Anton Opera met wisselende bezetting en orkest Bij wet toegelaten nieuwe omroepen zijn collega's „Mensen van morgen" is zonder Loeki waardeloos Staatssecretaris drs. v. d. Laar: icht premières worden acht keer herhaald Raadsman Sapphier in kort geding FIEIEST 7 DINSDAG 27 OKTOBER 1964 N plaats van de oude Nederlandse Opera, waarvan de liquidatie nu n feit is, komt een „staatsopera". it wil zeggen: het rijk heeft een ichting „De Nederlandse Opera ichting" in het leven geroepen, die eravoorstellingen zal verzorgen, e overheid heeft een intendant, i.e. heer Maurice Huisman, benoemd i heeft eveneens het bestuur aan- •wezen, t.w. de heren dr. Jos. Wou- rs, Guillaume Landré en Kees van laren, allen muziekdeskundigen. irder zal aan de beraadslagingen n het bestuur nog een afgevaar- ;de van de regering deelnemen, e opzet is te komen tot een serie "vorstellingen van 8x8. dus acht pre- lères, die acht keer herhaald worden. t helft hiervan wordt in Amsterdam [/seven, de ove uge voorstellingen wor- voornamelijk verdeeld over Den lag en Rotterdam. Er wordt gewerkt et een wisselende bezetting en met een Isselend orkest. Zo zal dan het voor- pig stadium van de nieuwe opera er t zien. Dit vertelde de staatssecretaris ai O., K. en W., drs. L. J. M v. d. Laar, i een persbespreking over de nieuwe jrm van de opera, gistermiddag in het lnisterie aan de Nieuwe Uitleg. Pas na 1 voorlopige stadium zal de nieuwe Ne- 1 Tlandse opera haar definitieve vorm r^gen- Niveau L. J. M v. d. Laar was van oor- <el. dat het niveau van de opera op de- hoogte dient te zijn als van dat grote symfonie-orkesten. Wil de era haar levensvatbaarheid bewijzen, n moet zij in staat zijn voorstellingen n grote internationale allure te produ- ren. Immers, het peil der opera-uitvoe- ïgen is uiterst belangrijk voor de vesti ng van een operacultuur: het publiek jrdt dan gestimuleerd de voorstellingen het publiek wegblijft bij deze grote voorstellingen en er dus geen belangstelling voor toont, dan zal de overheid haar houding Inzake het operabeleid nader bepalen. Maar drs. Van der Laar meende, dat ons land heus wel toegankelijk is voor operacultuur mits deze goed gebracht wordt. En dan, in een volledige muziekcultuur vormt de opera een integrerend deel. Urgent De opera is van het grootste belang voor het muziekleven: de jonge dirigent leert nergens beter het vak dan in de operabak van een theater. En in ons land, waar het probleem der jonge dirigenten urgent is. moet het zeker ook daarheen. Daarom zal de nieuwe opera zeer zeker in contact staan zowel met „Forum" in Enschede, als met de Zuid-Nederlandse Nieuwe stijl In tegenstelling echter met deze pro vinciale theaters, die een vast ensem ble hebben, zal het landelijke theater werken met een systeem, dat de staatssecretaris „ensemble-nieuwe- stijl" noemt. Voor elke serie voorstel lingen wordt een aparte bezetting sa mengesteld. waarin de grote opera sterren zeker zullen verschijnen en waarin onze eigen Nederlandse voca listen zeer beslist een plaats vinden. ..Bij gelijke krachten komt de Neder landse vocalist 't eerst aan bod." Dit alles zal de opbouw van de Nederland se operacultuur krachtig stimuleren en hierbij zal de vorming van Nederland se operazangers aandachtige zorg on dervinden: waarschijnlijk wordt een opleiding voor jonge zangers aan de nieuwe opera verbonden. Natuurlijk zal er nauw contact komen ttissen de nieuwe opera en de Mui\tschouwburg in Brussel: een co-Droduktie van paalde opera's ligt voor de hand. Geen eisen orkest "Bijdethee? DROSTE pastilles altijd welkom PERSONALIA J. J. de Klerck. raadsheer in het ge- ditslhof te 's-Gravenhage: benoemd tot i-president van dit hof. Prof. mr. S. Royer, hoogleraar aan de êd. Econ. Hogeschool te Rotterdam: inoemd tot reohter-plv. in de recht- $nk te Rotterdam. kostelijke wind PEN krachtig hogedrukgebied, waar- 4 tn de luchtdruk tot boven 1040 gestegen, verplaatste zich in de •htina van de Baltische staten. Het gedrukgebied reikt via de Noordzee t bij de Azoren. Ons land bevindt •h aan de zuidelijke flank hiervan, lardoor met oostelijke wind vrij oge continentale lucht uit Duitsland nenstroomt. Bij Tsjechoslowakije noordelijk van de Alpen bevond h vanmorgen een regenzone, die m naar het westen opschuift, e reqenzone het komende et- ial de zuidelijke provincies bereikt noo onzeker. je afgelopen nacht daalde de tem- atuur op enkele plaatsen tot een iad beneden het vriespunt. Dit kan de komende nacht het geval zijn plaatsen waar nog weinig bewol- g voorkomt. Ook is er opnieuw ns op mistvorming. Overdag wor- n ongeveer dezelfde temperaturen reikt als vandaag. ZON EN MAAN Voensdag 28 oktober: zon op 7 27. on- 17.20 maan op 23.58. onder 15.16. Voensdag 4 november: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 oktober: 8.10 v.m.: 20.51 n.m. Hoge beladingsgraad op Atlantische route De afgelopen zomermaanden is de be ladingsgraad van de K L M. op de Noord- atlantische route met 70 procent hoger geweest dan het gemiddelde voor alle bij de I.A.T.A. aangesloten maatschappijen van 66 procent. Dit heeft onderdirecteur R. J. Vogels op een persconferentie ir Brussel meegedeeld. In een overzicht van de bedrijfsresul taten van de K.L.M. en de reorganisatie van de afgelopen maanden zei hij. dat door een verkoopinspanning enerzijds en verdere efficiencymaatregelen anderzijds er veel vertrouwen' bestaat in de resul taten van 1965. ..De uitkomsten over het eerste halve jaar en de vooruitzichten voor de tweede helft van 1964 recht vaardigen dit. De K.L.M heeft met minder meer gedaan. De vloot werd van 75 eenheden in 1961 tot 40 nu terugge bracht, doch produceert 12 procent meer. De heer Vogels wees er voorts op. dat het herstel van de K.L.M wellicht nog het best wordt geïllustreerd met de be ladingsgraad voor het gehele net- 54.7 procent over de maanden april tot en met oktober van dit jaar. tegen 47.8 pro cent in de overeenkomstige periode yan 1963 IET WEER IN EUROPA ipporten hedenmorgen zeven uur dirigent te benoemen, maar men wil ko men tot een vast operakoor. dus een be roepskoor, dat eventuele medewerking kan verlenen aan symfonische concerten. Het operaorkest verdwijnt. De heer Huis man is reeds in bespreking met het Bra bants Orkest voor een tweetal producties en ook met het Concertgebouworkest en Residerutie-Orkest zal overlegd worden. Maar zo zei drs. L. J. M. v. d. Laar beide orkesten zullen heus niet alle be geleidingen op zich nemen. Dit zal bij één of twee producties blijven (zoals trouwens al meer gebeurd is). Over het repertoire kon de staatssecre taris nog weinig meedelen, maar dat het uitsluitend de zgn. „high-brow-opera's" zou bevatten, wees hij nadrukkelijk van de hand. Het „ijzeren repertoire" wordt niet verwaarloosd: Overgangsklasse Hoe lang deze overgangsiase duren zal? Dat kon de staatssecretaris niet meedelen, maar de huisvesting vormt hier het belangrijke punt. De nieuwe opera komt in Amsterdam en het ge meentebestuur moet dan ook wel werk gaan maken van het nieuwe operage bouw. „Een eigen theatergebouw is geen staatszaak, tot nu toe." Een moei lijkheid zal dus voorlopig wel de repe- teerruimte worden: de nieuwe schouw burg in Eindhoven wordt in dit opzicht onderzocht. In elk geval krijgt de heer Huisman in Amsterdam zijn eigen bu reau en zijn eigen staf en hij komt ook zelf hier werken. Competentie Gevraagd over de competentie va heer Huisman, merkte de staatssecretaris op, dat de verantwoordelijkheid naar bui ten bij de intendant berust. De intendant voert het beleid in overleg me thet be stuur en beiden zijn verantwoording schuldig aan de regering, die hen aange steld heeft en hen ontslaan kan. Deze vorm is in ons muziekleven een novum. Zo is dus de basis gelegd voor de nieu- we Nederlandse Opera. Het lijkt ons een gezonde basis en wij zijn ervan overtuigd, dat de verdere ontwikkeling nuchter èn tevens artistiek bekeken zal worden. NKV over woningbouw: Ambtenaren zouden ook wat meer moeten meewerken Naar aanleiding van minister Bogaers' verzoek aan de bouwvakkers, er een schepje bovenop te doen. merkt het blad van het Nederlands Katholiek Vakver bond Ruim Zicht op, dat de minister ook een brief had moeten sturen aan de duizenden ambtenaren die belast zijn met de behandeling van de bouwplannen. Volgens het N.K.V. zou er in de woningbouw bepaald meer schot zit ten als de tijd die de lagere overheden met al hun bouwkundige potentaatjes nodig hebben om een bouwplan te be handelen. kon worden afgetrokken van de periode die voorafgaat aan het verlenen van een bouwvergun ning. Wat meer controle van de minis ter op zijn provinciale diensten, wat meer pressie op gemeentelijke dien sten die zich soms al te lang over bouwplannen buigen en het uitbannen van lieden die teriville van hun status zitting hebben in gemeentelijke schoon heidscommissies. zou het woningbouw programma stellia versnellen en goed koper maken. Aldus Huim Zicht. Gistermiddag is de 18-jarige matroos C. T. Kuypers uit Sneek van de sleep boot Damco 32 in de eerste Eemhaven in Rotterdam verdronken. Hy is vermoedelijk in het gangboord gestruikeld en overboord gevallen. BU een botsing tussen twee vracht auto's op de weg van Deurne naar Hel mond is gistermiddag de 52-jarige P. H. van Doren uit Eindhoven om het leven gekomen. Avondje uit? DROSTE pastilles altijd welkom! MR. VAN DOORN ANTWOORDT V.V.D.: „De omroepverenigingen hebben reeds in hun memorandum van 1963 gepleit voor een open omroep bestel waarin ook andere organisa ties bü wettelijke regeling zen'dtyd kunnen verkrijgen. Zij willen een wet. die iedereen gelijke rechten onder gelijke voorwaarden geeft en als er op deze basis nieuwe om roepen worden toegelaten, zullen wij hen als collega's begroeten en met hen wedijveren in kwaliteit". Dit zeide mr. W. H. van Doorn, voor zitter van de KRO, gisteravond in de politieke uitzending van de WD. waar in hij op zijn verzoek kon antwoorden op uitlatingen van mevrouw H. van Someren-Downer, in een vorige uitzen ding van de WD gericht tot de om roeporganisaties. Van WD-zy<Je werd in de uitzending opgemerkt, dat het belangrijk is als in ons omroepbestel de gewoonte ontstaat dat ieder, die persoonhjk wordt aange vallen. voor hetzelfde medium kan ant woorden. „Wy vertrouwen", zo werd er gezegd, „dat hierdoor het recht van antwoord in de ether gebruikt zal wor den. waardoor de meest stuitende en Rudi Carrell gaat shows maken voor Duitse televisie Rudi Carrell gaat zioh aan het eind van dit seizoen in Duitsland vestigen om er shows voor de Duitse televisie te makenè Hij zal nog vijf shows voor de VARA-televisie maken en zich daar. na waarschijnlijk in Hamburg gaan ves tigen De afgelopen maanden heeft hij al verscheidene aantrekkelijke aanbie dingen gekregen. Zo werd hy vorige week nog opgebeld uit Hamburg met het verzoek een tv-show te maken. De show zou vier ton mogen kosten, een ton daarvan mocht hij zelf houden Rudi Carrell kreeg in het buitenland bekendheid vooral door zijn inzending op het televisiefestival in Montreux. vo rig jaar. Gebruik van recht van antwoord eenzijdige aanvallen welke daarin jaar en dag aan de orde zyn zonder dat men zich ertegen kan verweren, voortaan worden voorkomen". Mr. Van Doorn ging hier direct op In en zeide dat dc KRO zich aan dergelU- ke stuitende en eenzydlge aanvallen niet bezondigt: hy daagde de WD uit zo'n situatie bü de KRO te noemen en dan zal de KRO direct zendtyd beschik. baar stellen aan de WD om daarop te reageren. Mevrouw Van Someren, aldus mr. Van Doorn, heeft in haar toespraak voor de WD-tv gepleit voor onafhan kelijkheid in de televisie. Het is nu maar de vraag, wat zij verstaat onder „onafhankelykheid". De KRO is er trots op, afhankelyk te zijn van het r.k. Nederlandse volksdeel: „het is juist deze afhankelijkheid, die de voedings bodem van onze programma's vormt. Maar onze programma's zUn onafhan kelijk van bijv. de overheid, van poli tieke partijen en particuliere finan ciers". Over het verwyt van mevrouw Van Someren. als zou het plan voor onaf- hankelyke televisie zyn verworpen in de Kamer „omdat de omroepen het niet goed vonden", zei de KRO-voorzitter: „Daarmee doet mevrouw Van Some ren de Kamer zowel als de omroepen onrecht. Zoals iedereen weet, laat de Kamer zich door niemand de wet voor- schryven, zy doet dat, in zekere zin, zelf wel. De Kamer heeft het plan voor commerciële televisie afgewezen omdat deze, door mevrouw Van Someren zo gewenst, te afhankelük zou zyn van fi nanciers". Na uitgeweid te hebben over de hou ding van de Hilversumse omroepen te genover evt. nieuwe zendgegadigden. besloot mr. Van Doorn zijn verdediging met de woorden: „Ik heb mevrouw Van Someren nu niets nieuws kunnen vertellen. Zy wist en weet dit allemaal al. Spytig alleen, dat zU het niet heeft gezegd en dat lk Vrije omroep" In antwoord op de rede van mr. Van Doorn zei mevrouw Van Someren op een persconferentie in Amsterdam nog eens, dat de WD de omroepverenigin gen niet naar het leven staat, maar daarnaast moet iets nieuws komen, on afhankelijk van levensbeschouwing. Haars inziens was het gevaarlijk te spreken van een open bestel, opgehan gen aan getalsnormen op levensbe schouwelijke grondslag. Volgens mevr. Van Someren was er nu wel degelijk plaats voor een vrije omroep, vrye om roep te verstaan als een niet aan le vensbeschouwing of politieke partij ge bonden programma. Zij vond de opmerking van mr. Van Doorn dat de nota Scholten te weinig rekening hield met de invloed van fi nanciers onjuist, AVRO verhoogt contributie Gezien het feit. dat haar programma blad dbor de aankondiging van de pro gramma's van Ned. 2 is uitgebreid en de posttarieven omhoog zijn gegaan, zal de AViRO met ingang van 1 januari a.s. de door haar vastgestelde contribu ties voor leden-abonnees optrekken. vanavond Hilversum I, 402 m. 19.00 Nieuws 19.10 Actualiteiten. Aansluitend: Conclllcjour- naal 19.35 Metropole-orkest i-klass ziek 21.10 De Lomschool, -GJL men een stuk waardeloos cellu loid over. waar men niets mee kan beginnen", zo sprak gisteren mr. R. H. Dijkstra, de raadsman van de filmmaatschappij Sapphier die de film Mensen van morgen heeft ge- Droduceerd. voor de rechtbank van Amsterdam. Zoals bekend heeft zo wel de vader als de moeder van de 20-jarige Amsterdamse jongeman Loeki G. een der dertien medewer kenden aan de film, een kort geding aangespannen tegen de N.V. Sap phier. Stopzetting van de vertoning dezer film van Kees Brusse voor zover daar in de beelden of stem van Loeki voor komen wordt geëist binnen 24 uur i na het vonnis op straffe van een dwangsom van f50.000, zo luidde de eis van de raadsman van de familie G. Het kort geding werd aangespannen omdat Loeki in de film zijn familie uitermate slecht had afgeschilderd. Mr. Dijkstra was van oordeel dat de eiser niet ontvankelük moet worden ver- Stopzetting heeft geen zin klaard. Hij bood aan de eerste zin Loeki (waarmee de film begint) die gaat over ruzie in het gezin van de jongen te vervangen door een andere zin. welke de jongen in de film spreekt, maar d« raadsman van de eiser. mr. J. H. Jonker, wees dit aanbod af omdat het volgens hem geen oplossing biedt voor het pro- Mr. Jonker releveerde nog dat Loeki •nige malen met de kinderrechter in aan. raking is geweest en onder psychiatrische behandeling heeft gestaan. De jongen heeft het niet gemakkelijk gehad, aldus de raadsman Mr Dijkstra echter zei dat Loeki. die woedend op zijn ouders is omdat zij deze zaak aanhangig hebben gemaakt, in zyn verdere leven geen nadeel zal ondervinden van zijn optreden in de film. Er is niet een krant waarin Loeki er niet als een sympathieke, moeilijke jongen, af komt. Hij is, zo schetste mr. Dijkstra, „een Amsterdamse gozer, een lefgozer". windstil 6 52 't Zal wel niet. 't Huis is zo eindeloos groot en de lopers verborgen iedere voetstap. Hij was goed en teer. We hielden van elkaar. Een tijdlang ging dat zo. Toen raakte ik in verwacht.ng. 't Eerste ogenblik waren we alle bei blij. Hij wilde me trouwen. Met me naar 't buitenland gaan. Onthoud dit, jongen er is bij Joachim nooit boos opzet, nooit bedrog geweest. Hij kon niet tegen zijn ouders op. Er zijn toen veel woorden gesproken, die nooit gezegd had den mogen worden. En mijn tijd schoot op. Op 't Lynneveldt kon ik niet blijven". „En toen, moeder!" zegt Frans geladen. H'ij zou kunnen schreeuwen van ellende. De coulis sen zijn bijna opgerold, slechts de laatste staan nog overeind en die laatste dragen de sulfer- vlammenkleuren van de hel. Anna Appelaar zwijgt. „Moeder! G<a verder! Wat toen?" „Toen heeft de oude heer Joachim gedwongen naar 't buitenland te gaan. En mij heeft hij la ten trouwen met je vader. Daarmee werd het fatsoen van 't Huis gered." „Met Appelaar, bedoelt u." „Met Gerrit Appelaar, die tuinknecht was op 't Huis. Hij beviel er niet, ze wilden hem weg doen. Ik werd als prijs geboden voor een som geld en een vaste betrekking op de gasfabriek. Hij nam 't aan. Hij moest er zijn eigen meis je voor laten zitten, hoewel die ook in verwach ting was. Van hèm. Geen meisje was veilig bij hem en hy beroemde zich erop. De loop leek hem voordelig. We zijn getrouwd. Heel ge woon, omdat 't een moetje was. Joaohim is ja renlang buitenslands gebleven. Hij is nooit ge trouwd. Ik heb hem nooit weergezien. Jij bent het kind, dat tegelyk met mij verkocht werd. Jij bent zijn zoon." „Ik wil nu verder spreken en alles zeggen, wat er te zeggen is. 't Is een feestdag van daag, zeggen ze. Laat het 't feest van mijn bevrijding zijn, Frans. Zoals hij nu in de be vrijding is. Mijn samenkomen met Joachim werd veroordee'- 1 ^en zware zonde, 't Was ook niet goed )?n tegen de levenswetten. in de Mussenstraat door MAM. Renes-Boldlngh Dat mag niet. Maar hij, Gerrit Appelaar zon digde tegen het leven zelf. Tegen mijn leven. En tegen 't leven.dat telkens weer in me groei de. Hij ontving 't met vervloekingen, omdat 't nieuwe leven mijn lichaam opeiste. Want ont houd dit, mijn jongen! Jij bent uit liefde gebo ren; de anderen zijn uit overspel geboren. De wereld draait het om, ik weet 't, o, ik weet 't zo goed. Maar de wereld heeft ongelijk. Jij, jij bent 't kind van liefde. Onthoud dat, Frans. Want wie uit liefde geboren is, heeft recht op een plaats in 't leven." Een, wonderbaarlijke vuurzuil schiet op voor de starende ogen van Frans Appelaar,, een vlam, die zijn banden verteert. Hij voelt ze afvallen, de zware boeien, die hij zijn leven lang heeft meegetorst. Nu is hij bevryd, een vrij mens. Een uit liefde geborene heeft recht op een plaats in dit leven. „Moeder, u heeft 't ondraaglijk moeilijk ge had!" „Ik had geen enkel recht, jongen, 't was een koop geweest tussen twee mannen. Wat kan de koopwaar daar tegenin brengen?" „Maar u had uw rechten als mens toch be houden!" „Laat me niet lachen, jongen. Wat is 't recht van een getrouwde vrouw, wat was 't vroeger! Ik had me kunnen verzetten, oedoel je? Dan kwam 't gedreig met andere vrouwen, die hem wèl wilden. Later kwam de drank erbij. Jullie wei-den groot, volwassen en de wanden tussen de kamertjes zijn dun, Frans. Een huisje aan de Mussenstraat verdraagt geen woorden over die dingen. Ik kon me zelf toch niet tot schande maken voor de oren van mijn eigen kinderen? Zo'n huisje als dit verdraagt alleen maar toe geven, telkens weer". „Ja", zegt Frans. „We wisten toch al te veel. Toon, moeder, Toon was zo'n vuilak!" „En dan was jij er mijn jongen en alles wat niet deugde werd op jou gewroken. Ik moest jou zoveel mogelijk sparen, dat was ik aan Joachim toch verplicht." „Ten koste van q zelf, moeder. En nu, moe der? Nu?" Daarop geeft Anna Appelaar geen antwoord. Ze richt de ogen afwaarts, een sma lende trek om de bleke, saamgeknepen lippen. Frans weet genoeg. „Joke", denkt hij. „Joke moet zich hiermee bemoeien. Moeder wordt vermoord, 't feest in de Mussenstraat. 't Is feest! Veertig jaar lang is 't feest geweest, veertig jaar van een mensenleven!" Opeens neemt hij de aangetekende brief weer op, maar Anna wil nog verder spreken. „Ik heb altijd gedacht, 't moet verborgen blij ven, niemand moet er iets van weten. De men sen bemoeien zich overal mee, vooral, wanneer ze iets vuil kunnen maken. Daarvoor wilde ik hem en jou bewaren. Hij deed 't zelf ook. Hij hielp jou. maar tegelijk ook Gerrit en andere jongens van de school. Jij kon de Lynnehoek kopen maar anderen kregen ook een kans." „Ik begin veel dingen te begrijpen, moeder. Eindelyk, gelukkig!" „Ik kon 't je niet eerder vertellen", veront schuldigt Anna zich. ,,'t Moest ergens op wach ten. 't Moest hierop wachten". ,,'t Moest hierop wachten!" De brief draait weer om en om in zijn han den. De voorhoofdsrimpel verdiept zich tot een vervaarlijke voor. Als de akker zo diep en zo grondig geploegd wordt! Zwaar werk is 't, zo zwaar als een geboorte. (wordt vervolgd) De raadsman van de filmmaatschappij zei zich nauwelijks te kunnen voorstellen dat Loeki's ouders gedacht zouden hebben dat hun zoon alleen als figurant zou mee werken. Toen Loeki's moeder hóórde dat Kees Brusse wiens schoonmoeder haar benedenbuurvrouw is er aan mede werkte, vond zij dat het goed was en was geheel gerustgesteld. Eerst had zy nog bedenkelijk gedaan, zo deelde de advocaat mee. Toen Brusse echter hoorde dat Loeki zou meewerken, voelde hij er aanvankelijk niets voor. En hij ont raadde Loeki's moeder haar zoon te laten Publiciteit Mr. Dijkstra zei dat de anonimiteit van Loeki niet door de filmmaatschappy was geschonden. De jongen had in een café aan een tafeltje, waaraan ook een journa list zal, over de film gepraat en zo was zijn identiteit bekend geworden. Overi gens wilden Loeki en zijn meisje graag in de publiciteit komen, aldus mr. Dyk- stra, omdat zy een huis willen hebben. Een jaar lang hebben de ouders de ge legenheid genad om met de filmmaat schappij overleg te plegen over wat men maar wilde. Indien men er toen over had gesproken dan was er alle gelegenheid geweest om tot een compromis te komen, zo betoogde de raadsman Geen belang Men heeft volgens hem geen redelijk belang bij de stopzetting van de film. Het morele belang van Kees Brusse en de zijnen bij voortzetting is bijzonder veel groter dan dat van de familie G. bij stopzetting. Er is naar de mening van mr. Dijkstra zelfs een algemeen belang gemoeid bij voortzetting der vertoningen. Nadrukkelijk stelde hij dat de overeen komst tot medewerking aan de film er geen is waarin het auteursrecht wordt overgedragen. De medewerkers hebben namelijk geen auteursrecht, zij waren materiaal. Zij onderwierpen zich aan een vraaggesprek. Deskundigen Voor het maken van de film werd be gonnen zijn deskundigen geraadpleegd, o.m. prof. Barendregt uit Amsterdam en prof. Bastiaanse uit Leiden. Iedereen liep onmiddellijk warm voor het idee en men vond dit een zaak die de moeite waard was, aldus mr. Dijkstra. Prof. Barendregt werd verzocht twee oudere jaars studenten psychologie ter beschik king te stellen. In overleg met hen wer den de karakters opgesteld die men in de film wilde hebben. Daarna zijn de daarvoor in aanmerking komende insti tuten en inrichtingen, die men zocht be naderd. Zo stond Loeki's adres op de lijst van de inrichting Valkenheide. Naar aanleiding hiervan vroeg de president van de rechtbank of Valkenheide dan zijn restrictie had gemaakt. De raads man antwoordde ontkennend en zei dat gevraagd was om mensen „waarbij hat weinig kwaad kon", als zij aan de film zouden meewerken. programma over de Onderwijsvernieuwing 21.25 Omroeporkest: moderne cn klass muziek 22 05 De zingende kerk: bespre king van Gregoriaanse zang 22.25 Boek bespreking 22 30 Nieuws 22.40 Epiloog 22.45 Liedjes. 23 15 Lichte gram 23.55—24 00 Nws. Hilversum II. 298 m. 19.00 Voor dc kin deren 19.05 Fragmenten uit de opera Ma- non Cgr) 20 00 Nieuws 20.05 Radar: Radio periodiek 20.45 Licht instrumentaal en semble 21.15 Amateursprogramaaccor deon-orkest en gitaartrio 21.35 Toneelbe schouwing 21.45 Omroep-kamerorkest: moderne en gewijde muziek 21.55 Piano recital: klass muziek 22.30 Nieuws cn mededelingen 22.40 Actualiteiten 23.00 Ge sproken brief 23.05 Spel. óénacter 23.40 Licht instrumentaal trio 20.55—24.00 Nws Nedèrland I. NTS: 19.30 Engel se les 20.00l;Jeuniaal. VARA: 20-20 Zwoe gen kost geen geld, filmrepórlagc uit Nederlandse binnenvaart 20.10 Muzi- il programma 22 3o Actueel Humanisme, ing. NTS: 22.40—22.45 Journaal. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in 't NCRV. 20.01 Volksliedjes uit allerlei Programma voor morgen 8 30 Lichte gram 8.50 Zang cn gitaar (gr) 9.00 Voor de zie ken 9.35 Waterstanden 9 40 Voor de huis vrouw 1010 Hongaars Filharmonisch or kest: semi klass muziek 10.30 Protestantse kerkdienst 11.30 Amus muziek (gr) 11.45 Lichte gram 12 30 Meded ten behoeve van 12.33 Gewijde muziek 15.50 Bijbelver haal voor de jeugd 1600 Voor de Jeugd 17.15 Lichte gram 18.10 Samenzang: gees telijke liederen 18.30 Het Spektrum. nieuws uit de Prol christelijke organisaties 18.45 (730 Van de i Nws en sodalis Lichte gram 8.50 Gym voor Kookpraatje 9.10 Klassieke I. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 antische gram 11.00 Nieuws 11.02 Voor touw 1.4o Fluit cn piano: moderne 12.00 Stereofonische uitzending: Ritmisch strijkorkest 12.25 Actualiteiten 12.30 Meded ten behoeve van land- en 12 33 Voor het platel.md 12 33 Inbouw rgelspel 13.00 Nieuws 13.15" Kalender 13.20 en:'o !:r- kl.i - ,-icke ïzlek 13.45 Gesproken portret 14.00 Twee plano's: moderne gewijde muziek 14.55 Toespraak lo.05 Voor de jeugd 16.50 Voor de zieken 17.20 Stereofonische uitzending: Theater- orkest en zangsolisten 17.50 Rcgcrlngs- uitzending: Geven en nemen. Tips voor on van weggebruikers. RegieHedda van Gennep: redactie: Rob Maas 18 00 Nieuws 18.15 Actualiteiten 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij: Be lastingverlaging? Spreker: mr G H SJoo- lemaker de Bruine, lid van dc Tweede 18.30 Stereofonische uitzending: 1964 van 18—20 uur ..Jraumland der Sehn- U (HadjidakisNana Mouskourl. Or- Madchen - El wie gut - 1 gibt es auf der ganzen Welt Lass' doch das Pferd traurlg sein. idem; Bel der Mühle (Kmoch) Die Egerlünder; Herz- schmerz Polka (Blaha) idem; Marlcchen Walzer (Pleyer) idem; Musikanten Polka iPleycr) idem: Nach der Heimat möch'lch wieder (Kromer) idem; Meinc Rosa lest aus Böhmen (Lang) idem; La farruca de las tres guitarras. Sablcas; Patio de los (Lacalle) idem; Me voy pa'l pueblo (Val- des) Idem; Alma Ilanera (Gutierrez) ld (Hamilton) Orkest Duké rn/ET Jtrayl jump (Ellington! Blues in orbit (Strayhorni idem; Wild Man (Elling.on) Orkesten Duke Ellington en Count Basie. Segue in C (Wess) Idem. liO- 17.1017 45 Voc

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7