RYNBENDE'S VIEUX DE DOKTER aan 't woord GANGMAKER VOOR Voorlopige statistieken Gereformeerde Kerken Verdieping van het werk bevordert dienstbetoon ^amenliikkm,blad Document over priesters door concilie verworpen n» gtNTÖfjjl Een woord voor vandaag Geschiedenis van Jezui en de apocalyptiek Nederland heeft een chr. cultureel studiecentrum SUK UW PIJN WEG MET EEN 2 DINSDAG 20 OKTOBER 1961 In 1963 traden 124 rooms-katholieken toe Vorig jaar zijn 76 gereformeer den overgegaan naar de Rooms- Katholieke Kerk en traden 124 rooms-katholieken toe tot de Ge reformeerde Kerken. Dit blijkt uit de zojuist verschenen voorlopige statistiek van de Gereformeerde Kerken in Nederland over het jaar 1963. Huwelijken met een partner uit de andere kerk vormen de voornaamste factor in dit kerkelijk grensverkeer. Verreweg de mees ten die de Gereformeerde Kerken verlieten, namelijk 58 van de 76, waren dooplid. Overgangen Het grootste aantal overgangen in ker kelijk Nederland treft men aan tussen de hervormde en de gereformeerde kerken. Zo registreerde men in 1963 bij de gere formeerden 1534 nieuwe leden, die af komstig waren uit de Hervormde Kerk. Omgekeerd gingen 1341 gereformeerden over tot de Hervormde Kerk. Opvallend is, dat ook binnen wat men wel de ge reformeerde gezindte noemt, de Gerefor meerde Kerken aanzienlijk meer leden uit andere kerkgenootschappen ontvan- ten dan dat er naar vertrekken. Bewegingen Naar de Christelijk Gereformeerde Kerken gingen bijvoorbeeld 170 leden van de Gereformeerde Kerken over. maar omgekeerd traden 315 christelijk gere formeerden toe tot de Gereformeerde Kerken. Voor wat de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) betreft is dit ver schil nog veel groter: 405 nieuwe leden de de verschillende gewegingen als de jehova's getuigen adventisten is, wat overgangen he- blBtafthèSt"! Merkwaardig is, dat drie gereformeer- de coördinatie den overgingen tot joodse gemeenten.Hervormde Kerk Verder werden 702 personen die tot geen enkele kerk behoorden, gerefor meerd. Daarentegen verlieten 519 le den de Gereformeerde Kerken zonder enige nieuwe kerkelijke bestemming. Hervormde persraad start het werk de publiciteit der Hc i Het uitgangspunt was. dat er op vele plaatsen en door vele instanties binnen de kerk véél gepubliceerd wordt. Soms doeltreffend, soms minder goed, een en kele keer ronduit slecht. Na besprekin gen met die organen van bijstand, die veel in de publiciteit treden, besloot de Raad voor pers en publiciteit een com missie in te stellen, die hier de helpen de hand kan bieden. De commissie be staat uit Ds. L. H. R. Ruitenberg, her vormd perspredikant, voorzitter, en de heren J E v.d. Boon (Hervormde Jeugdraad), secretaris en A. v.d. Mei den, '„Kerk en Wereld"). Zij wil helpen de kerk in al haar ge ledingen wegen te helpen vinden, waar nodig en gewenst, om beter dan tot nu toe met haar publikaties voor de dag te komen. De noodzaak hiertoe behoeft we'nig betoog. De wijze. waarop de kerk zich in het gedrukte woord en beeld uit, bepaalt mede het beeld van de kerk in haar geheel. De commissie wil adviezen geven aan wie er om vragen. Zij kan verwijzen naar instanties, die voor bepaalde op drachten in het bijzonder in aanmerking komen: daartoe heefö zij de grote er varing van de leden der commissie. De commissie heeft zelf geen uitvoerend bu reau, wel de mogelijkheid om bij aller lei acties druktechn'sche adviezen te geven. Wie behoefte heeft aan zulk een advies hetzij voor een goed uitgevoer- Afri- de folder, hetzij voor een grote actie of om vernieuwing van de kerkbode kan hier terecht. Sommige adviezen van openbare manifestaties, druktechnische aard zullen een matigeoververzadiging van de In totaal ontrokken zich vorig jaar 2592 leden aan de Gereformeerde Ker ken, erwijl het totaal aantal toegete- den leden 3604 bedoeg. Hievoo is in 524 gevallen de volwassendoop bediend, Afrikanen gaan zelf persbureau oprichten Het bestuur van de derde unie van Afrikaanse persbureaus heeft gisteren het ontwerpplan voor de oprichting van een Pan-Afrikaans persbureau aanvaard. In een communiqué wordt gezegd, da' het ontwerp zal worden aangeboden aan de Algemene Vergadering van de unie die in december in Jaoenda wordt ge houden en dat het later zal worden voorgelegd aan de organisatie kaanse eenheid. Het bestuur zegt dat de niei ning in Afrika nog steeds in handen van buitenlandse persbureaus. Het wenst vergoeding nodig maken. Voor inlichtin- markt de Afrikaanse staten die het nationale J- persbureau reeds het monopolie hebben gegeven van de verspreiding nieuws, geluk. Centraal Bond vergaderde gen of eerste tot de secretaris het ordinatie commit. i Surinamestraat 4, Den Haag. vieux speciaal*** fÉÜÜH§. Hij stelde, dat de moderne mens dik wijls naar een psychiater gaat met pro blemen welke in feite voortkomen uit zijn! normale groei naar volwassenheid, d.i.l werkelijke vrijheid van de ziel. Zulk een ontwikkeling gaat met moeiten en dik wijls daartoe te herleiden lichamelijke of geestelijke ziekteverschijnselen gepaard. Zij deden dus beter, naar hun pastor te gaan. indien deze ook het moderne pastoraat verstaat. Dit verstaan houdt in, dat de pastor moet kunnen luisteren en moet onderkennen dat niet ,,dc" mens bestaat, maar dat iedere mens afzon derlijk een unicum is en dat dus elk contact met hem ook tot een unieke twee-eenheid moet leiden. En daaraan ontbreekt het nogal eens. Ds. Aalders wil hiermee niet de licha melijke ziekte ontkennen, noch het recht tot medische bestrijding daarvan, n hij wil beide resp. toch uitsluitend als gevolg en behandeling, van de tuurlijke groei naar volwassenheid De therapie daarvoor ligt zijns ziens echter in het pastoraat. Maar de hulp van de pastor wordt niet meer ver staan omdat deze niet meer in verstaan bare taal kan zeggen, waar het om gaat: ■olgé'ns *fltattïten* vastgestelde ken hij dat wel, dan aou dat ook de ziek- - te van het lichaam genezen. ..Daarom keer ik my niet tegen de medische wetenschap en hulp", aldus ds. wende men zich j Voor de Centraal Bond geldt dit niet.I Aaiders, ..maar wel tegen al die e Publicists co- want buiten het vergaderen dat hy doetI ^^^'Sfhe tabjetteri Boon. blijft - hij zo actief, dat slechts gebrek, I aan mankracht en geld remmen kunnen DOEL OEWEL de Centraal Bond voor inwendige zending en christe lijk maatschappelijk werk al meer dan 60 jaren op voortreffelijke wijze particulier en kerkelijk ini tiatief heeft gebundeld, bestaat er toch behoefte om door bezinning op specialisatie, door studie, ver breding en verdieping van de ar beid te komen tot bevordering van het dienstbetoon aan reformatori sche kerken en verenigingen ten behoeve van het maatschappelijk werk. Dit betoogde de voorzitter van de Bond. prof. mr. dr.. I. A. Diepenhorst gister middag in de rede welke hij aan het be gin van de jaarvergadering van de Bond, in Utrecht gehouden, uitsprak. Op zijn bekende geestige wijze stelde prof. Diepenhorst, dat de vraag wel eens rijst of niet vele verenigingen worden vereenzelvigd met het meedraaien in de t pillen tegen pij- i slapeloosheid. Deze zouden eerst pastoraal moeten worden bekeken, zou men heel wat overijlde heelkun de, privé toegepast, kunnen voorkomen". N.V. DISTILLEERDERIJ V/H SIMON RYNBENDE ZONEN - SCHIEDAM (Van onze onderwjjsredactie) yANMIDDAG heeft in de Am sterdamse Westerkerk de rector magnificus van de Vrije Universiteit, prof. dr. R. Schip pers, ter gelegenheid van de 84ste stichtingsdag van de V. U. een rede gehouden. De rectorale In totaal hebben de gezamenlijkeoratie van prof. Schippers Was steenkolenmijnen vijfhonderd Zuidslaven getiteld ,,De geschiedenis van lutherse kerken verspreiden tegen Kerst mis een gezamenlijke kerstuitgave in ons land. Het blad is een combinatie van De Open Deur (hervormd-luthers) en van Onderweg (gereformeerd). In een oplage van bijna een half miljoen zal het ver schijnen. Dit is het eerste zichtbare resultaat van pogingen, die reeds jarenlang onderno men worden om te komen tot meer aamenwerking op het gebied van de evangelisatielectuur met name van her vormde en gereformeerde zijde. De naam van het blad is eenvoudig: „Kerstfeest 1964". Het is uitgevoerd in suggestieve kleurendruk en het wijst, zowel met foto's als artikeleq o.a. op de verantwoordelijkheid van de rijke landen voor de arme. Uitgangspunt is daarbij de kerstboodschap van Christus' komst de gehele werelc KUNSTGEBIT OftAOE* VAN (El Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door tdirompelen van het tondvlee* Alleen^ de tandart» 1^ In «toot he» wee Indien' U zldi niet onmiddellijk tof de tondort» kun hel sdioonspoelen von Uw gebit en oeeft geen zuurvorming onder de ploot. Het vormt een zodit, en gehemelte en doet het gebit goed vo.tzitten, zodot men even gemakkelijk kon «ten.^proten ',dt BEN TOF?) ver'diuiven, loiziMen"*'^.. doch donk zij DENTOFIX. Verkrijgboor bij Apotheker» en D ogiiten. Twee belangrijke beslissingen werden gisteren in Rome geno men door het Vaticaans concilie. In de eerste plaats werd het document dat over de priesters is opgesteld verworpen en naar de commissie teruggestuurd voor een geheel niëutfe'bewerkirtg. In de tweede plaats hebben de bis schoppen zich gekeerd tegen excessen in de heiligenverering. Terwijl het concilie zeer belangrijke dingen gezegd had over de bisschoppen, die samen met de pr de kerk regeren, en een rapport had aangenomen over de gewone gemeenteleden, dat meer bevat dan ooit door de R.K.Kerk is uitgespro ken, kwamen de priesters er vond men maar bekaaid af. Het oorspronke lijke ontwerp achtte men op een vorige zitting te juridisch. Er werd opdracht gegeven om het geheel en meer pastoraal om te werken. Nu was op de tafel van de bisschoppen een kort stuk gelegd met twaalf stellingen. Zij vonden het te kort. Met 1199 tegen 930 stemmen werd het afgekeurd Er zal een geheel opzet gemaakt moeten worden, die pas op een volgende zitting aan dé orde kan worden gesteld. totf tegen acht stemm t werd de plaatselijk* pastoors opgedragen dat zij hun gelovi gen moeten leren dat de juiste heiligen verering inwendig m niet uitwendig moet zijn. Erkend werd dat de heiligen verering in sommige plaatsen in het ver- J leden buitensporig en zelfs heidens was geweest. De heiligen moeten gezien wor den. zegt het schema, als voorbeelden Patriarchen Tevens kwamen nog weer eens die Oosters-orthodoxe kerken ter sprake die met de Rooms Katholieke Kerk ge ünieerd zijn. Hoewel de Oosters Ortho- Niet te ontkennen valt echter, dat ook Gtatewn rijn 81 Zuidri.ven op hot deze Bond in wezen en betekenis niet al- vl,e*veld Zuid-Limburg gearriveerd. Het tyd goed wordt begrepen: door wat dn- zijn de eerste arbeiders die door de j yerschüllgre om.tander» tal hij rich ech-; „„amMillJke steenkolenmijnen geworven ter niet van zfon stuk laten brengen. De Bond kent samenwerking 10 goed als de ll)n ta mannen worden te geweldloze strUd waarin hU betere be- werk gesteld in de ondergrondse werkei trekkingen met andere Instanties, de per- van de mijnen, soon van de tegenstander respecterende, bevecht. Zeer veel. werk is e schappelijk terrein. stipte een en ander aan: bevordering de geestelijke volksgezondheid, zorg het misdeelde kind. het probleem de vrije tijdsbesteding waarmee ve len geen raad weten, de bestrijding van de eenzaamheid van bejaarden. Was het vroeger ongeschreven wet, dat ten al het maatschappelijke werk in ..zuilen" opdeelde, tegenwoordig valt te erkennen, dat sociale arbeid voor een zeer groot deel in algemene zin kan worden verricht. Maar als het er om gaat. de mens in christelijke zin door het leven te helpen, dan zijn daarvoor j ook bepaald christelijke instanties nodig, al kan men dan toch ook tot op grote hoogte met andere levensbeschouwelij ke instellingen samengaan. Jezus Christus zegt soms dingen die we niet verwachten. Dat wordt een verlamde tot Hem gebracht. We lezen ervan i Marcus 2. Vrienden hebben bijzonder veel moeite om de ma door het dak naar beneden te laten zakken, vlak voor de uoi ten van de Heiland. Hier is iemand die intens verlangt nat genezing. Zijn vrienden hebben er een heleboel voor ovr 01 hem te helpen. In de volle kamer zijn cynische schriftgelee\ den, die de Heiland maar al te graag op een woord willt vangen. Nu zou er een genezng moeten plaats vinden. Da was deze man geholpen, de vrienden blij en ongetwijfé zouden de schriftgeleerden er geen antwoord op hebben. I Een wonder is ons antwoord. Zo denken allen er over Christus een goed hart toedragen. En dan zegt de Heilanj „Uw zonden worden vergeven." In plaats van de schriftg leerden voor zich te winnen door een goede daad, maakt H ze kwaad. Ongetwijfeld hebben de vrienden van de man gi dacht: Hebben we daarvoor al die moeite gedaan? En mi schien tuas de verlamde in zijn hart wel even teleurgesteh Christus maakt op deze wijze duidelijk dat er iets is dat bi langrijker is dan genezing van het lichaam. Christus laat zi< dat wat fundamenteel moet veranderen is onze verhouding t God. En God wil ons vergeven. Hij wil ons weer aannemt Een mens met een gezond lichaam, maar ver van God is i wezen niet beter af dan deze verlamde, ook al beseft hij d niet. Op de voorgrond moet staan onze verhouding tot Go Hebben wij Zijn ogen op ons gericht zien, die spreken vc liefde? Weten wij ons vergeven? Dan pas is een nieuw beg mogelijk, en komt er ruimte voor alle andere zegeningen. Wij lezen vandaag: Romeinen 10 vers 1 tot 13. Rectorale oratie prof. Schippers tegen wat zij „bevooj, melchitische aartsbisschop Tawil mascua eiste zelfs de opheffing latljnse patriarchaat van Jeruzalem, dat volgens hem een voorpost is van de latinisering. De kerken van het oosten moeten vrij kunnen leven onder het gezag van hun patriarchen volgens hun dit patriarchen, en als het dan wel moet, dan moet er gesproken worden in de zin zoals dit gebeurde op de oecumenische concilies van Nicoa en Constantinopel. Het rapport over het wezen van c. kerk Is nu bijna geheel afgehandeld. Er rest nog één onderwerp, dat in het bij zonder de aand cht van de protestanten zal hebben. Er moet namelijk nog ge sproken worden over de plaats van Ma ria in de kerk. De wijze waarop op vorige zitting van dit concilie over haar is gesproken heeft protestanten nauwe lijks kunnen bevredigen. Een belangrijke vraag is of zij ir rapport „Middelares" genoemd zal den. Ook vele moderne r.k. theologen verzetten zich tegen die benaming. r te doen op maat- geworven. Vijftig Griekse arbeiders zijn Prof. Diepenhorst inmiddels gaan werken bij het stikstof- bindingsbedrijf van de staatsmijnen. Mo menteel werken meer dan duizend Ma rokkanen in de Nederlandse mijnen, van wie de helft bij particuliere mijnen. De mijndirecties zijn over de prestaties van de buitenlandse arbeiders goed te spre- Jezus en de apocalyptiek". Uitvoerig behandelde prof. Schippers de invloed van de apocalyptische be schouwing van de geschiedenis op de manier, waarop in de synoptische evan geliën (Mattheus, Marcus. Lucas) de schiedenis van Jezus wordt verteld. De doxe Kerken felle kritiek hebben op deze niet al te grote gemeenschappen i gelovigen, schijnen zij zelf ook aller lei bezwaren te hebben tegen de Rooms Katholieke Kerk met wie zij zich vere nigd hebben. iprekers namens deze kerken hebben zich in de Sint Pieter duidelijk verzet Verantwoorde evangelische activiteit echter verlangt ook de chrlsteiyke organi satievorm. Daarmee Is de noodzaak var het bestaan van de overkoepelende Cen traal Bond in zijn dienstbetoon aan kerk en instelling bewezen. Verdieping breding van inzichten en arbeid z ter zyn waarde kunnen verhogen, vooral, omdat tegenwoordig In sommige kringen de neiging bestaat, de Centraal Bond in zijn betekenis te vervvaarlozei ZIELZORG Ds. C. Aalders uit Den Haag. verbon den aan de Utrechtse Universiteit vooi de pastoraal-psychologische leergangen, hield een rede over „De mens in de ziel kunde en in dé zielzorg". Uitvoerig be schouwde ds. Aalders de ontwikkeling de psychologische begrippen: de mei beschouwing, waarop deze wetenschap steunt, heeft in de loop der eeuwen nog al eens wijzigingen ondergaan. Ds. Aal ders noemde verschillende methoden welke bij de moderne zielkunde worden gehanteerd, zulks in een strikt weten schappelijk betoog. Ook schetste hij daar in de huidige verhouding mens-ziel-sa- menleving. om daarna de betekenis van de zielzorg te beschouwen. Drie congressen in dit seizoen ren een christelijk cultureel studiecentrum. Dit centrum wil een studie- en bezinningcentrum zijn voor studenten uit protestants- christelijke kring die zich profes sioneel bekwamen op een der ter reinen van de kunst en voorts ook voor hen die reeds op de onder scheiden terreinen van de verschil lende kunsten werkzaam zijn. Vanuit het centrum zullen boven dien allerlei activiteiten worden ont wikkeld die ten doel hebben de kunst zinnige en culturele vorming in de meest uitgebreide zin onder het pro testants-christelijke volksdeel te be vorderen, zoals door het beleggen van conferenties en congressen, kadertrai ning en zomercursussen, bibliotheek en documentatie, alsmede door het publikaties en Drie congressen zullen in het komende seizoen onder auspiciën en met steun van de stichting worden georganiseerd door een aantal studenten aan de Vrije Universiteit. Deze congressen zullen wor den gehouden in het conferentie-oord „Op Gouden Wieken" te Scheveningen. Moderne kunst Het eerste congres heeft tot onderwerp: de moderne kunst, en wordt gehouden op vrijdag 6 en zaterdag 7 november. Als sprekers zullen onder meer optre den de literator-criticus C. Rijnsdorp. het a.r. Eerste Kamerlid H. Algra en de Belgische kunstenaar Paul van Hoey- donck. exposant op de tentoonstelling „Nieuwe Realisten" die de afgelopen zo mer in Den Haag is gehouden. Het tweede congres van de stichting C.C.S. wordt op 12 en 13 februari van het volgende jaar gehouden en "het derde op 9 en 10 april 1965. Er is een speciale commissie van aan beveling gevormd, waarin de volgende personen zitting hebben genomen: de ministers prof dr. J. E. Andriessen en mr. B. W. Biesheuvel, en voorts dr. J. Bosch, dr E. Dlemer, dr.- H. A. Schu ring, da. J. H. Velema, prof. dr. G. J. de Vries en prof. dr. J. Zijlstra. Het is nog niet bekend waar het studiecentrum de finitief sal worden gevestigd. Kerk-collecte voor christelijke sport Dezer dagen hebben alle kerkcraden een verzoek ontvangen om een collecte te houden op zondag 25 april 1965 als begin van de actieweek van het Chr. Nationaal Sportfonds, welke onder de titel „Steunt Samen Sport" gehouden zal worden van 25 april t.m. 1 mei 1965 Via alle publici teitsmedia zal ook in 1965 aandacht van ons volk worden gevraagd voor de nood van de christelijke sportbeweging. Te vens zal door middel van kranten en folders de aandacht op de actie S.S.S worden gevestigd. De verwachting is, dat nog meer kerken zullen inhaken op de collectezondag. De christelijke sportbe weging heeft dringend geld nodig. Zij kan het geheel nooit zelf financieren als men bedenkt, dat van de 112.000 leden ongeveer 80 procent jeugd is! Kadervor ming is dus van het grootste belang. Dit staat als eerste punt op de urgentielijst. Christelijk Nederland krijgt straks weer gelegenheid om te bewijzen, dat het dc christelijke jeugdvorming ter harte gaat en dat er een sportbeweging is, die zich wil laten leiden door Gbds Woord. Ook in 1965 krijgen wij de kans o geven. Ds. Van der Steen naar Hoenderloo Met ingang van 1 januari is ds. H B van der Steen benoemd tot geestelijk verzorger van het jongenshuis Hoender loo. Het vertrek van ds. A. W. Lenderink naar Den Haag, had een vacature doen ontstaan. Ds. Van der Steen is thans als secreta ris verbonden aan de Hervormde Jeugd raad te Utrecht 'J Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Hulst: B. J. Blaauwen- draad. kand. te Utrecht: te Harskamp: Haverkamp te Groenekan. Aangenomen naar Kolderveen en Dinx- Tvecn: A. de Leeuw, kand. te Utrecht, e bedankte voor Beusichem en voor itwijkWaardhuizen. Bedankt voor Sint Annaland: H. A. v. Siooten te Voorthuizen: voor Klaziena- i: B. W. Vermaat te Sint Nicolaasga; Oudeschoot—Oranjewoud: A. ter Steege te Burum: voor Mijdrecht: W. F der Staat te Zevenhoven (Z.H.). stafdocent i de J. A. Kwast te Ruinerwold—Koe- kange. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te H.I. Ambacht: A. Hofman Zeist. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Eindhoven: W. Steenbergen te Meppel. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Beroepen te Eenrum: M. C. Schepman te Arnhem, die dit beroep ook VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Leeuwarden: Buurman te 's-Gravenhage. Tot vice-voorzitter van de landelijke raad voor gereformeerde sociale arbeid is benoemd dr. H. van den Berg uit Baarn Dr. Van den Berg. die wetenschappelijk ambtenaar voor de sociologie Vrije Universiteit te Amsterdam is. pro moveerde vorig jaar op een proefschrift over de sociologie van de hulpverlening. Ook is hij docent geweest aan gereformeerde academie voor sociale Vragea op Medisch gebied sendee aaa de redactie fas ens blad met linksboven op de envelops „Medische rubriek". Antwoord op vragen van algemeen belang wordt In deae rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze r/eg gewenst Is, geschiedt per brie*. sociale academie De Horst te Driebergen, beid „De Nijenburgh" te Baarn. Sinds enige jaren is er weer een hoofdstuk toegevoegd aan de toepassingsmogelijkheden van de techniek in de geneeskunde. Het is een hoofd stuk waarvan het sluitstuk nog lang niet is ge schreven, en waarvan men in de naaste toekomst nog veel zal kunnen verwachten. Wij doelen op de mogelijkheid een hart, dat door bepaalde omstan digheden niet efficiënt klopt, zó te beïnvloeden dat een regelmatig kloppen weer gegarandeerd is. Een ingreep die zonder een verregaande ontwikke ling in de techniek nooit zou kunnen slagen. Deze gangmakervoor het hart die men in medi sche kringen „pacemaker" noemt is een staaltje technisch kunnen, toegepast in de geneeskunde. as nader in te gaan op deze gangmaker, is het noodzakelijk in enkele woorden iets over het hart te vertellen. Iedereen zal wel weten, dat het hart een ongeveer vuistgrote ruimte is omgeven door spier weefsel. Deze ruimte is in vieren verdeeld. Twee ruimtes boven men noemt het de boezems en twee ruimtes daaronder, de kamers. Door de spier werking wordt het bloed via kleppen van de boezems naar de kamers getransporteerd. De gehele linker helft is van de rechter helft gescheiden. Door de linkerhelft stroomt het bloed naar het lichaam, terwijl rechts het bloed naar de longen wordt gestuwd, alwaar het o.a. zuurstof uit de ademhalingslucht opneemt. Dit zuurstofrijke bloed vloeit naar de linker boezem waar het opnieuw de beschreven weg volgt Wanneer het bloed de zuurstof aan de lichaamweef sels heeft afgegeven, stroomt het door de aders terug naar de rechter boezem. Op deze manier is het gehele circuit gesloten. Het afwisselend samentrekken van eerst de boezems en daarna de kamers geschiedt door een prikkelcen trum in de spier van de rechter boezem. De prikkels die hier zonder invloed va« buiten worden opgewekt, verplaatsen zich via zenuwdraadjes naar de linker boezem en de kamers, waardoor deze zich na elkaar samentrekken. Hierdoor ontstaat de „stroming" in het bloed. Nu kan het bij bepaalde aandoeningen gebeuren, dat er ergens in dit prikkelsysteem een blijvende beschadiging is opgetreden, waardoor de boezems en kamers niet meer na elkaar worden samengetrokken, of zelfs een van de ruimtes in het geheel niet meer wordt samengetrokken. Deze situatie is voor de pa tiënt ernstig en levensbedreigend. In sommige van deze gevallen kan de „gangmaker" levensreddend zijn met batterijtjes. Deze batterijtjes transistors leveren regelmatig een stroomstootje af. dat tussen de twee electroden een electrisch stroompje doet ont staan, waarop het hart zich samentrekt, wanneer deze electroden op de hartspier zijn vastgehecht. Hoewel men aanvankelijk de stroombron buiten het lichaam hield mede door het zware gewicht der batterijen kan men tegenwoordig de transistor, die niet groter is dan een lucifersdoosje, in de buikwand hechten. Eens in de vijf jaar moeten de batterijtjes vernieuwd worden, zodat het kleine apparaatje door middel van een kleine chirurgische ingreep uit de buikwand moet worden verwijderd, en vervangen. Nu zal het bekend zijn, dat de hartslag van de mens sneller wordt bij inspanning, omdat he lichaam meer zuurstof vraagt. Ook hieraan heeft men gedacht bij de vervaardiging van de „pacemaker". Normaal zendt de pacemaker 65 prikkels per minuut naar de electroden, doch men kan ook een andere „versnelling" kiezen, wanneer men zich méér dan normaal inspant. Men behoeft slechts op een bepaalde plaats een klein meegevoerd magneetje te houden en de gangmaker gaat automatisch op een prikkelfrequentie van 85 over. Ook het terugschakelen geschiedt weer met dit magneetje! Zo geschreven lijkt het allemaal betrekkelijk een voudig, doch dat is het allerminst. Ons lichaam gedoogt nu eenmaal geen vreemde stoffen. De pace maker en de draadjes, evenals de electroden worden vrij snel omgeven door bindweefsel, waardoor de werking wordt geremd. Ook de kans op infectie of draadbreuk door de lichaamsbewegingen zijn geduchte tegenwerkers. Maar dankzij langdurig experimenteren is men er sinds twee jaar in geslaagd het aantal mislukkingen tot een minimum terug te brengen. Het gehele apparaat wordt tegenwoordig in giethars ver vaardigd waaromheen siliconen rubber is aangebracht. Hiertegen schijnt het lichaam „geen bezwaar" te hebben. Met de draadbreuk worstelt men echter nog steeds, maar gelukkig kunnen de patiënten met een pacemaker enige uren in redelijke conditie gehouden worden, wanneer onverhoopt een mankement zou optreden. Er is dan nog tijd genoeg om zich naar Leiden te spoeden, alwaar het centrum voor de pacemakers is gevestigd. Bij die gevallen waar een pacemaker in aanmerking komt, experimenteert men eerst met een pacemaker vvaarvan de electroden via de halsader worden inge voerd in het bloedvaatsysteem en doorgeduwd naar de rechter kamer. Hier ontstaat contact met de binnenkant van het hart. Wanneer deze methode voldaan heeft gaat men tot operatieve inhechting de electroden in de hartspier over. Men hecht de batterijtjes bewust in de buikwand, opdat er geen ongelukken gebeuren en omdat de kans op infectie geringer is. De pacemaker wordt in Nederland nu reeds door enige tientallen patiënten met groot succes gebruikt En dan nog even bedenken dat ons hart ongeveer 100 000 maal per dag klopt ofwel 30 miljoen maal per apocalyptische beschouwing van de geschiedenis van Jezus wordt verteld. geleid van haar schepping tot haar v einding, waarbij de laatste rechter strijd beslecht tussen het koninkrijk i God en de koninkrijken dezer wen Voor haar heeft de wereld een duii lijk begin en een duidelijk einde, geschiedenis verloopt onherhaalbaar een duidelijke richting. De synoptist evangeliën geven aan het leven en w< van Jezus de centrale plaats in di geschiedenis. Het Oude Testament wo in de geschiedenis van Jezus betn ken: hier is meer dan Salomo, mi dan Jona: zoals het was in de da( van Noach. zo zal de verschijning de wereldrechter zijn. De onvergeU bare literatuurvorm der evangeliën, uitlopen op het verhaal van de opsti ding van Jezus en dus op dat van overwinning van de laatste vijand, a stond onder invloed van deze geschil beschouwing. Met instemming haal spreker de uitspraak van Kasemann ai ..Das Evangelium bleibt ohne die Evi gelien nicht, was es ist". Tegenspraak De apocalyptische beschouwing t de geschiedenis is in volstrekte tegi spraak met het moderne Inzicht in Prof. dr. R. Schippers „Geschichtlichkelt" der existentie, i de samenhang der geschiedenis opl in een reeks min of meer los na elkaar staande situaties en de tockor van God reduceert tot de „Zukiinft keit" van de mens. Uitvoerig behandelde prof. Schipp de heftige discussie over zijn ond werp in de kring der leerlinj van Bultmann (Ebeling en Fuchs c tra Kasemann). Met grote waarderi werd gewag gemaakt van Kasemai pleidooi voor de apocalyptische schiedbeschouwing als het begin f het christelijke theologische denken. tussen volgde spreker Kasemann n; wanneer deze, bij erkenning van de gitimiteit en de onmisbaarheid van 1 apocalyptisch motief voor de Christel ke theologie, de apocalyptisch getii uitspraken in de evangeliën aan Je ontzegt. In dat verband kwamen grondslagen en methoden van de „for geschichtliche" methode ter sprake. I geheel werd g'éplaatst in de omlijstl van de vraag naar de verhouding geloof en weten. Na afloop van de plechtigheid r« oieerde de Senaat in het universitei gebouw. Keizersgracht. Israël tot Bonn: Doe wat tegen Duitse geleerdei in Egypte De Israëlische volksvertegcnwoordlgl heeft een resolutie aanvaard, waarin beroep op de Westduitse regering wo: gedaan om maatregelen te treffen, opi „een einde komt aan de misdadige I drijvigheid van Duitse geleerden Egypte". In de resolutie wordt verder het v zoek tot de Westduitse regering geril om de verjaringstermijn voor onder I Nazi-bewind gepleegde oorlogsmisdrijf van twintig jaar te verlengen. Gedurei het debat, dat in het parlement over betrekkingen met de bondsrepubliek gehouden, verklaarde premier Esjkol de weigering der Westduitse regering, i Israël diplomatiek te erkennen (in fl band met de te verwachten weers! hiervan op de Duits-Arabische betrekki gen), „Israël de morele basis van t politiek ontneemt". Esjkol zei het gewenst te achten I bondskanselier Erhard zich op de een andere wijze zou verplichten „om iets doen. opdat een einde komt aan het wl der Duitse geleerden in Egypte".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2