Alles goed en u/el Christen - vrouwenbond vierde 9de lustrum Hoge eisen stellen aan clnbleiders Conservatieve aauval op meerderheidsrapport Een woord voor vandaag Hoogvliet symbool van samenwerking en spoed DUET 2 VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 Vergadering chr. ger. evangelisatie (Van een medewerker) Het Verband van Chr. Geref. Evangelisatiecommissies kwam .woensdag in jaarvergadering sa men in Licht en Leven" te Apel doorn. Er was een goede belang stelling voor deze jaarlijkse ont moetingsdag van de werkers in de Chr. Geref. Evangelisatie- arbeid. De Amersfoortse predi kant, ds. H. W. Eerland, presi deerde de vergadering. Hij sprak een openingswoord n.a.v. Hand. 4 20 „Wij kunnen niet nalaten te opreken van wat wij gezien en ge loord hebben." Evangelisatie werk moet een heilige vanzelf sprekendheid zijn: een innerlijke noodzaak. Dan zal er van ons ge tuigenis veel uitgaan. liver te verstaan dan hebben we een! vare verantwoordelijkheid om getui-1 en van Christus te zijn. Het geheim an elk kerklid moet zijn dat hij met czus is; dan zal de wereld ons herken en. Daar ligt de bron van bezieling] d beweging. Schmidt-Clausen Protest zestien onbegrijpelijk De secretaris-generaal van de Lu therse Wereldfederatie, dr. Kurt Schmidt-Clausen, heeft meegedeeld, dat hij de controverse, die Massale opkomst in de Irenehal (Van onze kerkredactie) Meer dan tienduizend vrouwen uit alle delen van het land waren gisteren naar Utrecht gekomen, waar de bondsdag van de Neder landse christen-vrouwenbond ge- Het evangelisatieblad ..Licht en Waar- Wereldraad aan de dag is getredenhouden werd. De Irenehal, waar heid" is al jarenlang een zorgenkind, rond de kandidatuur van dr. Patrick het 45-jarig bestaan van deze hli iln Sr°°tsta Nederlandse vrouwen- dv«77.u: perSfkV m«ff£ d" d" .organisatie werd gevierd^ was Een voorstel van net bestuur werd aar vaard om de plaatselijke steun-abonnc' de Evangelisatii over te dragen missies, die de werkelijke kosten beta len. Hoe meer abonné's hoe meer dit de plaatselijke commissies ten voordele komt. Clubwerk In de middagvergadering sprak ds. W. van Heest te Broek op Langendijk over: ..Clubwerk ten dienste van de Evangeli satie". Hij stónd een verdeling van de club- jeugd in drie groepen voor: kinderen van 610 jaar voor wie kenmerkend is de zin voor het tastbare, het werkelijke; jeugd in de puberteit (10—10 jaar) die de drang heeft zich te laten gelden en de jongvolwassenen vin 1620 jaar voor wie typerend is het gevoel van het voor lopige van de bindingen, die worden aangegaan. in een a-sociale buurt. Het clubwerk de sfeer van een normale buurt draagt een ander karakter dan het clubwerk in een a-sociale buurt. Aan de leiding dienen hoge eisen te worden gesteld: er moet bereidheid zijn om samen met één of meer ande ren een club te leiden. Het gaat niet om een altleven van eigen hobby's, maar om het dienstbaar willen zijn aan het gezamenlijk gestelde doel. De leiders moeten zich terdege voorbereiden en zich op de hoogte stellen wat een groep is en welke processen zich daarin kun nen afspelen. Bij een sterke uitbreiding van het werk zal het noodzakelijk blij ken een beroepskracht aan te trekken. Er Is een duidelijke relatie tussen het clubwerk en de evangelisatie. De ver kondiging van het Evangelie neemt een vaste plaats in op het programma. De handelwijze van het uitvoerend comi té van de Wereldraad bij de een stemmige voordracht van Rodger als opvolger van de nu 65-jarige dr. W. A. Visser 't Hooft korrekt geweest is. Het protest van zestien vooraanstaan de persoonlijkheden uit verschillende kerken, die aangesloten zijn bij de We reldraad. tegen de wijze, waarop een en ander in de publiciteit is gekomen, noemde dr. Schmidt-Clausen onbegrijpe lijk. De zestien hebben hierdoor dr. Vis ser 't Hooft en dr. Rodger in een pre caire situatie gemanoeuvreerd. De be kendmaking van de voordracht heeft be paald niet het doel gehad om het cen traal comité, dat in januari de beslis sing moet nemen, voor een voldongen feit te stellen, aldus dr. Schmidt-Clau sen. Als zij dit gewild had, dan zou het uitvoerend comité de naam van de kan didaat juist tot het allerlaatst geheim hebben gehouden. Eind juli deelde het uitvoerend comi- van de Wereldraad (het dagelijks bestuur) mee, dat het eenstemmig be sloten had de 43-jarige Schotse predi kant dr. Patrick Rodger voor het se cretariaat-generaal voor te dragen bij het centraal comité, dat over vier maan- Nigeria bijeenkomt. tot de laatste plaats bezet. Droeg het middagprogramma een meer ontspannend karakter met veel muziek en declamatie, het offi ciële gedeelte had in de morgen uren plaats, waar de bonds presidente een meditatie hield en de ereleden geïnstalleerd wer den. Erelid werden mevrouw prof. dr. G. H. J. van der Molen en jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttwaall van Stoetwegen. De Utrechtse gereformeerde predi kant ds. P. Heinen hield aan het eind van de morgen een toe spraak. De presidente kes-Wijngaarden bracht ningstoespraak naar voren, dat de bond, die 750 afdelingen heeft onlangs werd nog een afdeling in Duitsland op gericht en 94.000 leden telt, een in terkerkelijke is. Zij zei onder meer: „Van een chris- Pla- ertelling uit de Bijbel behoort wezenlijk tot het werk? T)e normen en vormen van dit werk worden uitsluitend beoordeeld door de kerkelijke autoriteiten. Bij jeugdzorgwerk is de relatie met de evangelisatie niet altijd zo direct dui delijk. Door de overheid wordt dit werk gewaardeerd, daar het de sociale inte gratie van de jeugd uit zwakmaatscnao- pelijke en onmaatschappelijke milieus bevordert en zo een wapen is ter oe- strijding van jeugd-criminaliteit en -bal dadigheid. Tcoh is dit werk van uit de kerk gezien voluit als evangelisatorisch te waarderen. Om de levende kennis van Christus, die ingaat in alle samen levingsverbanden. gaat het in het jeugdzorgwerk, dat uitgaat van de ker-c. 'olede werker Debat over openbaring op concilie een O® bijbel is weliswaar onder de spiratie van de Heilige Geest geschre- yen en daarom vrij van dwaling, i de schrijvers en samenstellers va afzonderlijke boeken schreven in de taal met de daaraan verbonden beeld spraken van hun rtijd. Nadruk werdt gelegd op de historici teit van de Evangeliën maar bij de uitleg ervan moet grote aandacht ge schonken worden aan de fclaats, tijd en wijze van ontstaan. 'keurige moderne ver talingen worden gemaakt van de bij- mogelijk in samenwerking met Hoewel er een meerder- minderheidsrapport uitgebracht zjjn over de problematiek Gods openbaring, bepaalden de bisschoppen op het concilie in Rome zich gisteren eigenlek ge heel tot het meerderheidsrap port. Zelfs de kardinalen en bis schoppen die zich achter het min derheidsrapport zeggen te stel-j« Er moeten len, proberen in het meerder heidsrapport veranderingen aan-| niet-i gebracht te krijgen om het naar T(jdtn, hct debat m„ktd de Canadt„ hun inzichten om te buigen. De kardinaal Leger op dat hu het meerder- verscnui-lndiase aartsbisschop Atatipetty practische vragen stelden. HIH rapport de schijn kan wekken dat makkelijk verotoord worden. Beslist wll- Ds. J. H. Velema van Apeldoorn sprak de hU wijziging aangebracht hebben een slotwoord. De jaarvergadering is «e Kooms Katholieke Kerk tot in de nitspraak dat de Heilige Schrift de een dag van bezinning, om bezieling op nu toe valse leerstellingen aan- traditie bevat op een bijzondere wtjze. Kt'l° Zi"ta"ïe"kerï.kAb vaard hecft oa -'r0ml van de 'ra'Leuer meende dat de unieke plaats van m - m ditie, maar die in de bijbel niet i de bijbel in de kerk op deze manier o vindon -ziin duidelijk benadrukt wordt Wel aohtte ie vinaen zyn. Leger tekstwijzigingen wenselijk in de A' kerk'fevmideTralht^r'o-^er'h'et leerambt iïrt van de apostelen ter onderscheiding van i Het ee^te mre*Vt over de het leerambt van hun opvolgers en Over «1^ hefopi ate de onfeilbaarheid der openbaring die openbaring zelf. het tweede over de wijze onderscheiden moet worden van de nu in he.3Zdrotarrinde mso^tfe^en6 mtTee de Rooms-Katfaolieke Kerk levende ge- «a tafvtaSS™'S het öffi? S?ÏS,jkTe''erdmht",Ci","rh"d he' het, vijfde .ever het Nieuw. Tertament en j ^iï.il^mwn. uit Maud in het laatste hoofdstuk wordt de plaats tegen de uitspraken van Leger en om, dat alleen maar woorden ekt en niet tot daden komt. hebben meer dan genoeg. Als we echter één ding niet vergeten, namelijk wat we doen a'leen maar waarde heeft als het gebeurt om Jezus wil. Al gedaan werd uit liefde voor Jezus, dat houdt zijn waarde en zal eeuwig dat de oorzaak is geweest, dat het 45 jaar geleden steeds duidelijker werd, dat de vrouw op allerlei gebied een plaats zou krljgenn. Dat ze mee lei ding zou gaan geven, dat van de krach ten en gaven, die ze ontvangen had, steeds meer gebruik zou worden ge maakt. Dan zouden de christenvrou wen echter ook mee moeten gaan doen. Dan moest er een plaats zijn, waar ze voor het vervullen van him roeping in het leven van de maatschappij, leiding en vorming konden ontvangen. Dat al die jaren dan ook het doel van bond gebleven. Mevrouw prof. Van der Molen, die het uitreiken van de oorkonde behorend bij het erelidmaatschap de zaal toe sprak met „lieve zosters" noemde de bond een kostelijk kleinood, dat de stra len opvangt van het Licht, dat ver over de wereld uitspreidt. Ook jonk vrouwe Wttewaall van Stoetwegen, die erelid werd om haar verdienste tijden dankwoord de oorlogsjaren, sprak ..Leven voor Jezus, dat is eerst gave en dan pas een opgave", zo zei ds. Heinen in zijn toespraak. Dit thema „Leven voor Jezus" geldt niet alleen voor deze dag. maar ook thuis en tij dens het werk. Het Koninkrijk dei- hemelen wil zeggen, dat de Heer zeg genschap heeft ook bij u thuis. Het is i »i_ levensstijl, die jam stijl. immers aÜes Corinthe staat. vaak ontbreekt. Het vorstelijke levens- het uwe. zoals Een groot aandeel van de middag, die geopend werd door de vice-presidente mevrouw H. Hoekstra-Warner, hadden de heer Marinus Voorberg en het N.C.R.V. vocaal ensemble. Nel Snel de clameerde. Zo komt de Antwoordkerk in Hoogvliet er uit te zien. De bij gebouwen op de voorgrond zul len pas later verrijzen. Het ge bouw staat open voor alle ne gen kerken, die aan de actie meedoen. Als symbool daarvan bevat de toren negen klokken die de namen van de samenwer kende kerken dragen. Eerste mil joen van 45?) is binnen Het eerste miljoen voor de kerk- bouwactie Antwoord '64 is bin nen. De giftenstroom, die dage lijks het centrale adres Java- straat 100 bereikt, gaat steeds sneller lopen: nu al in een tempo van drie ton per dag. De verhouding tussen de verschillen de mogelijkheden van geven wisselt met de dag. Gisteren was het dat 19 procent van wat gegevei bestemd is voor „de tiende moge lijkheid": voor alle kerken gezamen lijk. Voor de Hervormde Kerk is tot nu toe 57 procent bestemd, voor de Gereformeerde Kerken 25 Mi procent. Van de kleinere kerken springen de Remonstranten er uit met 3Vz pro cent. Als ieder lid van de negen kerken zou doen wat gevraagd wordt, door één procent van zijn jaarinkomen te geven, dan zou er meer dan honderd miljoen binnenkomen. Dat zou „Hij zeide tot hem: Zacheüs, kom vlug naar beneden, want heden moet Ik in uw huis vertoeven" (Lucas 19: 5). Wonderlijke ontmoeting tussen de Here en een mens, voor wie de wereld geen goed woord over heeft. Jezus loopt hem niet voorbij, Jezus staat stil en nodigt hem uit zijn plaats in de boom te verlaten omdat „Ik heden in uw huis moet ver toeven". Zacheüs gaat niet naar Jezus, Jezus komt naar Zacheüs. Niet de mens is zoekendeGod is zoekende. En ineens ivordt Zacheüs in het hart geraakt. Geconfronteerd met de Here, ziet hij zijn gehele zondige leven duidelijk voor zich, hij ziet zich in al zijn ellende, hij ziet zijn verlorenheid. In een enkel ogenblik wordt hij van de man, die wel gevreesd werd maar toch een zekere positie bekleedde, de man die weet dat hij met al zijn rijkdom niets is voor God. De mens, die God ontmoet, ontdekt zijn naaktheid. Zacheüs wendt zich om, hij keert zich van de duisternis naar het Licht. Een mens ontdekt, dat het nutteloos is zich schatten te ver zamelen, die worden verslonden door mot en roest. Zacheüs blikt door het tijdelijke naar het toekomende. Wonderlijke gevolgen. De man, die leeft bij het geld, is bereid van datgene wat voor hem het meest waardevolle in het leven is afstand te doen. Wat ik heb afgeperst, geef ik viervoudig terug. Zacheüs staat aan een nieuw begin. De ontmoeting met Jezus heeft voor hem alles nieuw gemaakt. Voor de mens, die in aanraking komt met de Here, begint het nieuwe leven, dat eenmaal uitloopt op een eeuwige zaligheid. tuurlijk te wezen. De zijn. Hoeveel i komen 1 helft al geweldig nodig? Er moet geld 96 kerken, die men in de eerstkomende vijf jaar wil bou wen. Een doorsnee-kerk heeft 450 zitplaatsen. De kosten daarvoor zul len gemiddeld 450.000 gulden bedra gen. Hiervoor is een rijkspremie be schikbaar van ongeveer 25 procent. De gemeente zelf heeft, als men gaat bouwen, meestal ook 25 pro cent bij elkaar gespaard. Dat is sa men dus de helft van de bouwsom. Maar nu moet de andere helft nog op tafel komen, dat is 225.000 gulden. Er kan natuurlijk geld worden ge leend. Wanneer men weer 25 pro cent rekent, dus 112.500 gulden, dan moet zo'n gemeente aan rente en aflossing jaarlijks 9.000 gulden op brengen. Op meer kan beslist niet worden gerekend. De financiële kracht van de gemiddelde gemeen te is daarmee volledig uitgeput. Wij lezen vanavond: Romeinen 1 vers 18 tot 32. Preekstoel komt per helikopter (Van onze kerkredactie) Maandagmorgen zes uur wordt de eerste spant gesteld. Zater dagavond negen uur wordt de laatste kerkbank geplaatst. In de zes dagen, die daar tussen liggen, wordt een volledige kerk ge bouwd: de Antwoordkerk in Hoogvliet. Deze „stunt" zal van het begin tot het eind worden be geleid door pers, radio en tele visie. Nederland zou geen beter beeld kunnen krijgen van waar het geld blijft, dat het gaat geven in de kerkbouwweek, 11 tot 18 oktober, de week van Antwoord '64. Er resteren echter nu nog 25 procent. En het is dit. laatste kwart waar voor geofferd moet worden in Ant woord '64. Dat betekent, dat er 396 maal 112.500 gulden, dat is 45 mil joen op tafel moet komen. De orga nisatoren rekenen hier niet op. Ter vergelijking geven we nog, dat de grote kerkbouw acties van de her vormden in 1959 en de gereformeer den in 1960 respectievelijk ruim tien en zeven miljoen opbrachten. pretentie hebben het Evangelie i het leven van de kerk vele andere sprekers stelling. Hij wilde dat de terminologie nog weer eens helemaal opnieuw onder de loep genomen zou worden „om het gevaar van modernis tisch denken uit te sluiten". Opmerkelijk was dat deze poging om het meerder- heidsrapport in conservatieve richting heden, maar ook als een handelen [om te buigen gesteund werd door twee Gods in de geschiedenis. I vooraanstaande bisschoppen uit India. KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN itikheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en in te korten schrijft dus zéér kort! Er kan aileen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan in een bij schrift van redactlewege een korte toelichting worden gegeven. De Belgische Jezuïetcngeneraal pater Jean Baptiste Janssens. is door een be roerte getroffen, zo is op het Vaticaans concilie bekendgemaakt De 74-jarige pater, die reeds 18 jaar aan het hoofd gevolge van de aanval verlamd aan zijn van de Sociëteit van Jezus staat, is ten- rechterzij. Op eigen verzoek heeft pater Janssens het sacrament voor de zieken, voorheen „laatste oliesel" genoemd, ontvangen. Beroepingsiverk NED. HF.RV. KERK Beroepen te Buren (Gld.-toez.): Hazokamp, kand. te Bedum (Gr.i. Aangenomen naar Vcenendaal <6' pred. pU: T. Lar.gerak te Vinkeveen. d bedankte voer Ede (wijkgem. 2-toez.) en voor Luntcren (vac. K. v. d. Pol). GEREF. KERKEN Beroepen te Andijk: W. P. H. Pouwels te Nunspeet. Bedank voor Grootegast 'vac. B Smildei: J. N. Nammensma te Weesp. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rijnsburg (vac. J. Kamp man': G. de Vries te 's-Gravendeel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wageningen: G. Schip- aanboord te Apeldoorn. ion In deze rubriek van vorige week rea- geerde dhr. Antonisse op de AOW en de daarmee gepaard gaande premie verhoging. terwijl ook dr. Van Waas- berge er zijdelings iets over naar vo ren brengt Maar geen van beiden doeu een oplossing aan de hand. Ik wil een poging wagen. Ik zou willen voorstellen straks rii- premie te heffen naar inkomen en or vermogen en de thans geldende pre- miegrens te laten vervallen. Dan zaï het m.i. mogelijk zijn de AOW en de AWW op te trekken tot misschien nog wel een hoger niveau dan het z.g. so ciale minimum. Een ander voordeel is dat dan niet meer uit de algemene middelen zal behoeven te worden ge put: dat geld kan dan ergens anders voor gebruikt worden. Er zijn nog so ciale noden genoeg. Veel hoop op realisering heb ik ove rigens niet. want ik heb teveel kritiek op de voorstellen van minister Veld kamp gehoord. Ik geloof er dan ook niets van dat de politieke partijen zo verschrikkelijk erg met het lot van de kleine man begaan zijn als zij in de verkiezingstijd ons wel eens willen la ten geloven. Papendrecht E. Groen Antwoord 64 In de aan alle kerkleden toegezon den folder voor een bijdrage aan de kerkbouw is een tabel opgenomen wel ke gift van ieder wordt verwacht. Eén procent van het jaarinkomen te begin nen met ƒ2.500 is ƒ25: ƒ3.000 ƒ30 enz. Ik weet niet wie de samenstellers van die tabel zijn, maar wel moet ik de conclusie trekken dat ze niet het min ste begrip hebben wat iemand met een jaarmkomen van ƒ2.500 kan doen. Het sociaal-minimum ligt statistisch nog Waarom van de minstbedeelden wer kelijk een offer gevraagd en van de beter gesitueerden een bedrag wat ze bij uitgifte amper in de portemonnee Iemand die weet met wat voor fi nanciële moeilijkheden nog tal van mensen te kampen hebben zou m.L de tabel anders hebben opgesteld. Bij voorbeeld zó: Vanaf een inkomen van ƒ10.000 1 pet. is ƒ100. Bij ƒ20.000 2 pet. is ƒ400. Bij ƒ30.000 3 pet. is ƒ900. Eerst dan is er sprake van geven naar draagkracht. Den Haag E. Jansen Pocifiimc In deze rubriek van 24 september schrijft mevrouw Eiselin uit Rijswijk een en ander naar aanleiding van het pacifisme. Zij zegt o.m. dat de oorlog het zinloos vernietigen van mensenle vens is. Maar was dan bijv. de oorlog die de geallieerden tegen Hitier voer den onnodig? En moeten ook nu niet de westerse landen zich paraat hou den om een eventuele aanval van het communisme te kunnen weerstaan of om de huidige evenwichtssituatie te kunnen bestendigen? Want al zouden wij onze militaire macht of onze atoomwapens opgeven, de communisten zullen dat nóóit doen. Wij moeten onszelf blijven versterken als we niet vernietigd willen worden, zoals Hitier het zwakke Europa een kwart eeuw terug bijna heeft vernie tigd. Laten pacifisten ophouden alle mensen die noodgedwongen een de fensieapparaat (geen oorlogswapen willen handhaven, te verwarren met militaristen. Ook niet-pacifisten willen vrede, heus. Zij willen deze alleen op andere manier bereiken of hand- have Rien H. M. de Jonge Geen prins In sommige bladen wordt de echt genoot van prinses Irene nog hardnek kig de titel van prins aangemeten. Maar in Frankrijk zijn alle titels af geschaft. Hebt u bijvoorbeeld wel eens gehoord of gelezen van vicomte Charles de Gaulle? Het ware m.i. beter en juister dat „don Carlos" tot ongewens te vreemdeling werd verklaard, na al het fraais dat hij bij monde van zijn „secretaris", de markies van Carabas. over regering en volk ten beste heeft gegeven. Den Haag W. F. Bingley Bijbellezing Met verbijstering las ik in de krant van 22 september, dat NCRV en KRO het besluit hebben genomen samen te gaan in de bijbellezing van 's-mor- gens 7.10 uur. De term „samen in Bij bellezing" klint zó mooi, maar kijkt de NCRV dan wèl vooruit? Steeds va ker gaat de Reformatie verbintenissen aan met Rome; ik betwijfel het ten zeerste of het „schaap" de „wolf" wel dóór heeft God behoede de protestant se kerken er voor, dat Luther en Cal- i-ijn tevergeefs gestreden zouden heb ben. Dubbeldam P. J. Kok Bijbellezing II Principiis obsta: wedersta de (eer ste) beginselen, zo leerde ons de La tijnse dichter. Dit moge ook ter har te genomen worden bij de aankondi ging dat straks NCRV en KRO om beurte een vervolgstukje zullen doen horen uit het roomse Nieuwe Testa ment. Er werd aan toegevoegd dat vooral van prot. zijde zoveel bewonde ring was voor stijl en taal van de nieu we roomse bijbelvertaling. Vraag: wie waren die bewonderaars? Het komt mij voor dat zich het Ne derlands Bijbel Genootschap met zijn advies heeft geblameerd, door eigen vertaling achter te stellen bij die van St. Willebrord. De NCRV derailleert m.i. als zij haar luisteraars uitnodigt telkens om 7.10 uur te luisteren naar wat uitgesproken voor roomse luiste raars bestemd is. Den Haag L. G. Bruijn 'IS'ed. delegatie Ik kan moeilijk aannemen dat de on derhandelingen omtrent de Nederland se delegatie door de schuld van Z.A. in het slop zijn geraakt. Vanzelfspre kend is het erg ondiplomatisch om zo'n delegatie beperkte bewegingsvrij heid op te leggen. Ik kan moeilijk aan nemen dat de Zuidafrikanen zich zo dom hebben kunnen aanstellen. Te meer omdat zij dit in andere gevalleD evenmin deden. De Vlaamse t v. repor ter. Omer Grawet. werd begin '64 eveneens uitgenodigd en bracht via de Vlaamse t.v. een reportage. Hierin in terviewde hij o.a. Victor Poto (tegen strever van de apartheidsgezinde kan didaat tijdens de Transkeise verkie zingen) en verder nog een Indische on derwijzersfamilie welke evenmin vol ledig aan de kant van Verwoerd stond. Ook werd de oppositieleider Sir de Vil- liers Graaff geinterviewd! Me dunkt dat de voornaamste oorzaak ligt in de samenstelling van de Nederlandse de legatie: Een erg weinig diplomatische keuze. Het zijn allen tegenstanders van het Z.A. regeringsbeleid. De verklaring dat zij eventueel bereid zouden zijn om de eigen standpunten te herzien klinkt toch wat naïef. Antwerpen S. Verbeke Iflagnetisme II De heer Boer bewijst mijns inziens zijn onkunde met de bewering dat mag netisme met spiritisme samenhangt. Als het dan „grotendeels suggestie" is, wat heeft die suggestie dan te maken met duistere machten? Den Haag A. W. Schone magnetisme III De heer Boer zegt dat magnetisme berust op spiritisme en dat de bijbel ons verbiedt occulte krachten te zoe ken. Ik geloof daar niets van, maar er ger nog vind ik dat volgens hem mag netiseurs geen geld voor hun diensten mogen aannemen. Is dat in de huidi ge maatschappij nog mogelijk? De magnetiseur die mij behandelt 'en met succes) heeft een gezin met vijf kin deren. Deze man werkt elke dag enorm hard en niet zelden zelfs gedeelten van de nacht Moet het gezin van deze man dan niet leven? Volgens mij maakt de heer B. zich op zijn minst aan genera liseren schuldig. Rotterdam A. C. Lems en plafond aangebracht, 300 vier kante meter kozijnen en wanden, 120 vierkante meter glas in lood. Maar ook moet de toren klaar zijn met zijn negen klokken, de electrische apparatuur, de geluidsinstallatie en niet te vergeten de preekstoel, het doopvont en de avond maalstafel. Om dit te bereiken zullen de mannen van aannemingmaatschappij Van Eeste ren. machinefabriek Braat en de vele anderen, die bij de bouw in Hoogvliet betrokken zijn, dag en nacht doorwer- Ook de gemeenteleden worden inge schakeld. Want vrijdag en zaterdag moe ten de grasmatten worden uitgerold, de bloembakken geplaatst, de avondmaals tafel gesteld en als laatsten worden de kerkbanken en het orgel op hun plaat sen gezet. Het zal tot het laatst spannend blij ven, of we het in een week halen zul len, of niet, zo vertelde de aannemer gisteren op .een persconferentie van de kerkbouwactie in Utrecht. Nog een voor beeld van de uiterst zorgvuldige plan ning: zaterdagmiddag 15.45 uur arriveert de preekstoelper helikopter. Het wordt een flinke kerk: de kerk ruimte is 19.40 meter breed, 22 meter lang en 9^ meter hoog boven een be tonnen vloer, die een halve meter bo ven het maaiveld ligt. De binnen- en buitenwanden zijn boven een hoogte van 1.70 m van gevouwen staalplaat met daartussen isolatie van glaswolplaten. Deze wanden worden bevestigd aan vijf stalen spanten. Daaronder komt aan drie zijden- in houten kozijnen geappliqueerd glas in een combinatie van blauw en groen, die aan de zee herinnert. De drie voorstel lingen, die daarin te vinden zijn, hebben dan alle met de zee te maken: de ark van Noach, Jona in de vis en de won derbare visvangst. De gehele ruimte zal nogal donker zijn, geheel geschikt voor meditatie en bezinning. De architect is de Rotterdam mer Rein H. Fledderus. Het L-vormige zalencomplex, dat op de maquette al is te zien, zal pas later bij de eigenlijke kerk worden gebouwd. In verband daarmee krijgt de ingangs zijde van de kerkruimte een voorlopige afsluiting. Later komt op die plaats een ontmoetingshal. Deze hal kan dan even tueel bij de kerkruimte worden getrok ken, zodat het aantal kerkgangers kan variëren van 500 tot 700. Wie in de bouwweek de activiteiten met eigen ogen zal willen zien, zal be paald niet hoeven te zoeken in Hoog vliet. De weg naar de plaats van actie in Zalmplaat (een uitbreidingsplan ten zuiden van de reeds bestaande Hoog- vlietse woonwijk Meeuwenplaat) zal door speciale richtingsborden worden gemar keerd. Hoogvliet zal meeleven. De bevolking is verzocht in de week te vlaggen. Op verschillende plaatsen zal in de open lucht communitysinging zijn. De winke liers van het winkelcentrum zullen za terdag 17 oktober 1 procent van hun om zet aan Antwoord '64 afstaan. Uniek De Antwoordkerk in Hoogvliet zal een blyvend symbool zijn van samenwer king en spoed, aldus ds. T. D. van Soest, de secretaris van het werkcomité van Antwoord '64. Er moet haast zitten ach ter de kerkbouw. Het kerkelijk centrum zou er in een nieuwe wijk al moeten staan, voordat de eerste bewoners zich gevestigd hebben. Het is namelijk van 1 het grootste belang voor de gemeen schapsvorming. De bouw van de kerk, die open zal staan voor alle negen kerken, die aan Antwoord '64 meedoen, is ook een be- wijs van unieke samenwerking. De hele opzet van de kerkbouwtfetie belooft wat voor de-toekomst, zo geloofde ds. Van Soest. Wij zién in deze week negen ker- ken naar elkaar toegroeien. Wat eindelo- I ze gesprekken over kerkelijke eenheid I niet bereiken, dat gaat gebeuren door t samen wérk aan te pakken. De Antwoordkerk, die zondag 18 okto-.i ber in gebruik wordt genomen in een kerkdienst, waaraan alle negen kerken meewerken, staat niet alleen. Juist in t deze maanden komen er steeds meer f plannen los voor de bouw van kerkge bouwen, die door twee of meer kerken j, gezamenlijk gebruikt zullen worden. spaar plezierigmet JVYLOIVS 4* met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2