Nieuwe Leidse Courant Staking Amsterdam wordt voortgezet I Hoofdprijs van voetbaltoto wordt een ton „schoon" AUTOPARADE (Tüta) Ook na uitspraak van rechter )onderdag 4000 man naar Amstelveld Labour houdt deur open Oud-president Hoover (90) overleden Maximum mleg dt h" van f2,80 Nederlands voorstel over vervoersbeleid ontmoet instemming Meesterwerk gevonden? Commentaar r- Woensdag 21 oktober 1964, 45ste jaargang Minder koud De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk plaatselijk enige regen of motregen, morgen overdag enkele op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Minder koud (Op- Irtcteur: F. DIEMER gofdredacteur: Dr. E- DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghoblovan mijn hert in teghenspoef gemaakt om 11.15 i V.. Abonnementsprijzen p.w. 0,78, 3,35,^ p.kw. 10,05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van onze soc.-econ. redactie) De honderd bouwvakarbeiders die bij het aannemingsbedrijf Van der 'orm in Amsterdam in staking zijn gingen ook vanmorgen niet aan het gerk, ondanks het bevel van de rechter de werkzaamheden te hervatten, e stakers zullen nu een boete van f 25 per dag moeten betalen. De bouw- akarbeiders verklaarden dat eerst nog het vonnis betekend dient te wor- zodat zij voorlopig de komst van de deurwaarder afwachten. Overigens jjn zij ook dan nog niet bereid het werk te hervatten indien de werkgever iet met hen wenst te onderhandelen. Het Amsterdamse bouwvakcomité it gisteravond vergaderde met ver- genwoordigers van alle bouwobjec- i in Amsterdam, verklaarde zich zullen verzetten tegen invordering m dwangsommen. Het dagelijks bestuur van de Pacifis- sch socialistische partij heeft over ze beslissing van de Amsterdamse chter zijn verontwaardiging uit ge roken. „De rechter heeft zich op- euw in een arbeidsconflict gemengd", dus het bestuur. „Deze gang van ken is in schrille tegenstelling met tgeen in de conventie van Rome is paald". De P.S.P. roept daarom de Minister Luns heeft gisteren een iderhoud gehad met Patrick Gordon alker, de nieuwe Britse minister buitenlandse zaken. Na afloop ver fde liij, dat de Britse regering j» problemen als de stichting van een Emeenschappelijke kernmacht, het even naar een politieke unie in ropa en de betrekkingen met de (EG in een zeer onen geest en zonder ok maar een deur te willen sluiten, (ïstudecrt. Mr. Luns heeft de indruk gekregen, kt deze problemen met voorrang wor- en behandeld. Hij acht het onjuist, te prwachten dat het nieuwe Britse kabi- tt nu al beslissingen zal nemen. Hij de hoop uit, dat ook dit kabinet p wens zal te kennen geven, betrok- pn ,te worden by de besprekingen over Europese politieke eenheid. In een espraak voor het Britse comité van de ternationale kamer van koophandel te inden verklaarde mr. Luns, dat deze sprekingen spoedig in een belangrijk idium zullen komen. En hü zei met kdruk, dat Nederland ogaarne zal zien, kt Engeland bij dit gesprek wordt be rokken. Herbert- Clark Hoover, de eenender- jgste president van de Verenigde Sta- tn, is gisteren in het Waldorf-Astoria- totel in New York overleden. De re- lublikeinse ex-president, die negentig aar is geworden, was al ruim twee par ziek. Desondanks zag hij nog lans om kort voor zijn dood aan acht ecretaressen werk te verschaffen. Heitbert Clark Hoover werd op 10 (ïgustus te West-Branch in de staat Io- 'a geboren als zoon van een smid. Hy erloor zijn oudersi die in de achttiende jeuw uit Engeland'naar Amerika waren ptogen, toen hij nog maar een jongen ch wist hij zioh op te werken als de bekendste milnbouwingeni- pirs van de V.S. Reeds vóór zijn veer- jgste jaar was hij een beroemd, alom iacht man. Veel heeft hij daarna ge- lan voor de mens-in-nood. Bij de ver- iezingen van 1929 werd hij met over- eldigende meerderheid tot president ge wen. In 1933 werd hij een republi- Bin verslagen door zijn rivaal Frank, n D. Roosevelt, die voor de Democra- m kandidaat s'md. Reeds vorig jaar werd de ex-president oor een ernstige ziekte getroffen. Za- irdag jl. kreeg hij een inwendige bloe- ing. Men heeft toen getraoht hem met loedtransfusies te helpen. Gisteren ver. rgerde zijn toestand echter en omstreeks all vyf in de middag kwam het einde. Hoovers lijk zal twee dagen opgebaard ggen in de St. Bartolomeuskerk in New 'ork. Dan gaat het per spoor naar Was- iington_ waar het in het Kapitool opge- aard wordt. Vervolgens wordt het per liegtuig naar West-Branch gebracht oor de begrafenis. President Johnson noemde Hoover in herdenkingstoespraak een „wijs ian". De wereld heeft een menslievend orger 'verloren". (Zie voorts pagina 5) erkende vakbonden op ernaar te stre- dat in Nederland het stakings recht wordt hersteld. Tegen donderdagmiddag een uur werd in algemene staking van een halve dag aangekondigd voor de Amsterdamse bouwvakkers. Verwacht wordt dat een 400 werknemers uit de nieuwbouw deel zullen nemen aan de voorgenomen de monstratie op het Amstelveld. De vertegenwoordigers van de bona fide bouwvakbonden in Amsterdam staan op het standpunt dat de uitsluiting van 450 arbeiders bij de N.V. Texel in strijd is met de bepalingen van de c.a.o. Indien bovendien mocht blijken dat de uitslui ting in strijd is met de bepalingen van de wet. zullen de bonden overgaan tot uit betaling aan de ontslagen arbeiders, die nog niet aan de slag konden komen. Om dat de patroons in Amsterdam afgespro ken hebben onderling geen ontslagen personeel van Texel aan te nemen, heb ben tot nog toe slechts 60 van de 450 ontslagen arbeiders elders werk kunnen vinden. De vakbonden zijn zeer verontwaardigd De Amerikaanse tanker Santa Ma ria ligt brandend voor de haven van Anchorage (Alaska), na een aanvaring veroorzaakt door de Nederlandse tanker Sirrah. Beide schepen vervoerden vliegtuigben- zine. Van het Amerikaanse schip is een man omgekomen. over dit besluit en hebben van de sa menwerkende Amsterdamse patroons geëist, dat ze dit besluit vanmiddag om twaalf uur zou hebben ingetrokken. Deze uitsluiting van de S.P.V. Is in de geschiedenis van Nederland een uniek geval. De patroonsvereniging blijft ech ter bij haar standpunt: „Strikte naleving van de c.a.o. is meer dan ooit in deze tijd van een overspannen arbeidsmarkt gewenst. Overtreding geldt als een over treding van de erecode", aldus dt S.P.V., „en zal dienovereenkomstig wor den berecht." Wet op kansspelen aanvaard Scholten: verscherpt vervolgingsbeleid Minister Scholten (justitie) acht een verscherpt vervolgingsbeleid nodig te-1 gen allen die in ons land de deelneming buitenlandse kansspelen bevorde- Hij staat echter vooralsnog afwij zend tegenover het strafbaarstellen van die deelneming, De bewindsman zei dit gisteravond tijdens het Tweede Kamer debat over het ontwerp van Wet op de Kansspelen. Zeer huiverig bleek hij ook te staan tegenover de gedachte om de P.T.T. te gelasten geen uit Neder land afkomstige formulieren voor bui tenlandse kansspelen te verzenden. „Gro te voorzichtigheid is op dit punt gebo den, want we komen hier wel heel snel op het terrein van het briefgeheim". "It /T "I I samenvatting De nieuwe wet, die gebaseerd is op het eindrapport van" de bekende com- missie-Wiarda, behelst grotendeels een Nederland heeft gisteren inithed Brussel in de ministerraad van de ,beP^^® EEG onverwacht grote instemming gevonden met voorstellen voor het op gang brengen van het gemeen schappelijke vervoerbeleid in de „zes". Er bestaat alleen nog een Franse reserve om een definitief ak koord over het wegvervoer afhanke lijk te stellen van het bereiken van overeenstemming over andere be langrijke vraagstukken zoals die be treffende de spoorwegen en de inter nationale binnenvaart. de EEG gelden en volgens ■■■■hl elk der zes EEG- I landen zouden moeten worden verdeeld. De Nederlandse voorstellen zijn er in de eerste plaats op gericht te voorkomen dat een door de Europese commissie voor gesteld systeem van vergunningen wordt ingevoerd, die voor het gehele grondge-f Van Nederlandse zijde wordt het toe passen van een dergelijke verdeelsleutel onaanvaardbaar geacht, omdat deze niel is gebaseerd op de economische behoef te en geheel willekeurig is. Volgens de door de commissie voorgestelde sleutel zou Nederland, dat ongeveer 40 procent van het grensoverschrijdend goederen vervoer per vrachtauto in de EEG zorgt, slechts negentien procent va: gemeenschapsvergunningen worden gewezen tegen Frankrijk en de Duitse bondsrepubliek ieder 25 procent. (Voor vervolg zie pag. 11) (Van onze parlementsredactie) DE Tweede Kamer heeft gisteravond bij zitten en opstaan het (in maart van dit jaar ingediende) ontwerp van Wet op de Kansspelen aan vaard. De fracties van ARP en SGP en de GPV-er Jongeling stemden tegen. De Kamer heeft het ontwerp zodanig geamendeerd, dat de maximumprijs per deelnemer in de sporttoto f 100.000 netto zal bedragen (regerings voorstel f 100.000 bruto) en de maximuminleg f 2,80 per deelnemer (re geringsvoorstel: f 2,50). Ook de hoofdprijs in de staatsloterij wordt f 100.000 „schoon". n technische verbetering der verspreide wettelijke bepalingen over de kansspelen, riet ont werp handhaaft het voorschrift, dat voor hazardspelen onder geen enkele omstan digheid een vergunning kan worden ge geven. Het bindt voorts de exploitatie speelautomaten aan een /ergunning, die door de burgemeester kan worden afgegeven. Ook brengt het een enkele versoepeling aan in de bepalingen be treffende de Staatsloterij. Deze zal per jaar (ten hoogste) 6 lo'erijen mogen houden in plaats van 4. zoals nu het geval is. De prijs per he?l lot (geldig alle 4 klassen) wordt f20, verdeeld in 5 aandelen van f4 (thans f80, ver deeld in 20 aandelen van f4). Het po pulaire „twintigje" in de Staatsloterij blijft als begrip onder de naam van „vijfje" bestaan. Wat de sporttoto betreft heeft het ka binet zich, evenals z'n voorganger op het standpunt gesteld, da: een levens vatbare sporttoto in ons tand moet wor den toegestaan, maar dat deze wel be hoort te worden gekanalisceerd Zonder dit laatste principe prijs te geven, meen de de regering echter een enkele aan passing te moeten voorstellen om de be langstelling voor de Nede-landse voet baltoto op een behoorlijk peil te houden. Daarom stelde ze in het oorspronkelijke wetsontwerp voor de hoofdprijs per deel nemer te verhogen van f 50 000 tot f 100.000 bruto. Dit „bruto" betekende dat op die f 100.000 nog 15 pet loterij belasting in mindering zou moeten worden ge bracht Daar heeft de Kamermee-der- heid een stokje voor gestoken Ze aan vaardde een amendement van de so cialist Voogd (medeondertekend door K.V.P. en V.V.D.), dat bepaalde dat een deelnemer in één prijsvraag in totaal niet meer dan een bedrag van f 100.000 aan prijzen mag ontvangen „na aftrek van daarover verschuldigde belasting". Minister Scholten (justitie), persoonlijk geen voorstandet van deze verruiming, wilde een oeslissing daar over echter aan het oordeel van de Kamer overlaten. A.R.PS G,P. de G.P.V.- er Jongeling en de socialisten Scheps en Vermoeten stemden tegen het amendement-Voogd. A.R.P., S.G.P. en G.P.V keerden zich ook als enigen tegen een amendement- Baeten (kath. v.) om de hoofdprijs in Staatsloterij (100.000) eveneens netto maken. Zij verzetten zich verder tegen het amendement-Van Sorneren-Downer (lib.) om de maximuminleg per deeli me; aan de voetbaltoto nog 30 een* 1 ger te stellen dan de regering wilde 'die inleg bedraagt nu f2 maximaal) Minis ter Scholtcn had. zoals gezegd, f2 50 voorgesteld, maar bleek tegen een ver dere verhoging geen overwegende be zwaren te hebben. Hij stond wél afwyzcnd tegenover eei amendement-Baeten (kath. v.), dat het systeem van „vervangende uitslagen' het wetsontwerp wilde introduceren Als tengevolge van weersomstandigheden e.d ccn of meer op het pootformulier gegeven sportwedstrijden niet kunnen doorgaan, zou volgens het amendement, voor ten hoogste vijf van de ntet gespeel, de wedstryden een fictieve uitslag moe- I ten kunnen gelden. Deze uitslag zo voren door een commissie van drie des- Na de ontdekking van het aan Frans Hals toegeschreven schilderij zegt echtpaar Hotinov uit Muiderberg opnieuw een waardevol doek op de kop te hebben getikt en wel op het Water- looplcin in Amsterdam, waar dit stuk, dat ook van de hand van de zeventten- eeuwse Hollandse meester zou zijn, »or enkele tientjes van eigenaar Drie hoekflats in Vlissingen zijn gister- avond binnen vier uur ontruimd na eei spoedvergadering van het college van B en W„ omdat er met de fundering van he flatgebouw iets aan de hand is. Om ze uur kwam de politie bij de bewoners me de mededeling dat ze hun woning om tiei uur moesten verlaten. Zij zijn in een Vlis- sings hotel ondergebracht en krijgen moedelijk nog deze week een andere ning toegewezen. Advertentie) ZIE ADVERTENTIE DONDERDAG 22 OKTOBER Alle moderne schrikmetho- den ten spijt, kampt Amster dam toch iedere nazomer weer met een spreeuwenplaag. Op de foto: een dichte zwarte zwerm spreeuwen fladdert om het torentje van de Raampoort. Wee de niets vermoedende pas sant, die vergat omhoog te kijken. kundlgen moeten worden vastgesteld „op grond van de bestaande verwachtingen. De minister vreesde, dat langs deze weg een onzuiver element in de sporttoto zal wo« den gebracht. Het verband tussen sport en sportprijsvragen zou gaan ver vagen. Tegen de zin van de bewinds man aanvaardde de Kamer ecuter het amendement-Baeten, met de stemmen van A.R.P., C.H.U.. S.G.P. en de G.P.V.-et Jongeling tegen. Kanalisatie Voordat de amendementen aan de orde kwamen hadden de Kamerleden Bae- ten (kath. v.). Voogd (soc), mevr. Van Someren-Downer (lib.). Versteeg (ar.), Schotten (c.h,), Slotemaker de Bruine (pac. soc.), Abma (s.g.) en Jongeling al het standpunt van hun fracties ten opzichte van het wetsontwerp uit eengezet De anti-revolutionairen hebben indertijd (met uitzondering van ~nr Bies heuvel) tegen de regeling van de toto gestemd Hun woordvoerder prof. Ver steeg realiseerde zich gistermiddag dat de klok niet meer teruggedraaid kan worden in de richting van een verbod. De wet heeft destijds de gokzucht ge kanaliseerd, maar het niauwe ontwerp breidt die kanalisatie uit en daar wil de AR.-fractie niet van weten Daarom zal tegen deze Wet op de Kansspelen hoe aantrekkelijk de jurist Versteeg de nieuwe regering uit wets technisch oogpunt ook vond. christelijk-historische heer W. Scholten aanvaardde de kanalisatie van vier jaar geleden als een belangrijk goed. „De gedachte van vrijheid in gebonden heid spreekt mij bijzonder aan". Met an dere sprekers (en met ministe* Schol ten) meende hij. dat de totopraktijk r.iet tot misstanden heeft geleid en mede daarom had hij tegen de door de rege ring voorgestelde aanpassingen geen be zwaar. De heren Abma en Jongeling daarentegen keerden zich zeer nadruk kelijk tegen het ontwerp en wel op overwegend principiële gronden „Ik weet niet in welke zee van rampspoed dit kanaal zal uitmonden" verzuchtte ds. Abma. De heer Scheps (soc ver klaarde, dat hij nog steeds „krachtens socialistisch beginsel" een princloieel tegenstander van sportprijsvragen is, maar nu overduidelijk gebleken is dat de meerderheid van ons volk daar an ders over denkt, leek het hem zinloos tegen de nieuwe wet te s'emmen. Minister Scholten bekende, dat hij al lerminst voorstander Is van wekelijks spelen om geld". „Maar ik ben het eem met de heer Scheps, dat wy niet kun nen volstaan met te zeggpn: ik wil het voor myzelf niet, daarom kan het niet in Nederland". Het nieuwe wetsontwerp draagt volgens de bewindsman het ka rakter van een compromis. Van het toe staan van roulette in ons 'and even tueel voor charitatieve doeleinden, zoals de liberale mevr. Van Soinercn-Downer had gesuggereerd wilde mr. Scholten niet weten. „Dan zou de grens van compromis worden overschreden". TTET rommelt in de Amsterdamse bouwwereld. Bij een van de bouwbedrijven zijn honderd man in staking gegaan en bij een ander zijn er meer dan vierhonderd ontslagen. In het ene geval heeft de rechter de werknemers gesommeerd weer aan het werk te gaan en in het andere geval weigeren ook andere bouwbe drijven ontslagen bouwvakkers In dienst te nemen. Zowel patroons als werknemers hebben persconferenties belegd en vandaag besliste de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid over een voorgestelde wlnst- delingsregeling in een van deze be drijven; een regeling die bij goed keuring wellicht weer wat kalmte in de Amsterdamse bouwvakwereld zal brengen. Ook nu blijkt weer, dat het bouw bedrijf wel een heel eigensoortig be drijf is. Een gemiddeld maximum tarief van 35 procent per bouw- object lijkt toch een zeer aanzienlijk percentage^ maar bijzonder sterk zijn de verhalen zowel van de zijde van de werknemers als de patroons, dat in bepaalde gevallen met dit percentage niet gewerkt kan worden- Het toch toekennen van hogere ta riefpercentages is verboden. De Am sterdamse patroons wensen hier de regels niet te overtreden, want de twee bouwondernemers, die betrok ken zijn bij de moeilijkheden in Am sterdam kregen beide reeds een voorwaardelijke gevangenisstraf op gelegd, naast aanzienlijke boetes. Als de aard van het bouwbedrijf meebrengt, dat in bepaalde gevallen hogere tariefpercentages verant woord zijn, dan zal in de toekomst ook de mogelijkheid voor betaling van deze percentages geopend moe ten worden. In de bestaande c.a.o. voor het bouwbedrijf zijn partijen evenwel anders overeengekomen en als goede contractpartners zuUen partijen zich nu aan deze c.a o. moe ten houden tot de afloopdatum van 1 maart 1965 Ongetwijfeld zal te gen die tijd liet systeem van tarief- betaling bij de onderhandelingen een grote rol gaan spelen. We hopen dat partijen de komende maanden hun verplichtingen zullen kennen en daarmee haar verantwoordelijkheid erkennen tegenover de Nederlandse samenleving, die de produkten van het bouwbedrijf zo bitter nodig heeft. Yoor de toekomst dient bedacht te worden dat een goed tariefsysteem ook een belangrijke bijdrage is tot opvoering van de produktivlteit. ,,Wilt ti misschien zelf even kij ken naar het lint van uw schrijf machine?" De 55-jarige arbeider C. Schille- mans uit Emmeloord is gisteren om het leven gekomen doordat hij getroffen werd door een vrachtauto, geladen met suikerbieten, die van de walkant in een schip in de Urker haven viel. J-JET BELANGRIJKSTE en beste nieuws van de Olympische Spelen in Tokio is de bronzen medaille, waarop de Neder landse achtervolgingsploeg wielrennen beslag wist te leggen. Helaas viel het tandemduo Aad de GraafPiet van de Touw juist buiten de prijzen met een vierde plaats. Goed nieuws ook van de kanoers. In de K 1-klasse kwam Anton Geurts met succes de halve finale door en plaatste zich dus voor dc finale. Eenzelfde resultaat bereikte Geurts samen met Hoekstra ook in de K2-klassc. Het teleurstellende nieuws over de hoc- key-ers heeft een teleurstellend vervolg ge kregen. In de strijd om de vijfde en zesde plaats verloren de Nederlanders na verlenging met 31 van Korea. Ben Verhage en Nico de Jong, onze F.D.- Tnwu. zeilers, wisten geen Olympisch metaal te TUKlQ I7tn Winnen, hoewel zij als tweede in de zesde en i laatste race eindigden. In het algemeen klas sement nemen zij een zesde plaats in. Dc Nederlandse volleybalploeg beeft definitief een zesde plaats in het toernooi verspeeld door met 31 van Hongarije te verliezen. En ten slotte de judoka's. De Eindhovense tweeling Jan en Peter Snijders zijn beiden uitgeschakeld. Jan in de achtste finale en Peter in de kwart-finale. is, zie pagina's 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1