhaafd zou moeten ÉÉN VAKBOND Voor een afzonderlijke regeling van de arbeidsvoorwaarden bestaat ook geen reden meer. De veelal nog bestaande afzonderlijke c.a.o.'s kun nen samengesmolten worden tot één Ook afzonderlijke vakbonden vom beambten en handarbeiders zouden zich moeten samenvoegen. Boven dien zou dan de vraag uit de wereld zijn, of de vakbeweging ivel repre sentatief is voor de beambten. Voor de totaliteit van de werknemers is de vakbeweging immers zonder twij fel representatief te achten. Veron dersteld wordt, dat dit voor vele handarbeiders- en beambtenbonden geen eenvoudige zaak zal zijn. Aan het rapport van de werkgroep is een samenvatting toegevoegd van een rapport, dat het. Sociologisch Instituut i2S» Rijksuniversiteit te Utrecht in 1963 over dit onderwerp aan de Stuur groep heeft uitgebracht. In dit rapport wordt gesteld, dat vele beambten me nen ten onrechte met meer onderschei ding te worden behandeld dan de ar beiders. Overigens maken de arbeiders geen bezwaar tegen verschil in behan deling. wanneer dit ook logisch voort vloeit uit de aard van het werk of de eisen van het produktieproces Fel is echter het verzet tegen onderscheid louter op formele gronden. Prof. M. Euwe: Prof. dr. M. Euwe heeft gisteren in zijn inaugurale rede bij de aanvaar ding van zijn ambt van buitengewoon hoogleraar in de methodologie van de automatische informatieverwerking aan de Katholieke hogeschool te Til burg, de vraag opgeworpen of compu ters kunnen denken. Deze kwestie wordt in vele boeken over automati sering behandeld en wordt door ver schillende auteurs op uiteenlopende wijze benaderd. Men is het er over eens, dat de ma chine doorgaans wel in staat zal zijn de resultaten van het menselijk denken op te leveren en dan zeer snel en zonder fouten. Een andere vraag is echter of de computer daarbft de weg van 'het menselijk denkproces kan volgen, an ders gezegd, dat denkproces zal kunnen stimuleren. Deze vraag grijpt diep in. Wy weten lang niet alles van het menselijk denken. Toch hebben psychologische proefnemin gen geleid tot de ontwikkeling van een programma, dat het menselijk denkpro ces stimuleert, zij het op een wyze die wel even doet denken aan de opvulling van een circel door een aantal vierkan ten. Er zijn twee stromingen, diediametraal tegenover elkaar staan. De ene huldigt de opvatting dat het menselijk brein biologisch en niet fysisch gezien mag Het antwoord van Velasques op de vraag naar een betere kleine sigaar Samengesteld uit 27 geselecteer de overzeese tabakken. Heer lijk licht van trek. 10,3 cta> dus: niet te lang, niet te kort, nèt goed.De enige senoritas die zo'n kwaliteit voor Da nkbaarheid sga ve NCRV-fonds voor chr. omroepwerk De NCRV stelt haar luisteraars in de gelegenheid, ter ere van haar 40-jarig jubileum een „dankbaarheidsgave" te storten in het fonds voor internationaal chr. omroepwerk, dat zij met een eigen gift groot f 40.000 (duizend gulden voor elk verenigingsjaar) heeft gesticht. Deze gelegenheid wordt niet alleen leden, maar ook niet-leden, die instem men met het principe van de christe lijke omroep geboden. Men kan ten name van het fonds, NCRV Hilversum, storten op gironummer 600.000. Inde week van 8 tm. 14 november, als de NCRV haar jubileum viert, zul- worden gewijd. internationale christelijke omroepwerk len verscheidene uitzendingen aan het Op zondag 8 november kan men tus sen 19.30 en 20 uur op Hilversum I luisteren naar een klankbeeld van Her man Felderhof over het werk in Zuid- Amerika. Dit wordt herhaald op don derdag 12 november tussen 15 en 15.30 Commentaar» van ds. C. M. de Vries te Genève over de WACB. De rubriek „Wijd als de wereld" op vrijdag (22.40—23 uur) Is voor een deel gewijd aan eer Visser 't Hooft en verder hoort i dan impressies over The Christian Broadcasting in Engeland door i H. Kaan uit Plymouth en uit Australië door wika L. van Ginkel uit Sydney. Op dinsdag 10 november kan men i- het televisieprogramma 1 'oldeden de bedoeling: eer te brengen aan de nagedachtenis van een befaamde Nederlandse toneelschrijvermaar daar mee was het vrijwel op, want al blij ven natuurlijk de waarden van de religie door de eeuwen heen hetzeljde luister- de onderwerPen en de situering datlr- van maken wij ons niet meer eigen. Het ts alsof wij een blik werpen in een ons vreemde wereld, die geen werkelijkheid tuil worden. T>IJ het kijken naar stukken van *-* Heijermans vragen wij ons altijd ~eer met verbazing af: is dat alles I vraagstuk met dr. pas een haive eeuw geleden? Zo ook bij de twee eenacters, die Ank ran der Moer en Hans Bentz van den Berg onbetwiste bekwaamheid voor de NCRV-televisie speelden, en waarnaar wij gisteravond konden kijken. Zij lieten de zeggenschap van de - - de NCRV destijds zo opzienbarende teksten geheel kuken naar een documentaire van Jan hun „cht komen van Hiuo over de christelijke pen in Oosterse landen. Het fonds dat de NCRV heeft gesticht is bedoeld om bij de ontwikkeling van dit werk in andere landen te helpen. Er is veel geldelijke steun nodig voor het geven van trainingscursussen omroepmedewerkers, kijk onderzoek, het houden van conferen ties over de achtergronden en beteke nis van de uitzendingen, het geven van voorlichting aan elkander en de uitwis seling van programma'! Het z i deze twee grote tonelis- Op woensdag 11 november is in het programma „Onder de hoogtezon" een klankbeeld van ds. Y. Schaaf opgeno men over de christelijke omroep in Ka meroen en in Spectrum een klankbeeld actie deel te Daarom is het nodig, dat alle bij het ten op het schcrm Oeeft op zichzelf werk betrokken landen hun aandeel echteT al 9rote voldoening. daarvan betalen. De NCRV, als oudste Nico van Vliet 2e"e 2Ün informatieve christelijke omroep ter wereld, de enige reeks Ooggetuigevoort met het aan- ook welke een volledig dagprogramma van Fidel Castro's commurtls- kan verzorgen (al is dat dan niet iedere tische invloed in Brits-Guyana en dag!) rekent het zich tot een eer, een Suriname. Opnieuw een gedegen stuk krachtige steun te wezen voor de jonge werkf dat in beeld en woord boeit en collega-omroepen in de diverse wereld- goede voorlichting geeft. delen. Op Nederland 2 discussieerde een Daarom zal zijn in dit jubileumjaar nieuw VARA-team voor het eerst in iedereen opwekken, aan deze financiële de rubriek Mijns inziens". Er werd worden. De andere richting meent, dat evenals het principiële verschil tussen organisahe en anorganische chemie ruim eenw geleden is overwonnen, de ogenschijnlijk nog veel diepere kloof tussen het gebeuren in liohaam en geest eerlang evenzeer zal worden over- Prof. Euwe betrekt bij zijn beschou wingen ook de ervaringen, die zijn op gedaan in het kader van een over dracht, die enkele jaren geleden door Euratom werd verleend aan de stich ting Studiecentrum voor administratieve automatisering en die het machinale schaak betrof. Het schaak-denken als middel van simulatie van het algemene menselijk- denken heeft verschillende voordelen, omdat het schaakspel is gebonden, aan aste wetten. Het biedt daardoor de mogelijkheid, theorieën over het denken te ontwikkelen, te concreticeren en te Prof. Euwe's conclusie is tweedelig: het rationale denken is inderdaad vat baar v°or simulatie, zij het ook dat deze simulatie op den duur belangrijk verbeterd zal kunnen worden. Het inte grale denkproces, dat naast rationele elementen zoveel gevoelsoverwegingen inhoudt, valt geheel buiten het bereik de machine. Voorzitter Chr. bedrijfsgroepencentrale: (Van onze soc.-econ. redactie) „Het zou met betrekking tot het nieuwe loonbeleid aanbeveling dienen dat de onderhandelende par tyen meer bevoegdheden kregen de zaken voor eigen bedrijfstak of on derneming te regelen. Veel ontspo ring is daarvan niet te vrezen. Een garantie hiervoor is wel dat by de komende onderhandelingen vai werkgeverszijde veel meer tegen stand zal worden ondervonden dan de laatste jaren wel het geval is ge weest". Deze mening bracht de voorzitter van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, de heer J. Schotman, hedenmorgen naar voren in zyn openingsrede voor de ver gadering van de verenigingsraad der C.B.C., vandaag in Driebergen gehouden. Hij verklaarde, dat een herhaling de loonexplosie in 1964 niet gewenst is, maar dat het anderzijds duidelijk moet zijn dat de vakbeweging geen genoegen kan nemen met een volledige uitsluiting van mogelijkheden tot inkomensverbete ring. Er is ln Nederland nog altijd vraag naar ca. 150 000 werknemers en hier werken tienduizenden buitenlanders. „Wil men voorkomen, dat allerlei extre mistische groepen door hun agitatie heft in handen nemen, dan zal men 55 Bij Frans gaat 't niet helemaal van harte, evenmin als iets deze middag en avond nog van harte zal gaan. Hij hoopt dat ze 't niet mer ken. Hij hoopt, dat vader er niet over valt, straks. Enfin, ze zijn van hem wel gewend, dat hij niet veel enthousiasme kan opbrengen voor dergelijke samenkomsten. Vader. Hij zal vader moeten blijven zeggen. Niemand mag ooit iets weten van 't geheim, dat deze middag uitge sproken is. Behalve Joke. Joke! Waarom kan hij nu niet naar huis gaan en het haar vertel- „Ik ben dertig", zegt Corrie, „ik hoef nie mand meer om toestemming te vragen. Dat staat in de wet." „Vertel eens van hem, Cor". En dan vertelt Cor van Gerben Brouwer en de groothandel in kippevoer. Van 't aardige bo- venhuisje, dat ze betrekken gaat, omdat vader Brouwer zich uit de zaak wil terugtrekken, wan neer zijn zoon getrouwd is. „Wanneer trouwen jullie, Cor?" En Corrie, met een kleur: „Volgende zomer misschien, in mei of juni." „Dus dan hebben we weer feest in de Mussen- straat." „Stel je daar niets van voor", zegt Cor, mis schien een tikje onnodig hard. „We trouwen in Leeuwarden, ik trouw bij mevrouw Molenaar uit huis. We trouwen ook kerkelijk, Gerben wil dat zo en ik ook. Met Pasen doe ik belijdenis. En och, hoe kan dat nou hier gebeuren! Ze zouden je aankijken, of ik een vreemd soort dier was! Een Appelaar, die in de kerk trouwt. En naar de kerk hebben ze nooit omgekeken." „De kerk ook nooit naar ons", zegt Anneke, „dat wil zeggen, naar Joost en mij natuurlijk wel, nu. Maar vroeger toch niet." „Dominee Fijnaert is vanmorgen wezen felici teren", zegt Anna Appelaar. „Nou, moeder, dat valt me dan zat mee, dat vind ik aardig van hem. Nou moest u eigenlijk ook eens bij hem naar de kerk gaan, moeder, 't Zal u best bevallen." Daarover geeft Anna Appelaar geen uitsluit- sluitsel. Ze laat de beide zusjes verder babbe- in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Botdingh len en beziet haar dochters met gelukkige ogen. Haar handen liggen gevouwen in haar school. Zo haalt ze de oogst binnen van vele lange ja ren waken en gebed. Frans, weggedoken in zijn fauteuiltje, waarin hij met zijn lange benen geen raad weet, kijkt het hele tafereeltje in stilte aan. Over zijn moeder verwondert hij zich steeds meer. Hoe veel levens moet dit kleine vrouwtje in zich herbergen, dat ze nu zó kan zitten na alles, wat ze deze middag samen hebben doorleefd! En 't is niet helemaal camouflage, o neen! Omtrent dit uur trekt mevrouw Brouwer er met haar fiets op uit. Evelien is thuisgekomen uit school en Kitty heeft ze nog even met wat koperpoetsen aan 't werk gehouden. Heet van de naald was de bedoeling. In de afgelopen uren is die naald echter zo ver afge koeld, dat ze nu machtig tegen het voorgeno men bezoek opziet. Ze heeft een fleurig japon netje aan, maar draagt een loodzwaar hart met zich mee. Wat ze van plan is, lijkt haar een van de meest penibele karweitjes, die ze ooit heeft moeten opknappen. Onophoudelijk zweeft haar de totaal gebroken Kitty voor ogen; 't ge raffineerde, spitse snuitje, de dikke behuilde ogen vol levensangst en de namaaklippen, die misschien wel kissproof, maar in ieder geval niet tranenproof zijn geweest. Er is niets aan te doen. Kitty zweeft mee op dit fietstochtje. Mevrouw Brouwer rijdt een eindje om, door een van de breedste en drukste winkelstraten. Ze hoopt Kitty hier kwijt te raken. Ze hoopt dat de aanblik van de fleurige etalages haar eigen stemming ook wat zal opmonteren. Ze onder vindt het tegendeel. In iedere uitstalling van onbereikbaar dure dingen ziet ze de vangar men, de zuignappen van een tot ondergang ge doemde cultuur. Met hoeveel weeën zal ze on dergaan en hoeveel duizenden zial ze meeslepen in haar ondergang? Kitty Appelaar, Katrien die Kitty wilde heten, is er één van. „Film, rum bonen, sigaretten, ze hielden ons met alles vrij", zei Kitty. We hoefden nooit wat te betalen. Neen, maar het „voor wat hoor wat", was er, die wet uit de afgrond, en dat, waarmee be taald werd, was al lang tevoren als waardeloos goed beschouwd. „Ben ik hieraan schuldig?" vraagt Dingen; Brouwer zich af, „had ik 't anders moeten doen? Ik heb mijn eigen kind ook geholpen on een gaaf mens te worden. Heb ik tegenover Kit ty de afstand te groot gehouden, haar te veel als een werkdiertje beschouwd?" De vraag pijnigt, maar lost zich niet op een antwoord. Nu gaat ook de vraag met haar mee, de winkelstraten door; daar buigt de weg af door een nieuw aangelegd villaparkje, daar na langs een klein plantsoen, waar ter ere van de mooie septemberdag nog eens de fonteinen spuiten. Dahlia's en chrysanten staan in volle bloei, de rozestrui'ken prijken met bijna openge gane knoppen, duiven maken hun sierlijke lan- dingsvluehten op het pad waar kinderen krui mels hebben uitgestrooid. En de fonteinen spui ten uit opengesperde reigerbekken en 't is een pracht om te zien. Maar Kitty Appelaar zweeft erboven en voor Dingena Brouwer wordt al dit schoon een wankele brug over een donkere af grond. Ze komt een troepje door vakantiespreiding verlate trekkers tegen. Jonge mannen en meis jes. Hun fietsen zijn zwaar beladen met tent uitrusting, dekens en kookgerei. Hun gezichten zijn verhit van het fietsen, de volkomen vrijheid nen te begrijpen, dat ook voor 1965 een reële inkomensverbetering voor de werk nemer dwingende noodzaak is", aldus de voorzitter van de C.B.C. Ieder het zii, yne straalt van hen uit. (wordt vervolgd) De heer Schotman zei in verband hier mee van oordeel te zijn, dat per bedrijfs tak en ook per onderneming de moge lijkheid tot het uitlopen der loonsver beteringen aanwezig zal dienen te zijn. „Wij zien nog steeds niet in, dat de werk nemer in een goed geleide onderneming, waar ruimere mogelijkheid tot verbete ring van het inkomen aanwezig is, die niet zou mogen ontvangen, omdat in an dere ondernemingen die mogelijkheid nu eenmaal niet aanwezig is. Niet allemaal hetzelfde is rechtvaardig, maar ieder het zijne. Niemand beter dan het bedrijfs leven zelf kan bepalen wat in bepaalde omstandigheden en voor de betrokken ondernemingen juist en rechtvaardig is; dit impliceert evenwel, dat zowel de werkgevers als de werknemers bereid moeten zijn de meerdere verantwoorde- lykheid, die hiermee gepaard gaat. daad werkelijk te beleven", zo zei de heer Schotman, die er voorts o.m. op wees dat het in het overleg tussen de partijen wel licht ook dienstig zou zijn om de moge- lijkheid te bezien of en in hoeverre weer contracten kunnen worden ingevoerd, die langer duren dan een jaar, bijv. 15 maan- den of Vh jaar. Naar eigen inzicht De voorzitter van de Chr. Bedrijfsgroe pen Centrale, verklaarde voorts, dat bij de komende onderhandelingen 'z.i. niet bij voorbaat behoeft vast te staan, dat de besteding van de te verkrijgen „ruimte" geheel dient te worden besteed aan ver betering van de basisuurlonen. Op dit terrein liggen nog velerlei mogelijkheden, mits de toetsende instantie niet bij voor baat stringent gaat voorschrijven hoe deze ruimte moet worden besteed. Is eenmaal de mogelijkheid tot inkom- stenverbetering bepaald, dan dient het volgens de heer Schotman mogelijk te zijn, dat de ruimte wordt besteed naar het inzicht van de onderhandelende par tijen. Hij dacht aan bijv. verhoging van de vakantietoeslag van 4 tot 6 procent, verbetering van bedrijfs- en onderne mingspensioenfondsen enz. Niet overijld Sprekende over het vraagstuk van de vermogensaanwasdeling gaf de heer Schotman als zyn mening te kennen, dat de dTang naar een overijlde invoering daarvan (gesteld dat dit mogelijk zou zijn) de vakbeweging meer kwaad dan goed zou doen. Wellicht zouden de werk nemers dan het tegengestelde bereiken van hetgeen wordt beoogd. De vermo gensaanwasdeling zou er volgens de C.B.C.-voorzitter in ruime mate toe kun nen meewerken dat de gemiddelde werk nemer een meer posiieve instelling to.v de verantwoordelijkheid zal gaan ver krijgen; de materiële uitkomst mag daar om niet primair zyn. De heer Schotman sprak voorts zyn ongerustheid uit over de recente mas sale ontslagen en over het relatief ge ringe aantal jeugdleden, dat tot de vak bonden toetreedt. door dr. F. Dekking, Hans Gomperts en Harry Mulisch op stevig niveau gesproken over de „huns inziens zwakke reactie van het Nederlandse volk op cultuurmanifestaties. Merk waardig, dat het onuitroeibare calvi nisme dat als een essence onze volks aard heeft doortrokken, toch ook bij deze gesprekspartners onaantastbaar het laatste woord had. ,<Zelfs het Neder landse communisme is calvinistisch was een van de conclusies van Ilarry Mulisch. «•navon# horen zeggen en zingen 19.35 Stereofoni- sche uit/zending: Nederlandse folklorl». tische muziek 19.50 Gram 20 05 Prisma, go- var programma 20.50 Geestelijke liederen 21-20 Alledaags geloven - zeggen waar het op staat, lezing 21.35 Toonkamer: veertien daags muziektijdschrift in klank 22 30 Nwa 22.40 Wijd als de wereld: internationale Prïëntatie in kerk. zending en oekumen» 23.00 Klass liederen met commentaar 23 4* Kerkorgelmuziek 23.55—24.00 Nieuws Hilversum II, 298 m. 19.00 Kiosk: be spreking van actuele arUkelen 19 10 Piano recital: moderne muziek 19.30 Wat mensen scheidt en bindt, lezing 19.50 Klass gram 19.55 Eerste kolom, praatje 20.00 Nieuws 20.05 Moderne |d nieuws in Esperanto 23 55—24.00 Nieuw». vmnmvond Televisie. Nederland I. AVRO: 1930 Roos- programma voor de tieners. NTS; U)00 Journaal. AVRO: 2030 AVRO's Telo- nzier 20.40 Danuy Kaye show 21.30 Voor le vuist weg. NTS: 22.40 Journaal 22.43— 2.50 Socutera. Nederland H. NTS: 20.00 Nieuws ln *t tort. VPRO: 20.0j Medische kroniek. NTS: ind kind, film-documentaire. VPRO: 22^00 nen: ..Opa pakt zijn biezen"; plm. 18.58 uur: Mr. Magoo. tekenfilm; pijn. 19.06 uur: La Grande Aventure. film over godsdien sten in Azië: pl.m. 19.29 uur: Hollywood Star Playhouse: „Buren"; 22.00 uur L-Amant de Paille. Programma voor morgen I, 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 8-15 Voor de jeugd 830 DjTni gevar programma (11.00 Nieuws) 12.00 An gelus 12 04 Katholiek nieuws 12.10 Country and Western Express (gr) 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht» ?.Tii^,r13'00JNieuws 13,5 Marktberichten 13 18 Voor de jeugd 14.10 Musicerende di lettanten 1430 Voor de kleuters 14.40 Franse les 15.00 Lichte orkestmuziek en zangsqlisten 1530 Grensland; uitzending voor jonge mensen 15.45 Lichte gram 1630 ?„pi^g<!'beeW (*r> ".00 Gevar muziek (opn) 17.30 Kunstkroniek 18 00 Dansorkest 1830 Lichte grap- T 7.10 Ochtendgym lied 7.23 Lichte gram (7.30 Vnn ~de pagina, praatje) 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied 8.18 Balletmuziek (gram) 8.40 Elektronisch orgelspel 9 00 Loon naar werken, praatje 9.10 Pianoduo: klass en semi-klass muziek (gr). VPRO: 9.40 Rlcht- hjnen. lezing over De Tien Geboden tn 'elvaart, lezing Socialistisch stryd- 11.00 Nieuws) 12 33 Actueel sport- ws 12 55 VARA-Varla 13.00 Niéuw, Stereo fonische uitzending: Licht» solisten 13.40 Uitlaat: klass Boekbespreking 1630 Amateursprogramma 16.45 Stereo fonische uitzending: Tango rumba orkest en zangsolistcw 17.10 Ste- reofonlsche uitzendlnf: Instrumentaal sep tet 1(30 Weekjournaal 18.00 Nieuws en commentaar 18 20 Tijd voor teenagers. Televisie. Nederland I; NTS: 15.00 Week- journaal. VARA: 15 25 Avontuur Do grotten van Gautry, fllmreportage 15.50 fr.vH?6 *,De wellen, TV-Illm. NTS: 16.40 Bespied Zeehonden, filmreportage VARA: 17 00-17 45 Voor de kSdérén™

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13