Nieuwe Leidse Courant Russisch ruimtetrio veilig terug op aarde Gisteravond is de actie gestart: 40.000 man bezorgden brieven Eerste half jaar weer meer doden en gewonden Operatie Worse hod volledig succes VI „omwentelend' goede eetlust bij het ontbijt 'arathion is inschadelijk door regen „Antwoord '64'' passeerde f 3 Europese actie voor veilige snelheid "Ij mui oen ruim Weer modelactie van telegrafisten A dam Commentaren laefdrtdieteur: Dr. E. dieme* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 aStantv«stigh ia ghablavaa mijn Kart In taghantpoat" Dinsdag 13 oktober 1964, 45ste jaargang Dezelfde temperatuur De Bilt verwacht tot woensdagaVond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, vooral in de kustge bieden. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer de zelfde temperaturen (Opgemaakt te 11.15 uur. Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35,s p.kw. 10,05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu )E DRIE Russische ruimtevaarders, die gisteren in een baan om de aarde zijn geschoten, zijn geheel volgens plan op de „daarvoor aangewezen ilaats" geland vandaag om 10.47 uur Moskouse tyd, na in 24 uur zeventien mwentelingen te hebben gemaakt, zo meldde het Russische persbureau toss. De mannen verkeren in goede toestand. Later werd dit bericht of- icieel bevestigd. In een bekendmaking, die door radio Moskou werd om eroepen stond, dat de drie ruimtevaarders „het vastgestelde programma oor wetenschappelijk onderzoek met succes hebben afgewerkt". Het programma, waarmee de na ruk werd gelegd op medisch on- erzoek naar de gevolgen van ruim- :vluchten, was volgens eerdere be- endmakingen gericht op de moge- jkheden van „langdurige vluchten" bepalen. Welingelichte zegslieden Moskou hebben echter verklaard t uit de hoge elipsvormige baan n het ruimteschip kon worden af- eleid dat het niet lang in de ruimte du blijven. Woschod (Dageraad) was het eerste Bimteschip, waarin meerdere mensen ïten. Het werd gisteren gelanceerd iet behulp van een „nieuwe machtige aket" van een lanceerplaats te Bai- onoer, op ruim 1900 km ten zuidoos- n van Moskou. Het ruimteschip is lijkbaar in ditzelfde gebied geland, zuid-Siberië en Russisch mid- den-Azië aan elkaar grenzen. In de bekendmaking stond voorts: Alle bemanningsleden van de „Dage- aad" voelen zich uitstekend". Bij de mding werden de ruimtevaarders Gevaar bezworen Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, dat een onderzoek heeft ingesteld laar de massale vogelvergiftiging in faubach en Nieuwenhagen (L.) heeft astgesteld, dat de tarwekorrels, die lissen het wassende gerst op twee inderijen van de landbouwer S. uit lieuwenhagen waren gestrooid, een lote dosis parathion bevatten. Onge- reer duizend vogels zijn vergiftigd. De egen van de afgelopen dagen heeft iet vergif nagenoeg onschadelijk ge laakt, waardoor de vogelsterfte gro- sndeels is bezworen. De burgemeester Waubach, mr. J. G, Smeets, heeft in verbinding gesteld met de in- pectie voor de volksgezondheid in taastricht voor het nemen van maat- egelen. Tot nu toe is door de politie Jgeen proces-verbaal opgemaakt tegen de landbouwer, die nog steeds ontkent Be vergiftigde tarwe te hebben ge- Itrooid. Lagere premie voor verzekering werkloosheid Minister Veldkamp heeft bi overeen stemming met de adviezen van het Al- temeen werkloosheidsfonds en de So- tlale verzekeringsraad, de premie voor de werkloosheidsverzekering met ingang van 1 Januari 1965 verlaagd van 1,2 pet tot 1 pet. Van deze premie is een vierde gedeelte voor rekening van de werkne- de helft voor rekening van het Komaref, Feoktistef en Yegoref be groet door sport-commissarissen, cor respondenten en vrienden. Directe observaties „Het programma voor wetenschappelijk onderzoek, dat was uitgerekend voor een vlucht van 24 uur, is volledig afgewerkt Waardevolle gegevens werden verkregen tijdens de vlucht van een groep ruimte vaarders bestaande uit deskundigen op verschillend gebied. Voor de eerste maai hebben geleerden directe observaties in e ruimte kunnen m£ken". „De gegevens, die tijdens de vlucht werden verkregen worden momenteel ge- klassificeerd en uitgewerkt", aldus de be kendmaking. Tijdens de vlucht van ruim ir heeft de 27-jarige arts Boris Yego ref zichzelf en zijn medereizigers onder zocht Dit waren de 37-jarige ingenieur jachtvlieger Wladimir Komaref de gezagvoerder van de Dageraad en de -jarige Konstantin Feoktistef, een ge leerde van wie niet precies bekend is in hij is gespecialiseerd. Het medisch onderzoek was bedpeld om de oorzaak te bepalen van moeilijkheden die op eerdere vluchten werden ondervonden, voc melijk tijdens de vijfdaagse vlucht Valerian Bykowsky in juni 1963. rtlk. In één oogopslag Morgen: de nationale be zinningsdag op de ver keersonveiligheid van avond reportage hierover op de TV; morgen her denkt het Verbond voor Veilig Verkeer (zie hier naast) op zijn tweedaags congres de meer dan 2000 doden die het verkeer in Nederland eiste. In verband hiermee: sen sationele proeven met nieuw soort middenberm- beveiliging pag. 7 „Nyborg" en concilie pag. 2 The Economist pro La bour pag. 5 Sport pag. 6, 8 en 9 Gezagvoerder Wladimir Komarov (links) en natuurkundige Feokis- tov zoals miljoenen Russen deze ruimtevaarders, gezeten of gele gen in hun cabine, gisteren voor televisie te zien kregen. Dit gaf aanleiding tot geruchten dat het drietal langer dan vijf dagen ln de baan om de aarde zou blijven. Toen het ruimtetrio vanmorgen bijna 24 uur in zijn cabine had doorgebracht, was nog steeds niet bekend wanneer de terug reis naar de aarde zou worden onder nomen. Tijdens de veertiende omwente ling ontvingen de kosmonauten van de grondstations nieuwe opdrachten, bedoeld om hun geoefendheid in de bediening het voertuig en zijn belangrijkste instru menten te scherpen. Tass meldde dat de ruimtevaarders morgein hun ontbijt met „goede eetlust" hadden verwerkt, dat zij zich goed voel den en dat alles aan boord goed verliep. China en F.S. Het Chinese volksdagblad in Peking maakte het nieuws van het Russische ruimteschot bekend op pagina vijf, ergens onderaan. Er werd geen commentaar op de prestatie geleverd. In geen enkel ander Chinees blad stond er iets over te lezen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft Rusland gisteren met zijn laatste prestatie op ruimtevaartgebied gelukgewenst en ge waarschuwd, dat de Verenigde Staten der. gelijke ondernemingen geen monopolie moeten laten worden van „diegenen die onze vrijheid zouden kunnen ve tigen". Geen foto van dit bouwwerk zo actueel of zij is bij plaatsing al haast verouderd. Zo hard schiet de Antwoordkerk op de Zalmplaat in Hoogvliet uit de grond. Onze fotograaf nam het stalen geraamte gis teren op de eerste bouwdag. Vandaag is de kerk al heel wat verder. Dat moet ook, want zondag wordt er de eerste dienst gehouden Bouw Antwoordkerk Hoogvliet op tijdschema vóór (Van een onzer verslaggevers) De kerkbouwactie Antwoord '64 is gisteren officieel begonnen. Gister morgen om 6 uur begon men met de bouw van de „Antwoordkerk" in Hoogvliet. Gisteravond omstreeks negen uur gaven ruim 40.000 vrijwilligers aan alle bij de deelnemende kerken ingeschreven lidmaten een brief af als laatste opwekking de kerkbouwactie te steunen. De bouw aan het spectaculaire project in Hoogvliet in één week een kerk klaar verloopt naar wens De kerk moet zaterdagavond gereed komen. Men is nu reeds op het tijdschema voor. Za terdagmiddag om kwart voor vier arri veert de (houten) preekstoel per heli kopter in Hoogvliet. Dan pas is het ge bouw werkelijk kerk: als de kansel op de sokkel is geplaatst. Vijf rechtopstaande stalen spanten van 300,000 kilo vormen de ruggegraat van het staalskelet. Gisteravond kon aan een deel van het dak worden begonnen. Van daag werd begonnen met het stellen van de geprefabriceerde wanden. Ondertus sen zou personeel van de klokkengieterij J. Koek de uit Midwolda en Heiligerlee afkomstige stalen klokkestoelen in orde maken. Daarin zouden de negen klokken Op enkele honderden meters afstand van de bouwput stond gisteravond de NCRV-microfoon opgesteld in de Delta- kerk in Hoogvliet. Ds. H. Riezenbos sprak hier via de radio de 40.000 vrij willigers toe die er even later op uit Jaarvergadering Verbond Veilig Verkeer Op de vandaag, in Eindhoven ge opende, algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de voorzitter, drs. H. A. Kort hals, verklaard dat de ongevallen- cijfers van het eerste half jaar van 1964 ongunstig afsteken bij die van de eerste helft van 1963. Er waren 30 procent meer doden en 22 procent meer gewonden te betreuren, terwijl het aantal verkeersongevallen met 10 procent steeg. Een soortgelijke ontwikkeling heeft zich ook in de meeste andere landen van Europa geopenbaard, zomede in de Verenig de Staten. De langdurige vorst en de zware sneewval van begin 1963 zijn op deze percentages van doorslagge\ende be tekenis geweest. Volgens de üeex (Van :rkeersredacteur) Korthals leidt dit tot de positieve aan wijzing dat bij een minder intensief verkeer de weggebruiker bereid is axtra voorzichtig te zijn en bijvoor beeld minder snel en met veel meer reserve te rijden. Die conclusie leek hem derhalve gewettigd dat het verkeer ook bij de huidige outillage aan wegen en politie-toezicht veiliger kan worden, mits een ieder daaraan positief meewerkt en bereid is tot het brengen van een offer in de Snelheid „Het is vooral deze overweging, die ons moet leiden bij de verkeersacties, die wij in de komende jaren denken te ren", aldus spr. „Nederland is met deze situatie méér verkeer op minder ruim te geen exceptie in de rij van Euro pese landen. Het is daarom toe te Jui chen dat de in „La Prévention Routièrc Internationale" verenigde Europese keersveiligheidsorganisaties het komende voorjaar 'n speciale actie zullen beginnen om de weggebruikers te bewegen veilige snelheid boven nutteloos cn vaarlijk gejakker te verkiezen". Drs. Korthals kondigde aan dat, be halve de hierboven genoemde aktie, in 1965 aandacht zal worden besteed aan de bromfietser, de maximum-snelheid, het weggedrag bij winterweer cn het ge vaar van alcohol op de weg. trokken om de brieven bij de lidmaten te bezorgen. „Gij vervult een nederige functie", zo zei hij. „Maar als de stenen sjouwers er niej zijn, kunnen de uitvoer ders en bouwers niet werken. Zonder u geen actie". Ook de televisie besteedde aandacht aan de actie. Vrijdagavond worden de bezorgde kaarten weer opge haald. Radio en televisie zullen diezelf de avond volop in actie zijn als er geteld De 44-jarige oppergeschutskonstabel H. de Ruiter, gedetacheerd in de Antil len. is zondag in het hospitaal overleden. Tijdens het spelen van een voetbalwed strijd, waarbij hij als invaller meedeed, werd hij plotseling onwel. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. De opbrengst van de kerkbouwactie der negen samenwerkende kerken pas seerde gisteravond de f3 miljoen ruim. De stand is thans f 3.1 miljoen. Een voor de maandag ongebruikelijke hoeveelheid post «toezeggingen en stortingen) verraste de werkers op de centrale post der actie aan de Javastraat in Den Haag zeer. Daardoor was er dagopbrengst van twee ton. waarmee de drie miljoen werd voorbijgestreefd. Het gaat hier om reacties uit het ge hele land, die al spontaan werden ge- gegeven voordat de georganiseerde actie van maandagavond is begonnen. De telegrafisten van het telegraaf kantoor in de hoofdstad zijn giste- opnieuw een modelactie begon nen voor de tyd van een week, ge durende welke zij voorts het vrij willig overwerk staken. In juli van dit jaar hebben zy voor de eerste maal op /deze wijze hun protest geuit tegen hun achterstelling in salarissen bij die van andere diensttakken der PTT. Het is o.m. de toepassing van de promotieregeling die hen grieft. De na juli gevolgde onderhandelingen tussen directie en vakbondsbesturen heb ben nog steeds niet geleid tot de, wel niet uitdrukkelijk toegezegde doch als redelijkerwijs te verwachten voorgestel de, verbeteringen. Het actiecomité heeft een uitvoerig schrijven gericht tot de leden van de Tweede Kamer. Dit schrijven besluit: „het is toch niet te rijmen, dat een telegraafambtenaar op 37-jarige leeftyd f 82 per maand min der verdient dan zijn collega bij de postdienst. Beiden werken bij hetzelfde staatsbedrijf, in een en dezelfde kan toorruimte, en hebben dezelfde voorop leiding genoten. Wij verwachten dat men in zal zien, dat een beter promotiebe leid voor telegraafambtenaren dringend noodzakelijk is, ook in het belang van een goede dienstuitvoering. Bovenge noemde grieven werden reeds op 22 juni 1964 schriftelijk kenbaar gemaakt aan de directeur-generaal van de PTT en aan de bonafide vakorganisaties. zoeken wij met klem dit onrecht onder de aandacht van de minister van bin nenlandse zaken te brengen". Bij een autobotsing in Dennenburg, is gisteren de 48-jarige I. van Hees uit Oss om het leven gekomen. Een mede passagier, eveneens uit Osst werd zwaar gewond. Ook de bestuurder van de an dere auto, een inwoner uit Lith werd gewond. Daar de ambtenaren door het ontbre- sn van stakingsrecht slechts de parle- (Voor vervolg zie pag. 7) mentaire weg kunnen bewandelen, "jVTET EEN ruimteschip waarin 1 niet minder dan drie mensen in de ruimte te brengen hebben de Russen opnieuw een opmerkelijke prestatie verricht. Er waren vermoedens dat zij zich wat minder dan het geval was in het ruimteonderzoek waren gaan interesseren. Het tegendeel lijkt nu het geval. Zij liggen, na het ge slaagde fotoschot dat dezen op de maan hebben afgevuurd, nu weer ver op de Amerikanen voor. Het blijft vooralsnog een wedijver tussen twee grote rivalen, waarbij echter Amerika een lofwaardige openheid betracht, Rusland echter telkens weer uit een sfeer van ge heimzinnigheid met verrassingen te voorschijn treedt. Die geheim zinnigheid, al doet zü aan de pres taties zelf niet af, is geen bewijs van kracht Aan het aanzien van Rusland ln de wereld zal ook deze nieuwe vlucht hebben bijgedragen. Landen die nu nog aarzelen zullen minder moeite hebben met het toekennen van hun sympathie. Zo heeft ook deze nieuwe ruimtevaart stellig nog andere betekenis dan alleen weten schappelijke. TJET CONCILIE te Rome mocht A van de aanvang af ook wor den beschouwd als een daad van moed. Te verwachten ware immers dat bij het aan de orde stellen van vraagstukken ook tegenstellingen binnen de kerk aan de dag zouden treden. Nu dat het geval is kunnen wij ons indenken dat er zijn die aan een achterwege blijven van het con cilie de voorkeur hadden gegeven. Echter, het is er, en de tegenstel lingen zijn er ook, zelfs tot midden in de openbaarheid waaraan ook deze kerkvergadering zich in deze eeuw van publiciteit niet heeft kun nen onttrekken. Op enkele punten, thans aan de or de, blijken de tegenstellingen thans van een aard, dat een aantal kerk vorsten een beroep heeft gedaan op de paus zelf. Zelf vooruitstrevend, vrezen zij dat de meer behouden den een stempel op bepaalde uit spraken zullen gaan drukken. Van r.k. zijde is aan het protes tantisme niet zelden verdeeldheid verweten. Naar mate echter men zich zelf met grote intensiteit in de materie begeeft, blijkt aan spannin gen niet te ontkomen. De betrekke lijkheid van de mens ook de ge lovige immers „kent slechts ten dele" laat zich dan naar het lijkt onontkoombaar gelden. iQNDANKS ALLES wat er over wordt geschreven en gezegd, is de medemenselijkheid blijkbaar nog altijd een betrekkelijke zaak. Iemand verdrinkt ten aanschouwe van 'n menigte en zonder dat men een hand uitsteekt. Een man wordt tijdenlang belaagd door enkele bla gen van jongens, velen zien het, kij ken toe, maar alweer: geen steekt een hand uit. Neen, zoiets bewijst hoe die mede menselijkheid niet zelden iets is dat aan de oppervlakte blijft ste ken. Of zou het besef ervan toch wellicht in het geweten blijven door werken? Ons dunkt, wie erbij is ge weest, wie deel heeft gehad in dat dadenloos toezien, die raakt er ach teraf niet gemakkelijk van los, die beseft heel wezenlijk te zijn tekort geschoten. Maar valt de medemenselijkheid al leen te betrachten wanneer een on zer verdrinkt, wanneer een onzer wordt belaagd? Wie opmerkzaam leeft, onderkent evenzovele moge lijkheden tot het betrachten ervan als het leven er zelf rijk aan is. (jirrA) „U zei toch dat ik dobbelstenen van de aardappelen moest maken" DE DERDE DAG van de Olympische Spelen in Tokio bracht vreugde en teleurstelling in het Nederlandse kamp. Vreugde bij de roeiers, teleurstelling bij de zwemmers, die evenal in Rome, opnieuw verwijderd bleven van goede successen. De drie Nederlandse zwemsters Ria van Velsen, Korrie Winkel en Bep Weetering, die op de 100 meter rugslag uitkwamen, wis ten geen van allen een finaleplaats te be reiken. Bij de roeiers ging het beter. Vier van de zes Nederlandse equipes, ongestuurde twee, twee met stuurman, ongestuurde vier en vier met stuurman zagen hun inspanningen met een finaleplaats bekroond. Het Nederlands volleybalteam had een slechte start Met 30 werd de eerste wed strijd, die tegen Amerika ging, verloren. En tenslotte de zeilers. In de FD-klasse werd het duo Verhagen De Jong in de tweede race derde; bij de Finjollen eindigde Hans Willems als dertiende en in de Drakenklasse kwamen de Neder landse vertegenwoordigers Van Duyl, Jongkind en Scholtz niet verder dan de 21e plaats. Olympisch nieuws op de pagina's 9 en 11. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1