WERELD WACHT PERIODE VAN ONZEKERHEID Juiste analyse nog moeilijk „Politiek van Sowjetunie zal niet veranderen" Uit geruchten werd waarheid gedistilleerd Men ging omzichtig te werk Haagse reacties 4 VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 K.' Mo: (Van een onzer redacteuren) J^E WERELD is een nieuwe periode van onzekerheid binnengegaan, nu Nikita Chroesjtsjef onverwacht en onder mysterieuze omstandigheden van het Russi- gche politieke toneel is verdwenen. Reden tot ernstige bezorgdheid is er niet, althans voorzover dat op dit ogenblik kan worden beoordeeld aan de hand van de veranderingen, die in Moskou hebben plaatsgevonden. Wel kunnen met name wat betreft de verhoudingen binnen het communistische kamp communistisch China inbegrepen bepaalde veranderingen mogelijk worden. En daarbij rijst de vraag, of deze wijzigingen van grote invloed zullen zijn op de betrekkingen tussen de Sowjetunie en de westelijke mogendheden. Het is intussen nog bijzonder moeilijk, een ook maar enigszins iste analyse te geven van hetgeen zich in de afgelopen dagen in [oskou moet hebben afgespeeld. Slechts enkele feiten staan vast, loals de volledige verwijdering van Chroesjtsjef uit alle regerings- eo partijfuncties, de benoeming van Leonid Brezjnef tot leider van le communistische partij en die van Alexei Kosygin tot premier Fan do Sowjetunie. Als reden voor het aftreden van Chroesjtsjef werd opgegeven: een slechte gezondheid en zijn hoge leeftijd (70 01 aar). Maar de berichten van de afgelopen weken laten er geen twijfel over bestaan, dat hij een uitstekende gezondheid genoot. Voorts is opgevallen, dat zijn portretten zijn verdwenen van open- bare gebouwen en dat met geen woord wordt gesproken over de enorme prestaties, die hij voor zijn land heeft verzet als premier in partijleider. Zijn gezondheidstoestand en zijn hoge leeftijd moe- te ten dus dienen om de werkelijke reden van zijn ontslag te verhullen. Het is niet uitgesloten, dat degenen, Moskou de macht hebben overge- met de nodige voorzichtigheid te rerk gaan. Chroesjtsjef was in de Sow- etunie bijzonder populair, ook al had hy nder vooraanstaande partijleiders en in i strijdkrachten nogal wat vijanden, lijkbaar wil men wachten friet liet doen van verdere mededelingen, totdat het flussische volk hetnieuws van de ver- lijdering van Chroesjtsjef volledig heeft i verwerken. De omzichtigheid, ee men te werk gaat en de nadruk n legt op het feit, dat de buiten- indse politiek van de Sowjetunie on- 'eranderd zal blijven, dienen om de wes- elijke mogendheden en in het bijzonder e Verenigde Starten, gerust te stellen, len heeft tot elke prijs willen voorko- ïen, dat men in de Sowjetunie of daar- miten in paniek zou geraken. Vandaar wellicht, dat men uren van evoren liet aankondigen, dat een belang- Öke mededeling zou worden gedaan. De- f methode leidde er toe, dat een enorme trnchtenstroom ontstond, die het ergste fed vermoeden. Toen echter bekend lerd gemaakt, wat er precies aar land was, leek alles achteraf nog mi allen. Men was er op voorbereid. China Brandt erelid Maastreechter Staar Met een daverend applaus reageerden listeravond de leden van de Kon. nngvereniging Maastreechter Staar toen Ion president Jacques Chappin tijdens kii vergadering voorstelde om de ((gerende burgemeester van West-Ber- Ijin. Willy Brandt, tot erelid te benoe- i Het koor wil in de persoon van Willy Brandt de standvastigheid van de gehele Festberlijnse bevolking en de betekenis jaarvan voor de ontwikkeling van West- furopa, zo niet de gehele westelijke [In een brief schreef het nieuwe erelid |an de Maastreechter Staar dat het hem Biet onbekend was dat het koor de [ulturele betrekkingen tussen Duitsland (n Nederland reeds in 1949 herstelde en taarmee de hand uitstak om mee te jouwen aan een nieuw Europa, waarin fien elkaar weet te waarderen en te respecteren. „De belangrijkheid van de Maastreechter Staar zowel op het gebied jan de kunst alsook bij het streven naar Vriendschap en begrip onder de volken jan Europa is mij goed bekend en ik ben {lij mij erelid van deze gemeenschap te pogen noemen", aldus de regerende Burgemeester van West-Berlijn in een Brief aan het bestuur. Terug van bezoek aan Letland Een Amerikaans predikant, die on- Jigs een bezoek heeft gebracht aan zijn eboorteland Letland, heeft bij zijn (rugkeer gezegd, dat hij zich schaamde, at hij vroeger de Wereldraad van Ker en heeft aangevallen, omdat deze uit- "sselingsbezoeken bevordert tussen de erken aan weerszijden van het ijzeren .Ds. Rudolf Krafts, die nu luthers pre- Jkant is in Minnesota, zei, dat hij nu (merkt heeft, dat zulke bezoeken bistenen in landen als Letland nieuwe 'oed geven en dat zij er dan ook met Erlangen naar uitzien. ••Ik heb onder de predikanten vele «Me kinderen van God ontmoet en ik dan ook veel geleerd, zowel van hen k van gemeenteleden', zo zei ds. Krafts, o? om de Russische machtsovername in "4 uit Letland gevlucht is. stand en de hoge leeftijd van Chroesjtsjef voor wat ze zijn," dan springen bij het zoeken van andere verklaringen onmid dellijk enkele belangrijke zaken naar voren. In de eerste plaats is er het ideo logische conflict tussen de Sowjetunie en communistisch China. Dit meningsver schil tussen de twee communistische reu zen was met name de laatste maanden hard op weg het karakter van een mili tair conflict te worden, omdat China grote stukken grondgebied van de Sow jetunie opeist. Men zal Zich herinneren, dat Chroesjtsjef zijn Chinese schepen achter zich had verbrand, toen hij in het voorjaar besloot, een wereldconferentie van communistische partijen te organise ren, met het doel, rood China uit de com munistische wereldbeweging te stoten. Vóórdat hü dit deed was al bekend, dat er in het Kremlin sterk verzet be stond tegen de wU®e( waarop Chroesjtsjef had geprobeerd, de Chinese communisti sche leiders in een hoek te drijven. De achterdocht, waarmee de nu ontslagen premier werd bejegend, werd nog ver sterkt door de politiek van toenadering, welke hij volgde met betrekking tot de westelijke landen. Kwaad bloed Langzaam maar zeker bleek, dat Chroesjtsjefs plan om China uit de com munistische wereldbeweging te wippen slechts weinig bijval oogstte. Daar kwam nog bij, dat de meeste Oosteuropese satel lietstaten van het Russisch-Chinese con flict gebruik maakten om zich wat meer onafhankelijkheid ten opzichte van Mos kou aan te matigen. Roemenië liet zich in de afgelopen maanden al bijzonder weinig gelegen liggen aan wat men in het Kremlin van de rode leiders in dit den in staat had gesteld, zich wat vrijer te voelen en te gedragen. De legerlei ding dwong hem hiertoe, omdat zij de westelijke grens van de Sowjetunie al leen maar beveiligd weten, wanneer hun land ook in militair opzicht in de door communisten geregeerde Oosteuropese landen de baas blijft. Daar komen nog bij de moeilijkheden in de landbouw en de beslissing van Chroesjtsjef (vorige maand pas geno men) de produktie van verbruiksgoede- ren te verhogen. De zware industrie, die steeds op aandringen van de leiding van de strijdkrachten alle mogelijke voor rang had gekregen, kwam op het twee de plan te staan. Chroesjtsjef hield geen rekening meer met een oorlog met het Westen, maar wilde alles doen wat in zijn vermogen lag om het ,,met ec mische middelen" te verslaan. Gevaar De verontrusting in het leger moet nog belangrijk zijn versterkt doar de toenemende verslechtering van de be trekkingen met communistisch China. De militairen kijken blijkbaar verder dan hun neus leng is. De Chinezen staan ongeveer op het punt, hun eerste kern wapen tot ontploffing te brengen. In de eerstkomende vijf of tien jaren zullen zij wellicht nog geen kernmacht van betekenis hebben (ook hier valt weinig over te zeggen maar de tijd gaat snel en op een bepaald ogenblik zal ook communistisch China een atoom macht van betekenis zijn. Vanzelfspre kend is het mogelijk, dat zich in de top leiding in Peking belangrijke verande ringen voltrekken, die een matiging in de buitenlandse politiek van rood China tot gevolg kunnen hebben. Maar daar ziet het voorlopig nog niet naar uit. En zo zijn er wellicht nog meer ont wikkelingen, die de legerleiding er toe gebracht kunnen hebben, steun te ver lenen aan hen, die het niet eens zijn met de keiharde politiek, welke Chroesjtsjef met betrekking tot China voerde en met de politiek van toenadering, welke hy ten aanzien van de westelijke mogend heden trachtte te volgen. Soeslof Veelbetekenend is in dit verband het feit, -dat niemand minder' dan Michael Soeslof, de'theoreticus van de party, het rapport heeft voorgelezen dat leidde tot het ontslag van Chroesjtsjef. Van Soes lof was al jarenlang bekend, dat hij in ideologische zaken met de premier op gespannen voet leefde. Toen van Chine se zijde gepoogd werd, het conflict uit te praten en er in Moskou ten slotte be sprekingen werden gehouden, kreeg Soes lof opdracht, het standpunt van de Rus sische communistische partij te verde digen. Dat was het standpunt van Chroesjtsjef en men kan zich voorstellen, dat Soeslof zich niet erg prettig heeft gevoeld. Temeer daar de conferentie elk verder gesprek onmogelijk maakte. In de afgelopen weken is men het blijkbaar beu geworden. Langzaam maar zeker zouden kunnen worden, als Chroesjtsjef van het toneel zou zijn verdwenen. 1 Men zal zich herinneren, dat Mao Tse Toeng, de leider van de Chinese communisten met steeds luider stem heeft aangedrongen op de verwijdering van Chroesjtsjef. Nn is het dan Naar alle waarschijnlijkheid zal i den begonnen, de scherpe kantjes Tijdelijk? Er behoeft thans nog geen sprake _jn van een Russische capitulatie vi China op het ideologische front. Wel ligt het in de lijn der verwachtingen, dat niet langer zal worden aangedrongen op uitstoting van Peking uit de commu nistische wereldbeweging, maar dat ge poogd zal worden, een redelijk gesprek op gang te brengen. Pas wanneer dit laatste het geval is, kan blijken of men in Moskou tot belangrijke concessies be reid is. Dat zal dan afhangen van de jen, die in het Kremlin de lakens uitdelen. Brezjnef en Kosygin hebben nu de plaats van Chroesjtsjef ingenomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij hun posten zullen blijven bezetten. Op dit ogenblik valt daar weinig of niets over te zeggen. Toch bestaat er een kans, dat zij slechts overgangsfiguren zijn, die straks plaats moeten maken voor de werkelijke leiders. Ook dan zal pas blijken, hoe de nieuwe verhouding tus- :n Moskou en het Westen zal zijn. Tekenend in de nieuwe situatie is ook, dat Adzjoebei, de schoonzoon van Chroesjtsjef, die hoofdredacteur van het regeringsblad Izwestia was van zijn functie zal worden ontheven. Het ls de vraag of de nieuwe Russische premier het door Chroesjtsjef voorgenomen be zoek aan Bonn zal brengen, dat door Adzjoebei werd voorbereid. Kosygin zo zijn er nog meer vragen. Hoe zal het nieuwe bewind handelen met be trekking tot Cuba? Welke invloed zullen de veranderingen in, Moskou hebben op de relaties met het Joegoslavië van Ti to? Wat zal er gebeuren met het ge deeltelijke kernstopverdrag, dat vorig jaar in Moskou werd gesloten? Hoe zal de Sowjetunie in de toekomst handelen met betrekking tot de zaken in Zuidoost- Azië (Zuid-Vietnam en Laos) en Afrika (Kongo etc.)? We zullen het moeten af wachten. De persoon van de nieuwe pre mier zegt in dit verband niet veel. Ko sygin, die op 20 februari 1904 in Petro- grad werd geboren als zoon van een ar beider, is een van de grote technocraten onder de Sowjetleiders. Hij was een van de zeven mannen, die sleutelposten be zetten na de grote zuivering onder Sta lin in 1937 en 1938. Na de oorlog werd hij door Stalin benoemd tot vice-premier zonder portefeuille. Tevens werd hij lid van het Politburo van Stalin. Na de dood van de dictator ging zijn politieke loop baan op en neer. Pas na de val van de anti-partijgroep van Molotof en Malen kof ging hij weer meetellen. Hü ls zeer populair bü de arbeiders, voor wie hü jarenlang in dienst van ver schillende technische ministeries heeft gewerkt. En hü is buitengewoon goed op de hoogte van veel economische en technische vraagstukken en met de bü- zonderheden van veel technologische processen. De laatste tüd vertegenwoor digde hü zün land nogal eens in het bui tenland. Opgaan, blinken en verzinken is voor vrijwel alle groten der aarde weggelegd. Nu is Chroesj tsjef aan de beurt. En het is tekenend voor de veranderde situatie in de Sowjetunie, dat hij het heeft overleefd. Dit mogen we althans opmaken uit de uit Moskou afkomstige berichten Brezjnef Van veel groter belang is de persoon van de partyleider, nu dus Leonid Brezj nef. In alle communistische landen i: de partijleider de man, die de werke- lyke macht heeft. Althans zo is het altyd geweest, zowel onder Stalin als onder Chroesjtsjef. Uiteraard dienen we af te wachten, of het thans ook weer mei Brezjnef het geval is. De nieuwe partij leider, die op 18 december 1906 werd ge boren, komt evenals Chroesjtsjef uit de Oekraine. Hij werd ingenieur maar be sloot later aan partijwerk te gaan deel nemen. In die periode leerden Chroesj tsjef en Brezjnef elkaar kennen. Toen Chroesjtsjef in Moskou aan de macht was gekomen, haalde hij na verloop tijd ook Brezjnef naar de Russische hoofdstad, waar hij vooral na de v wydering van Malenkof en Molotof anderen een steeds belangrijker plaats innam. Hij werd lid van het party-se cretariaat, voorzitter van het presidium van de Opperste Sowjet (als opvolger van maarschalk Worosjilof), ging belangrijke rol spelen in de buitenlai politiek. Hü bracht als president bezoeken Finland. Marokko, Ghana, Guinee Joegoslavië. Enkele maanden geleden werd hy als president opgevolgd door Anastas Mlkoyan, om zich geheel (onder Chroestsjef) aan het partü-apparaat te kunnen wüden. Meer dan ooit werd hü als de belangrükste man na Chroesjtsjef beschouwd. Chroesjtsjef Zo is de periode Chroesjtsjef abrupt geëindigd. In 1935 begon voor deze man, die op 17 ?pril 1894 in Kalinovka (Oekrai ne) werd geboren, het werk in Moskou. In 1939 benoemde Stalin hem in het Po litburo, toen het hoogste orgaan van de partij. In de oorlog was hij lid van de militaire raad en zou hy een belangrijke rol hebben gespeeld bij de slag om Sta lingrad (nu Wolgagrad). Na de dood Stalin werd hy partijleider en moet hij samenwerken met Georgi Malenkof, die premier was geworden. In februari 1955 moet Malenkof plaats maken voor maar schalk Boelganin. Vervolgens reisde Chroesjtsjef naar Belgrado om zich met Tito te verzoenen. Begin 1956 gaf hy op het 20ste partijcongres de stoot voor dt verguizing van Stalin en begon de pe riode van het vreedzaam naast elkaar bestaan van Oost en West. Deze koers wijziging legde de basis voor het Rus- sisch-Chinesc conflict. Enkele maanden later slaagde hü ei in, zich van zün tegenstanders te ont doen. Maarschalk Zjoekof, die hem daar- bü terzüde stond, werd een jaar later verwüderd. In 1958 is het zover, dat hü Boelganin als premier ontslaat behalve de leiding van de partü ook die van de regering op zich nam. Zo kon hü als regeringsleider In oktober 1959 een bezoek aan president Elsenhowei brengen. In 1961 ontmoette hü wülen pre sident Kennedy in Wenen. Gisteren wa! hü zelf aan de beurt om „vervangen te Hier ziet men Brezjnef, toen hij als president een bezoek bracht aan Joegoslavië, waar hij werd verwelkomd door president Tito. Oosteuropese land verwachtte. Intussen spitste de verhouding tussen Moskou en Peking zich toe, trad er verwijdering op tussen de Sowjetunie en de leiders van de communistische partijen in niet-com- munistische landen en dreigde (in de ogen van zijn tegenstanders) de politiek Chroesjtsjef uit te lopen op het ma- van „gemene zaak" met het Westen om zich op een kwade dag de Chinese communisten van het lyf te kunnen houden. Bü de leiding van de Russische strüd- krachten moet dit de laatste tüd veel kwaad bloed hebben gezet. Men kan eigenlijk wel zeggen, dat Chroesjtsjefs lositie voortdurend In gevaar is geweest, sinds hü in het najaar van 1962 na het ultimatum van president Kennedy de aftocht blies op Cuba Veiligheid Het leger moet de ontwikkelingen, die zich sindsdien hebben voorgedaan, met grote bezorgdheid hebben gadegeslagen. De pogingen van de Oosteuropese com munistische leiders, van het conflict tussen Moskou en Peking gebruik te maken om hun landen los te weken van de Sowjetunie. zijn op zichzelf voor de legerleiding al verontrustend. Men zal zich herinneren, dat Chroesjtsjef in 1956 de opstand in Boedapest moest la ten neerslaan, nadat hij eerst een beleid had gevolgd, dat de Oosteuropese lan- Reacties op aflossen van de ivacht T~\E REACTIES op het aflossen van de wacht in de Sowjetunie zjjn U zeer verschillend. Vooral in westeljjke kringen is men verrast door deze ontwikkeling, twee landen, West-Duitsland en Zuid-Slavië, toonden zich enigermate ongerust over de vervanging van Chroesj tsjef. Het bezoek van de Russische leider aan Bonn kan nu niet doorgaan. De Zuidslaven weten de verbetering in de betrekkingen tussen Rusland en hun land voornamelijk aan Chroesjtsjef per soonlijk. De reactie van Peking was typerend: 40 minuten na het bekend worden van het nieuws publiceerde Nieuw-China het com muniqué van het centrale comité zonder verder commentaar. Over het algemeen heeft men in het Westen toch wel de indruk dat de politiek van de Sowjetunie niet noemenswaardig gewijzigd zal worden. Washington was verrast, maar al dus het State Department. Brezjn en Kosygin zijn volgelingen van Chroesjtsjef en wij menen dat het pre sidium achter Chroesjtsjef staat w'- wat betreft diens grote politieke ric' lijnen. Men gelooft dan ook niet d' het geschil met China iets te maken heeft met zijn aftreden. De Westduitse leiders nemen een af-' wachtende houding aan. Men acht het waarschijnlijk dat bondskanselier Er- hard ook de nieuwe leiders van de Sow jetunie voor een bezoek aan Bonn zal uitnodigen. Premier Douglas-Home, die ■usteren vermoeid van een verkiezings- -impagne terugkeerde, had geen com mentaar. Evenals trouwens president Tohnson. die het druk heeft met de ko mende verkiezingen. Johnson zegde toe ..later op deze zaak te zullen terugko- Gezondheid Frankryk had geen officieel taar. Men was verrast en president de Gaulle zou vandaag pas uit Zuid-Ameri- ka terugkomen. „Hoogst verontrustend" noemden Italiaanse socialistische func tionarissen de mutaties in de Russische leiding. Volgens hen moet de wijziging zich onder noogst dramatische omstan digheden hebben afgespeeld, want het argument dat de premier een slechte gezondheid zou hebben, kan niet worden staande gehouden. Nog geen twee weken geleden vertrok Chroesjtsjef naar de Kaukasus en gaf blijk in een blakende conditie te verkeren. Verzet Volgons het Franse persbureau AFP zou de jongste in september gehouden rede over de beslissing ten gunste van een verhoogde produktie van verbrnlks- goederen en een industriële en commer ciële liberalisatie wel eens de oorzaak kunnen zijn van het verzet tegen Chroesjtsjef. De volledige tekst van deze rede is namelijk nooit gepubliceerd. Op 1 oktober werd slechts een korte samen vatting in de Russische pers gegeven. I CHROESJTSJEFS PORTRET BIJ KREMLIN VERDWENEN TJRENLANG heeft de wereld gisteren in spanning geleefd. Het hegon al vroeg met een be richtje uit Moskou dat de Izwestia, het regeringsblad, niet zou ver schijnen. De Izwestia zou vanmor gen gelijk met de Prawda uitko men. Meestal is dat een aanwijzing dat er belangrijke gebeurtenissen op handen zijn. En dat was ook nu het geval. Onmiddellijk bestormden de buiten landse correspondenten de Russische functionarissen met vragen. Maar de zen verklaarden van niets te weten. Zij gaven de journalisten de raad bij hun radiotoestellen te blijven, want er zou wel eens heel belangrijk nieuws kunnen komen. GERUCHTEN Dat was het startschot voor de ge ruchten, geruchten die overigens in de meeste gevallen op waarheid bleken te berusten. En Chroesjtsjef was het mid delpunt van de vermoedens. Plotseling viel het velen op dat zijn naam in twee dagen niet genoemd was bij de lijst van belangrijke leiders in de Sowjetunie. Een ander merkte op dat de Franse minister Palewski die Chroesjtsjef in zijn buitenverblijf aan de Zwarte Zee bezocht had, vrij onverwacht naar huis teruggekeerd kas. De geruchten werden zekerheid toen bekend werd dat Chroesjtsjef niet aan wezig was bij het diner dat de presi dent van Cuba, Dorticos, in het Krem lin werd aangeboden: alle andere leiders waren er wel. In de voor het normale verkeer afgesloten straat voor het Krem lin werden glanzend zwarte auto's ge signaleerd. Kennelijk was er een ver gadering van het centrale comité van de partij. PORTRET Ook de Moscovieten hadden gemerkt dat er iets aan de hand was. In de straten van de hoofdstad werd druk ge patrouilleerd. Overigens bleef het rustig. Maar het meest verbaasd was wel een groep toeristen op het Rode Plein. Het levensgrote portret van de premier, symbool van macht en van aanzien in de bakermat van het communisme, werd door enkele arbeiders verwijderd. Daar mee was de cirkel rond. Een Frans persbericht maakte het eerst melding van het aftreden van Chroesjtsjef en het oyernefnen van de macht door Brezjnef en Kosygin. De Finse televi sie gaf nog een bloedig tintje aan de machtsovername door te melden dat Brezjnef was vermoord en Chroesjtjsef ontheven van al zijn functies. .KONING" Het ging er nu alleen nog om te ten te komen of de premier vrijwillig heen was gegaan. Vrij algemeen wordt aangenomen dat Chroesjtsjef inderdaad aanwezig is geweest bij de vergadering China tsjefs verdwyning bekendgemaakt, onmiddellijk daarop aandacht besteed aan een Albanese aanval op de opvol gers Brezjnef en Kosygin. Blijkbaar ziet men in Peking niet veel heil in deze wijziging. Uit Wenen melden ervaren waar nemers, dat door het aftreden van Chroesjtsjef de liberale politiek, die de laatste tijd in het communistische Oost-Europa te constateren valt, althans tijdelijk een halt zal worden toegeroepen, De machtige Italiaanse communistische partij heeft de nieuwe machthebbers in Moskou laten weten, dat zij geen steun zal verlenen aan een eventuele terug keer naar de harde lijn van Stalin. Amerika President Johnson heeft verklaard, dat de vervanging van Chroesjtsjef mis schien wel en misschien niet een teken grote onrust of van komende wij zigingen, maar dat het Amerikaanse volk standvastig zal blyven. De New York Herald Tribune schrijft, dat niemand zich voldaan kan voelen. Het blad verwacht, dat het Kremlin de teugels van het internationale commu nisme steviger in handen zal nemen en naar een regeling met Peking zal gaan streven. Er bestaat echter kans dat het op beide fronten zal falen, aldus het blad. De Londensc Times verwacht, dat het verdwenen. Moskou En in Moskou merkte een Rus langs jn neus op: „We zyn ze weer voor ge- eest". En met ze bedoelde hij de En gelsen en de Amerikanen. „Wij hebben onze regering veranderd voordat de Brit ten en Amerikanen klaar zijn met hun verkiezingen". van leiders van de Sowjetunie. Maar betwijfeld wordt of er geen druk op hem is uitgeoefend om zijn ontslag aan te bieden. Geen enkele Russische mededeling maakte namelijk melding van de grote verdiensten die Chroesjtsjef voor zijn vaderland gehad heeft, tenminste als men de communlqué's van de afgelo pen jaren mag geloven. Wat dat laat ste betreft, in Rusland geldt wel heel sterk: de koning is dood, leve de ko ning. woord op een desbetreffende vraag als eerste reactie op de gebeurtenissen in de Sowjetunie gezegd dat gezien uit latingen van de heer Chroesjtsjef in de afgelopen tüd het bericht over diens aftreden niet helemaal een verrassing kan zijn. De namen van degenen die genoemd worden als opvolgers van de heer Chroestsjef als minister-president en als eerste partüsecretarls en de functies die dezen tot dusver bekleed den, geven geen -inleiding voorshands wüzlglng te verwachten in de koer*. Geen der leidende politici in Neder land verwacht na het aftreden van Chroesjtsjef een politieke aardver schuiving. De KVP-fractieleider in de Tweede Kamer de heer Schmelzer zei, dat verschuiving niet in het belang van de Sowjetunie zou zyn. Dit land moet extern de vrede handhaven en kan een positieve verhouding tot het Westen niet ontberen, zowel militair als economisch. Hetzelfde geldt voor China. Intern wordt de mens in de Sowjetunie langzamerhand herontdekt. Dit betekent, dat geen bruikbaar alter natief op lange termyn aanwezig is, juist om pure beleidsoverwegingen. Voor het Westen betekent dit, dat het militaire evenwicht bewaard moet wor den en, waar mogelijk, constructieve contacten moeten worden gelegd. Ook betekent dat het bewaren van de grootst mogelijke eenheid binnen de NAVO en de EEG, aldus de heer Schmelzer. De socialistische fractieleider, de heer Vondeling zag ook geen maanden moeten wachten voordat 1 weten of in de Sowjetunie een nieu we politieke lijn zal worden gevolgd of niet Indien sprake is geweest van een ordinaire stryd om persoonlüke politieke macht, dan zal die niet van invloed zijn op de politieke Hjn. De heer Geertsema, fractieleider van de WD- vond het aftreden van Chroesjtsjef bepaald geen aangename verrassing. Hij heeft er nooit aange- twijfeld, dat deze de doelstelling van wereldoverheersing heeft laten varen. De Russische leider vond het op dit moment nuttig een politiek van vreed zame coëxistentie te voeren, waarover we slechts blij konden zijn. Het is on- mogelyk te gissen, hoe zyn opvolgers tegenover de gevoerde politieke lyn zullen staan. We kunnen slechts hopen, dat die, ook ten aanzien van China, hetzelfde zal blyven. Anders wordt het een byzonder griezelige zaak, aldus de heer Geertsema. Voor de CHU-fractieleider de heer Beernink was het aftreden als een volslagen verrassing gekomen. Ook hij hoopt, dat de mutaties in Moskou niet tot vergroting van de spanningen tus sen Oost en West zullen leiden. Afge wacht moet worden of de nieuwe lei ders de band met Peking al of niet zullen verstevigen. Ook de AR-fractieleider de heer Smallenbroek leek de vraag of de mu taties in Moskou van invloed zullen zyn op de Amerikaanse presidentsver kiezing belangwekkend. Twee andere belangrijke kwesties vond de heer Smallenbroek de verhouding tussen Ost en West inclusief West- en Oost- Duitsland en de verbondenheid van Rusland en aanhang ten opzichte van China. Hij had de indruk dat Chroesj tsjef in de laatste jaren verscherping van de verhoudingen niet in bet be lang van de Sowjetunie achtte. Het gaat er nu maar om of die verhoudin gen al of niet zullen verscherpen, al dus de heer Smallenbroek. Prof. dr. Bianchi kreeg subsidie Prof. dr. H. Bianchi, hoogleraar in de criminologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en directeur van het crimi nologisch instituut van deze universiteit heeft een subsidie gekregen van de Ne derlandse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek Deze subsi- che is bestemd voor een onderzoek be treffende de factoren, die van invloed zijn op het resultaat van een door de rechter opgelegd reclasseringscontact. Het betreft een exploratief onderzoek, waarbij men na de beëindiging van het reclasseringscontact, dat drie jaar duurt, twee groepen van gewezen reclassenten met elkaar wil vergelijken, namelijk de groep bij wie het bewuste contact suc cesvol is geweest en de groep, waarbij het geen bevredigende resultaten heeft opgeleverd. Opleidingsinstituut ontwikkelingshulp Morgen wordt in Maarn een oplei dingscentrum geopend van de (rooms- katholieke) Unie van vrijwilligers voor medische en sociale hulp en onderwijs in ontwikkelingslanden. Het is het eer ste permanente opleidingscentrum op dit gebied in ons land. Deze unie zendt sinds 1950 leken naar Pakistan. In de toe komst zullen ook activiteiten ontplooid worden in Brazilië, Ethiopië en Austra lisch Nieuw-Guinea. In Pakistan beschikt de unie over drie ziekenhuizen, twee sociale centra.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5