NYBORG-CONFERENTÏE OP ZOEK NAAR INSTITUTIONELE HAVEN Steeds meer rokers ontdekken dat Hunter filter een échte Amerikaan is. Zondagsschool houdt deuri^^j in de vakantie open M.s. Bornholm vervangt Nyborghotel Gesprek met verontrusten is nauwelijks begonnen Allemanskerk gisteravond begonnen Een woord voor vandaag Maarten Lui her-sta tuten onder de loep genomen IMP-2 niet in juiste baan 2 MAANDAG 5 OKTOBER 1961 Zeeland enthousiast over NZV-plan jHHT (Van een onzer verslaggevers) |D't werk, dat de de N.Z.V.. De Nederlandse Zondagsschool Vereniging heeft plannen voor een nieuwe aanpak van het zon dagsschoolwerk in de zomer maanden. Het is de bedoeling op een groot aantal campings en andere vakantiecentra in ons land wekelijks kinderkampdiens ten te organiseren. Daarnaast wordt de leiding van de plaatse lijke zondagsscholen gevraagd het werk in de zomermaanden niet stil te leggen, maar gedu- rende de vakantietijd een vakan- vakantietijd echter tiezondagsschool te houden. De ze plannen worden de zondags schoolleidsters en leiders voor gelegd op de regionale najaars conferenties, die in elf verschil lende plaatsen van ons land wor den gehouden. Tfidms de najaareconferentie die za terdag In Goes werd gehouden hebben de Zeeuwse leidsters en leiders enthou siast gereageerd op de plannen van de N.Z.V. Hoewel er enkele praktische be zwaren werden geuit was men algemeen van oordeel dat de nieuwe aanpak het werk „fris" kan houden. stkomende jaren sterk den uitgebreid. Verschillende beheerders van campings hebben positief gereageerd op een schrijven van de N Z.V Tijdens de Zeeuwse conferentie werd meegedeeld dat in deze provincie gunstige reacties zijn ontvangen van vijf campings Hier van liggen er twee in Zeeuws-Vlaande ren. een op Walcheren en twee op Schou- wen-Duiveland. Ook uit andere provin cies kwamen een aantal aanvragen voor het houden van deze diensten in de zo mermaanden. Het is de bedoeling dat de kinderkampdiensten worden georgani seerd door een bestaande zondagsschool in of in de omgeving van het recreatie centrum of kampeerterrein. Met de orga nisatie van deze diensten is het gehele de zondagsviering in de opgelost. Daar- ook de bestaande zondags scholen in de zomermaanden laten door draaien. Niet in dezelfde vorm als men gewoon Is. maar als vakantiezondags school. Dat wil zeggen dat alle kinderen in één klas komen. Behalve de .eigen kinderen" is er ook plaats Het geheel wordt aangepast selijke omstandigheden en aan de vakan-1 _4_t i tiesfeer die er heerst. Het belangrijkste West-Europa en een aantal ker- bij dit alles is dat de deur van de zon-'" dagsschool ook tijdens de vakantie open blijft en men een bepaald verloop op Namens de N Z.V. gaf rfiej. T. de Vries een toelichting op het komende ..vakan tiewerk" van de N.Z.V. Zij schetste de veranderde omstandigheden met betrek king tot het vrije weekend, de viering van de zondag en de vakanties. ..Het gaat om de zondag. Vanuit deze dag moeten wij denken aan het kind. De zondag is een feestdag die wij moeten vieren van uit de bevrijding die uitgaat van de op standing van Christus Er is de laatste jaren heel wat gebeurd met de zondag. Er is veel over gepraat en nagedacht, ook binnen de N.Z.V.". Aan de ene kant wordt de zondag in vele gevallen niet meer gezien als een feestdag, terwijl deze dag aan de andere kant is verworden tot een gewone vrije dag. ..Wij mogen niet uitsluitend negatieve houding aannemen ten aai van dit verschijnsel, dat ook van groot belang is voor het zondagsschoolwerk. Nog maar al te veel legt men zich er bij In de zomer Er zijn echter mogelijkheden om ook in de zomermaanden de kinderen het Evangelie te brengen. Dat bewijst een proef die deze zomer op vijftien kampeer- centra is genomen met het houden kinderkampdiensten. Deze diensten werden een groot sui deze manier tot staan hoopt te brengen. De voorlichting zoals die wordt gege- :n in ..Kind en Zondag", het orgaan jor de leiding van de zandagsscholen. j1 worden aangepast aan de nieuwe si tuatie. Tevens zal aandacht worden ge schonken aan de kinderkampdiensten en hiervoor zullen instructies worden gege ven middels dit blad. „Onze Zondag" het blad voor de zondagsschoolkinderen, zal waarschijnlijk in de vakantietijd attrac tiever worden gemaakt. Dit wil zeggen dat de inhoud zal worden aangepast aan de vakantiesfeer. Gedelegeerden gingen aan boord M.S. Bornholm maandag. Vanmiddag vertrok uit de haven van Kopenhagen het motorschip Bornholm voor een van de meest opmerkelijke reizen die ooit in de geschiedenis van de christe- t Ijjke kerk zijn gehouden. Aan gasten, i boord bevinden zich ongeveer 1200 predikanten uit Oost- kelijke journalisten. Terwijl het schip wat doelloos zal rondkoer- sen in de Baltische Zee, zorg vuldig alle territoriale wateren vermijdend, zullen de predikan ten een plan opstellen om de wat losse organisatie van de Confe rentie van Europese Kerken een wat veiliger institutionele haven binven te loodsen. Voorlichting Kand. G. Stegeman naar Kameroen uitgezonden In de Grote Kerk te Zwolle is kan didaat G. Stegeman gistermorgen door prof. dr. H. Berkhof van Leiden uitge zonden als eerste zendingspredikant in het gebied van Foumban, in Kameroen. Hij zal daar werkzaam zijn onder de Bamour.stam. Met de bevestiger namcr aan de handoplegging deel zeven predi kanten en een ouderling. Ds. Stegeman aanvaardde zijn ambt met een preek over Handelingen 4 vers 27. Namens de classi- kale Vergadering van Zwolle voerde dr. C. L. Tuinstra, hervormd predikant tc Zwolle, het woord. De gemeente zong haar nieuwe zendingspredikant toe, ge zang 104 vers 4. Na de dienst vonden velen gelegenheid in het koor der kerk ds. Stegeman geluk Ie wensen. Vervolgens vond in de consis toriekamer een receptie plaats, waarop verschillende personen uit de zendings wereld hun gelukwensen aanboden. Zuidafrikaanse studenten uit wereldfederatie De Zuidafrikaanse Christen Studenten Vereniging is, na 67 "jaar lid te zün ge weest, uitgetreden uit de Wereldfederatie van christen-studenten (WSCF). Aanlei ding hiertoe is de stellingneming van he' algemeen bestuur van de WSCF teger. de apartheidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering. Het bestuur van de Wereldfederatie van christen-studenten heeft namelijk de christennen in Zuid- Afrika. die zich tegen het regeringsbe leid verzetten, alle steun toegezegd. Verdere heeft het bestuur van de WSCF alle aangesloten studentenvereni gingen opgeroepen, om bij hun regeringen aan te dringen op het nemen van econo mische maatregelen tegen Zuld-Afrika. het weiReren van sportontmoetingen cn het ondersteunen van vluchtelingen uit Zuid-Afrika. Vuur doodt tientallen dure dieren EEN grote hoeveelheid dure tropische vogels, papegaaien, apen, speciale honden en vissen zijn zaterdagmiddag verbrand. Al deze diren stonden in een schuur aan de Bergse Linker Rottekade in Rotterdam. Door onbekende oorzaak, vermoed wordt dat de verwarmingsketel te warm is geworden, is daar tegen drie uur brand ontstaan Hoewel de brand weer vrij snel aanwezig was. kon niet worden voorkomen dat de schuur uit brandde en daarbij de levende have stikte of een prooi van de vlammen werd. Hoe groot de schade is kon de eige naar, groothandelaar in dieren, nog niet zeggen. De heer J. Volbeda was Een ander belangrijk punt, dat op de regionale najaarsconferentie aan de orde komt. betreft de voorlichting en instruc tie die in het blad „Kind en Zondag" wordt gegeven. De stof voor de zondag schoolleiding middels dit blad zal nog dit jaar worden uitgebreid, zodat „Kind en Zondag" ook geschikt is voor gebruik op lagere scholen, de jeugdkerk en de ca techese. De bedoeling is te komen tot één thema voor de zondag voor het ge hele gezin. Al enkele jaren wordt deze vorm, zij het nog op bescheiden schaal, in praktijk gebracht. Op de leiders en leidsters die de conferenties bezoeken wordt een beroep gedaan het werken vanuit dit blad op school en in de kerk te propageren Vooral voor kleinere ge meenten geeft het samen denken over één thema een grote binding in gezin en ge meente. Verder wordt op de regionale confe renties de nieuwe liturgie voor het ko mende Kerstfeest doorgenomen en treedt de voordrachtskunstenaar Coos van Ho boken met „De vertelling op de helling". Een tentoonstelling, die op alle confe renties is ingericht, geeft de leiding een de hulpmiddelen die beschik- inzicht baar zijn. Volgende week zaterdag zal een regio nale conferentie worden gehouden in het gemeenschapshuis „De Vlieren" in Breda. Zaterdag 17 oktober is er een conferentie voor de zondagschoolleiding uit Haarlem en omgeving. Deze wordt gehouden in het Concertgebouw te Haarlem. In de Sionskerk te Delft is op zaterdag 24 ok tober een conferentie voor de leiding uit Delft en omgeving. De Bornholm-conferentie is een direct gevolg van het drietal Nyborg-conferen- ties. die om de twee jaar gehouden werden in het Missionshotel van dat Deense badplaatsje. Vertegenwoordigers uit vrijwel alle Europese landen kwamen daar bijeen om hun gemeenschappelijke (Van onze kerkredactie) verantwoordelijkheden te bespreken. Het was tevens de plaats waar kerkelijke leiders van deze en gene kant van het ijzeren gordijn elkaar ontmoetten op een schaal als nimmer tevoren. Na een in de beginne wat moeilijk zoeken en tasten leerde men elkaar kennen en waarderen en groeide het besef dat men elkaar niet mocht loslaten. Oorspronkelijk zou de conferentie van dit jaar ook weer in Nyborg ge houden worden tot bleek dat de Oost- duitse afgevaardigden niet konden ko men door een verschil van mening tussen de Nato en de regering van de zogenaamde Duitse Democratische Re publiek. Toen werd het idee geboren om een boot te huren en de conferen tie aan boord van het schip te houden. De conferentieleiding slaagde erin beslag te leggen op de twee jaar oude Bornholm. Vanmiddag scheepten de meeste Westeuropese afgevaardigden, waaronder de hervormde en gerefor meerde deelnemers, zich in Kopenha gen in. De Oostduitsers en andere Oosteuropese gedelegeerden werden in het Zweedse Malmö afgehaald en de reis begon. Doel Het thema van de conferentie is „Sa menleven als generatics". Vier werkcomi- té's zullen rapporten uitbrengen die zul len worden besproken. Onder meer zal aandacht geschonken worden aan de verantwoordelijkheid ten opzichte van andere continenten, aan de Verhouding van kerk en staai in Europa en natuur lijk aan het hoofdthema dat handelt over de verantwoordelijke samenwerking van de generaties Naar buiten zal de conferentie echter bijzonder belangrijk worden, omdat een constitutie voor de Conferentie van Europese Kerken zal wordeD opgesteld. Het ligt in de bedoeling dat een presi dium van vijf man zal worden gekozen en een adviserende raad van vijftien leden. Tevens verwacht men dat de gedele geerden goedkeuring zullen hechten aan het plan om een permanent kan toor in Genève te openen, dat gev tigd zal worden in het niei van de Wereldraad van Kerken. Ook zal een voorstel besproken worden te komen tot een Europees studie- conferentiecentrum. Wuarnemers De Conferentie van Europese Kerken is geen onderdeel van de Wereldraad van Kerken. Ongeveer een derde v; kerken die afgevaardigden zenden deze pan-Europese conferentie zijn geen lid van de Wereldraad. Df Wereldraad volgt evenwel de besprekingen steeds met grote aandacht en vrijwel alle con ferenties die in Nyborg zijn gehouden werden geheel of ten dele bijgewoond door dr W. A. Visser 't Hooft De Wereldraad staat geheel achtei de ming van regionale conferenties, omdat daar kleinere kerken, die in het grote geheel van de Wereldraad dreigen te verzinken beter hun stemmen kunnen laten horen. De vergaderingen zullen bij toerbeurt worden geleid door de leden van hef huidige presid um. waarvan de Neder lander dr. E. Emmen deel uitmaakt. De regionale kerkenconferenties van Oost- Azië en Afrika zonden waarnemers, ter wijl ook de Rooms Katholieke Kerk waarnemers heeft gestuurd. Bovendien zijn vertegenwoordigd de Hervormde Wereldbond, de Lutherse Wereldfedera tie en de Wereldalliantie van YMCA' De rooms-katholieken, hervormden, ge reformeerden en doopsgezinden in het Noordhollandse dorp Winkel hebben gis teravond de eerste »aiJ twintig oemumejiische zondagavonddiens- 1 de hervormde de bijeenkom- ten gehouden. Hiertoe kerk van Winkel, waa. sten plaatsvinden, omgedoopt tot Alle- (Van onze parlemenlsredactie) Een verschil tussen de C.H.U. en de A.R.P. is het volgende. De C.H.U. acht aanvaarding van hetzelfde beginsel voldoende als basis voor samenwerking in één politiek verband en gunt de le- openbaren, had de vraag doen rijzen of er niet een ogenblik komt, waarop de verontrusten en „de anderen" maar beter uit elkaar kunnen gaan. De me ningen daarover bewogen zich tussen twee uitersten. Enerzijds werd het standpunt verdedigd: we hebben nu al zo lang van gedachten gewisseld; gaan gHg verder, daan zijn den een zeer vergaande vrijheid J politieke machteloosheid gedoemd. An- in de uitwerking van dat begin- j derzij ds werd geponeerd: we kunnen op oir» r» I U-J dlt Punt van de C.H.U. leren; we moe- sel. De A.R.P. slaat eenheid van ten elkaar vasthouden ten koste van beginsel niet minder hoog aan, alles. We kunnen, betoogde hij, niet maar poogt bovendien te komen x'eg^iijkS moete mening vers^hillen: manskerk de bedoeling van de organisa toren. dat in deze diensten niet het Woord wordt verkondigd door een pre dikant maar dat mensen van allerlei denkrichting en beroep spreken over wat het geloof betekent voor hen. Gisteren sprak voor een aandachtig gehoor van enkele honderden belangstellenden de particulier secretaris van de Koningin. der Hoeven. Na zijn toespraak volgende bijeenkomsten zal onder meer worden gesproken door schrijver God fried Bomans, de kernphysicus G. van Middelkoop, de commandant der zee macht L. E. H. Reeser en de burgemees- an Alkmaar, mr. H. J. Wytema. tot een zo groot mogelijke een heid in de praktische uitwerking. Als a.r. staan wjj iets dichter bjj de ideale situatie dan de c.h.. maar ook wjj staan er nog heel ver van af. Deze opmerking maakte mr. J H. Prins, directeur van de Dr. Kuyper- «tir.v. ng. tijdens de levendige discussie waardoor zich de Arjos-conferentie te Driebergen zaterdag kenmerkte. ervan bewust Ongeboren kinderen niet opofferen om moeder te redden Paus Paulus heeft zaterdag het stand punt van paus Pius XII bevestigd, dat het ongeoorloofd is. opzettelijk het leven een ongeboren kind op te offeren, dat van de moeder te redden. De sprak tot Amerikaanse verloskundi- Ónschuldig menselijk leven moet het eerste ogenblik van zijn ontstaan af worden beschermd tegen elke aanval, ongeacht de toestand, waarin keert, zo zei de paus. In 1951 verklaarde paus Pius onder eer: ..Wanneer het niet mogelijk is beide levens te redden, blijft er niets anders over. dan met eerbied het boofd te buigen voor de wetten van de natuur en de beschikkingen van de goddelijke igheid." lijk niet aanwezig. Hil heeft zijn vakan tie onderbroken om ae --Nggj- schouw te i schade in ogen- Dat het Juist Werelddierendag moest zijn, is een tragische bijkomstigheid De hele handelsvoorraad van de heer Volbeda is verloren gegaan. Slechts zijn goudvissen die elders onderdak hadden gevonden, zijn gespaard. De grootste schade heeft de heer Volbeda moeten lijden met het verlies van vijftig papegaaien, zeer kostbare fier oprHnvswerk NED. HERV. KERK Beroepen fe Noordwijk a zee (toez.i: A. P. Lapré te Uitwierda-Delfzijl; te Ben- nekom <vac. P. J. F. Lamens): J. F. Doornenbal te Oene; door de centrale kerkeraad van Amsterdam als pred. voor btfz. werkzaamh. (t.b.v. de Stich ting hervormde scholen): G. Lans jr. te Amsterdam-W; te Koudekerk aan de Rijn, J, Th. W Quak te Mijnsheerenland. Bedankt voor Delft (vac. C. A v. Har ten)- L. J. Bloemsma te Ommen. OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Rijs sen: M. A. Mieras te Krimpen a. d. IJssel. REMONSTR. BROEDERSCH. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam: G. J. de Gram, hulppred. te Deventer. zjjn, dat het gesprek met de verontrus ten nog maar nauwelijks op gang ge komen is. En voor een gesprek zijn de anti-revolutionairen helaas niet zo bijzonder geschikt; van nature zyn zij steeds bezig om de ander tot het eigen standpunt te bekeren. Mr. Prins vond het onmogelijk aan te geven wanneer het punt bereikt is. waarop de wegen maar beter uit elkaar kunnen gaan. Naar zijn besef komt het stadium, waarin tot eigen partijformatie moei worden overgegaan, bijzonder laat. Er zijn in ons land al vier of vijf protestants-christelijke par tijen. Wil onze democratie regeerbaar blijven, dan zal het aantal partijen beperkt moeten blijven. Daarom zal men er ook genoegen mee moeten ne men. dat de partij waarvoor men heeft gekozen, niet altijd het eigen standpunt vertolkt. De antithese Uitvoerig werd ook van gedachten gewisseld over het antithesebegrip. In het algemeen kon men het wel eens zijn met de wijze, waarop mr. Prins dit begrip had gehanteerd, maar meerderheid leek van oordeel, dat n er in de praktische politiek niets n ebgint. Ondanks alle moeiten, die zich getroostte, slaagde mr. Prins niet in om zijn opponenten ervan overtuigen, dat de antithese-erkenning een geloofsnotie van grote betekenis in het gehele leven is. Men kan wel pro- ebren om de antithese onder tafel te praten, maar daarmee is men de zaak niet af, merkte hij op. Ook het begrip soevereiniteit in eigen kring leverde moeilijkheden op. zodat de heer Prins daar opnieuw over spre ken moest. Op de tegenwerping, dat de Heilige Schrift er niet over spreekt, antwoordde hij dat men bij het bezien van de schepping een orde ontwaart, een geschakeerdhe;d ontdekt, waarnaar men zich heeft te voegen. Voor de staatkunde, met name voor de ov heidstaak, is dit van groot belang. Uit de vele momenten in de discussie kiezen we er nog één. Op grond van zeer uiteenlopende beginselen kan men tot dezelfde praktische oplossing ko men. Heeft eigen partyformatie dan nog wel zin? Mr. Prins legde er de nadruk op, dat men het partijprogram niet mag verzelfstandigen en het prak tische handelen nimmer los van de bron mag maken. De tweede conferentiedag werd bij gewoond door de staatssecretarissen Van Es en Grosheide en door het Twee de-Kamerlid Roolvink. weinig kapitaal Te voor christelijke krant in Engeland ie Kopen voor ae financiering van i christelijk dagblad in Engeland heeft n voldoende weerklank gevonden. Het .a derhalve de vraag, of het blad. dat de naam Daily Leader zou krijgen, binnen afzienbare tyd zal verschijnen. De direc teur, rev. H. S. Goodwin, die tegelijk ook chef-redacteur zou zijn. heeft meegedeeld dat 700 mensen een kapitaal van 30.000 pond hebben bijeengebracht. Dit waren vooral kleine luiden. De eigenlijke finan ciers toonden zich niet geïnteresseerd. Als minimum-aanvangskapitaal heeft men minstens 200.000 pond nodig. Rev. Good win heeft echter de hoop nog niet opge geven en wil een nieuwe poging doen het benodigde kapitaal te komen. Franse invoerrechten op gecondenseerde melk opgschort De Franse douanerechten op de invoer van gecondenseerde melk uit EEG-lan- den zijn zaterdag bij decreet tijdelijk buiten werking gesteld. Dit is een nieu we stap tegen de melkstaking in Frank- rijk, die zich nu al in haar tweede week bevindt. President De Gaulle onderte kende het decreet eerder deze week boord van de kruiser Colbert waar hij langs de Chileense kust voer tijdens ijn bezoek aaft Zuid-Amerika. De douanerechten voor de invoer erse melk waren al opgeschort Zijn moeder zeide tot hen, die bedienden: „Wat Hij ook zegt, doet dat" (Johannes 2:5). Het is de geschiedenis van de bruiloft te Kana. Als het feest zijn hoogtepunt heeft bereikt, komt men tot de ontdekking dat de wijn op raakt. En wat nu! Voor de man, die het feest heeft georganiseerd is het een slechte beurt. Wat moet hij zijn gasten voorzetten? Er is er een onder de bruiloftsgasten, die uitkomst weet: de moeder van Jezus. Ze doet twee dingen: in de eerste plaats zegt zij tot de Here: Zij hebben geen wijn. en in de tweede plaats houdt zij de bedienden voorWat Hij, Jezus, ook zegt, doet dat! En dan gebeurt dat wonderlijke de vaten worden met water gevuld en het blijkt, dat dit water wijn wordt van een kwaliteit als op die bruiloft nog niet was rondgediend. Zegt het Jezus en doet wat Hij zegt. Het is het enige genees middel voor hen, wier wijn op is. Er zijn er vélen, die hebben moeten constateren, dat de bruiloft, wat die ook is geweest, dat het feest, met zoveel vreugde begonnen, op een misluk king dreigt uit te lopen door gebrek aan wijn. Hoeveel vriend schappen, hoeveel huwelijken zijn er niet gestrand want de tDijn was op. Zegt het Jezus en doet wat Hij zegt. Twee voorwaarden, die vervuld moeten worden willen de vaten weer gevuld raken, wil het feest kunnen worden voortgezet. De wijn, door Jezus gemaakt uit water, was beter dan de wijn, die de gasten het eerst werd voortgezet. Als Jezus in grijpt, wordt het beter dan het ooit is ~°.weest. Zegt het Jezus, maar ook: doet dan wat Hij zegt. Wij lezen vanavond Romeinen 3 vers 1 tot 18. Lutherse mannenbond in Leeuivarden bijeen Niet afzonderen maar in de wereld staan Een vijftigtal leden van de Ne derlandse Lutherse Mannenbond „Maarten Luther", van de elf af delingen in ons land zijn vrijdag avond en zaterdag bijeen geweest in Leeuwarden en in Oenkerk. In de Friese hoofdstad werd verg? derd in het gebouw van de vrij zinnig hervormden en te Oenkerk in „Stania State". De bond telt in totaal 150 leden. Er zijn op deze jaarvergadering zeer belangrijke zaken aan de orde gesteld, name lijk of het al dan niet wenselijk is verandering in formulering en op zet van de statuten van de bond aan te brengen. Na de opening van de vergadering door de voorzitter van de bond, de heer M. Ruppert, die in dit verband wees cp het bijzonder karakter van deze alge mene vergadering, nu gediscussieerd zou worden over belangrijke statutenwijzi ging, werden de gasten welkom geheten door de heer D. Maurer, de voorzitter van de afdeling Leeuwarden'. ,A1 zijn maar klein", zo zei hij in zijn rede „ook wij hebben een taak in onze directe om geving. Met Gods hulp zullen wij trach ten ons werk verder uit te bouwen". Gedachtenwisseling Na een instructieve rondrit door de Friese hoofdstad wisselde men zaterdag ochtend vrij en open van gedachten over karakter, doel en grondslag van de bond. De aanleiding van deze agendavulling is geweest, dat het bondsbestuur en de afdeling Leeuwarden herhaalde malen geprobeerd hebben de in Groningen se dert 1954 bestaande broederkring te be wegen tot toetreding tot de bond. Te Groningers hadden echter tot nu toe ge weigerd. zich af te vragen of zij als broederkring van de Evangelisch-Luther* se gemeente in Groningen thuishoorden Een sigaret waarvan je niet het filter proeft, maar alléén de pure, milde Amerikaanse tabak. De tweede Amerikaanse Satelliet voor wetenschappelijk onderzoek van het type IMP d.e zondagochtend van de basis Kaap Kennedy in Florida werd afge schoten. blijkt bij lange na niet in de beoogde baan te zijn gekomen. Zestien uur na de lancering van de 63 kg wegende kunstmaan die haar naam dankt aan de afkorting van de woorden .interplanetary Monitoring Platform" vertelden functionarissen van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA), dat de baan varieert van 95.600 km tot 193 km van de aarde. Het was de bedoeling dat deze baan zou lo pen van 257.500 km tot 193 km van de aarde, zodat alleen de korste afstand voldoet aan de opzet. De mensen van de NASA konden nog niet zeggen, in hoeverre de IMP-2 zal kunnen voldoen aan de verwachtingen wat betreft het verschaffen van gege vens die van belang kunnen zijn voor een bemande vlucht naar de maan. zoals bijzonderheden omtrent magnetische vel den. zonnevlammen en kosmische stra len. De eerste IMP die een jaar geleden werd gelanceerd, heeft al veel waarde volle gegevens naar de aarde gezonden. de Nederlandse bond „Maarten Luther". De Groningse broederkring ondt oorzitterschap van dr. G. J. Munter uitte zaterdag zijn bezwaren tegen for mulering met „eigen woorden" van de artikelen twee en drie over grondslag en doel van de bond. Zij zouden echter de voorkeur geven aan de formulering ïn de lutherse vrouwenbond. De artikelen luiden. Art. 2 (grondslag) „De bond aanvaardt het Nieuw-Testa- mentische grondbeginsel, de rechtvaardig- making van de zondaar uit genade door het geloof in de Heer Jezus Christus, zoals dit in de Heilige Schrift en in de belijdenisgeschriften der Lutherse Kerk uitgedrukt. Hij acht het de roeping i de christen. God op elk terrein van samenleving te dienen en erkent der halve zowel collectieve als individuele verantwoordelijkheid voor het zedelijk "1 materieel welzijn der mensen. Art. 3 (doel) a. De kennis van en de lutherse belijdenis te de liefde ,w -evorderen; b. De beginselen te doen 5 belijden, die in de lutherse zijn vervat voor het gemeen- kennen belijdenis sehapsleven der R echt vaardiging Dr. C. J. Munter zei, persoonlijk geen bezwaren te hebben tegen het uitgangs- i punt als zodanig: de rechtvaardiging door het geloof, maar een zekere bezorgd heid tonend voor het feit dat men op deze manier gemakkelijk mensen buiten sluit, wilde hij dit artikel toch gaarne vereenvoudigen. De vrouwenbond zegt over haar grondslag: „De vereniging stelt zich op de grondslag van het belijden der Evangelisch-Luthcrse Kerk De voorzitter de heer M. Ruppert uitte zun bezwaren tegen al te grote binding aan officieel kerkelijke organen. Namens het hoofdbestuur stelde hfi dan ook voor de zaak opnieuw in alle afdelingen te behandelen en, gelet op dit beraad, het hoofdbestuur op te dragen voor dc vol gende algemene vergadering een voorstel voor te bereiden met betrekking tot grondslag en doel der bond. „Hopenlyk kunnen wij In enkele zinnen het wezen van de lutherse belijdenis aanduiden", zo zei de heer Ruppert. Over dit vraagstuk zal eveneens contact worden opgenomen met de synodale commissie alsook met de theologische commissie der Lutherse kerk. Het derde bezwaar van Groningen richt zich tegen de bevordering van een maatschappelijke en staatkundige organi satie op christelijke grondslag, waarvoor de bond zich in art 4 uitspreekt. De heer Knigge, die de gevoelens van de mannenkring Groningen vertolkte, zei dat thans een eigentijdse aanpak mag worden gevraagd, waarbij men zich niet mag afsluiten van de buitenwereld. Een christelijke organisatie zou strij dig zijn met het lutherse beginsel, hetgeen door de heer Ruppert echter werd tegengesproken. ,.Er is geen sprake van zich afslui ten," zo zei hij, „praktisch niet en principieel niet. Het is moeilijk arbeid te verrichten zonder uitgangspunt bui ten de mens. De taak van de christe lijk georganiseerde is niet zich af te zonderen, maar in de wereld te staan: jn de fabriek of op het Kantoor. Al leen dat al is een uitnodiging tot een gedachtenwisseling met de ander. Het hoofdbestuur ziet dan ook geen reden om dit artikel te schrappen. Wel zou 1 men zich nader kunnen berad:n over een andere formulering en over de P'aats van de chr. organisatie in het geheel. Lekenbeweging "J— «uuawup uat in de middagvergadering werd ingeleid door dr. Munter. De inleider wees op het belang van een samenhang tussen ge- tl meente en mannen (of broeder-) kring J vooral in een tijd dat velen leven in een eigen levenskring, die niet samenvalt met de kerkelijke gemeente. De contac-# ten zijn bijzonder los en dr. Munter stelde dan ook dat de gemeente alleen 'I daar is waar het Woord wordt verkon-' digd en de sacramenten worden bediend: rond kansel en avondmaalstafel. Maar om nu ..het gemeente-zijn" ook buiten de zondag gestalte te geven, kan de man- nenkring een functie hebben Dr. Munter oleitte dan ook voor een lekenbeweging op grond van het algemene priesterschap 1 felovigen ties kan de functie v.... w.„- oen gezien als stimulerend, vernieuwend en volhardend „Allen zyn wii op onze! eigen plaats geroepen om bescheiden en volhardend te werken en gestalte te geven aan de kerk der toekomst", zo, besloot dr Munter zijn referaat De conclusie van voorzitter Ruppert l as tenslotte, dat men een vruchtbare en i goede algemene vergadering had gehad, waarbij hij de Leeuwarder leden van harte dankte voor hun „echte, ware en gezellige" ontvangst Functionarissen van het Vatikaan heb ben zaterdag verklaard, dat de toestand van pater Jean Baptiste Janssens. dc ge neraal der Jezuieten, die woensdag een beroerte heeft gehad, nog steeds vooruit- gaat Zij zeiden, dat de klinische analyse gaven geen ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2