Nieuwe Leidse Courant TWINTIG MILJOEN AL GETELD China eerste 10 jaar nog geen kernmacht Nederland geeft „antwoord in klinkende munt Vorige ruim acties zijn geslagen Wilson om te ziet kans regeren In één oogopslag VS: belang van proef niet overschatten Commentaar 'tHóogeHuys pjrKtoun F. DIEMER 1 H«oWf«d»cteur: Dr. E- DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh b ghtbbvH mijn hert In toghenipoaf Zaterdag l^oktober 1964, 45ste jaargang Minder wind De Bilt verwacht tot vanavond: Op klaringen maar ook nog een enkele buL Overwegend matige wind lussen noord west en west. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. en Steenstraat 37 Postbus 76 Tele Foon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. f 0 ,78, p.m. 3 ,35,x p.kw. 10,0. 5 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van een onzer verslaggevers) Nederland heeft zijn „Antwoord '64" gegeven. Vannacht om half toen het tellen van die honderdduizenden antwoorden werd stopgezet, was de stand f 19.728.000. De leden der negen samenwerkende kerken hebben dus op wel zeer duidelijke wyze hun beurzen opengemaakt. Dit resultaat ii klinkende munt bewyst hun inzicht in de noden der kerken, die de snelle ontwikkeling van ons land op zijn minst moeten bijhouden. Ada Kok heeft op de 100 meter vlinderslag dames zilver gewonnen en werd onder meer door prinses Beatrix gelukgewenst. In het Olympisch dorp werd over deze prestatie nog eens nagepraat, waar bij ook de chef d'equipe van de zwemmers, Siep Bolman (midden) aanwezig was. Als deze actie een totaal van 18 miljoen bijeenbrengt, hadden leden van het comité „Antwoord '64" elkaar gezegd, dan is zij geslaagd. Welnu, er is aanzienlijk meer uit de bus geko men. En dus is de gedenkwaardige campagne der negen kerken meer dan geslaagd. Daarvan getuigden om streeks middernacht de reacties van enkele der comitéleden. Met dit overweldigende cijfer werd namelijk de totaalopbrengst van vori ge (afzonderlijk gevoerde) acties ruim overtroffen. Hervormden en gerefor meerden brachten bij elkaar geduren- Vijfdaagse voor predi kanten pag- 2 Rondom het ontslag van Chroesjtsjef pag. 5 Aan iemands neus te zien wat zijn beroep is? pag. 5 Antwoordkerk dag eerder klaar pag. 7 Olympische Spelen pag. 8 en 9 Bovendien zes pagina's ZONDAGSBLAD met o.a. 150 jaar Kon. Mare chaussee Christenen in Bolivia Gezinsweek Erica Terpstra op Blad Zij Proefballon Muziek in Oost-Berlijn Franse letteren. Patiëntenkaarten niet gelieim voor de fiscus Het Gerechtshof te Arnhem heeft een beslist dat een ais nde met verwij ing naar zijn beroepsgeheim mag wei eren patiëntenkaarten aan de coraro an de belastoingdiens over te leg i heeft de heer J. K. P.. oogarts ie dit geweigerd had, veroordeeld boete, overeenkomstig de eis vai rocureur-generaal. Gistermiddag is de 61-jarige wiel- Ijder O. Kempenaar uit Leeuwarden, zijn woonplaats door een hem ach- ftop komende tankauto overreden. De kwam onder het achterwiel van zware tankauto terecht en was op lag dood. Volgens Amerikaanse deskun- gen zal het nog zeker tien Jaar duren voordat China een volledig systeem van kernwapens en raketten heeft ontwikkeld. Zij verklaarden dit kort nadat Peking melding had gemaakt van de eerste Chinese atoomproef. De proef zou zijn genomen met éen tamelijk primitieve plutoniumbom van geringe kracht, waarvan splijtstof is vervaardigd in een nieuw industriegebied in noordwest-China. De bom is waarschijnlijk tot ontplof fing gebracht in de Sinkiang- woestijn. Van Amerikaanse zijde wordt erop gewezen, dat communistisch China dat thans de vijfde is in de rij van kernwapens bezittende mogendheden in het huidige stadium slechts „ge associeerd lid" is van de atoomclub. Pas over een jaar of tien zal het zich volledig lid kunnen noemen. Inlich tingen uit verscheidene bronnen wij zen er volgens deskundigen op, dat de gisteren ontplofte bom (8 uur 's morgens Nederlandse tijd) geen wapen is dat als bom of raketkop kan dienen. Waarschijnlijk werd hij vervaardigd van de eerste voldoende grote hoeveelheid plutonium, die in China is gemaakt. Het zal zeker vier tot tien jaar duren voordat de Chinezen genoeg plutonium hebben om een voorraad van 20 tot 30 bommen aan te leggen. Evenveel tijd zal het kosten de ingewikkelde en dure technologie te ontwikkelen voor het vervaardigen van bruikbare wapens. Een voorraad intercontinentale ballis tische raketten zal China eer°t over nóg eens 15 jaar kunnen hebben. Daar komt bij dat China zou het de A-bom effectief willen gebruiken ook zou moeten beschikken over een nieuwe vloot van atoombommenwerpers. Thans beschikt men slechts over een klein aantal verouderde vliegtuigen, die on- TfEN BESTE DAG voor de Nederlandse Olympische ploeg was het vandaag beslist niet. Om echter met het beste nieuws te be ginnen: de Nederlandse hockey-ers wonnen met 70 van Hong kong en behielden een kleine kans in de finale-poul te komen. Bij de wielrenners was het mis: Tiemen Groen, goed geacht voor goud, behaalde zelfs geen bronzen medaille, terwijl De Graaf en v. d. Touw in de sprint werden uitgeschakeld. De zwemmers deden het ook slecht. Ineke Tigelaar en Bep Weeteling werden op de 400 meter vrije slag in de series uitge schakeld, terwijl de Nederlandse herenploeg op de 4 x 200 meter vrije slag ook al niet door de series kwam. En ten slotte moest de Ned. waterpolo- ploeg in het toernooi om de vijfde tot en met de achtste plaats een grote 61 nederlaag lijden tegen Roemenië. De atleet Frans Luitjes ten slotte werd in de halve finale 200 meter heren door een zevende plaats voor de finale uitgeschakeld, hoewel hij met zijn tijd van 21.1 sec het Ned. record evenaarde. Tilly van der Zwaard werd in de finale 400 m zesde. Olympisch nieuws op de pagina's 9 en 11. geschikt zijn voor het kernwapens. Een probleem hierbij vormen, zo zeg gen de deskundigen, de kosten. Tot toe heeft de ontwikkeling van de tot ontploffing gebrachte bom een 1 miljard dollar gekost. Nu de Chinezen het zonder de Russische hulp moeten doen, zal het zeer moeilijk zijn d» voortzetting van het project te finan- TOPCONFERENTIE In de speciale mededeling via radio- I'eking verklaarden de Chinese leiders gisteren dat China nimmer de eerste zal zijn. die op de kernwapenknop zal drukken. Zy deden tevens een oproep alle regeringen een topconferentie te beleggen met het doel alle kernwapens te verbieden en te vernietigen, een voorstel dat in Washington koel is ontvangen. imperialisten". UJU.N vekkassing iug gei vermaaroe dat de v.S. al enige tya wisten nat de cnwese communisten op nei puin stonden een KcrnDom tot expiusie te orengen. ty vond aat men net belang van deze eerste proef niet moest overscnatten. üir is geen entteie reaen te veronder stellen, dat de ontploffing ouect iogsgevaar mnoudi, aious oe presi de expiosie in zuilen hun verschillende geregistreerd. De pogingen ae houden, blijven voortzetten. De proel zal geen weerslag heppen op de Amerikaanse bereidheid de „vrienden in Zuidoost-Aziè" op hun verzoek te helpen bij het weerstaan van commu- nisusch-Chinese agressie, aldus John- Radio-Moskou en het persbureau Tass maakten in slechts 26 woorden melding van de proef. Een officiële woordvoer der van de Sowjet-regering weigerde commentaar te geven. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde, dat de kernproef geen onmiddellijk verschil zal maken in het strategische evenwicht tussen Oost en West. Een woordvoerder van de Westduitse regering zei, dat Bonn de ontwikke ling, die tot de ontploffing van de bom heeft geleid alleen maar kan betreuren. Hij memoreerde dat communistisch- China heeft geweigerd zich aan te sluiten bij het beperkte kernstopver- drag. De voormalige bondskanselier dr. Kon rad Adenauer was van mening dat het bezit van de bom China in geheel Azië een buitengewone invloed zal geven. De ontwikkeling van de bom door China toont aan, dat steeds i landen in het bezit komen van wapen. Uit hoofde van dit feit zal de toestand in Europa steeds ernstiger worden, aldus Adenauer. (Voor vervolg zie pag. 4) de de laatste campagnes ruim 16 mil joen op. Dit zeiden „kopstukken" van het werk- comité „Antwoord '64", dat zich met zeei vele medewerkers geheel heeft gegeven aan deze speciale arbeid: DS. J. H. F WESSELDIJK, voorzitter comité: „Het is geweldig en de mate, waarin men heeft gegeven overtreft veel stoute verwachtingen. We hadden w waar de hoop meer te kunnen verwach ten, omdat bijv. de vorige maal van hervormden werd gevraagd en van iedereen En we moeten ook kening houden met de inkomenstijgingen der afgelopen jaren en met de geringere waarde van de gulden. Maar we mogen bijzonder dankbaar zijn met het resultaat, dat nog wel iets zal stijgen." DS. T. D VAN SOEST, secretaris mité: „Het is nu goed te merken dat deze actie samenvoeren. Wat vandaag is gebeurd, wat deze week is gebeurd, zal vérstrekkende gevolgen hebben voor he kerkelyk leven ln de toekomst. De Ker ken zyn door deze actie dichter by el kaar gekomen." Omdat bij „Antwoord '64" Hoogvliet zozeer in het centrum werd geplaatst met de bouw van de „Antwoordkerk" (niet in zes, maar in vijf dagen zie ook elders) past een reactie uit deze plaats als derde uitstekend in dit stra DS. J E. HENDRIKS, een der plaatse lijke predikanten, die zich mee hebben beijverd hun stad te appelleren voor het doel van „Antwoord '64", zei: Hoogvliet dat zo profiteert van de bouw der Ant woordkerk, doet bijzonder goed mee. Hij doelde hierbij op de opbrengst van onge veer f70.000, hoog cijfer, als men afweegt tegen het inwonertal van ruim 30.000 Bezieling Hoogvliet was ook vrijdagavond weer de plaats, waarvan de bezieling uitstraal de over het gehele land. Het gedurfde staaltje kerkbouw, dat men op de barre Zalmplaat vanaf maandag heeft laten zien. werkte als een stimulans van groot kaliber. Uitzendingen van radio en televisie werkten er toe mee dat ook de geestdrift der Hoogvlieters tot uiting werd gebracht als maatgevend voor tiet gehele land. Luisteraars en kijkers konden van uur tot uur meeleven met het gebeuren in en rond de Antwoordkerk. Hoogvliet was ook het officiële mid delpunt der actie, zoals de Rotterdamsche Bank in Den Haag het zenuwcentrum was, waar de zo belangrijke cijfers kon den worden geproduceerd. Omstreeks half acht verzamelden zich op het kers verse plein der Antwoordkerk ongeveer anderhalfduizend medewerkers en be langstellenden. De vijf Hoogvlietse mu ziekkorpsen, zorgden mede voor het en thousiasme. En dat was nodig, want de omstandigheden, waaronder deze „dappe ren" naar de Zalmplaat waren getrokken, bleven voortdurend uitermate herfstach- Zo maar: van 3 cent tot 700 gulden (Van een onzer verslaggevers) De actie Antwoord '64" heeft Nederland in beweging gebracht. Dat hebben de tienduizenden, die die gisteravond de ingevulde formulieren gingen halen, ge merkt. Natuurlijk was er wel eens een afwijzing en werd men niet overal met open armen ont vangen. Maar over het algemeen bleek het juiste begrip te be staan en leefde men mee met de vijwilliges, die belangeloos de af en toe bare weersomstandighe den trotseerden. In een aantal gevallen, lang niet alle bekend, ondervonden de werkers van de actie, meele ven van een dergelijke sponta neïteit dat het bepaald hartver warmend werkte. In Schevenin- gen ontving een ophaler" zeven honderd gulden, zomaar van een man op straat. En in Hoogvliet werd een veel kleiner bedrag overhandigd met het volgende briefe j.Van Riekje drie ceni en van haar beer dertig cent" tig. Regen en wind striemde de in passen de kledij gestoken massa. Maar er werd gezongen en het laatste appèl van ds. Wesseld k op Nederland om mild te ge ven kreeg een aandachtig gehoor. Bus De voorzitter van het actiecomité sprak vanuit de kerk, waarin men nog steeds druk aan het werk was. Even later zagen ds. Wesseldijk en de andere comitéleden hoe Hoogvliet letterlijk zijn antwoord in de bus stopte op het Antwoordplein. Daarop werden de medewerkers per bus naar de bewoonde wereld gereden oir de antwoorden te gaan halen. Zo is het in geheel he: land gegaan de vrouwen en mannen, die de formu lieren moesten halen, verzamelden zich in wijkgebouwen, consistories of dere lokaliteiten en trokken van daar op pad om zo snel mogelijk terug te keren met de oogst. Dan gingen de tel lers (met of zonder machines, maai zeer vaak met!) om op hun beurt met een voldaan egvoel cijfers door te adres. spuien naar een opvolgend centraal Tevoren was nog een belangrijk ge tal bekend gemaakt. Vanuit de Ant woordkerk deelde ds Wesseldijk mee dat de stand bij het afsluiten van de telling der z.g. vóórgiften fin Den Haag) ruim zes miljoen bedroeg. Zoals gisteren bericht, had men hoop op deze basis vóórdat de „grote ronde" zou be ginnen. En die hoop bleek niet ijdel. Een stevig fundament was er dus om uur. In Ho' gvliet en overal in het land begon het wachten. Het werk aan de kerk ging door en inmiddels kwam er een be drag op geheel andere wijze binnen. In de Antwoordkerk bood de heer J. te Pas. voorzitter van de Nederlandse Aannemers Patroonsbond f 9.000 aan. Voor elke kerk duizend gulden. Die schenking ge schiedde dus namens aannemers, van wie delegatie deze dag de bouw van de kerk had gadegeslagen en zeker niet zon der bewondering. De weinigen die ln en om de Ant woordkerk bleven vernamc dat Hekelin gen als eerste zün opbrengst had gemeld: f 550. geleldeiyk begon het toen getallen te regenen, overeenkomstig helaas met weer. Onder gunstige omstandigheden zeker een flinke menigte het fel ver lichte kerkplein hebben bevolkt. Spanning Nederland gaf zijn „Antwoord". Om kwart over tien werd tien miljoen ge meld. Een gunstige tendens kon wor den geconcludeerd. Hoog werd het tempo der meldingen, soms een ton per minuut! Kwart voor elf dertienen- eenhalf miljoen, elf uur 14,6 min, kwart over elf 16 min, twaalf uur 18 min, kwart over twaalf 19 min en men weet het uiteindelijk bij sluiting 19.728.000. JJET IS, kan men zeggen, wel weer een week geweest. Veel ls ge beurd. Veel ook waardoor de mens van vandaag, toch wel aan een en ander gewend, onthutst moest raken. Of moet dat niet gelden bijvoorbeeld voor die plotselinge persoonsverwis seling ln Rusland? Een man wiens beeld ons bijna vertrouwd was ge worden en in wiens handen wij een enorme macht geconcentreerd wisten, is, waarschHnlijk tegen zijn wil. on verhoeds onttroond en ln de verge telheid geraakt. Wat deden daartegenover op diezelf de dag de verkiezingen, zoals deze in Engeland werden gehouden, ouderwets gemoedelijk aan. Daar ging het ook om een wisseling in personen, maar daar had het niet die erjmmivheid van de machtsstaat, daar had het meer van een snel, een ernstig spel weliswaar, maar met st'nte inachtneming van de spelre gels der democratie, Fn dan de dag daarop het door sijpelen van nienws over de atoom bom in China dat onmeteliike riik dat daar als een anoniem geval ver weg. In Azië, liet. maar dat zirh allengs meer gelden laat. Het heeft zich nu geschaard In de al langer wordende ril der ctaten die over de atoombom beschikken. Deze ontwik keling ware te verwachten: toch is 7Ü beklemmend. Misschien bepaalt dit ceheuren het karakter van dere week nog wel sterker dan die toch niet eeheel gehru'keliike wisseling in nprsonen ln Rusland en dan die Immers wel volon gebrulkeHWp verkiezingen aan de andere zijde van de Noordzee. Er valt over al dit gebeuren noe veel meer te schrHven. maar de ge legenheid daartoe doet zich nog wel voor. Maar ze waren wel genoeg voor een week. En daarnaast Is er dan nog zoveel mepr voorgevallen aan groot en aan klein, fn de we. reld der mensen en in het wereldje van de mens. Laat ons iets heel belangrijks niet vergeten deze zelfde week was ook die waarin in ons land velen zirh onmaakten voor de kerkbouw. Ook daarvan beeft onze krant me ren vertellen. En het is best moeeHik dat dit nieuws is van nog meer be slissende waarde dan dat waaroo wil veneigd ziin ons blind te staren Want. alle onthutsende berichten ten snijt. de mens behoeft zich niet bHn*1 te staren. Er valt voor hem veel goeds te zien. Onedc ©ok ln dat houwen van ker ken, Want daar ligt een geti'i»ei-i - Dit getuigenis namelijk: in deze zelf de wereld, on deze zelfde aarde, waarop wij mensen opgeschrikt wor den. waar de bangheid en onzeker heid schijnen rond te waren, waar de onzekerheid en onvolkomenheid lijken te overheersen, daar wordt een Woord gehoord, een boodschap verkondigd, van de hoogste waarde. Een woord van redding en verlos sing, dat uittilt en levenskracht geeft en moed. Dit alles in één week. Wat wij, bij alles dat ons, ook door de krant, soms onverhoeds onder de aandacht wordt gebracht, hebben te doen, is: te zien in de juiste verhoudingen en de juiste pronorties. Het leven, voor al in de volste en rijkste zin, zal erbij winnen. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING De Labour-partij van Harold Wilson heeft, zoals we gisteren reeds meld den, de Britse verkiezingen gewonnen. Hoe de zetelverdeling in het Lager huis precies zal zijn, is bij het ter perse gaan van dit nummer nog niet be kend. Zeker is echter, dat Wilson slechtse en meerderheid van enkele zetels hebben. Zo verliet de Engelse premier Aler Douglas-Home gistermiddag de ambtswoning van de Britse pre mier in Downingstreet 10, Londen, om zijn ontslag aan koningin Eliza beth in het Buckingham Palace aan te bieden, nadat zijn partij de ver kiezingen voor het Lagerhuis had verloren. Premier Douglas-Home heeft Koningin Elizabeth het ontslag zijn kabinet aangeboden. De Britse vorstin heeft daarop de nieuwe pre mier Wilson belast met de vorming van een nieuwe regering. Wilson heeft reeds de volgende benoemin gen in zijn kabinet bekendgemaakt: minister van buitenlandse zaken, Patrick Gordon Walker: minister van defensie; Deis Healey; minister van financiën, James Callaghan: eerste staatssecretaris en minister van economische zaken, George Brown: Lord president of the coun cil en tevens leider van het Lager huis, Herbert Bowden: Lord Chan cellor Gardiner: Chief Whip, Ed ward Short. Commentatoren van zowel socialisti sche als conservatieve zijde zijn vrijwel eenstemmig van mening dat premier Wilson het moeilijk zal krijgen. De meerderheid van Labour in het parle- lememt ls zo krap. dat zij by het ont breken van slechts enkele van haar afgevaardigden door ziekte of om an dere reden al een nederlaag kan lijden. Bovendien zal dit labiele parlementaire evenwicht de nieuwe premier nite de vrijheid en de rust geven, die hij zo zeer nodig heeft om de buitenlandse politiek van zijn land te leiden en te herzien. Naar de mening van veel waarnemers zijn nieuwe verkiezingen op korte termijn dan ook niet uitge sloten. De reacties over de uitslag van de Britse verkiezingen zijn nogal uit eenlopend. In gezaghebbende kringen in Wash ington toonde men zich bezorgd en teleurgesteld over het resultaat. Men is van mening dat de nieuwe Britse regering wel eens niet in staat zal zijn om met voldoende ge zag de besluiten te nemen, die zich op internationaal niveau opdringen op diverse terreinen, zoals de multi laterale kernmacht van de NAVO, de betrekkingen tussen Oost en West, de gemeenschappelijke markt en de ontwapening- Spanning in Z.-Rhodesië Reserve-troepen onder wapenen geroepen In Zuid-Rhodeslë zijn gisteren mili taire eenheden naar plattelandsgebieden gezonden en territoriale reservetroepen onder de wapenen geroepen in het be lang van de openbare veiligheid, zo deelde een regeringswoordvoerder ln Sa lisbury mee. Deze bekendmamg werd uitgegeven terwijl de Zkiidrhodiesisbhe premier Tan SmdiUh het parlement meedeelde dat het oordeel van de Afrikaanse bevolking over de kwestie van onafhankelijkheid onder de huidige grondwet (met de blanke minderheid aa nhet bewind) zal worden vastgesteld via raadpleging van de ongeveer achthonderd stam/hoofden in het land Dit zal volgen op de op 5 no vember te houden voliksstemmingwaar- n slechts 100.000 mensen onder wie 000 blanken zullen kunnen deel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1