Mammoetdebat zal veel van Kamer en kabinet vergen Lef stuk' van Willem Duys werd een groot succes Politieke en financiële beschouwingen tegelijk Ds. A F. P. en J.J H. Pop Predikantentweeling vandaag 80 jaar Goed gekookt is half gewassen. ranstrutta Vijfde Grand Gala du Disque Populaire IF II: mm MAANDAG 5 OKTOBER 1964 (Van onze parlementsredactie) F|E TWEEDE KAMER heeft het zichzelf en de regering niet gemakkelijk •*-' gemaakt toen ze onlang op voorstel van voorzitter Van Thiel besloot om deze week de algemene politieke en financiële beschouwingen over de rijksbegroting gezamenlijk te houden. Het belooft a.s. dinsdag tot en met donderdag een mammoetdebat te worden, dat veel zal vergen van de fractieleiders, hun financiële secondanten en vooral van minister-president Marijnen en de zijnen, die elf uur lang op z'n minst tien, maar waarschijn lijk zo'n kleine twintig sprekers zullen moeten aanhoren. Woensdagmiddag hoopt de Kamer in eerste termijn het hare te hebben gezegd. Donderdag morgen om elf uur antwoord de regering en als alles goed gaat kan het de bat die dag aflopen. Al met al een fors begin van de begrotingsbehandeling. matig; is en doublures in de hand werkt. Tot dusver zijn de algemene politieke en algemene financiële beschouwingen altjjd afzonderlijk gehouden (de laatste werden bovendien schriftelijk voorbereid, wat dit jaar ook achterwege is gelaten). Het besluit om beide nu bij wijze experiment te combineren, vloeit voort uit de ervaringen van de afgelopen jaren. Die hebben, zo meent men. aangetoond dat het traditionele onderscheid te kunst- (Van onze kerkredactie) VANDAAG wordt een tweeling tachtig jaar, ds. Pop te Randwijk en ds. Pop te Lisse. Een van de twee predikantentweelingen, die ons land kent. De andere vormen de gerefor- De Constructa 100 Volauto- maat kóókt witte was - maar dan ook werkelijk op 100 graden Celsius, tien minuten lang. Ver dere sterke punten van de Constructa 100 extra droog - effect, geheel automatisch, alle wasprogramma's (ook voor wol) en een sterk hart voor een lang leven. Vraag nadere informatie of demonstratie bij uw'Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, tel. 020-947484.* kan kookwas koken meerde predikanten G. en J. Henge- veld, respectievelijk te Leeuwarden en Gouda. Ds. A. F. P. en ds. .J J. II. werden 5 oktober 1884 geboren in de pastorie van Hagestein Beiden bezochten zij het stedelijk gymnasium te Kampen. Beiden gingen- ze naar Leiden om er theologie te studeren. Beiden werden ze predikant, zij het dan dat A. F. P. wat pech had met zijn studie en daar door een half jaar later klaar was dan zijn broer. Maar toen kwam er ver schil. De één (A F. P.) werd lid van de pas opgerichte Gereformeerde Bond. terwijl de ander (J. J. H-) bij de Confessionele Vereniging bleef. Twee richtingen De confessionele ds. Pop (J.PJ.H.) aanvaardde het ambt in 1909 te Rynsa- terwoude. Deze gemeente werd door een hele reeks gevolgd: s-Graveland, Zui len. Puttershoek, Maassluis, Gorinohem, Zevenbergen, Zwammerdam (waac hy het langst heeft gestaan, nl. van 1938 tot 1948) en Vorchten bij Heerde, waar hem to 1950 emeritaat verleend werd. Dat het verschil in richting de broe derlijke gemeenschap bepaald niet in de weg stond, bleek wel, toen de „bonder" ds. A. F P. Pop in 1942 te Sprang be vestigd werd door zUn broer. De twee gebroeders bleven ook verder veel ge meen houden. Want ook ds. A. F. P. diende in totaal negen gemeenten. Sprang werd gevolgd door Elden. Mid- delharnis. Ameide, NJjkerk op de Ve- luwe. Vaassen, Monster (van 1930 tot 1945), Kockenger en Schoonrewoerd. Twee jaar na zijn broer in 1952 ging hij met emeritaat. De tweelingbroers hebben nog meer gemeen: hun strijdlust, vooral als het gaat om dc vrijzinnigheid. Ds. A- F. P- Pop herinnert zich nog, hoe hij tegen de vrijzinnigheid vochte in Mlcjdel- harnis samen met godsdienstonderwij zer J. Vroegindewey (de vader van de vier predikanten). De vrijzinnigen staken zelfs een boerderij In brand van een gezin, dat niet mee wilde doen. Ze kregen hun zin; de gemeente ging om en ds. A. F P. vertrok naar Ameide. Maar ook de confessionele ds. J. J. H. ging na zyn emeritaat speciaal naar de Evangelisaties te Poortugaal en Callants- oog om nog de strijd aan te binden tegen vrUzinnige kerkeraden. S.G.P. Beiden zaten in classis- cn ringbestu- ren en in besturen van christelijke scho len Maar ds. A. F. P. Pop (de Gerefor meerde Bonder) was ook nog hoofdbe stuurslid van de S.G.P. Dat is weer een verschil. Het politieke debat is in toenemende mate een debat met een overwegend financieel-economische inslag geworden en dat is logisch als men bedenkt, dat de financieel-economische problematiek ook steeds meer de kern van het regeringsbe leid is gaan vormen. Vorig jaar, toen de loonexplosie zich aankondigde en de regering met haar ..afkoelingsprogram" kwam. werd tijdens de algemene politieke beschouwingen vrijwel uitsluitend over Ionen, prijzen, huren, investeringen e.d. gesproken. De daarop volgende algemene financiële beschouwingen leverden weinig meer op. Een dergelijke ontwikkeling valt ook nu te voorzien. Natuurlijk is er alle aanleiding om dieper op het financiële beleid van de regering in te gaan dan volgende week zal kunnen gebeuren (want dan komen alleen de grote lijnen aan de orde), maar daarvoor is tot Kerst mis nog wel de gelegenheid. De nieuwe methode voorkomt herha lingen en betekent dus tijdwinst, maar ze heeft ook haar schaduwzijden. Ze accen tueert (en sancioneert) de toenemende verzakelijking van de politiek. De frac tieleiders zullen volgende week immers geen tijd hebben om zich. zoals vroeger, in algemeen staatkundige en staatsrechte lijke vragen te verdiepen Om van de meer levensbeschouwelijke problemen maar te zwijgen. De situatie van het ogen blik dwingt de Kamer ertoe vrijwel al haar aandacht aan de actuele materiële problemen te schenken. Brede beginselbe schouwingen hoeft men niet te verwach ten. De spreektijd is nu eenmaal beperkt Het „algemene financiële" zal het zeker winnen van het „algemene politieke", want er moeten zaken worden gedaan en het is kort dag. Zelfs durven we niet te rekenen op een uitgebreid politiek steekspel over b.v. de vraag of de liberale ministers niet de consequenties hadden moeten trekken uit de houding van de V.V.D.- fnactie tijdens het R.E.M.-debat. P.v.d.A.-fractieleider Vondeling zal on getwijfeld pogingen doen om een wig te drijven tussen de regeringspartijen. De R.E.M.zaak biedt hem misschien een paar aanknopingspunten, maar ook niet meer dan dat. Over een kabinets crisis praten tot dusver alleen de socia listen en ze doen dat eigenlijk al zes jaar. Geladen Een en ander betekent natuurlijk niet dat het dinsdag in de Kamer een akelig nuchtere, politiek kleurloze bedoening wordt. Het tegendeel zou wel eens geval kunnen zijn. De financiële sociale plannen die de regering heeft gekondigd en waarop het debat zich zal concentreren, bieden stof te over geladen discussies. Over één ding zullen Kamer en rege ring het stellig eens zijn: het evenwicht in onze verstoorde economie moet gauw mogelijk worden hersteld. Als dal niet gebeurt, dreigen grote ongelukken, komen ook allerlei mooie plannen op losse schroeven te staan. Tegen deze achtergrond zal de Kamer moeten (trach ten te) beoordelen of de regering de juiste middelen hanteert om het evenwichtsher stel te bereiken. Daarover zullen de me ningen wel uiteenlopen Veel zal in di' verband worden gezegd over de toekom stige loonontwikkeling, die de regering beperkt wil houden De socialisten zullen beperking moeilijk kunnen slikken zolang de prijzen en investeringen niet nog forser worden aangepakt dan naar mening gewenst zou zijn. De grote belastingverlaging en A.O W -, A.W.W.-verhoging tot een sociaal minimum staan natuurlijk hoog genoteerd op het lijstje onderwerpen, dat de Kamer ter sprake zal brengen. De wetsontw pen. die daarop betrekking hebben, zi den nog voor het einde van het jaar door de Kamers moeten worden behandeld. Dit geldt zeker voor de A.O.W.-verhoging, die immers op 1 januari moet Ingaan. Het nlet-samenlopen van deze voorziening met het eerste deel van de belastingver laging roept problemen op, met r voor de middenstand, die zich straks een flink stuk ongecompenseerde premie- verzwaring ziet geplaatst. Vooral de socialisten zullen er wel bij de regering op aandringen de bijdrage uit de schat kist aanmerkelijk te verhogen om zo de premie nog meer te drukken. Dat het kabinet er alsnog toe over te halen zou zijn (wat men in middenstandskringen blijkbaar nog hoopt) om de belastingver laging gedeeltelijk reeds op 1 januari in te voeren ter compensatie van premieverhoging, lijkt wel uitgesloten, omdat dit de overbesteding tot in het catastrofale zou verergeren. Oud-minister Zijlstra heeft daar deze week nog een» ét nadruk od gewezen. Wassenaar In het Akkoord van Wassenaar nemen de belastingverlaging en A.O.W.-verho ging met de woningbouw en de landbouw de hoogste plaatsen in. Dat geldt niet voor woningbouw en de hulp aan de min- ■ontwikkelde gebieden: twee beleid» onderdelen, die actueler zijn dan ooit en waarop de Kamer dan ook wel uitvoerig zal ingaan. Over de instelling van het rijkswegenfonds en de invoering van het veggeld zal geen fractieleider kreten van enthousiasme slaken. Wel over het plan in zes jaar achthonderd kilometer snelweg aan te leggen. Aan eventuele critici zal de regering vragen, of zij dan ;schien een beter idee hebben om aan de benodigde extra middelen te komen. Wat de ontwikkelingshulp betreft: de brief die de jongerenorganisaties daarover hebben gepubliceerd, zal ongetwijfeld in druk hebben gemaakt op de Kamer. Aan pleidooien voor verhoging van het be drag dat op de begroting 1965 voor de hulpverlening is uitgetrokken, zal het volgende week niet ontbreken. De jonge- stellen in hun idealistische brief dit bedrag tegenover de f 1100 miljard, die de belastingverlaging is uitgetrok ken. Hier in schuilt nu juist de moeilijk heid: de belastingverlaging staat boven- i de prioriteitenlijst van „Wassenaar", ontwikkelingshulp komt daarin hele maal niet voor (wel in de „bouwstenen" Rorame, waar m.b.t de hulpverlening woorden „evenredig en ruimhartig" worden gebezigd, die op zichzelf natuur- weinig zeggen). Het kabinet is aan Rustig heristiceer TIJDENS het weekeinde heeft het weer onafgebroken onder invloed gestaan van ecu krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van het Zui den van Scandinavië naar Oost-Euro pa heeft verplaatst en zichnu ook tot over de Balkan uitstrekt. In Ier land is een Atlantisch koufront aan gekomen. Dit beweegt zich langzaam in oostelijke richting, maar het con tinentale hogedrukgebicd is nog zo krachtig, dat het front het eerstko mende etmaal ons land niet kan berei ken. Er komt dan ook nog weinig ver andering in de weerssituatie. Wel neemt de kan$ op mistvorming in de nacht en vroege ochtend toe, in het bijzonder in de zuidelijke provincies, waar de lucht vochtiger is dan in de noordelijke. De luchtdrukver schillen blijven klein. Er is dus weinig wind, hetgeen een sterke nachtelijke afkoeling be vordert. Hier en daar is dan ook nacht vorst mogelijk. ZON EN MAAN Dinsdag 6 oktober: zon tp 6 49, onder 18.06; maan op 7.21 .onder 18 50. Heden nieuwe maan. 13 oktober E K. HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 oktober: 3.27 v.m.; 15.46 n.m. Wassenaar gebonden en het moet bij het uitstippelen van zijn uitgavenbeleid daar- handelen. Binnen het kader van de gemaakte afspraken heeft het maar een zeer beperkte financiële keuzemogelijk heid. Men kan dit kabinet moeilijk ver wijten, dat het niet in staat is ijzer met handen te breken. Men zou het hoogstens kunnen verwijten, dat het niet een soort .weggeld" voor de ontwikkelingshulp in het leven heeft geroepen. Kritiek kan men deze week ook verwachten op de verhoging van het kleuterschoolgeld en de verdubbeling van het collegeschoolgeld: maatregelen die de regering nodig acht om in het geheel van de begroting '65 enige ruimte voor uit gavenverhoging te scheppen. Verder zul len de financiële experts wel het een en ander willen zeggen over de omstreden „netto-methode", die bij de berekening inkomsten en uitgaven in de miljoe nennota is gevolgd. Als er nog tijd voor is. zullen ook de jongste ontwikkelingen rond de politieke eenwording van Europa, de multilaterale kernmacht, de opbouw van onze defensie, de plannen tot Grondwetherziening, het omroepbestel, de ruimtelijke ordening e.d. ter sprake komen. En natuurlijk ook het woningbouwbeleid, maar dat rekenen we laar even tot de sociaal-economische Aan wie er belang in stelt zij nog mee gedeeld. dat K.V.P. en P.v.d.A. in eerste termijn elk 105 minuten spreektijd krij gen. V.V.D., A.R.P. en C.H.U. elk 75 mi nuten en P.S.P., C.P.N., S.G.P., Boeren partij en G.P.V elk 45 minuten. De spreektijd van de regering is onbeperkt commentaar Veel te zien Voor degenen die het tweede tele visieprogramma kunnen ontvangen, was het vooral zaterdagavond bij zonder druk in de ether, want er viel veel en moeilijk te kiezen. Niet al leen omdat het evenement van het Grand Gala populaire op twee net ten zat, maar ook omdat er via beide netten nieuwe series van start gin gen. Laten we hopen, dat een en an der niet al teveel onrust in de huis kamers heeft teweeg gebracht't was allemaal nog een nieuwtje en dat gaat er spoedig af. Wij hebben zo goed mogelijk voor u aan de knoppen gedraaid, nadat wij in alle rust het tiener-enthousi- asme bij Top of Flop in Musselka- naal over ons heen hadden laten gaan. Top of Flop blijft, ook in het nieuwe seizoen, een kijkspelletje voor jong en oud. Od Nederland 2 bleek de eerste af levering van de nieuwe NCRV-strip detectivebureau Lynx" goed dwaas en dus amusant te zijn; vooral de technische tante deed het uitstekend voor wat luchtig vermaak. Dit lijkt ons wel een goede keus. Heel tvat minder opgetogen kun nen wij zijn over het opgelegd-grap- pige knutselwerk dat de VARA ons in Theater Thuis op Ned. 1 aanbood. Wij vrezen, dat hier de zoveelste misgreep in Nederlandse vervolgko- medies wordt gedaan. Het artiesten- echtpaar Berry Kievits-Gerard Wal den noch zoon Nol Kievits brachten er, hun kleinkunst-talenten ten spijt, niet veel van terechtmaar de op gave was er dan ook naar. Dit mag wel een heel stuk beter worden, wil het feuilleton het handhaven waard zijn. „Zo is het" verscheen voor het eerst onder door de VARA beloofde supervisie van de programmalet- ding". Inderdaad waren de rollen iets beter ingestudeerd en was cr wat gedaan aan de presentatie, het geen niet wegneemt dat die nog verre van vlot verliep. De speldeprikken waren wat af gezwakt en soms nauwelijks meer prikken fe noemen, maar er waren ook aardige vondsten, o.m. in de prenten bij het spoorwegverhaaltje. Het REM-debat en de verdraaiing van de Tweede Kamer-woorden van minister Cals leverden rijke stof voor satire en er was bepaald veel werk aemaakt van een parodie op een Shakespeare-exclamatie. De vermo- oens-winstdelina werd geestig over de hekel gehaald. Toch „is" men er noa niet met dc opzet van een wer kelijk puntig satirisch programma, daarvoor schulit er nog teveel ama teurisme in en sluipen er nog te vaak botte grappen door de spits vondigheden heen. Josephine Baker (Van een onzer verslaggevers) WILLEM DUYS LACHTE. Hij had zjjn Edisonmarathon weer met succes volbracht- Iedereen, bekend of onbekend, comp. nent eerde de roem ruchte organisator zaterdagavond na afloop in het in feesttv.-i gestoken Am sterdamse Concertgebouw met het voortreffelijke verloop van het vijfde Grand Gala du Disque Populaire. Willem kón lachen, want het eerste galalustrum populair was tot in de punt jes georganiseerd geweest. Oneffenheden waren nagenoeg niet voorgekomen. Duys liet zich de waardering voor zijn „lef- stuk" (dat is het opzetten van zo'n evene ment toch wel) dan ook ten zeerste wel gevallen In Duyselingwekkende vaart draaf den ze op. De zaal zowel als tévékij- kend Nederland heeft genoten van de muzikale prestaties. Een bonte menge ling van zangers, zangeressen en mu sici demonstreerde ons land wat zij ieder op hun gebied waard zijn. En dat was niet weinig. Over de kwaliteit van de prestaties kan men van mening verschillen, feit nog en opnieuw weergaloos is in elk geval, dat Duys er in geslaagd is zijn vijfde Grand Gala weer ee sprankelend karakter' te geven. Hi muzikale peil lag vorig jaar dan we licht wat hoger, toch had ook dit gal verschillende hoogtepunten. Evenals vorig jaar zorgde weer ee ..grand old lady" uit de showbussine: voor een apotheose. Na de hooghartige Marlènc Dietrich in de Scheveningse Kurzaal had nu de veel sympathiekere Joséphine Baker in Amsterdam het laat ste voord. Dc manier waarop ze alle harten stal door de door haar geadopteerde kinderen te laten kennismaken met de Josephine Baker van weleer de ge schminkte en wat potsierlijk uitgedos- Er moet in het hart van deze vedette op het Edisontoneel heel wat zijn omge gaan. toen ze neerzag op haar mee over gekomen kinderen, die ze op Les Milan- des ternauwernood K-in grootbrengen. 33 „Och, dominee, veertig jaar is zo n tijd. Veertig jaar pal op elkaar leven, zoals bij dat soort mensen dan 't geval is. In een klein huisje met dunne tussenschotten. Zolang de kin deren klein zijn, is 't niet erg. Als ze opgroeien volwassen worden, is 't wèl erg. Met de bu is 't precies eender. Alles maken we van elkaar mee, geboren worden, sterven en ruzies, 't Is enkel ellende. Dominee denkt, dat 't hier een hemel op aar de is, maar laat ik zeggen, dat 't hiér meer op de hel heeft geleken. En dan is veertig jaar n héél lange tijd, dominee". „Een wijze vrouw, wat je noemt een wijze ..ouw," herinnert Johannes Fijnaert zich. De douche boven zijn hoofd is opengegaan, een fijn straaltje valt geruisloos, tergend en ijskoud op hem neer. 't Loopt hem huiverend over de rug. 't Is verwarrend. Al zijn mooie en montere ge dachten over onderdiende genade, liefdesgeluk en kinderzegen spoelen weg Hij staat voor een naakte waarheid, voor een ledig, een niets. En 't meest verwarrend is, dat hij zich beschuldig de, aangeklaagde voelt. Maar hij is dominee en geen beschuldigde; hij is een weldoorkneed en zwaargevoed protestant; hij is gewend zijn Hemelse Meester in goed ge formeerde zinnen aan te spreken en schietgebed jes zijn uit den boze. Nu echter beleeft hij 't onbewaakte ongenblik, waarin tóch zo'n schiet gebedje met bliksemsnelheid omhoogkronkelt tot de Troon. „Wat moet ik zeggen, wat moet doen!" er komt geen antwoord, of hij 't ant woord niet verstaan, wat op 't zelfde neerkomt. Dus zegt hij helemaal niets. Maar de vrouw met de dunne, bloedloze lippen spreekt zelf reeds verder. „Ik wil dit nu eens zeggen, dominee. We moesten hals-over-kop trouwen, Appelaar en ik. We dienden allebei op 't Lynneveldt; ik moest nog twintig worden, mijn man was amper twin tig. We moesten trouwen, en we zijn getrouwd, 't Huis wilde dat zo. Maar dit wil ik zeggen: 't is soms beter om als ongetrouwd meisje met in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh een kind te zitten, dan een vader voor dat kind te hebben. Ik heb zelf een dochter met een kind, van een Canadees, de man heeft haar laten zit ten. De mensen zeggen; ze kan nog best een goeie man krijgen, ik bemoei me er niet mee, ik denk: laat Ger blijven, die ze is. Altijd een verwijt achter je aan, valt ook niet mee. domi nee. Bij dag en nacht, dominee En je krijgt 't ene kind na 't andere, de ene miskraam na de andere, en als je niet meer buigen wilt, dan moet je oudste zoon het ontgelden, en de wan den zijn dun en de kinderen luisteren. Dan geef je toe, dominee. En dan word je moe. te moe om te leven. Maar je moet leven. Want je le ven is nog niet klaar." „Chantage", denkt Joke. „dat is 't wat hier rondspookt; morele chantage". Toch blijft er nog een vraagteken slaan. „De afgrond", denkt Johannes Fijnaert en hij zegt timide: „U hebt dus wel heel veel onder vonden." „Ik heb elf kinderen gehad en 't hadden er zestien kunnen zijn. Mijn derde zoon is in Duits land gebleven, hij werkte illegaal, ze hebben hem doodgeschoten. Mijn vierde zoon is met zijn gezin naar Canada, die zie ik nooit terug. Dan was er een, die fout was in de oorlog, hij hielp de Duitsers. Hij is verdwenen, hij kan de draai naar huis niet meer krijgen. Mijn zesde is de dochter, waarvan ik verteld heb. De ze vende en achtste was een tweeling. Och, domi nee, 't is een lange lijst, maar als je zo een feestdag hebt en je zit alleen een halve mor gen, dan komt er zo iets als een afrekening in je op. De tweeling heeft drie dagen geleefd. Heeft dominee wel eens een weeling, zo klein, samen in een kistje zien liggen? Ze waren zo mooi en zo gaaf. Toch konden ze niet leven. Misschien hóefden ze niet te leven. God is barmhartiger dan de mensen. Weet u, dat een moeder haar kinderen nooit zo lief heeft, als wanneer zij ze af moet staan? Als 't kistje dicht moet, dicht! En geen macht ter wereld kan 't weer openma ken! Mijn hart is erop gebroken. En toch moest ik verder. Begrijpt dominee hoe ik 't bedoel? „Ik meen 't te begrijpen", fluistert Johannes Fijnaert; natuurlijk zijn altaren uit den boze voor hem, maar hij leeft nu aan gene zijde van de grens der theologie. Hij is overgeplaatst in het rijk, waar men wel degelijk eerbiedig voor de altaren staat. Bovendien genieten hij en Bep dagelijks van hun eerste kindje, dat nog steeds een wonder is in zijn ogen. De dokter heeft het hem 't eerst in handen gegeven en het is de schok van zijn leven geweest. Toen het gewas sen en aangekleed was, hebben Bep en hij sa men de honderdderde psalm gelezen, 't Kleintje lag tussen hen in en het was de schoonste godsdienstoefening, die hij ooit geleid heeft. Dit Betteke stervend, dood in een kistje, begraven! „Ik ben zestig en ik ben oud en moe, domi nee", gaat de onbewogen, zioh bijna veront schuldigende stem verder, „maar ik moet nog steeds voort, mijn leven is nog niet klaar. M'n jongste dochtertje, een nakomertje, gaat de ver keerde kant op en ik kan haar niet tegenhou den. 't Is niet zo gek. dat ze de verkeerde kant opgaat. Ik ben bang, al dagen lang. voor wat ons nu weer te wachten kan staan. Ze ziet eruit als een geest en met haar praten kan ik niet". (Zie ook pagina 17) Menselijk Dat was dan ook de reden, dat ze het toneel weer heeft opgezocht. Geld en alleen geld heeft ze nodig om haar land goed te behouden en haar kinderen groot te brengen. Een wel zeer menselijk cul minatiepunt dus van dit uiteindelijk toch o zo commerciële grammofoonplatengala. Voor de muzikale hoogtepunten zorg den de pianovirtuoos Peter Nero, dc Mo- zart-sopraan Rite Streich, de Bach en Handelinterpreterende Les Swingle Sin gers en de zanger Heinz Hoppe. Wat show betreft, sloegen Nina en Frederik (de duurst betaalde artie»ten van het gala) en uiteraard het technisch bijzon der vaardige orkest Werner Müller een uitstekend figuur. Verder waren daar dan het Spaanse gitaarspelende vuurvretertje Nino de IMurcia, de parmantig paraderende Ge- schwister Jabob. nonchalante cn niet op z'n paasbestgeklede Rod McKuen, ambitieuze Trea Dobbs. suikergoedduo Gert en Ilermien Timmerman. Edison- winnaars Rob dc Nijs, Adamo, Jaspe- rina de Jong (wat een heerlijk num mer. dat Call Girl!). Lia Dorana en Quincy Jones, schreeuwende Gerry and The Pacemakers, gillende The New Beats, smartelapjes zingende Rene Carol, veelbelovende zanger Udo Jürgens, dc Indianen-gitaristen Los Indias Tabajaras cn zangeres Julie Roger. Het meisje Milly trad niet op. Duys koos dc deelnemers met zorg uit. Enerzijds overbekende artiesten en an derzijds mensen, van wie nog veel gram mofoonplaten verwacht kunnen worden. Uiteindelijk dient het groot gala hiertoe ook. Uitreiking iys is de man van de uitwerking dit gala. En zoals gezegd heeft hij van deze taak goed gekweten Bo vendien kreeg hy van de Commissie Col lectieve Grammofoonplaten Campagnr CCGC) opdracht de Edisons ditmaa' zelf uit te reiken. Naar het leek voor de vuist weg en op de man af, soms wat te vleiend, zette hij uiteen op welke gronden de onderscheidingen verdiend waren. Lia Dorana. Malando, Quincy .Jones. Jas- perina de Jong. Rob de Nijs. Adamo ïn Herman Broekhuizen (vergezeld ran Roodkapje) namen het beeldje en bijbehorende oorkonde persoonlijk in ontvangst. Barbara Streisand, Cole man Hawkins en George Brassens lie. zich vertegenwoordigen. Gast- w Merel Laseur zal in Amerika de Edison aan zangeres Streisand over handigen. De heel lange reportage van het Grand Gala (na de pauze door Ned. 1 overgenomen) kabbelde rustiger dan ooit onze huiskamers binnen, goed van beeld en geluid. De brede schaar artiesten wisselde zich netjes af en Willem Duys zorgde nu hoogst-per- soonlijk voor al even wisselende emo ties bij het uitreiken der Edisons. Wie het tot na half één aan de beeldbuis uithield, kon de circus achtige parade van Joséphine Bakers entree meemaken en zich verbazen over het feit. dat al haar elf kinderen ook al waren komen overvliegen uit Frankrijk en zowaar nog op de eer ste rij zaten bij die late klok. Terecht gleden de camera's vluchtig over het rijtje heen: de televisiemakers her innerden zich nog maar al te goed hoe Adamo een procesverbaal kreeg toen hij zijn kleine broertjes en zus jes 's avonds nog op het toneel liet komen en dat heeft men Joséphine met al haar geldzorgen bespaard. Tv.-catechisatie ZONDAGAVOND kon men kennis maken met een geheel nieuw ver schijnsel in de televisiede door IKOR en CVK reeds lang gewenste cate chisatie. Het onderricht in de leer der protestantse kerken zoals de samen werkende kerkelijke organisaties dat nu presenteerden, bleek afgestemd te zijn op een intellectueel jongerenpu bliek, dat niet onbekend met dc pro testantse godsdienst en de bijbel moet zijn. Een afbakening, welke de breed heid van een geïnteresseerde kijkers- groep mogelijk niet ten goede zal ko- De opzet van deze cursus in de leer" valt te prijzen Onderbrekingen van het gesprokene met kleine gedra matiseerde voorbeelden houden de aandacht geboeid. Een bezwaar lijkt ons de wat verwarde behandeling van de stofgepaard aan een zeker gebrek aan pittigheid en directheid in de tekst. Een wat straffere aanpak van de onderwerpen vond men nu alleen in de speelscènes. De VPRO-televlsie bracht op Ne derland 1 een sterk afwisselend pro gramma, waarin het optreden van het Nederlands kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel als een parel was gevat. Er werd een delicaat gekozen programma uitgevoerd dat zeer veel luistergenot verschafte, terwijl ook het oog aangenaam werd beziggehouden door de fraaie opstelling van het koor. Op Oudejaarsavond „Drie is te veel" De KRO-televisie zal op Oudejaars avond nog eens dc klucht „Drie is te veel" van Johan Blaaser uitzenden. Dit geldt echter geen herhaling van de uitzending in 1960 welke zeer veel kykers-byval genoot, maar een nieuwe opvoering, die reeds op zaterdag 10 oktober in het Amsterdamse Centraal Theater wordt opgenomen. Aan deze opvoering, welke geregis seerd wordt door Joop van Hulzen, werken o.a. mee Joop Doderer, Sara Heyblom, Ramses Shaffy, Gerard Hey- stee, Louis Borel, Marjan Berk en Alex Faassen jr. Hilversum I, 402 m. 10.00 Nieuws en weerpraatje 10.10 Radiokrant 19.30 Metro- pole-orkest 19 55 OP de man af. praatje 20.00 Exodus, hoorspel (III) 21.30 Muziek voor miljoenen: balletmuziek (gr) 21.50 Wereldpanorama 22.0o Instrumentaal en semble: Oude Nederlandse kamermuziek 22.20 Boekbespreking 22.30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking 22.55 Nederlands ka merkoor: oude en moderne liederen 23 20 Lichte orkestmuziek 23.40 Het Evangelie In Esperanto 23.55—24.00 Nieuws. hoorspel 22.30 1 "2.40 Actuallte ziek 23 55—24 00 Niet vanavonë vispe). TV-film 19 45 Openbaar Kunet- bea.' 20XK) Journaal en weeroverzlcht 20.20 Politieke Party: Gereformeerd Po lair) 22 45—22.50 Nederland II. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.01 Olé Zulle, muzikaal pro gramma 20.30 De Bailey's TV-fllm 20.55 De reincoupé. TV-spel 2145 Achter het TV-Noordzee: 6.30 Trein op hol; 6 58 Gevar programma; 7.23 Het lek; 10 Mijn vriend, mijn vijand (film). Programma voor morgen var gram 11 00 Voor d gram 11.50 Volaan vooruit, praatje 12.00 Angelus 12.04 Volksliederen uit ver schillende landen (gr) 12J0 Meded ten behoeve van land- cn tuinbouw 12.33 Voor de boeren 12.45 Gram of actualiteiten 12.55 Katholiek nieuws 13.0o Nieuws 13.15 Draaien maarlll: lichte gram met commen taar 14 00 Voor de plattelandsvrouwen 14.M Lichte- en amus muziek (gr) 14.50 Licht baken, lezing 15.00 Raaien maarII, muzi kaal spelletje 16.00 Voor de zieken 1630 Onderweg: godsdienstig programma 17.00 Voor de jeugd 17.50 Regeringsuitzending: Culturele ontmoetingen ln de Nederlandse Antillen. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met mr Hans Keuls over dc nieu we film Plantage Tamarinde 18.00 Licht Instrumentaal ensemble 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die d* Franse cham 40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen gr) 10.50 Voor de kleuters ll.oo Nieuws leken 12.00 Licht Instru mentaal ensemble en solisten 12.20 Reg. ringsultzending: Voor de landbouw 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12 33 Lichte orkestmuziek (gr) 13.00 Promenade-orkest i parte; gesproken brief

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7