Beslissing valt over Vierde Assemblee Vroeg of laat geeft de protestanfs efirisïeliike vrouw de voorkeur aan PRINSE S Morgen collecte Zuiden voor Een hinttekening Schoolhoofd ten onrechte geschorst Een woord voor vandaag Schakel kan in Kamer geen wonderen doen Kapel voor ziekenhuis in Siloam ZATERDAG 24 OKTOBER 1961 STEUN VOOR DE DEVIEZENPOT TEGEN de verwachting in is ome nationale goud- en deviezenvoorraad voor de tweede achtereenvolgende maand gegroeid. Dit bleek deze week uit de nieuwste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In juli groeide de pot aan met 136 miljoen en in augustus met liefst 183 miljoen, waardoor het totale bezit aan goud en deviezen bij Nederlandsche Bank en handelsbanken te zamen was aangegroeid tot 7876 miljoen. Deze groei in juli en augustus staat in scherpe tegenstelling tot de achter uitgang in de maanden januari tot en met juni, toen er elke maand een flinke bres In de voorraad werd geslagen. In het eerate halfjaar raakte ons land f 1009 miljoen kwijt. De oorzaak van deze afvloeiing moeten wij bij onze in- en uitvoer zoeken. Elke maand was de invoer behoorlijk hoger dan de uitvoer en elke maand moest ons land er vele tientallen miljoenen bijleggen om dat verschil tussen In- en uitvoer te kunnen betalen. Van januari tot en met augustus is dat te- kort opgelopen tot 3692 miljoen, hetgeen dus neerkomt op ruwweg 460 miljoen per maand dat onze invoer groter was dan onze uitvoer. Die schuld moest betaald worden met deviezen. Ook in juli en augustus was onze Invoer groter dan onze uitvoer. Maar toch liet dit zijn sporen niet na bij de deviezenpot. Het kan dan ook niet anders of er moeten door andere oorzaken deviezen ons land binnen gekomen zijn. Om misverstand te voorkomen, moeten wij er direct bij vertellen, dat ook in de andere maanden buitenlands geld ons land binnenkomt: omdat wij diensten verlenen, omdat wij rente en dividend ontvangen, omdat het buiten land schuld aflost, omdat buitenlanders ons geld lenen. Maar met elkaar waren de uit deze transacties voortvloeiende netto geldzendingen niet vol doende om onze schuld te betalen, zodat onze deviezenpot een offer moest brengen. In juli en augustus Is er dus extra buitenlands geld bijgekomen, waardoor de afvloeiing plaats maakte voor een aanvulling van onze voorraad. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan gezegd worden dat dit te danken was aan de komst van buitenlands kapitaal. Buitenlands kapitaal dat afkomt op de aantrekkelijke rente die op obligaties is te maken. Eensdeels merken wij dit aan de grote belangstelling voor een aantal emissies van de laatste maanden: van de Europese Investeringsbank, van de Kolen- en Staal Gemeenschap, van de P.G.E.M., van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en vooral van de Nederlandse staat. Op laatstge noemde lening van 200 miljoen werd voor 170.000 miljoen ingeschreven. Om één obligatie van 1000 te kunnen bemachtigen, had de belegger dus voor 850.000 moeten inschrijven. Overigens mogen wij ook de 6 pand brieven van de hypotheekbanken niet vergeten, die korte tijd verkrijgbaar waren. Maar het buitenland schreef niet alleen In op nieuwe emissies, het kocht ook stukken aan de beurs. Vandaar dat de 5U staatslening die in de zomer van dit jaar werd uitgegeven, na enkele maanden was opgelopen tot een koers van circa 102Vé. Volgens officiële berichten werd bovendien van de rente- spaarbrieven in augustus voor een bedrag van 100 miljoen aan het buiten land verkocht. Als wij hiermee rekening houden, Is de kans op verdere aanvulling van de deviezenkas verre van uitgesloten (zeker weten wij dat tevoren nooit omdat wij niet weten welke andere kapitaalsverschuivingen er ontstaan). Dat bui tenlands geld komt hier omdat onze rente aantrekkelijk is en het blijft komen, zolang die rente in buitenlandse ogen aantrekkelijk blijft en er door de Nederlandse regering geen beperkende maatregelen worden genomen. Wel moeten wij in het oog houden dat het hier in belangrijke mate om buiten lands vluchtkapitaal gaat. Vluchtkapitaal dat in verschillende landen niet terecht kan (zoals in Zwitserland en Duitsland) en dat voortdurend heen en weer trekt naar die plaats en naar dat land dat de hoogste rente geeft en waar de belemmeringen het kleinst zijn. Het is „hot money" dat weer ver dwijnt zodra elders de attractie groter wordt. Het is uit dien hoofde ook gevaarlijk kapitaal. In het land waar dat kapitaal komt, kan het een inflatore spanning verergeren. Maar bij zijn plotselinge verdwijning kan het gevaren oproepen voor de wisselkoers. Gelukkig hebben de centrale banken dat internationaal onderkend en vandaar dat zij door een onmiddellijke onderlinge hulp dat gevaar zo klein mogelijk proberen te maken. De verbetering van de deviezenreserve is dus hoogstwaarschijnlijk aan bij zondere en tijdelijke factoren te danken. Die toestroming maskeert het grote gat in de handelsbalans en de slechte situatie van de betalingsbalans. Die verbetering zou dan ook de indruk kunnen wekken, dat wij ons over de deviezenreserve geen enkele zorg behoeven te maken: zij groeit immers aan! Wij zullen er goed aan doen schijn en wezen van elkaar te onderscheiden. De werkelijkheid Is, dat er een groot tekort op de betalingsbalans is en dat wij dit met deviezen moeten betalen. En bovendien: vandaag of morgen trekt het buitenlandse kapitaal weer weg en dan zal het beroep op de deviezenpot extra groot worden. Centraal Comité Wereldraad naar Nigeria Opvolger van Visser 't Hooft moet gekozen (Van onze kerkredactle) De conferentie van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken in januari van het volgend jaar zal bijzonder belangrijk zijn. In de eerste plaats moet het comité in de Nigeriaanse plaats Enoegoe beslissen of Patrich Rodger werke lijk de opvolger zal zijn van secre taris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft. Tevens zal beslist moeten worden of de vierde assemblee in 1968 zal worden gehouden, en zo ja, in welk land. Theologen zeggen: Geen Amerikaan want in de eerste plaats heeft hij niet voldoende talenkennis en in de tweede plaats heeft hij te weinig begrip theologische nuances en verschillen. Niet-gereformeerden en niet-presbyte- rianen zeggen, geen calmnist; dr. Vis ser 't Hooft heeft zo lang het werk geleid dat nu een andere confessionele groep vertegenwoordigd moet zijn. Kerken achter het ijzeren gordijn zeg gen: Geen Westduitser. Oosters-ortho- doxe gelovigen zeggen: Niet iemand uit de jonge kerken, want wat voor begrip zou zo iemand op kunnen bren gen voor onze eeuwenoude traditie. En de lijst kan nog wel aangevuld wor den. De opvolging van dr Visser 't Hooft i: al jaren een moeilijk probleem en het is te begrijpen dat velen verzet aanteke nen, nu het Uitvoerend Comité een naair heeft voorgesteld. Welke naam ook ge noemd zou zijn. altijd zouden er we wenkbrauwen zijn opgetrokken. Men weet nu eenmaal beter wie het niet moet zijn. dan wie wel gekozen zou moeten worden. SECRETARIS Het Uitvoerend Comité heeft een i genoemd, de Schotse episcopaal Patrick Rodger. Niemand had voorheen aan hem gedacht en dus riep zijn naam een van verbazing op. Maar meer nog dan verzet tegen zijn persoon dat e: sommige kringen ook is is cr verzet aangetekend tegen het feit dat maar één naam genoemd wordt, alsof het kleine Uitvoerend Comité (14 leden) wil zeggen tot de honderd leden van het Centraal Comité: en nu behoeven jullie alleen laar ons voorstel te bekrachtigen. Er zijn in de wandelgangen van ver schillende internationale oecumenische mferenties al stemmen opgegaan die zeggen: Het ware beter als het Centraal Comité de benoeming nog niet bekrach- maar dr. Visser 't Hooft vraagt nog aan te blijven. Dan kunnen naast hem een aantal secretarissen geplaatst worden, en over een paar jaar kan dan de kwestie van de benoeming opnieuw ui de orde komen. Het zal interessant zijn te zien wat de „Honderd van Enoegoe" uiteindelijk zul len beslissen. In ieder geval is het zeker dat dr. Visser 't Hooft ook na 1966 het van zijn aftreden in Genève zal blijven om op de een of andere wijze de oecumenische gedachte te blijven dienen. ASSEMBLEE Het Centraal Comité zal zich tevens moeten uitspreken over de komende vierde assemblee. Voorlopig wordt ge dacht aan het jaar 1968. De eerste as semblee werd gehouden in Amsterdam, de tweede in de Amerikaanse stad Eevan- ston, de derde in de Indiase hoofdstad New Delhi. Ethiopië heeft zichzelf aangeboden. (Na Azië nu eens Afrika). Maar er zijn heel wat bezwaren te noemen. Kan Addis Abeba zoveel mensen huisvesten? Is er geschikte zaalruimte te vinden? En som migen in het westen hebben gevraagd: Is het wijs om een dergelijke wereldassem blee te houden als gast van een kerk (de Coptische) waar tussen het prille groen nog veel dood hout te vinden is? Een tweede uitnodiging kwam van de Grieks-orthodoxe kant om de assemblee In Athene te houden. Dan, zo wordt Kerstprogramma voor geref. verenigingen De bekende dichteres Inge Llevaart heeft onder de titel „Een zoon is ons ge geven" een kerstprogramma samenge steld, waarin de boodschap van het kerst feest op verrassende wijze wordt weerge- Pe dichteres legt hierin vooral de na druk op het kind-zijn. Na de inleiding, die een juichend karakter draagt, ls het pro gramma als volgt opgebouwd: a. In de schaduw van de dood b. Het nieuwe leven beloofd c De beloofde gekomen d. En zie. het was zeer goed. Inge Lievaart maakte dit programma op verzoek van de bonden van gerefor meerde vrouwen- en mannenverenigingen en van beide gereformeerde jeugdbonden. Elk jaar geven deze bonden gezamenlijk een kerstprogramma uit,Mat de gelegen heid biedt om als leden van plaatselijke vrenigingen en clubs en als leden een kerk- of evangelisatiekoor si kerstfeest te vieren, waarbij elke groep een eigen inbreng kan hebben. Een toe lichting geeft mogelijkheden voor de uit voering van dit in eenvoudige, woorde gehouden programma. Ds. S. van der Molen met emeritaat Op 1 november hoopt ds. S. van de Molen, predikant van de Christelijk Ge reformeerde Kerk van Middelburg met emeritaat te gaan. Ds. Van der Molen werd geboren op 4 augustus 1893 te Broek op Langedijk. In 1921 werd hij kandidaat. In hetzelfde jaar werd hij predikant van Zierikzee, in 1927 van Lisse. In 1930 kwam hij naar Rotterdam-centrum. In 1943 werd hij be vestigd in Arnhem in 1946 in Leeuwar den en in 1951 in Aalsmeer. In zijn laat ste gemeente Middelburg stond hij sinds 1957. Kadercursus C.H.U. In Utrecht begint vandaag de kader cursus van de C.H.U., die gedurende het winterseizoen wordt gehouden. Het volle dige programma ziet er als volgt uit. Utrecht 24 okt.: Jhr. mr. W, H. D. Quarles van Ufford over de V.V.D.20 febrmr. W R. v.d. Sluis over de A.R. Partij Amersfoort 14 nov.: C. J. van Mas- trigt over sociaal zekerheidsbeleid; 23 ian.: ir. J. Ph. L. Petri over gemeente lijke planologie. Rotterdam 21 novC. J. v. Mastrigt over sociale zekerheidsbeleid: 30 jan.: ir. J. Ph. L. Petri over gemeentelijke planologie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Waarder L. Doppenberg te Wilsum (Ov.); te Wüd (Gld.): G. A. Odé te Biggekerke; te Nijmegen (toez.. vac. H. C. Touw): J. van der Hoek te Ommeren. Aangenomen naar Buren (Gld.) (toez.): P. Hazekamp. kand. te Bedum (Gr), die bedankte voor Midsland (Terschelling) Wat oude rommel op een schoolzolder is geen schorsingsmotief voor een school hoofd dat bijna dertig jaar het onderwijs heeft gediend. Tot deze uitspraak is de commissie van beroep voor het bijzonder onderwijs gekomen in de controverse tussen dr. J. G. Thoomes, hoofd van de Koningin Julianaschool te Veenendaal en het bestuur van deze school. Enige we ken geleden werd dr. Thoomes voor vier dagen door het schoolbestuur gesèhorst, omdat hij niet tijdig gevolg had gegeven aan de sommatie van het schoolbestuur wat oude privé-eigendommen van de schoolzolder te verwijderen. Twee weken geleden verschenen belde partijen in Den Haag voor de commissie. De commissie van beroep heeft het schorsingsbesluit van het schoolbestuur thans nietig ver klaard. De leerlingen van de Koningin Juliana school gingen, zoals gemeld, op de dag van de schorsing staking. UNIECOLLECTE De Uniecollecte voor de scholen met de bijbel bracht in de volgende plaatsen de achterstaande bedragen op: Maasdijk 662.86, Spijk bij Gorinchem 244,20, Biezelinge-Kapelle 420,78 en Drimmelen 160,25. De totale opbrengst van 50 lokale mités voor 1964 is 33.604,47. In was dat 28.254.23. dr. Thoomes i Er is een man in de synagoge met een verschrompelde hami. Er zijn mensen in de synagoge die helemaal niet naar di preek luisteren. Ze zijn er op uit om Christus te vangen ot een verkeerd woord of een verkeerde daad. Dan roept di Heer de invalide op het podium. ..Is het geoorloofd," vraag Hij, „een leven te redden of te doden?" Het laatste woord t heel hard, want leeft er niet een verlangen in de harten va\ sommigen om Christus te doden. Dezelfde mensen die de Hei land willen verbieden om de man te genezen, zijn er allee\ maar om een oorzaak te vinden Christus aan te klagen. Is da) sabbatsheiliging? m j Maar Christus doet niets dat verboden is. Hij houdt zich aai de wet des Heren, maar evengoed aan de wetten van metiseuF Hij raakt de invalide niet aan. Hij zegt alleen maar iets. Maat j zo zien we hoe Christus de mens geneest, niet alleen dez invalide, maar ook ons. „Strek uw hand uit", zegt Christus. Dat is voor de man on mogelijk. Zijn hand is immers verschrompeld en hangt ali een dood gewicht van zijn schouder. Maar dan gaat het geloof werken. De invalide vertrouwi Christus. Hij wil doen wat de Heiland zegt. En op het mo ment dat hij zijn krachteloze arm wil uitsteken, voelt hij dt genezende kracht door zich heen stromen. Er zijn mensen die zeggen: God moet alles doen. Ik kaï niets. Ik ben dood in zonden en misdaden. Dat is goed bijbeh gesproken. Maar blijf daar niet bij stil staan. Want God for ceert Zich geen weg naar ons hart. God dwingt ons niet to geloven. Christus zegt tot een dode Lazarus: „Ik zeg u, kon uit". Hij zegt tot een verlamde: sta op". Het zegt tot eei mens die niets kan: Bekeert u". en „Kom tot Mij". Op ht moment dat wij gehoorzaam tot Hem willen gaan, vloeit d kracht in ons om te gaan. L We lezen vandaag: Romeinen 11 vers 25 tot 36. We lezen morgen: Romeinen 12 vers 1 tot 8. gezegd, is men midden in een echte oosters-orthodoxe omgeving. Het goed zijn na in het midden van theologiserende Europeanen geweest zijn, na de pragmatische Amerikanen be zocht te hebben, na de harteklop va jonge kerken gevoeld te hebben, nu neer te strijken bij de Oosters-Orthodoxe Als thema voor de besprekingen is gekozen: „De roep tot bekering en dienst en haar betekenis voor de participatie van de kerken aan Gods werk." Het onderwerp zal worden ingeleid door de algemene secretaris van de Afrikaanse Conferentie van Kerken, dr. Samuel H. Amissah. De bekende predikant uit Ka meroen, Jean Kotto zal ook spreken. Mr. Aantjes in „Patrimonium": E j (Van onze kerkredactie) MORGEN zal in de Gerefor meerde Kerken in ons land de zogenaamde hervormingscol lecte gehouden worden. Deze vindt meestal plaats op de zon dag voor 31 oktober (hervor mingsdag) of op 31 oktober, als deze datum op een zondag valt. De opbrengst is dan bestemd voor het werk van de gerefor meerde kerken in de provincies Noord-Brabant en Limburg. Fol dertjes, die aan de kerkgangers worden uitgedeeld en de aan dacht, die de kerkelijke pers hieraan besteedt geven aan dit werk meer bekendheid. contact dê Reformatie en Rome sprake is, ls het zaak de gereformeerde kerken het zuiden te versterken. BOUWPLANNEN Een hele lijst verlangens heeft men daar opgesteld. Twintig gemeenten vroe gen steun. De kerken van Heerlen en Trccbcek hebben een tweede predikant nodig. Het clubhuis van jGeleen moet nog voltooid worden. In Waalwijk heeft men bouwplannen. De gereformeerde kerk van Waalwijk, die in 1960 werd geïnsti tueerd, ls de laatst gestichte gemeente. In Heerlen wil men bioscoopreclame. In Breda is men bezig met kerkbouw. In Tilburg, Oosterhout en Den Bosch zijn ook kerken nodig. Dit is nog klein gedeelte van de wensen. Een ande^ re post is geld voor het evangclisatlecen trum „Het Zuiden" In Eindhoven. Wat beoogt „Het Zuiden" nu precies hoe is het ontstaan? Bij de officiële heropening en bij de installatie E. E. Ebling tot studiesecretaresse op september, schreven v al iets over „het gesprek met Rome", dat het bureau be vorderen wil. In concreto houdt dit In. dat de gere formeerde kerken in Nederland (het hele land dus!) gesteund worden bij het ge sprek met Rome. Nu de reformatorische kerken meer ln contact komen met de rooms-katholleke kerk blijkt men vaak de nodige informatie over deze kerk niet Een ander aspect van de taak van ,Jiet Zuiden" is het hulp verlenen aan de kerken in Noord-Brabant en Lim burg, die uiteraard in een heel andere positie verkeren, dan de kerken boven de grote rivieren. Wanneer men in dit verband ook spreekt over de evangeli satie in het zuiden, dan wordt hier strikt het doel van de evangelisatie bedoeld, namelijk „het getuigen": de mensen bij Jezus Christus brengen en de Bijbel doen kennen. LECTUUR Men heeft hier ln „Het Zuiden" docu mentatiemateriaal voor nodig. Informatie- lectuur over Rome wordt verzameld, ter wijl men zelf lectuur wil gaan uitgeven. Reeds wordt de cursus „De Heer is mijn herder", verspreid, die handelt over het irotestantse geloof met „het zicht" naar „Het Zuiden" gaat uit van de generale deputaten „Reformatie-Rome" der gere formeerde kerken in Nederland en de provinciale deputaten voor de evangelisa tie van deze kerken in Noord-Brabant en Lilhburg. In 1938 werd het reeds door particulier initiatief van ds. B. Telder gesticht. Tijdens de oorlog kwamen tel kens predikanten in het zuiden voor vragen te staan, die verband hielden met de leer van de rooms-katholieke kerk (door het huwelijk bijvoorbeeld van een rooms-katholiek en een protestant: iets, dat de laatste jaren meer toeneemt). Daar de aanschaf van rooms-katholieke litteratuur nogal kostbaar werd, wendde men zich toen al tot het bureau, dat ni dus niet langer meer in particuliere han den is. Uit dit werk is het tegenwoordi ge bureau „Het Zuiden" gegroeid, tevens een groeiende bibliotheek verbonden is. Chirurg liet zijn tang achter: patiënt sterft In een ziekenhuis in Sheffield ls een 51- Jarige vakbondsfunctionaris overleden tijdens een chirurgische ingreep die werd uitgevoerd om een operatietang uit zijn maag te verwijderen die bij een maag operatie was achtergebleven. Toen de tang vermist werd bracht eer röntgenonderzoek aan het licht dat hij nog in de maag van de patiënt lag. Men besloot dit orgaan niet onmiddellijk op nieuw te openen maar de patiënt eerst gelegenheid tot enig herstel te geven. Toen tenslotte de tweede oDeratie werd Het Hilversumse architectenbureau A. van Ancum heeft een heeft een ontwerp gereed voor de kapel bij het zieken huis Siloam in Vendaland in Zuid-Afrika. De kapel, waarvan hier een maquette is afgebeeld, is zoveel mogelijk aangepast aan de bouwwijze van de Venda-huizen. De grondvorm is vierkant. Op de hoeken rust de hele kap. De hoeken vallen buiten het eigenlijke gebouw. De kerk heeft daardoor een zuivere achthoekiger vorm ge kregen. De dakbedekking zal bestaan uit zinken platen, hetgeen in Vendaland gebruikelijk is. Er zijn 280 zitplaatsen in geprojecteerd. In het front is een podium met plaats voor een katheder, een doopvont en een orgel. Achter de kerk op de foto niet zichtbaar is een kleine uitbouw, bedoeld als kerkeraads- kamer. Voor de ingang is een houten pergola, die verbonden is met een eveneens houten klokketoren. De Bond van de christelijk gereformeerde vrouwenverenigingen heeft met haar „Een-gulden-actie" 19.420 bijeen gebracht voor deze zendingskapel. (Van onze parlementsredactiegi „Wie verwacht, dat er nu worf» deren zullen gaan gebeuren ej dat keer op keer iedere ontevrf denheid over partij- of fractüjo beleid zijn parlementaire weet spiegeling in Schakel zal vindei] zal teleurgesteld worden." Aldu£ schrijft mr. W. Aantjes in ht blad „Patrimonium", van welp verbond de heer M. W. Schakf voorzitter is. De heer Aantjes wijst er op, dat i Kamerlid zowel een individuele een collectieve verantwoordelijkhf/f heeft. „Zelfs wanner hij bij een paalde beslissing anders heeft stemd dan zijn fractiegenoten, z wanneer hij daarbij een motiveria< heeft gegeven, die hem lijnrecht 1 genover de rest van zijn fractie heef! gesteld, dan nog zal hij daarvoor niet gaarne ten koste van zijn politie» vrienden geprezen worden, dan no|, zal hij het standpunt zijner fractie?» noten recht doen wedervaren en bin» nen de grenzen der oprechtheid (1 zijn gunstigst voorstellen." Op grond van deze omstandigheid, if dus de heer Aantjes, mag men ge« wonderen van de intrede van de h«4 Schakel in de Tweede Kamer vei wachten. Intussen is hij echter w» blij, dat de heer Schakel van de aF fractie deel is gaan uitmaken. Hij L immers een representant van die stnjj ming, die leeft uit het „verontrosi besef, dat een steeds verdergaan# collectivisering en een steeds die» doordringende staatsmacht een bew« ging inhouden, waarvan de richtiaÉ gaat van Romeinen 13 naar Openbz ring 13 en niet omgekeerd." De heer Schakel krijgt thans de gel genheid op een geheel andere en ve antwoordelijker plaats aan die str ming mede gestalte te geven. „0 hem in zijn vrijheid niet te zeer hinderen, zullen wij onze verwachti gen niet te hoog stellen. Maar koesteren ze wel!", aldus mr. Aai Zij is weduwe en heeft één zoon, haar pronkjuweel. Terecht, hij is een veelbelovend student Nederlands, schrijft verzen, heeft een rood krullend baardje en is ontroerend lief voor zijn moeder. Toen kwam de dag, waarop hij kuchend en aarzelend vertelde, dat hij haar zo graag een meisje wilde voorstellen, zijn meisje. Ze kwam, een blond springerig kind, overigens heel degelijk kooklerares op een huishoudschool. Na een poosje werd er, minder kuchend en niet meer aarzelend, over verloven gesproken. Haar ouders zitten voor een jaar in India, daarom zou het niet officieel gaan, geen kaartjes, geen receptie, gewoon gezellig met een etentje thuis voor hun drietjes. „Mag ik dan koken?" vroeg het meisje. „Dat mag", zei de moeder, „maar het wordt een etentje voor jullie samen". Om tegenspraak te voorkomen liep ze snel naar een kast, pakte daar een zilveren kandelaber uit die nog van haar moeder geweest was en gaf hun die, vergezeld van een speechje over licht en geluk. Op de afgesproken dag kwam het meisje met een bollend nylon net vol heerlijkheden voor de maaltijd. „We zouden het echt heerlijk vinden als u thuis bleef", ze zwaaide met het net, „er is genoeg hoor". ,Je bent lief", ze kuste haar aanstaande dochter. ,Jieel lief, maar dit is jullie dag". Ze liep door de stad, kocht elastiek en knoopjes en dronk ergens een kop koffie. Wat haar precies had doen besluiten de jongelui alleen te laten, weet ik niet. Misschien ach wat doet het er toe wat haar motieven waren. Azen we dikwijls niet dan niet te snel dat het zot is de stad in te gaan als je enige zoon zich verlooft? En dan: zo'n meisje, dat je niet eens echt kent maar in je keuken laten rommelen is toch ook wel hè niet waar? Zo praten wij. Maar zij ging de stad in, mag ze? Ze at eenzaam maar niet alleen een broodje halfom, ging naar een vroeg bioscoop je en was goed half tien weer thuis. Toen ze het jonge stel zag zitten barstte ze bijna IfoAtaHg.&it en in lachen uit. Hij had voor de gelegenheid zijn smoking aangetrokken en het meisje droeg een leverkleurige fluwelen jurk. Ze leken met de zilveren kandelaar, waarin statig kaarsen brand den, en met de nog half gevulde glazen wijn op een romantisch plaatje uit een duur tijdschrift. Maar de moeder lachte niet, ze knipperde zelfs ixet met de ogen, ze vroeg: „Is alles al op?" Nee, ze waren juist aan het dessert toe, en o ja er was genoeg voor drie. ,fien momentje, even mijn haar kammen". Ze vloog naar boven, plukte haar enige lange jurk uit de kast, verkleedde zich snel. Onderweg nai beneden knipte ze nog vlug'een paar oorbellen i Beneden was niemand verbaasd. „Het was een unieke dag", zei de zoon. „Weet wat we afgesproken hebben?" Hij kuchte aarzelde niet, maar zei doodernstig: „We hebbt afgesproken, dat we als we getrouwd zijn altijd i avondkleding zullen eten. Hè Prul?" „Ja", zei Prul, die gewoon Ria heet. Toen moest de moeder natuurlijk zeggen dat ht een krankjorum plan was. Ze moest erop wijzt dat hun leven zeker niet iedere dag een diner vc vijf gangen zou opleveren en dat je met ee balletje gehakt en rode kool ook heel gelukki kon zijn. Toen moest ze natuurlijk ook zeggen dat, als t kindertjes zouden komen, die kindertjes zoudt knoeien op het glanzende damast en de kaarst zouden ommeppen. En dan moest ze vooral ernst wijzen op verantwoordelijkheden ten opzichte vo dt wereld buiten hun wereldje. ,£en werkelij zinnig mens", zou ze moeten zeggen „et werkelijk zinnig mens wordt niet gelukkig doo iedere avond romantisch te zitten nietsen". Maar ze zei niets van dit alles. Ze wt wijzer, ze zei: „Ik wil mijn glas heffen op al julh heerlijke plannen". Om het even of ze nu Beatlehaar hebbel maskergezichten, of dat ze zich snobistisch t wereldvreemd chique willen optutten als in geval wij ouderen zouden ze heel veel zeggen kunnen hebben. Maar soms doen wij i wijzer maar een beetje mee te spelen en aj wachten. Gezonde groene appels worden wel rijp door i MINK VAN RIJSDIJt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2