Nieuwe Leidse Courant Autobusje na slip tegen vrachtauto: negen doden ,bii Rusland niet moord op Kennedy betrokken Verdachten van overval in Amsterdam gegrepen Verkeersramp in Alphen aan den Rijn Vrouw (43) gewurgd in Leeuwarden Oom doodt neef met geweer Derde bandiet voortvluchtig Oswald was de enige dader UW HART... Maandag 28 september 1964, 45»te jaargang r~ l P. DIEMER Hoofdred.eteon Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia ghablavan mijn hert in teghenspoet" Telëïoon 31441 OS Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m.' 3,35,x p.kw. 10,05, Koude nacht De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Droog weer met flinke zonnige perio den maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist. Koude nacht. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke, later matige wind tus sen zuidwest en zuidoost. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De 43-jarige mevr. J. D.-B. is zater dagnacht in haar woning te Leeuwar den vermoord. Haar man vond haar om twee uur 's nachts levenloos op bed liggen. Zij bleek te zijn gewurgd. De politie heeft zondagmorgen in Leeuwarden de 26-jarige J. C. aan gehouden. De man heeft tot dusver ontkend iets met de moord te maken te hebben. Mevrouw D. was alleen thuis op het tijdstip dat de moord moet zijn gepleegd. Haar enig kind, een 17-jarige dochter, zou die nacht niet thuis komen. Deze hoorde het bericht van de moord op haar moe- |der pas gistermorgen. De politie acht het niet uitgesloten, dat de dader mevrouw D. op straat ontmoet heeft en daarna met haar mee is gegaan naar huis. "De politie arresteerde C. in een café de Groninger Straatweg. De ging zonder tegenstand te bieden m In Helden heeft zich zaterdagavond een familiedrama afgespeeld dat het leven heeft gekost aan de 26-jarige J Eibers, vader van vijf kinderen, nil het plaatsje Haelen. Omstreeks half- twaalf werd Eibers door zijn 50-jarige >om T. van M. uit Helden met een Flaubert-jachtgeweer doodgeschoten. Van M. verklaarde tegenover de po litie, dat hij uit zelfverdediging had gehandeld. Hij had zich bedreigd ge voeld door de heer Eibers. De heer Eibers was met een kennis ;r auto van Haelen op weg naar Hel len. In de buurtschap de Kwakvors bij Helden stopten zij wegens dichte mist. ■ij belden aan bij Van M. Nauwelijki 'as Eibers bij zijn oom binnengekomen af deze pakte een jachtgeweer en loste Irie schoten <p zyn neef. Eibers stierf n half uur laten. Van M. is opgesloten het politiebureau vart Helden-Pannin- !en. Hy heeft zijn daad bekend. Het lijk van het slachtoffer is naar het zieken- luis in Venlo overgebracht. Een oude amilievete zou Van M. tot zijn daad lebben gebracht. Nader is vernomen dat de heer Eibers et zijn zwager, de heer Verhoeven, die reneens in Haelen woont, enige café's i Helden-Grashoek bezocht. Na slui- ingstijd waren zij met hun auto op de Cwakvors, een afgelegen gedeelte van lelden, terechtgekomen. Het is de po- itie nog niet duidelijk, wat zij daar de en, want wanneer zij op de thuisreis iraren geweest, hadden zy een andere f-^g moeten gaan. In ieder geval raakte Ie auto van het tweetal al gevolg van dichte mist op ongeveer 150 meter i de woning van de heer Van M. van weg in het zand. Zonder hulp konden U de wagen niet op de weg krijgen en e heer Eibers ging daarom hulp halen ij Van M. Zijn zwager bleef zolang in e auto zitten. Van M. heeft zich echter, oals hij tegenover de politie heeft ver- tlaard, bedreigd gevoeld, hetgeen met le oude vete tussen de families Eibers fn Van M. samenhing. Hij wilde dan ook le heer Eibers van zijn erf jagen. Toen leze zich niet liet verjagen, schoot Van W. hem driemaal in de buik. Bejaarden door kolendamp omgekomen De heer G. J. Hunderman (65) en ijn drie jaar jongere echtgenote, me- touw T. Hunderman-Huigens, zijn za- erdagavond dood in hun woning in de fachtegaalstraat te Groningen aange- roffen door een 14-jarige kleinzoon, die Ün grootouders wilde opzoeken. Zij zijn om het leven gekomen als Evolg van koolmonoxydevergiftiging olendamp). Gebleken is, dat de vorming van lmonoxyde door slechte trek moet n veroorzaakt: vochtig weer met inig wind. Zowel de haard als de oorsteen waren nl. in orde. Het echtpaar is vermoedelijk na niddageten een dutje gaan doen ei U slaap gestikt (Van onze correspondent) ALPHEN Alphen aan den Rijn werd zaterdagmiddag opgeschrikt doo* een verkeersramp. Negen personen, onder wie drie volwassenen en zes kin deren werden gedood doordat het Volkswagenbusje, waarin zij reden, in botsing kwam met een DAF-vrachtauto. Het busje werd vrijwel geheel vernield en vloog bovendien in brand. Hoewel enige inzittenden nog levenstekenen gaven, moest worden aangenomen, dat zij zo zwaar waren gewond (voornamelijk hoofdwonden) dat de brand aan hun bewustzijn is ontgaan. Twee kinderen, die in de achterbak van het busje zaten, werden, doordat de achterdeur openvloog op straat slingerd en op slag gedood. Omwonen den wisten de drie personen, voorin de auto zaten, ml. de bestuurder en twee kinderen, te redden, maa kinderen zijn inmiddels overleden. De chauffeur is buiten levensgevaar. Drie volwassenen en twee kinderen konden niet meer uit de vuurzee worden gered. Alle inzittenden van het autobusje waren Indische Nederlanders, twee woonachtig te Alphen aan den Rijn acht in Haaksbergen. Zaterdagmiddag omstreeks half vier had het ongeval plaats. De Volkswagen bus werd bestuurd door de 26-jarlge Bobby Wollrahe woonachtig te Haaks bergen en werkzaam b(j de wegenbouw ln Duitsland. Hy was ongeveer eer jaar in het bezit van zijn rijbewijs. Het nog vrU nieuwe busje was in Enschede gehuurd. Op familiebezoek Inzittenden van de auto waren: W. A. Robbers, 74 jaar en zijn kinderen Ju lius, 15 jaar, Herman 10 jaar, Adeline 6 jaar en Aronoële, 4 jaar (kinderen uit een tweede huwelijk met een jonge vrouw); voorts de kleinkinderen Roy Wollrabe, 4 jaar; Rettina Wollrabe, 1% jaar met hun vader, de reeds genoemde chauffeur- Zij allen kwamen uit Haaks bergen en waren op familiebezoek bij het echtpaar W. Mommaert-E, Mom- maert-Robbers, wonend in de Vinken- buurt te Alphen aan den Rijn, resj 25 jaar oud. Voor het antobusje uit reed een per sonenauto, bestuurd door een andere schoonzoon, de heer J. A Vermeulen uit Bodegraven, waarin de echtgenote van de 74-jarige Robbers zat. Om nog enige inkopen te gaan doen ging men met vry grote snelheid in de richting cen trum Alphen. Benzinetank barstte Op de Steekterweg, juist waar in een bocht de weg overgaat van asfalt op klinkers, die door de regen spekglad was (het was nevelig, druilig weer) is het busje im een slip geraakt Het kwam vrijwel haaks op de linkerweg- helft, toen juist van tegenovergestelde zijde een zware Daf-vrachtauto kwam bestuurd door G. K., een 35-jarige be roepschauffeur uit Alphen aan den Rijn. Een botsing was onvermijdelijk. Met groot geweld boorde de voorzijde de vrachtauto zich in de rechterzijkant het' Volkswagenbusje, dat groten deels in elkaar werd gedrukt. Doordat de benzinetank barstte, vloog het busje Vuurzee Herman en Adeline Robbers werden de wagen uitgeslingerd; ze waren op slag dood. Enige omwonenden, de heren N. Ververs, J. van Leeuwen en G. van Ofwegen slaagden erin de bestuurder voorts de 15-jarige Julius en de jongste, Bettina Wollrabe, die voor in de auto zaten, te bevrijden uit de vuurzee. De jongen overleed op weg naar het zie kenhuis, het jongste kind is in het Acad ziekenhuis te Leiden, waar de enige overlevende wordt' verpleegd, overleden. Voor de 74-jarige Robbers, het echt paar Mommaerts en de kinderen Aro- niële en Roy, die bekneld zaten, kon men niets meer doen. De politie, spoedig ter plaatse, slaag de er niet in met twee schuimblusappa- raten de vlammen te doven, zodat men hiervoor op de brandweer moest wach ten. In autospiegel De chauffeur van de vrachtauto kon zijn cabine verlaten door een ruit in te trappen. Hij kreeg wat glassplinters in het gelaat. Het voorstuk van «jn auto kreeg zware schade, mede door de vlammen Voor zover nodig en mogelijk, werd medische hulp verleend door de Alphen- se arts, P. Stehouwer en een juist pas serende officier van gezondheid, dokter Duunsma uit Utrecht De chauffeur van de voorrijdende auto, met mevrouw Robbers er in, zag het ongeluk in zijr. achteruitkijkspiegel gebeuren. Mevrouw Robberts kreeg een shock; zij werd per ziekenauto weggebracht. Burgemeester Z. Bruins Slot was ook op het rampterrein. Het verkeer op deze vrij drukke rijksweg was geruime tijd gestremd. Eerst toen kraanwagens de auto's uit elkaar hadden gehaald, kor het verkeer zijn weg vervolgen. Maximum snelheid Van de zijde der politie dat men vol lof was over de bereid willigheid van omwonenden dekens en lakens beschikbaar te stellen. (Voor vervolg zie pag. 10) D Buit van vier ton in juwelierssaak ,E Amsterdamse recherche is er snel in geslaagd één van de drie bandieten, die zaterdagmorgen op klaarlichte dag een vakkundige overval pleegden op een juweliers zaak aan de Heiligeweg, in de kraag te pakken. Gistermiddag om half een hielden zij op het Rokin de 35-jarige statenloze typograaf P. D. aan op het ogenblik, dat hij juist in een auto met een Duits nummerbord wilde stappen. De Westduitse politie slaagde er te gelijkertijd in in Nottrop (Westfalen) Een grote menigte verzamelde zich zaterdag rond de juweliers zaak aan de Heiligeweg in Am sterdam, waaruit gewapende gangsters voor vier ton aan juwelen roofden. een man te arresteren, die vermoedelijk eveneens tot het gangstertrio behoort, dat de brutale en perfecte overval de Heiligeweg pleegde. Beide mannen staan als zeer gevaarlijk bekend. Niet alleen deden zij ook mee aan de spec taculaire overval van 7 juni in de Leid- sestraat in Amsterdam, maar verder worden ze er ook van verdacht de moordenaars te zijn van de 75-jarige hotelier A. Hoemann en zijn 59-jarige zuster Lina te Lunern in het district Unna. De bandieten schoten toen de twee bejaarden tijdens een overval zonder pardon peer. De derde bandiet is nog voortvluchtig. De overval op de juwelierszaak firma Herman Schippers aan de Heilige weg speelde zich omstreeks half tien binnen vier minuten af. De drie vallers droegen allen een donkere bril en zwarte handschoenen. De heer mevrouw Schippers waren met zes i soneelsleden in de zaak. Men had juist een klant geholpen. De juwelen net in de etalage gelegd. Een van de overvallers liep de winkel binnen en riep „hands up". Om te tonen, dat het hem ernst was, vuurde hij direct enkele schoten af. Een kogel vloog door een vitrine en kwam in het directiekan toor achter de zaak terecht. Het is wonder, dat niemand werd geraakt. Intussen hadden de twee anderen met een hamer de etalageruiten ingeslagen. Snel deden zij enige grepen in de uit stalkast. De sieraden gooiden ze in een zak. De waarde van de gestolen juwelen wordt op f 400.000 geschat. De actie nam slechts korte tijd in beslag. Weer schoten Buiten begon zich echter een menig te te verzamelen, die op het geluid van de schoten was afgekomen, Enkele voorbijgangers en een juist passerende politieman deden een po ging om de overvallers te grijpen. Maar het trio wenste geen risico te lopen en begon weer te schieten. Het publiek week achteruit. Zo kregen de drie mannen de gelegen heid een steegje in te vluchten naar het Rokin, waar een auto stond te wachten De bandieten verdwenen pijlsnel. De achtervolging door een politieman in burger mocht niet baten. Toch zou juist deze politieman iater noodlottig worden voor een van de gangsters. De zwarte auto, waarmee de ban dieten ontvluchtten, werd korte tijd later op de Snoekjesgracht, midden op de rijweg staande, verlaten aangetrof fen. De wagen bleek, zoals verwacht kon worden, gestolen. Het voertuig was in Hilversum ontvreemd. Aanknopingspunt De Amsterdamse politie had inmiddels groot alarm geslagen. Aanvankelijk wa ren de mannen ontkomen. Toch kreeg de recherche een waardevol aanknopings punt. Op het Rokin had men namelijk een auto aangetroffen met een Duits nummerbord. Een nauwgezet onderzoek had uitgewezen dat het kenteken van deze wagen was afgegeven aan iemand die in verbinding staat met een Duitse gangsterbende. Deze bende werd er van verdacht soortgelijke overvallen te heb ben gepleegd op juweliers uit het Ruhr- gebied en verder van inbraken en een dubbele moord bij een roofoverval op een café in Luoern. Ook de overval in de Leidsestraat zou deze bende hebben gepleegd. (Voor vervolg zie pag. 10) Een overzicht van het tragische ongeluk bij Alphen aan den Rijn waarbij negen doden vielen. Boven: de Volkswagenbus vloog in brand, nadat de vrachtwagen hem had geramd. Onder: de plaats van het ongeluk. Wellicht is het Volkswa genbusje geslipt op de plaats waar het asfalt overgaat in klinkerbe strating. Avontuurlijke broertjes terecht De broertjes Adrie en Leo de Hoog uit Dongen, resp. 9 en 6 jaar, die sinds vrijdagmorgen zoek waren, zijn terecht. De jongens waren om half negen het huis uitgegaan, maar onderweg naar school bekroop hun de lust tot avontuur. Ze begonnen een zwerftocht die hen steeds verder van huis bracht. De nacht brachten de spijbelaars door in een onbewoonbaar verklaard huis in de Oosterhoutse bossen. Daar werden zij zaterdagmiddag gevonden. Hiermee kwam een einde aan de opsporingsactie die de politie op touw had gezet, waar bij zij werd geholpen door burgers en militairen. De 19-jarige Liesje van Eist uit Maarssen, die sedert 31 mei spoorloos was, is terecht. Ze arriveerde zaterdag uit België in Den Haag, waar ze door de politie is aangehouden op aanwij zing van een tipgever. Volgens haar voorlopige verklaringen zou ze geheel vrijwillig hebben gehandeld. De politie (THta) „Ga allemaal maar terug naar bed. Tommy zou mij om half zes bellen" door de 24-jarige Lee Harvey Oswald. Hij had geen medeplichtigen. Er is geen enkele aanwijzing, dat Rusland of Cuba betrokken waren bij deze moord. De Amerikaanse geheime dienst beeft gefaald en ook de houding van de politie in Dallas is te laken. Kritiek op de geheime dienst De kritiek in het rapport is van dien aard, dat president Johnson onmiddellijk heeft gereageerd en commissie heeft ingesteld, die bestaat uit vier leden van zyn ka binet. Deze vier bewindslieden, de minister van financiën Dillon; de minister van justitie ad interim Katzenbach; de directeur van de centrale inlichtingendienst. McCone en George Bundy, de adviseur voor de nationale veiligheid, moeten er op toezien, dat de aanbevelingen, die de commissie Warren heeft gedaan, nauwkeurig worden uitgevoerd. De commissie Warren heeft onom stotelijk vastgesteld, dat Oswal uit een raam op de zesde verdieping van een gebouw drie maal schoot op de auto van de president, die in een rij andere auto's door de straten van Dallas reed. De schoten zijn gelost door een ge weer van Amerikaanse makelij. Aan getoond is, dat een ervaren schutter als Oswald in staat is geweest de drie schoten te lossen binnen het korte tijds bestek, dat zij weerklonken. Twee van de drie schoten van Oswald troffen doeL Een schol heeft de presi dent vermoedelijk gemist. De schoten, die raak waren, veroor zaakten de wonden, waaraan Kennedy is bezweken. Ook gouverneur Connally van Texas is door een van deze scho ten gewond. Jack Ruby Ook Jack Ruby, de eigenaar van de nachtclub, die Oswald 24 november doodschoot, toen deze van het hoofd bureau van politie in Dallas naar een gevangenis zou worden overgebracht, handelde geheel op eigen verantwoor delijkheid. Hoewel hij contacten had niet kun- complot was opgenomen. Ruby kende zijn slachtoffer niet en handelde impulsief. Als motief voor zijn omord heeft hij opgegeven, dat hij mevrouw Kennedy de beproeving wilde besparen, dat ze naar Dallas moest te rugkeren voor het proces tegen de ver moedelijke moordenaar van haar man. Het motief Over het motief van Oswald om Ken nedy te doden doet de commissie geen definitieve uitspraak. Wel worden enke le drijfveren genoemd, die hem tot de daad hebben gebracht. Zo had Oswald, die zichzelf Marxist noemt, een diepge wortelde a ekfrevan elk gezag. Hij had een sterk vijandige instelling tegenover zijn omgeving, een afkeer van de Ame rikaanse maatschappij en een niet af latende ontevredenheid met de wereld, waarin hij leefde. Oswald kende verder het verlangen s een „groot man", die zijn tijd voor- uit was, de geschiedenis in te gaan. Hij had een neiging om geweld te ge bruiken, zoals ook blijkt uit zijn, in april 1963. ondernomen mislukte poging om de politiek rechts gezinde gepen sioneerde generaal E. A. Walker met geweer te vermoorden. (Voor vervolg zie pag. 5) *Het Woord*

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1