ïeuwe leidse Courant ietere regeling voor de middenstand Kansen voor „goede ondernemers Kredietverlening krijgt een hoger plafond UITGERUST! DRAKACELE1 Pleidooi voor eenheid onder communisten dr Felle brand in lading Indonesisch schip V.S. zenden ruimtevaartuig naar Mars Vriendendienst: vijftien honden neergeschoten CALEX Commentaren Spaak naar De Gaulle >Heren parkeerwachters' moeten verdwijnen r Donderdag 29 oktober 1964, 45ste jaargang ur: Dr. E. WEMED CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD .StawtvatÜsh ghabUvM mijn hert in »eghen»po«»" Weinig verandering De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Overwegend droog weer met over het algemeen veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke oos telijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. IOpgemaakt om 11.15 uur). V». Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 %Boerderij voor een gulden hotel 't Kromhout te Brummen listermiddag ten overstaan van no- W. Boogman ingezet een woon- s met bedrijfsgebouwen ter grootte ■e, ten verzoeke van de stich- j beheer landbouwgronden (SBL). werd ingezet op f 1. r zijn namelijk zoveel bezwarende talingen gemaakt dat niemand zich 'rwn durft te wagen. Er mag geen Aarische bestemming aan worden jeven en er mag geen veebedrijf worden uitgeoefend. In Oost-Middelbeers is gisteren op provinciale weg een personenauto inzittenden uit de bocht ge- gen. De 53-jarige mevr. Van Roovert Middelbeers overleed op weg naar ziekenhuis. Haar zoon en dochter, bij haar in de auto zaten, liepen jte verwondingen op. Voor goede ondernemers moet het mogelijk zyn met de nieuwe en betere regelingen voor de middenstand een bedrijf op te bouwen. Staatssecretaris Bakker zei dit gisteren ook in de Kamercommissie. De nieuwe regelingen, die hij meedeelde, komen op het volgende neer: Voor het bedryfsuitrustingskrediet en het bijzondere krediet voor de midden stand zal voortaan een gezamenlijk pla fond van f 150.000 gelden. Tot nu toe hebben deze kredieten afzonderlijk een plafond van f 40.000.—. Het plafond voor het inriohtingskre- diet wordt op f 150.000 gebracht. Dat is een halve ton meer dan het nu geldende industriële krediet. De grens van bet borgstellingskrediet wordt f 10.000. De staatssecretaris deelde de Kamer verder nog mee, dat vijf pro- Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. dit Gomoelka is bijgedraaid i ;eer. jomoelka, de Poolse communisti- le leider, heeft gisteren een beroep :4.50laan op de Sowjetunie en commu- tiseh China, de tweespalt in de in- nationale communistische beweging jedaan te maken. Hij verklaarde djit wijn Alleen de rijpste, de fijnste,de mooiste groenten zijn goed genoeg voor gezonde California groentesoep In een oogopslag salariL paus bez01-gcj over Neder land Pa§- 2 Zendingsarts voor de i rechter pag. 2 felehr Feestprogramma NCRV pag. 7 Wat gebeurt er nu met Bijlmermeer? pag. 7 Goldwater of Johnson: nieuwe reportage uit Amerika pag. 9 NCK® Prijsboksers actief pag. 13 Spiegelaffaire weer ac tueel pag. 13 Soekarno exit? pag. 13 Kapper Flink over de ko mende winter pag. 13 hamh# Christelijke mannenkoren zongen pag. 15 Tamarinde: mislukte h9ndtl film pag. 15 NiHfllir- in alle „socialistische landen" en in de gehele communistische beweging de tendens naar eenheid steeds sterker wordt. De Poolse leider, die vorige week aan de grens tussen zijn land en de Sowjetunie geheime besprekingen voerde met Brezjnef en Kosygin, de opvolgers van Chroesjtsjef, verklaarde te berusten in de verwijdering van de premier. Hij zei, dat Chroesjtsjef zelf ontslag had gevraagd en dat hij ervan overtuigd is, dat de wijzigingen Moskou met volledige eerbiediging van de leninistische beginselen en de in terne democratie van de partij tot stand zijn gebracht. Gomoelka voegde er aan toe, dat goede redenen waren om het ontslag Chroesjtsjef te accepteren. De algemene /an de Russische politiek zal zei hij worden voortgezet. Intussen wordt uit Moskou vernon: dat de combinatie van de twee functies eerste secretaris van het centrale comité van de partij en die van rege ringsleider (zoals bij Chroesjtsjef het ge val was) binnenkort waarschijnlijk zal worden verboden. Dit zou een terugkeer naar de „leninistische normen", die de eerste maal door Stalin werden treden, toen deze in mei 1941 a; vooravond van de Duitse inval, ook de leiding van de regering op zich nam. Hjj was al partijsecretaris. Chroesjtsjef bineerde beide functies van maart af, nadat hij maarschalk Boelganin premier) had uitgeschakeld. Het Italiaanse linkse weekblad l'Es- presso heeft inmiddels een uittreksel ge publiceerd uit het rapport van Soeslof, dat tot de verwijdering van Chroesjtsjef heeft bijgedragen. Daarin wordt gezegd, dat de afgezette premier zonder de partij, leiding erin te kennen buitenlandse rei zen maakte, onderscheidingen toekende, vrienden en familieleden met buitenland se opdrachten belastte. Vaak moesten de leden van het presidium in buitenlandse bladen lezen welke uitlatingen de pre mier of een van zijn familieleden had ge. daan. Ook wordt kritiek geleverd op de wijze waarop Chroesjtsjef zich tegenover Japanse socialisten had uitgelaten een Russisch „wapen voor totale v< tiging". Latere correcties op deze klaring werden eveneens zonder kennis van de partijleiding gedaan. Voorts neemt men hem kwalijk, dat hij ten tijde van het grensgeschil met China demonstratief technische en militaire hulp aan India heeft verleend. Hierdoor werd het conflict onnodig verscherpt. Diplomaat schiet Duitser dood De Dominicaanse ambassaderaad Bonn. Rafael de la Maza, een broer de generaal die dictator Trujillo heeft afgezet, heeft gisteren in Niederdollen- dorf bij Bonn een jonge Duitser dood geschoten. De naam van het slachtoffer is geheim gehouden en er zijn geen bijzonderheden over de motieven de Dominicaan bekendgemaakt, ambassadeur heeft zijn regering gevraagd de diplomatieke onschendbaarheid De la Maza op te heffen, zodat de Duitse politie een onderzoek kan instellen. cent eigen kapitaal by bedrijfsovername straf kredietregeling van 30 pet van de balansvermogen zal gelden. Dit percentage wordt voor de helft door het rijk en voor de helft door het bedrijfsleven gewaarborgd. De rest moet erkregen worden uit normale krediet- financiering. Weer kritiek t was gisteren voor de tweede keer, dat staatssecretaris Bakker zijn beleid verdedigde voor de Kamercommissie Dor economische zaken. De kritiek richtte zich op het besluit in de bewindsman om met ingang van 1 december voor een aantal artikelen de individuele vorm van verticale prijsbin ding te verbieden. Het gaat hier eenvoudiger gezegd n een verbod van vaste winkelprijzen jor o.a. radio- en t.v.-toestellen, gram mofoonplaten, bandrecorders, broodroos ters, personenauto's enz. De maatregel en vervolg op het besluit van 1 april de collectieve vormen van verticale prijsbinding onverbindend te verklaren. De staatssecretaris had de aankondi ging van het verbod vergezeld doen gaan een „nota inzake verticale prijsbin ding". Zowel het verbod zelf sis de in houd van de nota werden gisteravond fel aangevallen door de heren Van Son, Nelissen (beiden taath.v.), Portheine id.) Roolvink (a.r.), Scholten (c.h.) Meulink (a.r.). zy hadden allen dezelfde bezwaren: in wezeniyk vooroverleg met het be trokken bedryfsleven is hoegenaamd geen sprake geweest, de datum van In werkingtreding is ongelukkig gekozen, het klimaat in de 'bewuste branches is al ongunstig, de keuze van de artikelen willekeurig („zomaar een greep in de etalage"), de juridische vormgeving van laatregel is allesbehalve waterdicht. (Voor vervolg zie pag. 15) Koning Konstantijn van Grieken land. helpt zijn jonge koningin Anne-Marie aan landbij hun aankomst in Salonika, dat zij be zochten tijdens hun reis door alle Griekse provincies. Konstantijn stelt op deze reis, die een maand duurt. Anne-Marie aan het Griek se volk voor. Bij een Spaans-Amerikaanse oefening kwamen negen leven toen een helikopter voor de Spaanse kust neerstortte. Helikopters van het zelfde type, als van het op 26 oktober neergestorte toestel, in actie tijdens de oefening. Met drie slangen van dc drijvende Havendienst I en die van zes motorspui ten bestrijden sinds gisteren circa vijftig Amsterdamse brandweerlieden een brand in de ruimen van de Indonesische vracht boot H.O.S. Tjokro Aminoto (ruim 10.000 brt). Maandagochtend, toen het schip met een lading copra aanmeerde, was reeds broei in de lading van een van de ruimen geconstateerd. Onmiddellijk werd met de lossing begonnen en constant bleef de brandweer met een spuit in de nabijheid. Vannacht omstreeks half drie stootte de grijper van een drijvende bok in de nabijheid van de broeihaard een tussen- luik stuk, waardoor zuurstof toetrad en de lading in brand geraakte, die meteen doorsloeg naar eèn tweede ruim. Toen de brand in hevigheid toenai steeds dikker wordende rookmassa'; de twee ruimen op de voorplecht omhoog kolkten ging een deel der 72 opvarenden van boord. Het schip was inmiddels be gonnen naar bakboord over te hellen. Vanmorgen om elf uur was de slagzij toe genomen tot ongeveer 30 graden, al vijf tot tien graden meer dan een uur tevo- 1 be- Grote hoeveelheden water werden ook 's middags nog voortdurend in het schip gespoten. In de scheepshuid zijn gaten geboord om de ruimen vol water te kun nen spuiten. De 56-jarige A. Meres uit Maastricht is gisteren nabij Tiel verdronken, toen hij met zijn auto ondersteboven ii sloot was terechtgekomen. Volgende week willen de Ameri kanen een onbemand ruimtevaartuig lanceren in de richting van de pla neet Mars. Het is een reis van 560 miljoen kilometer, die negen maan den zal duren. Het voertuig is drie meter hoog en weegt 260 kilo. Tussen de twee dagen en een maand later zal een tweede Mariner-ruimte- vaartuig in dezelfde richting worden af geschoten. Het tydstip van deze tweede lancering hangt af van het resultaat van de eerste. Er zullen foto's worden genomen en ook zal men proberen de druk rondom de planeet te meten. De eerste lancering zal op 4 november zo spoedig mogelijk daarna geschieden. De proef wordt de moeilykste genoemd die ooit bij het onderzoek van de ruimte genomen is. Nieuwe landing van Indonesiërs op Malakka De Maleisische regering vermoedt dat Indonesische guerilleros hedenmor gen vroeg met boten een nieuwe lan ding hebben uitgevoerd op de zuidwest kust van Malakka. Volgens een regeringswoordvoerder te Koeala Loempoer zijn de veiligheids troepen promyt in het geweer geko- en er is aan de zuidwestkust een uitgaansverbod afgekondigd. Volgens of ficiële zegslieden zijn de veiligheids troepen nog niet in aanraking geko- met de invallers. Officieuze be richten melden dat vijf boten, die door de indringers gebruikt zouden zijn, erden waargenomen door nachtwach- m van Koeala Kesang in Merlimaoe, op de rivier Kesang. op de grens tus- de stad Malakka en de staat Joho- Dit is ongeveer 36 km bezuiden de stad Malakka en 130 km bezuiden Koeala Loempoer. De plaats van d« nieuwe landing is 115 km ten noordwes ten van Pontian, waar op 17 augustus 108 Indonesiërs geland zyn. In augus tus en september zyn In totaal 204 In donesiërs geland, van wie 47 zyn ge sneuveld en 133 gevangen. Nadere officieuze berichten melden dat het aantal gelande guerilleros tig bedraagt. Zij zouden met snelle bo ten Straat Malakka zUn overgestoken. De 59-jarige boekhandelaar J. B. uit Leeuwarden is gisteren veroordeeld tot twee maanden wegens het versprei dén van pornografische geschriften. Gistermiddag is de anderhalfjarige Caroline Huizing in een sloot te Mussel- kanaal verdronken. (Van een onzer verslaggevers) Op het erf van de drie bejaarde broers B. in Voorthuizen zijn door een kennis met een jachtgeweer vijftien honden doodgeschoten. De broers had den de hulp van de man ingeroepen omdat de veearts weigerde de honden een spuitje te geven. In korte tijd schoot hij zeker vijftien honden neer. Enkele andere dieren konden zy het gewond ontkomen. De dierenbe- Waarop zij zorgde voor een schuur, scherming uit Barneveld heeft zich in middels over de dieren ontfermd. De drie broers, die met hun ruim ne- Twee doden bij autobotsing met gestolen wagen Bij een botsing tussen twee personen wagens, waarvan er een gestolen was. op de Straatweg in Maarssen zijn gister avond laat beide bestuurders, de 53-ja- rige J. F. A. Welling uit Amsterdam en de 19-jarige G. L. uit Utrecht, om liet leven gekomen. De wagen, waarin L. reed, was niet zijn eigendom. Hij had hem 's avonds op de Admiraal Helfrichlaan in Utrecht ge stolen. Koningin opende tehuis voor oud-wi j kzusters H. M. de Koningin heeft gistermiddag in Austerlltz (gem. Zeist) het nieuwe tehuis voor oud-wijkverpleegsters van de Christina Vermeydenstichting officieel geopend. Zij deed dit door de naam Mey- enhage te onthullen, die op een der gevels van de uit 28 maisonnettes be staande tehuis is aangebracht. Zuster Christina Vermeyden, op wiens initiatief vier jaar geleden de Christina Vermeydenstichting te Utrecht werd op gericht met het doel woningen te bou wen voor oud-wijkverpleegsters tegen huren, die voor hén betaalbaar zijn, leid de de vorstin rond. gentig jaar oude moeder samenwoonden, wilden van de honden zij hadden er twintig af. omdat zij hun land en boerderij hadden verkocht. Dit was de dierenbescherming ter ore gekomen, waarin de dieren zouden kunnen wor den ondergebracht. Toen de dierenbe scherming echter op het erf verscheen, had het drama zich al voltrokken: Jinks en rechts schietend had de kennis al vijf tien honden afgemaakt. Toen de politie verscheen, vond zij de dode dieren be- kuil op het erf. •GL.R5- -tSFIFV «ilfUISOMOHIL Official dealer Leiden e.o. multilaterale kernmacht? Moet zij meewerken aan de bouw van een vloot van 25 met Polarisraketten bewapende „koopvaardijschepen"? Op deze vraag zal de Nederlandse regering op korte termijn antwoord moeten geven. Eind november immers zullen de betrokken regeringen in het bezit zijn van de definitieve voorstellen. Een speciale werkgroep is druk bezig een ontwerp-verdrag op te stellen. In deze werkgroep is ook Neder land vertegenwoordigd. Dit betekent echter geenszins zo heeft pre mier Marijnen dinsdag de interpel- lerende communist Bakker nog eens verzekerd dat het kabinet in zijn hart al een beslissing ten gunste van een M.L.F. heeft geno- We hadden geen andere medede ling verwacht, maar hebben er toch met voldoening kennis van geno men. Het is van het grootste be lang, dat de regering eerst kennis neemt van de in het parlement le vende opvattingen. De behandeling van de begrotingshoofdstukken van Buitenlandse Zaken en Defensie biedt gelegenheid voor een gede gen gedachtenwisseling. TVE gedachte, die aan de „multi- lateral force" ten grondslag ligt, is zeker aantrekkelijk. Het gaat er immers om, dat Amerika's bondgenoten medezeggenschap krij gen in de opslag, het beheer en vooral het gebruik van het wester se kernpotentieel. Vers twee is of een M.L.F. daar voor de geëigende vorm is. Voor aanstaande maritieme deskundigen we noemen slechts de admiraals b.d. Moorman en Bos zien niets in het plan. De oud-staatssecretaris Moorman veronderstelt, dat de schepen gevolgd zullen worden van af het moment van vertrek en ziet hen, zelfs tegenover een zwakke tegenstander, roemloos ten onder Zijn KVP-fractiegenoot Duynstee gelooft daar niets van; volgens hem hebben computers uitgerekend dat de M.L.F.-schepen geen groter ge vaar lopen dan schepen in een zwaar beschermd konvooi. Meer dan vijftig atoomonderzeeboten zul len de Sowjets moeten inzetten, wil len zij met enige kans op succes op de eenzame Polarisboten jacht maken. Om dan nog maar te zwij gen van de grote aantallen vlieg tuigen, die daarvoor eveneens no dig zouden zijn. W/IE de discussies van de laatste maanden heeft gevolgd, krijgt de indruk, dat overwegingen van politieke aard een steeds grotere rol gaan spelen ten koste van de militair-strategische overwegingen. Een M.L.F. zou kunnen werken als katalysator voor vele politieke pro blemen. Engeland zou het besef krijgen, dat het echt bij Europa behoort, Frankrijk zou buiten spel worden gezet en de Bondsrepubliek aan het Westen verankerd. De At lantische integratie zou sterk wor den bevorderd en het gevaar van een Frans-Duitse atoommacht wor den vermeden. De NAVO zou nieuw leven worden ingeblazen. In deze gedachtengang wordt een multilaterale kernvloot een functie toegedacht, die met de functie van het kernwapen zelf weinig te ma ken heeft. Is dit niet enigszins be denkelijk? Vooralsnog kunnen we moeilijk enthousiast worden voor een kernvloot met 200 kernwapens van het megatontype (1 megaton is 1 miljoen ton trotyl) zonder dat de militair-strategische noodzaak vast staat. Vele malen is ons verzekerd, dat de Amerikaanse afschrikkingsmacht meer dan voldoende is; het westen heeft een „over-kill-capacity",waar voor men alleen maar kan huive ren. Vragenderwijs zouden wij dan ook willen concluderen, dat het aanbeveling verdient om andere wegen te zoeken, waarlangs coördi natie van het westerse kernpoten tieel en Europese medezeggenschap in atoomzaken verwezenlijkt kun nen worden. Voor het overige wachten we de gedachtenwisseling in het parlement met grote belangstelling af. President De Gaulle heeft dc Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, uitgenodigd voor een onderhoud. Spaak zou hem vandaag ontmoeten. Men zal van gedachten wisselen over de politieke en economische integratie van Europa. pARKEERWACHTERS zijn gistermiddag door Amsterdams burgemeester 4. mr- G- van ^aU aangeduid als heren, aanzienlijke heren. Dit gebeurde tydens de bespreking in de gemeenteraad van een voorstel het aantal parkeer- meters en de zonne waarin parkeerschijven gebruikt moeten worden, in de bin nenstad uit te breiden. Aanleiding waren de tarieven die de parkeerwachters soms vragen. De heer Van Hall neemde als voorbeeld een fa die voor drie par keerplaatsen op een parkeerterrein f 25.- moest betalen, een bedrag dat onlang, tot f 75.- verhoogd werd. Het systeem van parkeerwachters is iets dat zou moeten uitsterven. Wij willen dit heel voorzichtig bevorderen in verband met het belang van de mensen die het op het ogenblik doen, aldus de burge meester van Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1