Nieuwe Leidse Courant VN-ofMer was Nazi Luxemburg wil Parijs geen melk leveren Ruteck! Leiden s Den Haag en definitief dicht Derde arrestatie na roofoverval K33 1 Uit trouw aan Europese solidariteit Nederlandse leveranties gaan gewoon door Advocate nog in hechtenis Poging om jongen te ontvoeren mislukte Waarschuwing van cle NTB aan Zwolsman Veteranen trakteren op kip Commentaren UW HART VOOR... Regeringsleger doodt 60 Vietcongrebellen r' Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblevee mijn hert in teghenspoet" j.m. 3,35,- p.kw, 10,05, Dinsdag 29 september 1964, 45ste jaargang Enkele wolkenvelden Droog niet enkele plaatselijke wolken velden en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind. Aan vankelijk tassen zuid en west. Later tus sen west en noord. Dezelfde of iets lagere middag-temperaturen. (Zie voorts pagina 7) Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 i De gebruikelijke ere-escorte bij het aanbieden van de geloofsbrie ven van de ambassadeur van Tu nesië. bleef vanmorgen achter wege. Tien minuten heeft de am bassadeur bij hotel Des Indes staan wachten. Nadat de mare chaussee was gebeld om te vragen waar de escorte bleef, en de am bassadeur ten antwoord kreeg, dat men van niets wist, ia hij maar zonder escorte naar Sóestdijk vertrokken. Foto; Z.E. Abdelme- lek Bergadui.wachtend. Wapensmokkel Cyprus DE 27-jarige Lars W. Lindh, één van de Zweedse luitenanats die meege daan heeft met smokkelen van wapens op Cyprus, heeft in de Tweede Wereld oorlog samegeheuld met de Nazi's. Als gevolg hiervan werd hij bijna verhin derd in dienst te treden bij de VN. Dit is gebleken uit een onderzoek door de Zweedse autoriteiten in verband met de geruchtmakende wapensmokkel. Lindh werd, toen hij reeds in het op leidingskamp voor dienst op Cyprus was „ongeschikt" geacht voor een dergelij ke taak door de staf van het leger. Het hoofd van het regiment waaronder Lindh diende, kolonel Henricsson. had verder geadviseerd de jeugdige subalterne of- ficier niet naar Cyprus te sturen, omdat Cltei hij ontevreden was over het vervullen van zijn dienst. Gebleken is dat Lindh in de Tweede Wereldoorlog als student had deelgeno- Rmen aan de neo-Nazi activiteiten- Dat Lindh toch naar Cyprus is gestuurd komt door het feit dat hij zich gewend heeft tot het ministerie van defensie „rei- voor uitzending naar Cyprus. Dit beroep werd gesteund door de Zweedse minis ter van defensie, Anderson. Soekarno te Moskou Soekarno is hedenmorgen 9 uur uit f Wenen vertrokken en werd op het vlieg- 1 veld van Moskou ontvangen door Chroesj- tsjef. Het staat nog niet vast of hij Rome 1 zal bezoeken. Bij de ontvangst verklaarde Mikojan u dat Indonesië en Rusland eensgezind zijn tegen 'kolonialisme en imperia lisme. Soekarno begroette de Russen Imet de woorden „dierbare kameraden" en zei na drie jaar te Moskou terug gekeerd te zijn omdat hij hen miste. (RITA) OMWILLE van de Europese solidariteit zullen de Luxemburgse boeren geen melk leveren aan Frankrijk. Dit is gisteren door de Luxemburg se voorzitter van de boerenbond bekendgemaakt. In een boodschap aan de zusterorganisaties in Europa zegt de voorzitter dat „uit trouw aan de Europese solidariteit de Luxemburgse boeren geen melk zullen leveren aan Frankrijk, ten einde de positie van de stakende Franse producenten niet te verzwakken". De Nederlandse melkleverantie aan Frankrijk daarentegen gaat door Loonsverhoging voor personeel mijnindustrie De Algemene Nederlandse Bedrljfs- bond in de Mijnindustrie, die is aan gesloten -bij het NW, heeft in een brief aan het bedrijfschap voor de steenok- lenmijnindustrie te Heerlen aangedron gen op een loonsverhoging van 4 pro cent voor de arbeiders en van 5 pro cent voor de beambetn. os van de voor 1965 te verwachten loonpolitieke mogelijkheden zal ons in ziens de in 1964 opgelopen achterstand dienen te worden ingehaald", zo luidde de brief. „De verhogingen dienen te worden in gevoerd met terugwerkende kracht tot :n zo vroeg mogelijk tijdstip in 1964". De bond vraagt het bedrijfschap zo spoedig mogelijk de besprekingen over dit ontwerp te openen. De Australische minister van buiten landse zaken, Paul Hasluck, heeft tegen gesproken dat Australische vliegtuigen het Indonesische luchtruim zouden heb ben geschonden. De Indonesische rege ring heeft trouwens ook niet geprotes teerd. De Indonesian Herald had namelijk gemeld, dat niet-herkende vliegtuigen bo- Soerabaja hadden gevlogen De coöperatieve condensfabriek Friesland te Leeuwarden heeft laten weten dat zij waarschijnlijk deze week 150 ton ongesuikerde gecon- seerde melk aan Frankrijk zal le veren. De Amsterdamse firma Vrolijk- die vorige week al ruim 590 ton geconden seerde melk geëxporteerd had, zal deze week weer een nieuwe voorraad zenden. Alleen de Rotterdamse firma N.V. De Zeeuw heeft een grote strop geleden. Deze firma kwam voor de levering van 25 ton verpakte melk welke (oewijzing zij kreeg van het pro- duktschap voor zuivel, niet tot zaken met haar Franse relatie. Niettemin heeft de firma laten weten dat zij doorzet vooral omdat zij een dere afnemer heeft gevonden. De DOMO in Beilen die al geregeld met geconden seerde melk en melkpoeder op de Franse Jongeman hekent moord op vrouw Gisteren heeft de 26-jarige jongeman J. C-, die zondagmorgen werd aange houden m verband met de moord za terdagnacht op de 43-jarige mevrouw J. D.-B. te Leeuwarden tegenover de politie bekend de vrouw gewurgd te hebben. De man, die de vrouw geregeld be zocht, heeft zaterdagavond ruzie met haar gekregen, waarna hij haar. volgens zijn zeggen, heeft gewurgd. markt komt, heeft de laatste tijd een iets grotere vraag uit dat land. Verse melk wil de DOMO niet aan Frankrijk leveren: men dient ook met de opvattingen van de melkveehouders rekening te houden, vindt dit coöperatieve bedrijf. Het communistische Tweede Kamerlid de heer Jager, heeft de minister van landbouw en visserij schriftelijke vragen gesteld over zijn besluit 75.000 liter con- sumptiemelk per dag aan Frankrijk te leveren. Wat is de reden, aldus de heer Jager, dat de minister is afgeweken van het standpunt van de zuive? organisaties, het produktschap voor zuivel en vlees en van de vakbeweging in ons land? Indien geen praktische overwegin gen hebben geleid tot dit besluit, welke overwegingen hebben dan gegolden? Voorts vraagt hij of de bewindsman kan meedelen hoe de Franse boeren en hun organisaties het besluit van de minister hebben ontvangen. Ook vraagt hy welke gevolgen de minister ziet voor de Nederlandse boeren en het Nederlandse volk in het leveren van melk aan Frankrijk. Ten slotte wil hij weten of de bewindsman op de hoogte is van de ontstemming over zijn be sluit in Nederlands agrarische kringen. DE laatste v.-fH het drietal gang sters, dat de ihofoverval aan de Heiligeweg in Amsterdam pleegde, zit achter slot en grendel. Hy is gis teravond in Dortmund gearresteerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hy was niet, zoals ver- OM zeven uur gisteravond heeft Ruteck's café-restaurant aan het Spui in Den Haag de deuren ge sloten. Om half negen werd het per soneel in een van de zalen van het restaurant ontvangen en daar kreeg het te horen, dat het met Ingang van 1 oktober aanstaande is ontslagen. Ongeveer 85 man staan op straat. Het bedrijf is niet meer rendabel, zo werd namens de heer R. Zwolsman van de EMS meegedeeld en daarom hield men er mee op. Vandaag en morgen is het bedryf nog geopend. Uit Leiden wordt inmiddels gemeld, dat het pand van Ruteck's aan de Sta- Gisteren hebben in Melkun (Frankrijk) twee mannen en een vrouw gepoogd een 10-j. jongen, Roger Francois, te ontvoeren. De jongen vertelde de politie, dat toen hij van school op weg naar huis was, een auto met een Parijs num merbord, naast hem stopte. Een van de inzittenden vroeg hem of de boerderij in de buurt van zijn ouders was. Toen de jongen weigerde tc antwoorden en weg wilde lopen, probeerde een van de mannen hem in de auto te trekken. Zijn vader, die dichtbij op het land werkte, kwam op hem toerennen, waarop de auto met inzittenden er snel vandoor ging. De politie heeft in de gehele streek wegversperringen opgericht, om de auto op te sporen. tionsstraat met ingang van 1 oktober is overgenomen door Bierman's Automo bielbedrijf. Hier zijn achttien man van het personeel ontslagen. De overige ze ven personeelsleden worden door de heer S. Platteel overgenomen, die in het pand aan een cafetariabedrijf begint. Drs. Nijsten, lid van de raad van be stuur van E.M.S -research, en ontwik kelingsgroep N.V. (E.MS-RE.O.) licht te het personeel in Den Haag in. De heer Nijsten was vroeger employé van Ru teck's. Hij is nu belast met de afwikke ling van de zaken in verband met de re organisatie van de horecafsector van het E.M.S.-concern. Tijdens de ontslagvergadering is er van de zijde van het personeel op gewezen, dat het ontslag onder protest is aan vaard. Het ontslag moet namelijk nog bij het gewestelijk arbeidsbureau worden aanvaard Namens de E.M.S. zette men uiteen, dat de wettelijke bepalingen strikt worden nagekomen. Beloofd werd. te bezien of nog personeelsleden by an dere bedrijven van de E.M.S kunnen worden geplaatst. Telegrammen C Intussen heeft de heer Zwolsman een telegram ontvangen van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond. De N.T.B. waarschuwt, dat hij een strikte nakoming verwacht van het contract, dat E.M.S.-Continental met de musici heeft afgesloten. Verder heeft het hoofdbestuur een te legram verstuurd naar de minister van sociale zaken. De bewindsman wordt ge vraagd maatregelen te nemen om de Ne derlandse musici te beschermen nu hun arbeidsterrein door de sluiting van de Ruteck's zaken steeds meer wordt inge krompen. De bond doelt op het beperken van de afgifte van werkvergunningen aan bui tenlandse orkesten. Het personeel van Ruteck's restaurant- lunchroom in Breda, ongeveer vijftien man is per 1 oktober ontslagen in ver band met de verkoop van het bedrijf door de E.M.S. aan de bierbrouwerij De Drie Hoefijzers. Het personeel krijgt van de nieuwe eigenaresse een nieuwe ar beidsovereenkomst aangeboden onder de voorwaarde, dat het personeel me disch wordt goedgekeurd. De Drie Hoef ijzers zal het bedrijf voort zetten. Volgens de brouwerij is een redelijke exploitatie van het bedrijf mogelijk. In de ogen van de nieuwe eigenaresse is het bedrijf niet onrendabel. Wellicht zal la ter worden besloten intern enige wijzi gingen aan te brengen, waardoor het be drijf alleen restaurant wordt. Het personeel, dat voor De Drie Hoef ijzers wordt afgekeurd zal niet worden overgenomen. Zij krijgen ontslag en zul len onder de afvloeiingsregeling van de E.M.S. vallen. wacht de 43-jarige Pool E. L., maar de 41-jarige Paul C. uit Bottrop. De Pool L. had zich, toen hij zijn foto in de kranten zag in verband met de overval in Amsterdam, onmiddel lijk bij de politie gemeld in Hamburg voorzien van een waterdicht alibi waaraan niet was te tornen. Met de arrestatie van Paul C. Is groot deel van de bende opgerold, dat de laatste tijd West-Duitsland en Amsterdam onveilig maakte. Intussen deed de Amsterdamse recherche ook een goede vangst. Aan het politiebureau Het Singel meldde zich de verontwaardigde moeder var de in Amsterdam gearresteerde gang ster Gerlinde K. Mevrouw K„ die ad vocate bleek te zijn, eiste de vrijlating van haar dochter Zij had nog dochter bij zich, die in de loop van dag is vrijgelaten. Maar de moeder werd aan een scherp verhoor onderworpen. Er was namelijk alle reden om aan te nemen, dat zij bij de overval was betrokken. Haar sportauto stond zaterdagmorgen op het ogenblik van de overval geparkeerd aan het Rokin vlak bij de Oleander- steeg. waar de zwarte aufo stond, waarin de drie bandieten ontkwamen. Het ig niet onmogelijk, dat de drie gangsters de buit en hun wapens nog in de sportauto van de advocate heb ben gegooid. Zij zou dan als juriste de buit die overigens nog steeds zoek is gemakkelijk naar Duitsland kunnen Schoenen Verder was het de Amsterdamse recherche ook al opgevallen, dat de advocate met haar dochter na de c val schoenen heeft gekocht in de kei naast de juwelierszaak. Hoe dan ook, het verhoor was dien aard, dat de advocate wend arresteerd. Gisteravond is ze nog het hoofdbureau van de Amsterdamse politie gebracht. De politie besloot verder de sport auto van de advocate in beslag te nemen. Verder heeft commissaris Land man, die het onderzoek leidt, aai autoriteiten in Essen verzocht het huis van de advocate te doorzoeken. Haar dochter Gerlinde. die zondag om half een op het Rokin werd ge arresteerd tegelijk met de eerste gang ster, houdt nog steeds vol. dat ze niets af weet van de identiteit van haar metgezel Ook tegen haar stapelen de bewijzen zich op. In haar tasje vond de politie vijf patronen van het kaliber van het bij de overval gebruikte pis tooi. Toedracht Tijdens het verhoor heeft Paul C. ver klaard niet te weten waar de buit is ge bleven en de advocate mevrouw K niet te kennen. Bij de huiszoeking vandaag in de woning van deze mevrouw K. te Essen is niets gevonden. Mevrouw K zo vertelde commissaris Landman blijft ontkennen. Maar ik ben er wel zeker van dat ze liegt of het ge drukt staat. Na een verhoor van zes uur bleef ze volhouden niets met de zaak te maken te hebben. Volgens het relaas van Paul C., dat commissaris Landman van zijn collega in Dortmund doorkreeg, kwamen de drie mannen, zoals was afgesproken zaterdag morgen in de buurt van de Heiligeweg bijeen. C. en B. kwamen van de camping Aalsmeer. Zij hadden twee pistolen bij zich. D. nam die over en is ze gaan laden in hotel Polen waar hij had overnacht (Voor vervolg zie pag. 9) Deze Franse huisvrouw is it haar nopjes, omdat ze een fles Nederlandse melk heeft kunnen bemachtigen. De .Amerikaanse veteranen van de 101ste Airborn-division. die met vrouw en kinderen een be zoek van drie weken aan ons land brengen, sluiten dit bezoek vanavond af met een openlucht barbecue in Amerikaanse stijl met kip en kalkoen, die zij het gemeentebestuur van Eindhoven .en de Eindhovense burgers bij wie zij gedurende drie weken zijn ondergebracht, aanbieden. Deze barbecue wordt gehou den aan het meer van het Euro- restaurant bij Eindhoven. De veteranen hebben, zoals bekend, 20 jaar geleden meegeholpen aan de bevrijding van Eindho ven na hevige strijd in het Ar dennen-offensief rond Bastogne te hebben geleverd. De groep maakte excursies door ons land en is onder meer ontvangen door de commissaris sen der Koningin in Brabant en Limburg en door de gemeente besturen van Amsterdam en Den Haag Het is de grootste groep oud-strijders van deze vermaar de luchtlandingsdivisie, ook be kend onder de naam krijsende adelaars (Screaming Eagies), die ons land ooit heeft bezocht. De Amerikanen hebben voor hun reis een DC-8 toestel van de KLM gecharterd. inj de kringen van de Amerikaanse regering, en waarschijnlijk ook daaromheen, zal een zucht van ver lichting zijn geslaakt, nu de com missie van onderzoek onder leiding van opperrechter Warren achter de moord op president Kennedy geen samenzwering heeft ontdekt. De daad wordt er niét minder ern stig en gruwelijk om, wel echter minder gecompliceerd. Zij blijkt in tegendeel van een schokkende een voud. Een enkeling heeft een groot onheil gewrocht bewijs temeer welk een invloed ook thkns nog de eenling kan hebben op het verloop der wereldhistorie. Zo schokkend was de daad, dat d« gedachten als onwillekeurig naar een complot uitgingen. Soms scherpzin nige vertogen, met knappe rang schikking van wat men als aanwij zingen zag. zijn opgezet om aanne melijk te maken dat de dader niet meer was dan een gedwee werktuig in de handen van anderen. Groeps belangen zouden een kwalijke rol hebben gespeeld. Maar hiertegen komt dan nu de commissie met de conclusie dat er slechts een enkele dader is geweest. De zucht van verlichting geldt uiter aard ook de internationale betrek kingen. Deze vertonen in brede sec toren belangrijke verbetering. Zij zouden wel uitermate zijn verstoord, indien, in welke mate ook, aanstich ting van buiten af aan de dag zou zijn gekomen. Het rapport is verhelderend, het is bovendien leerzaam. Het behelst ook kritiek op onderscheidene instanties. Voor het leven van de president is onvoldoende gewaakt. Te dezen aan zien zullen nu betere voorzieningen worden getroffen. De moeilijkheid blijft uiteraard, de president te doen leven temidden van de natie en hem niettemin bescherming te bieden te gen onverlaten of verwarde geesten. Hij zal zich bewust zijn, dat slechts in de Hand van Een ook zijn leven veilig is. Wat mensen in dit opzicht ook trachten te doen, het is nirikmei volkomen waterdicht. TXE politie, zowel de Amsterdamse als de Duitse, komt waardering toe voor de wijze waarop z|J er zo prompt in is geslaagd, onze samen leving van een brutaal opererende roversbende te verlossen. In het bij zonder de Amsterdamse politie ver dient een hartelijk compliment. Even leek het, alsof ook in ons goede land toestanden gingen ontstaan die wij tot dusver alleen van elders ken nen. Schietgrage rovers deden zich bedenkelijk gelden. De brutaliteit neemt toe, echter ook de bekwaam heid en vaardigheid van de politie om daartegen op te treden. Wij hech ten aan wal wij kenmerkend noemen een stil en gerust leven. Wat rest daarvan, wanneer onrecht en tuchte loosheid niet kunnen worden ge weerd? Typerend voor deze tijd is het inter nationale karakter van dit soort ver grijpen. Waarom trouwens zou, wie andere grenzen overschrijdt, die t»s- sen landen en volken ontzien? Het maakt bovendien voor de daders het risico om te worden gevat geringer. Maar bij dit laatste behoeft niet over het hoofd te worden gezien dat ook bij de politie de samenwerking in internationaal verband al sterker en doeltreffender wordt. De misdaad kent geen grenzen, het optreden daar entegen al evenmin. Welke gunstige resultaten met dit laatste kunnen worden bereikt de ontmaskering, even snel als vaardig, van deze bende bewijst het. Van haar althans behoeft voorshands geen be dreiging van onze rust meer te wor den geducht. Bloedige strijd in Zuid-Vietnam IN de provincie Vinh Binh, 120 km ten zuidwesten van Saigon, zyn 60 communisten Vietcongstryders gedood in een gevecht met rege- ringsstrijdkrachtcn dat 24 uur duur de. Een Amerikaanse adviseur werd gedood, twaalf soldaten sneuvelden en 37 werden gewond. Bij andere gevechten in het week einde doodden de rebellen 21 soldaten in Kien Giang, 200 km ten zudwesten van Saigon. Bij een gevecht van zeven uur in de provincie Go Cong, 40 km ten zuiden van Saigon, leden de re bellen zware verliezen. De premier van Zuid-Vietnam, gene- raal-majoor Ngoejen Khanh, heeft giste ren een plechtigheid bijgewoond in Bon Sar Pa, een militair oefenkamp nabij de Cambodjaanse grens, waar leden van de bergstam Rhade acht dagen tevoren in opstand waren gekomen en ongeveer dertig instructeurs van de Zuidvietna- mese speciale troepen hadden afgemaakt. Bij de plechtigheid werd de officiële Zuidvietnamese vlag weer gehesen in plaats van de vlag van de opstandelin gen. Een regeringswoordvoerder ln Saigon verklaarde dat men de opstandige acti viteit van de bergstam nu als geëindigd beschouwt. De regeringstroepen drongen zonder slag of stoot in Bon Sar Pa door. Volgens de woordvoerder zijn al enige eisen van de R'hadestam ingewilligd. Aan een verzoek om volledige autonomie van een gebied ter grootte van drie of vier provincies kon echter niet worden vol daan. De stamleden krijgen meer steun van de regering voor agrarische ontwik keling en op onderwijsgebied, terwijl ook hun aantal vertegenwoordigers in het re gionaal bestuur zal toenemen. De rege ring heeft tot dusver nog geen contact gehad met de leiders van do opstandige actie, die zich behalve in Bon Sar Pa in nog vier opleidingskampen heeft voorge daan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1