Nieuwe Leidse Courant 'rie Russen in één ruimteschip Geleerdearts en piloot samen in een baan om de aarde Labours kansen op de zege gestegen Ommezwaai van 5 pet voor socialisten jg.Raadsverkiezingen in België Vinst voor liberalen II en „extremisten „We voelen ons goed, alles gaat naar wens" Antwoord '64: vanavond start van de actie Jonge slachtoffers van het verkeer Onderwereld in de knel? Schietpartij op boot: politie verwacht rel Ruimtevaart: 15 mensen £K Maandag 12 oktober 1964, 45ste Jaargang Dr. E. EMEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Slantvastigli m gh*bUv«n mijn hert m teghenspoet" Afnemende buiigheid De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk enkele buien. Vannacht en morgen ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Abonnementsprijzen p.v bezorging 18.00—19.00 uu 'itGfcerltjk aan de stok met de ge helmde politie van Quebec, toen tij demonstreerden kort nadat koningin Elizabeth hen was ge- WtÊPasseerd op weg naar een diner. (Verslag op pagina 5). Dominas bekent gedeeltelijk e hoofdverdachte van de gerucht lende gewapende roofoverval op een e lierszaak in Amsterdam, de 35-ja- P. Dominas, heeft na veertien dagen Inekkig ontkennen thans toegegeven wel dn enig opzicht bij betrokken to geweest. Deze bekentenis deed hij ^ns het hem vrijdagmiddag afgeno- i zoveelste soherpe verhoor. Hij heeft —bekend op de hoogte te zijn geweest het plan tot de overval en van het stip waarop dit zou worden uitge- ud. Dat hij er aan deelgenomen heeft |ft hij ontkennen. )at zijn twee medeverdachten het plan IVden volvoeren wist hy. Later in de Vdag van die zaterdag zou hij hen poeten in de camping in het Amster- »se Bos. Toegegeven heeft hij ook die Idag van taxi's gebruik te hebben laakt en o.a. in die camping te zijn •p e Amsterdamse recherche hoopt dal ^hauffeurs van deze taxi's zich bij 7 zullen melden. Mogelijk kunnen yj verklaringen er toe bijdragen een ld te krijgen van de bewegingen van povers na de overval en enige aanwij- geven in de richting van de plaat- rfcwaar de buit kan zijn verborgen, xover heeft de recherche Dominas niets kunnen ontlokken. Volgens jongste Galluppeiling DE kansen van de Britse Labour-party om als winnaar uit het verkie zingsstrijdperk te treden schijnen te zijn gestegen. Het conservatief- gezinde blad Sunday Telegraph meldt namelijk dat in de jongste Gallup opinie-peilingen van de Britse openbare mening een ommezwaai van 5 procent der kiezers ten gunste van de socialisten is vastgesteld, hetgeen, in dien deze tendens bij de verkiezingen van donderdag zou worden bevestigd, een socialistische regering aan het bewind zou brengen. Hiervoor is namelijk an drie en een half procent voldoende. Een ander opinie-onderzóek dat blad The Observer werd gepubliceerd, toonde aan dat, nadat de antwoorden ,ik weet het niet" en de mensen die geen mening hadden waren weggelaten, de stemming waarschijnlijk als volgt zou uitvallen: 46 procent labour, 45 procent conservatief en 9 procent liberaal. Deze opinie-peilingen en de hoopgeven- .99 |E Belgische regeringspartijen hebben bij de gemeenteraadsver- ringen van gisteren flinke verlie- geleden. Zowel de Chr. Volks- in g,lij als de Sociaaldem.-Partij Est een belangrijke veer laten. De •rzitter van de CVP, P. v. d. Boey ngejts, noemde het „een succes voor 1 extremisme". CVP-reactie is begrijpelijk. In in een oogopslag Bornholm: dankbaar onte vreden pag. 2 Hoe moet nieuwe christe lijke partij eruit zien? pag. 2 'J Fusie niet forceren 1 pag. 2 Britse vorstin koel ont- eP* vangen in Quebec pag. 5 3re» Chimpansees waren vroe ger menselijker pag. 7 Pelléas et Mélisande in I Brussel pag. 7 P Sport pag. 9, 10, 11 en 13 Vlaanderen boekte de Radicale Volksunie belangrijke winst op de CVP en in Wal lonië waren het vooral de liberalen (Partij voor vrijheid en vooruitgang) die met CVP-stemmen gingen strijken. Bovendien knabbelden nog enkele splinterpartijen stukjes van het kiezers- front vt.i de CVP af. De socialisten had den minder te lijden van de opmars van de Volksunie en de liberalen; zij raakten nogal wat stemmen kwijt aan de commu nisten. Het opmerkelijke bij deze verkiezingen is, dat de campagne bijna uitsluitend was gericht op zaken van plaatselijk en regio naal belang, zoals het wegenonderhoud, de openbare verlichting en dergelijke. Ook de taalkwestie lijkt echter een niet te onderschatten rol te hebben gespeeld. In Brussel, waai- de taal strijd zich nogal eens toespitst, ver wacht de liberale burgemeester L. Cooremans een grote overwinning van zijn partij, als alle uitslagen een maal bekend zyn. Hij acht het niet uitgesloten, dat zij zelfs de absolute meerderheid in de gemeenteraad van de hoofdstad kan behalen. Niettemin zullen deze plaatselijke ver kiezingen niet nalaten, invloed uit te oefenen op de wijze, waarop de grote landelijke problemen aangepakt zullen worden. De CVP-voorzitter verklaarde evenwel te verwachten, dat het succes van de extremisten ook nu van tijdelijke aard zal zijn. Hij meent dat aan de basis van de CVP niet is geraakt. Als dit zo is, geldt dit in nog sterkere mate voor de BSP, de partij van de socialisten. de campagneverslagcn uit verschillende kiesdistricten, versterkten het moreel ln het socialistische hoofdkwartier. Men ls daar algemeen van mening dat het voor de conservatieven van premier sir Alec Douglas-Home te laat is om het Initiatief in handen te nemen. De conservatieven leken echter onbe vreesd. Premier Home verklaarde gisteren op een persconferentie iets over waarop, naar hij zei te vertrouwen het land aan de kant van de conservatieven zou staan. Dit waren de levensstandaard en de onaf hankelijke Britse kernmacht die naar hij beweerde beide door de socialistische politiek in gevaar worden gebracht. Het blad Sunday Express meldde dat sir Alec van plan is 20 van zijn meest vooraanstaande ministers vanavond het land in te sturen om politieke redevoe ringen te houden in een laatste groot scheepse poging de nog twijfelende kie zers voor de Tories te winnen. Een Londense firma, die wedden schappen verzorgt, heeft nog over labours kansen meegedeeld dat tot toe 50.000 pond sterling bij haar op de socialisten is gezet, tegen slechts 5000 pond. op de conservatieven. De note ringen zijn drie tegen één ten gunste van de socialisten en een tegen twee ten nadele der conservatieven. Ruim 1000 vogels door parathion vergiftigd Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag stelt een onderzoek in n> vogelvergiftigingszaak in Nieuwenhagen (L.). Op landerijen van een landbouwer uit deze plaats zijn tussen het wassende gerst tarwekorrels met parathion gevon den. Ruim duizend vogels zijn als gevolg van het zware vergif reeds omgekomen. Her en der liggen dode vogels verspreid. De landbouwer ontkent dat hij de gif tige tarwe gestrooid heeft en wenst niet te voldoen aan het verzoek van de con troleur van de vogelwet, de heer H. de Boer uit Nieuwenhagen, zijn beide lan derijen om te ploegen om de massale vogelvernietiging tot staan te brengen.® Intussen sterven ook veel roofvogels, die zich gevoed hebben met de gestorven diertjes: de vogelwetcontroleur is be vreesd dat de vogels die de vergiftiging te boven komen ongeschikt zijn voor de oortplanting of onvolwaardige dieren zullen voortbrengen. De rijkspolitie van Waubach die de zaak in onderzoek heeft, wilde in af wachting van de uitslag van het onder zoek van het gerechtelijk laboratorium geen verdere inlichtingen geven. RUSLAND heeft vanmorgen een ruimteschip gelanceerd met drie per sonen aan boord, een vlieger, een arts en een geleerde. Het ruimteschip Voskhod „Zonsopgang" bevindt zich volgens Tass reeds in een baan om de aarde. De drie ruimtevaarders voelen zich uitstekend. Deze bekendma king, die 75 minuten na de lancering, half elf plaatselijke tijd en half negen Westeuropese tijd, door de radio en televisie werd omgeroepen, werd inge luid door een soort klokkenspel, waarmee de luisteraars en kijkers attent werden gemaakt op een belangrijke mededeling, die op til zou zyn. Op het televisiescherm konden de Russen zien: „Een nieuwe wonderbaarlijke over winning voor de Russische wetenschap en techniek". De commandant van het vandaag gelanceerde ruimtevoertuig, inge nieur kolonel Vladimir Komarov, is 37 jaar oud. Hij is verbonden aai academie Zjoekov voor luchtvaart techniek. In 1952 volgde hij een op leiding aan de speciale luchtmacht- school in Moskou. Drie jaar later werd hij jachtvlieger. Komarov wordt een betrouwbaar en moedig officier genoemd, die in moei lijke omstandigheden het hoofd niet verliest. Met succes volgde hij de ruimtevaartopleiding. Hij heeft 77 parachutesprongen uitgevoerd. Koma rov is gehuwd en vader van twee kin deren. Zijn vrouw, Valentino, werkt n een bibliotheek. De geleerde aan boord. Konstantin Petrovitsj Feoktistov ls 38 jaar. Hij afkomstig van het Baumann-instituut voor hogere wetenschappen. Ook hij gehuwd en vader van een tweejarige Zaterdag is op de 660 meter-verdieping van de staatsmijn Maurits de 52-jarige houwer G. H. Ottenkamp uit Stein om het leven gekomen. Hy werd 's ochtends vroeg in een afvoergalerij dood aange troffen. Hij moet bekneld zijn geraakt door een ijzeren kap die per transport band werd vervoerd. Dertig Nederlanders zijn zater dagavond bij de Notre Dame ge start voor een mars van Parijs naar Amsterdam. Hier twee deel nemers, goed beschermd tegen de regen, op weg door een verlaten Parijse straat. Als 16-jarige jongen ging hij als vrij williger naar het front. Als verkenner voerde hij verscheidene opdrachten uit. In 1942 liep hij een verwonding op. Zijn vrouw. Galina, werkt als technicus op fabriek in Moskou. De jongste ruimtevaarder aan boord van de Voshkod is de 27-jarige Boris Jegorov. Hij slaagde drie jaar geleden voor het artsexamen. Na zyn studie hy werkzaam aan verschillende medi sche instituten waar hy de reputatie een „uitmuntend geleerde" verwierf. Jegorov maakte elf parachutesprongen, hy beoefent de bergsport en het onderdeel slalom by het skiën. Zijn vrouw, Eleo- nora, is werkzaam bij de Russische tele visie. De Russen willen met deze lan cering het volgende bereiken: beproeving van dit nieuwe ruimte schip, dat door de bemanning zelf kan worden bestuurd. men wil nagaan hoe een groep r tevaarders, onder wie zich specialisten op verschillende gebieden van wetenschap en technologie bevinden, gedurende een ruimtevaar kunnen samenwerken. het verrichten van wetenschappelijk onderzoek, onder meer op natuurkundig en technologisch gebied. voortgezette bestudering der uitwer king van verschillende aan een ruimte- vlucht verbonden factoren op het mense lijke lichaam. uitgebreide bestudering van de om standigheden op geneeskundig en bio logisch gebied, die zich gedurende een ruimtevlucht van lange duur voordoen. (Voor vervolg zie pag. 7) 2e REM-programma uur eerder te zien Het tweede avondprogramma van TV- Noordzee zal met ingang van heden avond niet meer om tien uur, maar om negen uur beginnen. Het duurt ongeveer een uur, zodat de kykers op tyd kunnen overschakelen naar de laatste uitzending van de Olympische Spelen in Tokio via net 1. TTjE Nederlanders zijn op de Olympische Spelen in Tokio over het geheel genomen niet onver dienstelijk van start gegaan; De Nederlandse hockeyploeg heeft in zijn groep de leiding genomen door een 11 gelijkspel tegen Spanje en een 50 zege op Canada. O Het Ned. waterpoloteam won weliswaar met 32 van Brazilië, doch leed een 72 nederlaag tegen Zuid-Slavië. O De Ned. bokser Jan Huppen (bantamgewicht) werd in de eerste ronde uitgeschakeld. Van de Ned. roeiers plaatsten de Vier met stuurman en de Ongestuurde vier zich in de finale. Ook Blaisse en Veenemans wonnen een finale-plaats, doch Rob Groen werd uitgescha keld I Erica Terpstra zwom 1 min. 02.5 sec. over 100 meter vrije slag, het geen haar, evenals Jan Jiskoot op de 4Ö0 meter wisselslag (5.04.4) een finaleplaats opleverde. De 18-jarige Haagse scholiere Winnie van Weerdenburg kwam 2/100e sec. voor een finaleplaats tekort. Op de 200 meter schoolslag bereikte Klenie Biemolt echter wel de fi nale. Olympisch nieuws op pagina 8 en 9. de negen kerken, die vanavond om negen uur hun gezameniyke kerkbouw- actie beginnen, de volgende kanselme dedeling gedaan: Negen kerken deden in deze dagen een beroep op al hun leden om de grote kerkbouwactie: „Antwoord '64" met eende krachten te doen slagen. Negen kerken staan voor eenzelfde probleem: er moeten in de nieuwe groeiende wooncentra in de komende jaren nog bonderden kerken gebouwd worden en bovendien nog een groot aanta lvernieuwd of uitgebreid. De verwezenlyking van een zo vangrijk bouwprogramma is alleen gelijk als de kerken gezamenlijk de aandacht in Nederland vestigen op het hoge belang van dit plan. Negen kerken doen een beroep op de leden van onze kerk om deze instelling ln onze kring te doen slagen. De predi king van het Evangelie en alle werk in opdracht van het Evangelie moet voort gaan. De toekomst van de kerk is daarmep gemoeid. Antwoordkerk Morgenochtend om zes uur zal op de Zalmplaat te Hoogvliet in het industrie gebied rond de Waterweg de bouw aan vangen van een kerk, die de naam „Antwoord-Kerk" zal dragen. De eerste van de 396 kerken, wijk- en jeugdcentra die met behulp van de actie „Antwoord '64" moeten tot stand komen in de ko mende jaren. Gepoogd zal worden die kei'k in zes dagen te bouwen. Door reportages via radio en televisie zullen de vorderingen te volgen zijn. Op znodag zal dan indien alles slaagt Metrotunnel bijna onder Maas door De metro-bouwers in Rotterdam heb ben in de nacht van zaterdag op zondag het negende tunnelstuk op zijn plaats gelegd in de nieuwe Maas. Zy zUn met de tunnel onder de rivier nu zover ge vorderd, dat naar alle waarschyniykheid reeds zaterdag a.s. de zuidelyke rivier oever zal worden bereikt. Men zal dan door de metro-tunnel van de rechter- de linker Maasoever kunnen lopen. ln de „Antwoord-Kerk" de eerste kerkdienst gehouden worden. Deze zal door radio en televisie worden uitge zonden. De „Antwoord-Kerk" is een symbool van samenwerking en van spoed. Zy zal ter beschikking staan van alle negen kerkefi. En haar snelle bouw geeft de dringende spoed aan waarmee de te bouwen kerken overal in het land moeten gereedkomen in de nieuwe wooncentra. De actie „Antwoord '64" is daarom ons aller taak. Wij zyn het die deze actie tot een antwoord kunnen maken, dat een getuigenis is. Daarom wordteen krachtig beroep gedaan op ons aller of fervaardigheid. Zaterdagavond circa elf uur is een personenauto, bestuurd door de 19- jarige J. van der Maas uit Geersdijk, met grote snelheid uit de bocht op de Zanddijk gevlogen. De bestuurder was op slag dood, evenals de 21-jarige J. Beghtel, eveneens uit Geersdijk. De beide andere inzittenden, A. J. de Loof en M. Heystek, zijn met zware verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. Marleen Fassaert (21) uit Oostburg Kelner ingesloten - meer arrestaties in vooruitzicht Op een in Muiden liggend jacht heeft de 27-jarige kelner Max V. in de nacht van 5 op 6 oktober enkele schoten ge lost op een 21-jarige collega Tonny V. Hierdoor kunnen verschillende Am sterdamse onderwereldfiguren in de knel komen. Omdat er aangifte werd gedaan, vermoedt de politie dat er een rel onder de „penoze" uit voorkomt Oe verwachting is dat er binnenkort arrestaties zullen volgen. De kelner is gisteren gearresteerd. Max V., schoot zoals hij verklaard heeft, omdat hij zich L J*-eigd voelde. Tonny V., die hij door eei. hand school en ook nog een schampschot aan de borst bezorgde, zou hem mei een ijzeren staaf op het hoofd geslagen hebben. De eigenaar van het jacht, de 29-jarige dancinghouder M. de V., zou hierbij aan wezig zijn geweest. Toen de aangevallene plotseling begon te schieten met pistolen, waarvan hy wist dat ze zich in de kajuit bevonden, zouden beiden overboord ge sprongen zijn. waar ze nog met stenen en alle mogelijke andere voorwerpen wer den bekogeld. Max V. heeft aangifte bij de politie ge daan. Hij meent dat men hem naar het leven staat, omdat hij ln verschülende twyfelachtige affaires is gemengd, die M. de V. schade zouden hebben berok kend. Verdacht van poging tot moord ls de kelner Ingesloten. Hij is vandaag voo officier van justitie voorgeleid. Hij nog enkele diefstallen op zyn naam I ben staan. Het jacht, waar het om gaat, kwam eerder ln het nieuws, toen het werd gebruikt om het radioschip Veronica te enteren. (Z>, verpleegster, is in de nacht van vrijdag op zaterdag verongelukt toen een personenauto waarin zy zich bevond on der Philippine togen een geparkeerde tractor botste. Haar zuster, die ook in de wagen zat, werd ernstig gewond en een vriendin kreeg een shock. Zaterdagmiddag is op de Arnhemse weg in Apeldoorn een bestelauto be stuurd door de 18-jarige F. K. uit Apel doorn tegen een rechts van de weg staande boom gebotst. De naast de be stuurder zittende J. v. d. Veen (19), uit Apeldoorn, kwam om het leven. De chauffeur is ernstig gewond. Eergisteravond is de 30-jarige G. M. van der Aa uit Drunen om het leven gekomen toen hy met een jeep terecht kwam in een sloot langs de spoorlijn Den BoschLage Zwaluwe. Het onge luk werd door een voorbyganger ont dekt. Van der Aa moet toen al een uur zijn dood geweest. In de Dorpsstraat te Vaassen is gis termiddag de 3-jarige Lammert Leerkes door een auto aangereden. Het kindje is daarna overleden. By een verkeersongeluk te Heeren veen is zaterdagmiddag Hans Grondsma uit Oude Haske om het leven ge komen. Hij reed in de Sieversstraat met zyn bromfiets op een byna stilsaand Op sloffen naar ziekenhuis Het nieuwe gedeelte van het r.k. ziekenhuis in Tegelen heeft men taboe verklaard voor bezoe kende dames die schoenen met naaldhakken dragen. In de hal heeft men een soort verkeersbord geplaatst, waarop een puntige damesschoen staat afgebeeld. Vloerbedekking gaat kapot! Jazekerer is al schade ver oorzaakt; van de bezoekende dames wordt inderdaad geëist dat ze de schoenen met naaldhakken uittrekken; voor dat uurtje moet men maar schoenen met een platte hak aantrekken", zo luid de het commentaar dat we in hei Tegelense ziekenhuis te horen kregen. Betalen overname van buitenlandse televisieprogramma's Binnenkort zal tussen de PTT en de European Broadcasting Union (Europese Radio Unie) overleg plaats hebben in verband met de PTT-plannen tot door gifte van buitenlandse televisieprogram ma's via het centraal antenne systeem, waarmee de PTT reeds geruime tyd experimenteert in het Haagse Bezuiden- Zoals gemeld zal dit systeem geleide- ïyk worden ingevoerd, te beginnen in de grote steden. De EBU meent, dat voor het doorgeven van buitenlandse tv-pro- gramma's auteursrechten moeten worden betaald, de PTT is 't daarmee niet eens, omdat, zo zegt zy_ er geen sprake is van heruitzemding. Klaas van der Geest overleden Zaterdag is in het ziekehuls in Zwolle op 60-jarige leeftyd overleden de roman- schryver Klaas van der Geest sen en zes Amerikanen. 1. Joen Gagarin (Rusl.) 12 april 1961, één baan in 1 u 48 min. 2. Alan Shepard (V.S.) 5 mei 1961, ruimtesprong. 3. Virgil Grissom (VS.) 21 juli 1961, ruimtesprong 4. Gherman Titov (Rusl.) 6 aug. 1961, 17 banen, 25 u 18 min 5. John Glenn (V.S.) 20 febr. 1962, 3 banen 4 u 56 min 6. Mal can Scott Carpenter (V.S.) 24 mei 1962, 3 banen, 4 u. 56 min R 52??nRGóNiko£Jw»R,fsU 11 aug 1962' 64 banen- 3 dageo 22 u '25 min o SSfi c^0p0V1^Jr 12 au«- 1962. banen. 2 dagln, 23 u. 59 mi« ,2' ^aÜer S^hlITa (VS 3 okt' 1962- 6 banet 9 u 13 milk <,V S',) 15 S"* 22 baJW". 34 u- 21 min. «L Ma <RUaU C" Toresjkova (Rusl.) juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1