Balans van heroriëntatieproces in de Gereformeerde Kerken en grens van de Kerk Spanje leest catechismus in modern Spaans DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD 3 VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 OPMERKELIJKE BROCHURE VAN Ds. VAN TEYLINGEN UIT GEREFORMEERDE LEVEN in ons land is in ver warring: en onrust, het schijnt uit de koers geslagen te rijn en in de stormvlagen springt de kompasnaald wild heen en weer. Het is een storm, die niet alleen de ge reformeerden besprongen heeft. Hij raast door de gehele wereld. Het is slechts een schijnbeweging en camouflage, wanneer sommigen beweren, dat zij saevis tranquilli in undis, rustig temidden der woedende baren, gestadig de koers houden van het onfeilbare Woord van God. Ook hun schip is reeds besprongen, al trachten zij krampachtig het orkaancentrum te vermijden. Want de wereld kent geen schuilplaatsen meer, waar men veilig voor anker kan gaan. tenzij men de vaart heeft opgegeven. En dat is het laatste juist wat de verkondiging in kerken van de gere formeerde reformatie zou kunnen aanprijzen. Laten we dus al zulke camouflage als zodanig ontmaskeren en de werke lijkheid onder 't oog zien. anders dan het midden-orthodoxe niet als er nog maar 2 gelu,d- gereformeerde inbreng Heroriëntatie in de oecumene. De laatste synode in de basis van de Wereldraad en de herkenning als kerk van Chris in de wijze, waarop deze functio- tus en dus oecumenisch contact zwakke verscheurdheid der kerk in leer en kerkorde als van een ver schrikkelijke werkelijkheid uit Maken zulke tekortkomingen gaat. naaiuii u«c luiituu- zus en aus oecumeniscn coniaci n/rMcrn 11 -.«««n doorslaggevende ver- onmogelijk? Terecht heeft de LtVtNbb I IJ L bmderuig yoor_aansluitü)g g.]e- su„od» ÏMordMld. dol dit niet u&komïngan O"»"1 behoeft te «ij», wil vau ae Wereldraad, die geen ge- men kerkelijke oecumemteit se- reformeerd gezelschap is, zeker rieus nemen, die immers van de Dit schrijft de gereformeerde predikant ds. E. G. van Teylin- gen in zijn inleiding op een op merkelijke brochure, die van zijn hand dezer dagen het licht zag onder de titel: Tussentijdse balans van het heroriëntatiepro ces in de Gereformeerde Ker ken. Zijn bedoeling is een doorsnee te geven, die een poting wil zijn tot inzicht in de stand van zaken. In zijn geschrift geeft de Am sterdamse predikant eerst een te kening van de huidige situatie, waarin de Gereformeerde Kerken zich bevinden. Vervolgens trekt hij lijnen naar de toekomst. Na de tweede wereldoorlog was het uit met de gezapigheid in het kerkelijke leven, zo constateert ds. Van Teylingen. Hij bedoelt dat niet denigrerend. Gereformeerden zijn krachtens hun aard op vas te kaders van leven en denken ge steld (en zij niet alleen!). En al le leven binnen vaste kaders krijgt als vanzelf op de duur iets gezapigs: het kan iets gezelligs krijgen zo onder ons. maar onge- t treedt er vervetting en ver- SP. kalking ii DIAGNOSE Ds. E. G. VAN TEYLINGEN sche heroriëntatie noemt ds. Van Teylingen o.m., dat Berkouwer en s ook zijn collega's H. Rid- Een snelle catastrofale ontwik keling heeft aan een min of meer geborgen leven binnen vaste pa tronen een eind gemaakt. Ds. Van Teylingen verwijst naar de radi- kaal veranderde positie van Ne derland in de wereld, naar de «-„«t, brokken in het kerkelijk leven (de scheuring!). Er heeft een ver- "huiving. schuiving plaats gehad in het sa- derbos. Polman en Van der Wou- de bezwaren hebben gekregen te gen enkele krasse formuleringen in de Dordtse Leerregels, waar die handelen over de verkiezing en de verwerping. Ook in de cri- tiek op de theologie van Karl Barth is een opmerkelijke v.er- menstel der normen, er traden veranderingen op in de theologie en ook sociaal en politiek was niets op de oude plaats gebleven. UC1 En tot hun verbijstering merk- pers Heroriëntatie blijkt ook Irt de beschouwingen over schepping en paradijs van de hoogleraars Nic. Ridderbos en Lever en niet min de publikaties van Schip- Popma over respectieve- En tot hun verbij: ten de gereformeerden, dat de ge. jiik de elhiei[ d füoeoft'e broken kaders niet meer gelijmd konden worden. ,.Wij leven nog steeds min of meer als „ontstel de" en uit het lood geslagen men sen en wij hebben dat voor een groot deel aan onszelf te wijten. omdat wij die kaders hebben be- uc 6C1CiU1- leefd als door God geste de gren- meerden blijft gekenmerkt door BtaBHÏ uiterste moeizaamheid Heroriëntatie in de actuele ker kelijke situatie. De beweging, ge ïnspireerd door Groens notie van Gereformeerde Gezindte is op te leurstelling uitgelopen. De verhou ding tot de christelijke gerefor- .1 en patronen, terwijl toch. zij het ook in een pogen tot eerlijke geloofsgehoorzaamheid, zelf mee hadden gevormd". hoop zelfs maar op open samen- spreking met de vrijgemaakte ge reformeerden is tot een uiterst minimum gekrompen. Er is daar- DISTANTIt entegen diepgaand contact ont staan met de Nederlandse Her vormde Kerk. Op het verwijt, dat de gereformeerden daarbij voor al op de „midden-orthodoxie" Van Teylingen aantrekken, antwoordt ds. Van Na het breken van de oude ka ders is er een proces van heroriën tatie op gang gekomen, dat •volgens door ds. Van TeylL..„_.. beschreven wordt. Hij noemt al- Teybngen: Ier eerst het werk van Berkhou<: wer, dat hij als volgt weergeeft: Aan de ene kant een zich dis tantiëren van de scholastiek, ook de orthodoxe, voor welke de Schrift maar al te veel als ken nisbron van goddelijke fungeerde, die dan Dat is een onbillijke wijze van zeggen en daarom ook een onwa re. Wat aantrekt in de midden-or thodoxie zijn allerlei Bijbelse waarheidselementen en reformato rische accenten, bovendien een zaken dikwijls goed afgestemd zijn op de behulp moderne problematiek- De voor- sche theologie en bovenal een opnieuw beluisteren met in tensieve aandacht van het leven de en sprekende Woord van God. Als gevolg van deze dogmati- Wij moeten ons er niet over de Hervormde Kerk op die hei verwonderen, zo schrijft ds. Van derheid. althans voorlopig niet Teylingen, dat de Gereformeer- gesteld is. de Kerken altijd meer moeite hebben gehad met de ruimte. Onder deze omstandigheden dan met de grenzen der kerk. zal een vereniging betekenen, Want ze zijn losgekomen uit dat de Gereformeerde Kerken een organisatie, die vin «een h„„ 8e2|cht verliezen. omdat i.wïï- „r.v. «o- ten wilde tot de meest krn.se centrale van het belijden ketterij toe. een orianlsstie. die behoort, moeten prijsgeven en als zodanig met de kerk van zo een modaliteitenbestaan Christus alleen de naam ge- gaan leiden binnen het grote meen had. geheel van de Hervormde Kerk Dus hebben wij dikwijls de Z'iï'Jr,lHü"" PrinciPieeI de grenzen te eng getrokken en de 2elJüe blijft. ruimte der kerk doen inkrim pen. Telkens bleek het gevaar, dat men in de kerk meer on der elkaar, dan mét elkaar was en om onder elkaar te zijn moet de ruimte beperkt en de grens nauw getrokken zijn. De laatste keer, dat dit gevaar zich jam merlijk demonstreerde, was in het conflict van de veertiger ja- ge- filosofische begrippen sys- naamste oorzaak eve tematisch moesten verwerkt luisteren naar de midden-orthodo- to orden. Aan de andere kont een te teruggaan naar de reformatori- -- vormde Kerk als zodanig geen dere stem doet horen. In het ge heel van die kerk spelen op 't ogenblik noch de stem van de oude vrijzinnigheid, noch die van de Gereformeerde Bond mee. Die spreken beide voor zichzelf, om eigen positie veilig te stellen, maar wij horen .officieel" niet antwoord worden, dat de Gere formeerde Kerken op weg zijn de ware ruimte der kerk te hervinden. Ai zouden we het willen, we zijn eenvoudig niet meer „onder ons". De jaren, dat de gere formeerde gemeenschap een min of meer eenvormig stempel droeg, die jaren van typische saamhorigheid zijn voor een groot deel echt verleden tijd gewórden. De gemakkelijke oplossing voor de buitenbeentjes: zij be horen iniet bij ons, laat ze er gens anders heengaan. Is in strijd met het wezen der kerk en trekt een grens binnen de Bijbelse grens. Maar ds. Van Teylingen houdt er ook aan vast, dat de kerk haar grens heeft. In dit verband wisselt hij een hartig woordje met de..ach ttien", die menen, dat het onduldbaar is. dat her vormden en gereformeerden nog steeds gescheiden optrek ken. Het kardinale verschilpunt tussen beide kerken is, dat de Hervormde Kerk geen gezicht heeft. De Gereformeerde Ker ken vertonen in hun kerk-zijn duidelijke trekken, ondanks het proces van heroriëntatie. De Bijbelse grens der kerk zien zij wel niet met haar be lijdenis samenvallen, maar zij zien wel de leer der belijdenis overal, zij het niet óveral in de zelfde mate. op het hart ervan, de Bijbelse Christus-belijdenis betrokken, zodat zij, behoudens de met die mate van betrok kenheid samenhangende toleran tie. alles wat dat hart beledigt en verwondt buiten en over de grens der kerk zien staan. Kenmerkend voor de Her vormde Kerk is echter, dat zij geen duidelijk gezicht vertoont. Zij wil kerk zijn en dus de grens der kerk erkennen en we ren wat haar belijden weer spreekt. Maar de enige keer, dat de grens zichtbaar scheen te wor den (zaak-Smits) verzandde in een kerkrechtelijke impasse. Misschien moet men volgens ds. Van Teylingen zelfs zeggen, dat Heroriëntatie in de praktijk van het gereformeerde leven. Men is op zoek naar een nieuwe levens stijl, maar heeft die nog niet ge vonden. Er is een doorbraak van en naar de „wereld". Ds. Van Teylingen schrijft: Ze zien film en toneel, ze grasduinen in alles wat zich als literatuur aandient, ze doen een dansje mee en spelen een partij- Gebroken kaders niet lijmen leven. Het kerkbezoek is vermin derd en onregelmatiger geworden. Hij meent, dat dit allereerst een gevolg is van de massaliteit in vele plaatsen, waardoor de pasto rale zorg tekort schiet e~ •Ig daarvan isolement i als ge- telijke verarming toenemen. Maai men is ook onbevredigd over de prediking, die wel niet meer to th( tje budge, ze lopen de oude zon- point lijkt te zijn temidden dagse zeden omver, zeker als daar geen duidelijk gebod van God achter staat, ze zijn onze ker over de plaats van de se- xualiteit in hun leven en trou wen jong, al hebben ze soms nog geen voldoende maatschap- lijmen. Zij "menen, dat alleen pelijke zekerheid en nauwelijks leven binnen die kaders een plekje om te wonen. Men krijgt soms de indruk, dat noch de opvoeding, noch de scholen, riode' het geraas om" ons heen. In dit alles weerspiegelt zich de crisis van het geloof-zelf bij velen. En nu verder.... zegt ds. E. G. van Teylingen in het laatste hoofd stuk van zijn brochure. Velen zouden de gebroken kaders willen Zondag is het honderd jaar geleden, dat de Duitse theoloog Theodor Fliedner, de grondlegger van het protestants diaconessenuezen overleed. Fliedner werd 21 januari 1800 in Eppslein geboren en overleed 4 okto ber 1864 in Kaiseruertli. Als predikant in Kaiscruerth stichtte hij in 1836 een diaconëssenhuis in die plaats, waarin diaconessen gevormd teerden voor de verzorging van zieken en verwaarloosde kinderen. Het „Mutterhaus" te Kaiseruertli is een voorbeeld geworden voor talrijke diaconesseninriclitingen over de hele wereld. noch de catechisatie weest zijn meer dc mum aan kritische heid bij te brengen. Het gaat al lemaal gulzig toe. Gods wil. De gesfalte, dié het gerefor meerde leven in een bepaalde pe- de geschiedenis heeft CRISü staat ge- aangenomen, wordt zo gefixeerd een mini- en voor altijd geldig verklaard. De bezonnen- schrijver wijst deze opvatting af en pleit voor christelijke progres sie. „Wij moeten niet allereerst lijmen, maar voortbouwen." „RICHTINGEN" (Van kerkredactie) JUAN AVENTROT, die in 1628 zijn vertaling van de Heidelbergse catechismus in de Spaanse taal voltooide en die uiteindelijk de opzet van zijn arbeid ihislukt zag, toen de inquisitie zijn ge schriften naar de brand stapel verwees, heeft waar schijnlijk geen vermoeden gehad, hoeveel zijn werk meer dan drie eeuwen later betekenen zou voor zijn Spaanse protestantse ge loofsgenoten. Reeds meer dan 100.000 exemplaren van de catechismus i?i modern Spaans zijn in de loop dei- jaren in Spanje verspreid. Zo'n vijftien jaar geleden werden eigenlijk alleen nog maar bijbels en nieuwe tes:a- mentjes naar Spanje gezonden voor protestanten en andere be langstellenden. In de „Zendings- bode", het maandblad van de Spaanse evangelische zending, schrijft dr. ir. R. H. Borkent dat de grote initiatiefnemer tot Nederlandse steun aan Spaanse protestanten, prof. Wisse, hem er indertijd wees, dat er tot toen geen formatorische geschriften Spanje waren verspreid. En juist in die dagen kreeg de heer Borkent. die wel een gewillig oor had voor de op merking van prof. Wisse, maai die zich voor het probleem ge steld zag om aan een verant woorde vertaling van de cate chismus te komen, van een on bekende uit Spanje een bijna honderd jaar oud boekje toege stuurd, getiteld: „El Catecismo Honderd jaar oud boekje vormt de basis maar wanneer het gehele Spaanse wereldrijk ten gronde zou gaan. Van deze brief '.ver den zevenduizend exemplaren gedrukt, die een vriend van hem persoonlijk aap de koning overhandigde. Dat pakte ver keerd uit, want de brieven wer den op last van de inquisitie verbrand,, en de overbrenger werd tot zes ja^r dwangarbeid op de vloot veroordeeld. Martelaar Vertaald Het was in oud-Spaans ge drukt, maar de heer Nceser, in die tijd medewerker van de Spaansche evangelische zen ding, tevens oprichter ervan kon het makkelijk overzetten. Later is de vertaling herzien door ds. Van Dijk, toentertijd predikant op Ameland, terwijl ook uit Spanje aanwijzingen kwamen ter verduidelijking. In een aanhangsel van het oude boekje is de geschiedenis van het ontstaan van „El Cate cismo" opgenomen. Juan Aventrot was Vlaams koopman, die een groot deel van zijn leven in Spanje doorbracht, waar, zoals hij schrijft, door de bloedige tyran- nie en de inquisitie het verkon digen van het Evangelie mogelijk was. Omstreeks 1610 schreef hij een brief aan de koning van Spanje. In deze „Brief van Juan Aventrot aan Filips III, dc machtige koning van Spanje" tracht hij deze te overtuigen, dat het de schuld van de paus zou zijn. wanneer niet alleen de 17 Nederlandsche Provir voor Spanje verloren gingen. In 1628 schreef Aventrot ech ter opnieuw een stuk, waarin zijn vertaling van de Heidel bergse catechismus was opge nomen. De Vlaamse koopman moest dit echter met de dood bekopen. Een Amsterdamse brochure vermeldt het einde van deze martelaar om het ge loof. Het luidt: „Afschrift van het proces en vonnis van Juan Aventrot. die naar Madrid ge gaan was om met den koning te spreken over gewetensvrij heid. en die door de inquisitie na 7 maanden gefolterd te zijn. op 22 Mei 1632 te Toledo ver brand is". De hele voorraad ca techismusboekjes schijnt op be vel van de inquisitie verbrand te zijn. maar enkele exempla ren zijn blijkbaar gespaard ge bleven. Een herdruk van p°n exemplaar uit 1880 kwa- m het bezit van de heer Borkt** Toen men begon met de ver spreiding van de reformatori sche geschriftjes dacht men, dat 100.000 boekjes wel genoeg zouden zijn. Bij een laatste be zoek echter van de heer Bor kent aan Spanje bleek, dat er nog een grote vraag naar was. Men heeft nu besloten nog 10.000 stuks te drukken. Uiter aard kosten net drukken en het verspreiden geld. Men noopt nu zo ver te kernen, dat iedere Ne derlandse protestant een cate- chismus geeft aan een Spaanse protestant. brek aan vertrouwen. Men ver trouwt de grote zaken, die in ge ding zijn, niet toe aan de ander, ja vertrouwt hem niet, kort en goed. Het gevolg is, dat er „rich tingen" zijn ontstaan. Op de ma nier van de Gereformeerde Hond in de Nederlandse Hervormde Kerk organiseert men zich binnen de kerk door vergaderingen, con ferenties, persartikelen enzovoort. Maar dat is niet de juiste manier- Als men het serieus bedoelt, wan neer men spreekt van „in strijd met de belijdenis", als het wan trouwen werkqlijk zo diepingrij pend is. dan zal men zijn klacht moeten brengen, waar die behoort. In werkelijkheid betekent „in strijd met de belijdenis" echter getuige de strijdmethode meer: „in strijd met ons verstaan van de belijde- het de hoogste tijd er voor de toekomst alle overtuiging, kracht en liefde achter te zetten, die christenen op kunnen bren gen. Want moge in hun ontstaan de noodsituatie sterk hebben aangedreven, het motief voor hun blijvend bestaan is de mon digheid der gelovigen. De zich reorganiserende Nederlandse Hervormde Kerk wekt herhaal delijk de indruk, dat zij die mon digheid niet ernstig neemt. Van Teylingen schrijft aan het slot van zijn boekje, dat hij ge schreven heeft gedreven door ver langen naar een herwinnen door onze kerken van Calvinistische grandeur en reformatorische allu re. Met minder mogen wij niet tevreden zijn. Van Teylingen enige rustige wijzingen. Inzake de aansluiting bij de Wereldraad wil hij niets for ceren, maar anderzijds mag men zich ook niet door vrees laten lei den. Want men legt de vraag naar de oecumenische roeping dei- kerk in oms midden niet meer het zwijgen op, zeker niet met verwijzing naar de mogelijkheid van activiteiten in nauwer kring, hoe noodzakelijk die ook zijn Daarom meen ik, dat onze ker ken thans de risico's moeten aanvaarden en haar gaven en erfgoed met overtuiging en kracht inbrengen in het actuele oecumenische gebeuren. Maar dan toch wel zó, dat nooit een mogelijke meerderheid een min derheid in onze kerken veron achtzaamt. Want de zaak van de Wereldraad is niet een zaak, waar het kerk-zijn der kerk van Christus mee staat of valt. In een paragraaf getiteld Syn these? schrijft ds. Van Teylingen over de drift, waarmee velen zich werpen op de vragen van wereld en mens, samenleven en cultuur noodzakelijk tegen onbijbelse syn these te waarschuwen en noemt als voorbeelden van ontsporing de kwesties van de zondagsviering, de kunst en de wetenschap. Over de prediking schrijft hij, dat een verkeerd beleefde beschei denheid bezig is afbreuk te doen aan de verkóndiging als instru ment van en in de kracht van de Heilige Geest. Maar al te gemak kelijk legt* de gemeente zich bij deze tendens neer, zonder te kun nen zeggen, dat ze er door ge sticht wordt. Haar kerkgang ge tuigt daar althans niet van. Over de christelijke organisa ties: Om met de deur in huis te vallen: als deze organisaties niet bestonden, dan was. het nu de hoogste tijd ze in het leven te roepen. En nu ze er zijn, is Nieuwe boeken voor u besproken Man cn vrouw schiep hij hen, door dr. J. Rinzema. Uitgave N.V. De Graafschap, Aaltcn. Aan de veelheid der boeken is geen einde, schreef Salomo en .dit wordt tegenwoordig vooral be waarheid ten aanzien van het on derwerp man en vrouw. Dr. J. Rinzema doet een serieuze poging om het vraagstuk in het licht der openbaring te zien en behandelt achtereenvolgens alle factoren die hierbij van belang zijn, waarbij hij zich niet slechts richt tot zijn geestverwanten doch tot alle ker kelijke richtingen. Het is merk waardig te zien hoezeer oprecht christelijke schrijvers van el kaar afwijken in de praktijk des levens, waarbij deze schrijver niet tot de behoudende soort be hoort. Simson cn Delila. door Eric Linklater. Uitgave A. W. Sijt- hoff. Leiden. De Schotse romanschrijver Eric Linklater tientallen boeken heeft het aangedurfd een uitzon derlijke levensbeschrijving te fan taseren van een boeiende figuur uit het Oude Testament, Simson. Aan de hand van enkele bijbelse gegevens heeft hij een verhaal ge concipieerd, dat wel sterk tot de verbeelding spreekt, maar dat Simson onrecht doet. Hij ziet het levensverhaal van Simson als een schilderachtige geschiedenis en plaatst die in de gedachtenwe- rcld van tegenwoordig. Hij houdt zich daarbij maar ten dele aan de in de Bijbel over Simson ver melde feiten, maar wil ook niet het bijbelse verhaal navertellen. Onzes inziens is het, wat Linkla ter ook voor ogen heeft gestaan, niet verantwoord een bijbelse fi guur als Simson op een lijn te stellen met bijvoorbeeld Robin Hood. Het eerste kernwapen van rood China Bedoeling van een publikatie Geen pokerspelletje in Azië CHINA zal spoedig zijn eerste kernwapen tot ontploffing brengen Deze verwachting werd in de afgelopen week uit gesproken door niemand min der dan Dean Rusk, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken. Het is bekend, dat de minister zeer geheime rappor- irti ter beschikking staan, waar uit met vrij grote nauwkeurig heid kan worden opgemaakt, hoever de Chinezen zijn gevor derd met het ontwikkelen van een eigen kernwapen. Er is dan ook reden om aan te nemen, dat berichten als zouden de Chi nezen reeds een kernwapen heb ben beproefd, geen waarhe'd bevatten. Wel dient te worden opgemerkt, dat de mededeling, betreffende de Chinese kernproef bepaald niet uit de lucht komt vallen. Reeds geruime tijd gele den werd aangenomen, dat de Chinese communisten er „elk ogenblik" in zouden kunnen sla gen, een kernwapen te beproe- Van bijzondere betekenis werd dit te verwachten feit echter niet geacht, omdat het toch nog vele jaren zou duren, voordat de Chinezen over een „voor raadje" zouden beschikken en over de middelen, om de kern- lad'ngen naar hun doel te kun nen brengen. Reden Minister Rusk moet dus een bepaalde reden hebben gehad om opnieuw de aandacht te vragen voor het feit, dat com munistisch China binnen afzien bare tijd eveneens een kernmo- gendheid zal zijn. dc vijfde na de Ver. Staten, de Sowjetunie. Engeland en Frankrijk. Hij leg de zijn verklaring af. nadat in de Verenigde Staten in een tv- programma de mogelijkheid van een Chinese proef met kernwapens was behandeld. Dat was dus de aanleiding, die door minister Rusk werd aangegre pen. De bedoeling van Rusk moet zijn geweest, op demon stratieve wijze de aandacht te vestigen op twee zaken, die in de Verenigde Staten op het ogenblik een belangrijke rol spelen. Dit zijn: de situatie In Zuid- oost-Azlë. waar de Verenigde Staten zich geconfronteerd zien met een agressief communis tisch China (met ongeveer 700 miljoen inwoners) en de Ame rikaanse verkiezingscampagne, waarin de regering van presi dent Johnson onder vuur wordt genomen door de Republikeinse presidentiële kandidaat Goldwa- ter. die maar „naar het Noor den wil laten oprukken". Uitval Onlangs heeft president John son tijdens een verkiezingsrede voering een felle uitval gedaan naar senator Goldwater. Deze heeft er meer dan eens op aan gedrongen, dat de Verenigde Sta ten de oorlog in Vietnam tot het communistische Noorden uitbreiden. Johnson weigert zich door een dergelijk onverant woordelijk drijven te laten be- invloeden. Hij heeft stappen ge nomen om op elk gewenst ogen blik inderdaad de strijd tot Noord-Vietnam te kunnen uit breiden. Maar onder de huidige omstandigheden voelt hij er niets voor. omdat het een enor me sprong in het duister zou In China heeft men in de afge lopen jaren grote krachtcentra les gebouwd. Blijkbaar is het ook al in staat, een kernwapen te vervaardigen. zijn. „Ik wil uiterst voorzichtig zijn met het neergooien van bommen, waardoor Amerikaan se jongens in Azië tegenover 700 miljoen Chinezen zouden ko men te staan. Wij gaan in dit stadium niet naar het Noorden en wij zullen er geen bombardementen uit voeren. Wij zullen ons ook niet in het Zuiden onder de voet la ten lopen en de communisten de macht in handen geven." Stoer doen De verklaring van Rusk met betrekking tot het Chinese kern wapen is er als het ware om deze woorden van Johnson te on derstrepen. De New York Ti mes. die zich achter president Johnson schaart, schreef dezer dagen terecht. dat Vietnam slechts een onderdeel van de koude oorlog is wel te ver staan de koude oorlog tussen communistisch China en de Ver enigde Staten. Het voeren van deze koude oorlog is een kwes tie van taktiek, maar ook van strategie. Johnson, die verant woordelijk is voor de veiligheid van de niet-communistische we reld, wil van de strijd in Azië geen pokerspelletje maken, door aan te nemen, dat de Chinezen zich wel koest zullen houden, als de Verenigde Staten maar een stoere houding aannemen. Het blad schrijft, dat senator Goldwater maar al te bereid lijkt, zich In een dergelijk avon tuur te storten omdat hij meent, dat zowel de Russen als de Chinezen hun agressieve plan nen zullen opgeven, als Ameri ka maar flink met kernwapens dreigt. Zuid-Vietnam Amerika streeft echter naar een andere „oplossing" van de kwestie Vietnam. We hebben en kele weken geleden nog ge schreven, dat het zuidelijke deel van dit gebied slechts uit com munistische handen kan worden gehouden, als de militairen zich weer met hun eigen zaken gaan bemoeien en als de politici weer gelegenheid krijgen, Zuid-Viet- nam te besturen. Volgens de be richten van de laatste dagen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er spoedig een eind komt aan het militaire bewind in Sai gon en dat burgerlijke autori teiten opnieuw een kans zullen krijgen, het land naar een be tere toekomst te leiden. Gene raal Nguyen Khan zou hiertoe onder druk van een groep jonge officieren hebben besloten Uiteraard kan men moeilijk verwachten, dat de problemen van Zuid-Vietnam als sneeuw voor de zon zullen verdwijnen, als de burgers in Saigon de plaats van de militairen hebben inge- Integendcel het is zelfs niet uitgesloten, dat zich aan vankelijk nieuwe moeilijkheden zullen voordoen, als „aan het front" geen successen worden geboekt. Zulks dient echter te worden afgewacht. Verbod Wat het Chinese kernwapen betreft, dat spoedig tot ontplof fing kan worden gebracht: zo dra de Chinezen proeven in de dampkring gaan nemen is het de vraag, of de Sowjetunie zich nog langer zal willen houden aan het verdrag van Moskou, waarbij dergelijke proeven wer den verboden. Senator Goldwater heeft eens gezegd, dat hij be vel zou geven, de Amerikaanse bovengrondse kernproeven te doen hervatten, als hij in no vember tot president zou wor den gekozen. Een eventuele Chinese kernproef voor de ver kiezingen van 3 november zou koren op zijn molen zijn. Het zou echter wat al te sim pel zijn te veronderstellen, dat Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. dc Chinezen belet kan worden, kernwapens te vervaardigen en te beproeven, als Amerika ook weer proeven in de dampkring gaat nemen. Tegen deze Chine se activiteiten valt nu eenmaal niets te ondernemen, ook niet door de Sowjetunie, die nog minder reden heeft dan het Wes ten om met een gerust hart de ze nieuwe ontwikkelingen gade te slaan....

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14