Nieuwe Leidse Courant Chroesjtsjef verdwijnt van het toneel LABOUR DUIDELIJK AAN HET WINNEN Breznjef en Kosygin nemen de macht in handen In buitenlandse politiek geen wijziging verwacht Vier kinderen in Sneek verbrand C"tQ HC0N.V. Wilson gaat Britse politiek leiden Meerderheid maar krap Haven van Rotterdam aan ramp ontsnapt Commentaren Directeur: F. DIEMER Heofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ffSlMtvirtigh i* ghebleven mijn hert in teghenspoet" Vrijdag. 16 oktober 1964, 45ste jaargang "S Later afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk overwegend krach tige later matige wind uit westelijke rich- V.. Abonnementsprijzen p.v NIKITA S. CHROESJTSEF vermoeid? LEONID BREZNJEF kroonprins ^HROESJTSEF is geen partijleider en geen premier van de Sowjetunie meer. Zijn woorden uitgesproken vlak na zijn 69ste verjaardag vorig jaar, dat hij „niet eeuwig de positie kon houden die hij nu in partij en regering had", zijn gisteren profetische woorden geworden. Na een dag vol geruchten sprak Tass het verlossende I woord: het centrale comité van de communistische partij I der Sowjetunie heeft een verzoek van Chroesjtsjef 0111 van zijn functies ontheven te worden, met het oog op zijn ver gevorderde leeftijd en verslechtering van zijn gezondheid ingewilligd. Tot zijn opvolger als eerste secretaris van de partij is gekozen de 58- jarige Leonid Breznjef. Het presidium van de Opperste Sowjet benoemde de 60-jarige Alexei Kosygin tot voorzitter van de raad van ministers van de USSR. Hij had bij afwezigheid van Chroesjtsjef reeds herhaaldelijk het premierschap waargenomen. Kosygin was eerste vice-premier. Uit de ver schillende berichten is niet geheel duidelijk geworden of Chroesjtsjef aan wezig was bij deze vergadering. Volgens sommige berichten zou hij zijn I verblijf aan de Zwarte Zee hebben onderbroken om ijlings naar Moskou te reizen. Hiervan was geen bevestiging te krijgen. Dat zijn heengaan niet geheel vrijwillig was, moge blijken uit het feit dat de officiële Russische verklaringen nergens spreken van de grote verdiensten die Chroesjtsjef voor het land heeft gehad. Verder is vernomen dat Chroesj- tsjefs schoonzoon Adzjoebei van zijn functie van hoofdredacteur van het re geringsblad Izwestia (dit blad verscheen gisteren niet) is ontheven, evenals trouwens de hoofdredacteur van het partijblad Prawda, Pavel Satioekof, en de directeur van de Russische radio en televisie, Michel Karlamof. Er waren echter geen aanwijzingen dat de twee verschillende partijen het op een strijd zouden laten uitlopen. Weliswaar werden er meer militairen gesignaleerd in de Moskouse regerings wijk, maar het bleef rustig. De beslui ten van het presidium en het centrale comité zijn dan ook met algemene stemmen aangenomen. Het meest waarschijnlijk is dat de partij Chtroesjtsjef heeft gevraagd zijn ont slag aan te bieden, aan welk verzoek Chroesjtsjef gehoor heeft gegeven. Volgens AFP waren er vandaag be paalde aanwijzingen In Moskou, die erop duiden dat Michel Soeslof, de voornaam ste theoreticus der Russische communis tische partij, de hand zou hebben gehad in het aftreden van Chroesjtsjef. Soeslof stond indertijd als Stalinist be kend. Hij heeft Chroesjtsjef echter wel, met name In het geschil met China, ge steund. De Prawda maakte in zijn ochtend- editie melding van het aftreden van de premier, die deze functie sinds 1958 be kleedde. Uit de mededelingen van de Prawda kon worden opgemaakt dat Chroesjtsjef ook geen lid meer Is van het presidium van het centrale comité, een post die hij al in 1939 aanvaardde. Waarnemers menen dat de politiek van de Sowjetunie met Breznjef cn Kosygin als leiders geen wijziging zal ondergaan en dat de houding tegenover China ook niet zal veranderen. Men herinnert er- I aan. dat Breznjef reeds als „troonopvol ger" van Chroesjtsjef werd aangewezen en twee maanden geleden van zijn func tie van staatshoofd werd ontheven en de veel belangrijker taak van partijsecreta ris kreeg toegewezen. Wat Kosygin aan gaat. hij wordt beschouwd als eei „technicus" met politieke kwaliteiten. (Zie voorts pagina 5) In het Kremlin in Moskou hielden vertegenwoordigers van de Russische regering en van de Russische com munistische partij donderdag een bespreking met president Osvaldo Dorticos van Cuba, waarbij Chroesj tsjef, die in Moskou was, wonderlijk genoeg ontbrak. Links op de foto van voor naar achter president Anastas Mikoyan, Leonid Breznjef, die partijleider is geworden en Alexei Kosygin, die premier zou zijn voor het avond werd. Naast Kosygin een man die bedriegelijk veel op Croesjtsjef lijkt maar in werkelijkheid Podjorni is. By een brand in een woonhuis aan Ie Tweede Oosterkade te Sneek zijn 'annacht vier kinderen om het leven ekomen, van een tot vijf jaar oud. )e ouders waren afwezig. De brand is gisteravond ontstaan tij- ïns afwezigheid van de ouders de heer 1 mevrouw Post. De vrouw was tegen egen uur bij een kennis langs gegaan vandaar uit haar man op te halen an de fabriek waar hij werkte. Toen zij beiden om kwart over tien )uis kwamen, stond het huis in brand, «n koffie pot, die op een klein elek- j risch pitje stond, is drooggekookt cn wars door de theetafel op de vloer te- «chtgekomen, waardoor de brand is ont- han. De politie trachtte nog de kinde ra te redden, maar door de uitslaande lammen en de sterke rookontwikkeling slaagde men daar niet in. En der agenten liep emstie brandwonden op aan rechterhand. De kinderen zijn vermoedelijk door de rookoniwikKeling gestikt. Het zijn cle 5- jarige Neeltje Fokje, de 4-jarige Jeltje Ietje. de 2-jarige Fokje Rinske en de een jaar oude Aukje Iemke. De benedenverdieping van het huis is volledig uitgebrand. ALEXEI KOSYGIN technicus Cole Porter van „Night and day'' overleden De wereldbekende Amerikaanse com ponist Cole Porter die onder meer het populaire „Night and Day" op zijn naam heeft staan, is op 71-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Santa Monica, Californië, overleden. Hij onderging op 13 oktober een nier operatie. Porter schreef liedjes voor veel musi cals die op Broadway een succes werden, zoals „Kiss me kate", en hij maakte de muziek voor verscheidene Hollywood films. Tot zijn bekende songs, die door de melodische lijn onmiddellijk bij het pu bliek insloegen, behoorden: „Let's do it", Let's fall in love", „Just one of those things" en „Night and day". Tijdens de eerste wereldoorlog, voor Amerika daarin betrokken raakte, ging hij in het Franse Vreemdelingen Legioen. In 1919 is hij in Parijs met Linda Lee Thomas getrouwd. QOED NIEUWS van de wielrenners in Tokio. Tiemen Groen gaf zijn visitekaartje af voor het Olympisch goud op de 4 km met staande start. Zowel in de series als in de kwart-finales was hij de enige rijder onder de 5 minuten. Bij de atleten plaatste Tilly van der Zwaard zich in de finale 400 meter dames en kwam Frans Luitjes in de halve finale 200 m. Onze enige schutter Van Domselaar schoot goed met het geweer: 591 punten, hetgeen één punt meer is dan het Olympische record in Rome, maar voor Tokio was dat maar goed voor een veertiende plaats. Nadat de damesploeg op de 4 x 100 meter vrije slag h .t brons had veroverd de eerste zwemmedaille voor ons land kwam de TnuVA damesploeg op de 4 x 100 meter wisselslag I vMu l?D" met succes door de series heen. is op de pagina's 13 en 15. TAE Labourpartij heeft de Britse verkiezingen gewonnen", durfden vannacht om drie uur, toen het tellen van de stemmen in Londi werd gestaakt, verkiezingsdeskundi gen met zekerheid te voorspellen. Vanmorgen om negen uur begonnen de rekenmachines weer te ratelen de verdere resultaten van de zeer spannende verkiezingsstrijd wi het uit: Engeland zal in de toekomst geregeerd worden door een socialis tisch kabinet. Maar en dat werd vandaag steeds duidelijker de nieuwe regering zou slechts kunnen steunen op een krappe meerderheid in het Lagerhuis. Harold Wilson wordt de opvolger va<n sir Alec Douglas Home. Aan het 13-jarige bewind van de conservatie ven heeft het Britse volk dan door middel van de stembus een eind ge maakt. Dezer dagen zal de 48-jarige Wilson door koningin Elisabeth in het Buckinghampaleis worden ontvangen. Dan wordt hij als premier geïnstal leerd. Hierna zal Wilson zijn kabinet officieel aan het land bekend maken. Was de Britse verkiezingscampagne laar tam geweest, des te spannender as gisteren de verkiezingsdag en tellen van de stemmen. Het waren vooral de computers, die voor de nodige opwin ding zorgden. Toen de uitslagen v; districten bekend waren, stopte mei gegevens in een computer en de chine voorspelde (dat was gisteravond omstreeks 10 uur), dat Harold Wilson :n overwinning zou behalen van slechts :s zetels. De computer, die dit kunststukje uit haalde, was van de Britse commerciële televisie. Een half uur later schakelde de BBC een computer in met wat nadere gegevens. Ook dit apparaat kondigde „ommezwaai" naar Labour aan, n bet zou slechts een verschuiving zijn twee pet. Dus bleven de conservatieven volgens de BBC-computer aan het be wind. Om elf uur waagde Sydney Gam- pell, de statisticus van het Engelse pers bureau Reuter zich aan een voorzich tige prognose. Zijn uitspraak was op grond van de nog steeds schaars be kende uitslagen: Een overwinning van de conservatieven is volstrekt niet zeker. In het hoofdkwartier van de conserva tieve partij wees men deze voorspelling •crontwaardigd van de hand. Men had daar op dat uur van de avond de puters niet zo in rekening. Toen drong omstreeks middernacht in dit hoofd kwartier de overwinningskreet uit het hoofdkwartier van de andere partij door Een Labourwoordvoerder verklaarde „Nu kunnen we zonder computer zeggen, dal Engeland een socialistische regering zal krijgen". it was geen loze bewering. De partij Wilson had op dat ogenblik 14 zetels op de conservatieven gewonnen. Labour DE STAND zetels winst verlies Conservatieven 194 46 Labour 250 49 Liberalen 2 2 De uitslagen voor 184 zetels moesten nog binnenkomen. 8.309.000 43.18 pet tegen 49.4 pet in 1959) Labour 8.735.000 (45.39—43.0), bleef aan de winnende hand. Het ging weliswaar moeizaam: 221 van de 630 dis tricten waren geteld. De conservatieven incasseerden een verlies van 22 zetels en Labour boekte 23 zetels winst. Eén zetel hadden de socialisten nog op de libera len veroverd. De uitslagen stroomden binnen in het begin van de nacht. Weer een tussenstand: verlies conservatieven 44, winst Labour 47, verlies liberalen 2. HARALD WILSON in het zadel Naarmate de uitslag zich duidelijker •aftekende, wend men minder spraak zaam in het hoofdkwartier van. de conservatieven. Tenslotte onthield men zioh van commentaar. Het was het toegeven van het verlies. Gordon-Walker Interessant in deze verkiezingsrace ook, dat Patrick Gordon-Walker, die het schaduwkabinet van Labour belast is met de behandeling van buitenlandse zaken en dus vermoedelijk minister var buitenlandse zaken in een Labourrege- ring zou worden, er niet in is geslaagd een zetel te veroveren. Want in het dis trict Smethwick in Staffordshire, waai hij voor Labour kandidaat stond, behaal den de conservatieven de overwinning met een meerderheid van 1.774 stemmen. In 1959 kreeg Labour hier 3.544 stemmen meer dan de conservatieve partij. Men had voorspeld dat de conservatieven Smethwick wel eens zouden kunnen winnen, omdat de plaatselijke bevolking niet erg ingenomen is met het grote tal gekleurde immigranten dat daar werkt. De conservatieve kandidaat. Grif. fiths, die nu dus gekozen is. had gedrongen op beperking van de ir gratie van kleurlingen uit het Gemene best. Volgens Labour-leider Wilson is d< uitslag van Smethwick het gevolg var „een conservatieve campagne, die eer ontering van de Britse democratie is" De uitslag doet niets af aan de positie van Gordon-Walker in een toekomstige Labourregering. Er zal voor hem wel lagerhuiszetel worden gevonden aldus Wilson. (Voor vervolg zie pag. 15) Benzine stroomde rivier op (Van i Rotterdamse redactie) T~)E Rotterdamse haven is vanmor gen vroeg aan een ernstig gevaar ontsnapt. Dank zij bijzonder snel grijpen van de brandweer heeft i kunnen voorkomen dat een binnen- vaarttanker, beladen met licht ont vlambare benzine is ontploft. Met ze ven stralen van vier havendienst (blus-)boten is het vuur bedwongen. Wel stroomde nog lange tijd de ben zine over het water van de rivier. De brand ontstond nadat de Zwit serse binnentanker Erica van 1200 ton in de mond van de Waalhaven in Rotterdam in aanvaring was gekomen met de Gebro 2. Dit gebeurde om half zeven. Vrijwel onmiddellijk vloog de uit de lekke tanks gulpende superben- zine in brand. Binnen zeer korte tijd stond de vrijwel nieuwe tanker van voorschip tot even voor de brug in lichterlaaie. Omdat men op het ergste moest zijn voorbereid, werd veiligheidshalve voor een groot deel van het havengebied groot alarm gegeven, iets dat in lange tfjd niet is voorgekomen. Inmiddels was de Erica, diie niet in zinkende toestand verkeerde, naar de Sluisjesdijk gevaren aan de kop van de Waalhaven bijn de radarpost. Van verschillende Kanten schoten de met krachtige waterkanon nen uitgeruste havendiensboten op het lamgeslagen schip toe. De Havendienst 14 was het eerst bij de Erica. Toen de vlammen steeds dichter bij het achterschip kwamen, werden de vier opvarenden door de Havendienst 14 van boord gehaald. De Havendienst 14 begon onmiddellijk met de blussing, evenals de andere aan komende blusboten. Met crashpakiken (tegen grote hitte beschermende wollen kleding) aan gingen de brandweerlie den ook aan boord. Maar voordat de boot met schuim (het geijkte middel tegen benzine- en oliebranden) aanwe zig was< hadden de brandweermensen met hun waterkanonnen het vuur al gedoofd. Insiders stonden er versteld van hoe snel de blussing was gebeurd. Wel bleef de benzine uit de tanker stromen. Reden waarom enkele politie- boten met blauwe zwaaalampen een i gebied rond de Erica afzetten. Slechts kleine schepen konden de Waal haven in en uit varen. ^ELFS de wijze waarop zich in Rusland ditmaal de wijziging in de regering heeft voltrokken heeft iets in zich van de verandering in klimaat die de nu afgetreden Chroesj tsjef er in de tien jaren van zijn be wind heeft weten te bewerkstelligen. Want dat er het een en ander ver anderd is, blijft zeker, veranderd in een mate dat er, wat ook gebeuren moge, stellig van beklijft. Het voornaamste mag heten, dat ook de Russische mens is veranderd. Hij heeft geproefd van de mogelijkheden die hem onder een vorige bewind voerder waren onthouden. Is echter Chroesjtsjef zelf het slacht offer geworden van zijn eigen poli tiek? Daaromtrent heerst thans nog ongewisheid. Dat thans met klem de voortzetting van zijn politiek wordt aangekondigd, is van groot be lang. Niet uitgesloten echter was het bestaan in zijn omgeving van twijfel of hij wel de krachtfiguur was die juist deze politiek behoefde. r-HROESJTSJEF treedt terug in een periode van grote spannin gen binnen de communistische we reld. Voor de orthodoxe communis ten in China was hij persoonlijk de zondebok. Een breuk leek onvermij delijk zolang hij aan het bewind was. Aan de andere grenzen van Rusland trokken de satellietstaten profijt van het feit dat hij de teugels liet vieren. Zelfs had hjj een bezoek aan het ge hate Bonn in het voornemen. De vraag rijst, of zijn volgelingen hem in deze politieke ruimtevaarten kon den blijven volgen. Dreigde hij niet los te raken van de tros? De tros dan heeft hem nu opzijgezet. In dit opzicht was inderdaad, behal ve zijn lichamelijke gezondheidstoe stand. ook zijn politieke gezondheids toestand de laatste tijd niet beter geworden. Zelf wist hij zich, oppor tunist die hij was, met een zekere gelijkmoedigheid neer te leggen bij de onvermijdelijkheid van de feiten Cuba leverde daarvan wel het sterkste voorbeeld. Maar konden zijn volgelingen dat met een vergelijk baar gemak? vlak, werden intussen slepende pro blemen binnen de landsgrenzen be klemmender. Er zijn in het Rusland van het communisme altijd machtige, niet zelden tegenstrijdige groepen werkzaam geweest: de partij, het leger, de industrie, de landbouw, laatstelijk stellig ook de wetenschap met haar vorderingen In het ruimte onderzoek. Een democratie beschikt dan over de mogelijkheden zich te uiten voordat de bommen barsten. Binnen een dictatuur moeten de ge schillen op andere wijze worden be slecht. Blijft dus de vraag, of de voortze* ting van de politiek naar waarheid wordt beklemtoond, of dat dit slechts is geschied ter aanvankelijke gerust stelling. Maar ook dan blijft even eens waar wat we schreven: er is in Rusland niettemin het een en ander veranderd. Het Rusland van 1964 is niet meer dat van 1954, en dat Is een factor waaraan ook de nieuwe macht hebbers niet zonder meer aan kun nen voorbijgaan. In gelijke mate als Chroesjtsjef een 'destaliniserlng' be werkte, laat zich nu nog nauwelijks een 'dechroesjtsjefiserlng' verwach ten. "^/AT ZICH wel Iaat verwachten is, dat de nieuwe leiders zich aan vankelijk zullen zetten aan een in ventarisatie van de situatie. Er komt vermoedelijk enige stilstand in de veelvuldige, ook persoonlijke activi teit zoals wij die van Chroesjtsjef kenden. Behept met een menselijke nieuwsgierigheid, legde hij een gro te beweeglijkheid aan de dag. Hij wilde zelf zien, zelf praten, ziehzel' overtuigen. Het zal voorlopig wat stiller worden om Rusland. Daarna echter zal blijken, of met de aankon diging van een voortgezette politiek ook werkelijk de waarheid is gespro ken. Afwachten Is dus de boodschap. Dat geldt Rood China, waarvoor Chroesitsjef wel volop een persoon lijke vijand was geworden. Dat geldt ook de westerse wereld, zoals deze met het Rusland van Chroesitsief een toestand van door belde zijden nauwgezet nageleefd evenwicht had bereikt. Dat geld* de satellietstaten, zoals deze gretig de grotere vrijheid hadden aanvaard die hnn onder de nu afgetreden leider was toegeval len. Het geldt ook het Ritmische volk, dat al moge z«ch deze wijziging dan wat m'nder schokkend hebben voltrokken dan onder de dictaturen wel het ge val is. niettemin tot onmondigheid gedoemd hliift en nog altiid te be rusten heeft in between vanuit d? hogere regionen wordt beschikt. ..Pap zal het plezierig vinden als bij thuiskomst en ontdekt, dat ik de garage een nieuw verfje heb gegeven."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1