Nieuwe Leidse CoMrant GEEN HALSZAAK VOOR TOXOPEUS Wilson: Smith: „Rebellie!" Chantage!" Nu in Rotterdam kind „ontvoerd" lam Amsterdam wint voorlopig slag om de Wordt wetsontwerp Bijlmermeer ingetrokken? Van Hall juicht nog maar niet Soeslof tóch boven water Brezjnef en Kosygin niet lang aan top Prinses zo van Tokio naar Utrecht Jongen strooide parathion op jachtakker Commentaar Woensdag 28 oktober 1964, 45ste jaargang Rustig weer Kractouf. F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar wat motregen. Later enkele verspreid voorkomende opklaringen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stentvestigh ie ghablevaa mijn kort In togkonspoof" (Van onze parlementsredactie) lAINISTER TOXOPEUS heeft in de slag om de Bijlmermeer een duide- tJL lyke nederlaag geleden. Tegen zijn uitdrukkelijke wil sprak de Tweede Kamer zich vannacht om tien voor één uit voor toewijzing van de Bjjl- tnermeerpolder aan Amsterdam. Ze aanvaardde daartoe met 74 tegen 67 itemmen het amendement-Scheps (soc.) en torpedeerde aldus het mi Kriele voorstel om het veelbesproken stuk land te maken tot kern van .sterke randgemeente" Bijlmermeer, waarin west-Weesperkarspel, Die- :n Ouder-Amstel zouden moeten opgaan. Een hevig teleurgestelde minister 'oxopeus vroeg daarop schorsing van ie beraadslagingen om zich met zijn imbtgenoten over de nu ontstane si- uatie te kunnen beraden. Vannacht lad hij nog een onderhoud met o.a. pinister-president Marijnen. De be windsman van binnenlandse zaken leeft gisteren wel laten merken, dat lij van de Bijlmermeer-kwestie geen lolitieke halszaak wil maken. In e politieke kringen verwacht lan ook niemand zijn aftreden. Wel hij hoogstwaarschijnlijk zijn wetsontwerp intrekken. Vóór het amendement-Scheps (en vóór Amsterdam) stemden de d.A., P.S.P.. C.P.N., 19 K.V.P.-ers. e anti-revolutionairen Van Benne- n mej. Rutgers, de christelijk- istorischen Bos en jkvr. Wttewaall an Stoetwegen en de liberale mevr. an Someren-Downer. De meerder- an K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. haarden zich met de S.G.P., de Boe- npartij en de G.P.V.-er jongeling chter minister Toxopeus. Applaus Toen Kamervoorzitter Van Thiel de uit- an de stémming bekend maakte, laterde (ongebruikelijk geluid in de weede Kamer!) applaus van de socialis- ;che banken en de volgepakte tribunes, vele Amsterdammers de discussies et gespannen aandacht hadden gevolgd, indiener van het amendement, de Scheps, werd ostentatief door zijn irtij genoten gefeliciteerd. Ook de hoofd- edelijke burgemeester Van Hall, die het lie debat bijwoonde en in de wandel ingen voortdurend met Kamerleden moest vele handen drukken. Minister Toxopeus had tevoren het tnendement-Scheps wel krachtig be treden, maar niet .onaanvaardbaar" zrklaard. Hij stelde dus niet de porte- tuillekwestie, maar gaf anderzijds ten duidelijk antwoord op de vraag lat hij wél gaat doen als de heer zijn zin zou krijgen. Jk zou het <etsontwerp terugnemen", zo begon In één oogopslag SSR Amsterdam 75 jaar pag. Primeur in Dode waard: na de raadsvergadering praten met de publieke tribune pag. I MLF: internationale be manning een jaar lang op een oorlogsschip pag. I Pro Rege gaat nieuwe we gen: „kernen voor Chris tus" en kampeerweken pag. De Vries?, De Jong?, Jansen? pag. Toneel: Faust pag. Onze fotoprjjsvraag: in terview met kookadvi- seuse (voor elk keuken probleem een oplossing) pag. hij, maar dit slikte hij onmiddellijk weer in met de woorden: „Nee, ik eerst schorsing van de beraadslagingen vragen om me te kunnen beraden. Door die schorsing zou vertraging woningbouw in het betrokken gebied kunn en optreden en zowel bij mij als bij mijn ambtgenoot van volkshuis. vesting bouwnijverheid zouden Mr. VAN HALL daartegen ernstige bezwaren bestaan. Wij zullen ons dus moeten beraden over de vraag hoe te komen tot tóch houdbare oplossing". De K.V.P.-er Albering wilde precies weten wat de minister hiermee bedoelde en wat de verantwoordelijkheid van mi nister Bogaers in deze zaak is, maar mr. Toxopeus gaf geen nadere verklaring. (Voor vervolg zie pag. 6) F.M.E. ongerust De Federatie metaal- en electrotech- nische industrie verklaart dat de Britse belasting van 15 pet op de invoer het bijzonder deze industrie treft haar concurrentiekracht in het Verenigd Koninkrijk sterk aantast. Dit zal gevol gen hebben voor de uitvoer. (Van onze parlementsredactie) Terwijl diverse dranken gereserveerd werden om de korte bijeenkomst een feestelijk cachet te geven, heeft bur gemeester Van Hall van Amsterdam vannacht om half twee in het Haagse perscentrum Nieuwspoort een korte verklaring afgelegd. Na een kort be raad met de wethouders Den Uyl en Elsenburg zei de burgemeester dank baar te zijn voor het feit, dat de meerderheid van de Tweede Kamer het inzicht van het Amsterdamse ge meentebestuur bleek te delen. Er is echter nog geen reden om hemelhoog te juichen, aangezien moet worden af gewacht wat de minister en de rege ring na de aanneming van het amen dement-Scheps gaan doen. De minister en Amsterdam verschil den van mening over de wijze, waarop de woningnood van de hoofdstad het beste kan worden opgeheven. Het is er ons steeds om te doen geweest een goede en snelle oplossing voor dit. pro bleem te vinden. Deze oplossing ligt opgesloten in het amendement-Scheps en daarom hopen wij van harte, aldus de burgemeester, dat de behandeling van het wetsontwerp op basis van dit amendement spoedig zal worden her vat. De meerderheid, die zich vóór het amendement heeft uitgesproken, vond spr. niet onbelangrijk. Hij ging er van uit, dat de Eerste Kamer niet anders zal oordelen. Gezien het feit, dat mi nister Bogaers zich 'inspant voor een snelle oplossing van de woningnood en ook minister Toxopeus heeft verklaard, dat dit hem zeer ter harte gaat, hoop te burgemeester Van Hall. dat dit be langrijke punt zal prevaleren boven de wijze, waarop de woningnood kan wor den opgelost. Wanneer het wetsontwerp wordt ingetrokken, kan een aanzienlij ke vertraging van de bouw optreden. Dan moet een andere weg worden ge vonden, aldus de Amsterdamse burge meester De Amerikaanse president Johnson heeft een boodschap ontvangen van de Russische premier Kosygin. Hij zei tegen verslaggevers dat de brief nog wordt be studeerd. De president weigerde bijzon derheden te geven. Intussen heeft de Franse communisti sche delegatie die naar Moskou is ge reisd om uitleg te vragen omtrent het aftreden van Chroesjtsjef een onderhoud gehad met hoge regerings- en partijlei ders. Onder hen was ook Soeslof. Ge ruchten wilden dat hij ook aan de dijk Britse minister Patrick Gordon Walker nE Britse minister van buiten landse zaken. Patrick Gordon Walker, heeft gisteren op een pers conferentie in Washington verklaard te verwachten, dat de nieuwe twee hoofdige leiding in Moskou, Kosygin en Brezjnef, niet erg lang stand zal houden. Sprekend over de val Chroesjtsjef zei Walker verrast te zijn geweest over de reacties van dt Oostbloklanden. Hij noemde in het bijzonder Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije, die voor. heen uiterst onderdanig waren als de Russen hun de wet voorschreven. Thans hebben deze en andere Oosteuropese en Wesbeuropese communistische partijen zich uitgesproken voor de afgezette Chroesjtsjef en eisen uitleg van de toe dracht. „Dit moet voor Moskou wel een zeer onaangename verrassing zjjn geweest", aldus minister Walker. De Britse be windsman deelde voorts mee dat zijn land voor toelating van rood China tot de VN zal stemmen, wanneer deze kwestie voor de Algemene Vergadering wordt voorge legd. Hij liet verder doorschemeren, dat de VS geen druk op Engeland zullen uit oefenen voor een onmiddellijke beslis sing over het al dan niet deelnemen aan de voorgestelde multilaterale NAVO kennvloot. De labourregering moet de tijd hebben voor overweging van deze kwestie. Op grond van zijn besprekingen met de Amerikaanse leiders meende hij te kun nen zeggen, dat de Amerikaanse rege ring daar begrip voor heeft. Walker, die gisteren besprekingen heeft gevoerd met president Johnson en met minister van buitenlandse zaken. Rusk, zei dat het' overleg in Washington „bui tengewoon waardevol" was geweest. In antwoord op vragen van verslag gevers, of er op belangrijke punten ver schillen van mening met de VS bestaan antwoordde Walker: Ons standpunt aanzien van het voórstel voor een multi laterale kernmacht in de huidige i is ongewijzigd gebleven, maar er geen belangrijke geschilpunten met de VS". Vernomen wordt nog, dat Walker zijn Amerikaanse collega Rusk met betrek king tot de MLF om bedenktijd toi minstens het einde van dit jaar heeft verzocht. Minister Walkers tweedaagse bezoek aan de VS had als doel de weg te effenen voor een topoverleg tussen premier Harold Wilson en president Johnson. Juist teruggekeerd uit Japan heeft een onvermoeibare prin ses Beatrix in Utrecht een pa rade bijgewoond ter gelegen heid van het 150-jarig bestaan i de Koninklijke Mare chaussee. De Prinses is be- schermvrouwe van dit oudste wapen van de Koninklijke Land macht. Naast de Prinses o.m. mi nister De Jong, de commandant der marechaussee, brigade-ge neraal Egter van Wissekerke en burgemeester De Ranitz. Hekel aan jagers Aan de oplettendheid van de 60- jarige jager F. Holla te Blerick is het waarschijnlijk te danken dat een ern stig onheil voorkomen werd. Een door hem gevonden fazanthaan bleek name lijk te zijn vergiftigd. Tijdens het jagen iin een gebied rond Lomm. een plaatsje even ten noorden vatfi Venlo, kwam de jachthond van de heer Holla aandragen met een pas ge dode fazant. Hoewel het dier nog warm was, vertrouwde Holla het toch niet he lemaal; hij veronderstelde namelijk dat het dier wel eens vergiftigd zou kunnen zijn, aangezien hij niet gezien had dat de fazant was neergestort. Na zijn thuiskomst ging de heer Holla het dier plukken en constateerde toen dat de fazant helemaal niet door hagel korrels was geraakt Aangezien er al va ker in zijn jachtgebied vergiftigde vogels waren aangetroffen, waarschuwde hij de politie. Deze stuurde de dode fazant voor nader onderzoek op naar een labo ratorium. Omdat ook een andere jager dode vo- gels had aangetroffen en ook drijvers diverse dode patrijzen en fazanten had den opgeraapt, kon men aan de hand van de vindplaatsen opmaken wie er ver dacht kon worden van de vergiftiging. Een 18-jarige boerenboon te Lomm zou een hoeveelheid in parathion gedrenkte korrels hebben uitgestrooid aan de rand van een akker; dit zou hij gedaan heb ben om de jagers te sarren. Het gebied van Wenen en andere delen van Oostenrijk zijn gisteravond getrof fen door een reeks aardschokken van betrekkelijk grote kracht. In tal van hui zen vielen schilderijen van de muur en boeken van de planken. Van slachtoffers is geen melding gemaakt en er schijnt geen grote sohade te zijn aangericht. PREMIER Ian Smith van Rhodesië heeft de Britse premier Wilson be schuldigd van chantage en intimidatie naar aanleiding van de waar schuwing verklaring v van verraad i de Britse regering, dat zij elke eenzijdige onafhankelijks* n de Rhodesische blanke minderheid als een openlijke daad i rebellie zal beschouwen. Smith beschuldigt de Engelsen er ver- ir 'van toegegeven te hebben aan de druk van het Afrikaans-Aziatische blok het Gemenebest. Volgens de Britse regering zou deze „rebellie" een einde maken aan de betrekkingen met Enge land, het Gemenebest, de meeste rege ringen in de wereld en met internatio nale organisaties. De Britse minister voor Gemenebest- zaken gaf te verstaan dat talrijke landen binnen en buiten het Gemenebest een Rhodesische negerregering in balling schap zullen erkennen als de Europese leiders in dat land eigenmachtig de on afhankelijkheid uitroepen. De Rhodesische oppositieleider, sir Edgar Whitehead, is voor voortzetting van de huidige constitutie voor enige tijd. Rhodesië heeft volgens hem de boot gemist door Engeland er niet van te kunnen overtuigen, dat de negers voor onafhankelijkheid zijn onder de huidige grondwet. Hij gelooft dat het rampzalig zou zijn als de Rhodesische regering eigenmachtig het land onafhankelijk verklaren. Maar premier Smith gaat zijn e weg. Zo heeft hij gisteren de in Zuid- Afrika geboren en opgeleide brigade generaal Putterill benoemd tot opper bevelhebber van het leger als opvolger van de generaal Anderson, die met ver vroegd pensioen is gestuurd. Naar wij vernemen heeft mr. S. D Emanuels ontslag gevraagd als gevol machtigd minister van Suriname in Ne derland. Desgevraagd verklaarde de heer Emanuels geen commentaar te willen geven op zijn besluit. Naar het A N P. uit Paramaribo neemt is de ontslagname het gevolg de minder goede verstandhouding tussen de premier, de heer J. Pengel. en Emanuels. een aanvaring met de Ja panse vrachtboot Yamashira het Oostduitse schip Magde burg (foto) gekapseisd bij Broadness Point in de monding, van de Theems. Het ongeluk ge beurde gisteren in een dichte mist. De Magdeburg was gela den met autobussen voor Cuba, die dus in de Theems terecht kwamen. Op het dek is er nog en ander van te ontwaren OPENING 25 jarig jubileum <ÏKS& Morgenmiddag 3 uur, wordt het modernste bedrijf voor Leiden en Omgeving op het gebied van Ju welen, Goud en Zilver, Horloges, Klokken, Verlovingsringen, Gero- cassettes, GEOPEND. Ie klas ateliers voor reparaties en nieuw werk. Voor Juwelen, Gou den en Zilveren sieraden, alsmede Horloges en Klokken reparatie. Iedere koper ontvangt de eerste maand een speciale jubileum-ope- nings surprise. v. d. WATER JUWELIER-HORLOGER Altijd voordelig. r dan 25 jaar Uw adres. pE HEER Scheps, die als de grote kampvechter voor Amsterdam te gen de minister van binnenlandse za ken in het krijt is getreden, heeft het genoegen mogen smaken met een klein puntenverschil te winnen. Met hoeveel verve mr Toxopeus zijn standpunt ook verdedigde, hij heeft niet kunnen verhinderen dat de Ka mermeerderheid de welsprekende socialistische afgevaardigde volgde. De Bijlmermeer, zo hebben 74 Kamer leden uitgesproken, moet voorlopig aan de hoofddstad worden toege wezen. Het moet voor de minister een bittere pil zijn een pil, die hij niet zo maar door zijn keel kan krijgen. Daar om heeft hij schorsing van de be raadslagingen gevraagd om zich met zijn ambtgenoten nader te bezinnen. In elk geval kan worden gezegd, dat hij de zaak nuchter onder ogen heeft gezien. We waarderen het in hem, dat hij de Kamer de mogelijkheid heeft gegeven in volstrekte eerlijk heid en puur zakelijk een oordeel te vellen. Herhaaldelijk is de laatste ja ren betoogd dat een minister niet te gauw „onaanvaardbaar" moet laten horen Had de minister dit vannacht wel gedaan, hij zou hoogstwaarschijn lijk zijn wil hebben kunnen doordrij ven. Vooral z'n Amsterdamse partij genote mevrouw Van Someren had dan moeilijk de stem van haar hart kunnen volgen. Zoals het nu gegaan is, is het beter. Hoe belangrijk de on derhavige kwestie ook is. zij is niet van zodanige principiële importantie, dat een minister er zijn hoofd op be hoefde te zetten. Intussen betreuren we de afloop van het debat Zoals wij gisteren op deze plaats betoogden, beschouwden we de weg, die door de heer Elfferich was gewezen, als de juiste Door aanvaar ding van zijn amendement zou de Tweede Kamer aan de hoofdstad de garantie hebben gegeven, dat er in de Bijlmermeer voor Amsterdammers wordt gebouwd. Ook de heer Elffe rich en vele anderen was er alles aan gelegen, dat de woningbouw zou wor den gecontinueerd. Zijn pleidooi voor het opleggen van een gemeenschap pelijke regeling binnen zes maanden na de datum van de herindeling heeft niet mogen baten. Na afloop van de vergadering heeft burgemeester Van Hall met twee van zijn wethouders het glas geheven. Maar hij heeft erbij gezegd en te recht dat er nog geen reden was om hemelhoog te juichen. Afgewacht moet immers worden wat de regering nu zal doen- Minister Toxopeus heeft er weinig twijfel over laten bestaan, dat hij het wetsont werp wil intrekken. Een aanzienlijke vertraging in de bonw is dan niet uitgesloten. Het is nog de vraag of de hoofdstad vannacht iets gewonnen heeft Grote aardgasbel Vijftien kilometer ten zuiden van Ol denburg in Neder-Saksen is een aard gasreserve aangeboord die volgens de deskundigen waarschijnlijk de grootste is die tot dusver in West-Duitsland is ontdekt. KASTEN ierd 99 Lelden Tel 22536 T7r schijnen meer kleine meisjes te zijn die het fijn vinden met kinder wagens te gaan wande len. Nadat eerst in Schie dam en onlangs in Am sterdam hierdoor een moeder werd opgeschrikt was liet maandagmiddag een Rotterdamse moeder die in angst kwam te zit ten toen zij op een gege ven ogenblik haar kin derwagen met haar baby van vier maanden miste. Het gebeurde in de Eer- ste Pijnackerstraat. In een textielwinkel was de -oeder gaan kijken naar een stoffer. De wagen liet z(j buiten staan maar zij kon hem vanuit de winkel in de gaten houden, wat zii ook deed. Het moet verder heel snel zijn gegaan want toen zij zich even omdraaide was de wagen weg. De zeer ongeruste moe der. die in de Palestina- straat woont, rende naar tiet politiebureau Zwaans hals. De meldkamer van de politie dirigeerde en kele radiowagens en alle in die wijk beschikbare rijwielagenten naar de Eerste Pijnackerstraat cn omgeving. Bovendien werd de moeder in een politie Daf-je rondgere den. Twintig minuten later zag een vrouw, die met de moeder in dezelfde winkel had gestaan en bovendien een goede kennis is, de wagen met een ongeveer achtjarig meisje er achter op de hoek van de Berkelselaan en de Roderijselaan lopen Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. De vrouw bracht de wagen met baby terug naar de dolblije moeder. De kinderpolitie heeft zich over het meisje, leer linge van een blo-school, ontfermd. Gebleken is namelijk dat het kind on geveer vier maanden ge leden iets dergelijks heeft gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1