Mirakelsteeg gaat tegen de grond! PROFESSORENWIJK IS NU ZEER TEVREDEN Marnie, bizarre beeldenrij van Alfred Hitchcock [EWE LEIDSE COURANT 964.- 3 VRIJDAG 23 OKTOBER 1964 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Van het Leidse sane- ringsjront is er opvallend nieuws: I moKers en grijpers maken van de Mirakelsteeg verleden tijd'. Toen de bewoners een fiat in Groenoord (in de omgeving vun de Koningskerk) of een under huis in de oude stad hadden ge- I kregen, is de sloper er zijn werk i begonnen En het is zowel aan Te bekwaamheid van aeze uroc- tenverzwelgur als aan de wrak- I heid van ae krotten zei] te uan ken, dat het tempo van de af braak zo hoog ugt. Leiden-wordt er met al deze rigou- I reuze breenpurtijen oeguuia met mooier op, maar de sanering van een uitgewoond stadsdeel gaat nu eenmaal gepaard met een aanzien dat niet wuard is er zonder af grijzen aan voorbij te gaan. Men telle evenwel het middel niet 1 maar het doel alleen. Er zijn ver nieuwde stadsdelen die er eens ook zo hebben bijgelegen. De oudere Leidenaars icunnen er plastische verhalen over vertel len! Het zal sommige bewoners van de Mirakelsteeg niet eens zo heel gemakkelijk zijn gevallen, deze buurt te verlaten. Ondanks de er barmelijke woontoestanden heers te er een typisch gevoel van saamhorigheid, de ruzies, die ook wel eens voorkwamen, ten spijt. Met de afbraak van de steeg zijn er bepaalde volkswoorden te niet gegaan die men zeker zal missen Wie van een krot in de steeg ver huist naar een nieuwe flat. be gint een ander bestaan. Dat vraagt een grote mate van aan passing Al heeft de gemeente met de om geving van de Mirakelsteeg con crete plannenelke voorspelling wat betreft hun uitvoering moet het zij niet zonder onbehagen gezegd als een wankele theo rie worden beschouwd. Daarom is deze afbraak voorlopig alleen een verheugend feit omdat de zweer is weggenomenduister is het, waar he top de werkelijke genezing aankomt. Daar kan nog aan worden toegevoegd, dat de sanering van de Mirakelsteeg nog maar een begin is. Het gebied is grotendeels bestemd voor een groot rechthoekig plein. Aan één zijde is een winkelgalerij ontworpen, die via de Janvossen- steeg met de Haarlemmerstraat en de Donkersteeeg kan worden verbonden met de te verbreden Clarasteeg en de Lange Mare kan hier een interessant ivinkelcir- cuif nnstaan, zo hebben de plaat selijke planologen gesuggereerd. Aan de andere zijden van het plein hebben zij bijzondere gebouwen, kantoren met bovenwoningen e.d. gedacht. Het plein krijgt afmetin gen van tachtig a honderd meter en zon voornamelijk voor voet gangers bestemd moeten worden. Op het plein zouden verspreid Foto boven: de Mirakelsteeg in de richting van de Clarasteeg. Links het gebouw Prediker aan de Janvossensteeg dat niet wordt afgebroken. Foto links midden: doorkijkje langs het gebouw Prediker, van Mira kelsteeg naar Janvossensteeg. Foto rechts midden: dwarsdoor- b raak in de fichting van de Marekerk Foto onder: ook aan de Agnieten- straat in de Camp (omgeving Boerhaavezalenis een blok ver gane woningen afgebroken. De plaats wordt nu bestraat. (Eigen foto's) dagwinkels en kiosken kunnen worden gebouwd. Er zal gelegen heid tot parkeren moeten komen. terwijl er in het ontwerp ook ruimte is gereserveerd voor een eenvoudig autobusstation. Vie nu door het puin van de Mira kelsteeg banjert, acht haast een soort mirakel nodig om zich dat toekomstperspectief enigermate te kunnen voorstellen. Maar het komt! Is het niet in de tweede, dan toch in de derde fase van ons saneringsschema. Het zal be halve van onze eigen, innerlijke krachten afhangen van de finan ciële en materiële steun die de hogere instanties Leiden voor zijn zo hoogst noodzakelijke op ruiming en reconstructie belie- Leidse inbrekers voor de rechter DEN HAAG Voordat oen 20-jarige straatmaker nlt Leiden een hem' voor waardelijk opgelegde gevangenisstraf zou ondergaan, toog hij op inbraak uit. Van de opbrengst had de straatmakcr in gezelschap van zyn vriend nu mede verdachte, een 19-jarige Leidse metse laar, in Brussel flink gefeest. Eerst was een slager aan de beurt, waar de straatmaker een poosje had gewerkt De inbraak leverde f. 210.en twee gouden ringen op. Pure verniel zucht was het. toen het *weetal 's nachts acht banden van geparkeerde auto's door- Vervolgens ging men in de nacht van 24 april naar een kantoor van de Prov. Waterstaat aan de Hoge Rijndijk, waa: de inbraak f. 120.opleverde. Dezelfde nacht werd een sigarettenautomaat ver nield. en werden 55 pakjes sigaretten ge stolen. Bij een volgende inbraak werd f. 1'500,gestolen. De tipgever kreeg een paar tientjes van de buit. Verdachten bekenden de feiten. De officier van de Haagse rechtbank con stateerde. dat het al eerder mis was ge weest met de straatmaker, zodat de eis tegen hem aoht maand'en gevangenis straf met aftrek van voorarrest luidde. Tegen de metselaar vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en daarvan twee maanden, voorwaarde lijk. De verdedigster bepleitte clementie en een geiheel voorwaardelijke straf. Daarna stond de tipgever terecht, een 20-jarige fabrieksarbeider uit Leiden. „Het is wel een minne streek om de mensen, die je zo goed hebben behan deld en verzoii'gd. op die manier te trac- tenen," zei de president, en verdachte stemde daanmee in. Mede gezien het rapport van de psy chiater wilde officier volstaan met een eis van vier maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk Echter zullen wel de drie maanden erbii komen, die de jongemon al eerder voor waardelijk waren opgelegd. Uitspraken op 5 november RCWTSO jr. LEIDEN De Hollandsche Construe, tie Werkplaatsen bestaan op 31 oktober vijftig jaar. De directie zal op 6 novem ber van half 5 tot 6 uur in de Lakenhal recipiëren. Geschenken die zij in de vorm van geld van relaties hoopt te ontvangen, zullen voor een nader te bepalen sociaal doel in Leiden worden aangewend Speeltuin gaat morgen officieel open ooocoooocoooooooooa LEIDEN. Er is een ogenblik ge weest dat de buurt- en speeltuinver eniging De Professorenwijk kon zeg gen. een offer te moeten brengen voor een goed doel. Dat was toen het tot haar doordrong dat zij de tuin aai Burggravenlaan (De Sitterbrug) moeten verlaten voor de bouw vai Hervormde Vredeskerk. Op zo'n ment komt het namelijk moeilijk i op. dat wat je ervoor terugkrijgt wel eens mooier zou kunnen zijn. Tussen het terrein van de kerk de Kanaalweg bleek voldoende ruimte over te blijven voor een nieuwe tuin. En dus werd het offer met vreugde ge bracht. temeer toen kwam vast te staan dat het gemeentebestuur zich ga rant wilde stellen voor een aanvaard bare oplossing. Er zal morgen klaterende vreugde zijn in de Professorenwijk als burge meester Van Kinschot, die ook de rige tuin opende!, met de ingebruik stelling van dit kinderparqdijsje van zijn laatste officiële handelingen zal verrichten, precies een week v dat hij het bestuur van de gemeente uit handen geeft. „Wij zijn met deze tuin zeer en zee: vreden". zei secretaris Mattheüs ons teravond op enthousiaste toon. Zandbak ken. wippen, een Sjimmieschommel. lage draaimolen, een glijbaan, ringen. z%veefmolen en een piasvijver geven de tuin een complete uitrusting. Bovendien is er naast het betegelde gedeelte nog een grote speel- en zonneweide. Clubhuis naar i- de meuive tuin Het clubhuis ,,'t Profje" staat nog waar het altijd heeft gestaan, aan de Burg gravenlaan. Dat moet echter ook weg. naast de in aanbouw zijnde kerk :en weg worden aangelegd. Het be stuur van de buurt- cn speeltuinvereni ging stelt pogingen in het werk om het clubhuis, dat men voor het verenigings- erk eenvoudig niet kan missen, naar d« ieuwe tuin te mogen verplaatsen. Toestemming daarvoor is nog niet ge geven; wellicht worden de betrokken autoriteiten morgenmiddag zo overn terd door de vaste wil en de onverdroten ijver van de besturende Professoren- wijkers. dat zij nog in extra spoedzitting gaan om een vergunning mogelijk te maken. -TUSSEN DE BLADZIJDEN STUDIO. De nieuwe Hitchcock „Marnie" handelt over een psychisch gefrusteerde juffrouw. Het is allemaal in de jetigd niet zo gelopen als het moest en Marnie is aan het stelen geslagen als compensatie voor gebrek aan moederliefde. Een van de bazen die ze heeft bestolen wordt echter verliefd op haar en gaat voor amateur-psychiater spelen. Ten slotte volgt de psychologische ontknoping, waarbij haar rode angst, onweersvreei kleptomanie opgelost worden. Sean Connery is met zijn rustig gezicht de baas Mark Rutland, dj3 de liefde op vat voor Marnie (..Tippi" Hedren). Met een nauwelijks bestaanbare gemoedrust doorloopt Rutland alle spanningen ir het verhaal, zelfs die van.een gedrongen celi baat in zijn wittebroodsweken. Met ..Tippi" vormt Sean Connery dit maal dus niet als de beproefde James Bord. een heel acceptabel duo. voorzover het verhaal van Winston Graham w From here to eterntiy REX - Bij de verfilming van het be kende boek van James Jones ..From here to eternity" moesten niet alleen heel wa' bladzijden van dit lijvige werk wor den overgeslagen, maar er moest ook gekuist worden. Het naar de film is gemaakt, tenminste aan vaardbaar is. Het is trouwens wel aan „Tippi" over ie iaten om in Hitchcocks bizarre beel denrij haar rol te spelen- Technische en filmisch zijn weer enkele bijzonder knap pe e ffecten te zien, die niet verstoten zijn van een lichte vleug humor. De liefheb bers van het Hitehcockvermaak kunnen in gezelschap van Marnie dus weer een paar sensationele uren beloven. (18 jr.). Scène uit het Griekse treurspel Elect ra. Electra CAMERA, t— De film Electro" is uitstekende verbeelding vm het gelijk namige Griekse treurspel, waarin Ores tes en zijn zuster Electra hun moeder vermoorden, die eerder hun vader had gedood samen met de hoveling met zij als koningin een verhouding had Het felle drama is zonder in sentimentali teit te vervallen, aangrijpend vertolkt (Boeiend schouwspel). Mensen van morgen LIDO „Mensen van morgen" is ge prolongeerd. Dat kon niet anders. Ander hal: uur kijkt men geboeid ;oe en luistert men naar gesprekken met dertien jonge mensen uit alle delen van het land. Een Nederlandse film. waarop we naar de inhoud trots kunnen zijn. (Een belevenis). Maar deze dagen kent het bestuur geen zorgen. En de omweg die moet worden gemaakt om de toegang van de tuin te voorschijn te roepen. Het is overigens wel merkwaardig, dat de geringe opschuiving van de tuin naar achteren een verre ver plaatsing van de ingang via de Asser- straat en de Van Vollenhovenkade met zich heeft gebracht Later, als deze om geving haar definitieve vorm krijgt, zal dat wellicht nog worden vereenvoudigd. Zoals men ziet, Is onze foto genomen in de richting van de Burggravenlaan Op de achtergrond nog een interessant punt het skelet van de Vredeskerk. De kerk komt, naar men hoopt, in de eerste helft van volgend jaar klaar. Eigen foto. De langste dag LUXOR. De film „De langste dag" brengt de eerste 24 uur van d» invasie op de Normandische kust in beeld ge baseerd op gegevens van het gelijknami ge boek van Cornelius Rvnn. Vijf regis seurs hebben zich ingespannen de kalei- doscopische gebeurtenissen van deze gi gantische operatie in beeld te brergen, waarbij zij hadden besloten in geen enkel onderdepl van originele journaalopnamen gebruik té maken. De makers zijn er goed >n geslaagd de oorjog in zijn zakelijke werkelijkheid uit te beelden, zodat men hior geen ogen blik heeft te maken met het wild-west- genre in moderne vorm. Deze film is ernst, bittere ernst tot op de laatste meters toe, hoewel zich toch ook wel komische momenten voordoen. Het soldatenleven is immers een geeom- pliceexde levenswerkelijkheid Zo nu en dan wordt de spanning van de krijgsver richtingen door dergelijke minder ern stige beelden doorbroken. Zij zijn echter niet zo hinderlijk, dat zij de aandacht van het hoofdgebeuien afleiden. De toeschouwer komt sterk onder de indruk van het verschrikkelijke karakter van deze massale vernietiging. Hij zal er ook met verbijstering bij worden bepaald dat deze invasie wel meewerkte een oor log te winnen, maar dat helaas ni:t de vrede gewonnen is. Een vreselijke ge dachte. die de mensheid onophoudelijk tot inkeer moet manen. (Eerlijk oorlogsbeeld). taal i i de i de den niet worden gebruikt Een wel heel zware opgave, di. regisseur Fred Zii volbracht De film vertelt v op Hawaii, vlak v op Pearl Harbour. In dat militaire garni zoen is het allesbehalve zuiver: corruptie en aegeneratie. De beroepssoldaat Robert Prewitt moet er heel wat meemaken Kapitein Holmes wil Prewitt dwingen in zijn compagnie mee te boksen maar Prewitt wil niet. ondanks de waarschu wingen van sergan't Warden. Dan wordt de soldaat dag-in-dag-uit vernederd Er spelen zich twee liefdeigeschiener.is- sen af. die weinig verheffends hebben; een driehoeksverhouding en een verhou ding met een amuseer-meuje. Maar wat verwach' u voor verheffends in oen sol- datensamenleving tijdens de oorlog? Het is een koude realiteit, een realiteit die zozeer aardsgebonden en anarchistisch is dal ze soms doet huiveren In di-t alles hebben we te maken met mensen met zonde, gebreken, fouten en onhebbelijkheden 'net zoals wij allemaal) maar ook met durf en liefde voor de me demens. Of is dat armzalige drukke sol daatje Anglo Maggio eigenlijk niet een mens met een heel klein hart? Een klein hartje alleen .-chter is niet genoeg, dat hart moet ook nog openstaan voor een liefde. Die liefde komt uit de hemel en laat het leven nut zo uitzicht loos zijn als deze film toont. (Knappe film. Onderscheidingsvermo gen noodzakelijk). Veel liefs uit Moskou TRIANON ..Veel liefs uit Moskou" is helaas geprolongeerd. De film is ver vaardigd naar een roman van Ian Fle ming. de schepper van de keiharde Ja- mes-Bond figuur. Is de heer Bond in de boeken van de heer Fleming al niet zo'n lieve jongen, in de film is het helemaal bar en boos. De regisseur heeft zijn best gedaan Fleming te overtreifen en hij is er werkelijk in geslaagd ailes nog onbe schaafder en meedogenlozer te maken. Een heerlijke thriller, zo zullen sommi gen zeggen, maar wij voor on« zijn van dit sadisme niet gediend. (Volgens het recept van meneer Bond doden zonder te vragen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3