MOET FLIP EEN OOG MISSEN? Gevolg van Leids kinderspel met pijl en boog Ouders en onderwijzers moeten jeugd op gevaar van „spelletjes wijzen Catena-sociëteit Horus werd verbouwd NIEUWE LEIDSE COURANT 5 VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 (Van een onzer redacteuren) LEIDEN „Hy kwam maandagavond om een uur of zes gillend van pijl thuis. Van onder zijn gekromde vingers stroomde het bloed uit zyn rechter oogkas. Hij had er een pijl van spelende kinderen recht in gekregen. We hebben hem direct met een taxi naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Maandagavond en dinsdagmiddag is hij geopereerd, maar de doktoren hebben niet veel hoop gegeven op het behoud van zyn oog". Dit bewogen relaas vertelt de vader van Flip van Hooidonk ons in zijn huis aan de Jacob Catslaan in het Morskwartier. Flip (14) is een rustige jongen, die in de eerste klas van de chr. mulo aan het Noordeinde zit. Hij houdt onderneemr konijnen in een hok achter het huis en hij zit vaak op zijn stukje land, waarop hij een en ander verbouwt. Flip speelt niet zo vaak „zomaar" op straat, hij heeft zijn hobby's en zijn huiswerk. JJEN jongetje in Zuid-West spant hier zijn even ingenieus als gevaarlijk stuk speelgoed, dat hij met grote trots zijn kruisboog noemt. Met een s.uk elastiek schiet hij kleine, scherpe pijb>i met grote kracht weg. (Eigen foto Leidse glazenwasser hoort 8 mnd. eisen voor autodiefstal DEN HAAG De officier van justi tie bij de Haagse rechtbank constateer de. dat een 21-jarige glazenwasser uit Leiden „nu eenmaal bezeten, is van glanzende auto's". Dit bracht de jongeman ertoe, om waar hü de kans zag er met een autp vandoor te gaan. Dat deed hij zowel in Den Haag, Bo degraven en Leiden als in andere plaat sen. In totaal zou hü negen auto's heb ben gepakt, maar het konden er ook wel meer zijn. Met sommige auto's reed hü maar enkele kilometers, omdat er dan geen benzine meer was. Het is de vraag of verdachte niet voornemens was de gestolen auto's te verkopen. De vijf maanden die verdach te nu in voorarrest heeft doorgebracht, deden hem kennelijk niet veel en daar om eiste de officier tien maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor- De raadsvrouw was van mening, dat hier niet van diefstal van auto's kan worden gesproken, maar van joy-riding en dat was niet ten laste gelegd.Om die reden concludeerde zij tot vrijspraak voor verdachte. Uit niets is gebleken dat hij een auto wilde verkopen. Zij meende dat de man nog wel een kans kan worden gegeven. Uitspraak op 15 oktober. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei- i den brengen ter openbare kennis, dat de Zoeterwoudse Singel, voorzover ge- 1 legen tussen de van Disselbrug en de Thorbeckestraat met ingang van maan- dag 5 oktober a.s. voor de duur van de asfalteririigswerkzaamheden zal zijn af gesloten voor het verkeer met alle voer- luigen. rij. en trekdieren en vee, in beide richtingen. VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei- den brengen ter openbare kennis, dat het verkeer, komende van de rotonde I Lammensohansplein en gaande in de r richting van het stadscentrum, met in gang van 5 oktober a.s. voor de duur fler werkzaamheden aan het wegdek van 3e Lammenschansweg nabij de genoemde i -rotonde, zal worden geleid via de r Kanaahveg. - De omleiding zal door middel van II gorden worden aangegeven. ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei- 3en den brengen ter kennis van belang hebbenden, dat van 6 oktober tot en net 19 oktober 1-964 ter gemeentesecre tarie. afdeling Openbare Werken (kamer H2>, ter inzage zal liggen een ontwerp fan een door hun college aan de ge- hieenteraad voor te stellen besluit krachtens artikel 9 der Wegenwet (met toelichting en situatietekening), tot het »an het openbaar verkeer onttrekken fan de le Looierstraat, met uitzondering van het meest zuidelijke gedeelte ter lengte van ongeveer 20 m. Eventuele bezwaren tegen dit voorstel tnoeten uiterlijk op 26 oktober 1964. overeenkomstig artikel 10. lid 2. van de lenoemde wet, bij de Gemeenteraad wor. flen ingediend. Leiden. 1 oktober 1964. Burgemeester en Wethouders - voor noemd. ie secretaris. de burgemeester. J. v. d. Poel F. H. van Kinschot Maandagavond liep hü langs het landje aan het begin van de Catslaan. toen een met de boog afgeschoten speelgoedpül van een spelende jongen hem recht in het oog trof. HU gaf gil en strompelde naar huis. Nu ligt hü met z\jn hoofd in verband op "ka mer 36 van de afdeling Oogheelkun de van prof. Colenbrander. HU ligt te wachten of hü als het verband weggaat ooit weer iets met zijn rechteroog zal kunnen zien. Vergeefs? Er is een heel klein kansje. ..We hebben geen aanklacht ingediend bij de politie. Ziet u, het kwaad is eenmaal geschied. We weten wel r het gedaan heeft, maar hoe kun je zo'n geval nu van schuld spreken Het is ten slotte zonder opzet in het van een kinderspel gebeurd. Het enige wat ons bezig noudt ts de kans op be houd van Flip's oog", zegt de-heer Van Hooidonk. Geen boosheid maar bezorgdheid verdriet om wat er is gebeurd. ..Och. onze jongens spelen ook wel met dat soort dingen. Je hebt-er geen erg in hoe gevaarlijk Het is. Ze doen het trouwens allemaal. We hebben zelf geen t.v-, als we op straat kijken als er weer indianenfilm is geweest, dan is de jeugd gewoon in extase van het vechten schieten. Allicht dat ze het ook gaan doen. Vooral met die indianenfilms van de nieuwe (REM-)zender ls het goed merkbaar", constateert mevrouw Van Hooidonk. „Iemand op de zaal bü Flip zei gis teren: je bent de derde al die hier met een pijl in het oog wordt binnengebracht sinds ik hier lig", vertelt meneer Van Hooidonk. Mischien zit bet In de tijd van jaar, dat het schieten met pijl en boog „in zwang" is bij de jeugd, misschien ook in de vechtfilms als „Ivanhoe" of in de indianenfilms. Maar een feit is, dat, toen we er even op''gingen .Jetten, we' tallÖze kinderen met "het gevaarlij ke speelgoed aan de gang zagen. In Zuid-West, waar we met het oog op de vele jonge gezinnen gingen proberen een foto te maken van een jongen-met- een-pijl-en-een-boog, troffen we er tien- itallem aan. Op een speelweide naast de flats aan de Beethovenlaan was een troep van tien a vijftien jongens krUgs- haftige spelen aan het beoefenen. Zwaarden van hout en plastic kletter den op fel beschilderde houten schil den, van hout of plasticbuis gemaak te bogen spanden zich en aan scherpe punt verzwaarde pijlen s den door de lucht. En Indianen den zich voor de daar uitgestoten oorlogskreten bepaald niet hebben geschaamd. Ernstig We hebben toch sterk de in druk, dat de schuld van de uitgeschoten ogen wat gelukkig niet al te vaak voorkomt niet' alleen bü de jeugd ligt. Welke man zal kunnen zeggen hij vroeger ook niet met vuur derge lijke spelletjes heeft beoefend De baldadigheidspatrouilles van gemeentepolitie, zo vernamen we het hoofdbureau, doen veel preventief werk. Soms nemen de agenten-in-bur- ger een hoeveelheid van dat gevaarlij ke speeltuig in beslag om de „open bare orde te handhaven of de veilig- IK ben vier jaar en ik heet Wimpie", zei dit kleine jonge tje. dat met pijl en boog over de Vijf Meilaan liep rennen Flip van Hooidonk (14), die maandag een verdwaalde pijl van spelende kinderen in het rechter oog kreeg, dat hij naar alle waarschijnlijkheid zal moe ten missen. heid zeker te stellen". Het is niet ver boden mat pijl en boog le schieten, zulk speelgoed valt niet onder de wa penwet. Wel windbuksen en -pistolen. Preventief Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden. Telefoon 23405. Ambtenaren uit Krefeld vieren 3 oktober mee LEIDEN Gisteravond is in Burgerzaal van het Leidse stadhuis de groep van 44 ambtenaren uit Krefeld ontvangen. De wethouder van Krefeld, de heer Th. Fabel, was in zijn ant woord op de toespraak van burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot. mening, dat de gedachte tot het houden van een jaarlijkse uitwisseling, die vier jaar geleden werd geplant, in goede bodem is opgegroeid. Burgemeester Van Kinschot vertelde ip zijn welkomstwoord iets over ontstaan van de festiviteiten rond de derde oktober. Hij bood het stadsbe stuur van Krefeld een ets uit 1675 •na hij de burgemeester en houders van die plaats een hutspotje ten geschenke gaf. De burgemeester van Krefeld kon de reis naar Leiden dit jaar niet mei ken. Hij werd j.l. zondag getroffen door en hartaanval. De Duitse ambtenaren konden het al heel gauw met hun Leidse ambtgenoten vinden en aan het diner dat in de Burgerzaal volgde, werd al menige ge dachte over de wederzijdse bezigheden uitgewisseld, Vandaag hebben de Duitse en Leidse ambtenaren elkaar sportief ontmoet en morgen zullen de Krefelders het 3-okto- berfeest meemaken. Reuvens heropent LEIDEN Na een algehele verbou wing en modernisering zal de openbare bibliotheek Reuvens, Breestraat 25, op maandag 12 oktober officieel worden her opend. Voor het publiek zal de biblio theek met ingang van dinsdag 13 oktober weer toegankelijk zijn. Geref. kerkdiensten Leiden LEIDEN Wegens ziekte van ds.. Haverkamp gaat zondag om 10 uur in de Zuiderkerk en om 5 uur in de Bc- -rUdingskerk ds. J. H. Baas, gcrcf. predi kant te Den Haag-west, voor. Opeii-Deur-dienet LEIDEN. Zondagavond 7 uur wordt in de Pieterskerk een Open-Deur-dienst gehouden. Voorganger: dr. P L. Schoon- heim, organist: Adr. Blankenstein. Bij de ingang krijgt ieder een vel met de volgorde van de dienst en de volledige liederen. de ouders, maar verder onderwijzend personeel en jeugdclubs kunnen hier preventief werk doen. Wanneer de kin deren door de politie wordt verboden hun „speelgoedte gebruiken, dan zal dat zo verwacht men weinig ef fect sorteren Bovendien zou de maat regel niet uit t'e voeren zijn, al was het alleen al door gebrek aan personeel. Wie kan zich de schrik en het ver driet van de familie Van Hooidonk niet voorstellen en wie zal niets voelen van de triestheid waarmee de veertienja rige Flip momenteel op het kleine kansje op behoud var. zijn rechteroog hoopt. Voor u is 't een vreemde, maar morgen kan datzelfde uw zoon overko men. Of uw zoon kan een ander jon getje of meisje een oog uitschieten, om van erger niet te spreien. Wanneer iedereen waakzaam is, kunnen mis schien ongelukken worden voorkomen. LEIDEN Ook de tegenstanders, die de 13 jaar geleden opgerichte en thans ruim 500 leden tellende studentenvereniging Catena had en heeft, hebben moeten erkennen, dat de vereniging blijk geeft levensvatbaar te zijn. Dit werd ook gisteravond weer eens gedemonstreerd. Toen werd na melijk de verbouwde sociëteit Horus heropend, ondergebracht in het vier jaar geleden betrokken pand Rapenburg 127. Een dag eerder was Catena definitief gestart met een na-oorlogs novum voor Leiden: de vereniging staat nu ook, voorlopig nog bij wijze van experiment, open voor vrouwe lijke studenten. Hiertoe is een kerngroep gevormd, die volgend jaar wordt uitgebreid. aannemersbedrijf Bik en Vreedeveld De verbouwingskosten, f 20.000. zijn geheel door reünisten en leden van Ca tena gefinancierd. Het aan de povere buitenkant van het voormalige heren huis niet zichtbare resultaat van deze financiële opoffering mag er zijn. De tuin, die voorheen het voor- en achter huis scheidde, is overdekt en getrans formeerd tot een aantrekkelijke bar. De totale sociëteitsruimte is hierdoor dan verdubbeld. Binnenkort wordt ook nog een biljart geplaatst. Vele le- werkten niet alleen financieel maar ook metterdaad mee aan de verbou wing. die werd uitgevoerd door het N.V. Vele reünisten, leden en vrouwelijke studenten woonden gisteravond de her opening bij. Praeses P.S.A. Lefeber nam de openingsceremonie voor zijn re kening: hij sloeg op zodanige wijze een vat bier aan, dat het gerstenat zich als een bruisende fontein door de nieuwe sociëteitsruimte verspreidde. Hij bracht dank aan de aannemer en aan de stichting Horusfonds (gevormd door reünisten, die in feite de sociëteit Men heeft nog grotere verbouwings- Kleermaker J. Sieval in liet zilver LEIDEN. De heer J. Sieval, Heems kerkstraat 5(2, vierde gisteren zyn zil veren jubileum als kleermaker bij het maatkledingbedryf firma J. Blok. In in tieme kring werd hij gehuldigd en zijn patroon, de heer J. Blok, bood hem een gouden horloge aan. Een dochter van de heer Blok zette de vrouw van de jubila ris in de bloemetjes. Puzzelprominenten 1. Mevrouw W. P Schouten, Kerkstraat 90. Oude Wetering; 2. P. G. Marseille, Don Boscostraat 16, Lisse; 3. mevrouw M. L. van Veen-Passchier, Molentuinweg 13 Katwijk aan den Ryn. plannen. Over circa vyf jaar hoopt Ca tena het gehele achterhuis tc slopen plaats te maken voor nieuwbouw. Dit gaat echter zoveel geld kosten, dat dan ook een beroep zal worden ge daan op het bedryfsleven. f"ÏP een speelweidz naast de flats aan de Beethovenlaan troffen we dit krijgshaftige troepje aan. dat gaarne wilde poseren voor on ze fotograaf. Eén blik op de foto is voldoende om te zien wat een hoeveelheid gevaarlijk speelgoed het hier betreft. Zijn de kinderen van het gevaar doordrongen, dan kan misschien onheil worden voor komen. (Eigen foto Inbrekersactiviteiten te Leiden LEIDEN In de afgelopen nacht con stateerde een personeelslid van de Nachtveiligheidsdienst, dat de deur van de constructiewerkplaats Van der Voet aan de Zoetefwoudseweg op een kier stond. Hij alarmeerde de politie, die bij onderzoek vaststelde, dat iemand door het forceren van een raam in het ge bouw was binnengedrongen. Er wordt niets vermist, maar wel was een vrij grote ravage aangericht, vooral in het kantoor, waar onder meer was getracht een bureau open te breken. Later meldde dezelfde nachtwaker nog verdachte omstandigheden bij Het Mo torhuis, maar de politie kon hier geen sporen van braak vinden, zo deelde zij ons mede. LEIDEN In de Rijnsburgse Florahcdlen' was ik deze week ge tuige van de geboorte van dé ori ginele en geestige optocht, die u morgen gaat zien: Feest in speel- goedland. Mijn gids was de fanta sierijke voorzitter der optocht commissie, de heer H. de Wilde Rzn., een man, die de meest lauwe ziel warm kan maken, waarvóór dan ook. Terwijl we naar Rijnsburg re den; vertelde hij me, dat hij al van vorig jaar november af met deze optocht bezig is en dat hij het ieder jaar weer verrukkelijk vindt zich helemaal „in te vreten" in een eenmaal gerezen idee. Hij vertrouwde me ook toe, dat zelden en misschien nog nooit voor een 3-oktober-optocht zoveel werk moest worden verzet als dit keer, nu het over speelgoed gaat en al les wat het kind verder maar ver mag te boeien. Dat betekende on der meer: ontzettend veel dingen zelf (laten) maken, tot talrijke kostuums toe. In de veilinghallen stond de heer W. G. Ziegelaar, wie de Lei- dato-pret nog nagloeide in de ogen, nu niet "bepaald op ons te wachtenmaar hij wilde zich toch wel even vrijmaken van de in schuimplastic geklede poppen en stripfiguren en hij deed dat zó voorbeeldig, alsof het-nog weken duurde voordat de optocht moest starten. Of ik vooral niet wilde vergeten zijn trouwe compagnon te noemen, vroeg hij, de heer J. H. Visser, die ik even later met een groen besmeurd gezicht zag rond lopen. TERWIJL de heer De Wilde me omstandig begon te vertellen, dat de Sassenheimse meneer H. M. de Vroom met de zijnen de op tocht heeft ontworpen en dat de heer Ziegelaar. ook al weer met de zijnen, de uitvoering der wa gens voor zijn rekening heeft ge nomen. liet de heer Ziegelaar op mijn verzoek een van zijn jongste medewerkers opdraven, Fons Ver- sluys (17) uit Warmond. Er was me verteld, dat deze jonge knaap, aan wie niets bijzon ders is te zien en die pas nog op een éénwieler in het jeugdcircus voor de televisie optrad, een pi keur is in het maken van koppen. Dat bleek dan ook zo te zijn maar ik moest vooral niet denken, dat Fons de hele optocht op poten heeft gezet, waarschuwde de heer Ziegelaar me. Aan de andere kant moest hij met veel waardering in zijn stem over zijn jonge leerling decorateur praten. „Toen hij bij mij kwam solliciteren, had hij zijn moeder meegenornen eneerv stel popjes, die hij thuis had gemodel leerd. Dat van die popjes heb ik in mijn achterhoofd geknoopt en nu kwam het mooi van pas. Want die jongen heeft het echt wel in zijn vingers". T^EN tikkeltje verlegen, als vond *-* hij de hem toegezwaaide lof te groot, schoof Fons met zijn voet snippers jeugdbladen op een hoop je. De simpele tekeningetjes erop hadden als voorbeeld voor zijn creaties gefungeerd en zijn vaar dige handen hadden de Flintsto- nes, Donald Duck, Goofy, Tom Poes en hoe al die idolen van de hedendaagse jeugd ook maar mo gen heten,'Stuk voor stuk een Terwyl optochtcommissie-voor zitter Han de Wilde (rechts) kri tisch toekykt, leggen de heer W. G. Ziegelaar en zyn jonge assistent Fons Vcrsluys (die een pikeur is in het modelleren van koppen) de laatste hand aan een van dc Flintstones, die morgen in de 3- octoberoptocht met onder anderen Donald Duck, Goofy en Tom Poes vooral de jeugd in verrukking zal brengen. Maar vraag deze en de andere optochtbouwers niet wat er aan vooraf ging kop gegeven, die ongetwijfeld zelfs Walt Disney tot een applaus zouden bewegen, als hij ze mor gen door Leiden zou zien dartelen. Zeven stripfiguren en een vijftal reuzepopen heeft Fons, middelste van vijf broers en een zuster, van een kunstig gemodelleerde kop voorzien. De knotshanterende Flintstone was zijn eerste kunststuk en het heeft dagen geduurd voordat dat stoere hoofd droog was. „Er is wel een emmer stijfsel ingegaan", overdreef de heer Ziegelaar, „en ik weet niet hoeveel grondbehang- papier. Die kop is dan ook bijna massief maar we hebben gezegd: dat moet anders. Daarom hebben die andere koppen een kern van hout en gaas gekregen. Ja met kippengaas is een hoop te berei ken". T^ONS moest weer aan zijn werk ■*'- en de heer Ziegelaar ook. Want ten slotte wilt u morgen een complete optocht door Leiden zien trekken. De heer De Wilde been de me vooruit langs de andere wagens. Hij wees me op kleine onderdelen van dit grote geheel, die met zoveel zorg waren ge maakt en beschilderd, dat ze op zich al aantrekkelijk waren om naar te kijken. In een laag plas tic, die morgen met water wordt gevuld, dobberde een sierlijke kano, die door een jonge Indiaan zal worden bemand. De burcht van Ivanhoe stond zonder bovenstuk te wachten om naar buiten te worden gereden. „Weet u, dat we nooit hoger mo gen gaan met onze wagens dan drie meter vijftig," vroeg de heer De Wilde me. „En wist u al, dat de plantsoenendienst in Leiden tijdig langs de optochtroute de bo men zo hoog mogelijk insnoeit? Ach, meneer, u moest eens weten, wat er allemaal voor zo'n optocht komt kijken". Een kwartiertje later wist ik het bij benadering. Er waren pro blemen gerezen en dat betrof de opbouw van de jeeps, als ik het goed heb. In ieder geval geraak ten de heren De Vroom, De Wilde en Ziegelaar in zo'n drukke dis cussie, dat ik me maar bescheiden heb teruggetrokken in een stil hoekje van de hal, waar Tom Poes me vriendelijk en kennelijk vol vertrouwen over de goede af loop begon toe te lachen. dêcr

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3