Nieuwe Leidlse Comramt Zevenhonderd aannemers lopen „werkloos" rond Varkenshokken in plaats van woningen Onbenutte capaciteit zwaar onderschat Omroepbeleid bewijs politieke onmacht Geen gratie voor vier oorlogsmisdadigers Communisten gaan poolshoogte nemen Commentaar Hoofdbestuur C.H.U. nog geen enquête Zaterdag 24 olttoher 1964, 45ste jaargang lofdiedadeur: Dr. E WEM ER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „St»ntvufigh t» ghablevan mijn hert in teghenipoet" Foxopeus treedt mogelijk af om „Bijlmer" ^Over de Bijlmermeer-kwestie zou wel een kabinetscrisis kunnen ontstaan, minister Toxopeus volgende week de Tweede Kamer over dit intwerp een nederlaag lijdt, dan zal j zich genoodzaakt zien af te treden", ze mededeling deed de fractieleider j de WD, mr. W. Geertsema. gister- )nd op een vergadering van de plaat' ijke WD-afdeling te Reeuwijk. tfr. Geertsema verklaardfe, dat zijn (tijgenoot vanwege zijn prestige niet •er terug kan. Hij zal, zo zei mr. Geert- na, moeten aftreden als er een motie de Tweede Kamer wordt Ingediend, aruit wantrouwen tegen mr. Toxopeus' leid zou blijken. )p de Kameragenda van dinsdag staat l vier en een half jaar oude wetsont- rp „opheffing van de gemeenten An- reen. Diemen, 's-Graveland, Korten- tf, Ouder-Amstel en Weesperkarspel en' fming van nieuwe gemeenten Biilmer- er en 's-Graveland, alsmede wijziging de grenzen der gemeenten Hilver- *1, Naarden en Weesp". De gemeente Amsterdam ziet zich dool i Bijlmermeerplan in haar expansie- igelijkheden gedwarsboomd en verzet h tegen de uitvoering daarvan. Als de mer zich in deze achter Amsterdam laart, dan zal, volgens mr. Geertsema hans, minister Toxopeus zijn porte- lille ter beschikking stellen. chermutselingen in SER maar toch rapport Commissie ontwikkeling nationale mie van de Sociaal-Ecónomische heeft zich gisteren, onder voorzit- p van drs. J. W. de Pous, de gehe- bezig gehouden met het ontwerp- Ijaarlyks rapport dat de Sociaal Eco- ïische Raad in zijn besloten verga ring van 30 oktober zal moeten vast- la afloop der vergadering was geen commissie-leden, zoals ook wel te twachten was, erg spraakzaam tegen- tr persvertegenwoordigers. In kleine Epjes zetten verscheidene commissie- n na de vergadering de discussie tnige leden zeiden wel dat de com- ssie gereed gekomen was met voorbereiding van het ontwerp-rap- (t. Andere leden ontkenden dat niet. iar zeiden ..volgende week gaan we rder". daarbij doelende op het overleg de Sociaal-Economische Raad zelf ander sprak van „schermutse- .EVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING een oogopslag „Schakel kan geen won- i deren doen" pag- 2 Centraal comité Wereld- j raad naar Nigeria pag. 2 Johnson dit jaar nog niet naar Europa pag. 5 Amerika zal Rood-China niet weren in Genève pag. 5 Onze grote fotoprijsvraag: interview met de pro grammeur eerste serie I prijswinnaars pag. 13 En zes pagina's ZON DAGSBLAD, met o.m.: I Nieuw centrum voor ITel Aviv en Jaffa Afscheid bij Leger des Heils j Gesprek met de nieuwe burgemeester van Gel- dermalsen, mevrouw v. d. Wall-Duyvendak i Cabaret op de plaat i Ruimte voor ons: taal gebruik. (Van onze sociaal-economische redactie) In Nederland lopen momenteel naar schatting ongeveer zevenhonderd aannemers rond, die bereid zijn zich voor de woningbouw in te zetten, maar die door het uitblyven van bouwvergunningen gedwongen worden zich onledig te houden met het verrichten van allerlei karweitjes, zoals kleine verbouwingen en het houwen van varkensschuren en kippehokken. Tot deze ontstellende conclusie zijn wij gekomen na een steekproefsgewijze onderzoek, dat wij in de afgelopen weken in diverse delen van het land hebben ingesteld. De „werkloze" bouwlieden, waar op wij hier doelen, zijn merendeels kleinere aannemers (met zo'n vijf tot tien man personeel), die stuk voor stuk bewezen hebben een de gelijke woning te kunnen bouwen, maar die, omdat het verlenen van bouwvergunningen in de zgn. vrije sector nog steeds mondjesmaat ge schiedt, aanzienlijk minder wonin gen per jaar bouwen dan waartoe zij in staat zijn. Na bijna twintig jaar woningnood is het „probleem van de kleine aannemer" nog steeds levens groot, ja, het- is aanzienlijk groter dan velen denken of vermoeden. Nog steeds wordt de omvang van de onbenutte bouwcapaciteit, met name in officiële kringen, in sterke mate onderschat. Zelfs op het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid, bestaan er nauwelijks gegevens De boer op Enkele voorbeelden. In de gemeente Ermelo zijn ongeveer 25 kleinere aanne- s gevestigd, elk beschikkende over tot tien man personeel. Evenals zo vele van hun collega's weigeren deze sen „overver" aan het werk te gaan. „Niemand van mijn personeel wil werk op grote afstand van huil woonplaats. Zelfs voor f 250 per week zouden ze bij voorbeeld niet dagelijks naar een karwei het westen des lands willen reizen", een aannemer ons. De 25 kleinere Ermelose bouwers zijn in staat om per jaar zo'n 100 tot 150 woningen in de vrije sector te bouwen. De gemeente Ermelo krijgt jaarlijks echter slechts enkele tientallen „vrije" woningen toe gewezen. Smeken, bedelen of verstandig praten bij de provinciale directie in Arnhem van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid helpt niets, omdat „Den Haag" gewoon niet meer geeft boven de eenmaal vastge stelde toewijzing. Dit betekent, dat er alleen al in de gemeente Ermelo zo'n vijftig tot honderd woningen „verloren" gaan, d.w.z.: niet gebouwd worden, hoe wel ze wel gebouwd kunnen worden. Het gevolg hiervan Is, dat de aanne mers regelmatig zonder werk zitten. Zij gaan dan letterlijk de boer op om te trachten werk te vinden in kleine karweitjes als verbouwingen en optrekken van kippehokken en var kensschuren. Doorgaans slagen zij daar wel in, omdat de aannemers deze „noodkarweitjes" goedkoop verrich ten. Garantie De wethouder van volkshuisvesting dei- gemeente Ermelo, de heer J. v. d. Zande, verzekerde ons met klem dat de genoem de 50 tot 100 woningen inderdaad jaar lijks letterlijk verloren gaan. In de eerste plaats omdat de betrokken aannemers nergens anders bij de woningbouw be trokken worden en bovendien, omdat zij evenmin betrokken worden bij de wo- ningwetbouw in de gemeente Ermelo Dit geldt ook in het algemeen voor de kleinere aannemers, daar zij doorgaans onvoldoende outillage hebben om de (aan toetsingsprijzen gebonden) woning- wetbouw rendabel uit te voeren. Enkele maanden geleden heeft de ge meente Ermelo gevraagd om een extra toewijzing van 40 woningen, maar op ba sis van de instructies van het ministerie kreeg zij in Arnhem voor de zoveelste maal nul op het rekest. „Dit is bijzonder triest en teleurstellend, want er hadden vóór de winter nog gemakkelijk 10 niqgen extra onder de kap kunnen den gebracht", aldus wethouder Zanple, die meedeelde dat er van Ermelo thans ongeveer 200 aanvragen voor ningbouw in de vrije sector „in behan deling" zijn. Op de Arnhemse Bovenweg te Drie bergen is gistermiddag de 7-jarige J. L H. van Zutphen uit deze gemeente, toen hij achter een geparkeerde auto overstak, door een personenauto aangereden en zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. J. Smallenbroek in Rotterdam Christelijke pers kostbaar goed „Ik zou zo graag zien, dat de Ker ken óók eens iets zouden willen zeg gen over de waarde van onze christe lijke pers, niet alleen in onze sa menleving maar vooral in onze eigen christelijke gezinnen. Wij kunnen het op bepaalde punten wel eens niet met haar eens zijn. Maar dan zijn wy niet klaar metk ritiek op die christelijke pers. Want het is niet te aanvaarden als de neutrale pers haar plaats in onze gezinnen inneemt. Wy moeten onze christelijke pers schragen. Als wij deze pers kwijt raken, dan zal er met recht worden gejammerd". Aldus de voorzitter van de a r. fractie in de Tweede Kamer, de heer Minister van justitie deelt mee: De Franse schrijver en filosoof Jean-Paul Sartre, die de Nobel prijs 1964 voor de literatuur heeft gewonen, wordt in Parijs achtervolgd door journalisten en fotografen, naar aanleiding van zij besluit de prijs te weigeren. Smallenbroek, die vrijdagavond te Rotterdam sprak voor de Centrale Anti-revolutionaire kiesvereniging Rotterdam. De heer Smallenbroek maakte deze opmerkingen in zijn uiteenzetting het omroepbestel, waarvoor hij wettelijke regeling hoogst nood zakelijk acht. Daaraan is reeds meer dan tien jaren gewerkt en dat zij er nog steeds niet is, zag de heer Smallen broek als een bewijs van onmacht tot het voeren van een omroepbeleid. Die onmacht constateerde de heer Smal lenbroek zowel bij de regering als bij de volksvertegenwoordiging. (Voor vervolg zie pag. 7) Gisteravond heeft er een felle brand gewoed in het pand van de firma ,Jako" aan de Nieu- wendijk te Amsterdam. Het pand, dat onlangs ook al door een brand werd getroffen, stond nog in de steigers om gerestau reerd te worden. Hogere premie ziekenfondsen De Ziekenfondsraad heeft de ministei van sociale zaken en volksgezondheid ge adviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering voor 1965 vast te stellen op 5,4 procent. Deze bedraagt thans 5 procent. De voornaamste oorzaken van de kostenstijging, welke tot de 4 gestelde premieverhoging aanleid1 ng heeft gegeven, zijn gelegen in de lengde duur van de verstrekking zieken- huisverpleging en de verhoging der pleegtarieven. In Sollingen op de Hasseberg heb ben een paar duizend Nederlanders en Duitsers gisteravond de Hassebergerweg feestelijk in gebruik genomen. Het feest was enigszins gedrukt door de beslissing van de minister van justitie om de gr. overgang niet open te stellen voor evenement. Ook uit Frankrijk en Oostenrijk Dezer dagen heeft dem inister van justitie na verkregen .koninklijke machtiging afwijzend beschikt op de verschillende verzoeken om gratie, die de laatste jaren zyn ingediend door en ten behoeve van W. P. F. Lages, F. H. aus der Fünten, F. Fischer en J. J. Kotalla, allen levens lang gedetineerd. I Die vier veroordeelden zijn in Breda gedetineerd. Alle zijn wegens oorlogs misdaden tot de doodstraf veroordeeld geweest, nl. Kotalla in 1948, Lages in 1949 en Aus der Fünten en Fischer in 1950. Bij wijze van gratie werd de straf omgezet in levenslange gevange nisstraf, nl. voor Kotalla. Aus der Fünten en Fischer In 1951 en voor Lages in 1952. Lages is hoofd geweest van de „Zen- tralstelle für jüdlsche Auswanderung" te Amsterdam, die ongeveer 70.000 Joodse Nederlanders heeft gearresteerd voor de portatie naar Polen. In de provincies Noordholland en Utrecht leidde hij de actie van de Sübertannemoorden. Aus der Fünten was vier Jaar lang met de dagelijkse leiding van de „Zentral- stelle für jüdische Auswanderung" to Amsterdam belast. Fischer werkte mee aan de deportatie van ruim 13.000 Joden uit Den Haag. Kotalla pleegde wreedheden als com mandant van het kamp te Amersfoort. De kwestie van een tweede gra tieverlening kwam vorig jaar Januari in de publieke belangstelling door een plei dooi van prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe in het Ne derlands Juristenblad voor gratie en in- vrijheidsstelling van de vier oorlogsmis dadigers. De vier Duitsers zijn de enige wegens oorlogsmisdaden veroordeelden, die thans ln Nederland gedetineerd zijn. bekendmaking van het aan staande bezoek van een Italiaanse communistische delegatie aan Mos kou om de achtergronden te verne men van Chroesjtsjefs val, is giste ren door de communistische partijen van Frankrijk en Oostenrijk meege deeld dat zaterdag een Franse en maandag een Oostenrijkse delegatie met hetzelfde doel naar Moskou ver trekt. De Italianen gaan dinsdag. Vele tekenen wijzen er op dat twee belangrijke aanleidingen tot het af treden van Chroesjtsjef waren: zyn politiek met betrekking tot China en zyn voorkeur voor een bevoordeling van de consumptiegoederen indus trie ten nadele van de zware in dustrie. Volgens de Ruslanid-kenner en oud- Westduitse ambassadeur in Moskou, Haais Kiroll, zou het de Chinese poli tiek zijn die Csroesjtsjef ten val heeft gebracht. Bezien in dit licht worden de geruchten ook geloofwaardiger dat een Russische vredesmissie onder leiding van partij-theoreticus Soeslof reeds onderweg is naar China. Soeslof was ook degene die tijdens het eerste ge sprok met China in Moskou de leider van de Russische delegatie was. Deze geruchten ontstonden, nadat alle Russische leiders op Soeslof na, de begrafenis hadden bijgewoond van de bij de luchtiramp in Zuid-Slavië omgekomen maarschalk Biryoesof. De plannen van de nieuwe leiders om de verdediging van de Sowjetunie met kracht ter hand te nemen hebben het leger weerklank gevonden. Het orgaan van het leger. Rode Ster, rea geerde tenminste enthousiast. Uit het artikel valt verder af te leiden dat de hoge militairen voldaan zijn over de wijziging in het Kremlin. Chroesjtsjef heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hii de defensie-uitgaven zoveel mogelijk wilde besnoeien om geld vrij te maken voor de produktie van con sumptiegoederen. De zware industrie, in Stalins tijd het paradepaardje de communisten, moest langzamerhand terrein prijs geven. De nieuwe leiders zijn kennelijk van plan daarin weeT verandering te brengen. Volgens de Russische minister van cultuur, mevrouw Foertsewax, laat de Tezondheid van Chroesjtsjef (volgens het centrale comité de belangrijkste reden tot ontslag) niets te wensen overlaten. Zij zei dit in Rome. Chroesj tsjef zou in Moskou zijn. „Waar zou hij anders kunnen zijn?" zo voegde Foertsewax hieraan toe. ,-,Te veel betaald" Directie Daf voor politierechter De directie van Van Doorne's automo bielfabrieken (DAF) te Eindhoven moet vrijdagmorgen 13 november voor de economische politierechter in "s-Herto- genbosch verschijnen wegens het betalen hogere compensaties voor de pen- i- en ziekengeldpremie dan volgens .a.o. is toegestaan. De DAF-directie kan tegen de dagvaarding nog een zwaarschrift indienen Af en toe buien De Bilt verwacht tot hedenavond: Nu en dan buien, afgewisseld door enke le opklaringen. Matige, nu en dan krach tige en langs de kust af en toe hard© noordwestelijke tot noordelijke wind. Maximum temperaturen van 6 tot 9 gra- TT verontrusten behoort het ons, dat op deze zelfde wereld waar op wij leven, in 'n staat van welvaart nog wel, vele miljoenen hongeren en velen ook vluchteling zijn. Dat betekent dat zij ontberen wat voor een leefbaar leven wezenlijk nood zakelijk is: onderhoud en een dak boven het hoofd, in eigen land. op eigen bodem. De wetenschap dat deze mensen er zijn, dat deze wezenlijke noden er zijn, mag ons niet loslaten. We zul len nooit kunnen zeggen, het niet te hebben geweten. Er ligt hier een verantwoordelijkheid, ook voor ons, en het is ook op al deze ellende dat onzerzijds iets moet worden gegeven als een „Antwoord '64". Gelukkig ontbreekt daartoe ook niet alle gelegenheid. Niet minder dan het instituut der Verenigde Naties is zich met heel deze problematiek gaan bezighouden, maar dit kan niet betekenen dat nu van onze schouders alle verantwoordelijkheid is weggenomen. Integendeel, ook de V.N. kunnen dan alleen waarlijk iets ondernemen wanneer de oproep die zij tot de volken doen uitgaan weerklank vindt. dagen onze aandacht gevraagd voor die brandende vragen van honger en vlucht. Eigenlijk ligt er al een bijzondere aanklacht in, dat hiervoor speciale dag^n nodig zijn. Maar bij alles wat de mens van vandaag bezighoudt, is dat onver mijdelijk. Het minste wat wij kunnen doen is geven, opdat met de resul taten daarvan weer wat mensen als wij, als onze kinderen, kunnen wor den geholpen. Het betreft hier een strijd die ge streden moet worden tegen boze machten, een vreedzame strijd zo men wil. maar niettemin een strijd. Laten we dankbaar zijn voor de kansen die ons nog worden geboden. Eens zal van ons verantwoording worden gevraagd over de wijze waarop we onze verantwoordelijk heden hebben gedragen. Een opmerkelijk staal van samen werking om leningen van de nood in dit geval van de vluchtelingen mogelijk te maken is een bijzonder fraaie grammofoonplaat, uitgegeven onder auspiciën van de V.N. en waarop niet minder dan zes van de grootste pianisten van onze tijd musiceren. De opbrengst komt aan de vluchtelingenhulp ten goede. Wel een bijzonderheid, deze plaat voor verzamelaars van merkwaardigheden bijvoorbeeld. En onder het luisteren beleeft men een dubbele vreugde, TTIT een vandaag in dit blad ge- publlceerd artikel blijkt, dat de omvang van de onbenutte bouw capaciteit ten plattelande aanzien lijk groter is dan in het gemeen wel wordt verondersteld. Dat een dergelijke situatie, gezien tegen de achtergrond van de nijpende woningnood waarmee ons volk nog steeds worstelt (is wor stelen wel het juiste woord?), in 1964 nog mogelijk is, moet dunkt ons in hoofdzaak worden toege schreven aan die omstandigheid, dat de kleinere aannemers tussen wal en schip zijn geraakt, enerzijds om dat hun bedrijven te klein zijn om een rendabele bijdrage aan de wo ningbouw in de vrije sector, we schreven dat reeds vaker ,te weinig kansen krijgt. Merkwaardig ls eigenlijk, dat er over de omvang van de onbenutte bouwcapaciteit ten plattelande of ficieel zo weinig gegevens beschik baar zijn. liet is inderdaad moeilijk- om ten aanzien hiervan met actuele cijfers te werken, omdat de „werk loosheid" onder de aannemers voort durend aan verschuiving onderhe vig is. De suggestie, die in ons arti kel betreffende de instelling van een meldingspost wordt gedaan. lijkt ons evenwel alleszins de moeite van bestudering waard. Minister Bogaers bestudeert momen teel de resultaten van een enquête over de onbenutte bouwcapaciteit, die door de r.k- aannemersbond in Noord-brabant is gehouden. Het is te hopen, dat het sombere beeld, dat hem in dit rapport ongetwij feld wordt voorgehouden, de minis ter tot geëigende maatregelen zal inspireren. Dit lijkt ons temeer ge wenst, wil zijn prognose dat de wo ningnood in 1970 opgelost zal zijn, niet al te ver bezijden de waarheid uitkomen. "TJE Eerste Kamerfrac- 1J tie van de C.H.U., aldus deelt de Christelijk- Historische Nederlander mee, heeft zich onlangs met de volgende brief tot het hoofdbestuur ge wend: „De Eerste Ka merfractie van de C.H.U. heeft met belangstelling kennis genomen van de uitslag van de tweede N.I.P.O.-enquête inzake de mening van C.H.U.- kiezers over de wense lijkheid van samengaan tussen A.R.P. en C H.C. Zij veronderstelt dat dit N.I.P.O.-onderzoek de toets der wetenschappe lijke kritiek zal kunnen doorstaan. De speciale In teresse bij de leden on zer fractie vloeit voort uit het feit dat wij in het al gemeen een zodanige mening bij het bezoek aan kiesverenigingen niet plegen te peilen, zelfs eerder het tegendeel. Dit zou kunnen wijzen op een belangrijke discre pantie tussen de opvat tingen van leden-kiezers en niet-leden-kiezers. Teneinde omtrent de opvattingen van de leden beter georiënteerd te ra ken komt het ons voor dat het gewenst zou zijn dat een enquête onder de leden met behulp van de kiesverenigingen wordt gehouden. Wij zouden het hoofdbestuur willen vra gen het organiseren van een dergelijke enquête ernstig te overwegen. Wij realiseren ons dat aan een dergelijke orga nisatie de nodige haken en ogen vastzitten, doch dit neemt niet weg dat o.J. een afwachtende hou ding in deze niet de juiste weg zou zijn." De brief was onder tekend door ir. M. A. Geuze. Naar wij vernemen meent het hoofdbestuur, dat het thans niet tot een dergelijke enquête moest besluiten. Aan de ver tegenwoordigers van de achttien Kamerkringen, die In het hoofdbestuur zitting hebben, is de sug gestie gedaan om in eigen kring de meningen over de verhouding van de C.H.U. en de A RP. te Dellen, alsmede om na te gaan of een enquête wenselijk wordt geacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1