Alles goed en wel Haal de Etiko, spons erover! Dagboek van 'n tiener Raad voor Zending zoekt beter eontaet met GZB Nog deze week stemming over sebema dertien Een woord voor vandaag S.S.R.-Amsterdam viert liet 75-jarig bestaan (p| FARVERFEST Plaats van blinde ook voor de klas Tussen schoolpoort en huisdeur WOENSDAG 28 OKTOBER 196] ANDERZIJDS VRIJZINNIG EN RECHTZINNIG Op verzoek van de redactie van het vrijzinnige blad „Kerk en We reld" schrijft ds. Af. H. Rosber gen uit Deventer over „De men selijke omgang van vrijzinnigen en rechtzinnigen." Voor de laatste wereldoorlog kon men van een aantal, vaak niet eens kleine plaatsen zeggen dat ze een zeer bepaald stempel droegen: zwaar of licht, in allerlei gamma's. Men hoorde bijeen als vrijzinnigen, als gewoon orthodoxen, als gere- formeerde-bonders. Toen kwam de grote verhuizing, en daarmee drong het nieuwe type mens de oude ver trouwde sfeer binnen. En daarmee ontstond tegelijk het verzet. De nieuw-ingekomenen waren „an ders": voor zover ze kerkelijk wa ren, meestal midden-orthodox, om dat dat nu eenmaal de grootste troep in onze kerk. is. Wat kreeg je nu vaak? Dat de oude bevolking een hekel kreeg aan het verontrus tende nieuwe van deze indringers, en dit schoof op hun type geloof. Maar ik ben er van overtuigd, dat dit in vele gevallen het zoeken naar een stok wat, om de hond te slaan Het is in dit opzicht eerder een sociologische, dan een kerkelijke of dogmatische kwestie Maar wél heel ingrijpend, omdat hij de menselij ke verhoudingen bepaalt Op de rechtervleugel vind je dit bij op komende industrieplaatsen waar de kerk vanouds gereformeerde-bonds was. Op de linkervleugel merk ik het in eigen gemeente, Deventer. Ik verdenk verscheidene vrijzinni- gen-van-oude-stam ervan dat ze „de grap er af hebben" naar ze zeggen vanwege die opdringerige orthodo xen, maar in werkelijkheid, zij 't onbewust, omdat het type nieuw- ingekomene uit het westen een an dere stijl met zich mee bracht, bij vergaderingen („altijd 't hoogste woord"), bij 't doorbreken van de oude gemoedelijkheid, enz. Wanneer er in zo'n geval bij bepaalde groe- Den niet gesproken kan worden van ..menselijke omgang", dan zoek ik ie reden niet primair in de dog matische ondergrond, doch in de ver schillende levenstypen. Na een aantal persoonlijke er varingen beschreven te hebben vervolgt deze voorganger over de menselijke omgang in het gewo ne kerkelijk leven. Ik schreef al, dat dit niet onder één noemer te grijpen valt. Maar goed, ik wil proberen enkele lijnen te trekken. Er bestaat aan beide zijden wantrouwen. De mate waar in <of het afwezig zijn daarvan) wordt bepaald door persoonlijke er varingen die sterk uiteen kunnen lopen. Maar voorzover het aanwe zig is. heeft dat, dunkt me, wel verschillende bestaansgronden. Ik beluister een willekeurige vrijzinni ge: Op zichzelf heb je natuurlijk veel aardige mensen onder die orthodo xen. Maar kerkelijk heb je ze leren wantrouwen. Ook wanneer ze har telijk op je af komen, nemen ze me niet helemaal zoals ik ben. Ze heb- de schraalheid van mijn geloof. Ze kunnen zich niet indenken dat wat ik van God ontvangen heb. even waar, en voor mij even heilig, is als hun eigen geloofsbezit voor hen. En daardoor voel ik me altijd wai gereserveerd ten opzichte van ze Ik voel dat ze me er eigenlijk wil len uitdrukken. En bij een even willekeurige 01 thodoxe beluister ik dan: Menselijk gesproken heb je fijne lui onder die vrijzinnigen. Maar wat zij uitgeven voor christelijk geloof, mist nu net de essentialia daarvan. Zo kón je ze toch niet op de ando re gelovigen loslaten? En bij de „ruimere" hoor ik dan Het zal wel christendom zijn, van die vrijzinnigen: ik zou het ook graag als zodanig honoreren, mits ze zelf maar toonden dat het ze als geloof wat waard is. Maar hun slap te vertelt me, dat ze er ternau wernood zelf in geloven. Ik vind ze zo verpolitiekt, vechtend voor hun eigen standje. En daardoor aarzel ik steeds, in een volkomen open heid met ze te leven. De waarde van deze argumenten dient hier niet beoordeeld te wor den; ik noem ze slechts, om een bepaald, voor mij levend, beeld te tekenen. Voor zover dit wantrouwen leeft, staat het uiteraard volkomen integratie in de weg, en zijn de menselijke verhoudingen geremd. Maar het leeft niet steeds en over al. Beslissend blijkt te zijn wat men in de ander het eerst ziet: de mede gelovige of de mens vanuit de an dere organisatie. Praat je met een orthodox gelovige, of met een voor zitter van de christelijke school? Heb je te maken met een vrij zinnig christen, of met iemand die zich verschuilt in z'n afdeling van V.H.? Waar men woorden als „ge lovige" en „christen" als primair kan en wil zien, zijn de menselijke verhoudingen uitstekend, en merk je zelfs wel eens een geïrriteerd heid in mensen-uit-eigen-kamp eer der dan in de ander. Eenvoudiger nog ligt het, wanneer men, links en rechts, samen werkt in een al gemeen christelijke organisatie. Bij voorbeeld bij „Kerk en Vrede" Dan legt het gemeenschappelijke doel zo beslag op alle energie, dat de mogelijkheid tot het genoemde wantrouwen geen kansen krijgt. Waarbij omgekeerd ook gezegd moet worden, dat een organisatie als genoemd voorbeeld, reeds uit zich zelf bepaalde typen geselec teerd heeft. Persoonlijke ervaringen spelen een zeer grote rol. en men is gauw geneigd deze te generaliseren. Die ervaringen lopen aan weerszijden sterk uiteen. Ze zijn niet onder één noemer te vatten, daar ze subjec tief verwerkt worden. Ze vinden hun bron evenmin in het geloof- sec. doch mede in sociologische fac toren. Alleen: de schrijver dezes is bij zonder dankbaar dat hij sterk bij die „menselijke omgang" betrokken Jaarverslag hervormde zending Antwoordkerk '64 nog steeds te bezichtigen I In tegenstelling tot andere berichten is het nog steeds mogelijk een bezoek te brengen aan de Antwoordkerk '64 te I Hoogvliet. In overleg met de aannemer, In ?e overige gebieden als Kameroen, Sen'ls'cS'Teeiluee/tolfeii!"wsM-blj Voor de tweede maal bevat het Srrp«d?Sn™.ifnnïSen."drir-™" he' bfzoek dc kerk bnder toczlcM 2al (Van onze kerkredactie) „Jaarverslag van de hervormde zending" verslagen van zowel de Raad voor de Zending, als de Gereformeerde Zendingsbond. Het bevat de verslagen over het werk dat in 1963 werd verricht buiten Nederland en over het werk onder de buitenlandse stu denten in ons land en andere contacten. Tevens bevat het een statistiek van het aantal her vormde zendingsarbeidets oer 1 juni van dit jaar. Uit deze statistiek blijkt dat in Indone sië 25 zendingsarbeiders werkzaam zijn, dat is drie meer dan vorig jaar. Bij dit aantal zijn de mensen met verlof geteld en de mensen die in opleiding zijn. In totaal werkten er in Indonesië op 1 juni van dit jaar acht predikanten, drie dok ters en drie specialisten. Proces inzake fataal schot in Hohne va.i acht Westduitse militairen, --- Nederlandse en een Indonesische officier, tijdens een artilleriedemonstratie op het NAVO-schietterrein in Bergen-Hohne. Een 81-millimeter granaat trof toen de het concilie in Rome. De bis- vrachlauto waarop onder anderen de bui- schoppen schieten veel sneller op ÏSmde W2So«orSSl°Cbp"b me' ™PP°rt de kerk en Westduitse soldaten verwondingen op. de m lerne wereld dan voor mo- HooCdbeschuldigde is de «-jarige ma- ]yk va gehouden. Zo werd Joor Erich Remer, commandant van een J 6 tank-afweerbataljon, die de leiding van gisterei reeds de afzonderlijke de_oefening had, besprei van de hoofdstukken ;chuldiging luidt het veroorzaken1 r f t-, dodelijk ongeval door onacht- twee en drie afgesloten. Daarin Concilie schiet snel op Het gaat onverwacht vlug op zaamheid en het toebrengen van lichame- cnng het om de ,,kerk in dienst lijk letsel, het zorgeloos omgaan met mDrc.„" nrn wapens en munitie tijdens de oefening en j v an God en de mensen en om het in de wind slaan van bevelen. het „gedrag van de christenen tes°nnen met een Kernen van ingezonden stukken Verhouding AR—CM) Enkele weken geleden is in uw, door mij bijzonder gewaardeerd, blad com mentaar gegeven op, zoals uw commen tator het noemt: het schoorsteenbrandje bij het Christelijk-Historisch Weekblad. Ten aanzien van de verschillen van inzicht op praktisch politiek terreint di e 8„omen IR de orde zijn, zal ik met ingaan, menselijk vanuit machtsverhouduikjes oartij. Dan gaat het om een politiek christendommelijkheid, die niets meer te maken heeft met het geloof dat politiek een heilige zaak is." „Daarom is de vraag naar één protes tants-christelijke partij er niet een van gevoel, maar van geloof. Het gaat erom, dat nu tekenen worden opgericht van het Rijk dat komt en dat in Christus gekomen is. Wie dat vergeten en al te zeggen dat dit een conditio Is." mening ben, dat deze redeneren, staan dat perspektief in de i binnen de kaders van weg Daarom eindigde ik het eerder ge noemde artikel dan ook met: „Het grootste gevaar dat de christelijke poli tieke partij thans bedreigt is, dat zij door het christelijk fundament heenzakt naar de weke bodem van traditie en verstarring, zodat zij niet in staat is een eigentijds antwoord te geven op de vragen die nu en morgen worden ge steld Wie het verleden tot een monument maakt, verheft tot een instituut, ver zaakt zijn plicht tegenover land en volk en brengt de ander in gewetensnood. Loyaal blijvend tegenover de eigen poli tieke groepering heb ik een gezamenlij ke beweging „van onderop" bepleit, daarbij voor ogen houdend, dat het gaat •>m de autoriteit van het beginsel. Tegenover hen, die dit alles irreëel betitelen, dat ver staat van de politieke verkelijkheid, stel ik dat de uitslagen van het Nipo-onderzoek zeker wat de niet-leden kiezers betreft anders leert. Niet ten onrechte is dan ook de CH- p.erste Kamerfractie van mening dat er en discrepantie kan bestaan tussen le ien-kiezers en niet-leden kiezers. Slechts een verantwoorde enquête, ver richt door een onafhankelijk instituut •ou hierop definitief antwoord kunnen omdat ik zaken thuishoren binnen de kaders de Unie. Wel echter maak ik gaarne van de geboden gelegenheid gebruik enige kant tekeningen te plaatsen bij de verhou ding AR-CHU. Uw commentator consta teert terecht dat ook in christelijk-histo rische kring er bepaalde groepen zijn, die meer toenadering verlangen tussen de beide grote protestantse partijen. „In het CH-Weekblad opperde de heer Buddingh' daarom enkele weken gele den het denkbeeld van een „politieke achttien", aldus de geachte schrijver van dit commentaar. Hij zal hierbij ongetwijfeld gedach' hebben aan mijn artikel van 4 september, waarin ik o.a schreef: „Als regenten zwijgen kunnen profeten zich tot spreken en handelen gedrongen voelen. Met andere woorden hoewel het wenselijk is dat de ene protestantse partij tot stand komt door „De ontwikkeling op kerkelijk of an der gebied kan voor sommigen wel een? een aansporing zijn ook op politiek ter rein „de koe bij de horens te pakken" Dat behoeven er dan nog niet eens 18 t< zijn." En verder: „Wie de ontwikkeling op het terrein van de kerken nauwlet tend volgt en gadeslaat zal ook dez< mogelijkheid niet bij voorbaat uitsluiten Op het terrein van de oecumene is a veel bereikt en er zal nog veel mee Scheuren. Het is de drang naar eenheir' e hunkering naar grotere verbander die in onze dagen en de toekomende eei beslissende rol zal gaan spelen." „Hier ligt meer achter dan alleer. -Christe?ijke politiek is meer, ligt op donderrevVsie°bUjft zij straks steken De argumenten, die van bepaalde CH- •ljde op dit moment naar voren worden •ebracht zijn op zijn minst aanvecht baar. Zij bevestigen wat ik in het CH- 'Veekblad schreef en hierbo\ citeer- dreigt te auto waarvan de motor het begeven heeft, maar die uitloopt, zonder stuwkracht. de stroopmassa verzakelijking. Het vraagstuk conservatisme. „Christelijke politiek is meer. dan eer boekhoudkundig balansen, het opmaker van een verlies- en winstrekening er het vaststellen van het vermogen aan dc hand van het domme getal." „Christelijke politiek is meer dan een schaakspel, waarin men er op uit is dc ander mat te zetten Zodra een christen politicus vergeet dat hij „slechts" een. de christelijke par- ijvorming reikt ver buiten de huidige oartij grenzen. Aan de oplossing erv mee te denken en mee te werken teen prerogatief van de leiding, zelfs niet van de leden, maar het is de taak van allen die zich hun verantwoorde- 'ijkheid bewust zijn. Status-quo-ers zijn nooit bouwers of vernieuwers ge- B. Buddingli' nog n blekei bespreking over het vierde hoofd stuk. Een afzonderlijke stemmin: over ieder hoofdstuk wordt reeds vrijdag of mogelijk zelfs donder dag verwacht. Dat wil niet zeggen dat het schema dan zonder meer zal worden aangenomen, j Er wordt gestemd over wat men in dit schema veranderd wil hebben. Daarna1 moet een commissie de gemaakte opmer kingen gaan verwerken. Over het algemeen werden gisteren niet veel nieuwe gezichtspunten naar vo ren gebracht. De enige die werkelijk iets nieuws had ontdekt was bisschop Garneri uit Noord-Italië. Hij had ontdekt dat het schema niet spreekt over het toerisme. Meer dan tachtig bisschoppen bleken het met hem eens te zijn dat ook aan dat aspect van het moderne leven „dat een bijzondere betekenis kan hebben voor de bevordering van de dialoog, het zinvolle gesprek tussen mensen". aandacht geschonken moest worden. pleegsters en twee andere zendingswer- Het totaal aantal zendingsarbeiders, in clusief degenen die op het ogenblik met verlof en in opleiding zijn bedraagt 62 tegen 77 vorig jaar. Het totaal aantal zendingsarbeiders op de verschillende zendingsterreinen bedraagt 38 tegen 41 op 1 mei van het vorig jaar. In het algemeen overzicht komt ook de verhouding van de hervormde Raad voor de Zending tot de zelfstandige Gerefor meerde Zendingsbond ter sprake. Met vreugde wordt geconstateerd dat voor de tweede maal een gezamenlijk verslag kan worden uitgebracht en dat er goede per soonlijke betrekkingen bestaan met de leidende personen van de G.Z.B. Toch, zo wordt gezegd, rijst bij sommi gen de vraag naar de zin der bij de overgangsbepaling 161 der kerkorde voorgeschreven zakelijke contacten. Deze bestaan uit het lidmaatschap in de Raad voor de Zending van vijf leden van deze bond, door de generale synode benoemd op enkelvoudige voordracht van het hoofdbestuur van de G.Z.B. Dat geschiedt „met het oog op" het feit dat „de zorg voor de zendingsarbeid van de G.Z.B. voorlopig nog tot 1965 „bij genoemde bond blijft." Namens de Raad voor de Zending wordt gezegd: „Er zijn echter sinds jaren weinig redenen om aan te nemen, dat het lidmaatschap van enkele GZB-leden onze raad van reële betekenis is „met het'oog op de zorg voor de zendings arbeid" van de GZB. Een tweede vorm van contacten zijn de voorgeschreven besprekingen ders van beide zendingen, die minstens twee maal per jaar moeten plaats heb ben. De bedoelde besprekingen zijn in 1963 wel beraamd, maar geen van beide keren doorgegaan. De Hervormde Raad voor de Zending vraagt zich nu af op welke wijze hij kan bijdragen tot het bereiken van meer bevredigende betrek kingen, maar" heeft het antwoord op die vraag nog niet gevonden." Duits-Nederlands kerkelijk overleg Leden van het móderamen van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk zijn het afgelopen weekend op bezoek geweest bij de Evangelisch-Gere- formeerde Kerk van Noord-West-Duits- land. De bedoeling was, als nabuurkerk van dezelfde belijdenis ervaringen uit te wisselen. Ds. P. G. van den Hooff en dr. E. Emmen schetsten de steeds nauwer wordende oecumenische contacten in Ne derland, terwijl dr. Gerhard Nordholt er ds. Hans-Gerhard Dan spraken over de uitwerking van de oecumenische gedach te in het Duitse kerkelijke leven. Verder werd onder meer gesproken over de pastorale verzorging der gemeen ten, de invloed van de moderne theologie en de verhouding tot de traditie. Gasthe ren en gasten wéren het erv na afloop over eens, dat ;de. vriendschappelijke be trekkingen tussen de beide kerken verder uitgebouwd en geïntensiveerd moeten Prof. Chr. Mohrmann eerste vrouwelijke concilieconsultor geschieden. Men kan nu iedere morgen van negen uur tot half een en iedere middag van twee uur tot half vijf de nieuwe kerk be zichtigen. Deze regeling blijft nog enke le weken van kracht. Beroepinesiverk Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Marken (toez.) en te Ter- naard: B. J. Blaauvvendraad, kand. te Utrecht; voor de gen. synode tot zen- dingspred. ten dienste v. d. Soendanese Christelijke Kerk te Bandoeng: L. Flier te Oegstgeest; te Oosterwolde (Geld.): G. C. Post te Brandwijk. Aangenomen naar Katwijk a. Zee: G. oer te Huizen (N.H.), die bedankte Dor Ede. Bedankt voor Lunteren (vac. K. v. d. Pol)J. v. Sliedregt te Baarn. Gereform. Kerken Tweetal te Schiedam (vac. J. Nawijn): J. Bonda te Dordrecht en J. N. Nam- .ensma te Weesp. Beroepen te Hoogezand-Sappemeer (vac. P. Klapwijk): G. v. Driel te Oud dorp. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Bedankt voor Bruchterveld: A P. v. Dijk te Nieuwleusen. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Schiedam en te Katwijk Zee: M. Baan te Zeist. Bedankt voor Rijnsburg: G. de Vries 1 's-Gravendeel. Bond van Vrjje Evang. Gem. Bedankt voor Dordrecht (2e p. pl.): W. E. v. Petegem te Bussum. Christus openbaarde in Zijn dagelijks leven hoe de volkome* mens leeft. Hij openbaarde ook wat liefde is. Juist daarom kwamen de zwakken en de zieken, de vergroeiden en uer. drongenen op Hem af. Er zijn twee groepen van mensen dij Hem het naast zouden moeten staan, maar Hem in het geJted niet begrijpen. Daar zijn in de eerste plaats de schriftgeleerj den, de bijbelkenners. Zij zeggen: „Hij heeft Beëlzebul"dm wil zeggen: Hij is bezeten. Daar zijn ook Zijn familieledera Als die weer eens horen dat Hij het zo druk heeft dat Hij geet tijd heeft om te eten, willen ze Hem uit de mensenmenigti weghalen. Ze zeggen: Hij is niet bij Zijn zinnen." Maar dert beide uitspraken laten beter zien wat in het hart van dezi mensen leefde, dan ivat Christus dreef. Zij kunnen zich n?e| voorstellen dat een mens zich voor anderen opoffert, Zxji naastbestaanden zeggen: Je moet toch ook aan jezelf denken De schriftgeleerden zeggen: Hij moet wel bezeten zijn, loanj Hij helpt bezetenen. Zij kunnen niet géloven dat iemand denkl aan mensen die buiten hun eigen gezichtskring vallen. Zowel de naastbestaanden als de schriftgeleerden zijn in wezen ge loofskapitalisten. Als ze het zelf maar bezittexi dan is hei voldoende. Aan anderen denken ze niet. Zij kunnen alleei maar naar zichzelf toe geloven. En daarom kunnen ze nie echt in God geloven. Geloven is altijd zichzelf vergeten; Goi loven, dat wil zeggen de weg van Gnd, van de liefde aan vaarden. En wie lief heeft, vergeet zichzelf en vraagt zich a wat de ander graag wil. We lezen vandaag: Romeinen 14 vers 1 tot 12. Opening met Ochtendgymnastiek De Amsterdamse protestants christelijke studentenvereniging Societas Studiosorum Reformato- rum Amstelodamensis (SSRA) zal van 30 oktober t/m 7 november haar 15e lustrum en daarmee VLOERKLEED FARVERFEST: chic vloer kleed met zéér hoge pool, vachtzacht, grote scala van tinten, gemêleerd, gedessineerd of effen. Vraag folder F 2 aan Veneta N.V., Hilversum. Circulaire 0. K. en W. niet juist Gerechtigheid Twee Zuidamerikaanse kardinalen drongen er op aan dat het rapport meer nadruk zou leggen op de sociale gerech tigheid. Kardinaal Silva Henrique uit Chili beklemtoonde opnieuw dat de men selijke armoede in de wereld bestreden moet worden in de geest van onthechting en gedreven zijn. Hij pleitte voor de oprichting van een internationale organisatie, die de solidari teit van alle christenen coördineert en bevordert. Deze organisatie zou zich niet zo zeer met aalmoezen moeten bezig houden als wel met de uitroeiing van de oorzaken der ellende in de wereld. De organisatie zou wel als een rooms-katho- lieke moeten beginnen, maar zich gelei delijk aan moeten uitbreiden tot alle christenen. Moraaltheorie De Melchitische patriarch Maximos Saigh, die regelmatig spreekt, keerde zich nu tegen de moraalleer van de kerk, die hij veel te wettisch vond. Hij meende dat de kerk, als zij wetten oplegde, de zin ervan duidelijk moet maken. De kinder tijd van de mensheid is voorbij. Deze patriarch meende dat vooral de moraaltheologie van de zestiende eeuw veel te wettisch is geweest. Hij vond het nauwelijks nog redelijk dat iemand die vergeet te vasten op vrijdag of de zon dagse mis verwaarloost een doodzonde zou hebben bedreven. De tegenwoordige mens verzet zich tegen elke dwang. Er moet daarom een hervorming komen op het gebied van de voorschriften, waarbij alleen het wezenlijke behouden moet blijven. Hij wilde een speciale commissie die de gehele moraaltheologie onder de Joden Terwijl de bisschoppen bezig zijn met de moderne wereld blijft de hangende uitspraak over kerk en Israël de gemoe deren bezig houden. Zo zijn in de Vere nigde Arabische Republiek vertegen woordigers van de Arabische christen heid bijeen geweest om de ontwerpver- klaring van het concilie over de Joden te bespreken. Er werd een memorandum opgesteld waarin wordt gezegd dat elke poging om de Joden van de schuld voor de kruisiging van Christus vrij te pleiten, als strijdig met dé Heilige Schrift moet worden opgevat en een scheuring in de kerk zou veroorzaken. Een afschrift van dit memorandum is toegezonden (Van een medewerker) Blinden zijn in slaat onderwijs te geven aan blinde kinderen. Een uitzondering moet worden gemaakt voor het eerste en twee de schooljaar. Verder moeten blinden in staat worden geacht goede resultaten te bereiken in de vakopleidingen aan middel bare scholen voor zowel ziende als blinde kinderen. Speciaal kan De liturgische raad, de internationale I gedacht worden aan de facul- ostconciliaire commissie, die belast is p met de uitwerking van de liturgische «.eiten geschiedenis, staatnillS- richtlijnen van_het concilie, heeft dr. noudkunde, muziekonderwijs, so- Christine A. E. M. Mohrmann, hoogleraar aan de universiteiten van Utrecht en Nijmegen in het oud-christelijk Grieks en Latijn benoemd tot consultor. Zij is daarmee de eerste vrouwelijke consultor, die het concilie kent. Do liturgische raad telt onder zijn bijna 200 consultoren ook een aantal leken, doch tot nog toe Ds. G. C. Muntingh met emeritaat gen. Ds. Muntingh werd op 28 februari 1900 geboren. Zijn eerste gemeente was Ber- gentheim, waar hij na zijn kandidaats examen op 48-jarige leeftijd bevestigd werd. Hij verwisselde 31 mei 1953 deze standplaats met zijn tegenwoordige ge meente. ciale wetenschappen, moderne en klassieke talen en verder aan alle faculteiten, waarbij het auditie ve essentieel is. Tot deze conclusies is men geko men op de jaarlijkse studieconferen tie voor werkers voor blinden. Deze conferentie, georganiseerd door de vereniging Het Nederlandse Blinden wezen. is gehouden in het Troelstra- oord te Beekbergen. Met name werd ook gewezen op de plaats, die de blinde leraar zal kunnen De conclusies, waartoe de verschil lende discussiegroepen kwamen, wa- 2en regelrechte kritiek op de be kende circulaire van de voormalige minister van onderwijs, prof Rutten. In deze circulaire werd er namelijk op aangedrongen geen blinden plaatsen bij het onderwijs. De conferentie was van mening, dat deze circulaire veel afbreuk heeft ge daan aan het Nederlandse streven blin den bij het onderwijs te betrekken. i wens werd uitgesproken, dat de vereniging Het Nederlandse Blinden- :n stappen zal ondernemen om dit absolute standpunt van het ministerie in O.K. en VV. te veranderen. Het spreekt haast vanzelf, dat tijdens de conferentie vele vragen werden ge steld in verband met het handhaven van de orde in de klas en over de moeilijk heden. die zich kunnen voordoen, wan neer blinde onderwijzers het werk var ziende kinderen moeten corrigeren. De problemen zijn uitvoerig doorgespro ken. Een forum, bestaande uit vier blin de leerkrachten (twee onderwijzeressen verbonden aan instituten voor onderwijs aan blinden en twee leraren, die zijn verbonden aan scholen en/of instituten voor niet visueel gehandicapten, beant woordden de vragen. 38 gasten uit Bel gië woonden deze conferentie bij. Ge spreksleider was de heer J. Verheule, sinds kort directeur van het Nederland- Blindenwezen. haar 75-jarig bestaan vieren. O] de eerste dag der lustrumvierinj zullen de studenten beginnen me massale ochtendgymnastiek o; het Museumplein. De studentenvereniging heeft uoi dat doel de medewerking ingeroepe van de verzorgster van het radii programma „Ochtendgymnastie voor de vrouw", Lien Dreese d genoemd programma met pianobi geleiding van Arie Snoek deze kei niet vanuit de studio maar vam een podium op het Museumplein v een rechtstreekse uitzending in huiskamer zal brengen. Daarna z een namaakbeeld van „Naatje vi de Dam" op de Dam worden on huid. Diezelfde dag zal voorts o. 1 een plechtige lustrumvergaderii worden gehouden in de aula van i universiteit van Amsterdam. Pp 3 november zal een congres wo den geopend met het thema „Acaden cus gevraagd". Op deze openingsdag 2 prof. mr. P. J. Verdam spreken ov „Ons produkt" en drs. N. J. P. Do men over „Akademicus en bedrijfs! ven". Op de tweede congresdag (4 n vember) zal o.m. dr. C. J. Dippel e rede houden over „de taak van christenakademicus in de cultuur! De lustrumviering zal worden beslot met een zogenaamde buitendag, ditm: een tweedaags uitstapje naar Pari Voorts zal gedurende de jubileumfesti teiten in het gebouw van de SSRA „S ciëteit Pylades" een tentoonstelling w' den gehouden van werken van de A sterdamse kunstschilder Gerard Coffe: De SSRA heeft thans ongeveer 350 den. Zij is de oudste afdeling van landelijke unie van de SSR, die in el universiteitsstad een afdeling heeft. Amsterdamse afdeling telt onder hj vrouwelijke en mannelijke leden zö\ hervormden, gereformeerden, luthers doopsgezinden als bijv. aangeslotenen het Leger des Heils. De vereniging was aanvankelijk all( bedoeld voor gereformeerde studen die aan een openbare universiteit s deerden. Thans is echter het groot deel der leden afkomstig van de Vr Universiteit. Ds. Los te Meerker met emeritaat Ds. J Los, gereformeerd predikant Meerkerk heeft aan de classis Goi chem het verzoek gedaan hem het ei ritaat te verlenen. Ds. Los werd 11 juli 1899 geboren, verbond zich na zijn kandidaatsexan op 14 december 1924 aan de gemee Oudega (Wb De gemeente van Sid buren diende hij van 3 februari 1929 zijn benoeming tot legerpredikanl in 1! Daarna was hij vijf jaar werkzaam Indonesië Na zijn terugkomst in 1 verbond hij zich aan zijn huidige meente te Meerkerk. Het is vandaag woensdag. Eev doodgewone woensdag in het nieu we schooljaar. Gisteren ben ik di schrift wezen kopen het is behoor lijk dik en het heeft een stijv> kaft, maar het is niet losbladi want ik wou het vooral gewooi houden, het mag niet opvallen daarom plakte ik er ook geen eti ket op. Het was fijn om te denken morgen ga ik het inwijden, maak het vaste voornemen om ei iedere woensdag wat in te schrij ven, behalve natuurlijk wanneer ei eens dingen zijn, verschrikkeliil belangriike dingen die het me on moaelijk maken. Ik zal vast niet zoveel moeite heb ben om het vol te krijgen want il heb heel wat op mijn lever en dar denk ik nog niet eens aan de onver wachte gebeurtenissen thuis, oj school. Zo vaak is er wat waardoor j< ineens wordt geraakt, waar je 't nachts van droomt of dat je overdag sufferig maakt omdat je piekert er fantazeert. Lollige dingen, maar ever goed rotte beroerdigheid. De woensdag is er dus en het c; hier, nog maagdelijk blank, hoe ze ik dat? ligt open voor me. Eigenlijl was het verstandiger geweest als il eerst mijn huiswerk had afgemaak maar wat koop ik voor al die brav< verstandigheid. Die algebra en da' vorrekte opstel over „Het water al: vriend en vijand van de mens" (moe je nog peultjes) zal ik morgenochtenr wel eens bekijken. Een datum? Nee, liever niet. II begin gewoon met woensdag. En dar met de deur in huis vallen. Net of he' een schooltaak voorstelt. Zeg. schriftje, nu ben jij van dit •gennlik af mijn grote vertrouweling. /Vat heb ik aan de mensen er is er ;een een die tijd voor me heeft, ze lebben het allemaal veel te druk met mn eigen zaken. Ik heb twee vrien- !en, met de een zit ik in een hockey- lub en de andere interesseert zich iet als ik erg voor postzegels, best :eschikte knullen allebei, maar zo af •n toe eens een boom opzetten over ets dat je in de krant hebt gelezen, lat is er nooit bij, laat staan dat je •ens op hun hulp kunt rekenen als je nin of meer in de puree zit, wat toch llicht iedereen kan overkomen. zou het heel wat jofeler in huis zijn als ze niet eeuwig en altijd zat te mieren over „nooit behoorlijke hulp,... presteren, nou, daar zwijg ik maar over". Tot bedtijd toe zaagt ma ons daarover door, dan wil ze natuurlijk dat we haar beklagen maar daar trap pen we niet meer in, want je maakt het er gewoon nog erger mee. Laat ik in mijn mooie nieuwe schrift nu maar meteen eens het ver haal vertellen van het allerlaatste exemplaar dat moeder had weten te u~* allang Of ik dan misschien geen vader en noeder meer heb? Welzeker, pa en ma verkeren in lakende welstand, tenminste... Een akenman met een druk bedrijf chijnt met zijn hart wel te moeten •ppassen. Nu ik het zo bedenk: er zit ïij ons haast geen zout in het eten en •r staan pilletjes naast pa's bord. Als ïij ze vergeet, zegt mijn moeder. Vaarom moet ik het je altijd helpen nthouden vandaag of morgen ga je 'ezelfde kant uit als de buurman Die heeft een vreselijke hartaanval ehad, het was een dubbeltje op zijn :ant). Ma ziet eruit als het eeuwige leven, k heb het met haar evenmin slecht getroffen als met de ouwe heer, toch Ik hoopte dat het deze keer een blijvertje zou worden, haar leuke be nen zetten me direct in vuur en vlam, als ze 's middags k la B.B. de deur uitwiegelde, stond ik haar stiekem een hele poos na te kijken en warempel, soms draaide ze zich bij de hoek nog om en deed dag, dag met haar handje Nou ja, ik vond het wel lollig, ik ben nogal gauw verliefd maar dit was van uijn kant flauwe kul, echt waar. Op een zaterdagavond was ik een uurtje bij onze wiskundeleraar ge weest die me nu en dan bijwerkt en wie stond me daar op te wachten? Vla's nieuwe werkster, prachtig uitge lost met alles derop en deran. Gó!.. Was ik even beteuterd! Ze kwam naast me lopen ze zei dat ze wel een paar jaar ouder was dan ik, maar dat ik best voor achttien kon door gaan. Toen een aaitje hier en een strijkage daar, nee, ik had er niet van terug. De leraar moet van ach ter zijn gordijnen het geval hebben staan aankijken, hij is een vlotte vent maar ik weet wel zeker dat hij mijn moeder een tip heeft gegeven. Ze riep me prompt op het matje en of ik die wiskundeles zo fijn vond omdat ik er avontuurtjes met een slonzige werkster aan vastknoopte. Ik vertikte het om mijn baantje schoon te praten, ze geloven je toch niet, ik heb gewoon halsstarrig nee geschud en vreselijk minachtend ge lachen. Meneer op school heeft me ook even apart genomen, dat kon ik best hebben want met die man valt meestal wel te praten. Ik heb ge zegd dat het notabene onze werkster was en dat ze er mocht wezen, vond hij ook niet? Dat laatste zo'n beetje als man tegen man hij is ook nog jong maar hij deed alsof zijn neus bloedde, nogal logisch. Hij ge loofde me direct toen ik hem verze kerde dat ik er niet koud of warm van was geworden Ik kan vast wel andere krijgen, wacht maar er is geen haast bij. Verder gelukkig voor mij geen trammelant meer om die meid. Ma heeft haar direct opgezegd. Nu zit ze 's avonds weer de kleine advertenties na te pluizen. Werkzoekend huishou delijk personeel, er staan er maar weinig in, dat is waar. Toch wel zielig 5ls je ook al op een mar moet letten die zijn pillen graag vergeet. Ik neem mijn toevlucht maar tot -nijn dikke cahier. Volgend* woensdag meer Haya Selva. RUswiJk I Paus Paulus e i president Nasser.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2