-Nieuwe leMse Courant Thant wil Chroesjtsjef uitleg laten geven GOUD voor Geesink Vrouwen bij rijkspolitie: minder mooi mag ook Tariefplafond blijft grote bezwaar Engeland wil meespreken over Europa's eenheid r~ saM Over verdwijning van toneel Als hij tenminste zelf daartoe bereid is Expeditie naar Himalaya gaf haar plan op Commentaar Kustvaarder gezonken bemanning gered Vrijdag 23 oktober 1964, 45ste jaargang Dirtctevr F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh it ghebleven miin her» in toghenspoet" De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Nu en dan buien, sommige met hagel of onweer, afgewisseld door enkele op klaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige noordweste lijke wind. Koud weer (Opgemaakt om 11.15 uur). V._ Naar het ministerie van buiten- jndse zaken van Nepal heeft mede- ledeeld, heeft de vijf leden tellende federlandse expeditie haar pogingen m de tot dusver niet bedwongen top an de Himloen Himal te beklimmen, pgegeven. Jan Boon. de leider der expeditie, feeft verklaard, dat de zeer slechte [eersomstandigheden de expeditie had- fcn genoodzaakt de pogingen om de top bereiken, op te geven. Op 4 oktober, kort na de inrichting van ét basiskamp, meldde Boon dat de Him- ►en Himal veel moeilijker te beklimmen ras dan men gedacht had. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft gisteren op een pers conferentie te New York verklaard, het wenselijk te achten, dat de afgezet te premier Chroesjtsjef in de gelegenheid wordt gesteld om in het openbaar een verklaring af te leggen. Als deze dat wil zou hij over de omstandighe den van zijn verdwijning van het politieke toneel, opening van zaken moe ten geven. Chroessjtsjef zal de geschiedenis ingaan als de man die er tot op zekere hoogte in geslaagd is, een politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan te voeren en een belangrijk deel van de openbare mening in het Westen te overtuigen van zijn oprechtheid, aldus Thant. Hij merkte nog op het onwaarschijnlijk te achten dat de nieuwe Russische leiders, Brezjnef en Kosygin, terug zullen keren naar de politiek van voor 1953 (onder Sta lin). Veeleer is een voortzetting van de politiek van vreedzame coëxisten tie te verwachten. Oe Thant sprak op deze persconfe rentie ook nog over de betalingsmoei lijkheden in de VN en over de ver schuiving van de opening van de Al- Chr. hout- en bouwbond: sociaal-economische redactie) Ned. Chr. Bond van Werknemers in Hout- en Bouwnijverheid zal bü de :nde loononderhandelingen voor de i.o. per 1 maart 1965 aan orde stellen een nieuwe tariefsysteem, irbij het mogelijk zal zijn in uitzon- Irlngsgevallen doorbreking van het fcximum tarief mogelijk te maken. De heer J. H. Hazes, voorzitter van de- i bond. maakte hedenmorgen in de teejaariijfcse bondsraadsvengadering te leningen, deze opmerking. Kennelijk knd deze opmerking in verband met de beolij'kheden, die in de Amsterdamse kwwereïd zijn ontstaan. Honderden (uwvakkers zijn hier ontslagen of sta- r, omdat zij met hun prestaties tegen tariefplafond zijn aangestoten, zonder 'doorheen te komen. Ook de toepassing van de differentiatie de lonen per onderneming zal bij de ^^Iderhandelingen voor de bouw bijzon- ^^Bre aandacht krijgen. De heer Hazes |^^®?'.de zich op het standpunt, dat de prio- jeit, die het bouwbedrijf ook in de ar- Sdsvoorwaarden heeft weten te ver erven, het volgend jaar niet weer ver- fen mag gaan. Er zullen weliswaar ge- Ige mogelijkheden zijn voor verbete- lg van de arbeidsvoorwaarden, maar or de bouw zullen deze niet geringer ^^>gen zijn dan in andere bedrijfstakken, IHBtianks het feit. dat de bouw de vorige lal een aantel extra verbeteringen eft gekend. Zou de bouw thans achter Jven bij het overige bedrijfsleven, dan I de prioriteit weer teniet gedaan Een. De heer Hazes wenste een der- ce ontwikkeling onder geen vooir- iarde te accepteren De achterstand in beloning in de hout- Itor noemde hij duidelijk aanwijsbaar, jat hiervoor bij de onderhandelingen ijn geschonken zal worden. De uurlonen moeten hier om- Ook vermogens 8ij de onderhandelingen zal eahter niet feen over een meer recbbvaairdige ver- ling van het inkomen maar ook over vermogens gesproken worden. De èr Hazes herinnerde hierbij aan het port van de vakcentralen over de fmogensaanwasdeling. De voorzitter ji de NCB merkte hierover op, dat de Imogens zich steeds meer bij een fclei- igroep ophopen. Het grootste deel van I volk met name de werknemers, moe als ndets-bezittenden beschouwd wor- k. Als moeilijke taak voor het bouw- prijf zag de heer Hazes, te zoeken naar slingen, waarbij rekening wordt ge- met de bijzondere aard van de toch de doelstellingen van het van de vakcentralen worden ge let al deze wensen wilde de heer Ha- i met gezegd hebben, geen oog te heb- h voor de moeilijke financiële situatie larin ons land op dit moment verkeerd, [het eigen belang van de werknemer de wensen gematigd moeten wor- l indien anders werkloosheid de con- kwentie zou zijn Maar hij wenste deze jtiging niet te overtrekken en zeker p op dit moment van alle wensen af te Samenwerking Over de samenwerking met de vak- ptrale. met andere werknemersbonden met de werkgevers was de heer Ha- I over het algemeen wel tevreden, al- lr bestaat er vrijwel geen contact met Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpa- Kmsbond. Hij vond het nuttig en nood kerk. wanneer hierin verbetering 'am Als wij van mening zijn, dat het fristen-zijn mede bepalend is voor ons pinisetorisch optreden, dan moeten de werkgevers- en werknemersorganisaties met als gemeenschappelijke basis de Bij bel, besprekingen kunnen voeren over de problemen van het maatschappelijk De voorzitter betreurde het voorts, dat er op dit moment nog niet eens een vakraad tot stand gekomen is, laat staan een bedrijfschap, waar deze bedrijfstak eigenlijk niet buiten kan. Als het gaat over de prestaties van het bouwbedrijf, over de bouwresearch, over de vakopleiding, dan gaat het om vraag stukken. die opgelost moeten worden Deze oplossingen kosten geld, dat alleen door een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan bijeen gebracht kan worden. Thans hoop te de heer Hazes echter dat ln leder ge val de vakraad op korte termijn gereali seerd zal worden. Grotere bonden De heer Hazes vroeg zich voorts af, of het bedrijfsleven met de •bedrijfstaksge- wijze organisatie wel op de goede weg is. Moet deze hele zaak niet weer in studie komen? Zo zit regelmatig een aantal bonden aan de NCB te trekken om deze bond, die thans bijna 40.000 leden telt. in het kader van de bedrijfstaksgewijze organisatie leden afhandig te maken. Zo wordt er getrokken aan de houthandel, de industriële bouw enz. De NCB wil meewerken aan een doel matige studie van dit terrein, maar wil tussentijds egen delen afstoten. De Ha- zes staat op het standpunt dat het CNV er niet bij get>aat is. dat de NCB een betrekkelijk groot deel van zijn leden zou moeten afstoten ter versterking van een aantal kleinere bondjes. De NCB gelooft dat er binnen het CNV veel meer samen gedaan zou kunnen worden Er zou wellicht een aantal fu sies tot stand kunnen komen tussen klei nere bonden. Dit laatste punt is echter de verantwoordelijkheid van het CNV De NCB-voorzitter noemde wel de op richting van, een centrale propaga nda- dienst, waardoor er doelmatiger door alle organisaties gewerkt Iran worden. gemene Vergadering van de VN naar een latere datum. Over het eerste ziet de secretaris-gene raal momenteel geen enkele uitweg ter vermijding van een „confrontatie" tussen de VS en Rusland over het bijdragen in de kosten van de VN-vredesoperaties. Hij deelde mee dat hij een rechtstreekse confrontatie over de toepassing van ar tikel 19 van het Handvest had trachten te voorkomen, maar dat zijn pogingen waren gestrand. fin het desbetreffende artikel wordt bepaald, dat landen die achterstallige schulden van twee jaar aan de Volkeren, organisatie hebben het stemrecht kan worden ontnomen). Volgens Oe Thant stellen echter bepaalde landen pogingen In het werk, de zaak niet op de spits te drijven. Over de verschuiving van de opening van de Algemene Vergadering zei de secretaris-generaal hiermee te zullen in stemmen, wanneer dit wenselijk wordt geacht. Een uitstel tot 1 december is vol. gens hem waarschijnlijk voldoende voor het afwenden van het gevaar van een crisis om de Russische houding. De VN- assemblee zou oorspronkelijk op 15 sep tember voor het eerst bijeenkomen, maar deze datum werd later gewijzigd in 10 november met het oog op de Ameri kaanse verkiezingen. TJET GROTEallesover heersende nieuws van de Olympische Spelen in Tokio is vandaag de prach tige zege, die de Neder landse judoka Anton Gee sink heeft bevochten op de Japanner Kaminaga. In de finale van het judotoernooi alle categorieën behaalde de judoleraar uit Utrecht de gouden medaille. Hij prolongeerde tevens zijn wereldtitel. Drie jaar heeft het ge duurd. voordat Geesink en weer op de mat ontmoet ten. In december 1961 scha- uit in de kwart finale van de strijd om het wereld- Kaminaga elkaar vandaag kelde Geesink Kaminaga kampioenschap, die in Pa rijs werd gehouden. Daar na begon de koude oor log" tussen Geesink en Kaminaga, die drie jaar heet geduurd, drie jaren, waarin Kaminaga Geesink heeft ontweken. Want tel kens als Anton Geesink naar Tokio ging. was Kaminaga nergens te «in den. Nog geen twee maanden geleden echter, nog voor Geesink naar Tokio ver trok om zijn wereldtitel te verdedigen, had Akio Kaminaga. de 2-jarige stu dent aan de Meyi-univer- siteit, in Tokio gezegd, dat hij niet eerder met judo zou stoppen, voor dat hij Anton Geesink zou hebben overwonnen. Dat zou dan geschieden in eigen huis, tijdens de Olympische Spe len in Tokio. Kaminaga echter werd opnieuw ver slagen en moet nu opnieuw beginnen met een serieuze training, wil hij alsnog woord houden. Maar de kans Geesink in eigen huis te verslaan, krijgt hij niet Anton Geesink heeft in het Olympisch toernooi precies 15 minuten en 41 seconden nodig gehad voor het behalen van de titel. Gedurende 15 minuten en 22 seconden daarvan stond de Utrechter tegenover Kaminaga: 6 minuten in de voorronde en 9 minuten en 22 seconden in de finale. In de resterende 19 secon den versloeg hij de Brit Petherbridge (7 seconden) en de winnaar van de bronzen medaille, de Aus traliër Boronovskis, die 12 seconden tegen Geesink op de been bleef. De telefoto laat het be slissende gevecht zien tus sen Geesink (l.) en Kami naga. Een reportage over dit gebeuren en verder Olympisch Nieuws op de pagina's 13 en 15. KASTEN HOGEWOERD 99 - TEL. 22536 Werknemersbonden (Van onze soc.-econ. redactie) Wat wij gisteren veronderstelden is vandaag bevestigd: de drie erkende werknemersbonden in het bouwbe drijf zullen een kort geding aanspan nen tegen de SPV, de Samenwerkende Patroons Verenigingen in Amsterdam. Drieduziend bouwvakkers heb ben gistermiddag in Amsterdam gedemonstreerd tegen o.m. de tarief stop in de bouw-c.a.o. De bouwvakkers verzamelden zich op het Amstelveld, waar Klaas Staphorst, secretaris van het actie-comité een toespraak hield. Voor de (betrekkelijk weinig) ontslagen bouwvakkers die nog niet elders aan de slag konden, zouden vandaag de kassen der erkende bonden open gaan. Mits gesprek vrijblijvend is Zelfde standpunt Engeland wenst van het begin af mee te doen met eventuele bespre kingen over de Europese politieke eenheid. Het wil zich echter van te voren tot niets verplichten. Dit is vol gens Reuter gisteren van gezagheb bende zijde verklaard. Diplomatieke waarnemers in Lon den zien in dit besluit een aanwijzing, dat de Labounregering in feite een zelfde houding ten opzichte van de Europese politieke unie zal aaminemen, als de conservatieven hebben gedaan. Men had verwacht, dat de socialisten gereserveerder zouden zijn en de tijd zouden nemen om de kat uit de boom te kijken. Voorts werd volgens Reuter verklaard, dat de Labourregering geen bijzondere wens koestert, de onderhandelingen over het lidmaatschap van de EE G. te her openen. Een herhaling van de mislukte onderhandelingen, die in 1962 en 1963 plaatsvonden, zou volgens haar een cata strofe betekenen. Dit sluit echter de mo gelijkheid niet uit, dat via de normal» diplomatieke kanalen over deze zaak kan worden gesproken. Intussen hebben Paul Henri Spaak, d» Belgische minister van buitenlandse ken en Werner, de Luxemburgse premier (tevens minister van buitenlandse zaken) besloten samen te werken voor het tot stand brengen in de naaste toekomst van een Europese politieke unie. Zij zullen nauw samenwerken met Nederland en pogen, terzake tot een gemeenschappelijk als de vorige regering Benelux-standpunt te komen. Zoals men zich zal herinneren, heeft minister Luns tijdens zijn bezoek aan Luxemburg op dit laatste aangedrongen. Dit was naar aan leiding van het feit, dat minister Spaak zonder overleg met de Beneluxpartner9 een volkomen nieuw idee betreffende de Europese politieke samenwerking had gelanceerd. Het Europese parlement heeft zich gis teren (vierentwintig uur na het ultima- De Gaulle) op Gaullistisch ini tiatief en vrijwel eenstemmig uitgespro- spoedige hervatting van de onderhandelingen over een Europese politieke unie. Die besprekingen zouden gevoerd moeten worden „in de geest van de verklaring van Bonn in 1961 en de plannen die daaruit zijn voortgekomen, .1 die van Fóuchet en Catani". Tegen stemden alleen de Nederlandse socialis ten Kapteyn en Nederhorst. die nog sterk onder de indruk waren van ultimatum van De Gaulle. De Nederlandse socialist Vredeling en de K.V.P.-afgevaardigde Van Kam pen onthielden zich van stemming. Wat de gemeenschappelijke graanprijs betreft, eisten de afgevaardigden, dat voo december (als het ..ultimatum" vai Gaulle afloopt) een beslissing moet worden genomen. (Voor vervolg zie pag. 19) JJRECIES weten wij nu, voor welk bedrag in 1963 is geïnvesteerd: door de industrie voor 3037 mil joen. Dat is bijna 10 meer dan in 1962. Tellen wij er de investeringen in de bouwnijverheid en de open bare nutsbedrijven bij, dan komen wij op een totaal van 4008 miljoen. Interessant is, dat de ondernemers in 1963 hadden opgegeven dat zij voor een bedrag van 2829 miljoen aan vaste activa dachten te bestel len. Dat is dus een goede ƒ200 mil joen meer geworden. Voor het jaar 1964 denken die ondernemers voor een bedrag van 2811 miljoen aan vaste activa te bestellen. De meeste bedrijfstakken denken dit jaar een lager bedrag te Investeren dan zij verleden jaar als verwach ting hadden opgegeven. Zo zakt de metaalnijverheid van 761 miljoen naar 746 miljoen en de chemische nijverheid van 563 miljoen naar 533 miljoen. Sterk dalen de ver wachte investeringen bij de papier nijverheid: van 111 miljoen naar 58 miljoen en bij de textielnijver heid van 265 miljoen naar 201 miljoen. Deze lagere bedragen aan investeringen (nogmaals, het zijn verwachtingen) typeren toch wel het veranderde inzicht dat de be trokken ondernemers in de econo mische ontwikkeling hebben. Dat desondanks het totaal bedrag aan verwachte investeringen dit jaar maar heel weinig lager zal zijn dan vorig jaar, zit in de sterke stijging van de verwachte investe ringen bij de sector mijnbouw, veen derijen enz. Daar loopt bet bedrag op van 186 miljoen tot 463 miljoen. De ondernemers in deze sector (de Staatsmijnen dus) zijn wat van plan. Er is veelal een verschil tussen het bedrag dat de ondernemers denken te besteden en het bedrag dat zij in werkelijkheid besteden. Een onder nemer kan nu eenmaal niet de ge hele ontwikkeling voorzien en ook is niet alles vooruit te calculeren. Vandaar die afwijkingen. Hoogstens blijkt dus wel, dat de verwacht'- gen voor 1963 en 1964 nagenoeg gelijk Welke sector van de industrie in vesteert nu het meest? Dat Is de metaalnijverheid (incl. de scheeps bouw, vliegtuig- en wagenbouw). In 1963 bedroeg de investering 889 miljoen (29,3%). Op de tweede plaats staat de chemische nijverheid met ƒ595 miljoen (19,6%). Aangezien door het CBS bekend wordt gemaakt hoeveel personeel er op 30 juni 1963 in die bedrijfstakken was, kan ook berekend worden hoe veel er per persoon wordt geïnves teerd. En dan komen wij voor de me taalnijverheid op 2.200 per werk nemer en voor de chemische nijver heid op 8.000 per werknemer. Dat scheelt nogal wat. Tot slot alleen nog dat het totale in de industrie geïnvesteerde bedrag van 3.037 miljoen voor 64 uit diepte-investeringen (machines enz.) bestond en voor 25 uit investerin gen in bedrijfsgebouwen. Koffie glee clvan liet fornuis (Van een onzer redacteuren) Om drie uur gistermiddag monster de de 27-jarige Portugees Lydo Gomes Silva als matroos op de kustvaarder Solent, die toen in de Rotterdamse Binnenhaven lag te Iaden. Om zes vertrok het schip uit Rotterdam met bestemming Londen, om tien minuten half acht was het buitengaats en krap drie kwartier later konden Lydo Gomes Silva en de overige zes varenden het veg2 lijf slechts redden door ijlings in een dinghy over te gaan, omdat de Solent plotseling aan stuur boord een slagzij maakte van zeker 45 graden en het water al tot ove TXE KEURINGSEISEN voor vrouwelijke kandidaten voor de rijkspolitie, die tot voorheen iets weg hadden van een handleiding voor de jury's van de Miss-Worldverkiezingcn, zijn aanzienlijk lager gesteld. Hierdoor zullen in het vervolg ook minder fraai gevormde vrouwen gelijke kansen krijgen als hun door de natuur beter begiftigde soortgenoten. Minister Scholten zelf heeft namelijk de volgende alinea uit de verleden jaar in de Staatscourant ge publiceerde keuringseisen laten schrappen: Bij de keuring van de vrouwelijke kandidaten zal aan de algemene lichaams ontwikkeling bijzondere aandacht dienen te worden besteed, aangezien hier, meer nog dan bij het mannelijk personeel, het esthetisch aspect een rol speelt. Een goed geproportioneerde lichaamsbouw is vereist. Met het oog op het te dragen uniform dient vooral op de boezem te worden gelet. Ook de bepaling, dat een te grote lengte uit esthetische overwegingen be waren kan opleveren, is verdwenen. De eisen die aan het uiterlijk van de mannelijke kandidaten werden gesteld zijn al eerder gewijzigd. Deze eisen hielden o.m. in dat o-of x-benen alleen toegestaan waren ais dat niet bij de betreffende politiefunctionairs te zien is als hij zijn uniformbroek aan heeft, dat een kippeborst of stotteren uit den boze zijn. Een kunstgebit werd toegestaanmits de kandidaat zwart op wit beloofde dat hij het goed zou onderhouden. Ook moest een eenvoudige reuk- proef worden afgelegd, aangezien een scherp reukvermogen voor een politie man van groot belang is. luiken kwam. Als sleep op weg naar de mond van de Nieuwe Waterweg is de Solent later op de avond gezonken. Het speelde zich allemaal af in enke le minuten. Kapitein J. Meier. 44 jaar en afkomstig uit Delfzijl, vertelde later: „Het is me nog volkomen een raadsel hoe het schip aan het kantelen is ge raakt". maar het was ineens raak. want kok P. Hoppenbrouwer. 27 jaar en wo nende in Den Haag, vertelde: „Ik stond in de kombuis en zag plotseling zo maar een kopje koffie van het fornuis op me toe glijden". „We maakten bü Hoek van Holland al iets slagzü over stuurboord", vertelde machinist Fr. Harmeyer, 27 jaar, afkom stig uit BorverwUk. Een zes mül west ongeveer van Hoek van Holland de loods was kort daar voor van boord gegaan werd de slag zü zwaarder. „Ik ben nog gaan lenzen", zei Harmey er, „maar in de stuurboordballasttank •zat geen water en het lukte me niet om In de bakboordballasttank water te krü- gen". Hulp Intussen had bestman (de matroos die als stuurman optrad) F. Gerdes, 26 jaar Groningen. Scheveningen-Radio van de moeilijkheden, waarin de Solent verkeer de op de hoogte gebracht en om sleep boothulp verzocht, en tevens gevraagd n assistentie van een reddingboot. Omdat het gevaar van zinken niet denkbeeldig was besloot de kapitein de Solent te verlaten en in de dinghy te gaan. Het verzoek om sleepboothulp was op gevangen door de Nederlandse coaster Ipswitch Progress, die van Rotterdam op Ipswitch. De kapitein liet bijdraaien, maar vermoedelük zou hü de Solent slechts met grote moeite hebben kunnen vinden, als Gerdes niet vanuit de dinghy met zün zaklantaarn lichtset- ~en had gegeven. Toen was de redding slechts een kwes- e van enkele minuten. De schipbreuk©- lingen werden aan boord van de Ips- later overge- tch Progress genomen geven aan de reddingboot Koningin Ju- land bracht. liana, die hen veilig i

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1