Dr. TILANUS „Ik trek me (maandag 80 jaar): geleidelijk terug" Nog bezig van vroeg tot laat Luchtvaartpionier na 40 jaar ridder O.N. Beambten van Werkspoor zijn ontstemd Nederlanders imiteren natuurlijk proces Prof. Herns tra deelde 3,3 miljoen gulden uit „Verkeersterp" van zeventien meter Kosten: f 20 lilj mui oen Reparatie-afdeling van K.L.M. zonder werk NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 OKTOBER 1961 (Van onze parlementsredactie) TT OUD het sober", dringt dr. H. (a 1± Tilanus aan als we in zijn m woning aan de Statenlaan in Den *- Haag afscheid van hem nemen. „Houd het sober" letterlijk de zelfde woorden bezigde hij precies m Hen jaar geleden tegenover een col lega van ons blad. We halen een v kranteknipsel als bewijsstuk te if- voorschijn en kunnen niet nalaten om daarbij op te merken: „Het blijkt weer waar te zijn, dat u steeds de zelfde blijft". Meneer Tilanus, zoals hij in eigen kring vaak voluit wordt genoemd, lacht en antwoordt alleen maar: Met sober bedoel ik een kor ter stuk dan er toen over mij in uw rit krant heeft gestaan". y. Onze gastheer is every inch a ne gentleman, zoals de Engelsen zeggen, 'io ^en hee? tot 'n de toPPen van zijn vin gers. Kijkt hij in de loop van het ge- sprek op z'n polshorloge, dan doet hij dat niet zonder een verontschuldigen de opmerking. De gast zou er anders een wenk in kunnen zien, dat het tijd wordt om op te stappen. Een journa list behandelt hij met dezelfde voor komendheid als een minister, ook wanneer hij hem eigenlijk liever niet ila(t ontvangen. Er is overredings in. kracht voor nodig geweest om tot een afspraak voor een (kort) onderhoud te komen; eenvoudig als dr. Tilanus is, ds heeft hij publiciteit rond zijn persoon 5 altijd eerder geschuwd dan gezocht. In het feit, dat hij aanstaande maan. dag tachtig jaar wordt, ziet hij zelf geen aanleiding voor een artikel, te Ij,, meer niet omdat hij zich uit het poli tieke leven heeft teruggetrokken. Maar wanneer de man-van-de-krant er bij blijft, dat hij zich bij een gelegenheid dl als deze toch echt niet aan enige publi citeit kan onttrekken, geeft hij zich ten slotte gewonnen. Hoe beginselvast ook, nimmer heeft hij star aan een standpunt vastgehouden. Er wordt voor het gesprek echter écn voorwaarde gesteld: de duidelijke a vermelding, dat hij op z'n verjaardag uitstedig zal zijn. De grootse huldiging bü zijn zeventigste verjaardag, toen ruim duizend mensen, ministers zowel als arbeiders, hem in de Haagse Die- aa rentuin kwamen gelukwensen, is zo onvergetelijk, dat .zelfs een herhaling I op heel kleine schaal niet nodig is. Actief Voorbijgangers kunnen de heer Tilanus, eredoctor in de rechtsgeleerd heid, een groot deel van de dag zien am zitten in de voorkamer. Een vloeiblad gjj is voldoende om van de huiskamer tafel een bureau te maken. „Ja, mijn m dag is nog helemaal gevuld", vertelt hij ons. „Ik ben dankbaar, dat God me een goede gezondheid geeft. Ik ga «- om één uur naar bed en als ik dan om 5 acht uur opsta, ben ik de hele dag fit". Karig is de heer Tilanus met d» mededelingen over de aard van z'n 911 dagelijkse bezigheden. Voor een deel en liggen ze in de bestuurlijk-commer- ciële sector, voor een belangrijk deel ook in de sociaal-charitatieve sfeer. En dan is daar nog altijd het onder wijs, dat van jongs af aan. naast de ck militaire zaken, de bijzondere liefde van zijn hart heeft gehad. Minister De Visser had het wel bij het rechte eind toen hij Tilanus in 1919 attendeerde op de functie van secretaris van de Onderwijsraad. „Net iets voor u", zei hij. an De heer Tilanus geloofde het ook, verwisselde de uniform voor het bur gerkostuum en is nog steeds dankbaar dat hij in later jaren, toen hij het als Kamerlid erg druk kreeg, de functie is-niet heeft neergelegd. Een volksver- n-'tegenwoordiger moet ook niet-parle- mentaire bezigheden verrichten. Als a. voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs, ook wel de .'„Vereniging van meneer Tilanus" ge- rt|noemd. is hij afgetreden, terwijl hij het voorzitterschap van de Chr. 'Mulovereniging in Den Haag heeft neergelegd. Maar de Vereniging voor Chr. VHMO in de Residentie heeft hem tot nu toe als bestuurslid weten te behouden. Dr. Tilanus ziet echter ook deze functie als een aflopende zaak. „Ik trek me geleidelijk terug", zegt'hij. Politiek Dat geldt ook voor de politiek. De jarige-van-maandag woont als advi serend lid nog alle vergaderingen bij van het hoofdbestuur en van het dage lijks bestuur van de C.H.U. Hij is van de Ünie als het ware de personificatie en men mag veilig aannemen, dat hij aan de gedachtenwisseling nog volop deelneemt. De bejaarde politicus voelt er niets voor om als een grijze eminentie te worden geëerd, maar in feite toch niet meer te zijn dan een (fraaie) muur bloem. Bij het klimmen der jaren zou het zover kunnen komen en daarom is de oud-voorzitter van de Unie vast van plan omztich tijdig geheel terug te trekken. Intussen is hij nog levendig geïn teresseerd in de politiek gang van zaken. De voorlaatste keer, dat we hem ontmoetten, was in de Grote Kerk te Den Haag, waar hij deelnam aan de gebedssamenkomst voor het nieuw- begonnen parlementaire jaar. Z'n aan wezigheid daar vonden we tekenend. Informaties over wat zich op het Bin nenhof afspeelt, krijgt hij uit de eer ste hand, namelijk van zijn zoon, die het Kamerlidmaatschap van hem heeft „overgenomen". Dx-s. A. D. W. Tilanus heeft weer een eigen kamer in de ouderlijke woning voor de dagen, waarop de Tweede Kamer vergadert. Na afloop van de vergaderingen brengt hij verslag uit. Het nieuws volgt dr.' Tilanus van ogenblik tot ogenblik, zodat hij vol ledig kan meepraten over zaken als -de scheurvorming in de AMX-tanks en de niet-vervanging van de Centurions. Wanneer hij over deze materie spreekt of de multilaterale kernmacht bij de kop grijpt, is men er zich weer van bewust tegenover een oud-defensie- specialist te zitten. Hoewel niet bepaald militant van aard terecht wordt hij altijd als een ironisch man gekenschetst is hij zich steeds oud-militair blijven voelen. Het treft ons dat hij, over zichzelf sprekend, een zin inleidt met: „Als soldaatVice-admiraal b.d. Moor man, die voor de K.V.P. in de Tweede Kamer zitting heeft, schrijft hem als een soort van wapenbroeder. Dr. Tila nus vertelt over het moderne oorlogs- Eerste Indië-vlueht herdacht In' het restaurant De wijde wereld 'op Schiphol is gisteren de eerste Indië-vlueht die 40 jaar geleden ge- maakt werd door het trio Van der Hoop, gezagvoerder, de eerste-luite- nant-vlieger Van Weerden Poelman f- en boordmecaniciën Van den Broeke, :r herdacht. Talrijke autoriteiten en g kopstukken, uit de eerste dagen van e de burgerluchtvaart waren op deze n bijeenkomst aanwezig. By deze gelegenheid werd J. van den Broeke wegens zijn pionierswerk gepro- r. «noveerd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, waarby de daarby behorende versierselen werden overhandigd door [minister Van Aartsen van verkeer en "'waterstaat. Het was gisteren precies veertig jaar d geleden dat gezagvoerder Van der r Hoop. met Van Weerden en Van den Broeke. het ruim 3600 kg wegende Fok- ywrtoestel H-NACC van Schiphols doorweekte grasbaan los trok en koers h *erte naar Batavia. De vlucht nam an derhalve maand in beslag, de gemid delde snelheid was 130 km per uur. Van der Hoop en Poelman werden ter stond na de triomfale tocht met inacht neming van rang en stand onderscheiden. Van der Hoop werd officier in de orde van Oranje Nassau. Van Weerden ridder en Van den Broeke kreeg een gouden medaille. Eerstgenoemde was ook op de bijeenkomst aanwezig. Van Weerden echter overleed bij een verkeersongeluk na de Tweede Wereldoorlog. In zijn dankwoord voor de hem ver leende onderscheiding wendde Van den Broeke zich ook tot zijn oud-gezagvoerder op de roemruchte vlucht. „Ik heb met u 127 uur. 16 minuten en 20 seconden In dat vliegende hondenhokje gezeten", zo zei hij, „en af en toe een trap moeten geven tegen het enige navigatie-instrument aan boord, het vloeistofkompas. In die tijd konden wij niet zeggen jongens zet hem op de automaat, wij gaan het ochtendblad WU vlogen 25 dagen over onherberg zame oerwouden, landden op geïmpro viseerde vliegvelden en al die tijd lag myn lot In uw handen, dr. Van der Hoop. U hebt my na ruim 15.000 km veilig thuis gebracht, waarvoor Ik u na 40 Jaar nog hartelijk dank zeg", aldus Van den Broeke. „Als je dat ziet, al die knopjes die perfectie, vraag je je wel eens af: Moet dat nu zo", vullen we aan. Meneer Tilanus glimlacht als we hem dit gevleugelde woord uit de mond halen. Vier woorden, die de man zo volledig typeren, dat zij de politieke geschiedenis zijn in gegaan En zoals deze uitdrukking karak teristiek is voor de politieke men taliteit, waaraan hij zo treffend gestalte heeft weten te geven, zo is zijn fiets typerend voor zijn een voudige levensstijl. Het rijwiel staat in de gang, zo voor het grij pen. „Maar ik rijd er niet meer mee naar de binnenstad; dat is levensgevaarlijk gewordenDr. Tilanus heeft er wel een beetje moeite mee om het rijwiel te zien als een symbool ten behoeve van de image-building van "de C.H.U.r waarover ds'. C. Aalders op de zomer conferentie heeft gesproken. „Voor de oorlog was het heel ge woon", zegt hij. Meneer De Geer, die hier achter woonde, fietste ook. En meneer Slotemaker de Bruine met z'n lange baard. En met me neer Goseling ben ik zo heel wat keren opgefietst toen deze minister van justitie was". A.R. en C.H. Over actuele politieke kwesties laat dr. Tilanus zich liever niet uit. Dat wil hij overlaten aan mr. Beernink, wiens gedachten over de houding van de A.R.P. en de C.H.U. hij kennelijk volkomen deelt. „Wanneer de verkie zingsuitslagen bestudeert, zul je toch tot de conclusie moeten komen dat enige voorzichtigheid geboden is. Er zijn nu eenmaal heel wat mensen, die beslist niet a r. willen zijn of met hen samen willen gaan, maar wel voor christelijke politieke partij voelen. Dezer dagen sprak ik nog met t officier, die me zei: „Ik ben c.h., o dat ik in de unie bewegingsvrijheid heb en toch mijn christelijk geloof kan be leven". Ik dacht toen: ja dat is het. Na de oorlog ben ik in alle kieskringen geweest en heb ik gevraagd: wat wil len we? Het was toen duidelijk, dat men in meerderheid niet voelde voor één grote protestants-christelijke par tij Meneer Krijger nam het me al kwa lijk, dat ik in het begin van de oorlog een bijeenkomst organiseerde, waarop Colijn èn Slotemaker de Bruine spra ken. De uitslag van het NlPO-onder- zoek komt in het geheel niet overeen met de ervaring, die hij in den lande heeft opgedaan. Hij zet er een groot vraagteken achter. De bijeenkomst in het Kurhaus heeft dr. Tilanus met vier jaar gevangen schap moeten betalen. In Buchenwald was dr. Drees een jaar zijn kamer genoot. „M'n vriend Drees", zoals dr. Tilanus hem noemt, schreef in Bin ding: „Hiet karakteristieke van Tila nus was, dat hij zo geheel zichzelf bleef. Hij ging zijn gang, ongeschokt, rustig, een goed kameraad, werkzaam blijvend zover dat in onze omstandig heden mogelijk was". Inderdaad, dr. Tilanus is steeds dezelfde gebleven, die hij was toen hij voor de C.H.U. koos. De A.R.P. blijft Kuyper, de C.H.U. blijft Lohman. En zo is he goed. Dr. Drees eindigt met een harte, lijke gelukwens, waarbij wij ons gaar ne aansluiten. De felicitatie is zo har telijk gemeend, dat de jarige het ons wellicht vergeeft dat dit artikel toch langer is geworden dan eerlijk in onz bedoeling lag. De beambten bij Werkspoor Utrecht zijn niet tevreden over „patriarchale personeelsbeleid van directie." Deze uitdrukking werd gebe zigd in een vergadering van de Werk spoorleden van de K F.B.I. en N.B T. Deze organisaties zijn aangesloten bij het N.K.V. (Het Nederlands Katholiek Vakverbond) Men is er ontstemd over de vier procent loondifferentiatie, die wel de handarbeiders, maar niet aan bèamibten is uitbetaald. Verder zijn de beambten het niet eens niet de zonder overleg ingevoer de vier weken-loonbetaling en de aan wezigheidscontrole. Het invoeren van deze maatregelen zonder overleg met de vakorganisaties zijn in strijd me' de c.a.o., aldus de beambten. Nederlands ontwerp voor Noors jacht De Noorse reder Anders Jahre heeft namens een consortium een luxejacht van Nederlands ontwerp besteld bij de Karmsund Mekaniske Verksted. Het 27 meter lang. 8.5 m. breed en krijgt twee Amerikaanse dieselmotoren die het een snelheid van 13 knopen geven. HET ONTSTAAN VAN AARDOLIE Op een symposium in Parijs, ge organiseerd door de afdeling organi sche geochemie van de Amerikaanse „geochemical society", hebben twee geochemici van 't Koninklijke/Shell exploratie- en produkticlaborato- rium te Rijswijk meegedeeld, dat zij erin geslaagd zijn met behulp van een katalysator in aardolie aanwe zige koolwaterstoffen op synthetische wijze te vervaardigen. In wetenschappelijke kringen gaat men reeds lang van de veronderstelling uit dat aardolie wordt gevormd uit resten van plantaardig en dierlijk leven, die mil. joenen jaren geleden samen met bezink sel uit de rivieren, op de zeebodem te rechtkwamen. Aangenomen wordt, dat deze resten in de zien optastende aard lagen onder de invloed van warmte en druk diep onder de oppervlakte in aard olie worden omgezet. Hoe deze omzetting zich precies voltrekt is echter onbekend. Door uit te gaan van de principes van de katalyse, waardoor zoals bekend een chemische reactie kan worden versneld, zijn de beide geochemici, dc heren J. W. Jurg en E. Eisma erin geslaagd, enig licht te werpen op het hoe van het ontstaan van koolwaterstoffen uit organisch ma- Als katalysator kozen zy een klei van de soort die soms in de omgeving van aardoliebevattend gesteente wordt aan getroffen. Voor hun laboratoriumproeven gebruikten zij in plaats van de resten van dierlyk en plantaardig leven een vetzuur (beheenzuur) dat in deze resten aanwezig is. Door dit beheenzuur gedu rende verschillende perioden tot maxi maal een maand, samen met de klei (katalysator) op 200 graden c te verhit ten, verkregen zy een serie koolwater stoffen die in ruwe olie wordt aangetrof. fen. Het meest belangwekkend voor de geochemici is daarbij dat zij moleculen verkregen met een hoger moleculair ge wicht dan dat van het beheenzuur. Uit de resultaten van deze proefnemin. gen blijkt, dat katalysatoren een belang rijke rol kunnen spelen bij de vorming van aardolie. De experimenten van beide geochemici wijzen echter niet de weg naar een synthetische vervaardiging van aardolie. De gevormde hoeveelheden koolwaterstoffen waren uiterst klein en de voor de produktie van grote hoeveel heden benodigde tyd zou waarschijnlijk gelijk zijn aan de door de natuur ver eiste, nl. miljoenen jaren. Op de in Rome gehouden algemene vergadering van de C.I.T.T.A. (Comité International des Fabricants de Tapis et d'Ameubletnent) is de heer Fr. C. van den Bergh, directeur van de Kon. Ta- pytfabrieken Bergoss N.V. in Oss, geko ot vice-voorzitter van deze interna tionale organisatie. De heer Van den Bergh is voorzitter van de Ver. van Ned. tapytfabrikanten. „Euroster in het tus- Poortugaal bezuiden de Beneluxtunnel ko mende stervormige verkeers knooppunt chauvinistische Rotterdammers zullen wel spre ken van de Euroster Iaat duidelijk de opbouw zien. Het middelpunt wordt een betonnen toren, waarin de wegen elkan der op vier niveaus kruisen. De automobilist, die dit punt pas seert, zal er niet veel „toren achtigs" aan kunnen zien: ta luds en tóeleidingswegen ma ken het geheel veeleer tot een reusachtige terp met vier on der elkander komende gaten er doorheen. In het noordelijke gedeelte van de terp vier via ducten, overal op verschillend niveau, over de Vondelingen- weg. Twee bogen van de Bene luxtunnel uit naar de Vondelin- genweg zullen slechts tijdelijk dienst doen. Zodra de ster ge reed is en het de Beneluxtunnel passerende verkeer niet meer van de Vondelingenweg gebruik behoeft te maken, worden de naar de Vondelingenweg lei dende bogen weggegraven Kinderpostzegels 1963: Nieuwe actie start over enkele dagen In het Instituut voor doven in St Michelsgestel heeft prof. R. Hornstra, voorzitter van het Ned. Comité voor Kinderpostzegels, de opbrengst van de Kinderpostzegelactie 1963 sym bolisch uitgereikt. Er was f 3,3 mil joen tev erdelen over instellingen en tehuizen van alleg ezindten, waar lichamelijk of geestelijk gehandicapte en hulpbehoevende kinderen worden verzorgd. Zoals men sinds 1959 gewend is, werd ook nu een fors gedeelte van de totaal-opbrengst, t.w. f I.640.000, ge spendeerd aan bouwsubsidies. Ditmaal profiteerden daarvan 22 instellingen. Voor de wassende stroom van „grote projecten" voornamelijk nieuw- en uitbouw betreffende is zeer veel geld nodig. De bijdragen van het Nederlandse volk via het kopen Bezuiden de Beneluxtunnel noemen. Maar dat is natuurlijk volkomen fout. Want een zeester heeft vijf punten en dit ding krijgt er maar vier. Wü spreken dan onder elkaar ook over een ster. De Rotter dammers zullen het wel Euroster Dit commentaar komt uit de mond van deskundigen van Rijkswaterstaat en die ..Euroster" wordt het wegen- knooppunt tussen Pernis en Poortu- gaal bezuiden de Beneluxtunnel, waar de uit de Beneluxtunnel komende weg de nu ook nog niet bestaande zuidelijke randweg en de naar Euro poort leidende Europaweg zal snijden en er ook aansluiting op zal hebben. Dat wegenknooppunt wordt hoogst In gewikkeld en misschien kan de nu al beroemde „wurmenput" bzulden de Van Brlenenoordhrng in IJsselmonde in vcr- gelyking met de „Euroster" een eenvou dig verkeersplelntje worden genoemd. Zyn er in het ten zuiden van de Van Brienenoordbrag al bijna gereed zijnde verkeersplein een stuk of wat viaducten opgenomen, hier krijgen we een weg- kruising met aansluitingen ln maar liefst vier verschillende niveaus, tezamenge- bractht in een soort betonnen toren van meer dan zeventien meter hoogte met op de verschillende niveaus van die toren aansluitende opritten er. met toeleidings. viaducten over de Vondelingenweg heen. Door alle naar de toren toeleidende dijken, taluds en opritten wordt de ge hele „Euroster" een enorme doorboorde terp, waarin de toren als het ware is „ingegraven". Zoiets is in heel Nederland nog nooit vertoond. Natuurlijk komt er benoorden de Bene. De Turma (turbine motoren af deling) van de KLM op Schiphol, die zich nagenoeg uitsluitend bezig houdt met revisieopdrachten van de NAVO, zal volgend jaar juli geen op drachten meer hebben voor het ruim 350 man tellende personeel. Het con tract tussen de defensieautoriteiten en de KLM is niet verlengd. Dit is gebleken uit besprekingen tus sen de KLM en de vakbonden. De heer J. de Graaff, secretaris van de Bedryfs- groep burgerluchtvaart van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, is van oordeel dat het vraagstuk van de overtolligheid van deze 350 KLM'ers te zijner tyd moet worden bezien tegen de achtergrond van het voor de hele KLM t« voeren overtolligheidsbeleid. In drie jaar tijds is het KLM-perso- neel met ruim 2000 man verminderd en in de komende jaren zal het personeels bestand nog aanzienlyk inkrimpen. De opheffing van de Turma betekent, dat deze ontwikkeling wordt versneld, hoewel de heer De Graaff beslist niet gelooft dat die 350, meest vakbekwame KLM'ers, op straat komen te staan. In de eers^ plaats acht hy de kans groot, dat zij in andere KLM-afdelingen tewerk kunnen worden gesteld. Voorts heeft de Fokker-fabriek per manent belangstelling voor vakbekwa me metaalbewerkers. In ieder geval acht de heer De Graaff het gewenst dat de vakbonden worden betrokken by het bepalen van sociaal verantwoord over tolligheidsbeleid voor het grondperso neel, zowel op korte als op lange ter mijn. Botersmokkelaar bij achtervolging verongelukt Een Belgische botersmokkelaar is van nacht bij een achtervolging door een Belgische douane-patrouille om het le ven gekomen. Het 21-jarige slachtoffer, gehuwd en vader van twee kinderen, trachtte in een grote personenauto 900 kilo boter uit Nederland naar België te smokkelen. Hij lieip echter in de armen van de Belgische douaniers. Hij slaagde er bijna nog in te ontsnappen, maar met de Bel gische patrouille op zijn hielen vloog hy met grote snelheid uit een bocht op de weg van Arendonk naar Retie. De man was op slag dood. De zwaar beschadigde auto en de 900 kg boter werden in be slag genomen. Hiermee is alleen in de Belgische Kern. pen de afgelopen dagen 5000 kg Neder landse smokkelboter achterhaald van Kinderpostzegels zyn daarbij uitermate welkom. Prof. Hornstra legde er nog een* dt nadruk op dat juist nu de medische we tenschap zich zo sterk ontwikkelt, meg veel meer mogelijkheden heeft om ge handicapte kinderen, zelfs bepaalde zwakzinnigen wier geestestoestand uit ziekten voortkomt, met succes te behan delen, er veel meer centra voor onder zoek, observatie en verpleging nodig zijijL Ok maakt de opmerkelyke Ieeftyds- stygtng het voorwaarde, dat gehandi capte kinderen een veilige toekomst voor zich zien: zy bereiken tegenwoor dig gcmakkeiyk de volwassen leeftyd en het is een nijpend probleem, hoe en waar men hen dan huisvesten moet. Kleuterdagverblijven voor zwakzinni ge kinderen zyn eveneens hard nodig, alsmede observatiehuizen, waar men de kinderen langdurig kan onderzoeken en bestuderen om te weten te komen hoe zij moeten worden behandeld. En ten slotte en misschien lg dit wel de grootste nood komt men nog 4000 plaatsen voor zwakzinnige kinderen in inrichtingen tekort. Deze kinderen die beslist niet thuis kunnen worden ver pleegd, zijn door gebrek aan plaats niet temin gedwongen, in de gezinnen ie blijven, waar zy eigijlijk niet te hand haven zijn. zodat het gehele gezin onder druk en spanning leeft. En daarom komen ze over anderhalve week weer bij u aan de deur, de school kinderen met hun enveloppes, waarop zij" uw bestellingen voor Kinderpostzegel*" willen noteren. Er is veel, veel geld nodig, de Kinderbescherming rekent op U! Door de verhoging van de postlarie- ven is prys en Inhoud van het zakje postzegels dat de kinderen aanbieden gewijzigd. Dit jaar bevat een zakje Kinderpostzegels 10 zegels van 15 ct. Dat is f 1.50, maar daarby betaalt u één gulden toeslag (dat is een dubbel tje per zegel) toeslag „voor het kind". Eén zakje zegels kost dan een rijks daalder. Zo erg veel meer dan verleden Jaar geeft u niet, wanneer u deze f 2.50 neer telt: de totaal-toeslag op het zakje 1963 bedroeg f 0.88. Nu wordt dat slecht® 12 centen méér: f 1,- Behalve de postzegels, die op 17 no vember a.s. verkrijgbaar zullen zijn in de postkantoren in series van 7. 10, 15, 20 en 40 ct (plus toeslag), en die naar ontwerpen van R. D. E. Oxenaar uit Den Haag afbeeldingen van kinderen in kunstbeoefening en creatief spel verto nen. zullen er ook weer aardige series prentbriefkaarten voorhanden zyn. Er is een leuke honden, en poesen- reeks, er zijn heel bonte prentjes en na tuurlijk kerst- en nieuwjaarskaarten. Elke serie van 5 kaarten kost f 1.25, toe slag inbegrepen. U hebt nog even de tUd om alvast wat extra's te reserveren voor de aankoop van uw Kinderpostzegels 1964: op dins dag 14 oktober a.s. komen de schoolkin deren na 12 uur by u aan de deur en van 17 november af worden ze by u thuisge bracht, dan pas betaalt u de rijksdaal ders, die u dan al terzyde hebt gelegd,, om uw onmisbaar steentje bü dragen voor een nieuwe, welgeslaagde actie. lux tunnel óók een verkeersknooppunt. Dat wordt een „klaverblad", evenzeer ingewikkeld, maar toch eenvoudiger dan de „sfer" bezuiden de tunnel. Zowel aan het klaverblad als aan de ster wordt al hard gewerkt. Men weet. dat omstreeks 1970 de Bene, luxtunnel en het gedeelte van de zuide lijke randweg tot de Vaanweg gereed zullen moeten zijn. Van de ster moet dan zoveel klaar zijn, dat er een goede ver binding is tussen Beneluxtunnel en zui delijke randweg. De gemeente Rotterdam zal dan gezorgd hebben voor doortrek ken van de Europaweg tot de ster. De Zoomweg in de richting van België komt eerst veel later aan bod. Wanneer die er komt en wanneer dus de gehele ster „in bedrijf' is, hangt helemaal af van de gang van zaken in het rijkswe genfonds. Misschien dat het komende en nu reeds hoogst impopulaire „weggeld" een handje kan helpen. Hoeweltwintig miljoen gulden voor de „ster" alleen al is heus geen peuleschilletje! Seth Gaaikema geslaagd voor doctoraal Voor het doctoraal examen Nederland- taal. en letterkunde is deze week aan de rijksuniversiteit te Groningen „met veel genoegen" geslaagd Seth R. Gaai-, kema, die in zijn studententijd in de afgelopen jaren in de wereld van het cabaret bekendheid heeft verworven. Familieleden en vele bekenden en be langstellenden, onder wie vele mede werkers aan de musical „Carnival" die ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van de rijksuniversitiet te Gro ningen is opgevoerd, wachtten hem op om hem complimenteren. Seth Gaaikema verzorgde teksten en liedjes in diverse cabaretprogramma's, van Wim Kan en voor diens oudejears-1 avondconférences. Ook vertaalde hij musicals als „My fair lady", „Oliver", „Kiss me Kate"., Dit voorjaar trad hij voor het voet licht met een eigen cabaretprogram- „Een avondje Nederland", met als begeleider de pianist Roelof Stalknecht. PERSONALIA Jhr. mr. J. A. de Ranitz, ambassadeur te Cairo, is benoemd tot directeur-gene raal politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken. HU volgt mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwyk op, die benoemd is tot ambassadeur te Brus sel. Mr. C. W. Baron van Boetzelaer van Asperen, gevolmachtigd minister aan de ambassade te Londen, is als opvolger mr. A. C. Vroon belast met de lei ding van de directie voorlichting bui tenland van het ministerie. Mr. Vroon en nieuwe bestemming in het bui tenland krijgen. Dr. A. H. Philipse. ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is be noemd tot ambassadeur in de Verenigde Arabische Republiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5