SUPRA koffie |Afwezigheidsbehoefte 3 mede oorzaak van ziekteverzuim :e Smallenbroek Is) u it u u i? Veel aannemers: slechts knutselkarweitjes Gebruik vuurwapens: herziening niet nodig „U zult nog genoeg last van mij krijgen Coopvaett FUST ZATERDAG 24 OKTOBER 1964 Elke werknemer en evengoed werk- ondervindt onder normale omstan- igheden een aantal malen per dag de shoefte om zich eens te ontspannen, om ilch tijdelijk aan zijn werk te onttrekken -en eens even onzichtbaar te zijn. ïrena Het feit, dat veel werknemers in hun "werk zo moeilijk aan deze „afwezigheids- "pehoefte" kunnen voldoen en dat daar naast het ziekteverzuim bij een bestaande lichamelijke aandoening naast de snipper* dagen in feite de enige vorm van ver- (Vervolg van pagina 1) j In zUn referaat, dat htt nieuwe parle- -Wntaire jaar tot onderwerp had, sneed heer Smallenbroek vele punten aan. .Hij begon met te constateren, dat globale Cntllafjpraken bij een kabinetsformatie ge wenst zijn, maar dat afspraken op de- ■ichtttaiilpUnten onmo^eWk bldken. Dat is gebleken bij de niet-voorziene (loonexplosie, het probleem der financi- jele positie van de gemeenten en het te levisie-eiland. IIf! De ^eer Smallenbroek hoopte op co- MVJerdinatie van belastingverlaging en het van AOW en AWW tot een min,imum. maar die mogelijkheid erijachtte hij thans uitgesloten. Een belas bij (tingverlaging als compensatie voor de aanzienlijke premieverhogingen Is een 5 Een ander moeilijk vraagstuk waarin jNederland in deze welvaartstijd is ko- vaqmen te verkeren. Die positie achtte de heer Smallenbroek niiet gemakkelijk en hij stelde dat, als er in 1965 weer een loonstijging zou komen, er iLllgeen prijsbeleid meer mogelijk zou zijn. Er zijn dan inlatore gevolgen te ver- n*wachten en de heer Smallenbroek achtte het een taak van de overtieid daar scherp tegenin te gaan. De verantwoordelijkheid iresjvan het georganiseerde bedrijfsleven en ie «de vakbeweging wordt nu zwaar op de proef gesteld. De heer Smallenbroek meende dat een 'verhoging van de belastingvrije voet is en ook dat het verschil tussen de ongehuwde en de gehuwde vanzonder kinderen in ons belastingtarief 1 ,te hoog is. Bovendien moet er aandacht orden besteed aan de middengroep en iral de lagere inkomens. In het be- stingsysteem zag de heer Smallenbroek «iet graag grote veranderingen, al is een ombuiging naar het stelsel in de an- idere EEG-landen met hun indirecte be- 'flvlasbingen tot op zekere hoogte nodig Maar dan moeten de andere landein óók naar htt Nederlandse stelsel groeien, dat immers veel rechtvaardiger is. In Ne derland zal de belastingdruk altijd zwaarder zijn dan in de omringende lan den: Nederland is dichter bevolkt en er zijn veel meer ouderen. De overheid moet dus naar verhouding meer doen. Sprekend over de woningbouw be- berifwijfelde de heer Smallenbroek het, lof de prognose van ministpr Bogaers, iar* 'dat Nederland omstreeks 1970 uit de woningnood zou zijn, een verstandige is, maar de heer Smallenbroek hoopte 8 van harte dat de minister gelijk krijgt. Als voorwaarde stelde minister Bo- bogaers de financiering. En die hangt samen met de economische situtie van Nederland- i is die in aanmerking komt. geven gedeeltelijke verklaring voor de hui dige hoogte van het verzuimniveau. Als ser alternatieven komen om afwezig te zijn, zal het aantal ziektegevallen niet verder stijgen of misschien zelfs wel dalen. Het is bijv. mogelijk te experimen teren met het aantal snipperdagen en met de wijze waarop ze kunnen worden op genomen. De verwachting sprak de socio loog drs. H. Philipsen, wetenschappelijk medewerker van de afdeling geestelijke volksgezondheid van het Nederlands insti tuut voor preventieve geneeskunde, uit n inleiding, die hij hield op een ver gadering van de Bedrijfsvereniging voor bank- en verzekeringswezen, groothandel 1 vrije beroepen te Amsterdam. Iemand die zich ziek meldt, neemt meestal een beslissing om niet te gaan werken. Het aantal ziektegevallen, waar- an een volledige lichamelijke onge schiktheid om te werken sprake is, vormt slechts een minderheid van het totaal. In de grote meerderheid is er wel degelijk lichamelijke aandoening aanwezig, een die het op zichzelf niet altijd onmogelijk maakt te werken. Zeer duide» lijke fraude bij ziekteverzuim komt niet vaak voor. De resultaten van onderzoekingen in het buitenland wijzen duidelijk op een invloed van de manier van leidinggeven op het niveau van het ziekteverzuim. De chef die goede tussenmenselijke verhou dingen weet te scheppen heeft minder verzuim dan degene, wiens kracht alleen in het vakmanschap en organisatiever mogen ligt Bij het onderzoek dat op hel ogenblik nog in bewerking is op het in stituut voor preventieve geneeskunde is deze samenhang nagegaan. De gegevens dit onderzoek, dat nog niet is afge. sloten, wijzen voorlopig ook in Nederland in die richting, hoewel ze niet tot de conclusie leiden dat het sociale leider, schap, hoewel van grote betekenis, dt voornaamste factor is. Gure buien jon rpoj1 vanmorgen was er. als gevolg van tal van gure buien, op het Ivliegveld Ypenburg al 150 mm regen gevallen in deze maand tegen normaal '82 mm. Wij blijven dit weekeinde in een koude luchtstroom uit het Pool gebied afkomstig. Naast enkele opkla ringen zijn er zondag buien te ver- wachten, wanneer ons een randstoring passeert. Langs de kust komt een Mrde wind en in het binnenland een krachtige noordelijke wind voor. Ook de bovenlucht is zeer koud geworden l*n8 *met op 5 km hoopte een temperatuur van 35 graden. In het Schotse berg- n ecoiand viel vanmorgen sneeuw en in dr Ardennen werd gisteren natte sneeuw waargenomen. ZON EN MAAN Zondag 25 oktober: zon op 7.22. onder Direoi7.26; maan op 20.25. onder 12.43. Maandag 26 oktober: zon op 7.24. onder 17.24; maan op 21.27. onder 13.48 Dinsdag 27 oktober: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN S25 oktober: 5.30 v.m.: 17.50 n.m. 26 oktober: 6.14 v.m.: 18,35 n.m. (HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ,T„b, Twenthe Eindhoven iZd.-Llmb. Kopenhagen Aberdeen k^Mad Mal Madrid Mallorea Uaabon sneeuw 1. bew regenbui 1. bew. onbew zw bew. windstil 8 S"" et VAN NELLEfS brand vers gemalen vaCÜ um verpakt (Vervolg van pagina l) „Als de aannemers in onee ge meente d'it jaar de vrijheid was ge geven om deze huizen achter elkaar op te trekken dlan zouden alle 200 woningen reeds uiterlijk 1 januani 1966 kamt en klaar zijn. Met het hui dige toewijzingsbeleid kan het nog wel vier of vijf jaar duren", zo zei de wethouder. „En nogmaals: de ver langde vrijheid zou niet ten koste gaan van de woningwetbouw. De gemeente Ermelo is desnoods bereid dit de minister schriftelijk te garan deren!" Weinig soulaas Niet alleen uiteraard Ermelo. maar stellig zeer vele andere gemeentebestu- op het platteland (want daar vooral speelt dit vraagstuk) zouden minister Bogaers graag een dergelijke garantie willen geven in ruil voor meer vrijheid bU het „inspelen" van de woningbouw op de beschikbare capaciteit Van de kleine „verschuivingsvrijheid", die minister de gemeenten het volgend jaar bij wijze van proef toestaat wordt té weinig soulaas verwacht. Er is bovendien nog een ander facet waarop wethouder v. d. Zande ons wees. Er zijn duizenden gepensioneer den, die hun woonplaats (dikwijls een stad) willen verlaten om in een rustig dorp in één van de mooiste gebieden van het land (de Veluwe bijvoorbeeld) hun levensavond door te brengen. Voor elk huis. dat voor deze wordt gebouwd, komt een andere, dik wijls ruimere woning ter beschiikking. Maar, zo zei een aamnemer ons: „Ik heb al weer een hele tijd niets te doen We zouden vóór de winter nog twe« woningen onder de kap kunnen bren gen, maar de vergunningen blijven uit" Gemilimeter Ook drs. J. Lebens. lid van Ged. 'Sta in van Limburg, gal uiting aan zijn grote bezorgdheid over het probleem van de kleinere aannemers, die rond 60 pet het aannemersbestand in die provin cie vormen. Het is voor deze groep bou wers zeer moeilijk om bij de woning bouw aan bod te komen. „In onze pro vincie zijn thans, voor zover kan wor den nagegaan, ongeveer 150 aannemers zondér werk. d.w.z., zij houden zich be zig met het verrichten van allerlei bij werkjes". aldus de heer Lebens, die het een dringende noodzaak vond dat het vraagstuk van de. wat hij noemde „droog staande" aannemers op korte termijn uit de wereld wordt geholpen. Hij zoi ee „onherstelbaar verlies" vinden, dien deze groep voor de woningbouw verloren zou gaan. (Hierbij mogen aantekenen, dat grote groepen kleinere aannemers al jarenlang bouw verloren géén. Ook de heer D. van der Kwaak, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, liet zich onlangs (bij de „eerste paal" van een complex woningen ln Stol wijk) in deze geest uit. Hij verklaarde, dat er met name op het platteland nog veel onbenutte bouwcapaciteit is. „Al dat gemilimeter van zoveel woningen in die gemeente en maar zoveel in eer andere is soms erg teleurstellend" z< zei hij. Eén juffrouw Wie echter een probleem wil aanpak- ken. die moet het probleem kermen. Dat betekent in dit geval onder er cijfers op tafel moeten komen, cijfers over de omvang van de onbenutte bouw capaciteit ten plattelande. Dit uiterst moeilijke zaak. In Limburg zijn ongeveer 150 ..werkloze" Noord-Brabant zijn het schijnlijk minstens evenveel, zoals blijkt uit summiere gegevens, die zijn uitge lekt over een in de afgelopen maanden gehouden enquête door de rk Aanne- mersbond. Andere cijfers uit Gelderland. Overijssel, het noorden des lands wijzen er op. dat wij met onze schatting 700 „werkloze" aannemers (exclusief het personeel!) aan de lage kant zit ten. Uit deze cijfers kan één belangrijke conclusie worden getrokken, nl, diait de omvang van de onibervutte bouwcapa citeit in Nederland in ernstige mate wordt ondersahat. Dit is geen overdre ven conclusie, wetende, dat er in de jaren na de oorlog nimimer een offici eel onderzoek is ingesteld naar deze ..werkloosheid" onder de aannemers. Dit is overigens, dat moet erkend wor- len. een moeilijke materie, want enquê- leB in dit vlak hebben de eigenschap al weer verouderd te zijn zo gauw ze goed en wel „rond" 'zijn. Er 'komen immers steeds weer andere aannemers zónder werk te zitten. Gelukkig zijn er meer mogelijkheden We denken ,bijv. aan het instellen van een meldingspost, waarbij elke aannemei die aan een nieuwe bouwvergunning toe is, zich ongenblikkelijk kan melden. Eén juffrouw, één telefooncel, één potlood wat formulieren met de opdruk „spoedbehandeling" zouden reeds vol doende zijn om de onbenutte bouwcapa citeit tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Verdovende middelen uit apotheek gestolen Bij een inbraak in een apotheek aar de Vijzelgracht te Amsterdam is eer hoeveelheid verdovende en pijnstillende middelen en verfgiften, waaronder ar senicum, gestolen. De buit heeft een winkelwaarde van f 800. Vrijdagmiddag is het 314-jarige zoon tje van de familie Wallet uit de David- straat te Veenendaal uit een raam van de bovenverdieping van zijn ouderlijke woning gevallen. Hij werd in ems'ige toestand naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal overgebracht, maar bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Antwoord op vragen over dodelijke schoten Douane en politie Staten-Generaal volgende week handelden volgens de instructies De Kamerleden Engelsman (soc.) Berkhouwer (lib.) Assman (kath.v.) hadden aanleiding gezien een aantal bewindslieden schriftelijk vragen te stellen naar aanlieding van fatale schoten bij het aanhouden, en van een jongeman die een bromfiets wilde stelen en van een automobilist die van smokkel werd verdacht. In de zaak over het schieten door de politie op een vluohtende 17-jarige jongen te Soest, delen de ministers Scholten en Toxopeus mee, dat de betrokken politieman overeenkomstig de bestaande instructie van zijn vuur wapen gebruik heeft gemaakt. De politieambtenaar heeft verklaard tydens de achtervolging van de vluch tende jongeman te zijn gestruikeld, waardoor per ongeluk zijn vuurwapen afging en de vluchteling dodelijk werd getroffen, Het ingestelde onderzoek heeft geen reden opgeleverd om aan deze verklaring te twijfelen, aldus het ant woord Ook geeft dit geval geen aan leiding de bestaande instructie te her- i. daar, toen de feitelijke mogelijkheid ontbrak om met minder ingrijpende middelen het doel te bereiken, van het vuurwapen gebruik werd gemaakt tot het aanhouden van een persoon die zich door de vlucht aan aanhouding trachtte onttrekken. De douanebeambte door wiens op treden de heer W Vugs te Valkens- waard in de nacht van 18 op 19 juni het leven verloor, heeft eveneens ge handeld overeenkomstig de bestaande instructies. Het gebeurde moet worden toegeschreven aan een noodlottige samenloop van omstandigheden, dfe uiteraard door geen enkele instructie omtrent het gebruik van vuurwapenen geheel kan worden voorkomen. De sohriftelijke zowel als de monde ling en de praktische instructies aan de douaneambtenaren zijn erop gericht n ervan te doordringen, dat zij slechts gevallen van noodzaak en met inacht neming van de uiterste voorzichtigheid van een vuurwapen gebruik moeten maken. Dit gebruik dient gericht te zijn op het onklaar maken van het ver voermiddel. De bewindslieden zeggen mening te zijn, dit uit het gebeurde te Valkenswaard op zichzelf niet kan worden afgeleid, dat de bestaande dienst voorschriften verbetering behoeven. Wel men onderzoeken of betere signale- (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal volgende week een beslissing gaan nemen over de veelbesproken Bijlmermeerkwestie. Op de kameragenda van volgende week dinsdag staat namelijk het vier en een half jaar oude wetsontwerp „Opheffing van de gemeenten Ankeveen, Diemen. 's Graveland. Kortenhoef, Ouder-Amstel en Weesperkarspel en vorming van nieuwe gemeenten Bijlmermeer en -s Graveland. alsmede wijziging van de grenzen der gemeenten Hilversum. Naarden en Weesp". Dinsdag a.s. houdt de CP.N.-fractie- leider Marcus Bakker ook zijn interpel latie over de stand van zaken m.b.t. de multilaterale kernmacht. Woensdag wordt in de Tweede- Kamercommissie voor economische zaken de openbare begrotingsbehandeling voortgezet, o.a. met de discussie over de regionale in dustrialisatie. Donderdag wordt de justitiebegroting in de betrokken Kamercommissie afgehandeld De Eerste Kamer behandelt volgende week dinsdag o.a. de belastingregeling voor het Koninkrijk. commentaar Velerlei zaken kon genieten. Een nieuwe vorm van de dagsluiting bracht ook het gebed in de huiskamers. Het Is belangrijk, dat de NCRV altijd blijft zoeken naar nieuwe wegen voor de televisiedagsluiting. patat /rites, omdat tante niet zo goed kan kokende televisie heeft ons dit geleerd. En dat tezamen met een aan tal andere belangrijke zaken. Bijvoor beeld dat het nieuwe tiener-magazine van de NCRV (op Nederland 2) loffe lijk van opzet en variatietoch nog niet je dat is. Pogingen tot originaliteit (ge slaagd fn de modeshow, mislukt ln d* orerdreuen cameragrappen bij het op treden van de Friese vocalgroup) wis selden af met te serieuze toespraken die niet tot tieners maar tot onzichtbare vragenstellers waren gericht en in on derdelen was het programma te lang (de beroepskeuze), soms te kort (het filmatelier). Een mankement vonden een aan.'al tie ners, dat wij om hun mening vroegen, dat het programma nu eens over hun hoofden heen bedisselde, dan weer iets voo hen vertoonde of willekeurige jon geren aan het woord liet, maar hen zelf als kijkers er weinig bij betrok. Zij wilden ook „gezellige presentatie". De Rudi Carell Show bij de VARA stelde teleur. Er was weinig vaart ln. liedjes en scènes waren aan de matige kant. Maar geld mocht het wel kosten, al kreeg men daar weinig waar voor: Marika Kilius en Hans Jurgen Baumler kwamen bij een gedraaide plaat braai de mond bewegen en wat zinloos rond wandelen en de nieuwe Italiaanse ster Bobby Solo. die Gigliola Conquinetti verving, deed zonder veel succes het zelfde. Op Nederland 2 zorgde de NCRV o.rn. voor een heel mooi, kort concert door het Amsterdams Kamerorkest, waarvan men, het amusement ontvliedend, volop «anavontf I. 402 m. 19 00 Nieuws 19 10 1935 Stereofonische uitzen- muziek (gr) 20 00 Hoogtepun- ichter ons liggende 18e Olyro- foonplaten 22.15 Wereldoorlog I. documcn- listisch commentaar 21.15 Tram- Loeren aan de Hor, licht pro- .10 Licht instrumentaal trio 22.30 Nieuws 22.40 Metropole-orkest. koor vanavond ind I: KRO/NCRV: 10.30 RO 19.35 Sir Lancelc NTS: 20 00 Journaal weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt 20.50 Vier maten van nu, licht programma 2' -30 Bonanza. TV-tilm (deel 10) 22.20 Condlle- journaal. NTS: 22.25 Journaal 22.30—23.30 Olympische Spelen. Nederland II NTS: 20.00 Journaal. AVRO 20.01 Zoo Zoo, maandelijks dlerenprogram- Prof. Muntendam bij afscheid: „Ik vind dit een gek afscheid, want er zijn echt andere middelen nodig om mij kwijt te raken. Bij televisie val ik beslist niet in slaap", ver zuchtte gisteren de afgetreden direc teur-generaal voor de volksgezond heid, prof. dr. P. Muntendam, op een afscheidsreceptie in Utrecht, die de particuliere organisaties op het ge bied van de gezondheidszorg voor hem hadden aangericht. Prof. Muntendam kreeg van de orga nisaties werkzaam op het terrein van de maatschappelijke gezondheidszorg all blijk van waardering geld voor de aan koop van een televisietoestel. De woord- DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak voerder van deze groep. mr. J. W. van Gelder, prees prof. Muntendam om zijn stimulerende en coördinerende arbeid. ,.U heeft als overheid gezien, hoe goed men met particuliere organisaties kan samenwerken. In het nationale elftal van de gezondheidszorg xon a elke plaats bezetten", zo vond mr. Van Gelder, die als voorbeelden van „samenspelen" noemde de landelijke organisatie voor de kankerbestrijding, de stichting astma fonds, de rheumatiekbestrljding en der gelijke. waarvoor prof. Muntendam baan. brekend werk heeft verricht. De heer C. J. van Lienden huldigde prof. Muntendam namens de ziekenfond sen, „In Hollandseveld bent u uw prak tijk als arts begonnen en u heeft daar de harten van de mensen gestolen, omdat u in tegenstelling tot uw voorganger voorstander was van ziekenfondsen", zei de heer Van Lienden. Als herinnering aan dit begin waren op de afscheidsre ceptie aanwezig twee vertegenwoordigers van het ziekenfonds MEVE uit Holland seveld, de heren J. Dekker en E. J. Wier- semaa. De heer Van Lienden vond dat prof. Muntendam in belangrijke mate een stempel heeft gedrukt op de naoorlogse ontwikkeling van de gezondheidszorg in ons land. Dr. Schalij Namens de beroepsbeoefenaren ln de gezondheidszorg voerde het woord dr. G. Schalij, voorzitter van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de ge neeskunst die geloofde dat bet funda ment voor het nuttige werk van prof. Muntendam als arts in Hollandseveld is gelegd. „Waar leer je de gezondheids zorg beter kennen dan in een platte landsgemeente". „Vrienden en vriendinnen", noemde prof. Muntendam in zijn dankwoord de vele belangstellenden op deze receptie. Hij noemde Nederland een bevoorrecht land, omdat de gezondheidszorg hier is opgebouwd vanuit de particuliere orga nisaties. De gezondheid van de arbeiden de bevolking is voorwaarde voor de ge zondheid van het volk, schreef de Bosch Kemper en prof. Muntendam was het daarmee volkomen eens. Jammer vond hij het, dat namens het bedrijfsleven geen representant het woord had ge voerd, want ook deze groepering heeft een belangrijke bijdrage verleend aan de geïntegreerde gezondheidszorg. Overi gens vond prof. Muntendam dat geen afscheid. „Ik voel me als de man die graag op de bok wil zitten bij zijn eigen begrafenis". De scheidende directeur-ge. neraal voor de gezondheidszorg kondig de dan ook aan, dat „Jullie wellicht meer last van mij zullen krijgen dan je lief is". 50 Vanzelfsprekend deelt nu reeds de gehele Mussenstraat in de feestvreugde, die heden morgen reeds vroeg begonnen is met het op richten van een erepoort en een aubade door het muziekkorps van het Leger des Heils. Dat het bruidspaar ook nog in goede gezondheid zijn gouden huwelijksfeest mag beleven, is onze hartelijke wens. „Rotstreek", sist Frans Appelaar, „vuile rot streek". Hij maakt een snelle beweging, om de krant te verscheuren. Weg ermee, in repen, in snippers, in duizend stukjes. Daardoor zien zijn ogen nu ook de benedenhelft van het nog altijd toegevouwen blad. En daarop blijft hij staren als naar een vreemd, fantastisch en schrikaan jagend fantoom, dat zich vlak vóór hem heeft geposteerd en niet van plan is weer weg te gaan. Nu niet, na dagen, weken en jaren niet. in der eeuwigheid niet. Voor de koude ogen van dit spooksel moet Frans Appelaar tegen de witgekalkte gangwand leunen, hij moet een steun- sel zoeken voor zijn leden. En voor zijn hart. Joke! Joke! Een hooggeacht burger van onze woonplaats onverwachts overleden. Juist voor het ter perse gaan van deze op laag bereikte ons het ontstellende bericht, dat Jonkheer Joachim ten Bosch Geeresteyn te zij nen huize zeer onverwachts is verleden. Zijn huisknecht, de heer Johan Broos, vond zijn meester kort na de lunch dood in zijn werkka mer. De overledene zat nog aan zijn schrijfbu reau, waaraan hij ook het grootste deel van de vorige dag en van deze morgen had doorge bracht. Zijn vulpen lag ongesloten op zijn laatste brief, daarnaast lag een opengeslagen bijbel. Er was geen spoor van wanorde of geweldpleging, zodat de politie geen reden aanwezig achtte, zich met dit totaal onverwachte sterfgeval te bemoeien. Jonker Joachim bereikte de leeftijd van twee enzestig jaar en vier maanden. De ontelbaar ve len. die hem gekend hebben als vriend en wel doener, zullen dit verscheiden ongetwijfeld met ontroering vernemen. In verband daarmede is in de Mussenstraat door M A M. Renes Boldingh het ons een eer enkele foto's van de heer van 't Lynneveldt te kunnen opnemen, waarvan wij de bij vorige gelegenheden gemaakte cliché's in ons archief vonden. Volgende week hopen wij op de geschiedenis van het Lynneveldt en zijn be woners terug te komen. Opeens weet Frans Appelaar zich weer staan in het nauwe gangetje van zijn ouderlijk huis. Hij voelt zich leunen tegen de ruwe kal'kwand. Werktuigelijk denkt hij. dat zijn pak nu wel wit zal worden, dat de kalk er moeilijk af zal gaan en wat Joke hiervan zal zeggen. Dan denkt hy met naar binnen gekeerde blik aan het bezoek van deze morgen, aan de ontast bare, raadselachtige metgezel, die hij en Joke beiden naast hem bespeurden. Is er dus waar lijk iets geweest? Een tegenwoordigheid uit de wereld der onzichtbaren? Ook aan het verzoek, hem Frans te mogen noemen, denkt hij. Was het een allerlaatste handreiking, die de eenza me oude man hiermee zocht? De vreemde, ster ke impuls bij het afrijden van de Lynnehoek! Een waarschuwing? Een roepstem, die door de ijle atmosfeer tot hem kwam? In dit ogenblik vervloekt Frans zijn verstand, dat zijn hart overwon. Jonker Joachim dood. 't Is. alsof de bliksem is ingeslagen in het leven van Frans Appelaar. XIII „Waar blijf je toch!" roept moeder klaaglijk uit de kamer. ..Je tweede kop thee staat koud te worden!" 't Is waar, hij is hier by moeder, er is feest, feest in de Mussenstraat. Zelfs de krant zegt het, dus zal 't wel zo zijn. De toegevouwen krant tegen zich aanhoudend, de grote koppen zichtbaar, treedt hij de kamer binnen. Hij voelt zich als een zieke, die plotse ling de maatschappij in moet, als een verlamde, van wie men verwacht dat hij zwemmen zal. De rimpels in zijn voorhoofd vertellen het en in die rimpels parelt het zweet. En hij zegt: „Moeder, kijk eens, jullie staan in de krant, u en vader. Nee, zeg maar niks, ik vind 't ook een rotstreek en ik zal ze opbellen; ik wil we ten, wie hen. hieraan geholpen heeft." Hij gaat weer zitten, het blad nog steeds in dezelfde houding voor zich; hij houd het vast, alsof hij er nog niet genoeg van genoten heeft. Een ze ker iets, even onbegrijpelijk als de andere gees- teswerkingen, die hij vandaag al beleefd heeft, vertelt hem, dat hij het volgende bericht aan zijn moeder moet doorgeven. „En dan staat er nog iets in, moeder, een heel wat schokkender bericht." Hij merkt, hoe zijn moeder met beide handen de tafelrand omklemt en hem met grote angst ogen aanziet. Zo strak is haar blik dat 't is als of ze tevens luistert' naar iets, dat ternauwer nood in gedachten, laat staan in woorden is ge vormd. Zacht zegt Frans Appelaar: „Jonker Joachim is plotseling overleden, moe der. Kijk, hier staat 't, vanmiddag na de lunch." Langzaam wendt Anna Appelaar haar blikken af van haar zoon, naar buiten, waar boven de lage armoehuisjes een stralende zomerhemel pronkt. Dan lopen een paar dikke tranen langzaam langs haar wangen. Ze doet geen moeite die weg te wissen. „Joachim", zegt ze, Joachim." (wordt vervolgd) NTS: 21.2022.10 Hoe maakt u het?, n delijks programma. TV-Noordzee: 18.30 uur: Charly Chaplin Festival: pl m. 18.56 uur: Mr. Magoo. te kenfilm; 19.05 uur: Charlie Chaplin; pl.m Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nieuws 8.15 KJass gram 825 Inleiding hoogmis 8.30 Hoogmis 9.30 Klass gram 9 45 Nieuws CONVENT VAN KERKEN: 10 00 Gerefor meerde kerkdienst KRO: 11.15 Medaillon: klankrijk portret aan de hand van wetens waardige feiten uit de muziekgeschiede nis 12.10 Boekbespreking 12.20 De spring plank^ jonge artiesten 12.45 Lichte gram reportages en -uitslagen (16 25—16.30 To to-uitslagen) 16.30 Radiokamerorkest en solisten moderne muziek 16.45 Nieuws het Concilie. IKOR: 17 00 Hervorm- i antwoord lied 18.30 Hervorming van de reformatie?: enkele aspecten van het ondhrwijs over de kerk hervorming 18 45 Gram 18 50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf 19.00 De Open Deur. NCRV: 19.30 Veel gevraagde gewijde muziek (gr) 20 00 Nieuws 20.07 Reflex: een wekelijkse be spiegeling over leven en samenleven. KRO: 20j15 Internationale volksliederen 20.40 Ziggy en Habooba, hoorspel 21.30 Stereofonische uitzending: Klass strijk kwartet 22.05 Wissewassen. licht program ma 22.25 Boekbespreking 22 3o Nieuws 22.40 Epiloog 22.50 Llcht-klass muziek (gr) 23.10 Mulziek van de Lage Landen, muzi kale lezing 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nieuw», sportmededelingen en socialistisch strijd lied 8.18 Voor het platteland 8.30 Weer of geen weer. gevar programma 9.4S Gees telijk leven, toespraak 10.00 Stereofonische uitzending: klass muziek (opn) 10.30 Quiz- .programma 10.50 Promenade-orkest en solist: Amus muziek 11.25 Zang en voor dracht. AVRO: 12.00 Licht muziekpro gramma 13 00 Nieuws 13 07 De toestand ln de wereld, lezing 13.17 Knipperlicht, pro gramma voor alle weggebruikers 13.55 Lichte muziek 14.55 Interlandvoetbalwed strijd: AlbaniëNederland - voorronde eldkamploenschap 16.45 Sportrevue. 1920 Korte Hervormde KerKOienst. avkö: 20 00 Nieuws 20.05 Promenacfe-orkest, radiokoor en solisten: Die lustige Witwe. operette 21.15 Weet ik chansons 23.31 19.30 Bangkok bij elektrisch licht, film-documentaire 19.55 Even aandacht gehoorgestoorder Journaal. Nederland II: NTS; 19.30 De Tijttocap- sule. TV-film voor de jeugd 19.50 Popeyc. tekenfilm 20.00 Journaal 20.05 Tom EweU Show. TV-film 2020 Staatsbezoek Washing ton. documentaire 2120 Momentopname, TV-fantasie 22.00—22.10 Sport ln beeld. TV-Noordzee: 1820 uur: Voetbaluitsla- uur. voetbal. Over Nederlandse voet balclubs: Ajax; plzn. 1921 uur: Music Box. fllmklucht; 22.00 uur: Dokter Ben Casey. Programma voor maandag Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS-berichten 7.10 Dagope ning 7.20 Klass gram 7.35 Sportuitslagen van zaterdag 7.45 Radiokrant 8.00 Nieufws 8.15 Gewijde muziek (gr) 820 Lichte gram 9.00 Verzoekprogramma voor de zieken theologische etherleergang gram 12.05 Licht orkest e 12.25 Voor boer en tuinder s (gr) 14.05 De r 15.00 Als de kat van huls ls (herhaling van de uitzending van 15 oktober Jl) 15.40 Balletmuziek (gr) 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Vocaal ensemble en zangsollste 16.50 Klass pianomuziek (gr) 17.00 Voor de kleuters 17.15 Voor de Jeugd 17.30 Lichte '--magers 17.50 Regerlngs- journaal. Spreker - 8.00 Marlnlerskapc. Koninklijke Marine 18.20 Uitzending van de Partij van de Arbeid 18.30 Klass gram. HUvt 7.10 O lied 7.23 Lichte gram (7 30 Van de pagina, praatje) 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.50 Gym voor de vrouw 9.00 Balletmuziek (gram). VPRO: 9.40 Droom en werkelijkheid, over denking. VARA: 10.00 Voor de vrouw 11.00 Nieuws 11.02 Voordracht 11.2o Londens Symfonie-orkest: moderne muziek (gr) 11.45 Semi-klass pianospel (gr) 12 00 Lichte muziek 12.25 Actualiteiten 12.30 Moded ten behoeve van land- en tuinbouw 1223 Voor het platteland 12.38 Licht instrumen taal trio 13.00 Nieuws 13.15 Voor de mid denstand 13.20 Elektronisch orgelspel 13.45 -—---regen. praatje 14.00 Grepen Wikker iziekges zing 14.30 Een flat bij het station, hoor spel 15.50 Carillon-bespeling 16 00 Nieuws 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig 1700 Oude liedjes 17.15 Pianospel (gr) 17.30 Voordracht van gedichten ln de FViesc taal 17.50 Militair commentaar 18.00 Nws 18.15 Actualiteiten 18.25 Licht instrumen taal trio 18.50 Openbazr Kunstbezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7