VERTEKEND BEELD CONSERVATISME WIE KIEST AMERIKA? HUNTER, mèt en zonder filter'echt een lekkere Amerikaan MacLeod en Powell in schijnkabinet ANWB tot Tweede Kamer: zie af van heffen weggeld Wat Barry Goldwater biedt is karikatuur D DE GAULLE LAAT E.E.G. SCHIETEN Frankrijk dreigt met tegenmaatregelen 7si een. hi}> 9 DONDEHDAG 29 OKTOBER 1961 van Washington, maar toch vooral op eigen kracht kon oplossen. Na twee jaar kan Scranton op resultaten wijzen. die boven de conjunctureel gunstige ontwik keling van het gehele land uitgaan. George Romney „compact hef superieure Afenolfilter dat (anders dan gewone filters) de smaak van de fijne Amerikaanse tabak niet versluiert (Van een bijzondere medewerker) E kandidatuur van senator Barry Goldwater kan het Amerikaanse politieke systeem loor jaren ontwrichten. En dat niet alleen, doordat de republi- seinse „oppositie" in Huis van Afgevaardigden en Senaat als gevolg van Goldwaters kandida- :uur na 3 november wel eens ge- lecimeerd zou kunnen blijven. Dat is al eerder gebeurd. Toen ?ranklin Roosevelt in 1936 Alf Landon onder de voet liep, wis ten zich slechts 89 republikeinen je handhaven in een Huis van Afgevaardigden, dat toen 4351 eden telde. Van de 96 Senatoren eenzelvigd. Zijn talrijke uitspraken karen publikeinse fractie in aangesloten. Hoewel de republi keinse partij sedertdien bijna steeds in de,minderheid is geble ken. heeft zij zich na 1936 weer geleidelijk hersteld. Met 176 le-j kenen, jen van het Huis en 33 senato- In werkelijkheid vormen Goldwater i I en zijn managers, supporters en dona- 'en (na de „overgang van ÖOUtll UCIirs njct vec| meer dan een aberratie Carolina's Strom Thurmond "aar van^een^conservatismr. dat in de Vere. let republikeinse kamp) vormen achter zich heeft ren juist in een proves van Ie republikeinen een oppositie, verkeerde. Ren aanpassing, di ie ge-'' n de verdeeldheid vóór 1962 reeds voorzitter missie, welke de volledige herziening van de verouderde grondwet van de staat Michigan voorbereidde. In dat jaar werd hij als republikein tot gou verneur van Michigan gekozen Al is het hem minder voor de wind gegaan dan Scranton. hij heeft toch wel zoveel; succes gehad, dat in Michigan algemeen de verwachting heerst, dat Romney op koiïnvaniaar 'al w°rdm Westduitse socialisten' Een andere zakenman uit een min-1 der uitgesproken republikeinse hoek tracht zelfs de in 1957 (Little Rockbe rucht geworden gouverneur van Arkan- sas, Orval Faubus. uit het zadel te lich ten. Winthrop Rockefeller. jongere broer van Newyorks gouverneur Nel son Rockefeller, wil van Arkansas even eens meer maken dan een doorgeefin- stituut van de niet onaanzienlijke som-; men die Washington aan deze zuidelijke staten besteedt. LS de Westduitse socialisten r* i**i h I - volgend jaar de verkiezingen Gelijkheid zouden winnen, dan krijgt zeker Dm hedendwr e<mumtl.v,n t,.. president De Gaulle het niet ge- seffen een ding goed. Hun aanpak heeft j makkelijk. De Frans-Duitse vriend in i welhaast alle facetten van het Ameri- nog maar lo bij fle re- kaanse leven, die tot juli van dit jaar rle Senaat niet meer waren dan de geestelijke voortbrengselen van een Senator uit Arizona, werden na de republikeinse con ventie zo niet als representatief voor de republikeinse partij clan toch zeker als kenmerkend' voor Amerika's conserva tisme beschouwd.- En daarmee tegelij kertijd als een serie gewichtige rede- lange traditie dat de laatste ja- proces van aanpassing zij door het fenomeen Goldwater niet J voortijdig onderbroken de Ameri- |p democraten, wier zuidelijke Inhoud en de r J strijd tussen de twee grote partyen 'Weel eisenluk een derde partll democraten en republikeinen ,i„ Koel Ir lm rormt, een groot deel van haar lenkbeelden in de wetgeving kan loen doordringen. Het meeat markante voorbeeld van le laatste jaren is de ingrijpende her- lening van do Civil Eights Bill, mei- te de republikeinse Senator Dirksen lit Illinois in de loop van 1963 en '64 cist, te verwezenlijken. In feite was iet eindresultaat een geheel nieuwe vet. welke in de eerste plaats het ltempel van senator Dirksens ideeën Verontrustender dan een waar- chijnlijk tijdelijke verlamming van le oppositie in het Congres, is de moor lende slag. welke Goldwaters optreden m uitlatingen hebben toegebracht aan iet Amerikaanse conservatisme. De chade zal eerst na de verkiezingsdag 'olledig te overzien zijn. zij is reeds nu en feit. zin had kunnen geven. Founding fathers de founding fathers, dë het. laatste kwart van de 18e eeu Amerikaanse federatie schiepen, uitgegroeid tot het voorleggen t 'olledige wetsontwerpen, die hij. de president-uitvoerder, vervolgens door Huis en Senaat tracht te loodsen. Met andere woorden: naast uitvoerder Is de president tot eerste wetgever van de unie geworden. Geen beter voor beeld dan de huidige president. Lyn don Johnson, die als politicus in het Congres groot geworden, nu vanuit het Witte Huis de afgevaardigden en sena toren naar zijn hand zet. Uitholling Dit is een der nieuwe modellen uit de serie. _/Q In oxblood en bruin juchten. Maten2Gt/m 40 v.a. f 19.90. Met 6 maanden schrifte- \Jijke garantie op de zoo\.y haar gedurende de eerste decennia tot 1829 bestuurden Hun denken doortrokken van een grote vrees vo< onverdeeld en dictatoriaal gezag. Door de gedeelde souvereiniteit v unie en de afzonderlijke staten en door een scherpe toepassing van de schei ding van wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht, meenden zij het ge vaar van een dictatuur in de nieuwe we reld te kunnen bezweren. Vooral de macht van de president, de uitvoerder van de wetten van de unie. dachten zij door allerlei beperkingen constitutioneel aan banden gelogd te hebber. Zonder dat aan de grondwet van d« VS. veel veranderd werd. heeft de his torische werkelijkheid deze conceptie evenwel sterk aangetast. Of zoals de Amerikaanse conservatieven zeggen - volledig ondergraven. Sterke mannen Sterke presidenten Jackson (1829— 18371, Lincoln (1861—1865), Wilsön (1913 —1921», Roosevelt (19331945 veeleisende omstandigheden de bur geroorlog, de grote depressie en de beide wereldoorlogen hebben het president schap tot hel overheersende ambt in df unie gemaakt. De historicus-politicoloog Clinton Rossiter zegt in zijn boek The American Presidency uit 1956, waarvan onlangs een niet al te beste Nederlandse vertaling verscheen, bijvoorbeeld uiteen, dat de constitutionele bevoegdheid van de president om het Congres de wet gever zekere maatregelen aan te be- Naast deze concentratie van macht in het Witte Huis heeft zich een nagenoeg ononderbroken uitholling van de macht de afzonderlijke staten ten voorde in de unie voltrokken. De noodzaak een nationale beheersing van d« in oorlogstijd en in dagen van depressie heeft die uitholling on-r vermijdelijk gemaakt Men behoeft geen reactionair te zijn en blind voor de onvermijdelijke elemen ten in deze historische ontwikkeling orr begrip te hebben voor de bezwaren, die deze gang van zaken heeft voor vel< conservatieven. De aantasting van df lagere overheidsorganen, die zich kun nen beroemen op een heel wat inten sievere participatie door de burgerij dan in Wpst-Europa. betekent tegelijkertijd aantasting van de maatschappelijke sa menhang. welke van onderop en niet zozeer van bovenaf gehandhaafd wordt. Het betekent tevens inbreuk op de in dividuele vrijheid van de Amerikaanse burger, waaraan volgens velei land de Amerikaanse republiek haar grootheid te danken heeft Herstel evenwicht De moderne industriële samenleving stelt nog steeds de eis van e omvattend en intensief overheidsin grijpen. Maar anderzijds en daar op leggen de conservatieven de druk biedt de geweldige „prospe rity" welke die industriële samenle ving creëert, ook kansen tot herstel van een zeker traditioneel Amerikaans evenwicht tussen Congres en presi dent, staten en unie, burger en ouer- heid. Ten bate van de eersten kun nen de tweeden de teugels enigszins Vooral op het herstel van de functi van de afzonderlijke staten leggen de Amerikaanse conservatieven grote na druk. Het is daarom niet verwonderlijk, dat republikeinen van een nieuw slag, afkomstig uit de. meer individualistisch ingestelde zakenwereld, in enkele deel staten met succes een gooi deden naar de politieke macht en die daarna even zeer met succes hebben aangewend. In 1962 werd William Scranton lid van een oude Amerikaanse familie, waar naar de stad Scranton in Pennsylvania is genoemd, tot gouverneur va staat gekozen. Zijn programma: tonen, dat de staat Pennsylvani: economische problemen wel met behulp alleen kans als zij zich op het stuk van de burgerrechten vierkant op het I standpunt van de volledige gelijkheid j burgers stellen. Zoalng die niet: rop gerealiseerd, maar veeleer] weerstreefd wordt, zal de centrale re gering in Washington moeten ingrijpen.! Hoe eerder de beginselen van de. grond wet onderschreven en toegespitst in 1 de Civil Rights-wetgeving van 1957. I960! 1RK4 op dit punt ook praktische- werkelijkheid zijn geworden, des te eer der kunnen de staten zich bevrijd we de druk van de centrale over heid. En des te eerder komt er een einde het misbruik door segregationisten het legitieme verlangen naar hand having van de zogenaamde States Rights, de rechten van de afzonderlij ke staten tegenover die van de unie. segregationisten heeft laten spannen, is voor de conservatieven van het slag van Scranton eigenlijk wel het grootste be zwaar, dat Goldwaters kandidatuur op roept. Als Goldwater zegt „let's leave it up to the States" (uitspraak uit 1961), doet hij de zaak van de States' Rights meer kwaad dan goed. En als hij be weert, dat het stemrecht al verzekerd i dat Washington derhalve op dit punt de staten ongemoeid kan laten, ont kent hij bovendien de werkelijkheid of vertekent die op zijn minst. Vertekend k van het hedendaagse consf tisme geeft Goldwater een vertekend beeld. Geen zinnige conservatief is i Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borat weg met \*7AZlïL-l stander van een vrijwillige sociale ver zekering. Evenmin gelooft hij in afschaf fing van de progressie in de inkomsten belasting. Al heeft hij bezwaar tegen ongebreidelde, meestal door politiek ge win ingeeven uitbreiding van de „so cial security" en ook al acht hij mati ging van de progressie in de inkomsten belasting geboden. Wat Goldwater biedt is een karikatuur, een voorstelling van het conservatisme die de opvattingen talrijke vooraanstaande republikei- a gouverneurs, leden van Senaat Huis onrecht doet. schap, door Adenauer bewerkt, zou wel eens op losse schroeven kun nen komen te staan. Als men de Westduitse socialisten mag ge loven, dan treft president De Gaulle als sinds enige tijd voor bereidingen om de EEG de rug toe te keren. Daarvoor in de plaats zou de Franse president nauwe [handelsbetrekkingen met China. Oosteuropese en Zuidamerikaanse I landen en enige voormalige Franse koloniën wensen. De verkoeling Frankrijk-EEG is ge komen, zegt het persbulletin van de SPD, sinds Frankrijk Peking heeft erkend en vooral sinds gebleken is dat Cbina lid hoopt te worden van de Ver. Naties, Toch dreigen zij met Goldwater onder te gaan. De politieke bete kenis van de presidentskandida tuur voor een van de beide grote partijen is namelijk zo groot, dat de karikatuur, die Barry Gold water van het conservatisme heeft opgehangen, nu door de grote meerderheid van de kiezers voor de werkelijkheid wordt aan gezien. Brits plan brengt Concorde in gevaar Frankrijk zal „overeenkomsti ge maatregelen" nemen als En geland het Frans-Britse project voor het supersone straalvlieg tuig Concorde wenst te wijzigen. Het zal zeker niet toestaan dat de Franse vliegtuigindustrie schipbreuk lijdt. Deze waarschu wende woorden zijn gisteren ge uit door de Franse minister van voorlichting, Peyrefitte. De Britse en de Franse regeringen waren het. eens over hel Concorde-project, maar als de Britse regering de voor waarden nu wil wijzigen zal zij met concrete voorstellen voor de dag ko men. zo voegde de Franse bewindsman Peyrefitte hoopt echter meer te verne men over de Britse plannen betreffen de de Concorde als de Britse minister van luchtvaart vandaag in Parijs aan- met de Franse regering Britse wens om het Concorae-project aan een nieuw onderzoek te onderwer pen, te bespreken. Britse ambassade-functionarissen zeiden gisteren dat de Concorde ter sprake Is gekomen toen de Britse ambassadeur in Parijs, sir Pierson Dixon, maandag Eremier Pompidou bezocht om hem in ennis te stellen van de economische maatregelen van de Britse regering. I De jongste uitgave van het bulletin van de Russische ambassade in Kopenhagen bevat een lijst met te koop aange boden uitgaven waarop o.a. voorkomt het rapport dat Chroesjtsjef voor het In 1961 gehouden 22ste congres van de Sowjet- partij heeft geschreven en andere stukken van de hand van de afgezette premier en partijleiders. I Burgemeester Davidson van de Engelse plaats High Wycombe heeft ge zegd het In zijn gemeente bijeengebrachte geld voor het John F. Kennedy- herdenkingsfonds (160 gld.) niet te zullen afdra gen. omdat hij zich schaamt dat het maar zo weinig is. Ik zou me voor een gemeente als High Wycombe met 54.000 in woners moeten schamen een dergelijk bedrag over te maken aan de voorzit ter van het fonds (de burgemeester van Lon den), aldus Davidson. „Georgie Progy" Leonard, een middelbare scholier uit de Ameri kaanse plaats Attleboro (Massachusetts) die sinds september niet meer op school werd toegelaten wegens zijn Beatle haar dracht. Is onlangs verge zeld van een politieagent u-eer naar school gegaan. De agent, Robert Black hur, had een bevel bij zich dat rechter Frank Smith heeft uitgevaar digd en waarbij het hoofd van de school ver boden wordt Leonard buiten te sluiten. George die guitaar in een combo speelt, weigerde zijn haar te laten knippen omdat, xoals hij beweerde, hij dan niet meer zou kun nen optreden. I Op de gisteren voortge zette kunstveiling bij Mak van Waay te Am sterdam Is een Jan Steen, „Marktscène bij een brug te Warmond" voor 49.000 gulden geveild. Twee schilderijen van Sprin ger. stadsgezichten in Duitse steden, brachten 23.500 en 25.000 gld. op Een gezicht op het kas teel Nijenrodc a/d Vechl van Jacobus Storck kwam voor tien mille in het bezit van een Neder landse verzamelaar. Een gezicht op een vissers dorp aan de Hollandse kust vau Andreas Schelf hout bracht 8.200 gld. op, cn een schilderij van J. H. Verheyen 6.000 gld. Een doek van Nicolaas Maes, „Lezende vrouw in een interieur", werd voor 9.600 gld. gekocht. I De Russen hebben een ingenieuze machine uitgevonden die hand schriftvervalsers op snel le en zekere wijze aan de kaak stelt. Met deze ma chine is reeds een vrouw die 70 cheques met een vals handschrift had on dertekend ontmaskerd. Het Russische persbureau Tass noemde de machine een belangrijke stap voorwaarts in de tech niek voor crimineel on derzoek. maakt met landen in Zuid-Amerika, al dus de SPD. en het wordt nu wel tijd dat de Westduitse regering harde tegen maatregelen neemt. De Westduitse am bassadeur in Parijs zou reeds vier maan den geleden zijn regering hebben inge licht over de bedoelingen van De Gaul le ten opzichte van de EEG en De Gaulle zelf zou tijdens zijn bezoek aan Bonn ontwijkende antwoorden hebben gege ven toen hem over deze kwestie door de Westduitse regering vragen w steld. De SPD beweert dat Adenauer gehei-1 me beloften heeft gedaan om de Franse vriendschap te winnen en de socialis ten eisen nu van de regering-Erhard I een duidelijk antwoord op de vraag of Erhard zich aan deze beloften gebonden acht. De Westduitse regering wilde geen --tai| op het persbulletin Cyprus zag het nieuwe leger Op Cyprus is sinds enige tijd de rust weergekeerd, maar aartsbisschop Maka- rios laat geen gelegenheid voorbijgaan om zijn macht te tonen. Die gelegenheid deed zich gisteren voor bij een parade ter herdenking van de dag waarop Grie kenland in de tweede wereldoorlog ver wikkeld raakte. Vanaf een podium* sloeg Makarios het voorbijtrekken der toepen gade, waaron-1 der ongeveer 1000 man Griekse troepen De Cyprioten waren uitgerust met zware wapens, tanks, veldartillerie en anti tank- en luchtdoelgeschut. De Russische wapens die volgens een geheime over-i eenkomst geleverd zouden worden, wer- den niet getoond. De Britse conservatieve partij, die na de kleine overwinning van Labour bij de recente verkiezin gen in de oppositie is, heeft een schaduwkabinet samengesteld waarin een belangrijke wijziging is waar te nemen. In de nieuwe parlementaire ploeg zijn namelijk twee vroegere ministers op genomen. die toen Douglas Home Mac- Millan opvolgde hadden geweigerd deel uit te maken van de regering. Het zijn Ian MacLeod en Enoch Po well, die respectievelijk met staal- vraagstukken en transportaangelegen heden belast worden. Reginald Maudling en Edward Heath, resp. minister van financiën en van handel in het vorige kabinet, zijn nu de voornaamste medewerkers van sir Alec. Maudling zal het schaduwkabinet leiden bij afwezigheid van Douglas Home. Edward Heath is belast met econo mische zaken en krijgt de leiding de politieke commissie van de partij. De laatste post werd bekleed door de vroegere minister van buitenlandse zaken, Butler, die woordvoerder zal blijven van de oppositie voor kwes ties betreffende buitenlandse zaken. Gemenebest en Amerika steunen premier Wilson De Britse regering heeft gisteren de kwestie-Rhodesië besproken. Premier Wilson voelde zich gesteund door de be tuigingen van sympathie met het Brit se standpunt van de Gemenebestlanden. Ook Amerika verleende onvoorwaarde lijke steun aan Londen, mocht premier Smith van Rhodesië zijn plan doorzetten om eenzijdig de onafhankelijkheid uit1 te roepen. wie jm wil fyu.it. proeven NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER huishoudjam 85 ct. tot 1.10; extra jam 1.40 De ruim 650.000 leden tellende ANWB heeft zich in een brief aan de voorzitter van de Tweede Ka mer vierkant tegen het rege ringsvoornemen om een weggeld te gaan heffen verklaard. In zijn brief noemt de bond dat weggeld een discriminerende tolheffing waar hij volstrekt afwijzend te genover staat. Hij dringt er met klem op aan, van het plan tot het heffen van weggeld af te zien. Wel verheugd is de ANWB over het regeringsplan om een wegen fonds in het leven te roepen. De bond vindt dat overigens ,,de hoogste tijd". De ANWB vindt dat tegen het heffen van een weggeld vele argumenten olei- ten. De bond acht het een discrimineren de maatregel omdat ze geen rekening houdt met de mate van het gebruik van de wegen en zowel de Incidentele berij der als de regelmatige gebruiker gelijke lijk belast. Bovendien is het onaanvaard baar dat een extra belasting zal worden geëffectueerd, lang voordat het wegver keer en -vervoer ehig soulaas zal onder vinden van de forsere aanpak van nood zakelijke verkeersvoorzleningen. Verder Is het onjuist dat een belasting wordt geheven voor het gebruik van wegen die door het huidige wegverkeer reeds volle dig zijn betaald. Zulk een belasting kan er overigens toe leiden, dat onwillekeurig naar bezuiniging op onderhoudskosten van het voertuig wordt gestreefd, het geen allerminst bevorderlijk is voor de verkeersveiligheid. De bond gaat in zijn brief ook ln op de wijze waarop de regering het le heffen weggeld gekoppeld heeft aan de tolhef fing bij enkele vaste oeververbindingen. Hij zegt zich destijds bij die tolheffing noodgedwongen te hebben neergelegd op grond van vier overwegingen. Door mid del daarvan kon namelijk een aanzienlij ke versnelling worden bereikt in de tot standkoming van voor een beperkt ge beid dringend noodzakelijke •erbindin- gen. ne) uitspraak dat het wegverkeer in 1965 weliswaar een miljard gulden aan benzi neaccijns en wegenbelasting zal opbren gen, maar dat de uitgaven van rijk. gemeenten op het gebied gelijk provincies i van wegen- eri stratenbouw u». bedrag aanwijzen. De ANWB trekt deze stelling in twijfel. In de brief wordt gezegd dat de gezamenlijke uitgaven op de gewone dienst van rijk. provincies en gemeenten in 1965 in totaal rond 600 miljoen gulden bedragen. In een periode van zes jaar zullen de opbrengsten van het wegverkeer rond 7700 miljoen gulden bedragen, waartegenover uitgaven tot een toaal van rond 5000 miljoen zullen staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9