nenwe De Gaulle bedreigt E.E.G. Woningnood begin 1970 bedwongen Frans ultimatum over gemeenschappelijke graanprijs ^Verzwakt eigen positie, zegt dr. Mansholt Hoe gaat Amerika kiezen? Rel in bouwwereld werd prestigezaak Woschod ongeschikt voor maanreis UITGERUST! DRAKACELEg Commentaren CALEX 9 lirecleur: F. DIEMER laofdredarteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Donderdag 22 oktober 1964, 43ste jaargang Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kusl mogelijk harde zuidwestelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets Abonnementsprijzen p.w. f 0,78, 3,35,* p.kw. 10,05, -Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ^RESIDENT De Gaulle heeft gisteren verklaard, dat Frankrijk uit de I EEG zal stappen wanneer de gemeenschappelijke markt voor landbouw- rodukten niet tot stand wordt gebracht zoals tevoren was afgesproken, zo felde de Franse minister van voorlichting, Peyrefitte, na de kabinetsver- idering mee. Het Brusselse overleg is, naar bekend, voornamelijk ge- Irand door het verzet van West-Duitsland tegen de voorgestelde gemeen- Jiappelijke graanprijs. 'Minister Peyrefitte verklaarde, dat regering „op de meest categori- he wijze" uiting had gegeven aan |ar vastbeslotenheid, „van de ge- feenschappelijke landbouwmarkt de (etssteen van de opbouw van Euro- l te maken". Hij voegde daaraan p: „Succesrijke onderhandelingen fet de Verenigde Staten zijn niet pgelijk, ten zij de Europese Econo- uche Gemeenschap op de juiste jjze wordt georganiseerd, en dit kan js wanneer dat met de landbouw (beurd is". De minister van land- luw, Pisani had niet verheeld, al- _js Peyrefitte, dat hij „droef" ge- fmd was, niet het minst door de juding van sommige partners. H, Kortzichtig" noemde dr. S. L. insholt, de (Nederlandse) vice-pre- *jent van de EEG-commissie, gister- pnd het ultimatum van De Gaulle, it verzwakt volgens dr. Mansholt Jchts de positie van Frankrijk. En meent, dat de Franse regering niets bereiken met het dreigement, uit EEG te zullen treden als West- Jitsland zijn graanprijs niet verlaagt, jwt daar komt het op neer. Het EEG-verdrag is onherroepelijk, lus Mansholt. Ook al heeft een EEG- id nog zoveel bezwaar tegen de ont- «keling, het moet zich eraan houden. M de „fatale" datum van 15 december «treft merkte hij op, dat de gemeen- ihap volgens het verdrag met de ge meenschappelijke landbouwpolitiek de Ja heeft tot aan het eind van de over- j Een bijzondere medewerker van onze bladen bevindt zich in de Verenigde Staten om zich een .beeld te vormen van de situatie in dat land, waar op 3 november presidentsverkiezingen gehou den moeten worden. Zijn eerste 'artikel is gewijd aan de enorme imoeilijkheden, waarvoor de Re publikeinse Partij zich geplaatst ziet nu moet worden aangeno men, dat senator Barry Goldwa- ter een zekere nederlaag tege moet gaat. Tenzij er iets byzon- 1 ders gebeurt. Hierover leest men op pagina 5. GOEDGt^tl3RD Alleen de meest gave.de meest rijpe. de meest verse asperges zijn goed genoeg voor delicate California aspergesoep met ei. R Gisteren is de bejaarde mej. A. Êoto in haar woning in Ermelo aan dampvergiftiging overleden. Haar die met haar samen woont, is 'ernstige toestand in het ziekenhuis gangsperiode, dat wil zeggen tot 1970. Hij vond steun bij de Nederlandse mi nister van landbouw, mr. B. W. Bies heuvel, die in Brussel verklaarde dat verklaringen als die van De Gaulle, bui ten de ministerraad van de EEG afge legd, de goede samenwerking in de raad eerder afbreuk doen dan haar bevorde ren. Naar zijn mening houdt het „ulti matum" verband met de moeilijkheden in de Franse landbouw .waarmee de regering te Parijs geen raad weet Zelfs de vroegere Franse premier René Pleven zei in Straatsburg, de methode van het ultimatum niet in over eenstemming te achten met de geest van een Verenigd Europa. Van Duitse zijde werd verklaard", dat De Gaulle zijn eigen land schade zal berokkenen, als hij Frankrijk uit de EEG terugtrekt. De Franse landbouwexport is sinds de op richting van de EEG tot enorme hoogte gestegen. Als De Gaulle uit economisch oogpunt handelt, zal hij zijn dreigement zeker niet uitvoeren. Het is echter moge lijk, dat de Franse president andere over wegingen heeft. Intussen acht men het in Bonn zo goed als zeker dat er geen verandering zal komen in de houding van West-Duitsland. Het is nog steeds waarschijnlijk, dat er van een verlaging van de Westduitse graanprijs geen sprake zal zijn voor de verkiezingen van volgend jaar. De liberale Vrije democratische partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie met de Chr. democraten van Erhard, heeft zich vierkant tegen de eisen van De Gaulle verklaard. De partij liet weten, rlat er nooit een Verenigd Europa tot stand kan komen, als een land de boven toon wil voeren. De partijleider, vice- kanselier Erich Mende, gelooft niet dat Frankrijk uit de EEG zal treden. Hij verklaarde dat de Duitse landbouw geen bliksemafleider voor de landbouw-moei- üjkheden van Frankrijk is en in geen geval geofferd mag worden op het altaar van Europa. Gisteravond heeft de nieuwe telvisiequiz van de NCRV, „Eén tegen allen" een groot aantal mensen op de been gebracht in de elkaar bekampende steden Bolsward en Zierikzee. Tegen de achtergrond van het verlichte stadhuis was deze optocht-met locomotief in Bolsward te zien. Verslag en commentaar op pa- Twee kroonprinsessen woonden samen de Olympische turnwed- strijden in Tokio bijprinses Bea trix in vrolijk gesprek met de Japanse prinses Michido. Staking Amsterdam duurt voort (Van onze soc.-economische redactie) De rel in het Amsterdamse bouw bedrijf dreigt een prestige-kwestie te worden voor de aannemers die sa menwerken in de SPV (Samenwer kende Patroons Verenigingen). Tot gisteravond laat bleven zij weigeren een brief in te trekken waarin alle Amsterdamse aannemers worden op geroepen de 450 ontslagen bouwvak kers bij de NV Texel niet in dienst te nemen. De erkende vakbonden noe men dit een vorm van uitsluiting die in strijd is met de cao, maar de aan nemers betogen dat deze maatregel in overeenstemming met hun erecode is, waarin staat dat mensen die door eigen toedoen ontslagen worden, met elders aangenomen moge* worden Hoofdbestuursleden van de drie grote werknemersbonden in de bouw waren gisteravond naar Amsterdam gekomen om deze kwestie met de aannemers te bespreken. De SPV hield echter vast aan haar standpunt met het gevolg, dat de werknemersbonden zich vanmorgen z(Jn gaan beraden op gerechtelijke stappen. De SPV zal eventueel in kort geding gedagvaard worden Om elf uur had nog een gesprek plaats van de SPV met vertegenwoordigers van de plaatselijke vakbonden. Gehoopt werd nog dat op het laatste moment de SPV de uitsluiting zou opheffen. Mocht de SPV voet bij stuk houden, dan moet verwacht worden dat de vakbonden niet alleen een kort geding aanhangig maken, maar dat ook de bondskassen opengaan voor de 450 uitgesloten en ontslagen arbeiders van de NV Texel. Deze NV heeft ove rigens gisteren laten weten dat i"e mensen bij haar weer terecht kunnen en dat het ontslag als teniet gedaan moet worden beschouwd. Iedereen heeft echter geen lust om weer naar deze baas terug te gaan. De vakbonden hebben hier begrip voor en eisen daar om dat tewerkstelling van deze men sen ook elders mogelijk moet zijn. Persconferentie ruimtevaarders Woschod, het Russische ruimte vaartuig waarmee kortgeleden de drie Russen Komarof, Feoktistof Yegorof, gedurende een etmaal om aarde hebben rondgecirkeld, is niet geschikt voor een reis naar Dit verklaarde gisteren de comman dant van de Woschod, kolonel Ko marof, op een in de universiteit Moskou gehouden persconferentie, die werd bijgewoond door talryke journalisten, geleerden en buiten landse diplomaten. Kolonel Komarof. die voorop stelde dat het de bedoeling was dat de Woschod slechts een etmaal aarde rondcirkelde, verklaarde voorts nog dat het ruimtevaartuig opnieuw kan worden gebruikt voor een ruimte- vlucht. Alles is nog intact gebleven, aldus Komarof. Over de landing vertelde de comman dant dat het gevoel tijdens het neerko men met dat bij het tot stilstand komen een moderne lift kan worden ver geleken. Met nadruk zei hij dat het ruimtevaartprogramma niets bevatte dat r oorlogsdoeleinden tegen de mens, kuituur en beschaving" zou kunnen wor den gebruikt. Hij zei dat zijn voornaam- taak had bestaan in het beproeven het nieuwe besturingssysteem. De toestand van vloeistof bij gewichtloos heid, en of men op de sterren zou kun- koersen voi het geval dat men de omgeving van de aarde gaat verlaten •den onder meer tijdens de vluch' onderzocht, aldus kolonel Komarof. De geleerde, Feoktistof, zei dat niet alleen een tweede remraket is aange bracht. maar ook een nieuw systeem van plaatsbepaling en een nieuw televisie systeem. Hij sprak verd..- voornamelijk de waarnemingen die hij aan de on heeft verricht. Wanneer het ruimteschip zich in de aardschaduw be vond, kon men een heldere lichtkrans die zich op 600 tot 1000 km boven de grens tussen aarde en atmosfeer he- ond. Deze was het sterkst recht onder le maan. De verschijnselen die aan de horizon te zien waren tegen het ogen blik waarop de aardschaduw werd ver laten. waren buitengewoon interessant, aldus Feoktistof. Niet onplezierig Dokter Yegonof vertelde op deze pers conferentie nog een en ander over zijn onderzoek tijdens de ruimtevludht. Hij zei dat de hartslag en ademhaling maxi maal per minuut was: Komarof 86 en 17. Feoktistof 86 en 19, Yegor if 90 en 23 Het overgaan naar de staat van ge wichtloosheid veroorzaakt volgens de arts geen onplezierig gevoel. De ruimte vaarders merkten het in hoofdzaak aan de vreemde gewaarwording dat allerlei voorwerpen in de cabine begonnen te zweven. Toen Yegorof en Feoktistof hun ogen dicht deden leek het alsof ze op hun hoofd stonden. Na de vlucht bleek geen van de drie ruimtevaarders afiwij kingen in zijn gezondheid te vertonen, aldus de arts. De drie ruimtevaarders werden op de bijeenkomst ingeleid door de voorzitter van de Russische academie van weten schappen, Keldysj. Na de drie rui vaarders de Tsiolkofs-medaille te hebben overhandigd, merkte Keldysj nog op, dat de tocht van de Woschod de eerste van een nieuwe reeks bemande rui vluchten. Wanneer alles gereed is zal opnieuw een ruimteschip met een be manning van verscheidene kopoen in een baan om de aarde worden gebracht, zo hij. Wellicht zal er dan ook een iw aan boord zijn. Wij kunnen niet precies zeggen wanneer de volgende vlucht zal plaatshebben er zullen on getwijfeld vluchten met gemengde be- ming komen, zo verklaarde hij ten slotte. Auto tegen boom: twee doden In Valkenswaard is vannacht een auto tegen een boom gereden en in brand gevlogen. De twee inzittenden, de 35- jange Amsterdammer W. van Gisbergen en de even oude S. Herben uit Soestdijk, moeten al door de klap tegen de boom het leven zijn gekomen. Minister Bogaers: (Van onze parlementsredactie) Minister Bogaers gaat er nog steeds vanuit, dat de (kwantitatieve) wo ningnood in 1970 kan zyn opgehe ven. Bij de openbare begrotingsbe handeling in de Tweede-Kamer commissie voor volkshuisvesting ei bouwnijverheid bleken gisteravond verschillende sprekers ernstig te twijfelen aan de bereidbaarheid deze doelstelling, maar de energieke en optimistische bewindsman legde de twijfelaars een nieuwe prognose voor. Daarin voorziet hij. dat bij produktie van 95.000 huizen in 1964, 105.000 in 1965, 115.000 in 1966. 120.000 in 1967 en 125.000 in de drie vafgende jaren in woningtekort 1970 kan zijn ingelopen. Dit tekort werd op 1 januari 1964 geraamd op 218.000 woningen. Volgens de prognose kan het woning tekort eind 1967 tot 91.000 en eind tot 13.000 zjjn teruggebracht. Ondanks het feit, dat de toeneming van de ningbehoefte jaarlijks 62.000 tot zal bedragen, zullen in de periode 1964 tot en met 1969 jaarlijks 15.000 krotten kunnen worden vervangen. Minister Bogaers gaat er echter van uit. dat het woningtekort al in de eer ste maanden van 1970 kan zijn ingelo- Daardoor zou in de overige maanden van dat jaar een aantal van 42.000 ningen voor vervanging beschikbaar komen. Wordt evenwel voor 1970 vervanging van 15.000 aangehouden, dan komt in de bouwprognose voor de pe riode 1964-1970 een ruimte beschikbaar van rond 4000 huizen per jaar, die eventueel kan dienen voor het opvan gen van tegenvallers als het achter blijven van de produktie. een extra groei van de woningbehoefte enz De Kamercommissie toonde zioh nog al verrast over de nieuwe cijfervloed. Voorzichtigheidshalve verklaarde de minister, dat men zijn prognose niet :en goudschaaltje moet wegen en hij liet voorts de mogelijkheid open, dat de cijfers oeten worden aange- na ontvangste van de gegevens die het aangekondigde onderzoek de woningbehoefte zal opleveren Bij de berekening van het woningtekort per 1 januari jl. is nog geen rekening gehouden met de ramingen op lange termijn. „Het is niet ondenkbaar dat het cijfer van 218.000 aan de hoge kant is". (Voor pag. 15) De 80-jarige heer Kallen uit Drie mond is na het bezoeken van een café het riviertje Het Gein verdronken. Niemand heeft iets van het ongeluk ge merkt, hij is pas gisteren gevonden. Uitgeslapen? néén... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Op DE OLYMPISCHE SPELEN IN TOKIO heeft ons land de vier de zilveren medaille behaald. In de finale kanovaren wisten Hoekstra in de K 2-klasse de tweede plaats te bereiken de K 1-klasse zesde ei» de K 4-plocg kwam als Geurts Geurts zevende door de finish. Hoewel Joop Gouwcleeuw in het judotoer nooi van de zwaargewichten in de eerste ron de de Duitser Niemann versloeg, werd hij in de tweede ronde door de Rus Kiknadze, die het brons zou winnen, uitgeschakeld. In de wegwedstrijd van de wielrenners moesten onze landgenoten met bescheiden plaatsen genoegen nemen. De beste Nederlan der was Soet, die als twintigste finishte. Het Nederlands volleybalteam heeft we- TnVV/1 \QLA derom een nederlaag moeten slikken, nu met lUKTU I71n 31 van Tsjecho Slowakije. ws op de pagina's U en 13. TAE FRANSE PRESIDENT heeft met zijn even onredelijke als on verhoedse ultimatum opnieuw zijn negatieve gezindheid jegens het nieu we Europa bewezen. Wat moet sa menwerking betekenen, wanneer de betrokkenen op zulk een wijze door een der partijen onder druk worden gezet? Met betrekking tot het nieuwe Europa blijven ue opvattingen lijn recht tegengesteld. Onder deze om standigheden vereist het bereiken van een resultaat dat nog zoveel mo gelijk vermag te bevredigen, de groot ste omzichtigheid en wijsheid. Met een machtswoord als van de Franse president kan men alleen bederven. Met de ineengroeiing van Europa in economisch opzicht is men overi gens reeds te ver gevorderd, dan dat een Frans vertrek iets anders zou oproepen dan de chaos. Zodat men wel moet aannemen dat De Gaulle Europa even voor Frank rijk heeft aangezien en zich daarin een positie aangemeten als hij in eigen land bekleedt. Maar dat is dan wel een ernstig misverstand. r\NZE MINISTER van buitenlandse zaken heeft er geen gras over laten groeien en is terstond na het optreden van de nieuwe regering daar, naar Engeland gespoed om het nieuwe bewind een welkom in Euro pa toe te roepen. In bepaalde opzichten een begrijpe lijke reis. Vooral van Nederlandse kant is niets nagelaten om voor Enge land een plaatsje in het nieuwe Euro pa open te laten, zozeer zelfs dat zon der Engeland Europa voor ons maar betrekkelijk interessant is. Aan te ne men valt, dat de nieuwe Britse rege ring juist in deze dagen veel doet aan de bepaling van haar beleid. Wel nu, dan kunnen de verzekeringen van onze heer Luns van nut zijn. Echter, of het alles meer heeft dan formele waarde moet voorlopig wor den betwijfeld. Merkwaardigerwijze staan de Engelse socialisten uit wie immers deze regering is gevormd tegenover het nieuwe Europa nog het meest gereserveerd een reden tot verdriet voor de socialisten op het vasteland. Er is reden om te veron derstellen dat zij nu niet plotseling door onze minister, hoezeer hij de zaak mag zijn toegedaan, zullen zijn bekeerd. TN GELIJKE MATE als destijds een destalinisering laat zich, schreven wij enkele dagen geleden, een „de- chroesjtsjefisering" nauwelijks ver wachten. Even heeft het erop geleken, dat het anders zou lopen. Het behoort nu een maal tot de communistische gebrui ken dat een afgezet leider aan een verguizingsproces wordt onderwor pen de eerste voorzieningen leken daartoe getroffen. Maar spoedig bleek dat de nieuwe bewindvoerders zich hadden verke ken op de sympathie die hun voor ganger zich buiten de grenzen van zijn land had verworven. Dat gold met' name de communisten daar. In de satellietstaten, maar ook elders, ook in Cuba bijvoorbeeld, blijkt men het niet te hebben begrepen. Daar wordt het afzetten van de grote man niet zomaar „genomen". Voor de nieuwe leiders Is dat lastig, vooral voor het geval de verwijde ring van Chroesjtsjef een factor moest zijn in de toenadering tot China. Zo laat. ook na zijn afzetten, de vroegere leider zich nog geMen. Een aanwijzing temeer dat er iets Is ver anderd. jVTET BETREKKING tot de toto was ten onzent de feitelijke be slissing reeds enkele jaren geleden gevallen. Bij meerderheidsbesluit had de Tweede Kamer toen gekozen voor een „gekanaliseerde" toelating. Vandaar dat het debat van deze week niet meer de bewogenheid kon opbrengen van dat van toen. Het ging ditmaal om uitbreiding. Wie er toen tegen was. had nu geen reden anders te oordelen behalve wie zich zou laten leiden door de overweging dat inmiddels van ernstig uitglijden niet is gebleken. Er is te dezen aanzien een situatie van een zeker evenwicht bereikt. Er zijn er die niets, er zijn er die alles willen. Dan moet een regeling wor den gevonden, die ditmaal het karak ter droeg van een toelaten, maar bin nen grenzen. De vraag is slechts, of verdere uit breiding van de grenzen zich nog met dat bereikte evenwicht Iaat vereni gen. Juist immers op de bewaring van dat evenwicht moet bij een geestelijk geschakeerd volk als het onze wor den toegezien. In enkele, deze week gehouden vertogen vormde het be trachten van dat evenwicht dan ook de grondtoon. cEkflS- 'IBRR- CCI'IUSOMIIIIIL Official dealer Leiden e.o. .(Advertentie)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1