WALCHEREN werd aan de golven ontrukt OKTOBER 1944: De nacht viel over een eiland ZONDAGSBLAD GIGANTISCH OPBOUWWERK VRIJDAG 2 OKTOBER 19M Nieuwe l ei else Courant OKTOBER 1944. Een tijdsaanduiding niet alleen, ook een begrip. Wanneer nu nog de bewoners van Walcheren „Oktober 1944" tegen elkaar zeggen, dan behoeven zij weinig daaraan toe te voegen. Vliegtuigen, granaten, bommen en water, vooral dat laatste. Herinneringen aan die zwarte oktobermaand, nu twintig jaar ge leden Reeds waren de berichten over de snel naderende legers der bondgenoten doorgedrongen tot het door de bezetters hermetisch afgesloten eiland. De bevrijding leek nabij. Maar wie hier en daar op het eiland nog durfde rondkijken, sloeg de schrik om het hart: Walcheren was één groteske bunkervesting geworden. En het beheerste de Scheldemond. In het Zuidoosten lag Antwerpen en wie zei ook weer, dat Vlissingen onneem baar was? PAMFLETTEN Toen is het allerverschrikkelijkste onheil over Zee- lands tuin gekomen. Op 2 oktober dwarrelden de pamfletten uit de vliegtuigen neer en de Engelse radio waarschuwde met klem: verlaat het eiland; gaat te voet; wanneer ge blijft, kan dat uw leven kosten! De 3e oktober brak aan. En voordat de avond viel, was het gebeurd: Westkapelle bestond bijna niet meer. Het drama in de molenViermotorige Lancasters, als arenden in de lucht, hadden hun dodende last, de zes-tons bommen, neergeworpen op de dijk. En spoedig meldden de waar nemers uit de vliegtuigen aan Londen: „Het water vindt met grote snelheid zijn weg landwaarts!" Maar dit was nog niet genoeg. Na vier dagen keerden de luchtmonsters terug. Nu was hun doel de Nolledijk en Rammekens. Spoedig was ook hier de grens tussen land en water weggevaagd. Walcheren zou de lijdens beker nog verder moeten leegdrinken. Op 11 oktober kwamen de bommenwerpers opnieuw. Weer gierden de bommen omlaag, nu tussen Veere en Vrouwenpolder. Toen was het lot van dit eiland bezegeld. De verschrik king sloeg die eerste dagen de mensen murw. Maar staaltjes van heldenmoed werden verricht om mensen te redden. Enkele weken later brak de bevrijding aan. Maar zij was duur gekocht. Ongeveer 18 oktober 1944 was de evenwichtstoestand bereikt. Toen was Walcheren een stuk van de Noordzee geworden. Eb en vloed wisselden elkaar af, zoals ze dat de eeuwen door in de oceanen deden. Huizen bezweken, bomen werden ontworteld, damhekken dreven als kleine vlotten op de hoge golven in het trieste licht van de ondergaande oktoberzonIn de verte worstelde een kano tegen de stroom op, op hoop van zegen. De nacht was donker en dreigend over Walcheren gevallen. Een nacht, waarin het scheen, of het eiland volledig was verlaten van God en de mensen. Er is gewanhoopt aan het licht van een nieuwe morgen. Maar de krachten zijn vernieuwd geworden en de morgen is gekomen. De herinneringen aan die donkere nacht leven voort, maar de verlatenheid heeft plaats gemaakt voor het besef, dat God helpt en dat de naastenliefde in onze wereld nog een werkelijkheid is. Walcheren is in de tijd van de inundatie vaak ver geleken met een schotel, die met water was gevuld: alleen de zijkanten staken erboven uit. In totaal was 14.538 ha door het zeewater geïnundeerd. De met mijnen bedekte oppervlakte bedroeg 900 ha. Toen de balans kon worden opgemaakt, bleek, dat 155 ha cultuurgrond blijvend verloren was gegaan, terwijl 85 ha met een dikke laag zand was overspoeld. Van de totale opper vlakte (18.178 ha) was slechts 2.500 ha of 20 procent droog gebleven. Het hoogste zoutgehalte der geïnun deerde gronden direct na het droogvallen was C 30, d.w.z. 30 gram keukenzout per liter water. HERSTEL De Rijksdienst voor Landbouwherstel heeft voor het hei-stel van de grond enorm veel werk verzet. Dat was in die tijd heel wat moeilijker dan na de ramp van 1953, toen er veel meer arbeidskrachten en materialen be schikbaar waren. Wat een moeite" het heeft gekost kort na het droogkomen van het eiland gips uit het buiten land los te krijgen, weten slechts degenen, die met dit werk waren belast. Er is, afgezien van de individuele gift in latere jaren, op Walcheren zo'n 70.000 ton gips nodig geweest. Nog enkele sprekende cijfers over de teruggang van de veestapel. Vergelijkingsdata zijn mei 1943 en sep tember 1945: het aantal stuks rundvee was teruggelopen van 10.569 tot 1.373, de paardenstapel van 3.633 tot 1.046, het aantal varkens van 2.524 tot 1.491 en het aantal schapen van 4.305 tot 1.347. Langzaam maar zeker is de veestapel weer opgebouwd. IN DE ANNALEN van Nederlands roemruch te waterstaatsgeschiede nis is een apart hoofd stuk gewijd aan de strijd met en de overwinning op het water, dat Wal cheren vanaf oktober 1944 tot eind januari 1946 in zijn verwoestende greep heeft gehad. Nog nimmer was een derge lijke prestatie geleverd. Toen de dijken waren gebroken, scheen het lot van het eiland beslist. Er was bijna geen spade te vinden op het eiland. Bo ten ontbraken en wie om een dragline of om stort- steen vroeg, werd mee warig aangekeken. Wer kelijk uit het niets moest een organisatie uit de grond worden gestampt, waarbij een zeer ernstige handicap was, dat het grote materieel voor dak dichtingen zich boven de Moerdijk bevond. En dat deel van Nederland kwam pas begin mei 1945 vrij. Maar al was het dan op een halve schoen, er werd begonnen om Wal cheren aan de zee te ontrukken. Men weet Ihet: vier grote ga ten hadden 'bommenwerpers in de dijken geslagen. Het gat van de Nolle was 50 meter breed, dat van Westkapelle 125 meter, •bij Veere 400 meter en bij Ram mekens was de dijk over 300 meter vernield. Maar in maart 1945 had het in- en uitstromen de water de doorbraken reeds verbreed tot 350 meter bij de Nolle, bij Westkapelle tot 600 meter, bij Veere tot 975 meter en bij Rammekens tot 750 me ter. In november 1944 kreeg ir. P. Ph. Jansen opdracht een specia le dienst in het leven te roepen, die heten zou: Dienst Droogma king Walcheren. Op 19 novem ber wordt begonnen in een win kel in Goes. Half december ging men over naar de Loskade in Middelburg en vanuit dit hoofd kwartier is de veldslag geleid. Ir. Jansen zei er later dit van: „Het moeilijkste van het hele werk was, achteraf bezien, de organisatie in een ontredderde samenleving, de samenbunde ling van alle beschikbare zwak- ^llllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillillllllllllllllllllllllllll I OFFER WAS I I NOODZAKELIJK 1 VOOR EEN SNELLERE 1 I BEVRIJDING VAN EUROPA llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllillllllllllilllllllllll^f' GEVECHT Het gevecht op leven en dood begon. De Nolle werd eerst aan gepakt. De tegenslagen waren groot. Op 3 september 1945 scheen de overwinning zeker. Maar op 25 september brak de Om de haren bruikbaar te mai allieerden moest den geofferd. dijk weer door. Er werd dag en nacht geploeterd. Duitse torpe- donetten brachten de uitkomst. Op 2 oktober kon victorie wor den geroepen. Precies tien da gen later moest de zee opnieuw in de mens haar meerdere er kennen: Westkapelle ging dicht, 't Was wel de maand van de overwinningen, want 23 oktober werd het gat bij Veere gesloten. JVfaar het water behaalde nog eenmaal een succes: de blokke ring van het gat bij Rammekens gelukte wel op 1 december, maar veertien dagen later was deze nooddam zó gezakt, dat een diepte van 16 meter werd gepeild. Souburg en Ritthem gingen opnieuw een bange tijd tegemoet. Maar op 24 januari 1946 ging het écht door: de blok kering hield het. En op 22 febru ari 1946 kon de toenmalige di recteur-generaal van Rijkswa terstaat, ir. W. J. H. Harmsen, verklaren, dat het herstel der dijken zover was gevorderd, dat Walcheren menselijkerwijze ge sproken weer veilig binnen zijn waterkering lag. MINDER DODEN Vrijwel onmiddellijk na het bombarderen van de dijken op Walcheren rees bij zeer velen de vraag, of deze moedwillige vernietiging van een eiland zij het dan gelukkig tijdelijk nu wel nodig was geweest. Het antwoord kwam spoedig. En al was het dan hard, voor hen, die dierbaren verloren té hard, Walcheren moest worden geof- bestorming vanuit zee van het ferd voor de bevrijding van bastion Walcheren het zwaarst Europa. Het verkortte de oor- van de hele strijd zwaarder log aanmerkelijk en al waren nog dan in Sicilië deze ge- de geallieerde verliezen bij de waagde operatie betekende, dat spreuk Luctor et Emergo noodzakelijk devi later minder soldaten zouden sneuvelen dan ongetwijfeld het geval zou zijn geweest, indien het eiland niet aan de zee zou zijn prijsgegeven. Want het ging om het onbeschadigde Antwer- I pen, dat tegen elke prijs zo snel mogelijk als aanvoerhaven voor I de geallieerden gebruikt moest worden. RECHTVAARDIGING De vroegere Britse .generaal I E. Hakewill Smith, de bevelheb- ber van de 52nd Lowland Divi- I sion, die de operaties in Zeeland i in de herfst van 1944 leidde, heeft op duidelijke wijze de i rechtvaardiging van het bom- I barderen der dijken gegeven, i Hij zei: „Dank zij de gaten, die i Britse bommenwerpers gedu rende de eerste 'helft van okto ber 1944 in de dijken van Wal- i cheren gooiden, wisten de Ame- rikaanse legers in België het he vige Duitse offensief, dat veld- I maarschalk Von Rundstedt mid den december van dat jaar in de Ardennen begon, vrij spoe dig tot stand te brengen. De ge- I allieerde operaties op Walche ren hebben door de daarop vol- i gende overstroming van het eiland kostbare tijd uitge- I spaard." „Er bestaat geen twijfel aan, dat het zeker I 3 tot 6 weken langer zou hebben geduurd de Duitsers weg te i krijgen, indien de dijken niet 1 waren gebombardeerd. Als er i geen overstromingen waren ge- I weest, dan hadden de Duitsers telkens versterkingen laten aan- rukken en dan hadden ze zeker tot 1 december stand kunnen houden in plaats van tot 6 no vember, toen Middelburg werd bevrijd. Dan zouden de eerste schepen pas gedurende de Kerstdagen in Antwerpen heb ben kunnen arriveren. En op 15 december begon Von Rundstedt met zijn Ardennen-offensief. Nu kon hem spoedig een halt wor den toegeroepen en dat acht ik de rechtvaardiging van het bombardement." WALCHEREN is in de twee de wereldoorlog zwaar geteis terd. Op de 17e Mei, drie da gen na het bombardement van Rotterdam, werd ook Mid delburg gebombardeerd. De gehele binnenstad werd letter lijk weggevaagd, de beroem de monumenten van middel eeuwse bouwkunst werden in puinhopen veranderd. Van de beroemde Abdij bleef prac- tisch niets over. Van het fraaie Gothische stadhuis ble ven slechts geblakerde muren overeind staan. Vlissingen, in die meidagen ontkomen aan een ramp, is in de daarop volgende jaren een frontstad geweest. Het regende er bom men en de bevrijding bracht de vernietiging van honder den huizen. Over het lot van Westkapelle behoeft weinig te worden verteld. Wèl ernstig berooid en met een minimum aan woningen na de komst van het water kwam Walche ren uit de oorlog te voorschijn. Alleen het ruimen van puin I kostte meer dan 2 millioen gulden De lichte schade aan de wo- ningen, alsmede aan de wo ningen met bedrijfsruimte, werd getaxeerd op 16,5 miljoen gulden, de zware schade op 21,5 miljoen en die aan de 1 grote gebouwen op 14,5 mil- joen, in totaal dus 52,5 mil- I joen. De kosten van herbouw der verwoeste huizen werden I geraamd op 57 miljoen. Er moesten ongeveer 1.000 nood woningen worden gebouwd om aan de allerergste woningnood een eind te kunnen maken. Getallen bleken 3.100 panden to- taal verwoest, 3.400 hui- zen zwaar beschadigd, 11.600 woningen lichter beschadigd. I Slechts 890 huizen hadden geen schade opgelopen. Van I elke honderd woningen waren er 95 verwoest of beschadigd. In Vlissingen had maar één huis geen schram opgelopen. Gebrek Direct nadat het water was verdwenen in de steden reeds vroeger werd een begin gemaakt met het gigan tische opbouwwerk. Moeizaam kwam het op gang. Er was aan alles gebrek. Er was geen hout, er waren geen spijkers. Arbeiders ontbraken. Maar langzaam kwam er te kening in. Honderden aanne mers van buiten met enkele duizenden arbeiders die grotendeels L*i barakken wer den ondergebracht kwa men naar Walcheren. Eerst werd het herstel aangepakt. En met succes, want eind 1946 waren reeds 7.000 wonin gen gerepareerd. Daarna volgde de herbouw. Honderden huizen verrezen en tientallen boerderijen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13