Kremlin heeft rust nodig als het om sparen gaat Amerikaans 32e squadron tien jaar op Soesterberg Jjti eon SbOJfitc lij, Alles draait om conflict met China Geen wijziging in Amerikaanse politiek Mr. Luns tevreden -over IIetff Hui° besprekingen in Rome A B A S I N Menu van Lodewijk XIV DINSDAG 20 OKTOBER 1961 Eerste weken geen schokkende dingen (Van een onzer redacteuren) HET is na de val van Chroesj- tsjef merkwaardig rustig gebleven, zowel in de Sowjet- unie zelf als in de rest van de wereld. Dat valt te begrijpen en wel om twee redenen. It de eerste plaats heeft het nieu we bewind in het Kremlin tijd nodig om zo geruisloos moge lijk in het gehele land de aan hangers van Chroesjtsjef uit te schakelen. En voorts heeft het er belang bjj, dat er geen schokkende dingen in de we reld gebeuren, voordat de Amerikaanse presidentsverkie zingen van 3 november a.s. achter de rug zijn. Wat de Sow- jetunie betreft zullen zich waarschijnlijk gedurende de eerstkomende weken geen bij zondere ontwikkelingen in de wereld voordoen. Eerder mag worden verwacht, dat men in het Kremlin in deze periode met veel nadruk zal verklaren, dat de grondslag van de Russi sche buitenlandse politiek niet is veranderd. Hoe de nieuwe leiders in het Kremlin zich zullen gedragen als de Amerikaanse presidentsver kiezingen achter de rug zijn, is een groot vraagteken. De uitslag van de stembusstrijd in de Ver. Staten zal er wellicht grote invloed op hebben. uitspraak, die ook niet gloednieuw is, wijst in de richting van een poging, de scherpe kantjes van het Russisch-Chi- nese conflict af te slijpen. Van een poging, communistisch China op een wereldconferentie van communistische partijen uit te stoten, kan geen sprake meer zijn, omdat er eenvoudig geen meerderheid voor te vinden zou zijn. En het ligt dus in de lijn der verwachtingen vooral na de uit spraak van Brezjnef dat de strijd op het ideologische front zal voortdu ren en mogelijk slechts zal uitlopen op een veroordeling van het agressieve karakter van de Chinese communisti sche denkbeelden. Er is echter ook een andere mogelijkheid, nl. die van toenadering tussen de Sowjetunie en communistisch China. Daarbij zouden de leiders in Moskou zich gedwongen kunnen zien, het vreedzame karakter van de door Chroesjtsjef gevolgde politiek te laten varen. En dit zou een verscherping van de houding ten opzichte var westelijke wereld tot gevolg kunnen hebben. Dit laatste is echter zuiver specula tief. En wat de veranderingen in de Sowjetunie betreft doen we er best aan, de ontwikkelingen op de voet te volgen en er niet op vooruit te lopen. Zoals de zaken er op dit ogen blik voorstaan is er dus een sterke aanwijzing, dat de nieuwe machtheb- Mao Tse Toeng, de opperste leider" van communistisch China neemt een parade af. De val van Chroesjtsjef is voor hem een aanmoediging, op de ingeslagen weg voort te gaan. ca£ In onze eerste beschouwing naar J aanleiding van het ontslag Chroesjtsjef hebben we geschreven, dat met name wat betreft de verhou- hli dingen binnen het communistische kamp communistisch China inbe grepen bepaalde veranderingen mo- Q| gelijk waren geworden. We voegden er aan toe, dat daarbij de vraag naar voren kwam, of deze wijzigingen van grote invloed zouden zijn op de be- j trekkingen tussen de Sowjetunie en de h-t westelijke landen. Uit de verklarin gen, die in de afgelopen dagen ir Moskou werden gepubliceerd valt nog niet veel op te maken. Dat is echter vaak het geval geweest met medede- is^lingen van de zijde van het Kremlin, ^a, Zo kan men afwisselend een gerust stellend woord aan het adres van de Verenigde Staten en in verband met de situatie op Cuba een felle - aanval op het Amerikaanse imperialis- la4 me vernemen. Ten aanzien van communistisch China wordt eenzelfde gedragslijn ge volgd. Om te vermijden dat het ont slag van Chroesjtsjef wordt uitgelegd irnl als een capitulatie voor de eisen van de Chinese leiders worden de aanval len op Peking voortgezet. Geen datum Ook het feit, dat de nieuwe leiding in het Kremlin de door Chroesjtsjef geplande wereldconferentie van munistische partijen zal doorzetten, behoeft niet te worden uitgelegd als een aanwijzing, dat de Russische poli- tiek ten opzichte van rood China on leed gewijzigd is gebleven of zal blijven, ritjl Het valt op, dat geen datum wordt te0 genoemd. Van de voorbereidende bij et I eenkomst op 15 december werd tot- st i dusver geen gewag meer gemaakt. Het j is dan ook waarschijnlijk, dat een n i eventuele bijeenkomst pas volgend I jaar zal beginnen, omdat men in het f Kremlin gelegenheid wil hebben om de koerswijziging, waartoe zij waar schijnlijk besloten hebben, voor te be- I reiden. We wezen er vorige week al op, dat Chroesjtsjefs politiek aan alle II kanten was vastgelopen, met name wat betreft het in bedwang houden van communistisch China. Zelfs zijn laatste vertwijfelde po ging, het regime van Peking uit de communistische wereldbeweging te wip pen, bleek tot mislukken te zijn ge doemd, toen langzaam maar zeker al zijn „vrienden" zowel binnen het Sow- jetblok als daarbuiten, hem in de steek lieten. Bij de verwelkoming van de Rus- sische kosmonauten viel gisteren jn I Moskou reeds op, dat de nieuwe par tijleider Brezj. ef een politiek van vreedzame coëxistentie, ontwapening en gelijkheid onder de communistische partijen proclameerde. Een dergelijke bers in het Kremlin hun uiterste best gaan doen, het gesprek met communis tisch China weer op gang te brengen. In de eerste plaats zal gestreefd wor den naar een zo snel mogelijk herstel len van de breuk in de gelederen van het wereldcommunisme. Met lede ogen heeft men in de Sowjetunie moeten toezien, hoe communistisch China er steeds meer in slaagde, de wereld in twee kampen te verdelen, nl. van blanken en niet-blanken. De Sowjetu nie werd met de westelijke „kapitalis tische" landen over een kam geschoren en in de strijd om de niet-verbonden landen. In Azië, Afrika en Latijns- Amerika staan Russen en Chinezen tegenover elkaar en zijn de Chinezen aan de winnende hand. Als over drie weken de Algemene Vergadering van de Ver. Naties weer te staken. En het ligt dan ook voor de bijeenkomt, is de mogelijkheid niet j hand, dat zij weinig toeschietelijk zul- uitgesloten, dat communistisch Chine- hen zjjn. in dat geval komt men in het se vertegenwoordigers zullen wordenKremlin toch weer voor een beslissen- toegelaten om de plaatsen in te nemen, j de keuze te staan. Klaarblijkelijk had die totdusver nog werden bezet door j Chroesjtsjef deze beslissing al geno- afgevaardigden van Tsjang Kal Sjek j men. Hij stuurde regelrecht aan op op Formosa. Dit zou de positie vaneen breuk met communistisch China Peking tegenover Moskou nog meer en op betere relaties met het Westen, versterken. President Johnson: President Johnson heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse politiek na de machtswisseling in de Sowjet unie en de kernproef in China geen wijziging ondergaat De president, die na een bijeenkomst met de leiders van de twee partijen in het Congres, de voorzitters van de voor naamste commissies en hoge regerings functionarissen, een persconferentie hield, zei dat minister van defensie McNamara de parlementaire leiders in kennis had gesteld van de defensieplan nen waarbij rekening is gehouden met de nieuwe ontwikkeling die door de Chi nese kernproef is geschapen. Johnson zei een gesprek te willen heb ben met de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken wanneer deze vol gende week naar Washington komt voor een gedachtenwisseling met zijn Ameri kaanse ambtgenoot. IOp het vliegveld van Moskou werden de drie- kosmonauten verwelkomd door de nieuwe partijleiders. Op de voorgrond v.l.n.r. Komarof. Jegorof en Feoktistof, gevolgd door v.l.n.r. I president Mikojan, partijleider Brezjnef en premier Kosygin. vooral af van de houding, die de Chi-| nese communistische leiders zullen aannemen. Zij zullen de verwijdering van Chroesjtsjef uitleggen als een er kenning van de nederlaag, die de Rus sische premier heeft geleden bij zijn pogingen, communistisch China onder de duim te houden. Zij hebben reeds zoveel vorderingen gemaakt, dat zij geen enkele reden hebben, hun opmars deze politiek om te buigen en wellicht het conflict tussen beide lan- opnieuw een zuiver ideologisch karak ter te geven. Nu China zijn eerste kernproef heeft genomen, op het punt lijkt te staan, tot de Verenigde Naties te worden toegelaten en zijn minder waardigheidscomplex eindelijk kan kwijt raken wil men in Moskou trach ten, de leiders in Peking tot rede te brengen. Van het succes of het falen van deze pogingen zal veel afbangen. witter dan wit Minister Luns heeft gisteren in Rome met zijn Italiaanse collega Saragat diepgaand velerlei pro blemen besproken die voor Ne derland en Italië van belang zijn. Na afloop van de conferentie ver klaarde de Nederlandse bewinds man zeer tevreden te zijn. Op nieuw is gebleken dat de Neder landse en de Italiaanse regering wat politieke inzichten betreft zeer eensgezind zijn. Minister Luns was erg benieuwd geweest de opvattingen van zijn Italiaan se collega te vernemen na de jongste ontwikkeling in de Euro pese politiek, zo verklaarde hij tegenover de pers. Minister Luns ontkende dat de Ita liaanse regering binnenkort met een plan Samenwerking laat niets te After dinner? DROSTE pastilles altijd welkom! Het Witte Huis krijgt aan de buiten kant een fris kwastje verf. Wit is de kleur. En die verf mag wel bijzonder wit worden genoemd. Ze is gemaakt volgens regeringsvoorschrift. Het werk kost 28.300 dollar en is aangenomen door een plaatselijk schildersbedrijf. Het Witte Huis wordt om de vier jaar geschilderd. Wanneer de nieuwe pre- ------ januari betrekt xlet Voor de eerste maal is dit najaar de top van de Etna met een sneeuwlaag bedekt. Terwijl het in Catania nog heerlijk weer was daalde het kwik op de Etna maandag tot het nulpunt. Rome de zorg dat een Europese poli tieke samenwerking supranationale trek ken zal moeten vertonen en dat niet een van de partners alleen de toetreding van nieuwe leden onmogelijk mag kunnen maken, aldus deze verklaring van mi nister Luns. In goed ingelichte kringen in Rome bestaat na de besprekingen van gisteren sterk de indruk dat er voorlopig, en zeker tot het einde van het jaar, geen vorderingen op de weg der Europese po-j litieke samenwerking te verwachten zijn. Dit zou ook gelden voor beslissingen in zake de M.L.F. (Multilaterale kernmacht van de Navo). Minister Luns heeft gisteren ook in het Vaticaan een bezoek gebracht aan Paus Paulus. Hij legde het bezoek af op verzoek van de paus. Deze had de wens te kennen gegeven de Nederlandse minister te spreken toen hij vernomen had dat minister Luns maandag in Rome was voor overleg met zijn Italiaanse col lega Saragat. Minister Luns reist vandaag naar Lon-j zonder slaap te verwekken! Gordon Walker, zal ontmoeten. kalmeert de zenuwen wensen over HET enige squadron van de Amerikaanse luchtmacht dat onder operationeel bevel staat van een buitenlandse mogendheid, nl. het 32ste squadron, dat is gelegerd op de vliegbasis Soesterberg, is op 1 november a.s. tien jaar in ons land. Dit feit zal worden gevierd met een ontvangst en een diner op 30 oktober en met een parade op 31 oktober in het Amerikaanse kamp Nieuw Amsterdam op Soes terberg. De samenwerking tussen de Ameri kaanse en Nederlandse militairen laat volgens de commandant van dit squadron, de 44-jarige luitenant-kolonel Galvin S. Nicely, niets te wensen over. Die sa menwerking is zelfs zover mogelijk door gevoerd. Amerikanen en Nederlanders bijv. doen samen dienst in de „alert hangar", cfe speciaal gebouwde hangar waar een aantal Amerikaanse Delta Dag gers met vliegers en grondpersoneel en een aantal Nederlandse Hunters met vliegers en grondpersoneel gereed staan om bij het eerste alarm op te stijgen. De voor deze wachtdiensten aangeweze nen blijven een deel van de dag of een etmaal in de bij de hangar behorende I De 25-jarige prins Mi chael van Griekenland derde in de lijn van troonopvolging van de Griekse troon heeft gisteren afstand gedaftn van zijn troonopvolgings- recht om met de dochter van een Griekse indus trieel te kunnen trouwen. Koning Konstantijn heeft een desbetreffend ver zoek van de prins inge willigd. Konstantijn en zijn gemaal, koningin Anne-Marie, die verleden week van hun huwelijks reis in Athene zijn terug gekeerd, zijn gisteren aan een tournee door het land begonnen om de koningin aan het volk voor te stel len. I Op een begraafplaats in Limburg, in de West- duitse deelstaat Hessen, is eergisteren een monu ment onthuld ter nage dachtenis van de 240.000 soldaten van het Zesde Duitse leger die bij de gevechten om Stalingrad zijn gedood of werden vermist. Het gedenkteken bestaat uit graniet en weegt 18 ton. Een nis be vat aarde van het slag veld. De enige inscriptie luidt: „Stalingrad". Het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, heeft dit weekeinde in aanwezigheid van de Portugese president, ad miraal Thomas, in Aldea- davilla. aan de Spaans- Portugese grens, de grootste stuwdam van West-Europa in gebruik gesteld. De dam is 140 meter hoog. De capaciteit van de energiecentrale aan de voet van de dam bedraagt 2Vi miljard KWU per jaar. Ook de aangrenzende stuwdam van Bcmposta, die op Portugees gebied ligt, is in gebruik gesteld. I Het in zo korte tijd be kend geworden Neder landse zangeresje, Ciska Peters, is gistermogen van Schiphol naar Ame rika vertrokken. In New York zal het 19-jarige tieneridool op liet hoofd kantoor van de UNICEF haar onlangs verschenen grammofoonplaat „Don't press that button mr. K" aanbieden aan de inter nationale organisatie. De helft van de opbrengst van liet plaatje waarop zij de onbekende heer „K" ervan probeert te weerhouden op de knop te drukken, die een atoombom tot explosie kan brengen, is bestemd voor UNICEF. I Frank Frigenti, eertijds de rechterband in Chica go van de beruchte ben deleider. Al Caponc, is gisteren na een langduri ge ziekte in een zieken huis in Rome overleden. Frigenti. die 60 jaar is, werd in 1952 uit de VS als ongewenst persoon gedeporteerd. vertrekken: zitkamer, bureau's, slaapka mers en keuken. Het alarm wordt via geluidsignalen gegeven; een bepaald1 sig naal voor de Amerikanen, een ander voor de Nederlanders. Gaat cr een alarm dan openen de hangardeuren zich in dertig sekonden. In die halve minuut i6 bij de vliegtuigen ieder al in efficiënte actie. Drie minuten na het alarm zijn de toestellen reeds in de lucht Er wordt veelvuldig geoefend. Ook wordt alarm gegeven wanneer boven ons land een militair vliegtuig in moeilijkheden dreigt te komen omdat bijv. de radio- „aokimji,' i j_ ||g uitgevallen. verbinding met de grond verstanden te voorkomen. Het Ame rikaans van de Amerikanen en het Engels van de Nederlanders zorgt zo dan wel eens voor kortsluiting ztjn opgetreden als men In de afgelopen jaren zijn helaas stige ongelukken gebeurd met toestellen van het squadron. Het ernstigste ge beurde op 14 november 1957, toen een door luitenant-vlieger, Rezh Mohammed, boven Hilversum met de schietstoel ver laten Super Sabre terecht kwam op ge bouwen van de kolonel Van der Palm- kazerne te Bussum. Door het neerstor tende vliegtuig werden vijf Nederlandse militairen op slag gedood en een 15-tal gewond. Vlieger Mohammed, die enkele weken daarvoor boven het IJselmeer uit dak van een ander huis. Nieuwe vrienden? DROSTE pastilles altijd welkomlNj^ Geluidshinder De commandant n s zich zeei hinder dueJH... zaken, want hij woont dicht genoeg bij de basis om dat te hebben ondervonden en te ondervinden. Om overlast te voor komen of te verminderen, is het vliegen aan beperkingen onderworpen. Huisvesting Het kamp Nieuw Amsterdam, een groot, van de basis Soesterberg afge scheiden. gedeelte van vele hectaren, be vat naast de basis vele bureau's, werk plaatsen en alles wat verder bij een vliegbasis hoort, een kerk. een lagere school, een theaterzaal voor ontspan- ningsspelen. In tegenstelling met de Amerikaanse vestigingen overal elders woont er geen enkele Amerikaan in dit kamp. Al het personeel woont in de I omgeving, in Den Dolder. Soest. Huis ter Heide, Soestduinen. Utrecht. Amers foort en verder. Een vijfentwintigtal ge zinnen. dat geen woonruimte heeft kun nen vinden, woont permanent in hotels. De huisvesting van de Amerikaanse militairen is voor luitenant-kolonel Ni cely een groot probleem. Hij is er diep van doordrongen dat de woningnood in Nederland schrikbarend is. Hij moet echter, als commandant van het 32e squadron, er voor zorgen dat dit squadron te allen tijde kan voldoen aan de eisen die de Nederlandse luchtverdediging stelt. Luitenant-kolonel Nicely zou daar om in het belang van de dienst zeer ge baat zijn met een 300 wooneenheden in het kamp Nieuw Amsterdam. Dat be hoeven geen huizen te zijn, aldus de of ficier, maar woonruimten die voor het personeel, de gezinnen, hot onderwijs van de kinderen, veel thans aan de dag komende bezwaren zouden ondervangen. 1 (De Amerikaanse kolonie telt ruim 2500 personen). Kortsluiting Een ander probleem in de over het algemeen zeer goede verstandhouding tussen dc Nederlandse bevolking en de Amerikanen vindt luitenant-kolonel Nicely de taal. De Amerikanen spre ken Amerikaans aldus de commandant, geen Engels zoals velen menen: een Amerikaans met veelal typische zegs wijzen en met „slang" die ook door dc Engelsen niet wordt begrepen. Het Amerikaans personeel krijgt, als het I in Nederland komt. les in Nederlands. maar dat is niet voldoende om mis- 1646) Van allerlei beroemdheden *en van 2 vette kapoenen, daarna zijn, dank zij de kroniekschrijvers, kwamen 4 gebraden patrijzen met allerlei feiten bekend geworden, die witte kool, na welk fandamentje de ons zij het dan een flauwe -- in- eigenlijke maaltijd kon beginnen. Die druk geven van het leven dat zij ge- ving aan met 4 kleine soepjes, één leid hebben. Van Karei V heb ik bijv. van 6 tamme duiven, één van hane- een volslagen andere voorstelling kammetjes, één van patrijsvogel en nadat ik kon kennis nemen van het een crème van fijngehakt kapoenen- feiL dat hem in de vastendagen van vlees. Daarna volgde een gebraden etentje werd aangeboden, kalfsfricandeau van 28 pond, geg.r- 1536 bestaande uit 25 soepen. 58 warme schotels en 73 kou de spijzen. Op dit menu moet men het in de vasten ge ruime tijd kunnen uithouden. dunkt TOCH IS WFT ZO! neerd met 12 braden woudduiven. Een kippenragoüt. 3 vette getruffeerde kippen. 2 gegril leerde kalkoenen en patrijs voltooide dit sluitstuk. Niet het sluitstuk van de maaitijd. Want de hoofdschotel moest i nog komen. Deze Ook Lodewijk XIV kon in de vas tentijd gezellig tafe len. Om niet al te erg te verzwakken, werd gevormd door het gebraad, be- gebruikte hij vooraf een versterkende staande uit 2 gemeste kapoenen, vleesbouillon, getrokken van 4 pond 9 eenden. 9 duiven en 9 patrijzen, rund- 4 pond kalf.- en 4 pond var- alle op verschillende manleren behoorde toebereid en geflankeerd door oflicteel niet lot het diner, dat ge- 1 gr„ie patelen van verschillende heel vleeslooe waj en slechts bestond soort. Helemaal voldaan was Lode- 1 '"P". gekookt, kreeft. wljk dan blijkbaar no, ntrt. want oil eon melksoepje. 2 schildpadden. 4 de koninklijke archieven blijkt, dat verschillende groenlensoepen. 4 ge- „p ,iln hevel nog 8 schotels werden braden longen. 2 gebakken baarren. Ingelast, t.w. 4 patrijren met Spaan een gefarceerde snoek, gekookte mos- en kippenpastei. Ook het ge- selen on ros gebraden pietermannen braad moesl op rijn lost nog met Z Na dese Inleiding kwam de hoofd- snippen en 2 talingen worden aange- schot bestaande uit een halve ver- vuld. se gekookte zalm. Mocht Lodewijk na Hoewel deze koninklijke hollebolle dit karige etentje 's nachts van hon- Gijs natuurlijk niet alle schotels leeg gcr wakker worden, dan kon hij op at, zal het toch wel niemand verwon- zijn nachttafeltje nog 3 broden. 2 deren dat de man zich voortdurend Hessen wijn en een karaf water vin- zwaar overat en ziek werd. Na zijn den (waarschijnlijk als demonstratie herstel bereidde de stad Parijs Va£rk°ïin^ onthouding). hem dan ook een feestelijk banket Wie bekend is met de wijze, waar- van...236 gangen! op Lodewijk XIV zich op norma- Trouwens, ook de burgers wisten ie dagen voedde, zal onmiddelijk moe- er in die tijd raad mee! ten toegeven, dat bovengenoemd menu uitermate karig was. Hij Daarover een volgende keer. placht de maaltijd te laten vooraf Nadruk verboden. gaan door een stevige soep, getrok- H Pétillon MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN aangesloten bij de coóperetieve centrale raiffeisen-bank le utrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5