Hele serie belangrijke films in Leidse bioscopen J VAM HET DRAAIBOEK- EEN STERK STAALTJE Vakbonden: onderhandelen met directie onmogelijk Directeur Krüger: ..Ze kunnen maandag in Leidsehendam bi j v. d. Laan aan het werk vaan" Voordorp" kan nog niet weg SCHUDEI's CITROEN meuwe leidse courant VRIJDAG 16 OKTOBER IV |E vertegenwoordigers van de vak bonden, v.l.n.r. J. Dingjan (NKV), 3. van Spronsen CNV), S. Keuning IVVV) en de rechtskundig adviseur SVV), die gisteravond op een perscon- irentie in Zomerzorgde vrij uit- ichtloze toestand van de onderbande lin en met de Vianda-directie uiteenzetten [ierbü wordt vandaag het gehele per. toneel .geacht op straat te staan''. Geruite winter SPIJKER BROEKEN VOOR JONGENS Leeftijd 5 jaar. VANAF Tl.90 Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 - MIDZA - VANDAAG PERSONEEL VIANDA MET ONTSLAG (Va omdat deze geen enkele stap dernemen om een redelijke oplossing voor het personeel te vinden. Zelfs de formele wettelijke regeling is hij niet van plan toe te passen. Hij zegt dat 1 het hem onmogelijk is nog lange: personeel te betalen. Een gevolg hiervan is dat de zijdige verbreking van het overleg de i vakbonden heeft genoopt een juridisch i adviseur in de arm te nemen om de rechten van hun leden veilig te stel- redacteuren) |len- Indien de heer Krüger bij zijn stellige uitlatingen blijft, zal elk ge- LEIDEN De fusionaire besprekingen tussen de directie van de N.V.organiseerd vakbondslid dat met de Vleeswaren- en conservenfabriek Vianda te Leiden en vertegenwoordigers gang van zaken geen genoegen neemt, van de United Food Group te Den Haag hebben niet tot resultaat geleid. SdJffie?is)''STdrféle vordering Vianda-directeur W. Krüger uit Amsterdam deelde ons gisteren mee dat. tegen de N.V. instellen, hoewel de besprekingen niet afgelopen zijn, de hoop op voortzetting van de fabriek met 62 personeelsleden tot een minimum is afgenomen. Naar aan leiding hiervan heeft de heer Krüger gisteren het personeel meegedeeld dat de gehele produktie in Leiden wordt afgesneden en niet meer hervat. Het op 5 oktober aangezegde ontslag blijft van kracht. Tegenover vertegen woordigers van CNV, NW en NKV heeft hij gisteren gezegd „geen reke ning te* willen Aouden met langere opzegtermijnen". Tegenover ons ver klaarde de heer Krüger dat op zeven man na, het gehele personeel maan dagmorgen om half acht bij de Vleeswarenfabriek T. S. v. d. Laan aan de Rietvinklaan in Leidsehendam in dienst kan treden. Gistermiddag zijn de heren J. B. van Spronsen (CNV)i J. Dingjan (NKV) en Keuning (NVV) in bijzijn van 'n- ju ridisch adviseur langdurig in bespreking geweest met het personeel van Vianda. Zy hebben de werknemers geadviseerd ich elke morgen naar de fabriek te begeven om hun werkwilligheid te to- Hienby moeten zij in groepen bly- om getuigen te hebben iets wordt meegedeeld. Slepend De zaak iis op 2 oktober begonnen, toen de directie een brief opstelde waar- het personeeG wegens liquidatie van i het bedrijf per TS oktober ontslag werd gezegd. De brieven werden eerst op 5 oktober bezorgd in verband met een ongestoorde 3-oktoberviering die men het personeel niet wilde onthouden. On- middellyk waarschuwden de werkne- die hiervan n'iets hadden zien aan- komen omdat er op geen enkele manier overleg was gepleegt, hun vakorganisa- Dit had tot gevolg dat op 5 oktober alle werknemers een gestencilde brief ondertekenden, waarin zij de directie meedeelden geen genoegen te nt met het ontslag Hierop was de heer Krüger verplicht bij het Gewestelijk Arbeidsbureau de ontslagaanvragen te dienen. Op dit laatste verzoek zal waarschijnlijk volgende week wt dag een beslissing komen. Het ziet er naar uit dat de reden, nl. stopzetting van de productie, zal worden geac cepteerd. Met de toestemming van het GAB in de hand kan de directie pas het personeel .ontslag aanzeggen met inachtneming van dé wettelyk vastgelegde opzegter mijn tot een maximum van 13 weken. Onmogelijk Genoemde vakbondsvertegenwoordi- gers hebben gisteravond de pers inge licht omtrent de gang van zaken. Zij gaven hierbij te kennen dat overleg met de heer Krüger onmogelijk Gemeente Leiderdorp en Herv. Diaconie willen wel sneller maar kunnen niet (Van een onzer verslaggevers) '-EIDEN Het al lange tijd gelegen ontruimde kindertehuis „Voor dorp" aan de Ockenrode te Leider dorpzal nog minstens een half jaar blijven staan. Erg plezierig is dat niet, vinden gemeente Leider dorp en eigenares Hervormde Dia conie van Leiden. Beide partijen, waarvan Leiderdorp als koper, zijn in het begin van deze zomer tot overeenstemming gekomen om het met grote snelheid tot een bouwval gerakende gebouw maar op te ruimen. *len heeft hiertoe een tweetal make laars-taxateurs aangezocht namens de partijen een onpartijdige derde te engageren. Op deze wijze moet men namelijk een voor beide kan ten aanvaardbare koopsom vast stellen. Besprekingen hierover zul len in november plaats hebben. Is men in principe bereid het hieruit naar voren komende bedrag te ac cepteren, dan moeten B. en W. van Leiderdorp de gemeenteraad een krediet vragen, waaraan Gedepu teerde Staten hun fiat moeten ge ven. Aan de andere kant moet de Herv. diaconie voor de verkoop toe stemming krijgen van de Provin ciale Diaconale Kamer. Uit een en ander blijkt wel dat, hoe wel beide partijen het gebouw graag zien verdwijnen, „Voordorp" nog wel een poosje het speelterrein van de Leiderdorpse jeugd zal zijn. De kinderen hebben in verbazend korte tijd opmerkelijk veel ver nield. Het is zelfs de vraag of het niet-bewaakte gebouw nog wel een sloper nodig zal hebben (Eigen foto) Regeling .Omdat de onderhandelingen over fusie of overneming geen resultaat heb ben gehad, is de onzekerheid van het personeel toegenomen. Daarom heb ik nu een regeling voor mün mensen ge troffen. Maandag kunnen ze meteen aan de slag gaan. De firma v. d. Laan zal ook alle rechten van de werknemers overnemen, evenals de verplichtingen van Vianda". Dat was de redenering van de heer Krüger, zoals hij die termiddag tegenover ons te verstaan Hij achtte zioh hierdoor op geen enkele manier meer aan zijn personeel gebon den. Voor hem was de zaak rond. Over een zevental werknemers uit de produktie-afdeling moest nog worden overlegd. Deze kunnen niet naar I schendam. ,,Wij proberen voor hen andere oplossing te vinden. Ook de vijf man administratief personeel probeer ik een prettige manier te vin den om ze te laten afvloeien", aldus de heer Krüger. Herhaling Voor de vakbonden is hiermee uiter aard de zaak niet afgesloten. Zij wijzen er op. dat by Vianda het grootste aan tal werknemers al eerder op straat is komen te staan, nl. in 1955 by de liqui datie van Tielemann en Dros. Nu wor den ze weer zomaar op de keien gezet. Deze mensen van wie de meesten de de middebare' leeftijd hebben bereikt en die ook vakmensen zijn. kunnen niet ïar een betrekking in Leidsehendam aannemen. Aan de andere kant zijn in hun branche weinig of geen mogeiyk- heden in of dicht bij Leiden. Een reden er om voor hun rechten tot het uiterste te gaan, aldus de woordvoerder in de vakbondsvertegenwoordigers. Omtrent de naamloze vennootschap kon de heer Krüger ons meedelen dat het niet in de bedoeling ligt deze op te doeken. Men is momenteel met de gemeente Leiden in onder handeling over de bestemming van het fabriekspand aan de Lange- gracht. De bij het bedrijf behorende koelinrichting zal waarschijnlijk orden verhuurd. De N.V. zal wel licht activiteiten in een andere rich ting gaan uitoefenen. Ook hierover was nog geen beslissing genomen. Het puntpersoneelachtte de direc teur als afgedaan. WINTERJASSEN LODEN JASSEN REGENJASSEN KLAAiSlSENS DUBBEL GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN -TUSSEN Dl BLADZIJDEN LEIDEN Zelden draaiden in Leiden tegelijkertijd zoveel belangrijke films. Het begint al met Brusses „Mensen van morgen", die in Lido is te zien en waarover wij woensdag reeds uitvoerig hebben geschreven. An derhalf uur kijkt men geboeid toe en luistert men naar gesprekken met dertien jonge mensen uit alle delen van het land. Een Nederlandse film waarop we naar de inhoud trots kunnen zijn. Verder zijn er drie waarde volle reprises in Camera, drie Bergman-films in Studio en een boeiende parodie in Luxor uit de camera van J. Lee Thompson. STUDIO. In Studio dus weer drie Bergman-films: vandaag en morgen „Als n donkere spiegel", zondag en maan dag „De Avondmaalsgasten", dinsdag en oensdag ,.De grote stilte". De films van Bergman worden voor degenen, die zich de moeite geven tot hun wezen door te dringen, als goede vrienden op de levens weg. Van tijd tot tijd wordt men telkens zyn geheugen bepaald bij beelden, ïaties, probleemstellingen uit zijn In „Als in een donkere spiegel" 'draait alles om een jonge vrouw bij wie zich tekenen van geestesziekte openbaren. De mensen in dit verhaal zijn met grote liefde waargenomen. Bergman heeft deze film dan ook opgedragen aan zijn vrouw en zo zijn kunstenaarschap in de inter menselijke relatie teruggebracht. Hij heeft voopts willen uitdrukken. rat er een verborgen relatie moet zijn tussen liefde, lijden en God. Nu nog verborgen „als in een donkere spiegel", maar eens aan het licht gebracht van „aangezicht tot aan gezicht". zoals de apostel Paulus zich heeft uitgedrukt. In „De Avondmaalsgasten" wordt de religieuze twijfel aan de orde gesteld. Het gaat hier als het ware om een filmische vertolking van het Evangeliewoord: Ik geloof, kom mijn ongeloof te hulp. Het is adembenemend te ervaren, hoe Berg man de twijfel tastbaar maakt. „De grote stilte" spreekt op een vol wassen wijze over de problematiek van de seksualiteit. Het is een moeilijke film en alleen bestemd voor hen, die werkelijk in staat zijn met de film mee te denken. Een strofe uit een gedicht van Lermon- tow kan als motto voor „De grote stilte" gelden: „Als hij (dat is Byron) zoek ik vergeefs naar rust en vrede. Terwijl mij één gedachte nooit verlaat. En kijk ik om afschuwelijk is 't verleden. Kyk ik vooruit geen ziel die mij verstaat. (Goede vrienden.) Drie reprises CAMERA Drie reprises van films die stuk voor stuk zeer de moeite waard zijn: „Amerika zonder masker" „Orfeu Ne gro" en „De Nacht*'. ,.A*perika zonder masker" draaif vandaag en morgén." Het m boeiende documentaire, waarir Amerika door Franse ogen wordt beke ken. De visie op het Amerikaanse leven dikwyls onbarmhartig maar toch wordt de Amerikaanse mens ook ,'n zijn sympa thieke kanten ons naderbij gebracht. Sommige beelden zijn bepaald schokkend, ander alleen maar interessant, maar de makers van deze film ook te zier ;n. altijd is het de moeite waard Zondag en maandag wordt ..Orfeu Ne- •o" vertoond. Een zeer bijzondere aarin Marcel Camus op onnavolgbare anier het verhaal vertel* van een dra- a'ische liefde temidden van de uit bundige carnavalsviering in Rlo de Ja- Indrukwekkend is de vreugde van ensen daar. die tijdens zo'n carnaval dansend door het leven gaan. De film ns poëtisch van karakter en ontroert door zijn zuiverheid. Dinsdag en woensdag is „De nacht" te en. waarin de Italiaanse regisseur An toniem erin is geslaagd de vergankelijk heid van innerlijke zaken in beeld te brengen. Een jonge vrouw maakt de ba lans op van wat zij in haar hart r.og over heeft. En dat is maar bitter weinig. Al leen nog maar herinneringen aan een liefde die voorbijging, omdat zij geen antwoord kreeg. Deze innerlijke weg tot zelfinkeer is in beelden gevangen op :n manier, die slechts is voorbehouden in een groot kunstenaar. (Films van niveau) Universo di JS'otte REX Als de Italiaanse documentaire /er het leven in wijdverbreide streken r wereld niet van tijd tot tijd ontsierd werd door mateloos vervelende striptease juffrouwen cn de nog vervelender sprin gende Blue Bell girls, zou „Univer'so di Notte" kunnen gelden als een goede so- en culturele documentaire over hoe mensen in verschillende landen hun vrije tijd besteden. Meestal niet erg verheffend maar een enkele keer toch wel boeiend Met uitzondering van het z g. „an.use- ments-element" toch wel een interessante film. (U> Te rijk om los te lopen LUXOR In „Te rijk om los te lotjen" heeft regisseur J. Lee Thompson (de ma. ker van ,.De kanonnen van Navarone") zich hersteld van teleurstellend commer cieel werk In zijn opgang voert hij Shir ley MacLaine mee. die nu de regisseur heeft gevonden, die zij verdient. In deze film speelt zij een schatrijke Amerikaan se weduwe, die aan een Koning-Midas- complex lijdt, dat wil zeggen, dat zij deloos van de voorspoed is. De film is bedogld als .pgïQdfe pp de voorspoed van Amerika. De voornaam ste zaken waarmee men daar geld kan maken, komen aan de orde: het wa huis, de moderne klodderkunst., de vlie gerij, de show-businnes ende psy chiatrie. Bovendien weet Thompson bij ieder onderwerp weer een parodie tc maken op het byibehorende filmgenre: Gold Rush. Franse liefdesfilm, Ameri kaanse showfilm en Amer.kaanse musi- Boeiende parodie). Veel liefs uit Moskou TRIANON „Veel liefs uit Moskou" is vervaardigd naar een roman van Ian Fleming, de schepper van de keiharde James-Bond-figuur. Is de heer Bond in dc boeken van de heer F:eming al niet zo'n lieve jengen, in de film is het hele maal bar en boos. De regisseur heef: zijn best gedaan Fleming te overtreffen en hij is er werkelijk in geslaagd alles nog onbeschaafder en meedogenlozer te ma ken. Een heerlijke thriller, zo zullen sommigen zeggen, maar wij voor ons zijn van dit sadisme niet gediend. (Volgens het recept van meneer Bond: doden zonder te vragen). Hugo Claus schrijft Leids lustrumstuk LEIDEN' Dc Universitaire Lustrum- commissie 1965 heeft de schrijver Hugo Claus opdracht gegeven voor het schrij ven van een lustrumstuk. gebaseerd op het boek van Charles Coster: „Thvl Uy- lenspiegel". De heer Claus heeft deze opdracht aanvaard. De Universitaire Luotrumcommissie (kortweg ULUCO genaamd) heeft tot taak de Leidse lustrumviering in 1965 tot een voor alle betrokkenen gedenk waardig evenement te maken. De com missie wordt ter zijde gestaan door dc lustrumcommissies van de academische senaat, van de wetenschappelijke en de tedhnisdh-admamfistratieve staf, en de 1 ustrumcommissies van de Vereeniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden, het Leidsdh Student on Corps en (voor diegenen die niet bij een gezelligheids- vereniging zijn aangesloten) de lustrum commissie van de Leidse Studenten Fa culteiten. Dick van Dyke, Shirley Maclaine en Dean Martin in „What a way to go". (Te rijk om los te lopen). P uzzelp rom inente n 1. W, Gesink-Haasnoot, Wasse- naarseweg 55. Katwijk aan den Rijn: 2. L. S. de Jong, Akeleilaan 31, Oegstgeest: 3. P. Meijdam, Ho ge Rijndijk 34, Zoeterwoude. Accuzaak heropend LEIDEN Vanmiddag werden de ver bouwde en gemoderniseerde panden van .accuspecialist" Groenen aan de Nieuwe Rijn (fabriek Langestraat) te Leiden her opend. De heer Groenen heeft gelyk zijn assortiment uitgebreid en wel met bou gies en schokbrekers. De vloeropper vlakte bedraagt thans 500 m2. U kunt 'n Amerikaan roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl MOOIE FLANELLEN LAKENS 150 x 220 4.95 170 x 230 5.75 Grote 2-pers. maat. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 - MIDZA -

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3