LEXINGTON Nederland wijkt niet bij E.E.G.-vervoersbeleid 7ü een vte Kij, Een zonderlinge Duitse enquête Rommelig straatbeeld door nonchalance Europa is niet gediend met overhaasting de beste... de eerste! Werkdocument opg gesteld Nieuw schandaal steekt kop op in Washington v 11 VRIJDAG 16 OKTOBER 1964 Oostduitser via Nicosia naar Westen gevlucht Een Oostberlijnse oor-, neus- er keelspecialist, de 40-jarige dr. Herbert Walter, die met een reisgezelschap op Cyprus vertoefde, heeft enkele dagen geleden de hulp ingeroepen van de Westduitse ambassade in Nicosia om naar West-Duitsland te ontkomen. Als gevolg hiervan is hij deze week per vliegtuig naar Frankfort overge bracht. De overige leden van het reisgezel- ichap. vijftien in getal, keren vandaag per wekelijkse lijnvlucht van de Inter- flug naar Oost-Duitsland terug. Volgens een woordvoerder van de Westduitse ambassade te Nicosia heeft dr. Walter gezegd dat ook andere leden van de groep wilden deserteren. Zij kunnen dit echter niet doen omdat zij in Oost- Duitsland familie hebben. Walter vrijgezel. Hij had een uitstekende en goed betaalde baan. Hij zal zich gelukkig mogen prijzen als hij in het Westen iets dergelijks vindt, aldus de woordvoerder. Karl Silberbauer weer inspecteur van politie Karl Silberbauer. voormalig officier bij de Nazi Sicherheitsdienst, die bekend heeft Anne Frank en haar familie weggehaald te hebben, heeft zijn werk lil inspecteur van politie in Wenen hervat, nadat disciplinaire beschuldigin gen tegen hem ingetrokken werden, aldus deelt het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken gisteren mee. Eerder deze maand had een discipli naire commissie de beslissing bevestigd van een lagere instantie, dat de 52-jarige Oostenrijker de politievoorschriften niet had overtreden, toen hij geen melding maakte van de zaak-Frank. De commissie was van mening dat het voldoende was dat Silberbauer meegedeeld had dat hij lid was geweest van de Gestapo toen hij in 1954 bij de politie in dienst trad. Silberbauer werd een jaar geleden geschorst na berichten uit Nederland dat hij'Anne Frank en haar familie in 1944 had gearresteerd. Een onderzoek heeft Jeen bewijzen opgeleverd dat hij ook eelnm aan oorlogsmisdaden tegen Joden en verzetsstrijders in Nederland. Ir. Dijkshoorn van Roteh (R'dam): „Hoofdzakelijk door nonchalan- ca van het publiek ontstaat op straat dikwijls een rommelig beeld tengevolge van het weg werpen van allerlei voorwerpen, voornamelijk papier." Deze stel ling is afkomstig van ir. R. Dijks hoorn, directeur van de ROTER te Rotterdam. Op het gezond heidscongres in Enschede, dat gewijd js aan het onderwerp „De bedreiging en beveiliging van het levensmilieu van het Nederland se volk", sprak hij over de ver wijdering van vaste afvalstoffen. De prod.uktie van huishoudelijk afval, zo becijferde hij, bedraagt ongeveer 200 kilogram per jaar, waaruit hij berekende dat bij een gemiddelde gezinsgrootte van 3,4 personen per keer ongeveer 7 kilogram afvallen worden aangeboden. De hoeveelheid huisvuil neemt, zo licht te' hij toe, tengevolge van de grotere welvaart en de veranderde levensge woonten sterk toe. Als belangrijke oor zaken noemde hij het gebruik van meu belen met een beperkte levensduur en het vrijwel uitsluitend gebruik van ver pakte levensmiddelen. In zijn betoog ging ir. Dijkshoorn o.m. ik in op wat hij noemde de „ontstel lende toeneming" van het aantal auto wrakken. Naar zijn mening is te ver wachten, dat binnen afzienbare tijd een georganiseerde afvoer en verwerking van autowrakken noodzakelijk zal zijn. Dr. N. J. A. Groen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu (Den Haag) belichtte op deze laatste congresdag de taak van deze inspectie. Hen merkte o.m. op. dat het slagen van het werk van deze inspectie minder afhankelijk is van de vraag of en in hoeverre het zal lukken, een doel matig functionerend apparaat op te bou wen, dan wel van de bereidheid van het Nederlandse volk om daarvoor geld. veel geld te investeren. „Eerst dan kunnen we bereiken dat ons land, ook in de toekomst, een land blijft waarin het goed onen is", aldus dr. Groen. LOZING Ir. C. Buschmann (Voorburg), schei- undig adviseur van de arbeidsinspectie, .^eende, dat de lozing van chemische af valstoffen op de binnenwateren rigoureus beperkt zal moeten worden. Ook lozing onbe- i che Hallstein in Rome: misch afval in de open lucht kan leiding geven tot ernstige luchtveront reiniging. De beste oplossing voor vei weg het grootste deel van het gevi Hjke afval is z.i. verbranding in speciaal geconstrueerde verbrandingsovens. Na te hebben gesteld, dat in ons land grote behoefte bestaat aan een aantal verbrandingsinrichtingen voor chemische afvalstoffen, bepleitte ir. Buschmann de oprichting van zeven of acht regionale vernietigingscentra. Hij kwam tot de slotconclusie, dat het gebied van de ver wijdering en vernietiging van chemische afvalstoffen duidelijk een achtergebleven gebied vormt in onze samenleving. ..Slechts door bundeling van het bij de industrie aanwezige technische potentieel. PROF. Hallstein, voorzitter van de EEG-commissie, heeft gisteren in Rome naar aanleiding van bepaalde onlustgevoelens ;óver de Europese ontwikkeling, 'verklaard dat nergens geschre ven staat dat de politieke een wording juist in 1964 moet worden voltooid. Reserveer een stukje lente! Hallstein sprak op een congres van de raad der Europese gemeenten. Hij was van mening dat men de moed moet hebben in een overgangsstadium te blijven zolang dat onvermijdelijk is. Met Europees vertoon alleen en schijnbare wondermiddelen wordt de Europese zaak volgens hem niet ge diend. De voorzitter van de raad. de Luxem burger Cravatta, had in zijn openings verklaring het congres geplaatst in het teken van de bezorgdheid over de hui dige gang van zaken in Europa en de herleving van het nationalisme, dat zijn stempel op de verdere EEG-ontwikkeling dreigt te drukken. Hij meende voorts dat het congres oog moest hebben voor het feit dat de Euro pese gemeenschap tot op heden niet heeft gebracht wat de gewone man er van verwacht. Men kan volgens hem niet verwachten dat de arbeidende klasse zich voor Europa zal inzetten zolang de Europese integratie niet meer garanties dan de nationale economie biedt tegen buitensporige prijsstijgingen en inflatie. Het yolk is er geenszins van overtuigd, zo zei hij, dat de supranationale gemeen schap ook maar iets zal veranderen aan dt overheersende positie van enkele al machtige oligarchieën. Enorme portretten van een aantal ver zetsstrijders tegen de Duitsers uit de ja ren 194045, onder wie van de Nederlan der G. J. van der Veen, vormden gis- j ui J het pi hoge gas- Terrorist in Vietnam geëxecuteerd De Zuidvietnamese communistische terrorist Van Troi, die op 9 mei 1964 te Saigon heeft gepoogd de Amerikaanse minister van landsverdediging McNamara uit de weg te ruimen, toen deze Saigon bezocht, is donderdagochtend, te 11 uur olaatselijke tijd, in de gevangenis van Tsji Hoa, in een voorstad van Saigon, voor een vuurpeloton terechtgesteld. Van Troi was, voor zijn terechtstelling geblinddoekt aan een paal vast gebonden. Hij wist de blinddoek echter voor een van zijn ogen weg te rukken, en schreeuwde voordat de dodelijke schoten vielen: „Weg met de Amerikanen. Lang leve Ho Tsji Minh" (de Noorddvietname- se communistische leider). Kortgeleden is gemeld dat luitenant kolonel Smolen, plaatsvervangend hoofd der Amerikaanse luchtmacht in Venezue la. verleden week vrijdag in Caracas door uiterst-linkse Venezolaanse elemen ten was ontvoerd, omdat deze hem als gijzelaar wilden gebruiken om het leven van Troi te redden. Doch toen Smolen maandag jl. na 4 dagen gevangenschap weer op vrije voeten werd gesteld, verklaarde hij dat zijn ontvoerders met geen woord hadden gerept over de mogelijkheid, dat hij om het leven zou worden gebracht, indien het leven van Troi niet zou worden gespaard. 2 rechercheurs in New York vermoord In New York heeft zich gisteren een drama afgespeeld dat aan twee politie mensen en een 35-jarige man het leven kostte. Een geestelijke had de politie gewaarschuwd dat de 35-jarige i vertelde de politie ook waar Guyette té vinden was: in het huis van een vriendin. Toen de twee rechercheurs bij Guyette aanbelden schoot hij hen met een geweer dood, pakte hun wapens af, reed naar zijn vrouw en sloeg de hand aan zich zelf. Het echtpaar Guyette heeft een driejarig zoontje. De vriendin van Guyet te was aanwezig bij de moord op de twee agenten. uit de zuiverste Ti'tabakken Internationale Transportdag DE Nederlandse regering heeft een werkdocument opgesteld, waarin concrete voorstellen wor den gedaan om tot een ook voor Den Haag aanvaardbaar, Euro pees vervoersbeleid te komen. De betreffende nota is reeds voorgelegd aan de bij verkeer en vervoer betrokken ministers in de E.E.G.-landen, zomede aan de Europese Commissie. Op de vanmorgen in Amsterdam ge opende derde Internationale Transportdag heeft de staats secretaris van verkeer en water staat, de heer M. J. Keyzer, een rede gehouden, waarin uitvoe rig uit het werkdocument werd geput. (Van onze speciale verslaggever) Reeds lang botert het niet meer tussen Nederland en de Europese Commissie. De oorzaak hiervan is het complex van voorstellen, dat is gedaan om tot een gemeenschappelijke, Europese vervoers- politiek te komen. Het Nederlandse vervoersbelang (vier miljard gulden per jaar; na metaal onze grootste deviezen- winner) acht zich ernstig geschaad, indien er in belangrijke sectoren als de spoorwegen en de binnenscheepvaart tarieven worden opgelegd. Ook door de verdeelsleutel, die in communautair verband is vastgesteld, zou tiepositie worden aangetast. teravond de achtergrond dium waarop het bestuur i ten zetelden. Arrestant schiet wachtmeester in buik Een 23-jarige arrestant, die de hand boeien aan had, heeft gisteren In de gang van een gerechtsgebouw te Moers ln de Westduitse, deelstaat Noord-Rijn-West- falen een wachtmeester doodgeschoten en twee bewakers levensgevaarlijk ver wond. De getroffenen kregen alle drie schoten in de buik. Daarna schoot de arrestant een vrouw, die toevallig uit een deur kwam, in het been. Na dit schot vluchtte hij. De jongeman, die verhoord was geworden omdat men hem ervan ver dacht lid van een dievenbende te zijn. zou naar zijn cel teruggebracht worden. In de gang trok hij een pistool uit zijn zak en begon daarmee te schieten. De politie heeft een grootscheepse achter volging ingezet. Vertrouweling van Johnson af getreden j gebr; Johnson eist onderzoek in geval-Jenkins Goederen de nota wordt o.m. naar v. gebracht dat met betrekking tot het [oederenvervoer over de weg de Neder landse regering in principe voprstandster is vart de algehele, wederzijdse afschaf fing van iedere kwantitatieve beperking op de capaciteit van het internationale wegvervoer. Een eventuele afschaffing zou een beslissing zijn, die, naar het oordeel van Den Haag. het meest met de eisen van het Verdrag van Rome overeenkomt. Nu het echter waarschijnlijk is dal over een dergelijke regeling in d« administratief assistent I eerstkomende tijd moeilijk overeenstem- .president ming zou zijn te bereiken, is dt DE Amerikaanse president Johnson heeft een onderzoek van het FBI geëist naar de om standigheden waaronder de me dewerker van het Witte Huis, Walter Jenkins, is afgetreden. Jenkins, die bijna 25 jaar lang bijna onafgebroken tot het perso neel van Johnson heeft behoord, trad af nadat bekend werd dat hij op 7 oktober voor een zeden delict was gearresteerd. Later werd bekend dat hij op eenzelfde aanklacht al in 1959 was gearres teerd. De voorzitter van de nationale com missie van de republikeinse partij. Dean Burch, beschuldigde gisteren president Johnson ervan langer dan vijf jaar gezwegen te hebben over de arrestatie van Jenkins. erdiende 18.600 dollar per jaar. Kort nadat Johnson president geworden was, werd Jenkins tot speciale assistent benoemd op een salaris van naar schat ting 22.500 dollar. Behalve deze officië le taken was Jenkins ook een tijdlang de beheerder van het vermogen Johnsons. Tijdens het onderzoek Senaat naar de activiteiten van Bobby Baker, die op grote schaal zwendel zou hebben gepleegd waarbij hij misbruik maakte van zijn positie als secretaris de democratische meerderheid in de Senaat, werd de aandacht op Jen kins gevestigd. Senator Barry Goldwater, de republi keinse kandidaat voor het presidentschap had eerder op de dag geweigerd kom- het geval Jen- Opnieuw arrestaties in Ver. Staten Gisteren is in Buffalo een man met eet. geladen geweer gearresteerd, dïe door de politie in het oog gehouden werd, en een uur voordat president Johnson Robert Kennedy in de stad aankwa men. De arrestant, de 39-jarige Gordon Smith, bevond zich in het gebouw waar hij werkt Dit gebouw ligt aan de route die Johnson en Kennedy zouden volgen, imaar die op het laatste ogenblik I veiligheidsredenen werd veranderd. I In Gasselternijveen is bij het rooien van aar dappelen bij de land bouwer W. Koops een stenen bijl gevonden. Het werktuig is fraai gesle pen en voorzien van een gat waarin een steel heeft gezeten. Onderzocht wordt nog, hoe oud deze bijl is. Prinses Desiree van Zweden verwacht ko mend voorjaar een kind, zo is gisteren door haar echtgenoot, baron Nicho las Silverschiold in Stockholm bekendge maakt. I Britse kernbommen werpers van het type Valliant, de oudste van de zogenaamde V-vloot welke verder ook de types Victor en Vulcan omvat, worden aan de grond gehouden omdat er tekenen van metaalmoe heid namelijk scheuren in de draagvlakken zijn ontdekt, aldus een mede deling van het ministerie van defensie. I De Amerikaan Craig Breedlove heeft gisteren in Bonneville Salt Flats zijn eigen wereldrekord verbeterd door in zijn driewielig voertuig met straalaandrijving een snelheid te behalen van 846,515 km per uur. Het parcours heeft hij jam mer genoeg niet kunnen uitrijden omdat hij bijna aan het einde van de rit de macht over het stuur verloor. Hij zag kans zijn voertuig in een kanaal tot stilstand te brengen. De coureur werd niet gewond maar zijn machi ne werd volkomen ver nield. I Wetenschappelijke me dewerkers van het inter nationale bureau voor maten en gewichten te Parijs hebben gisteren met behulp van atomen de juiste lengte van een sekunde bepaald. Vervol gens hebben zij enige nieuwe woorden bedacht om de miljoenste er miljardste van de sekun de aan te geven. Om het woordenboek aan de we tenschappelijke behoeften aan te passen heeft het internationale bureau de volgende definities goed gekeurd: milli-sekunde- een duizendste sekunde; miero-sekunde - een mil joenste sekunde: nano- sekunde - een miljardste sekunde; pico-sekunde Nederlandse regering bereid als tot een algemeen compromis stadium een contingentering te den. De bestaande bilaterale contingenten zouden hiertoe onder toezicht van de Commissie door de betrokken lid-staten dienen te worden beheerd. Jaarlijks zou de verwachte behoefte aan vergroting van de contingenten door de lidstaten moeten worden nagegaan. Daarnaast zou een gemeenschapscontingent dienen te worden ingesteld, dat de communautaire ontwikkeling moet versterken doordat daaruit aan vervoerders, die reeds kunnen deelnemen aan het bilaterale vervoer, rechten kunnen worden ver leend tot het verrichten van vervoer- tus sen andere lidstaten. Het Gemeenschapscontingent zal zich aldus en in tegenstelling tot wat de Commissie heeft voorgesteld geleide lijk kunnen ontwikkelen en de plaats van de bilaterale vergunningen kunnen inne- Om meer dan één reden zou het dc Nederlandse regering ongerijmd voorko men, als verkregen rechten rraden moeten worden aangetast en als bilatera le contingenten zouden moeten worden ingevoerd, die reeds eerder werden opgeheven, of nooit hebben bestaan. Wat de prijsvorming in het interna tionale wegvervoer betreft, is Den Haag gekant tegen de oplegging van tarieven door de overheid. Toch ze1 eventueel aar de opstelling en toepassing van dergelij ke tarieven worden meegewerkt, indien dit tot de totstandkoming van algemeen compromis kan bijdragen t de verwachting dat daardoor, ook het vraagstuk van de ontwikkeling de contingenten, een gunstige oplossing kan worden gevonden. Binnenvaart Ten aanzien van de binnenvaart laat de Nederlandse regering in de nota er geen twijfel over bestaan dat zij de handha ving van de vrjjheid van de Rijnvaart zowel voor Nederland als voor de Gemeenschap van de grootste betekenis acht. Met name het voorstel om de Rijnvaart bindende tarieven op te leggen moet zij ten enenmale van de hand wijzen. Wat de mogelijkheid van een beïn vloeding van de capaciteit betreft, is Den Haag bereid een bijdrage tot een compromis te leveren, als hieraan in brede kringen behoefte bestaat Wel zal uitdrukkelijk moeten vaststaan dat de toepassing daarvan gelijke lasten voor alle belanghebbenden meebrengt. mnin!m~miii«i de Gemeenschap ""'joen-raiUardste I gedragslijn moete, sekunde; atto-sekunde - een miljard-miljardste sekunde. I Hiertoi gedragslijn moeten beschikken ten aan- maatregelen. die op belang zijn. opgesteld, waarin o.a. aandacht zou moeten worden besteed aan de toekoms tige ontwikkeling van de verschillende nationale regimes met het doel de positie van de binnenvaart te verstereken. Over de spoorwegen wordt in de nota gezegd dat er een onderzoek moet komen naar de bestaande problemen en de mogelijke oplossingen. De Gemeenschap zou zich ten doel moeten stellen de plaats van de spoorwegen in het vervoer, en de verhoudingen tot de overheid zodanig te definiëren dat daarvan geen verstorende invloed op de overige vervoerstakken uitgaat. De Nederlandse regering wenst dan ook een aktieve bemoeienis van de Gemeenschap met het spoorwegvraagstuk. waarvoor het begin zou kunnen worden gemaakt tijdens een conferentie van regeringen, Commissie en belanghebbenden. Ten aanzien van het tarlefvraagstuk moet de Nederlandse regering wijzen op do specjfleke problemen van de Neder landse Spoorwegen, welke voortvloeien uit de uitzonderlijk sterke concurrentie, welke van de andere vervoertakken wordt ondervonden, en uit de geografi sche gesteldheid van het land. Deze1 situatie heeft ln het verleden gedwongen tot de afschaffing van minimumtarieven, welkeo.m van de N.S. een gezond bedrijf heeft gemaakt. v»e- """ns-katholieke pater Maurice Villain heeft in het Franse dagblad „Le Figaro" gepleit voor konkrete samen werking tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de leden van de Wereldraad y.?" Kerken. Hij ziet hierin een moge lijkheid tot herstel van het wederzijds vertrouwen. J In het bijzonder spreekt pater Villain over nauwe samenwerking op sociaal en internationaal gebied en (via de! commissie voor Geloofsbelijdenis en Kerkorde van de Wereldraad) in theo-i logische vragen. Verder voert hü een! pleidooi voor een permanente verte-1 genwoordiging van de Rooms-Katho- Geen bom in toestel president Johnson Na een anonieme telefonische waar schuwing dat een bom was geplaatst in het vliegtuig waarmee ^resident Johnson gisteren naar Buffalo reisde, is een grondig onderzoek :ngesteld. Nadat het toestel van kop tot staart was doorzocht kon het zonder vertraging van La Guardia vertrekken. Er was niets gevon den. $2 VIZ.1 f Ontdek de nieuwe manier van slapen Ontdek de Erres Elektra» deken. Onder een veder* licht dek slaapt u zo ge zond en comfortabel als li dat altijd wenste. Elke Erres deken is gegaran deerd, betrouwbaar, veilig en degelijk want achter uw Erres elektrodeken staat meer dan 15 jaar ervaring. lieke Kerk bij de Wereldraad ii ELEKTRODEKENS vanaf f. $2,50' (Van onze correspondent in Bonn) I „Toen prof. Erhard kanselier der Bondsrepubliek werd. koesterde men Wat vele waarnemers der poli- SjfiS; tieke ontwikkelingen in W.-Duits- van het Bad Godesbergse instituut heb- land al maandenlang stil voor SS5 lew'verwa^UwnXaXo™"^ Zich weg-pruttelen en nog maar 1 overtroffen of ze niet vervuld?" 44 procent weinigen ook hardop durven zeg gen, is nu aan de openbaarheid gebracht door de publikatie van een enquête, die werd gehouden door het Instituut voor Sociale Wetenschap in Bad Godesberg. Onderwerp dezer enquête was de geschiktheid van prof. Lud- wig Erhard als kanselier van West-Duitsland. Utslag: Aden auer was toch beter. Een vraag „Als u alles bij elkaar i Er- hards werk van Adenauer, wie van beiden dan beter geschikt als kanselier?" Zestien xprocent der ondervragden vond prof. Erhard beter. 36 procent echter dr. Ade nauer, 36 procent vond ze even goed (of slecht) en 12 procent had geen bepaalde mening. Dat dit de mening was onder onder vraagde personen, die zich uitgaven voor aanhangers van de oppositionele sociaal- demokratische partij (16 procent vond Erhard beter. 37 procent Adenauer. 38 procent beiden gelijk goed of slecht en 9 procent zonder bepaalde mening) be hoeft niemand te verwonderen. Maar zélfs onder de aanhangers van de C.D.U. en de Beierse C.S.U. vonden tweemaal zoveel ondervraagden Adenauer beter geschikt als kanselier dan prof. Erhard respectievelijk^ 38 en 19 procent). LU.-ers vond ondervraagden meenden, dat prof. Er hard aan de hem gestelde verwachtingen had beantwoord. Doch 39 procent was van mening, dat zulks niet het geval is geweest in het eerste jaar van zijn kan- selierschap. Slechts 1 procent vond, dat Vanzelfsprekend waren de sociaalde- mokraten wel het meest in prof. Erhard teleurgesteld. Zij hadden gedacht, dat hij een grote verbetering zou zijn na 14 jaren Adenauer-kanselierschap. Maar 55 pro cent der socialisten vindt dat prof Er hard aan de gestelde verwachtingen niet heeft beantwoord 32 procent geloofde, dat dit wel het geval is. Geen enkele socialist gelooft, dat prof. Erhard de verwachtingen heeft overtroffen en 13 procent kon er geen oordeel over geven. 34 procent der C.D.Ü.— dc binnenvaart moeten worden I had geen mening. Eigen partij Maar onder de Christen-demokraten oordeel a] njet erg veel 5eter> j Ji Pro'- Erhard in zoverre trouw, dat 60 procent der ondervraagden van' hem getuigden, dat hij aan de gestelde verwachtingen had beantwoord. Maar er was nog altijd 35 procent, die meende, dat prof. Erhard een teleurstellende verto ning als bondskanselier heeft gegeven Men dient zich echter af te vragen, of- het juist is geweest, de enquête te hou den. zoals gebeurd is. Erhard moest nl.- roeien met de riemen, die hij van Ade-* nauer heeft geërfd. Bovendien zit Ade- nauer met zjjn aanhang in het vaarwater ÜÜL-r-1?'U daardo°r bijzonder moeilijk heeft. Zoals men weet probeert Adenauer nog steeds. Erhard als kanse lier onmogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11