Onderzoek naar Oswalds motief wilje rnsti Êilt m Ook zijn vrouw vervreemdde hij van zich Duitsland wil oorlogskerkhof overnemen Russen weer op de loer tijdens NAVO-oefeiiing Ex-Russische spion in getuigenbank Aanval op Goldwater is nu geopend Franse politie laat „tante" Nicole vrij 7si e&ft hJy Dierlijke oorlogsschepen 5 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 Vond niet het geluk dat hij zocht (Van een onzer redacteuren) NU het rapport van de com missie-Warren is gepubli ceerd is er geen reden meer om te twijfelen aan het feit, dat president Kennedy werd vermoord door Lee Harvey Oswald, die dit alleen deed en zonder hulp of advies. Het rapport heeft een eind gemaakt aan de geruchtenstroom, die sedert de moordaanslag de wereld in is gezonden. En al is het onmogelijk, 100% duide lijkheid en zekerheid te krij gen, omdat alle hoofdpersonen in het drama niet meer leven, van belang is dat de commis sie tot geen andere conclusie kon komen, dan dat er geen samenzwering heeft bestaan. Zoveel te meer gaat dan ook de aandacht uit naar de jonge man, die met voorbedachten rade op laaghartige wijze de president van de Verenigde Staten doodde. Welke motieven dreven hem met zijn wapen naar de zesde verdieping van het gebouw, waarin hy werk te. Ook hierop heeft de com missie-Warren getracht, eer antwoord te vinden. Het te kent hem als een gefolterde zwerver, die op zoek was naar twee dingen: geluk (dat hem steeds ontglipt) of een plaats in de geschiedenis. ook aanwezig waren. Op 15-jarige leef tijd begon hij communistische lectuur te lezen en dacht hij. dat president Eisen hower gedood moest worden, „wegens onderdrukking van de arbeidersklasse". Toen hij 17 was ging hij bij de mari- iers. Hij sarde zijn officieren, omdat ij niet zoveel van de buitenlandse po litiek afwisten als hij. Een soldaat, die hem gekend heeft, beschreef hem als iemand die zich kon uitsloven om in moeilijkheden te geraken om dan de speciale behandeling, die hij kreeg te gebruiken als een voorbeeld, dat men hem niet mocht en om sympathie op wekken. Tweemaal moest hij voor een krijgs raad verschijnen. Zijn kameraden i den hem Oswaldskowitsj, omdat communistische lectuur las. „Het geluk Na zijn vertrek uit de Ver. Staten schreef hij aan zijn broer Robert: „De Ver. Staten zijn een land. dat ik haat. Het geluk bestaat niet uit een klein huis of uit geven en nemen, het geluk deelnemen aan de strijd. Irl geval een oorlog zal ik elke Amerikaan vermoorden, die een uniform aantrekt de Amerikaanse regering te verde digen". Toen het wachten op een visum van de Russen hem te lang duurde, werd hij wanhopig en trachtte hij zelf moord te plegen. Hij werd echter ge vonden, voordat hij was doodgebloed. De Russen lieten hem het land bin nenkomen en zonden hem naar Minsk, hij in een electronische fabriek werd te werk gesteld. Zij betaalden hem 140 dollar per maand, ver boven het gemiddelde loon. Hij ging naar de opera, las, deed in jagen en dansen, naar vond de verplichte bijeenkomsten van de fa brieksarbeiders stierlijk vervelend. Ook daar bleek hij overgevoelig te In zijn vaderloze kinderjaren zwierf Lee Harvey Oswald met zijn moeder, die de commissie ego-centrisch noemt, van New Orleans naar Texas en naar New York. Terwijl zij hier en daar 'rerkte woonde Lee soms bij haar in een kindertehuis. Hij werd hoe anger hoe meer in zichzelf gekeerd, zijn verbeelding zal hij zichzelf als „commandant", die eens premier k-orden. In werkelijkheid leek hij elligenter dan de gemiddelde jongen ran zijn leeftijd. Hij was meisjesschuw en kreeg steeds meer moeilijkheden op scholen, die hij bezocht. Toen hij 12 jaar was, bracht zijn fler hem naar New York, waar hij bij lijn broer ging wonen. Daar bedreigde hij zijn schoonzuster eens met een Geplaagd Zijn schoolmakkers plaagden hem. Hij 1 een spijbelaar, een eenzame, die vastgenageld voor een tv-toestel zitten. Hij werd naar Youth House, observatie-centrum, gebracht psychiatrische behandeling. Spoe- ig wilde hij er van daan. Hij huilde: .Moeder ik wil hier weg. Er zitten kinderen, die mensen hebben •d en die roken". Maar tegen ■eclasserings-ambtenaar vertelde hij, dat ij zijn moeder helemaal niet miste, l'at hem het .meest hinderde was, dat zich in het tehuis ir. aanwezigheid andere jongens -noest uitkleden. werd echter niet als gevaarlijk be schouwd. Wel behandelde men hem als leer gestoorde jongen, die leed onder een werkelijk bestaande emotionele af sluiting, gebrek aan liefde en gezinsle ven en een moeder, die te zeer met tlchzelf bezig was en hem van zich af- Btootte. Al vroeg bleek, dat hij zich overgaf ban fantasieën. Hij zag zich als eer machtig perso'on. die soms mensen dood de. Ook weigerde hij te Amerikaanse vlag te groeten. Er was echter niets, waaruit men destijds kon concluderen, pat c vernietigingskiemen v hetgeen hij niet wi slotte wisten vrienden Marina ber 1962 te overreden, haar man t laten. Laatste poging In tranen smeekte hij Marina terug te komen. Dat deed ze tenslotte. Op ze kere dag dacht zij er echter over, zelf moord te plegen. In New Orleans ganiseerde Oswald een Fair play for Cuba-comité, waarvan hij de leider (en het enige lid) was. Niettemin schreef hij trots aan het hoofdbestuur van. de Ame rikaanse communistische partij en an dere linkse groepen over zijn prestaties. Hij wilde naar Cuba, waar hij blijk baar zijn lang gezochte geluk dacht te vinden. Maar hij moest eerst een R sisch visum hebben. Achteraf bezien zo constateert de commissie-Warren, kan Oswalds plan om naar Cuba te gaan of naar de Sowjetunie terug te ke ren, wel eens zijn laatste ontsnappings luik zijn geweest, zijn laatste poging zich uit de middelmatigheid van voortdurende echec op te trekken, die het grootste deel van zijn leven - hem knaagde. Het zou echter niet West-Duitsland is gaarne bereid een eventuele overname van het Duitse oor logskerkhof in IJsselsteyn (bij Venraij) in welwillende overweging te nemen, wanneer de Nederlandse regering daar- vragen. Dit verklaarde een groep Westduitse parlementsleden en hoofd ambtenaren van de ministeries van bui tenlandse zaken en van financiën uit Bonn, die dit weekeinde een oriëntatie- bezoek aan deze massabegraafplaats in de Peel hebben gebracht Het kerkhof van IJsselsteyn. waar eer dan 31.000 gesneuvelde Duitse mi- tairen uit de Tweede Wereldoorlog be graven zijn, wordt beheerd door de af deling sociale zaken van het Nederland se ministerie van defensie, dat hiervoor jaarlijks ongeveer 100.000 uitgeeft. IJs selsteyn is aan deze kant van het ijze ren gordijn het laatste grote Duitse oor logskerkhof, dat nog niet door West- Duitsland zelf wordt verzorgd en be heerd. De andere kerkhoven in Europa ressorteren reeds onder de „Volksbund Deutscher Kriegsgraberfürsorge", die van de Westduitse regering financiële medewerking ontvangt. Langs twintig van deze begraafplaatsen in Frankrijk, België en Luxemburg had het Duitse gezelschap een tocht gemaakt, voordat dit weekeinde naar IJsselsteyn Vertrek 1963 maakte hij een naar Mexico om daar i visum voor een ander Gefrustreerd keerde hij Dallas terug om spoedig weer va- vruchteloze te proberen, land te krijgt der t ■Getrouwd Al spoedig moest hij ook van het le- sn in de Sowjet-unie niets hebben. In zijn „Historisch dagboek" schreef hij: „Het geld, dat ik hier krijg, kan ik nergens uitgeven. Geen nachtclubs of kegelbanen, geen gelegenheid tot ver maak, behalve de lansavonden van de vakbond. Ik heb er genoeg van". In 1961 toen hij bij een meisje genaamd El an blauwtje had gelopen, trouwde hij met Marina, een apothekers die hij op een dansavond had ont moet. „Ondanks het feit, dat ik met Marina trouwde om Ella pijn te doen, ben ik van Marina gaan houden", zc schreef Oswald. Marina werd uit de communistische jeugdorganisatie gestoten omdat zij een Amerikaan had gehuwd en Oswald be- met pogingen voor zichzelf, vrouw kind om toestemming te krijgen r Amerika terug te keren. dagboek bracht hij zijn teleurstellingen tot uitdrukking. „Geen mens, die onder het Russische communistische stelsel en onder het Amerikaanse kapitalistische stelsel heeft geleefd", aldus Oswald, „zou keus kunnen maken. Het ene biedt derdrukking, het andere armoede. Beide hebben imperialistisch onrecht, doortrok- van twee soorten van slavernij. Rus land heeft dikke stinkende politici, net als wij ze hebben". Hij mocht eindelijk juni 1962 met vrouw en kind de Sowjetimie verlaten. Terug in Amerika ond Marina haar man zeer geïrriteerd, log meer teruggetrokken. Soms ontstak lij over volkomen onbegrijpelijke din gen in razernij. Op een keer trof zij hem huilend aan. Hij sloeg haai schillende keren omdat zij rookte of dronk of kosmetische middelen gebruik- Hij sloev haar als zü vergat de rits sluiting van haar jurk helemaal dicht te doen. Hij werd kwaad, als Russiscli sprekende vrienden in Fort Worth en Dallas Marina kleren gaven. Hij brak met zijn moeder, ^toen zij hun derstoel voor de baby gaf. zijn leven had hij opnieuw ruzie met zijn vrouw. Hij smeekte haar, bij hem in de stad te ko nen wonen in plaats van met een riendin in de voorstad Irving. Eerst ei ze, dat ze niet met hem wilde pra ten. Later zei ze neen. Oswald deed zijn best, haar te behagen hij speelde met de kinderen en waste de luiers. Toen ging hij terug naar Dallas. Voor het eerst liet hij echter zijn trouwring achter in een vaas. Oswald, de ontevre dene, die nooit een cent op zak had, liet ook 170 dollar achter in een la. Dieptepunt l'as dit een teken van verzoening, of i bewijs van wanhoop, dat de enige laatste persoon, die hem na stond in deze wereld, zich ook tegen hem had gekeerd? Wilde hij, nu het geluk defi nitief voor hem afgesloten leek, zijn an dere droom trachten te vervullen plaats veroveren in de geschiede nis? Dit laatste betwijfelt de cor sie. Maar niemand zal het ooit ki vertellen. Want het was die avond 21 november 1963 en de volgende ochtend 'ertrok Oswald voor zijn laatste werk- het boekenpakhuis de dag, De „boomtop"-bommenwerper TSR-2, die de Engelsen zo'n slordige 500 miljoen gulden heeft gekost, heeft gisteren een geslaagde vlucht gemaakt. Drie maanden waren nodig geweest om aan de dag getreden fouten te verbeteren. De TSR-2 is een taktisch gevechts- en verken ningsvliegtuig, dat de RAF gaat versterken. Men ziet het hier tijdens de vlucht. Kwestie Cyprus in Algemene Vergadering V.N.? De Cyprische regering heeft in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant officieel gevraagd om behandeling van de kwestie Cyprus door de komende Algemene Vergadering der VN. In de gisteren gepubliceerde brief wordt gezegd dat een toelichtend mc randum volgt. Bij een onderzoek van de telefoonlijn AyiaErinidiorios op Cyprus is zondag komen vast te staan dat het Deense contingent van het VN-leger deze tele foonlijn niet heeft afgetapt, zoals door de Cyprische politie van Kyrenia was weerd. zei een woordvoerder van Cyprische politie. De politie van Kyrenia heeft bij de commandant van het Deense contingent haar spijt betuigd, zei de woordvoerder. Generaal Adib Sjisjakli, voormalig president van Syrië, die zich als politiek banneling te Goias, in de Braziliaanse staat van die naam, had gevestigd, aldaar gisteren vermoord. Sjisjaikli is van 11 juli 1953 tot 25 fe bruari 1954 president van Syrië geweest. Nadat een staatsgreep een eind aan zijn bewind had gemaakt ging 'hij in Bra zilië wonen. Hij is 55 jaar geworden. fel van leer President Johnson heeft giste ren tijdens een verkiezingscam pagne in New England felle kri tiek geleverd op senator Gold- water, z(jn Republikeinse tegen stander. Deze had voorgesteld, de oorlog in Vietnam tot het com munistische Noorden uit te brei den. keinse partij onder Goldwater greep was gekomen van een groep, die Amerika's voorspoed en vooruitgang zou torpederen. In Manchester, de grootste stad in de staat New Hampshire, i vreselijk diep- Verlaten Moeilijk was het voor hem. werk te vinden en als hij het eenmaal had te houden. Zijn huwelijk leed schip breuk. Hij sloeg Marina, toen hij hoor de, dat zij een vroegere vriï Sowjetunie had geschreven zoals Marina later toegaf, waa enige reden was. Een vriendin verge leek Oswald met een hondje, dat door iedereen geschopt werd. Hij werd ge duwd en zelfs zijn eigen vrouw verne derde hem. Waar hij bij was, beschul digde zij hem tegenover anderen sexuele impotentie. Zij kleineerde zijn dan gekoesterde politieke opvattingen Sensationeel proces in V.S. Brooklyn in New York is 'gisteravond het spionageproces be gonnen tegen twee Russen, de 40- jarige Alexandre Sokolof en diens 34-jarige echtgenote, wier ware naam niet bekend is. Het proces belooft even sensationeel te wor den als dat tegen kolonel Rudolf Abel, die in 1957 voor spionage werd veroordeeld en later werd uitgewisseld tegen de U-2-piloot Powers. De rechtbank heeft laten weten dat er een zeer belangrijke getuige zal verschijnen. Vermoed wordt dat dit een voormalig lid van de Russische spionagedienst is, die naar de Vere nigde Staten is uitgeweken. De advocaten van het paar zeiden dat een der getuigen a charge de Sowjet-agent Kaarle Rudolf Tuomi is. i De officier van justitie had de iden titeit van de .hoge functionaris van het Russische spionagenet" niet wil len bekendmaken, i Tegelijk met Sokolof en diens werden verleden jaar twee andere Rus sen gearresteerd, de 42-jarige Ivan Ego- sn diens vrouw Aleksandra, jaar oud. Deze zijn intussen uitgewis seld tegen twee Amerikanen, die i Sowjetunie waren gearresteerd. Twee andere medeplichtigen var kolof. die in het dossier wordet ge noemd, zijn niet gearresteerd, omdat het leden waren van het Russische di plomatieke korps Deze twee, Aleksei Russische treiiers weer op de loer gelegen toen vorige week in de ondiepe wateren ten zuiden van de Noord zee en het Kanaal de NAVO- oefening Team Work werd ge houden. Deze oefening, waaraan ongeveer 40 schepen uit Enge land, Nederland en België deel namen, bestond uit het leggen en vegen van mijnen. De Belgische officier, kapitein Poskin, die belast is met de mijnoperaties verklaarde op een persconferentie in Londen, dat de Russische treiiers „te ver waren van het operatie-gebied om conclusies te kunnen trek ken." In Washington verklaarde de voor malige opperbevelhebber van de NAVO, generaal Lauris Norstad, dat een eventuele kernaanvdl op de VS of op hun bondgenoten „onmiddellijk en doeltreffend" zou worden beant woord. Norstad, die dit zei tijdens een vraag gesprek met een journalist van het Amerikaanse blad U.S. news and world report, deelde voorts mee dat de Ame rikaanse troepen in Europa de beschik king hebben over tactische kernwapens, die ook door de Europese bondgenoten kunnen worden gebruikt. De voormalige NAVO opperbevelheb ber antwoordde bevestigend op de vraag of de Russen beschikken over tactische hebben wapens. Toen hem gevraagd werd wat er zou gebeuren als Rusland deze atoom wapens onverhoeds zou gebruiken tegen Amerika of tegen zijn bondgenoten, ant woordde Norstad: „Ik zou zo zeggen, dat, indien een kernaanval werd gedaan op Amerikaanse of geallieerde strijd krachten, de reactie snel zou zijn en dat doeltreffend gebruik van elke soort be schikbare wapens, ook kernwapens, tac tische of strategische, noodzakelijk kunnen zijn om onze strijdkrachten verdedigen en een actie tot een succ vol eind te brengen". Overstroming in Venezuela eist ruim 30 levens Bij overstromingen in het landbouw gebied ten westen van de Venezolaanse hoofdstad Caracas dit weekeinde zijn vermoedelijk dertig mensen verdronken. Negen lij-ken zijn geborgen. Redders schatten het aantal daklozen op 500 De overstroming trof de nederzetting Ymare in de staat J-aracuy, ongeveer honderd km van Caracas. Johnson trekt Nadiiie Damansky, ook wel „tante" Nicole genoemd, die zich zondag in verband met de ontvoering van de drie kinderen nabij Poitiers op een politiebureau in Parijs had aange meld, is na een verhoor op vrije voeten gesteld. De Franse politie heeft het plan laten aren om de jonge vrouw met de kin deren te confronteren. „Wij hebben kun nen nagaan dat zij zich maandagavond, kort na de ontvoering, in een cel be vond na bij een razzia door de politie te zijn aangehouden. „Confrontatie met de kinderen zou geen zin hebben," al dus een woordvoerder van de politie die eraan toevoegde dat de jacht op de ont voerder nog steeds gaande is. Devaluatie van Tunesische dinar met 25 procent De regering van Tunesië heeft be sloten over te gaan tot devaluatie van de dinar met 25 procent. In Tunis wordt verder vernomen, dat het Internationale Monetaire Fonds Tunesië een lening heeft strekt van 14 miljoen dollar. De Tunesische minister van financiën, Ben Salah, heeft naar aanleiding van de devaluatie van de Tunesische dinar met 25 procent door de Tunesische re gering verklaard, dat deze devaluatie, die onmiddellijk ingaat, past in het ka der van een stabilisatie- en consolidatie- programma voor de economische ont wikkeling van Tunesië. Johnson, dat Nixon, Rockefeller en Goldwater allen gesuggereerd hadden, dat het verstandig en mogelijk zou zijn, in Vietnam naar het Noorden op te rukken. (Ter verduidelijking diene, dat zowel Rockefeller als Nixon naar cTe kandidatuur van de Republikeinse partij hebben gedongen. Zij werden door Gold water uitgeschakeld.) Johnson verklaarde, uiterst voorzich tig te willen zijn met het neergooien wy het Noor- zullen daar geen bombarde menten uitvoeren. En wij zullen ons ook het Zuiden onder de voet laten lopen en de communisten de macht geven". Intussen heeft senator Goldwater ver klaard te overwegen oud-vice-president Richard Nixon tot minister van buiten landse zaken te benoemen, als hij (Goldwater) tot president wordt ge- De Amerikaanse Senaat heeft nu een amendement op de grondwet goedge keurd om de continuïteit van het vice- presidentschap te waarborgen Verder geeft dit amendement een regeling voor die gevallen, waarin een president niet in staat is zijn ambt te vervullen. Het/ voorstel gaat nu naar het Huis van Af gevaardigden, dat er in zijn huidige zit ting echter geen besluit meer over kan nemen. Als het ambt van vice-president vakant wordt, kan de president een op volger aanwijzen, die aanvaardbaar moet zijn voor beide Huizen van het Congres. De taak van de president kan volgens de nieuwe regeling worden overgedragen aan de vice-president, als de president verklaart, zijn ambt niet te kunnen vervullen. Overval in Parijs: buit 375.000 gld. Bij een gewapende overval op een depot van het Parijse vervoersbe drijf is 530.000 frank (ongeveer 375.000 gulden) gestolen. Toen een bestelauto met de lonen Dor het personeel de binnenplaats van het depot opreed, sprong jen man met een machinepistool tevoorschijn. Hij maakte zich van het geld meester en verdween in een auto, aan het stuur ledeplichtige zat. De da ders zijn nog niet achterhaald. DC-7c in brand bij landing: een passagier gewond Een DC-7c toestel van de Caledo nian Airways is gisteren tijdens een landing op het vliegveld Jesilkoy var Istanboel in brand gevlogen. Van de 97 inzittenden, te weten 89 Britse mi litairen met hun gezinsleden die op weg waren naar Singapore en 8 be manningsleden, werd slechts één licht gewond. Volgens functionarissen van de lucht haven zou een vleugel van het toestel na een normale landing, een obslakel op het vliegveld hebben geraakt. Men schrijft dit toe aan het slechte weer Een deel van de romp van het toe stel brandde uit. Het brandweerkorps van de luchthaven had een belangrijk aandeel in de redding van de inzitten den die drijfnat waren geworden in de zware onweersbui die ter plaatse woedde. I Uit het stedelijke mu seum van het Italiaanse stadje Pavia is gister nacht een stoel van on schatbare waarde gesto len. Deze stoel zou vol gens antiquairs dateren uit de tijd van Karei de Grote. De politie ver moedt dat de diefstal ge pleegd is door deskundi gen omdat andere waar devolle voorwerpen onge moeid werden gelaten. I Gisteren is de Franse gebied van de berg Athos, in noordoost-Grie kenland. Zij was ver dwaald en werd door monniken ontdekt. Na te zijn gearresteerd liet de politie haar weer los toen zij vertelde niet met de regels op de berg Athos op de hoogte te zijn ge- H|Iweest. studente heeft de nacht De 28-jarige Westduitser, van zaterdag op zondag Karl Heinz Schafer heeft doorgebracht op het voor vrouwen streng verboden filmactrice Brigitte Bar dot 30 jaar geworden. De verjaardag werd gevierd in de luxueuze villa van de filmster in Saint-Tro- pez aan de Franse Ri viera. Tegen haar fans vertelde Brigitte: „Ik leef van dag op dag en van film op film". Een 22-jarige Fran; Westen gesmokkeld door in zijn sportwagen met hoge snelheid over de Tsjechisch-Oosten- rijkse grens te rijden on der een regen van ko gels van de grenswach ten. Zijn bruid, de 26-jaar oude Agnes Walter was uit Oost-Duitsland naar Bratislava gekomen om haar verloofde daar te ontmoeten. Zij hadden van te voren de vlucht beraamd. 1930) In 1945 was er een geweldi- innert, wat we onlangs verteld heb- ge invasie van Portugese oorlogs- ben over de windsporen, die zich schepen op de westelijke kusten van tijdens winderig weer op het water Groot-Britannië. Deze invasie vond van de oceaan ontwikkelen, even- niet plaats omdat Portugal zich aan wijdlg aan de windrichting, zal tot de zijde van Duitsland of Japan dc erkenning komen dat niets in de had geschaard om op het laatste natuur zonder zin is. Een Portugees nippertje te trachten de kansen van oorlogsschip (in de dierkunde beter de reeds verloren oorlog te doen ke- bekend onder de naam Physalia) ren, maar omdat de windrichting de zou zonder deze voorzieningen recht Portugese oorlogs- voor de wind wor- schepen nu eenmaal naar die kusten dreef. Dergelijke invasies schijnen drie- of viermaal per eeuw voor te enkel geschiedenis boekje maakt daar melding oortbewogen, zodat het door de lucht- en waterwer velingen onvermij delijk in de wind- sporen zou belan den, waar het dier weinig te eten zou vinden en boven dien in allerlei drlj- ,-oudigc reden dat het stranden vende rommel verward zou raken, Portugese oorlogsschepen op de zodat zijn ondergang vrijwel zeker is. Engelse kusten niet in de histori- physialia's met de bovenomschreven TOCH IS HET ZO! sche, maar in de biologische weten- asymmetrische schappen thuis hoort. Het Portugese oorlogschip is nl. een zeedier dat door middel van een drijfklok, worden daarentegen dwars door de windspo ren heen geblazen. Deze, door de plaatsing van het zeil naar links af- soort drijfnet door water laat vormige weg, waarvan het grootste Diertjes die het ongeluk heb- gedeelte van het voedselrijke gebied ben tegen deze tentakels op te Van het opstijgende water ligt, ter- worden door de netelcel- wljl het in het voedselari len gedood en opgevrctei van de vele monden die drijfnet verspreid liggen. Dat is echter niet het meest be langwekkende kenmerk van het Por- i ge- door een vaarlijke windsporengebied maar over het kort verblijft. Op het zuidelijk halfrond zouden naar links afwijkende Physialia's juist vaker in de windsporen terecht zeil is niet in dc lengte of in de andersom, dus niet va breedte van het dier aangebracht, links achter, maar va diagonaal; het loopt van rechts links vóór, zodat zij kort moge- naar links achter, althans bij lijk in de windsporen vertoeven i de Portugese oorlogsschepen die het noordelijke halfrond bezeilen. Op het eerste gezicht is het niet lang mogelijk van het voedsel rijke water profiteren. het onopgeloste wonder van duidelijk, waarom het zeil van het de doodgewone haring. Mn van die jonge, belegen, oude Edammer, Goudse of Leidse I kus 1 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5