Nieuwe jLeidse Courant Marijnen en Luns zeggen geen ja en geen neen Duitse politie arresteert verdachte overval Epe UW HART VOOR JEZUS - UW HAND VOOR UW NAASTE Kanselier Erhard had (nog) geen succes Vakbonden in België dreigen met staking Vóór Britse verkiezingen geen enkel besluit Eén stembusprogramma van KVP, CHU en ARP Rusland: geen actie met VS tegen Peking Koffie in trein duurder E.M.S. zonder reclame en pom □stations Handel in honden en katten niet meer vrij 5*1 IEMCONV Commentaren r Vrijdag 2 oktober 1964, 45ste jaargang Droog weer Droog weer met opklaringen, maar ook enkele plaatselijke wolkenvelden. Van nacht slechts kleine kans op nachtvorst morgenmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Matig, morgen na dan vrij krachtige wind tussen oost Dir*cf«ur: f. DIEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. OIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvastigh ie gheblevea mijn hert In teghenspoef i noordoost (Zie voorts pagina 6) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i De Belgische katholieke en socialisti sche vakbonden van overheidspersoneel hebben gedreigd met een staking, indien vóór 22 oktober geen bevredigende op lossing is gevonden voor een dantal De eisen betreffen een aanpassing van de salarissen en pensioenen en de ver betering van de ziekteverzekering. De besprekingen daarover lopen reeds enkele maanden. Overleg met de rege ring bracht echter ook deze week geen oplossing- De beide vakcentrales zullen op 23 oktober bijeenkomen om het definitieve standpunt te bepalen. jVTEDERLAND heeft geen ja en geen neen gezegd op de voorstellen van de West du it se kanselier Erhard met betrekking tot de politieke eenheid van Europa. Premier Marijnen en minister Luns hebben met belangstelling naar Erhard geluisterd, maar hielden vast aan hun besluit, voor 15 oktober de dag waarop in Engeland Lagerhuisverkiezingen worden gehouden geen beslissing te nemen. Te zijnertijd zal Nederland de door Erhard en diens medewerkers ontwikkelde denkbeelden nauwkeurig onderzoeken, zodra ze zjjn geconcretiseerd. Minister-president Marijnen ver klaarde gisteren tegenover journa listen, dat Nederland elk initiatief zal toejuichen om de huidige impas se te doorbreken, wanneer niet de fundamentele doelstellingen wordt getornd. Mr. Luns merkte op, dat er Voorstel van J. Smallenbroek T\E VOORZITTER van de s.r.-fractle ln U de Tweede Kamer zou het toejuichen wanneer de K.V.P., A.R.P. en de C.H.U. zouden proberen tot één stembuspro gramma te komen. De heer J. Smallen broek heeft dit, volgens een A.N.P,-' slag, betoogd tijdens een forumbijeen komst in Utrecht. Bij deze gelegenheid pleitte de heer Smallenbroek ook voor één reformato rische partij. Het samengaan van de A.R.P. en de C.H.U. achtte hij een taak van deze generatie. Het is een taak, die met veel wijsheid moet worden vol bracht. GOHDGBKiURD Alleen de rijpste, de grootste, de lekkerste tomaten zijn goed genoeg voor gezonde California tomatensoep. Bij ons (a.r.) ligt de intentie om dat te doen, zo verklaarde hij met nadruk. Verder is dan een grotere samenwer king tussen de reformatorische partij (en) enerzijds en de K.V.P. anderzijds w lijk. Moeilijk LOPERS FRANSE EN PERZISCHE DESSINS (0 cm. breed 47.50 (O cm. breed 61,05 Zeldzaam mooie kwaliteit. BULTHUIS BOTERMARKT 23 In verband met de fees telijkheden in Leiden zal ons blad morgen niet verschijnen en zijn onze kantoren de ge hele dag gesloten. DIRECTIE N.L.C. Prof. J. W. van Hulst, die in dit forum van de r.k. studentenvereniging „Veritas' de C.H.U. vertegenwoordigde had er no{ een zwaar hobfd in. Hij vond het op z'r zachtst gezegd moeilijk om alle K.V.P.-, C.H.U.- en A.R.P.-krachten te bundelen. Tussen de r.k. opvatting over de functie van de katholieke politiek en een protes tantse politiek denken is immers na' lijks een brug te slaan. Het zou beide oevers missen. Namelijk die van de Tiber en die van de Dordtse Kil. Wel zou prof. Van Hulst het op prijs stellen, dat A.R. en C.H. eens begonnen gezamenlijk enige paragrafen op te stellen, waarover gelijk wordt gedacht. Onderwijs en sociale economische kwes ties zijn voorbeelden. Wanneer men inderdaad één partij wil, die K.V.P., A.R. en C.H.U. omvat, zal elke partij zijn doodgraver zijn, zo coogde prof. Van Hulst Niettemin sprak hij de hoop uit, dat men in de praktische politiek naar elkaar toe zou groeien. De Sowjetunie heeft vorig Jaar een voorstel van de Verenigde Staten, sa- plannen te beraden om communis tisch China te beletten kernwapens te ontwikkelen, botweg afgewezen- Dit is gisteren door gezaghebbende kringen in Washington verklaard. De onderminister van buitenlandse zaken voor politieke aangelegenheden Averell Harriman. deed aan Chroesjtsjef dit voorstel bij de onderhandelingen over het gedeeltelijk kernstopverdrag in augustus 1963. Chroesjtsjef toonde geen greintje belangstelling in wat Har riman te vertellen had en deze liet de zaak verder zonder commentaar op zijn beloop. Chroesjtsjef zei slechts dat de Russen hun kernwapenhulp aan China 1959-60 hadden gestaakt. Volgens de zegslieden hebben de Ver enigde Staten en de Sowjetunie geen enkel overleg gepleegd over de op han den zijnde eerste Chinese atoomproef. Chroesjtsjefs houding in 1963 heeft bepaalde Amerikaanse regeringsdeskun digen tot de conclusie gebracht dat de Sowjetunie waarschijnlijk Peking te hulp zal komen wanneer er een groot con flict met de Ver. Staten zou uitbreken De Russen zien wel graag dat China plaatselijke moeilijkheden heeft, maar het geschil zal opzij gezet worden wan neer de vernietiging van het Chinese communistische regiem In het geding thans niet meer wordt gesproke over een Europese politieke unie, maar over een „vorm van samen werking", zoals btju. in de West- europese Unie bestaat, met driemaan delijks overleg van de ministers van buitenlandse zaken van de zes EEG landen en Engeland. Synthese Op de vraag of de fundamentele politieke geschillen tussen de zes EEG-landen geen belemmering behoe ven te zijn voor politieke samenwer king, antwoordde mr. Luns, dat elke n van samenwerking en elk ver drag op niets moet uitlopen, als men er niet in slaagt, een synthese van de meningsverschillen te vinden. Naar zijn mening kan men op dit ogen blik nog niet voorspellen of een nieuwe poging tot Europese politieke samenwer king ditmaal geen succes zal hebben. WEU In het communiqué, dat na de bespre kingen werd uitgegeven, wordt o.a. ge zegd. dat beide regeringen grote waarde hechten aan regelmatige besprekingen de economische toestand in Europa in de WEU (dus met de Britten). Zij zijn zich bewust van de bijzondere betekenis van de Kennedy-ronde en zullen het welslagen ervan doen bevorderen. Wat de ontwikkeling van de Europese ge meenschappen aangaat is vooral fusie van de Europese instellingen en versmel_ ting van EEG, KSG en Euratom bespro ken. Beide regeringen achten een ver sterking van het Europese parlement gewenst. Noemer Tijdens een diner, dat de Nederlandse ministers kanselier Erhard gisteravond in hotel Koenighof hebben aangeboden, verklaarde de Westduitse kanselier, dat zo nu en dan een compromis zelfs tegen wil en dank nodig is om Europa te kunnen bouwen. Hij meende (in tegen stelling tot heel wat persberichten beide landen, die de indruk willen wek ken, dat Bonn en Den Haag verder elkaar verwijderd inplaats van elkaar genaderd zijn) te moeten zeggen dat het tegendeel waar is. Hij vertrouwt er op, dat beide re geringen een gemeenschappelijke noe- zullen weten te vinden. Het jong ste overleg betekent volgens Erhard wellicht een kleine stap verder op de weg naar het beoogde Europa en heeft bijgedragen tot een goede ver standhouding tussen Nederland ei bondsrepubliek. Met ingang van vandaag ls de prijs van het kopje koffie in de treinen en op de perrons binnen het kader van de door de minister toegestane prijs verhogingen verhoogd van 40 tot 45 cent inclusief. Economische redenen zijn hiervan de oorzaak, aldus de Ned. Spoorwegen. Een lange rij Westberlijners stond gisteren al in de Wilsnackerstrasse voor een der pasjeskantoren, die zoals bekend, gistermorgen weer zijn I geopend. Gistermiddag is de eerste Indië- vlucht, nu veertig jaar geleden, op Schiphol herdacht. Links de gezagvoerder-van-toen dr. A. N. J. Thomassen a THhuessink van der Hoop in het luchtvaartmu seum in gesprek met zijn cecca- no van veertig jaar geleden, P. A. van den Broeke, die de ver sierselen draagt behorende bij de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje Nassau, die hem kort tevoren was ver leend. (Voor verslag zie pag. 13). 'T'ENGEVOLGE van de vermindering van werkzaamheden zal de afde ling reclame van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS) met ingang van 15 oktober worden opge heven. Voorts heeft de EMS besloten met ingang van 15 oktober geen ben zinestations meer te exploiteren. Het hoofd van de reclameafdeling, de heer J. G. Gerritsen, heeft per 1 januari 1965 zijn ontslag gevraagd. Na de opheffing van de afdeling zal hij worden belast met de afwikkeling van lopende zaken en met incidentele Zeer binnenkort zijn maatregelen verwachten, die de handel in hon- rn en katten en uitheemse dieren in banden zullen leggen. Een alge- ene maatregel van bestuur is ont worpen voor de bestrijding van de misstanden op het gebied van de han del in honden en katten. Een ander besluit zal de grond vor en voor een vergunningenbeleid voor de handel in uitheemse dieren en het houden van deze dieren in dierentuinen, circussen en dressuurinrichtingen. Dit blijkt uit „Dierenbescherming", een uitgave van de Nederlandsche ver- eeniging tot bescherming van dierert. De staatssecretaris van onderwijs, kun- sten en wetenschappen deelt dit mee ln een artikel geschreven ter gelegenheid van het eeuwfeest van de vereniging. Het vergunningenbeleid inzake de han del in honden en katten zal door bur gemeester en wethouders worden ge voerd, Jn het andere geval door of van wege de minister. De hoofdinspecteur van de Nederland sche vercenlging tot bescherming dieren, de heer K. Visser, zei te wachten, dat dan ook een eind zal ko men aan toestanden zoals het verhan delen van zieke dieren. Drs. Van de Laar kan volgens hem wellicht bU de viering van het eeuwfeest op 9 oktober meedelen, dat de algemene maatregel van bestuur en het besluit zijn afge kondigd. De heer Visser releveerde nog, dat ln België vorige maand het verbod kracht is geworden om vogelmarkten te houden. Volgens de heer Visser eens binnenkort te verwachten, dat voor het gebied van de E.E.G., de mogelijkheid wordt geopend om vee, dat thans nog alleen per trein naar het buitenland wordt vervoerd, per auto te opdrachten. De overige vier perso neelsleden van de reclameafd,eling i. ontslag aangezegd. Desgevraagd werd van de zijde vai de EMS meegedeeld dat het opheffen van de reclame-afdeling betekent, dat de bedrijven in de horecasector van de EMS de reclame zelf gaan verzorgen. Het belang in de dochteronderneming, de oliemaatschappij Scheveningen OMS die zioh met de exploitatie van benzineverkooppunten bezig houdt, is overgedaan aan derden. Een aantal ben zinestations. eigendom van de EMS, heeft de EMS aan OMS verkochtdie bij het winkelcentrum in Rijswek en aan de Ley weg in Den Haag. Over de ex ploitatie van deze benzinestations is een akkoord bereikt met Gulf-Oil Neder land N.V. De contracten met de OMS zullen worden onderhouden met betrekking tot ontwikkeling van onroerend goed, waar in benzinestations kunnen worden ge vestigd. C De vierjarige Paul Herman is gisteren op het terrein van een steenfabriek aan het Spaarne te Haarlem onder een val lend muurtje geraakt en zo ernstig ge wond, dat hy later is overleden. VOL-t*. U TOM A TISC HE flMDAT in ons land de woningnood nog steeds voortduurt, blijft de woningbouw een uiterst belangrijke aangelegenheid. Iedere spreker, die meent een oplossing te kunnen aan geven om uit de woningmisère te komen, kan rekenen op veler belang stelling. De afgelopen dagen gold dit voor de redevoeringen ,die de heren D. Beuker en drs. W. J. Valkenburg hielden op de jaarvergadering van de Nederlandse bond van bouwonder nemers te Rotterdam en voor de rede van prof. ir. H. G. van Beusekom, gehouden te Hilversum voor de stich ting woningzaken. Al deze sprekers hebben gepoogd duidelijk te maken, dat bij het bouw beleid op dit moment de gesubsi dieerde woningwetbouw een te zware nadruk krijgt en de vrije sectorbouw onevenredig kort gehouden wordt. De woningbouw komt zo onvoldoen de van de grond en de bestaande capaciteit wordt bovendien verkeerd benut. Hoewel gewaakt moet worden tegen het vallen in een ander uiterste, me nen wij dat in de hier genite kritiek een grote kern van waarheid schuilt. De mening lijkt gewettigd, dat de vraag naar woningwetwoningen wordt overschat en de betekenis van een beter voldoen aan de vraag naar vrije sectorwoningen wordt onder schat. Teveel gesubsidieerde woningen worden steeds weer betrokken door woningzoekenden, die geen snbsldie nodig hebben. Te weinig huizen wor den in de vrije sector aangeboden, zodat van hieruit een steeds grotere opwaartse druk op alle woningprij zen wordt uitgeoefend. Gelukkig heeft de regering het Ini tiatief genomen tot een onderzoek naar de woningbehoefte in Neder land. Wanneer het Centraal bureau voor de statistiek over een half Jaar met dit onderzoek gereed komt, zal de regering over kunnen gaan tot een bouwbeleid, dat duidelijker afgestemd is op de werkelllke behoeften. TTET socialistische dagblad Het Vrije Volk vindt, dat het op het ogen blik best gaat met de verdeling van de woningen over de verschillende sectoren. Een aantal van 45.000 wo ningwetwoningen vindt het in geen geval fe hoog en misschien nog wel te laag, wanneer de vrije sectorbouw tot een dergelijk aantal zou uitlopen. Dit blad vreest, dat de bouw van meer ongesubsidieerde woningen de min vermogenden zal dwingen deze duur dere huizen te huren, omdat er dan onvoldoende goedkope woningen ge reed komen. De beter gesitueerden zullen immers de goedkopere wonin gen ,die zij in het verleden ten on rechte betrokken, toch niet verlaten, ook al zouden in de toekomst meer duurdere woningen worden aange boden, aldus Het Vrije Volk. Dit betekent dat maar rustig voort gegaan moet worden met het bouwen van gesubsidieerde woningen en het laten betrekken van een groot aantal van deze woningen door beter ge situeerden. Ook het sterk oplopen van de huizenprijzen ten gevolge van de maar geringe bevrediging van de vraag naar particuliere huizen zou bllijkhaar genegeerd moeten worden. De overheid moet blijkbaar maar on gelimiteerd geld in de woningbouw blijven steken, zonder zich af te vra gen of dit allemaal wel zinvol is. Wij dachten dat er nog wel een weg te vinden was om en de minvermo genden zoveel mogelijk aan een ge subsidieerde woning te helpen en de beter gesitueerden alleen woningen te laten betrekken waarvan prijs en huur meer afgestemd zijn op hun inkomen. Thans komt daar niets van terecht en wanneer de woningbouw in de politieke sfeer blijft, waarin zij zich nu bevindt, zal dit in de toekomst ook niet veranderen. Het Vrije Volk heeft hier blijkbaar vrede mee. Wij achten dit echter in strijd met de sociale gerechtigheid. Wij zijn tegen onjuiste woningtoewij zingen, tegen ongezonde prijsopdrij vingen en tegen een onnodig lang rekken van de periode van woning- T\E 33-jarige Rotterdammer G. A. B., de derde verdachte van de roof- overval op het bijkantoor te Epe van de N.H.M. is gepakt. De politie in West-Berlyn heeft hem woensdagavond gearresteerd. De gewapende overval op het bankkantoor in de Beekstraat te Epe werd ;pleegd in de nach't van 14 op 15 november 1963. De daders ontkwamen met een buit van bijna 30.000 gulden. Op 5 december werden twee Duitsers, de 33-jarige Konrad Welsch, en de 22-jarige Hermann Wiertz, gearresteerd. Naar de Rotterdamse verdachte werd geruime tijd tevergeefs gezocht, later bleek dat hij in Oost-Berlijn was gepakt, omdat hij daar nog voor een misdrijf van minder ernstige aard werd gezocht. De hem daarvoor opgelegde straf had B. nu ondergaan, daarna zette de Oostduitse politie hem als ongewenste vreemdeling over de grens. Hun Westduitse collega's sloegen dadelijk toe. De officier van justitie in Zutfen heeft de uitlevering van Broekhoven verzocht. *Het Woord*

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1