Gemeenten kunnen voor de komende f> jaren bouwplannen maken Brest Vertrouwen in bestuur belangrijker dan kennis Paus Paulus naar India Herdenkingsdienst Kerk en Vrede NCRV MET NIEUWE PROGRAMMA'S Braspartijen r /ft £&ft ÉLOftde Kil 7 Zelfde aantal woningen voor provincies De minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid heeft het in 1965 in aanbouw te nemen aan tal woningen als volgt verdeeld 0 Van de minimaal 95.000 en maxi maal 100.000 woningen (exclusief de zogenaamde vrije-lijdswoningen)die volgens het bouwprogramma 1965 in aanbouw genomen kunnen worden, 15zijn er 78.500 over de provincies ver deeld. 0 Elke provincie heeft in totaal het zelfde aantal woningen toegewezen ge- j kregen als voor 1964. De contingenten die de gemeenten hieruit toebedeeld I krijgen, zijn tevens richtcontingenten voor de twee volgende jaren. Zo kun nen op basis van de toewijzing voor f-a 1965 reeds bouwplannen worden voor- H bereid voor 1966 en 1967. V 0 Buiten de 78.500 woningen om, die thans over de provincies zijn verdeeld, zullen door de minister rechtstreeks aan daarvoor in aanmerking komende gemeenten in totaal 10.500 woningen worden toegewezen voor het realise ren van geïndustrialiseerde woning bouw en van zogenaamde additionele bouwcapaciteit. I i 0 Bij wijze van proef zal aan bepaal de categorieën van gemeenten meer vrijheid worden gegeven in het ver schuiven van de hun toegewezen con tingenten naar andere woningbouw- 1 sectoren. Volgens het bouwprogramma 1965 zul len tot uitvoering kunnen komen: 45.000 woningwetwoningen, 25.000 premie-wo ningen en 25.000 ongesubsidieerde wo ningen, in totaal 95.000 woningen (exclu sief de zogenaamde vrije-tijdswoningen). lipt Dat aantal zal tot maximum 100.000 wo- f Ti ningen worden verhoogd naarmate het Ij voortschrijdende 12-maandstotaal van de ot: einde 1964'begin 1965 gereedgekomen l woningen de 95.000 overtreft. Verschuiving contingenten mogelijk Zuid-Hollapd krijgt 17.890 woningen toegewezen en wel 9.280 woningwetwo ningen. 4.970 premiewoningen en 3.640 voor de vrije sector. De cijfers voor Zee land zijn: 750 woningwetwoningen. 400 premiewoningen en 200 woningen ir vrije sector. De provinciale besturen kunnen eigen inzicht gecombineerde toewijzingen aan agglomeraties of groepen samen kende gemeenten doen. Een aantal gemeenten In het gebied van de Nieuwe Waterweg krijgt voor 1965 uit het provinciale contingent weer 9.000 woningen toegewezen. Dit geschiedt op grond van de in 1962 gegeven garan tie. dat die gemeenten in de daarop vol gende drie jaren bij wijze van proef en onder bepaalde voorwaarden gezamen lijk kunnen rekenen op een contingent van 9.000 woningen per jaar. :en Vrije keuze Op grond van het advies van de missie die met de woningverdeling is belast, heeft de Minister besloten voor het jaar 1965 bij wijze van proef bepaal de categorieën van gemeenten een vrijere keuze uit verschillende woningbouw sectoren te geven. Daarom zullen De besturen der gemeenten welke totaal 110 woningen toegewezen krijgen geheel vrij zijn te beslissen, in welke sector of sectoren zij hun contingent willen (doen) realiseren; de besturen der gemeenten welke een totale toewijzing van 1130 woningen ontvangen hebben de bevoegdheid ten hoogste 20% van die toewijzing naar keuze aan te wenden. De eventueel hieruit voortvloeiende Accountantsdag N.I.A. Prof. Zijlstra: niets nieuws (Van onze parlementsredactie) Wat hebben de economische wetenschap en de praktijk van het sociaal-economisch beleid nu in concreto aan de Uitkomsten a> van de sociaal-psychologische U1 onderzoekingen? Deze vraag be- gdtl heerste zaterdagmorgen op de A Accountantsdag van het Neder- enf lands Instituut van Accountants in het Scheveningse Kurhaus de discussie tussen prof. dr. E. Zahn (G. U., Amsterdam), prof. dr. J. Zijlstra (V. U., Amsterdam) en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven tei) (Kath. E. H., Tilburg). idl Prof. Zahn gaf een toelichting op VI rijn preadvies over „Volkshuishouding is» en overheidsbeleid in het bewustzijn B' der burgers", waarna prof. Van der 1 4 Ven en prof. Zijlstra met hem in de- bat traden. VOOROORDELEN n 1 Prof. Zahn stelde dat de gemiddelde er staatsburger- in feite niet in staat is tot een objectieve oordeelsvorming over het overheidsbeleid en de zaken van de volks huishouding. Omdat zijn kennis onvol- doende, oppervlakkig en fragmentarisch is, wordt zijn oordeel subjectief. Oor- Mi deelsvorming wordt zodoende vóóroor- deelsvorming en vooroordelen hebben de eigenschap dat ze geprononceerder naar voren worden gebracht dan objectieve standpunten. Dit verschijnsel moet men niet dra matiseren, maar het onderstreept wel noodzaak Van een grondige, zij het populaire voorlichting, die de burger te pas komt in de alledaagse omstandig heden van zijn levenskring. Zo'n voor lichting wordt een fundamentele eis in onze moderne, pluralistische maatschap- Hoe ingewikkelder onze maatschappij wordt, hoe minder de burger in staal is 1"| het goed functioneren -3J eratie en maatschappij niet afhankelijk, ma Een arbeider raakt met de bediening van een ingewikkelde machine volledig i vertrouwd zonder ook maar iets te we- ten van de diepere geheimen van het rj( mechanisme. Zo is het ook in de ver houding van de burger tot het sociaal- economisch overheidsbeleid en het sa-| menspel van de maatschappelijke orga-1 nisaties. .Vertrouwen daarin wordt voor de burger belangrijker dan veelzijdige kennis van zaken, het wordt als het ware een substituut voor kennis, maar een veelzijdige voorlichting over zaken helpt i in belangrijke mate dat vertrouwen te] creëren", aldus prof. Zahn. „BREDE WEG" Prof. Zijlstra stelde eigenlijk een j rhetorische vraag toen hij vroeg wel- i ke bijdrage een rationeel economisch beleid van de sociaal-psychologische i onderzoekers mag verwachten. De voormalige bewindsman van financiën maakte er geen geheim van dat hij persoonlijk geen nuttige bijdrage ver-1 wacht. Eerder het tegenovergestelde. Het afstemmen van het beleid op j sociaal-psychologische gegevens geeft geen moeilijkheden, maarhet is I wel de absoluut zekere weg naar de inflatie". Daarom gaf prof. Zijlstra toch maar liever de voorkeur aan de ,.\veg van de kille, koude cijfers boven] de brede weg van de sociale psycho- betreffend wetsvoorstel met open in gangsdatum begint men al schande te roepen over het uitstel en na een maand spreekt men met diepe verontwaardi ging over de minister van financiën die zoiets durft te doen. Moet men door deze sociaal-psychologische gegevenheid zijn beleid laten corrigeren? Dat betekent inflatie. Kan men de spanning oplossen via een goede voorlichting? Prof. Zijl stra toonde zich daarover persoonlijk nogal pessimistisch, waar zelfs fractie leiders niet ontvankelijk voor een der gelijke voorlichting zijn gebleken. Hij kon echter niet verontrust zijn over al die bewustzijnsinhouden, houdin gen, meningen, mentaliteiten, die de oordeelsvorming van de burgers bepa len. ,,Dat wisten wij (economen) eigen lijk wel. 't Is altijd zo geweest." Niets nieuws biedt, volgens prof. Zijlstra. ook de constatering van prof. Zahn, dat „in flatiementaliteit" en optimisme over de economische toekomst (vandaag aan de dag) hand in hand schijnen te gaan. „Inflatie en optimisme gaan altijd on verbrekelijk samen. De geschiedenis le vert daarvan talloze voorbeelden (dwaze tulpenhandel enz.). Ze gaan samen, maar zo lang als het duurt." Prof. Van der Ven zag de betekenis van de sociale psychologie o.a daarin, dat ze de economie haar grenzen doet zien. De economische wetenschap vindt haar begrenzing in de keuzevrij heid van de mens. door een even grote verlaging aanvankelijke contingent in de andere sectorten); de besturen der gemeenten wier to tale toewijzing 31200 woningen be- draagt ten hoogste 10% daarvan vrijelijk kunnen gebruiken. Voor het] overige is het in het voorgaande punt; bepaalde van overeenkomstige toe-1 passing. Daarnaast blijft voor alle gemeenten de mogelijkheid bestaan om verschuivin gen aan te brengen in de categoi teën wo ningen door een ruil met een of andere gemeenten, mits de totale toewijzing aan - m gemeente tengevolge van de verschui- ng niet wordt overschreden. De toenemende spreiding van de wo- ningfabrieken over het land en het on dervangen van transportmoeilijkheden hebben de mogelijkheden van de toepas sing van geïndustrialiseerde woningbouw ook buiten de grote bevolkingscen tra verruimd. Met het oog hierop staat de minister voor de 10.500 woningen, welke volgens een geïndustrialiseerde bouwwijze of met additionele bouwcapa citeit tot stand zullen komen voor 1965 een spreiding over de volgende groepen van provincies voor ogen; Groningen, Friesland en Drenthe 1100 woning, Overijssel en Gelderland 1900 woningen, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland 5500 woningen (exclusief 2000 geïndustrialiseerde woningen voor het Nieuwe-Waterweggebied), Zeeland, Noord-Brabant en Limburg 2000 wo ningen. Krotopruiming Op een receptie ter gelegenheid van het bezoek van de Cubaanse president Dorticos aan Moskou, verschenen ook president Miko- jan en premier Kosygin. V.l.n.r. Mikojan, Kosygin en Dorticos. aanzienlijk vervanging toebedeeld. Daarom dienen de provinciale besturen er op toe te zien, dat de gemeen ten de woningen die zij voor krotoprui ming krijgen toegewézen ook werkelijk voor dat doel gebruiken. Bij het opstellen van de verdelings schema's voor de gemeentelijke contin genten is het van groot belang, dat de provinciale besturen rekening houden met de behoefte aan vervangingswoningen voor de realisatie van saneringsplannen. Aan deze beide aspecten kan wellicht nog meer aandacht dan voorheep worden besteed, omdat voor de vervanging van noodwoningen geen aparte toewijzing —eer zal plaatsvinden. Van de in 1965 in aanbouw te nemen premiewoningen kunnen de woningbouw corporaties er weer 5.000 onder gemeen telijke garantie laten bouwen. Deze wo ningen zullen evenals voorheen naar evenredigheid en ten laste van het aan de provincies toegewezen aantal premie- ningen (zg. keuze-woningen) zullen weer extra bijdragen kunnen worden toegekend. In dien een zogenaamd keuze-plan wordt gerealiseerd, zal niet alleen een contin- genttoeslag van 25% worden verleend bovendien een extra toeslag, wan- zowel de bouwkosten als de grond- kosten duidelijk lager liggen dan die van overeenkomstige woningwetwoningen. in dit het geval is, de extra toeslag af. Gisteren heeft paus Paulus tij dens een plechtigheid in Rome officieel medegedeeld dat hij eind van dit jaar naar India hoopt te gaan. Hij zal drie da gen het eucharistisch congres bijwonen dat van 28 november tot 6 december in Bombay wordt gehouden. De reis zal plaats vinden tussen 3 en 6 de cember. Paul Paulus zal de eerste paus zijn die een bezoe-k brengt aan India. In zijn rede verklaarde de paus dat het ontwaken van de volkeren op de andere continenten de noodzaak onder streept van een diepergaand en meei broederlijk gesprek met de overige leden van de menselijke familie. Daarom wil hij de geboden gelegenheid niet afslaan voor een ontmoeting met een groot volk, waarin hij de „ontel bare bevolking ziet gesymboliseerd" om de ware boodschap van het christelijk geloof te verbreiden. Het zal de tweede buitenlandse reis in een jaar zijn. In januari bezocht paus Paulus Palestina waar hij een ont moeting had met de patriarch van de Oosters-Orthodoxe Kerken, Athe- nagoras. Met dit besluit neemt de paus .een uitnodiging aan die hem vorig jaar reeds bereikte van de president van India Radhakrisjnan. In Bombay heeft kardinaal Gracias meegedeeld dat de paus tijdens zijn bezoek aan India een ontmoeting zal hebben met de president Radhakrisj nan en met premier Sjastri. Vanavond op Ned. 2 De NCRV presenteert vanavond op Ned. 2 twee roieuwe televisieprogramma's en een eenakter. Nieuw is de rubriek „Micro", een populair-wetenschappelijke reeks, gepre senteerd door George Noordhof en de vermaarde Zwitserse mdcroscopist Hans Traber, die de voor het blote oog zichtbare wereld van organismen en teriën gaan ontsluiten. Zij doen dit met behulp van een speciaal voor een tele visiecamera geconstrueerde microscoop en de zgn. Eidophor (de enorme projec tor). De eerste uitzending is getiteld „De le vende cel" en laat allerlei kleine dier tjes en platjes, die zich in een druppel rivier- of slootwater bevinden, als bizar re figuren op het scherm zien. De Ei dophor zal er op het grote scherm in de studio (men kent dat al van de uitzen dingen „Als U het mij vraagt) zelfs af en toe monsters van maken. De serie omvat in totaal zeven pro gramma's. die maandelijks achter elkaar worden uitgezonden. Ten tweede is nieuw het programma .Rendez-vous a Paris", een kaleidoscoop iran amusement en cultuur, waarin o.a. balletten, interviews met bekende kun stenaars en chansons voorkomen. In dit eerste programma treden op de schilder Karei Appel, de zanger Gilbert Bécaud. het tno Errol Parker en de filmster-auteur Peter Ustinov. Deze reeks wordt gemaakt in samenwerking met de Franse televisie. Tenslotte presenteert de NCRV van avond een eenakter, getiteld „Dominees liefhebberij", een door Julienne van der Erve geschreven televisiebewerking van het verhaal „Parson's pleasure" van de Noors-Britse auteur Roald Dahl. Het is een persiflage op de bezeten „goldrush" van handelaars en particulie ren naar het platteland, waar het kost bare antiek nog in gróte hoeveelheden bij onwetende boeren in huis staat. Een meneer Cyril Boggis, handelaar in an tieke meubelen, is zo'n stroper en hij (Van onze kerkredactie) Zaterdagavond is in de Nieuwe zijde kapel aan het Rokin in Am sterdam de openbare herdenkings bijeenkomst van „Kerk en Vrede", ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan, gehouden. Sprekers waren de voorzitter, prof. dr. J. de Graaf, dr. J. J. Buskes (ere-lid en ds. W. A. Smit (lid). logie In dit verband bracht hij de belasting- j tft verlaging ter sprake. Uit een oogpunt j van conjunctuurpolitiek is het uitstellen van deze verlaging meer dan voortreffe lijk; maar bij de indiening van een des-1 Vooral in de latere middeleeuwen men. vervolgens drie geiten, een bok werd iedere min of meer belangrij- en allerhande ander eetbaar gedier- ke aangelegenheid dankbaar aange- te. grepen om te zwelgen bij maaltij- Toch was deze wansmaak nog te den en drinkgelagen. Gastmalen en veronachtzamen, vergeleken bij het bruiloftsfeesten, gildemaaltijden en banket dat 14 jaar tevoren in Rijssel geboortefeestjes geraakten dan ook had plaats gevonden en dat als een buiten alle proporties en groeiden uit sluitstuk moet worden beschouwd tot buiten, porige braspartijen, waar- van een reeks van banketten die de van wij toch verhoudingsgewijs hofadel elkaar in wedijver aanbood, in veel grotere weelde opgevoed Het was begonnen met een eenvou- TOCH IS «*WT ZO! i geringe kos ten verbonden wa ren; bij beëindiging van deze maaltijd reikte de gastheer een krans aan de- geen die by de vol gende maaltyd als gastheer zou optre den. Een aardig ge baar, waartegen niets valt in te Elke volgende gastheer voorganger in spijzen, in het n in de pronk bod van onmatig heid in spijs en drank werd in de middeleeuwen (ui teraard bij degenen die het zich kon den veroorloven!) even weinig in acht genomen als de wijze spreuk van Hippocrates: „Alles met mate". En brengen, ook de dichtregel van Jacob van meende echter Maerlant: „Scuwe overdranc ende weelderigheid van overate" had onvoldoende uitwerking aantal genodigden op het gulzige gemoed van onze van tafclstukken te voorvaderen. Daarom werden her- fen, zodat het slotbanket te Rijssel haaldelijk bepalingen uitgevaardigd tenslotte uitgroeide tot een tafel om de overdadige maatijden te bc- schouwspel, waarvoor zelfs toeschou- teugelen. In 1390 werd te Haarlem wers van buiten de stad en van over- bljv. verordend „dat geen vrouw die zee waren overgekomen! Behalve van kinde in de kerk was gegaan, vaste pronkstukken en vermommin- meer dan vier naaste buren. de gen die te bewonderen waren, prijk- vroedvrouw en de amme. mogt ten ten op de tafels geweldige tafelstuk- eten hebben". Soortgelijke bepalin- ken, zoais een bos met bewegelijke gen golden in de 15e en 16e eeuw dieren, een weiland met bomen, een eveneens in allerlei andere steden, geheel opgetuigde en bemande kraak, zoals Brielle. Deventer, Dordrecht, een windmolen, een kasteel met een Zwolle enz. fee enz. Voorts stond op tafel een Niet alleen uit gulzigheid, maar kerk waarvan het orgel voor muziek ook door smakeloze weeldezucht wa- zorgde en de zangers in het koor hun ren de maaltijden vaak overdadig, liederen ten beste gaven, afgewisseld vooral bij edelen en vorsten. Bij de door een 28 man sterk orkest, dat bruiloft van Karei de Stoute en Mar- bescheiden in een pastei verborgen gareta van York te Brugge in 1468 was! werden nagemaakte walvissen in de Dat er ook twee eeuwen later nog eetzaal rondgeleid. Voorts was een stevig gegeten kon worden, bewees afbeelding gemaakt van de toren van Lodewijk XIV. Gorkum, waaruit vier wilde zwijnen Nadruk verboden. uit hoge vensters gesprongen kwa- H. Pétillon zich laten vertegenwoordigen, zoals de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk, de Remonstrantse Broederschap, de Doopsgezinde Broederschap, evenals de Quakers. Wel een bewijs volgens der sprekers, dat dit werk de laatste tijd in een ander licht wordt gezien. Ds. J. B. Th. Hugenholz, remonstrants predikant en een der initiatiefnemers tot de oprichting las het bijbelgedeelte, waarmee Kerk en Vrede op 8 oktober 1924 in Utrecht werd opgericht: Joh. 161—15. Elk jaardat Kerk en Vrede bestaat is er één te veel en op de dag, dat kan verdwijnen mag men ons komen feliciteren, zo begon ds. Buskes zijn herdenkingsrede. Maar al is het geen feest, toch zijn we bij elkaar om te gedenken; om te gedenken, zoals het in de Bijbel gebeurt, namelijk zich verdiepen vanuit het heden in het verleden om op weg te gaan naar de toekomstAlles in Gods licht gezien. OPGERICHT In 1924 voelden enkelen zich gedrongen het Evangelie van Jezus Christus los te wringen van het oorlogsbedrijf. Kerk en Vrede werd opgericht in een tijd, dat de kerk het vraagstuk van de oorlog liet voor wat het was. In het begin waren het bepaald geen kerkelijke representan ten, die het christen-anti-militarisme aan hingen, en de kerk heeft ze dan ook aan de kant gezet Woorden van dank vooral wijdde dr Buskes aan prof. dr. G. J. Heering. „In 1964 staan we voor problemen, die 1924 nog niet kende, toch bouwt men voort op het werk van Heering." Ook over ds. A. K. Kuiper, doopsgezind predikant, sprak dr. Buskes. „Zag Heering de politiek sociale problemen, Kuiper was de pas- Het doel van Kerk ca Vrede is nog altijd niet bereikt. Haar dienst is nog niet afgelopen, want het Is een treurig feit. dat slechts langzaam in de kerken door dringt, dat oorlog onaanvaardbaar is. Wij 'staan voor drie vraagstukken: 1. dat der oorlog en oorlogstoerusting. 2. het ras senvraagstuk en 3. dai van de wereld- honger en wereldarmoedo. VERDWIJNEND Kerk en Vrede is maar een verdwij nend klein groepje. We hebben echter in deze veertig jaar iets gezien van het geloof in Christus en de komst van zijn rijk. aldus beëindigde dr. Buskes zijn toespraak. De Amsterdamse predikant ds. A. Smit. die al sinds 1928 lid is, gaf een soort getuigenis. Uit zijn toe spraak bleek hoe moeilijk de keus in tijden van oorlog kan zijn. De laatste spreker was prof. De Graaf. Evenals vorige sprekers gaf hij blijk van zijn vreugde over het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede aan dr. Martin Luther King. (Dr. King is vice-voorzitter I van de Broederschap der verzoening; j Kerk en Vrede is hier ook bij aangeslo-i De grote fout is. de hulp van de! atoombommen vasthouden en tegelijk bidden, dat er geen oorlog komt en dan! zeggen, dat het zo moeilijk is. Het is| De kosmonauten Komarov, Feoktistov Jegorov zijn lichamelijk in dezelfde goede conditie als voor hun ruimtevlucht, heeft Tass meegedeeld. Het uitgebreide medische onderzoek dat de drie mannen na hun terugkeer uit de ruimte hebben ondergaan, is bijna af gesloten en de verschillende specialisten die hem hebben onderzocht, zijn unaniem van mening dat hun gezondheidstoestand geen wijziging heeft ondergaan. Het Amerikaanse nationale bureau voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) is van plan om geleerden met speciale be langstelling voor de reis naar de maan uit te nodigen op vrijwillige basis een op- i_:j! astronaut leiding te ontvangen i moeilijk. Voor Martin Luther King was het ook moeilijk. Hij koos tegen Niebuhr, de grote Amerikaanse bestrijder van het Sacifisme. Hij deed eerst een keuze, voor ij bleef op zijn geweldloze weg. Niemand wil vandaag oorlog. In deze tijd lijkt het doel van Kerk en Vrede overbodig. Luther King voorkwam echter tenminste een bloedbad met zijn geweld loosheid, toen een bom op zijn huis gegooid werd. Wij moeten verder. Kerk en Vrede Is nog niet overbodig. Er zijn meer instel lingen als de onze. Spreker memoreerde de rooms-katholieke Pax Christi-bewe- ging. We moeten communicatie zoeken met allen, die iets willen gaan doen in antwoord op een actueel gebod van God, aldus prof. De Graaf. gaat er, vermomd als geestelijke, op af. Bij een boer ontdekt hij een waardevolle oude tafel, die hij wrl hebben, maa geeft voor het meubel alleen orr vreemde poten te willen kopen. Maar hij loopt lelijk in de val bij de zgn. „domme U ziet in de voornaamste rollen va niet onbekende spel Guus Os ter, Hetty Berger, Onno Molenkamp, Paul Meyer en Wim Poncia. Het programma wordt besloten met een film die twintig eeuwen beeldende kunst, gericht op het boek Openbaringen, laat zien. Dan volgt nog de rnbriek At tentie. Op Ned. 1 vertoont de NTS tussen 20.30 en 21.55 uur een spannende Western „Stad in boeien". Deze valt samen met de NCR V-programma's Micro, eenakter en film „Het boek met de zeven zegels' MAANDAG 19 OKTOBER 1964 Commentaar Kroon op t werk Via radio en televisie is heel Neder- j land betrokken geworden bjj de plech tige ingebruikneming van en de eerste dienst in de Hoogvlietse Antwoord kerk. Het bijzondere karakter dat de samenwerkende kerken aan deze ge beurtenissen hadden gegeven, zullen niet hebben nagelaten veel indruk te maken op toehoorders en toeschou wers. In beide uitzendingen gaven de kerkelijke zendorganisaties terecht meer aandacht aan de dienst dan aan het bouwwerk, dat een gehele week in het brandpunt der belangstelling had gestaan. Het was een mooi en treffend be sluit van zes dagen werken, symbool van de wekelijkse arbeid en daar- de viering van de Dag des Heren. De door het Haagse knapenkoor zo voortreffelijk opgeluisterde gemeente zang kwam prachtig door en zal me nig hart hebben verrukt, evenals de liturgische dienst en de prediking van dr. Kunst. De televisiecatechisatie heeft ook nu nog zijn juiste vorm niet gevonden. Het onderricht is voor de kijkers niet pakkend genoeg, het doet de aandacht afdwalen naar de gespeelde scènes, die door beroepsartiesten qua presentatie veel sterker worden uitgevoerd en in feite toch slechts een begeleiding van het gesprokene moeten vormen. Ook de opmerkingen van de catechisanten schijnen te veel te zijn voorbereid om echt levendig en spontaan voor te ko men. Ouderen zullen dit gemakke lijker verwerken maar de jongeren, op wie deze tv-serie toch is gericht, zul len er minder door gegrepen worden dan wel de bedoeling van de organi satoren is. Niettemin: de catechisatie verkeert nog tn het experimentele stadium en men staat open voor kri tiek en suggesties, waarmee men ho pelijk zijn voordeel zal doen. De AVRO zond zondagavond de eer ste van een reeks eenacters met Ko van Dijk als centrale figuur uit. De keuze voor deze openingsvoorstelling was vr\j zwak; het spel met doorzich tige intrige boeide weinig al kreeg Ko hoofd (Comedy Caper instbezit. 20.00 Jou - 20.20 Uitzending 23 30 Olympische Spelen. Nederland II. NTS: 20 00 Journaal. NCRV J.01 Rendez-vous Paris, een maandrevm an variété en variéteiten. 20.35 Micro: D« tenschappelijk programma -herij. TV-s cc ouïk mei ae z.even Zegels film. 21 55-22 10 Actualiteiten. Nieuws. 8.1!. (dl. II) 8.50 Voor de huisvrot tfgfidan. 9.40 Schoolradio. 10 00 Liet lofoonmuziek. 10.30 Olympisch Joi Lichte grammo- terdag jl.). 15 00 Rleleksen programma. 16.00 Voor de zieken. 18.3C weg; godsdienstig programma. 17.01 r, - ,de !eu8d. 17.50 Regeringsuitzending Het eiland Saba. Tekst: Henk Dennert 18 01 Licht Instrumentaal ensemble. 18 20 Uitzen- ersum I 402 m. NCRV 19.00 Nieuws en raatje. 19 10 Radiokrant. 19 30 Metro- arkest. 19.55 Op de man af, praatje Exodus, hoorspel (dl. 5). (Herha- Nleuws. 22.40 Av< 68.10 Eventueel actueel. 18.20 Licht lnstru- msemble. 18 50 Openbaar kunstbezit. ,h--Huidendheid: Populair iek. 19.30 Olympisch joi persvertegenwoordl - muziek 2140 Het DRAADOMROEP VANAVOND Grammofoonplatenprogramma van 18—20 iut: Sergei Prokofiev I. Concert voor piano Andantino. Allegre to Andantino. Scherzo". Allegro moderato. Fina- oso. Jorge Bolet, piano; mie Orkest o.l.v. Thor kooi Nevskl, Cantat solo. 78 (Tekst: Vladimir Sergei Prokofiev) Rusland on- 1 juk. Lied over Alexander Pskov. Te wa- lag op het ijs. Lougovski der het Mongools Nevskl. De kruisvaarders pen. Russisch volk. De v Het veld der doden. De ir der Nevski in Pskov Ludmilla Legostaei alt: Koor r~ ----- Volksuniversiteit: Óp arlog en vrede, door Dr. E. H. F. Schoolt» en Prnf XTr n V A T5A1I„„ "wl" Prof. Mr. B. V. A Röling. AVRO: 6.30 Olym- I: NOT/NTS: 14 05—plm. 14 20 n. 298 00 Nieuws. 7 10~ Ochtend imofooni plsch journaal. gymnastiek. 7.20 Lichte 7 50 Dagopening AVRO: 8.00 Nleui mofoonmuziek. 8.50 Och- 8.15 Lichte tendgymnastiek 9.00 De groent* Gewijde klassieke muziek (gr.) 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10.50 Voor de kleuters. 11 00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 1200 Licht instrumentaal ensemble en zangsollste. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- e (gr 13.00 r tueel actueel of gra Beursberichten. 13.30 Pianospel en zang. ïïioo -• «O Schoolradio. 15.00 Fluit, ziek. 15.45 V 16.02 Stereofoi en piano: mo Klassieke i ordracht. 16.00 Nieuws. Ische uitzending: Bas-bariton de superieure HALF ZWARE SHAG van DOUWE EGBERTS 'c/jtfflM cJfc/a/, Naar het blad Komso- molskaya Prawda giste ren te Moskou meldde hebben twee mannen (de een gewapend met een slagersmes de andere met een pistool) gepoogd zich meester te maken van een tweemotorig vliegtuig, dat van Kisji- nef op weg was naar Iz- mail, in het zuidwesten van Rusland. De mannen gelastten de gezagvoer der en de tweede piloot koers te zetten naar de Zwarte Zee. De eerste piloot keerde echter te rug naar Kisjinef en sloot, toen het vliegtuig zich boven dc landingsbaan bevond, de brandstoflei- ding af. Hierop vielen de mannen beide vliegers aan, met gevolg dat deze zeven kogel- en vier steekwonden opliepen. Niettemin slaagden zij erin het toestel veilig aan de grond te zetten. I De Nederlandse Antillen zullen een eigen wapen krijgen, dat er als volgt zal uitzien: in goud zes sterren van azuur, ge plaatst in de vorm van twee kepers, het schild omzoomd van geel en gedekt met de Ko ninklijke Kroon. Wapen spreuk „Libertate una- nimus" (in vrijheid ver enigd) met Latijnse let ters van azuur op een lint van goud. Om tot dit wapen te komen werd advies ingewonnen bij de hoge raad van adel in Den Haag. De negerzangeres Ma- halia Jackson heeft za terdag het ziekenhuis in Chicago waarin zij op 15 september was opgeno men in verband met een hartkwaal, verlaten. De 50-jarige zangeres moet zich echter tot december nog van iedere activiteit onthouden. I De Amerikaanse compo nist Cole Porter, heeft zijn bezittingen ter waar de van miljoenen dollars nagelaten aan Jules Omar Cole, een volle neef van de componist. Porter is afgelopen donderdag op 71-jarige leeftijd te Santa Monica overleden. Krachtens zijn testament gaan al zijn piano's naar de muziekschool Juliard te New York, zijn kleren naar het Leger der Heils en zijn muzikale werken, boeken en manuscripten naar de Yale universiteit. Porter heeft voorts al zijn porselein nagelaten aan de hertog van Ver- dura. De dochter van Fred Astaire kreeg een halssnoer van aquama rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5