Antwoord '64 ANTWOORD KERK FEESTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN provinciegewijs Na zes spectaculaire dagen rust Een woord voor vandaag ANTWOORDKERK K KANSEL UIT LUCHT De eerste van 396 te bouwen kerken Mooi en practisch DE KERK DE DIENST DE OVERDRACHT DE ONTMOETING Antivoord 64 in de grote steden Ds. Yerlare (47) overleden (Van onze kerkredactie) Zaterdagmiddag werden de stoppen uit de elektrische telmachines getrokken. Men wist aan de Kneuterdijk te Den Haag dat er nog meer bedragen zouden binnenkomen, maar er werd een voorlopige afsluiting gemaakt van de actie „Antwoord '64". Toen was de stand ƒ20.468.147. Het grootste bedrag kwam binnen uit de provincie Zuid-Holland name lijk bijna zeven miljoen gulden. We geven hier een lijst van de bedragen die door de provincies werden gegeven. In de eerste kolom staat het aantal leden van de negen samenwerkende kerken, in de tweede kolom het bedrag dat een aantal jaren geleden gegeven werd voor de kerkbouwacties van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. In de derde kolom staat het be drag dat voor de Antwoord-actie werd toegezegd: Groningen 274.547 854.649 1.095.651 Friesland 313.976 1.190.747 1.455.274 Drenthe 223.479 497.468 725.860 Overijsel 377.912 1.411.233 „2.187.607 Gelderland 605.658 „1.979.465 „2.301.232 Utrecht 312.446 „1.242.754 „1.687.121 Noord-Holland 623.624 „2.788.584 „2.978.319 Zuid-Holland 1.278.519 „5.326.681 „6.743.036 Zeeland 157.079 678.310 684.154 Brabant-Limburg 157.626 672.821 708.253 Dit betekent dat de leden van de negen samenwerkende kerken ge- Imiddeld per hoofd gegeven hebben: 4,73. De provincie die gemiddeld per hoofd het meeste heeft geschonken is Overijsel met 5,79. Dan i volgt Utrecht met 5,39. en direct daarop volgt Zuid-Holland met 5,27. Ook Noord-Holland met gemiddeld 4,77 bleef boven het landelijk gemiddelde. Onder dat gemiddelde bleven Friesland met ƒ4.63; Brabant-Limburg met ƒ4,49; Zeeland met ƒ4,35; Groningen met ƒ3,99; Gelderland met 3.79 en de hekkesluiter Drenthe met 3,24. Deze gemiddelden zyn echter nog lang niet definitief, evenmin als het totaalbedrag. Men verwacht dat nog wekenlang bedragen zullen komen binnendruppelen. In vele kerken zyn gisteren collectes gehou den. die ook nog verwerkt moeten worden. MAANDAG 19 OKTOBER 19fl (Van onze kerkredactie) DE ANTWOORD-KERK is gisteravond in gebruik genomen, precies 21 uur nadat de actie werd afgesloten. Met een korte, oecumenische, wijdingsvolle dienst aanvaardden de negen samenwer kende kerken het gebouw. Het staat in een woeste leegte bij Hoogvliet, waar in de komende ja ren duizenden mensen gehuisvest zullen worden als het bewijs dat de kerk in onze dagen niet te laat wil komen. Duizenden brachten bezoek aan de in Hoogvliet. Zij konden allen toegelaten worden on kerk van binnen te zien, omdalN bijvoorbeeld op een gegeven} ogenblik het knapenkoor in allen rust moest kunnen repeteren 1 Via de ramen in dé deur pro-I* beerden velen toch een blik val het interieur te vangen. Kortsluiting..} (Van onze kerkredactie) Toen de laatste woorden - psalm 138 in de Antwoordkerk verklonken waren, begonnei buiten de klokken te luiden. En e kele ingewijden slaakten eet e zucht van verlichting, want dt n lampen in de kerk gingen nie uit. Het laatste euvel aan d« klokkestoel bleek verholpen. De negen klokken eer. voor iedere kerk die aan actie meedeed slaagden et cj namelijk niet onmiddellijk ii n hun oecumenische samenklanl t goed te laten horen. Vrijdag -i( zo meldden wij reeds bleel d dat de „gereformeerde klok" eet t onzuiver geluid gaf. n Maar toen op zaterdag dt z klokken electrisch in werkint gesteld werden, bleek er eet nieuw probleem. Ditmaal was dt „hervormde klok" de schuldige Iedere keer als deze klok zijt stem deed horen ontstond et j kortsluiting. Maar gisteren zongen de klok ken zonder verdere moeilijkhe den hun meerstemmig lied det dankbaarheid. De Antwoord-kerk was gisteren overvol voor de eerste dienst die er werd gehouden. Vijf kinderen en twee ouders schaarden zich om het doopvont. Terwijl een meisje de dooptekst uit Mattheus 28 citeerde, vulde een ander kind het bekken. Een melaatse komt tot Jezus, valt op zijn knieën voor He» neer en zegt: Indien gij wilt kunt gij me reinigen." Dat z wonderlijke woorden. Zij getuigen tegelijkertijd van geloof ongeloof. Ze getuigen van geloof in de macht van God en t h Christus. „Ge kunt", zegt de man en hij gebruikt de woordi omdat hij in zijn omgeving gezien heeft hoe Christus lijdeni hielp. Maar tegelijkertijd spreken de woorden van twijfel n de goedheid van God. Indien ge wiltDeze man heeft almacht van God gezien, maar de liefde van God nog t geproefd. Hij stelt zich God nog voor als een Hemels Wezen mensen rustig in hun lijden kan laten. Hij stelt zich Chris voor als Iemand die de één wil genezen en de ander niet, al heeft Hij de macht. Als Marcus deze woorden van de man citeert, beseft hij dat een vraagteken zetten achter de goedheid van Christus daarom schrijft hij wat Mattheus en Lucas niet schrijven, zegt dat Christus „met barmhartigheid bewogen" is. Chrwf geneest de man niet, omdat Hij het kan, maar omdat het Zijd van deze melaatse zijn hart raakt. .Hier gaan macht en Ziel1 hand in hand. God wil niet dat iemand verloren gaat, zegt de bijbel. Aaiil1 liefde van God zijn geen grenzen. Hij ziet bewogen neer op lijdende mensheid. Maar niet iedereen wordt behouden. God dan niet verlossen? Ja, dat kan Hij wel, maar God van ons het antwoord dat zijn macht in ons mogelijk mi God dwingt ons niet om behouden te worden. Hij roept on gelovige overgave. Daarom lezen we later dat Hij in bepaalde plaats niet kon genezen, om hun ongeloof. Gods liefde afgewezen wordt, verlammen wij Gods We lezen vandaag: Romeinen 9 vers 19 tot 33. Duizenden kwamen kijken Dit is do eerste van 396 kerken die in de komende jaren met financiële steun uit de Antwoord-actie gebouwd moeten worden. Antwoord-kerk hebben we dit gebouw genoemd", zei dr. P. G. Kunst in zjjn preek, „dat is een gedurfde naam. Dat houdt in dat wjj geloven dat God onder de geslachten op zoek is naar een plek waar Hjj bij ons kan wonen. Hij zoekt de mensen op. Hij roept: Waar zijt gij? Daarom is dit de eerste in een reeks van kerken die wij willen bouwen opdat de mensen de stem van de zoekende, roe pende God kunnen horen". Ruim tweehonderd genodigden uif het gehele land woonden de dienst bij. En dan waren er nog bijna driehon derd mensen uit de omgeving, mannen die een aandeel hadden gehad aan de snelle bouw, meisjes die achter de telmachines hadden gezeten, predikan ten uit de omgeving, ouderlingen, dia kenen en gewone gemeenteleden die er in geslaagd waren om een kaart te bemachtigen. En honderden kwamen voor een geslo ten deur. Uit alle mogelijke dorpen en steden uit de omtrek kwamen zij met him auto's, het gevolg was dat de be ruchte Groene Kruisweg het verkeet eenvoudig niet kon verwerken. Een lange file strekte zich uit van de kerk tot bijna bij Rotterdam. Dat had weer tot gevolg het begin van de dienst om vijf uur nog niet aanwezig waren. Ook de ministers Toxopeus en burgemeester mr. G. E. Walsum uit Rotterdam slaagden er r net in, geholpen door de verkeerspolitie, op tijd aanwezig te zijn. Eenmaal binnen gleed de gespan nenheid van het onrustig filerijden niet de overjas van de schouders. Er gaat rust uit van deze kerk van staal en steen. Hier is niets van het vaak zo kille wit van oudere kerken, niets van de kale bakstenen van moderne ge bouwen. De wanden zijn van zwart metaal dat een fluwelen glans heeft, de donkere ramen van blauw, blauw groen en zwart glas in beton laten een getemperd licht door. Het is alsof bui ten de golven van een wilde vloed tegen de ark van Noach aanslaan zon der hem te kunnen vernielen. Voor in de kerk, tussen de witte preekstoel de eenvoudige lezenaar gloeit het rood in een rond raam, als het wenkende licht van een veilige haven. Alles is strak van lijn: het grote gehakte blok wit marmer met het uitge slepen doopbekken, de avondmaalstafel, de wat vierkante preekstoel op de plaats waar het minste licht door de ramen naar binnen dringt. Dr. Kunst zei: „Het is alsof de architect wil zeggen dat het licht niet vanzelf in de kansel valt. Het moet vanuit het evangelie ontstoken worden." mij zei de: „Gord u aan om naar des Heren huis te gaan." Van achter uit de kerk kwamen de jongens het knapenkoor in zwarte mantels met brede witte kraag naar voren en men, goed gedisciplineerd, hun plaat sen in. „Bidt heil toe aan dit Vredes oord," stemde de oecumenische ge meente mee in. De dienst werd geleid door de her vormde predikant, ds. K. Berveling, ter wijl de praeses van het moderamen van de vorige gereformeerde synode, dr. P. G. Kunst, preekte over het slot van het eerste vers van Jesaja 65 „Ik zeide tot een volk dat Mijn naam niet aanriep: Hier ben Ik; hier ben Ik. Het Legospel in groot formaat," zo zei hij, „mondt nu uit in deze dienst. Hoort het wel allemaal bij elkaar, die drukte rondom de specta culaire bouw en de rust van de kerk dienst?" Dr. Kunst wees er op dat de Kerk Christus niet in de eerste plaats heeft willen laten zien dat zij ook wat kan. God zoekt mensen. Hebben wij antwoord gegeven? Staat ons antwoord niet vaak in het teken van de verontschuldiging, de weigering? Hebben we wel tijd God? Maar waar wij zo vaak in antwoord faalden, heeft Christus ons geantwoord: „Hier ben Ik!" Dat is het antwoord waarmee Hij de wereld redt en daarvan willen wij getuigen als we deze kerk „Antwoord-kerk" Het moet de kerk zijn van mensen die weten dat zij het antwoord aan God niet kunnen volbrengen, maar het antwoord van Christus hebben gehoord. ken. Hij deed dat niet als voorzitter i de hervormde Generale Financiële Raad, maar als voorzitter van de commissie- Antwoord '64. In een kort woord bracht hij dank aan alle medewerkers en de publiciteitsmedia, die zo veel aan het welslagen van de actie hebben meege werkt. Hij typeerde het gebou\y en volkomen terecht als „mooi en prac tisch". Namens de gemeente werd de kerk door de baptisten predikant van Per nis en Hoogvliet, ds. H. Sikkema aan vaard. „De kerken hier, zo zei hij, zijn vast besloten er een dankbaar gebruik van te maken om op elke manier mensen te nodigen om hier te komen, opdat zij horen dat God in de mensen een welbehagen heeft." Met de alba over zijn toga, en de groene stola om zijn schouders droeg vervolgens de oud-katholieke pastoor G. A. van Kleef de kanselbijbel binnen. Hij werd gevolgd door vijf kinderen en twee ouders die zich om het doopvont schaar den, terwijl een ijle kinderstem de doop tekst uit Mattheus 28 citeerde. Twee diakenen van weer andere kerken brach ten de broodschaal en de avondmaalskelk binnen: twee catechisanten legden het kerkboek op de lezenaar. En de gemeen te zong uit psalm 138 „Hij slaat toch, schoon oneindig hoog, op hen het oog, die need'rig knielen." Na afloop was er een ontmoeting in het hervormde kerkcentrum De Bron in Hoogvliet, van allen die, op welke wijze dan ook, hebben meegewerkt aan de actie Antwoord '64 en de bouw van deze „stuntkerk", die in zes dagen verrees, maar nu niet langer zo mag heten. We zagen daar de praeses van de Hervormde synode, ds. P. G. van den Hooff, in gesprek met de praeses van de gereformeerde synode, dr. P. G. Kunst: de lutherse predikant en voorzitter van de perscommissie ds. J. Gronloh uit Arn hem; de secretaris-generaal van de her vormde synode dr. E. Emmen; en talloze bekende predikanten en vooraanstaande gemeenteleden uit de Christelijke Gere formeerde Kerken, de Doopsgezinde Broederschap, de Remonstrantse Broe derschap, de Baptisten Gemeenten en de Vrije Evangelische Gemeente. Niet alleen de bedragen die in de grote steden van ons land bijeenge bracht zijn, werden zaterdagmiddag bekend, maar ook de verdeling over kerkgenootschappen. Wij geven weer eerst het totaal bedrag en daarna de verdeling over de verschillende ker ken. We hebben opnieuw de afkortin gen gebruikt die we in de krant van zaterdag gebruikten. Amsterdam Totaal ƒ598.197; NHK ƒ240.061; GK ƒ290.310; CGK 19.643; RB ƒ5.441; ELK ƒ20.484; DB ƒ10.172; UvB 5.056; VEG 7.030. Rotterdam Totaal 845.000; NHK 434.000; GK ƒ369.000. De andere kerken werden nog niet afzonderlijk geteld. Samen brachten zij ƒ42.000 bijeen. Alle getal len zijn afgerond. 's-Gravenhage Totaal 684.894; NHK 359.373; GK ƒ293.374; ELK ƒ2.065: DB 14.370; CGK alleen Centrum meegedaan, 6.000; OKK 1.600; UvB 4.530; VEG 6.550. Utrecht Totaal ƒ393.391; NHK ƒ180.242; GK ƒ150.292; ELK ƒ3.058; DB ƒ5.242; CGK ƒ9.253; RB ƒ730; UvB ƒ105: VEG ƒ2.549; OKK ƒ3.813. U'recht is de enige stad waar ook liet bedrag voor de samenwerkende kerken be kend gemaakt is. Het bedroeg ƒ38.107. De oud-katholieke pastoor G. A. van Kleef legde de bijbel op de kansel. Geheel onverwacht is in de nacht van vrydag op zaterdag overleden ds. J. Ver- lare in de ouderdom van nog maar 47 jaar. De verslagenheid in Rotterdam- Schiebroek, waar ds. Verlare vorige maand op 27 september afscheid van de Gereformeerde Kerk nam, omdat hU de benoeming van luchtmachtpredikant in lang verband had aangenomen, is groot. Eind september is ds. Verlare naar zijn nieuwe standplaats gegaan, waar hij reeds enkele tijd werkzaam is. Hij was lucht machtpredikant van het gewest Noord- Holland. Hij woonde enkele weken in Amsterdam-Buitenveldert. Ds. Verlare was predikant van de Ge reformeerde Kerk van Mussel van 22 no vember 1942 tot eind 1944, toen hij met de vrijmaking meeging. Tot maart 1950 was hij predikant van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) van Capelle aan de IJssel. In dat jaar ging hij met enkele ge meenteleden over naar de Gereformeerde Kerken (synodaal) en diende 'de Gere formeerde Kerk van Capelle aan de IJssel korte tijd. Van 1950 tot 1956 stond hij te s-Gravenzande. De gemeente van Rotterdam-Schiebroek ivoorheen Schie- broek-Hillegersberg-Centrum) diende hij sinds maart 1956 tot september van dit jaar dus. De begrafenis met semi-militaire eer zal plaatsvinden woensdag 3 uur op de begraafplaats ..Oud Kralingen". Een rouwdienst zal gehouden worden om half twee in de Gereformeerde Kerk aan de Meidoornsingel 50 te Rotterdam-Schie broek. Beroejjin gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudrichem itoez.): P. Kampstra te Wateringen: te Blokzijl: C. Nieboer te Oudkerk en Roodkerk. Aangenomen naar Duisburg (Duits land): C. Knijff te Essen-Schonnebeck; naar Noordwijk aan zee (toez.): A. L. Lapré te Uitwierda-Delfzijl; naar Veghei- Uden: D. H. Gijsbers te Leimuiden, die bedankte voor Oisterwijk-Helvoirt. Benoemd tot te Heesbeen tot hulppred.: C. v. d. Wal, em. pred. te Harderwijk. (Van een onzer verslaggevers) OOK het afgelopen weekeinde is het zeer druk geweest in en rond de Antwoordkerk op de I Zalmplaat in Hoogvliet. Een me nigte van bijna vijfduizend is za terdagmiddag getuige geweest (en miljoenen zagen het op hun beeld scherm) van de spectaculaire wijze waarop de preekstoel voor het unieke bedehuis der negen kerken werd aangevoerd. Van heinde en verre waren de belang stellenden gekomen, die nabij wilden zien hoe de kansel zou worden ge dropt. Dat moment kwam om twaalf minuten over vier, bijna een half uur later dan de vastgestelde tijd. Uit de richting Spijkenisse vloog de helikop ter met zijn bijzondere last aan. Laag koerste de wentelwieken over het dak der kerk, vanwaar een groen-wit-groe- ne vlag wapperde. Piloot W. G. van Ghent liet zijn vracht je keurig boven de parkeerplaats vlak naast 'het kerkplein zakken. Snel werd de in een plastic hoes gestoken houten preekstoel van de kabels los gemaakt. Een twaalftal werkers droeg de kansel daarop de kerk binnen, waar onmiddellijk tot plaatsing werd overgegaan. De helikopter (van Schrei- ner Aerocontractors uit Rotterdam) steeg vrijwel direct op. Nadat de preekstoel in de kerk was aangekomen hebben Hoogvlietse ge meenteleden het overige meubilair binnengebracht. Vanaf drie uur (toen de wagens met de kerkbanken arri veerden) waren enkele tientallen be lijdende en doopleden der meeste plaatselijke kerken reeds met het transport aan de gang geweest. FEESTELIJK Het omvangrijke publiek kon zater dagmiddag zien dat gunstige weersom standigheden het mogelijk hadden ge maakt de omgeving- der Antwoordkerk een gedaanteverwisseling te geven, die zeer in tegenstelling was tot de modde rige chaos der voorgaande dagen. Het ruime plein was betegeld en schoongemaakt, grasstroken waren „uit gerold" en tal van bloembakken ge plaatst. waarin de gele herfstkleuren overheersten. Veel vlaggen bepaalden mede de feestelyke indruk. Velen hebben zaterdag de kerk bezich tigd, voorzover dit mogelijk bleek. On der die belangstellenden waren predi kanten uit het gehele land, maar ook scholieren- die in klasseverband op eigen initiatief een varre reis over bleken te hebben om dit staaltje van record-kerk- bouw te zien. Op de Zalmplaat was het nooit tevoren zo druk en de parkeertoe- standen waren dan ook uiterst moei lijk ZANGDIENST Zeer kort na de ingebruiknemings- dienst werd zondagavond in de Ant woordkerk al een tweede dienst gehou den. Het was een zangdienst, waarvan de organisatie bij de Hoogvlietse kerken berustte, maar die lang niet alleen Hoog- vlieters trok. Weer vulden meer dan 600 mensen (tot langs de wanden toe) stalen gebouw. De dienst had twee op elkaar sluitende thema's, namelijk antwoord aan ons" en „Ons aan God". De leiding berustte eerste deel bij ds. J E. Hendriks, en voor het tweede bij ds. J. C. man. hervormd predikant. De organist J Boer begeleidde de helft, de (hervormde) organist Noordzij de tweede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2