Nieuwe leidse Comramt Streven naar eenheid wereldcommunisme In Beek wordt Europees luchtverkeer geregeld Walker gaat naar Rusk Nederlandse tanker ramt Amerikaan Centrum voor - Vee maarschalken en zes generaals gedood coördinatie Commentaar Meer vrijheid voor de industriële bouw Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E- WEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ie ghebloven mijn hert in teghenapoet" Dinsdag 20 oktober 1964, 45ste jaargang X Zwakke wind De Bilt verwacht tot woensdagavond: Droog weer met opklaringen, maar ook wolkenvelden en plaatselijk mist. Van nacht in het binnenland weer kans op nachtvorst. Morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.15 unr). V 3,35,^ p lew. .10,05, bezorging 18.00—19.00 i Gematigde toespraak Breznjef DE SOWJETUNIE zal streven naar doelmatige veiligheid voor Europa, beëindiging van de bewapeningswedloop, versterking van de Ver enigde Naties voor de handhaving van de wereldvrede, versterking van de Beenheid in het „socialistische" kamp en van de gehele communistische he rweging. Een conferentie van alle communistische partyen moet leiden tot Bversterking en eenmaking van de communistische wereldbeweging. Dit is de voornaamste inhoud van de rede, die de Russische partijleider Brezjnef gisteren op het Rode Plein te Moskou heeft uitgesproken ter verwelkoming van de drie kosmonauten, die de vlucht met de Woschod hebben gemaakt, tjnef legde voorts de nadruk op de gelijkheid onder de communistische Irezjn partij ei ■De Russische comimwiisMadhe partij is volgens Brezjnef vastbesloten de Leni- istisohe koers te volgen in oolleotlief dderschap. Als andere landen verlan- lar vrede en als de soevereine ichten van alle naties wonden geëerbie- M, ten vrede en vooruitgang ge- raarbongd zijn, aldus de nieuwe part ij- *"-n, die vervolgden De Sowjetunie het placht, de strijd tegen imperia- en kolonialisme te Steunen". Hopvallend ÉZijn mededelingen met betrekking tot eenheid in het communistische kamp aren zo onopvallend mogelijk in de re evoering ingedeeld. Hij verklaarde: „De rzal ijveren voor de eenheid van socialistische landen op basis van uiötarisch internationalisme. Zij zal achten, de moelijkheden te overwinnen n de communistische betrekkingen op 1 en hechte basis van Marxisme-Leninds- le te versterken. Bijeenkomsten van communistische irtijen zouden ertoe bijdragen het pad effenen voor een conferentie om de oeilijkheden te overwinnen. Deze uit- i van Brezjnef woriden gezien als iwe poging, de betrekkingen met bina te normaliseren, (zie voor een ult- beschouwing pagina 5). feer een a ontvangst van de kosmonauten was niet wat men daarvan gewend Met Chroesjtsjef ontbrak een groot de vrolijkheid die anders met De 60-jarige maarschalk Sergei Birjoezof, chef-staf van de Rus sische strijdkrachten, die gisteren met zeven andere Russische op- rofficieren om het leven is ge- •n vliegtuigongeluk bij Belgrado. Verof: 3eBkome dit soort dingen gepaard ging. De ont vangst van gisteren volgde wel eenzelfde patroon als dat van vroeger, maar de uitbundige warme persoonlijkheid van de opper-ceremoniemeester uit het ver leden ontbrak. Gisteren werden de ruimtevaarders be groet door een rij politici met strakke gezichten. Brezjnef omhelsde en kuste de mannen wel, maar deze „kuise en puriteinse kussen" waren niets vergele ken bij de warme omhelzingen die de beerachtige Chroesjtsjef op dergelijke momenten placht te tonen. En terwijl Chroesjtsjef met van de zijde van de held of helden van de dag was weg te slaan en samen met hem of hen in een open auto door de straten van Moskou reed, waren de kosmonauten met hun vrouwen in de open auto en reden de machthebbers in gesloten haast anonie me wagens achter hen. Dobbelaar Ook de toespraak van Brezjnef op de graftombe van Lenin vertoonde geen vrolijke losse opmerkingen, die zijn voor ganger bij feestelijke gelegenheden in zijn redevoeringen placht te verwerken. De naam van Chroesjtsjef werd niet ge noemd. Wel had Brezjnef het over de „dobbelaarsmentalitei't-die in de ont wikkeling van het ruimitevaart-.pro.gram- ma de boventoon had gevoerd Misschien, dat Chroesjtsjef deze opmerking heeft gehoord eigens in de Sowjetunie bij zijn tv-foestel. Receptie De grootste receptie die de Sowjetunie gisteravond in het Kremlin ter ere van haar drie nieuwe ruimtevaarders gaf, overtrof alle ontvangsten die ooit in het land voor bezoekende staatshoofden wer den gegeven. Op de tafels langs de wan den van de prachtige St. Joriszaal stond tussen een rijke sortering eten en drin ken. Gewoonlijk wordt op diergelijke re cepties zoals voor de presidenten van Indonesië, India, Cuiba en Mgerije rode kaviaar opgediend. Nu was er zwar te. De receptie duurde Langer dan ge woonlijk en ook de stemming was wat opgewekter. Desondanks heerste er een zekere terneengedagenheid over de dood van maarschalk Birjoezof diie bij een vliegramp bij Belgrado in Joegoslavië om het leven was gekomen (zie elders in dit nummer). Erhard Vermelden we nog dat de Westduitse kanselier Erihard in een vraaggesprek met de Alflgemeine Zei tong van Madmz heeft verklaard, bereid te zijn de nieuwe Russische leiders te ontmoeten „als zij een uitwisseling van gedaöhten nuttig achten". Zoals men weet, zou Chroesjtsjef in de komende maanden een bezoek aan Bonn hébben gebracht. De nieuwe Britse minister van bui tenlandse zaken, Gordon Walker, zal volgende week maandag en dinsdag een bezoek aan Washington brengen op uitnodiging van zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Londen deel de mee, dat Walker met Rusk kwesties van gemeenschappelijk belang zal be spreken en regelingen zal treffen voor verder overleg. Naar verwachting zal ook het Amerikaanse voorstel over een multilaterale kernvloot ter sprake ko men. De Labourpartij is t^gen de vor ming van een dergelijke kernmacht ge kant. Wellich^ zal °°k de Brits-Ameri kaanse overeenkomst van Nassau onder werp van gesprek vormen. De Britse so cialisten hebben bij de verkiezingscam pagne laten weten, nieuwe onderhande lingen hierover te wensen. Krachtens de overeenkomst zullen de Verenigde Staten Groot-Britnnnië Polaris-raketten zon der atoomkoppen leveren voor zijn nieuwe kern onderzeeboten. De bekende Amerikaanse ruimte vaarder John H. Glenn is gekozen tot directeur van de Royal Crown Cola Co. Hij zal daarom binnenkort zijn ontslag als Amerikaans marinier moeten indie- Twee volle tankschepen zijn gisterenvoorgedaan, waarbij twee kustvaarders in de namiddag even buiten Ancho-'zijn gezonken. Om kwart over negen rage (Alaska) met elkaar in botsing stootte het 2697 ton metende binnenva- gekomen. Uit de dikke zware rookwol-rende Duitse schip Ruhrstein op de kust- ken, die onmiddellijk na de botsing op- vaarder üunda, die zonk. De uitgevaren stegen, schoten vlammen omhoog. reddingboot H. H. Meier uit Bremerha- Van de Nederlandse tanker Sirrah, ven heelt een man uit het water ge- eigendom van V-v Nevelt* Gomiriaan |haald. Bovendien meldde tegen negen te Rotterdam (12.463 ton) pakte het uur de Nunez de Baiooa dat dij een aan- anker niet, zodat hij in botsing kwam varing de 163 ton metende Duitse kust- met de Santa Maria, die ongeveer een vaarder Dorle uit Hamourg was gezon- halve mijl van de kade voor anker lag. ken. Drie bemanningsleden van deze Volgens ooggetuigen voer de Sirrah icuscvaaauer zijn sieivo. na ongeveer een half uur weg uit de nog twee worden vermist vlammenzee. Het zag ernaar uit, dat men het schip op het strand wilde zet ten. De Sirrah leek niet te branden, aldus ooggetuigen. De 168 meter lange Amerikaanse tan ker Santa Maria (11.291 ton) moet als verloren worden beschouwd. De brand is op de achtersteven van dit schip ont. staan. De Sirrah had brandstof vooi straalvliegtuigen aan boord. De Santa Maria was geladen met verschillende aardolieprodukten. Elk schip had een ca paciteit van circa 135.000 barrels. Een Amerikaanse zeeman wordt vermist. Op de Weser Nederland definitief aangewezen Nederland is definitief aangewezen als het land waar een centrum zal worden gevestigd van het luchtver keer in West-Europa. Als plaats van het centrum van „Eurocontrol" is de luchthaven Zuid-Limburg aange wezen. Het is de bedoeling dat het centrum coördinerend zal optreden voor de luchtverkeersleiding in de hogere luchtlagen boven de Benelux- landen en de Bondsrepubliek, waar Iljoesjin vloog tegen berg Het toestel waarin de chef-staf der iische strijdkrachten, de 60-jarige rschalk Sergei Birjoezof gisteren iet zeven andere Russische opperoffi- eren) om het leven is gekomen, (een joesjin 18) is, misleid door de mist, gen de berg A vela gevlogen. Het toe- el raakte een boom en kwam bran- :nd neer op een plek, ruim 200 meter ®der de top van de omstreeks 600 Beter hoge berg, die ong-veer 20 km fcn Belgrado is gelegen. Alle 29 in- Ittenden kwamen om het leven. De feestelijkheden van de 20e herden- an de bevrijding van de Zuidsla- hoofdstad zijn in verband met de ip afgelast en de stad Belgrado rouwt dagen. De Russische opperofficie- die met maarschalk Birjoezof om het kwamen, zijn maarschalk Jadof. en generaals Zjdanof. Mironof, Sjkodoe- Kraftsjof, Bocharof en Sjaloet- Maarschalk Jadof was in oktober commandant der Russische troepen, leraal der pantserstrijdkrachten Zjda- was commandant van het vierde itserkorps en speelde in oktober 1944 i belangrijke rol bij de bevrijding van ilgrado Maarschalk Sergei Birjoezof, vroeger bevelhebber der Russische raketstrijd krachten. was behalve chef-staf der strijdkrachten van de Sowjetunie ook vice-minister van defensie. Hij was al sinds 1926 partijlid. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vervulde hij verscheidene commando-functies. Na de oorlog werd hij regionaal bevelhebber in de Sowjet unie en in 1954 benoemd tot commandant der Russische troepen in Oostenrijk. In 1955 volgde zijn benoeming tot maar schalk. Neem risico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voor de doe het zeiver een. zeer druk luchtverkeer wordt onderhouden met straalverkeers- vliegtuigen en waar ook zeer vele supersone straalvliegtuigen van vele luchtmachten opereren. „Eurocontrol" is de naam voor een supranationale luchtverkeersleiding voor de luchtlagen boven de zesdui zend meter, boven de Bondsrepubliek, Engeland, de landen van de Benelux en Frankrijk. De luchtvaartdiensten in deze zes landen kwamen op grond van het feit dat naast de straaljagers nu ook al enige jaren verkeersvliegtuigen met straalmotoren op zeer grote hoog te vliegen, tot de conclusie dat er in het belang van de vliegveiligheid In één oogopslag Christelijk cultureel stu diecentrum pag. 2 Na Chroesjtsjefs val pag. 5 „Mannheim": minder mooi maar echter pag. 9 Frans Hals-zaak pag. 9 Olympische Spelen pag. 11 en 13 Op rijksweg 31 in Nieuw-Leusen is gisteren een verkeersongeluk gebeurd. aarbij de 64-jarige mevrouw P. de Jong-Bouwland uit Groningen om het leven is gekomen en drie personen wer den gewond. De auto, waarin ze zaten werd aangereden door een personen auto uit tegenovergestelde richting, die een vrachtwagen met aanhanger wilde passeren. maatregelen moesten worden geno men. Gingen de plannen aanvankelijk in de richting van twee luchtverkeersleiding centra in de Bondsrepubliek, waarvan een na verloop van tijd zou vervallen het andere het centrum zou worden, het beraad dat de regeringsdelegaties der landen met deskundigen sindsdien in Brussel hebben gevoerd heeft ertoe ge leid dat er een centrum zou kunnen wor den gesticht in Limburg en later een ander in Luxemburg. Het centrum van „Eurocontrol" in Zuid- Limburg krijgt de beschikking over radar- en telecommunicatie-apparatuur. Zoals men bij de opleiding tot vlieger ge- bruik maakt van vluchtnabootsers, zo i: thans voor het onderrricht van de Ame rikaanse Eurocontrol-luchtverkeersleiders een nabootser in de maak die in B tigny bij Parijs zal worden opgesteld. Extra huizen De in het „Eurocontrol"-centrum w kende personeelsleden zullen in de omge ving worden gehuisvest in 175 extra bouwen woningen. Met algemene stemmen ging de raad van ministers gisteren akkoord met het voorstel van staatssecretaris Keyzer een „Eurocontrol"-verkeersleiding i trum te Beek bij Maastricht te vestigen en wel op een terrein dat het eigendom van het ministerie van defensie. De ministers gingen er ook nog mi akkoord, dat in het nieuwe areaal op Schiphol een afzonderlijke verkeerslei- dingsdienst voor de hogere luchtlagen (boven 20.000 voet) in bedrijf wordt ge steld. Deze zal onder verantwoordelijk heid van „Eurocontrol" aldaar werken totdat het centrum te Beek in functie treedt. In het centrum te Beek zullen 400 func. tionarissen te werk worden gesteld, 100 Nederlanders, 100 Belgen en 200 Duitsers. Aangezien de samenwerking ook de mili taire luchtvaart betreft zullen zich onder hen 125 militairen bevinden. Het bedrag dat met het vestigen van het centrum in Beek is gemoeid, bedraagt 40 a 45 miljoen gulden. Het zal over de modernste appa ratuur beschikken en regelend gaan op treden voor het luchtverkeer op grote hoogte boven Nederland, België en 'noordelijke helft van West-Duitsland. Nederland heeft in het Olym pische hockeytoernooi met 22 van India verloren. Tegenover de morele steun van zeker hon derd landgenoten, onder i prinses Beatrix, op de tribune, heeft het Nederlandse elftal alle ongeluk gekregen, die een ploeg naar kan hebben. Op de foto links moedigt prin ses Beatrix haar landgenoten aanterwijl zij rechts de handen voor het gezicht slaat na teleurstellend spelmoment. VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Lierenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135 Wordt Algemene Vergadering VN uitgesteld Latijns-Amerikaanse delegaties bij de V.N., die zich beijveren uitstel van de Algemene Vergadering te verkrijgen, hebben gisteren een deputatie benoemd die andere V.N.-leden hierover zal pol- Naar uit doorgaans betrouwbare bron wordt vernomen bestaat er grote kans dat men zal besluiten de Algemene Ver gadering later dan 10 november, de oor spronkelijk vastgestelde datum te laten beginnen. De voornaamste aanleiding zou zijn het dreigend conflict tusen oost en west over het stemrecht van de Sowjetunie, die weigert by te dragen aan de V.N.- kosten voor vredesoperaties. Ook de jong ste ontwikkelingen in de communistische wereld worden genoemd. Trein ontspoord na botsing met vrachtauto Vanmorgen om kwart over zeven is op en onbewaakte overweg tussen Deurne n Helmond een trein uit de richting Helmond op een vrachtwagen gereden en büna in zijn geheel ontspoord. Er heb ben zich géén persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het treinverkeer in beide richtingen is gestremd. De dienst wordt nu met bus sen onderhouden. Matroos verdacht van poging tot doodslag De 19-jarige dienstplichtige matroos C. is gisteravond in Amsterdam gear- restered op verdenking van poging tot doodslag. Hij heeft zijn vroegere verloof de, de 18-jarige J. R., toen zij met een vriendin op straat liep vastgegrepen en haar naar de eerste etage van zijn ouder lijk huis gesleurd. Daar wierp hij haar op een bed en zette haar een mes op de keel. De vader van het slachtoffer, die het meisje woonde tegenover de matroos zijn dochter wilde ontzetten werd door H. mishandeld. De politie was op tijd aan- wezig om de matroos te overmeesteren. DeKoninklijke marechaussee heeft de zaak in onderzoek genomen. TVTADAT in Rusland de persoons- wisseling zich in gematigd com munistische stijl heeft voltrokken, beginnen, zij het nog schoorvoetend, de verwijten tegen de afgezette lei der los te komen. Veel heeft het nog niet om het lijf. Van Chroesjtsjef wordt nu gezegd, dat hij te veel als een amateur heeft geregeerd, dat hij zijn ministers te weinig in zijn maatregelen heeft gekend en dat hij zijn familieleden te veel op de voor grond heeft geplaatst. Het valt alles nogal mee en het lijkt nauwelijks voldoende voor een zo ingrijpend besluit. Hier echter dient de buitenstaander te bedenken, dat Chroesjtsjef zich in het buitenland, ook onder de communisten daar. sympathie had verworven. Uiteraard niet overal. Dezelfde politiek die hem in de satellietstaten in aan zien deed stijgen maakte hem in het evengoed communistische China ver dacht. Welnu dat laat zich verstaan dat de nieuwe leiders zich in een moei lijke situatie bevinden. Te zwaar aangedikte verwijten tegen hun voorganger klinken China aange naam, de anderen echter onaange naam in de oren. Het incasseringsvermogen van een communist reikt weliswaar ver, er zijn niettemin grenzen. De verwij ten zullen voorlopig wel een be perkt karakter blijven dragen: te belangrijker wordt de diplomatie achter de schermen. f)OK het nieuwe Labourbewlnd In Engeland krijgt het niet ge makkelijk. Het heeft van de kiezers een uiterst krappe meerderheid meegekregen. Dat moet op de be paling van het beleid van Invloed zijn. De verkiezingsuitslag heeft bewezen dat velen niet dan aarzelend hun stem aan de socialisten hebben ge geven. Anderen hebben gekozen wat voor hen het zekere tegenover het onzekere was en bleven conserva tief De leiding van Labour staat nu voor de moeilijke keus van hetzij een omzichtige politiek te voeren die de aanwas niet afschrikt en een volgend maal de meerderheid mogelijk iets groter maakt hetzij een meer uitgesproken politiek die met name de meer radicalen in eigen ge lederen zal bevredigen. Een feit is namelijk dat ook de La bourpartij innerlijk een grote ver scheidenheid vertoont. Zij kent een niet te verwaarlozen linkervleugel die de neiging heeft zich maar al te zeer te laten gelden. Gezien de problemen waarvoor hij staat, zowel in eigen land als op het vlak van de internationale poli tiek, zou Wilson stellig meer vrij heid wensen in de bepaling van de te volgen koers. Die vrijheid is hem slechts betrekkelijk gegund gewor den. Des te meer zal hij moeten be schikken over wijsheid. In een zieknhuis in Weert is gis termiddag ten gevolge van een hem gis termorgen bij een verkeersongeluk op gelopen verwonding, de 68-jarige land bouwer P. J. Gubbels overleden. De man was, toen hij met zijn fiets van een oprit van zijn woning de Ittervorterweg opreed, gegrepen door een passerende bestelauto. Extra woningcontingenten Om de gelegenheid te openen voor een optimale woningproduktie door fabrieken heeft de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid de ge- industrialiseerde woningbouw en de aanvullende woningbouw buiten dc verdeling van het woningbouwpro gramma voor het jaar 196 gehouden. In 1965 zullen gemeenten of groepen van samenwerkende gemeenten, die door behoefte of structuur daarvoor in aan merking komen, industriële woningen kunnen bouwen of gebruik kunnen ma- ken van additionele bouwcapaciteit bui ten het woningcontingent om, dat hun door Ged. Staten zal worden toegewe- Minister Bogaers heeft dit vandaag de gemeentebesturen meegedeeld. De voor 1964 gevolgde methode, w. bij aan een aantal gemeenten de plichting is opgelegd tot het afnemen gefixeerde aantallen geïndustrialiseerde woningen, heeft in de praktijk niet ge heel bevredigend gewerkt. T")E kanowedstrijden op de Olympische Spelen in Tokio zijn be gonnen en niet ongunstig voor de Nederlanders. Het duo Geurts-Hoekstra werd in de series tweede en plaatste zich direct voor de halve finale. Bij de herkansing kwamen Geurts in de K 1-klasse en de Nederlandse ploeg in de K 4-klasse eveneens in de halve finale. Voor het overige is er maar weinig goeds over de Nederlanders te vertellen. De wiel renners behouden hun kansen op het Olym pisch metaal, doch de wedstrijden op de baan moesten wegens de slechte weersge steldheid worden uitgesteld tot morgen. Eef Kamerbeek, onze tienkamper, die na de vijf onderdelen van gisteren op de 16e plaats was geëndigd, is vanmorgen niet aan de start voor het zesde onderdeel gekomen. Kamebeek heeft een ichiasch-aanval. tGerda Kraan ten slotte liep in de finale i<| van de 800 meter dames mee, doch finishte ...J met een matige tijd als zevende. Olympisch nieuws op de pagina's 11 en 13. Plannen voor Industriële en aanvullende 'j woningbouw buiten bezwaar van het I toegewezen contingent zullen door het ministerie slechts in overweging worden genomen, indien zij aan de volgende voorwaarden voldoen: de plannen moeten passen ln het algemeen planologisch beleid en de ste- debouwkundige voorschriften; de plannen moeten passen ln een re delijk spreidingspatroon, zowel ten aan zien van de behoefte als ten aanzien van de overige woningontwikkeling: de uitvoering op korte termUn van de plannen moet verzekerd zijn (be schikbaarheid van bouwgrond, tijdig bouwrijp maken van terreinen, aanleg van wegen voor het vervoer van de wo ningelementen, enz). Er zal voorts gestreefd worden naar ^.i zodanige verdeling over de drie wo- ningbouwcategorieën, dat het grootste deel wordt gerealiseerd in de gesubsidi eerde sectoren. Wat de prijs van de kwaliteit betreft, zullen de geïndustrialiseerde woningen moeten voldoen aan dezelfde eisen en voorschriften, die voor de overige wo ningbouw gelden. Met name zal voor de wonigwetbouw de toctsingsprijs niet mo gen worden overschreden. Voor de pre miewoningen zal moeten worden vol daan aan de voorwaarden van de Pre mieregeling De bouwkosten van wonin gen in de ongesubsidieerde sector mo gen in het algemeen niet meer dan f 35.000 bedragen. Om tot een redelijke spreiding van dit soort woningbouw te bomen .heeft de minister voor vier groepen van provln- cies een aantal woningen aangegeven als richtlijn voor de mogeiyk te ontplooien activiteit. Hij heeft dit aantal ter kennis gebracht van de colleges van Ged. Sta ten. Dit aantal bedraagt voor Groningen, Friesland en Drente 1100, voor OverUssel en Gelderland 1900, voor Utrecht, Noord- Holland en Zuid-Holland (zonder Nieuwe Waterweggebied) 5500 en voor Zeeland. Noord-Brabant en Limburg 2000 wonin gen. Daarnaast zij in het totale woning, contingent van 9000 voor het Waterweg gebied 2000 geïndustrialiseerde woningen begrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1