CHAUFFEUR gevraagd Firma B.ZEILSTRA Spreidingsprogram wordt opnieuw bekeken Tien bouwobjecten in Amsterdam stilgelegd Jonge bestellers gooiden massa's post weg Overleg met ambtenaren inhoud geven Antwoordkerkvertraging bij voltooien ontstaan Hogewoerd 2 Tel. 24237 BOEKHOUD-ASSISTENTE Brandstoffenhandel J Verwarming mef olie, kolen of gas A. DE WIT'S HANDELSHUIS ongehuwde en gehuwde vrouwelijke krachten b. gehuwde vrouwelijke hulpkrachten Ook morgen brengen onze advertenties weer veel nieuws KIEUWt LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Regionale industrialisatie (Van onze parlementsredactie) STAATSSECRETARIS Bakker (econ. zaken) zal in overleg met het ka binet gaan bezien of zijn fel omstreden plan voor regionale industriali satie in de jaren 1965 tot 1968 wat acceptabeler kan worden geVaakt. Deze toezegging deed de bewindsman gistermiddag tijdens het openbare be grotingsdebat in de Tweede-Kamercommissie voor economische zaken. De commissie besloot hierna de verdere discussie over het plan uit te stellen tot 28 oktober. Vóór die datum zal de staatssecretaris schriftelijk laten weten waartoe de overwegingen in het kabinet hebben geleid. De bewindsman zal wel met wijzi gingen móeten komen, want gisteren kwam overduidelijk vast te staan dat de Kamer het nieuwe industriesprei' dingsprogram in zyn huidige vorm niet wenst te slikken. Eenstemmig keerden de leden van de Kamercommissie zich legen de voorgestelde beleidswijziging. Hun kritiek was een luide echo van dc noodkreten, die tientallen gemeente besturen, gemeenteraden, colleges vjm gedeputeerden, kamers van koophan del, vakbonden enz. de afgelopen we ken hebben geslaakt. Staatssecretaris Bakker verdedigde :ich goed. In een vlot voorgedragen letoog droeg hij een keur van indrak- wekkend-klinkende argumenten aan, uit de vele interrupties van de Came ried en bleek wel, dat de commis- zich niet liet overtuigen. Eén van r ernstigste bezwaren was, dat de ontinuteit in het beleid nu wordt loorbroken. De staatssecretaris ontken- je dat. Hij wees erop, dat de uitgangs- junten van het nieuwe beleid al door de vorige minister van economsiche taken, drs. De Pous, zijn aangekon digd. Men kon weten (al sinds 1959) jat de steun aan de zogenaamde se cundaire kernen een aflopend karakter iou hebben. Wanneer de voorzitter van het Prot. Chr. Werkgevers Verbond, de heer Wemmers, nu zegt dat hij met iet uitgestippelde beleid „doodongeluk kig" is, vergeet hij dat de vier werk geversverbonden in 1959 het toen aan gewezen aantal kernen veel te groot vonden. Dat was destijds ook de me ning van de toenmalige burgemeester van Hoogeveen drs. Bakker, nu staats ecretaris van economische zaken „Ik houd dus ook van continuïteit in mijn gedachten". Kan dan ook, volgens de bewinds- tan, van een drastische ombuiging in het beleid niet worden gesproken, is wel sprake van een accentver- chuiving: de bestrijding van de struc- urele werkloosheid in de probleemge bieden staat niet meer voorop, de na- jruk komt meer te vallen op het sprei dingsaspect. De twintig primaire ker- lie in de nieuwe conceptie zijn ipgenomen, moeten brandpunten van igglomeraties. steden met een autono- groeikracht worden. „Het omhoog duwen van een beperkt aantal van die cernen is in het belang van de hele irovincie. Dit lukt niet bij een teveel ontwikkelingskernen", zei die staatssecretaris, die eraan toevoegde, dat het bij voorbeeld voor Friesland een hele opgave zal zijn om vier van die stedelijke brandpunten (Leeuwar den, Drachten, Sneek en Heerenveen) tot ontwikkeling te brengen. Secundair© kernen Dc secundaire kernen, vervolgde de bewindsman, hebben in tegenstelling tot de primaire geen wezenlijke taak in het landelijke spreidingsbeleid. „Zij zijn vooral van belang voor het op vangen van overtollige arbeidskrachten nit de agrarische sector. Het beleid is er nu op gericht die secundaire ker nen nog een zodanige stoot te geven, dat ze straks op eigen benen kunnen staan en de beperkte problemen waar voor ze staan, aan kunnen". Het is niet waar, dat de regering al in 1964 bepaalde secundaire kernen zou willen laten vallen. Ze blyven allemaal voort- De staatssecretaris trachtte met de ze verklaringen de verhitte gemoede ren tot bedaren te brengen, want het was hem gebleken, dat de aankondi ging van zijn plannen „psychologisch slecht is gevallen". Dat betreurde hij, maar het verwijt dat hij over het be leid onvoldoende vooroverleg zou heb ben gepleegd, wees hij van de hand. Terloops wees hü er nog op, dat de secundaire kernen zullen blijven profi teren van het voortgaande beleid ter verbetering van de infrastructuur in de stimuleringsgebieden, ,,'t Gaat er niet om alleen de primaire kernen omhoog te stuwen'. Via de premieregeling zul len de grotere bedrijven naar de pri- e kernen worden getrokken, maar dat zal dan ook voorlopig het enige zijn. De verdeling van woningcontin genten over Se kernen wordt per 1 ju li 1965 opnieuw bekeken. Met enige verontwaardiging keerde de staatssecretaris zich tegen een com mentaar op zijn plannen in het Friesch Dagblad. Dit blad stelde het voor als of de bewindsman alle arbeiders van Dokkum tot Lemmer op één hoop wil vegen om ze in Drachten te werk te stellen. „Dit is nu een typisóhe carica-l tuur van mijn beleid", vond drs. Bak- A1 met al begreep de staatssecreta ris dat de Kamer de huidige plannen onverteerbaar acht. „Met mijn minis ter prof. Andriessen - red.) en met Toxopeus verdedigt omstreden interview (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus heeft gisteravond in de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken pertinent ontkend, dat hij het tv-interview van woens dagavond over de Bijlmermeerkwestie slechts zou hebben toegestaan op voor waarde dat de Amsterdamse burge meester niet in de gelegenheid worden gesteld om in dezelfde uitzen ding een wederwoord te spreken. Woordvoerders van de AVRO en gemeente Amsterdam hadden dit gesug- gereeerd en volgens een ochtendblad de minister zelfs hebben gezegd: „Ik wil de heer Van Hall niet zien." „Dat is niet waar. Ik heb de heer Van Hall dit vanmorgen in een tele foongesprek meegedeeld. Mij is niet ge vraagd of de burgemeester vóór o) na mij op het scherm zou kunnen ver schijnen", verklaarde de minister gis teravond in antwoord op een vraag van de socialist Scheps, die de kwestie bij het commissoriaal vooroverleg over de begroting van binnenlandse zaken aan sneed. Mr. Toxopeus ontkende ook, dat tussen hem en mr. Van Hall spra- is van „persoonlijke onaangenaam heden." „Wij staan op je- en-jij-voet Wel zei hij een openbare discussie tus sen hem en welke burgemeester dan ook in 't algemeen niet juist te vin- Hij was het verder in beginsel eens met de heer Scheps, dat een bewinds- zich niet in het openbaar moet uitlaten over een zaak die tussen hem de Kamer in discussie is. Om die reden had hij dan ook meerdere ma- een interview geweigerd. „Maar ei zijn ogenblikken dat het uiterst be zwaarlijk wordt om te weigeren. Ik heb woensdag de regel doorbroken om voorkomen dat een verkeerde indruk omtrent mijn bedoelingen zou worden gevestigd. Daarbij heb ik er voor zorgd niets te zeggen wat de Kamer al niet wist." De Tweede Kamer zal op dinsdag 27 oktober het zes-en-een-half jaar oude wetsontwerp betreffende de Bijlmer- in openbare behandeling nemen. Minister Toxopeus verklaarde gister avond, dat hij plannen tot instelling een „supra-locaal" bestuursorgaan Groot-Amsterdam toejuicht. Daarover heeft een eerste bespreking plaats ge had tussen de commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland en de betrok ken gemeenten. In deze discussie wilde de minister zich niet mengen. het kabinet wil ik daarom overwegen an onze kant nog een enkele ope ning kan worden gegeven". Na deze verklaring vond de meerderheid van de Kamercommissie het niet raadzaam nog te repliceren. Men besloot de discussie uit te stellen tot over veer tien dagen, wanneer de uitslag van het kabinetsberaad bekend zal zijn. Het debat in de commissie zal dus op 28 28 oktober kunnen worden afgesloten, ar daarna volgt nog de behandeling de plenaire vergadering van de Ka- r. Bij die gelegenheid kunnen dan moties worden ingediend, voorzover het regeringsstandpunt daartoe nog aanlei ding mocht geven Aannemer zit zonder personeel Welke rol speelt Caransa (Van onze soc.-econ. redactie) DE N.V. Gebrs. Van der Meyden in Amsterdam, die woensdag morgen zyn 400 man personeel ont- sloeg, blijkt geen zes maar tien bouw werken In Amsterdam onder han den te hebben. Al deze werken lig gen nu stil, evenals het werk van dc Rotterdamse aannemer Van Vorm, die een kort geding heeft i gespannen tegen zijn 120 stakende arbeiders. Ook gisteren weigerde de heer Van der Meijden elk gesprek met de bedrijfs- commissie en met de vakbonden. Hij klaarde geen personeel te hebben en ook geen behoefte te hebben aan een gesprek. De meeste ontslagenen besloten gister middag het ontslagbewljs in ontvangst te nemen om dan elders werk te zoeken. De Amsterdamse arbeidsbeurs die het ontslag rechtsgeldig noemde, verklaarde zioh bereid te bemiddelen om deze r sen weer aan de slag te krijgen. Een andere groep ontslagenen, voo melijk bestaande uit leden van de be- drijfscommissie, wenste echter het ont slag niet te aanvaarden. ZIJ noemen hel onwettig en willen een staking uitroe pen, waarbij de tien bouwobjecten van Van der Meijden besmet werk worden verklaard. In dat geval zal niet één Amsterdamse bouwvakker bereid zijn bij Van der Meijden te gaan werken. Links socialistische leiders onder de arbeiders staan achter een staking. De bestuurders van de linkse bouwvakbond stammend uit de tijd van de EVC ver klaarden ons gisteravond dat er aan de stakers echter niet zal worden uitbe taald. Uitgekookt Dé andere bouwvakarbeiders zullen hun solidariteit moeten tonen en gelde lijke steun moeten verlenen. Volgens deze zelfde zegslieden zou de politie, die de stilgelegde bouwobjecten bewaakt, gisteren verklaard hebben opdracht te hebben van Caransa de mensen weer aan het werk te zetten. Zoals wij reeds eer der berichtten heeft de heer Caransa een lening aangeboden van twintig duizend gulden om zo de bouwvakarbei ders toch de beloofde winstuitkering te doen toekomen. De schuldbekentenis die hiervoor getekend moest worden deed de en echter afschrikken zodat van deze affaire die afgelopen zaterdagmor gen in het Doelen Hotel in Amsterdam speelde, niets terecht kwam. Wel begint men zich ln Amsterdam af te vragen wat de rol van de heer Caransa in deze hoogst wonderlijke af faire is. Waarom speelt de heer Van der Meijden dit hoge spel met zijn bedrijf? Wil hij aantonen dat in Nederland niet langer gewerkt kan worden met het bestaande loonsysteem en is deze demon, stratie hem wel wat waard? Of spelen hier achter de schermen toch nog andere factoren een rol? Men blijft gissen ln Amsterdam, vooral omdat, zoals men zegt. Van der Meijden „een uitgekookte jongen" is. Rotterdamse tram wordt duurder De Rotterdamse gemeenteraad heeft het voorstel van B. en W. tot verhoging de tramtarieven per 1 januari 1965 genomen. De minister van economische zaken heeft zich evenwel tegen de tariefs verhoging in één keer verklaard, in ver band met de prijspolitiek. Mijnwerkers krijgen rood „achterlicht" Sinds enkele dagen zijn de ondergrond- ie mijnwerkers van de Staatsmijnen uit gerust met een „achterlichtje", dat be staat uit een streepje lichtgevende stof, die achter op de harde pet is aangebracht. Met hoopt op deze manier ernstige onge lukken te kunnen voorkomen. Kind zag blieven liggen De PIT te Bussum, die enige maanden geleden een viertal Jongens van zestien a zeventien jaar, waarvan drie woonach tig in Weesp en een in Nigtevecht, bjj de besteldienst heeft aangenomen, komt thans tot de ontdekking dat deze jongens ongeveer van half spetember af grote hoeveelheden post niet hebben rondge bracht, doch weggeworpen hebben bij de Ronduitweg bij een vestinggracht in Naarden. Een meisje van acht jaar vond dezer dagen bij die weg een aantal poststuk ken. welke zij bij de politie bracht. Een door de politie en de postale recherche ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat bij die vesting vele bundels poststuk. waren neergeworpen. Het waren zowel brieven als drukwerken, waaron- Meer produktie in Verenigde Staten Het Amerikaanse bruto nationaal pro- dukt is in het derde kwartaal met 9 miljard gestegen tot een jaarbasis van S 627,5 miljard. Op 2 november 9 uur 30 worden ten stadhuize te 's-Gravenhage uitgeloot f 800.000 obligaties der 4 lening 1952 I, f 500.000 der 4',4 lening 1953 en f 125.000 der 3% lening 1954 I, betaal baar op 1 februari, 15 januari en 1 fe bruari. der kostbare platen. Ook ningen, afschrijvingen spaarbankboekjes. Men zal trachten post te reconstrueren om alsnog bij de geadresseerden te bestellen. Uit het voorlopig onderzoek is geble ken dat een van de jongens vrijwel alle post wegwierp, in plaats van rond te brengen. De drie anderen gooiden voor namelijk de zogenaamde huis. aan huis stukken weg. Minister Toxopeus: Mr. Toxopeus geeft in een uitvoerige nota zijn visie op een wijziging van het georganiseerd overleg ambtenaren zaken. Het streven van de regering zal erop gericht zijn, het overleg met de ambtenarenorganisaties van haar kant zoveel mogelijk inhoud en bete kenis te geven. Hoezeer er ook naar gestreefd dient te worden de mogelijkheden van het over leg te verruimen en het klimaat te ver beteren een overleg in de zin van rn- derhandelen tussen twee gelijkwaardige partijen kan in georganiseerd over!?g niet plaatsvinden, aldus de minister. Het geven van ruime onderhandelingsfce- voegdheid aan de regeringsdelegatie is hem niet mogelijk gebleken. De enige mogelijkheid om uit de im passe te geraken is volgens de minister, dat het overleg in het vervolg van re geringszijde wordt gevoerd door de mi nister van b' nenlandse zaken, bijgestaan door enige ambtenaren of andere per. Aan de wens, het georganiseerd overleg toe te rusten met een zelfstandig secre tariaat, kan in zoverre worden tegemoet gekomen, dat het secretariaat wordt los gemaakt van de departementale beleids afdeling en een secretaris wordt benoemd. Deze zal weliswaar administratief ver bonden zijn aan het ministerie van bin nenlandse zaken ,maar overigens ter be schikking staan zowel van de regerings- vertegenworodiging als van de perso neelsvertegenwoordiging. De minister zei dat hij de gezamenlijk te behandelen zaken in zo vroeg mogelijk stadium in het georganiseerd overleg zal brengen. Inzetten glasramen langzamer HOOGVLIET, vrydag. (Van een onzer verslaggevers) Z-1 ISTEREN is plotseling vertraging ontstaan bij het voltooien van de Ant- woordkerk in Hoogvliet. Voor het eerst stroomde bijna de gehele dag de regen over de Zalmplaat. Maar daarvan ondervonden de bouwwerkzaam heden geen last. De stagnatie is gelegen in het aanbrengen van de strook glas ramen (appliqué-glas) in de onderste delen van drie wanden. Dit werk gaat veel langzamer dan was voorzien. Overigens vindt tot dusver het afwerken van plafond en binenzijde der stalen muren goed voortgang. De klokken hangen gereed, het voorplein is goeddeels voltooid. Waarschijnlijk zal vanavond begonnen worden met de aankleding der omgeving met groenvoorzieningen. De kerk moet zondag in gebruik worden genomen. Maar de vraag is of men de toevlucht zal moeten nemen tot tijdelijke maatregelen om de wanden „dicht" te krijgen als de glas ramen niet geheel zullen zijn aangebracht. wat fijn een 'jonge' moeder te hebben! Die met ons kan optrekken; uren lo pen als het moet... Zulke moeders dra- Verkoopassociatie QWiisol -Wlevtiet TIV. vraagt voor spoedige indiensttreding een in bezit Mulo-diploma of gelijkwaardig; kunnende typen: boekhoudkundige kenins strekt tot aanbev. Schriftelijke sollicitaties richten aan: VERKOOPASSOCIATIE Meisjes van Leiden en omgeving, kies een echt vrouwelijk beroep, wordt MODINETTE CONFECTIE-ATELIER HARTOGS Cr Co. heeft plaats voor: geroutineerde en leerling modinettes Zij die hiervoor belangstelling hebben en er prijs op stellen in prettige, beschaafde omgeving een goed loon te verdienen, met goede sociale voorzieningen, kunnen zich direct melden. Ook gehuwde dames, zowel voor hele als halve dagen, kunnen bij m dienst treden. Dagelijks, behalve 's zaterdags, tussen 9—6 uur vertellen wij U graag meer over het werk op ons atelier. Kom eens praten, het verplicht U tot niets. HARTOGS Cr Co., Langebrug 101 - Tel. 20487-34678 in envelop (of op kaart geplaktversenden aan het bureau van dit blad U kunt noteren als i Datum van ingang: IT EEKIMAANDiK.tr ART A AL/GIRO doorhalen mat mat Achhovengrweg 19 Leiderdorp L Zelf ben ik al abonnee. Voor hel aan. brengen van nevenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op J)E DOKTER ZEGT...- (1) 3 J)E DOKTER ZEGT(2) Elk deel is een (ander) geheel O TIP-PARADETWEE (Vul he* hokje m voor uw wens) Schrijf hier om eigen n r dan de JUISTE FOBRUX - LINCO - DAVO - BECKERS 3 trapsbrander SIEGLER MET THERMOSTAAT. Laat U geheel vrijblijvend voorlichten door VERWARMINGSSPECIALIST OUDE VEST 111 TELEFOON 25328 HET TELEFOONDISTRICT 's-GRAVENHAGE vrugt: voor opleiding tot Rijkstelefoniste. Leeftijd tot plus minus 30 jaar. met een gedeeltelijke dagtaak voor de bediening van de inllchtingenposten, leeftijd tot plus minus 45 jaar. Het MULO-diploma of een bewijs van overgang van de 3e naar de 4e klasse van de HBS of een andere gelijkwaardige opleiding is voor de onder A en B genoemde functies vereist. Voor onregelmatige diensten wordt een toelage verstrekt. Sollicitaties te rlehten aan de directeur van het Telefoondistrict 's-Gravenhage, Jan Hendrikstraat 8 te 's-Gravenhage. Telefonische Inlichtingen (070) 61 40 61, toestel 1406 INKOMEN VAN ƒ31.450,- per jaar hebt u als EIGENAAR VAN EEN BENDIX-WASSALON Bij plm. 500 wassen per week. De meeste zaken komen binnen een jaar aan 700800 wassen of meer per week. Geen vestigingspapieren Weinig of geen personeel. Bü enig eigen kapitaal, financiering mogelijk. Als u zelf geen pand hebt, momenteel beschikken wij over enige goede vestigingspanden in en buiten Rotterdam. Vrijblijvend inlichtingen ontvangt u van: ïfd. Bendix Wassalons Witte de Withstraat 76-78 R'dam Tel. 120728 Groot huis TE KOOP Centrum stad. Opbrengst 8.000,- per jaar. Evt. leeg te aanvaarden. Brieven onder no. 7679 bur. dit blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17