De eerste vier levensjaren zijn van groot belang voor het kind IE -BI EENS? Uw ervaringen in de vakantie 0pen kriel Straks bloeien weer de hyacinten ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1964 DE EERSTE VIER levensjaren zijn van groot belang voor de ontwikkeling van het kind. Wanneer baby op komst is, brengt dat voor de naaste omgeving heel wat bedrijvigheid mee. Voorlopig heeft het kindje een veilig plaatsje, maar straks na de geboorte rekent het op een eigen plaats in huis. Er wordt natuurlijk inge ruimd, de baby-uitzet vergt zorg. Bij het ouder worden duiken er weer andere vragen op: de keuze van het eerste speelgoed, makkelijke kleding, en, teer punt: zindelijk maken. Het kind leert lopen, toont al vroeg zijn karakter. Het wordt een mens maar dat gaat niet één twee drie. Letterlijk met veel vallen en op staan van ouders en kroost. Aan de eerste vier levens jaren van het kind heeft het K. en O. voorlichtings centrum voor Ouders en Opvoeders, 's-Gravendijkwal 60 in Rotterdam, een tentoonstelling gewijd: Eén twee driedaar ben ik". Allereerst gaat baby na de ge boorte in bad. De tentoonstelling begint dan ook met het tonen van een losse aankleedbak U kunt hem kopen, maar gemakkelijk voor 10 zelf maken: een plank met vier opstaande wandjes, be kleed met een laag schuimplastic en overtrokken met glad plastic. De bak staat op een tafel, daar onder de plastic emmer voor vui le luiers. Goedkoop, licht, niet roestend, en beplakt met uitge knipte figuurtjes van plastic. Dat staat heel vrolijk! ..Niet zo erg wit", legde de leidster uit. U kunt natuurlijk een commode aanschaffen, maar gewoon op ta fel. op een bureau of stevige la- denkast kan baby ook gewassen Kunt U zich voorstellen dat dit echt Hollandse bolgewas eigenlijk y uit het Midden 'J Oosten afkomstig V is? Ergens op de grens van Syrië en Klein-Azië bloeit de geurende oriëntalis nog in het wild en om streeks 1560 kre gen pas de eerste hyacinten bekend heid in Europa. auw van klevfr w.. daarnaast ont stond een witte, i situatie die ccu paar eeuwen voortduurde, tot eerste rose hyacint wist te winnen. Bolgewassen met een historie en wat onze Hollandse i kwekers nu bren- gen zijn tuin vor men van de wilde hyacint. We zou den U nog kunnen vertellen dat een hyacint uit zaad gekweekt, 5 jaar nodig heeft om bloem te vormen. 1 waaruit blijkt dat een kweker er jaren over doet om nieuwe variëteiten te winnen, te meer omdat hyacinten zich moeilijk laten kruisen. De meest gebruikelijke weg om ze te vermeerderen is dan ook het „hollen" en „snijden" van de bollen, waardoor op de snijvlakken jonge bolletjes ge vormd worden. Bij het „hol len". de naam zegt het al. wordt de bol enigszins uitge- hold door de bodem of schijf weg te nemen, waarna uit de onderste cellen bolletjes ont staan. Bij het vermeerderen door „snijden" worden er in de bloembodem drie of vier sneden gegeven, met het ge volg dat de hoofdknop vernie tigd wordt en jonge bollen langs de sneden groeien. Dit past men toe op grote bollen en de klein tjes bloeien na 2 a 3 jaar. Bij kleine bollen en sommige ras sen wordt de voorkeur gege ven aan hollen, hoewel de jon ge bollen bij deze methode 3 a 4 jaar nodig hebben om bloei baar te zijn. Dan is er nog een nieuwe methode met een typisch re sultaat. De z.g. multiflora hya cinten ontstaan namelijk door met een appelboor de bloembo dem te bewerken, zodat de ge hele hoofdgroeiknop wordt weggenomen. De naam zegt al dat door deze operatie ver schillende keine bollen ontstaan die meteen bloeibaar zijn. Wie multiflora hyacint in zal J" Dit was even een kijkje in de kraamkamer van de hya cinten. En 't is misschien wel eens leuk er iets van te weten nu we weer hyacinten gaan planten in kamer en tuin. Koele kast cén forse tros, talloze kleine sierlijke bloemtrosjes zien bloeien. De kwekers passen de- ze methode wel toe op soorten met laagblijvende bladeren. Koopt U hyacinten voor gla zen. vraag dan geprepareerde bollen van eerste grootte en zorg dat er tussen bol en wa ter 1 a 2 millimeter ruimte biyft. Zet ze in een donkere koele kast of droge kelder en giet elke week water b\j. Pas als de neus ongeveer 8 cm lang en de bloemknop boven de bol voelbaar is. in de warme ka mer brengen. Is dat vóór half januari het geval, dan nog een week een papieren puntmuts je er over en dan pas in het licht zetten, anders bloeit hü half in de bol. Voor pot of schaal bollen van 2e grootte, miniatuurhyacinten of multiflora's gebruiken. Zet ze in aarde, zo dat de neus van de bol even hoog komt als de rand van de pot en geef ze 1 centimeter tussenruimte. Weer donker en koel bewaren en wie een tuin heeft graaft ze op een schaduwplekje in, waar de potten met 15 cm aarde be dekt worden. In een centraal verwarmd huis zonder tuin kan een plastic hoes een op lossing zijn om de bollen in donker van de omgeving te isoleren. A. C. MULLER - IDZERDA worden. „Laat het grotere kind helpen". wordt geadviseerd. Meestal komt een kind. dat tot nu toe benjamin was. in de ver drukking bij de geboorte van een broertje of zusje. Het baden is een pracht gelegenheid hem me de-verantwoordelijkheid te geven: het aangeven van zeep of bad doek, het openen en sluiten van de poederdoos zal hem een gevoel van belangrijkheid geven. Het contact met moeder blijft be waard, ook al moet zij veel tijd aan de boreling besteden. De vi site besteedt ook de nodige aan dacht aan het kind in de wieg, maar vergeet daarbij de peuter niet. We zagen een plastic badje, niet zó glibberig als zijn voorgan gers. lang en vrij hoog. zodat het kind tot zeker twee jaar er zijn dagelijkse wasfestijn in kan vieren. Een hydrophiel washand je (van dezelfde stof als de po reuze luier) is lekker zacht in het begin. Er zijn ook kraamverzorg sters die prefereren met de hand baby in te zepen. VOEDING Naast het bad vraagt de voe ding alle aandacht. Dicht en knus bij moeder voelt baby zich pas gelukkig. Denkt u daaraan als u jammer genoeg flesvoe ding geeft? Het is zo verleide lijk om de fles door een ander te laten geven, vader, de visite, de oudere kinderen zijn maar al te graag bereid dat gezellige werkje van moeder over te ne men, maar geef het zo min mo gelijk uit handen! Het innige contact tussen moeder en kind is zo waardevol voor zijn latere leven. Jammer is, dat er haast geen spenen-met-gaatjes te koop zijn. Meestal moet je ze er zelf in prikken, al gauw wordt het gaat je te groot en dan is de voeding, wat moeder betreft, lekker gauw klaar. Maar uw kind moet kun nen voldoen aan zijn zuigbehoefte. Niet zelden wreekt een verkeerde voeding in de baby-tijd zich in latere jaren. Kende u de handige flessen al waarbij de speen aan de binnenkant wordt gedraaid en afgesloten door een dop?? Prettig om mee te nemen als het flesje in de wagen gaat, naar oma. Maak er geen drama van als uw kind eens niet wil eten. De mees te ouders zijn geneigd het kind teveel eten op te dringen, omdat voeding onbewust met liefde wordt geïdentificeerd. Geef ook niet te veel snoep tussendoor. EIGEN HOEKJE Geef uw peuter, als die wat ouder wordt, zo mogelijk een eigen hoekje. Moeilijk als u in woont, dit advies. Met behulp van een rek, bespannen met Uvitan, een spul dat in een zaak voor etalage-materialen te koop is, kunt u een eigen kinderplaats creëren. Kind-zijn betekent spelend jezelf en de wereld ontdekken. Spelen begint al héél vroeg: met het eerste rammelaartje van vingerhoedjes-aan-lintjes, dat op gehangen wordt in wieg of ledi- kantje^ Dan volgen de tast-figu- ren voor een vijf maanden oud kindje: een gladde houten vis, een ronde houten bal met een ram meltje erin dat een heel zacht geluidje geeft. Neemt u een ledi- kantje in plaats van een wieg (erg degelijk, want een wieg is schattig, maar je doet er ruim een half jaar mee). WARMTE len. dat is het voornaamste as pect vanuit het kind gezien. De tussen- of rhovylluier is tegen woordig uitkookbaar, hij laat vocht door maar baby's bibs blijft droog. Zorg dat er ventila tie over blijft bij gebruik van een plastic slipje, neem dat liever te D ATCl groot dan te klein, met ingevou- wen de „papieren" luier die nu niet meer kruimelt en veel vocht opneemt door de dorstige celstof. We zagen een enorme trappelzak, een knalrood speelschortje met grote zak dat in een handomdraai genaaid is. Recht raglan-modelle- tje, hals en mouwen afgesloten door een elastiekje, geregen door een smal zoompje. ZINDELIJK Begin niet te vroeg met zinde lijk maken: 15 maanden moet het kind wel zijn. Zet het geregeld, maar niet te lang op de po. De kindertroon kan goede diensten bewijzen. Kan nw kind op eigen houtje zindelijk blijven? Kan bij zelf bij de po, het fonteintje, de handdoek, de doortrekker? Gaf u hem een eigen, los brilletje? Een bergplaats in de box zal veel rommel besparen: een grote zak aan de binnenkant waar de peuter alles zelf in kan doen, ook een plastic emmertje is voor dat doel geschikt. Er is tegenwoordig synthetisch pluche, lekker zacht e.n het pluist niet. Hiervan zijn zachte ballen en speelgoeddieren in de handel. Kent u de looprol? Prettig speel goed voor het boxkind dat tot lo pen overgaat, in het begin steu nen ze er nog op, later trekken ze het geval achter zich aan. Het ge wone rieten poppewagentje vol doet nog altijd beter dan al die geperfectioneerde wagens met chroom etc. PUZZELS De eerste puzzels van uw peu ter kunt u makkelijk zelf maken: geliefde figuren als varken, poes, lantaarn, auto, Paulus de boska bouter, uitknippen, plakken op tri plex, voorzichtig uitzagen, een plankje triplex eronder. Beziet u de dingen des kinds niet teveel uit grote-mensen-standpunt? Plantjes, plakplaatjes, kleerhan gers horen op ooghoogte van de kleuter. Wandel eens op uw knie- en (of nog lager) zijn wereldje rond. Verdiep u samen met de kleuter in zijn wereldje door le zen en voorlezen, onuitputtelijke bron van genot en het scheppen van een band tussen ouders en kind. De boekjes van Dick Bru- Nijntje in de Hebt u wel eens een wan deling door onze mooie bossen gemaakt? vraagt mevr. R. A. O.-L. in R. Nu. zij heeft het geweten! Zij ging met haar zuster en haar man en drie kinderen mee. Op een wande ling waren ze de weg kwijt. Zei tante: ,,De weg weet ik nog wel, kom maar mee. De lucht ging lelijk betrekken en we hadden geen regengoed bij ons. Plotseling stonden we voor hoog prikkeldraad, ge zet om een groentetuin. Alle maal dóór het prikkeldraad, er zat niets anders op, dan zouden we wel op de grote weg terecht komen. Slanke zuster, lenige zwager en kin deren dat ging wel. Ik kon er nooit onder, en er over nog minder. ..Help tante lieve", zuchtte ik en ging liggen. Hal verwege, het hoofd er door, dat ging wel. Maar nu de rest, ik kon niet meer terug, be nauwde ogenblikken. Eén trok aan een arm, de tweede duwde, de derde probeerde het lichaam erdoor te krijgen, een vierde waarschuwde voor de kleerscheuren en een vijfde moedigde aan. Wij het groen- teveld over, daar moesten we met angst in het hart een sloot nemen. „Dank zij de sprong in de uitgebreide ar men van de zwager kwam on ze lezeres over de sloot. Wat een middag! „Verdwaal niet als u in de bossen gaat" waar schuwt ze ons nog. Mevr. A. L. M.-H. in A. had het heerlijk: ,,een dagje hier, een dagje daar". Bijzonder heeft ze genoten van een rondvaart- tocht. Wat is het heerlijk op het de 1 een geheel andere kijk op de dingen die we altijd gewoon zijn te zien. Welk een verantwoorde lijkheid heeft de schipper, die ook nog prettig en leerzaam uit leg geeft." Mevr. M. pleit ook voor het bezorgen van een pret tige dag aan een eenzame en zieke in de vakantie. Dit bracht onze lezeres mevr. J. M. B.- v. W. in P. in de praktijk. Haar vakantie-ervaring? „Alles was geregeld en besteld toen het mis leek te lopen. Ik moest voor een spoed-operatie naar het zie kenhuis. Gelukkig liep alles naar wens en mocht ik. al was het voorzichtig aan-doen, toch mee. Dat was een hele opluch ting voor de kinderen die hun vakantie al in het water zagen liggen. Want mijn man en ik hebben drie kinderen die buiten hun schuld de ouderzorg ontbe ren, een onbezorgde vakantie ge geven, en daardoor iets van hun leed kunnen verzachten." Dankbaar Ook mevr. C. S.-van S. in R. had een ouderzorg-dervend kind van zeven jaar in huis geno men. Het had liefde noch ver jaardagen gekend. Toen het zijn achtste verjaardag vierde en veel cadeautjes kreeg zei het in een opwelling van dankbaarheid: „als u doodgaat mams, krijgt u van mij bloemen...." Elkander helpen in de vakantie, klinkt het uit onze lezerskring. We doen maar weer een greep. Bejaarden „Wij gaan twee bejaarden helpen verzorgen van 95 en 90 jaar, die nog heel kwiek en fit zijn overigens, plus hun drie poezen" schrijft mevr. P. M.-P. te C. a/d IJ. „Als je toch geen kinderen meer thuis hebt en je man is gepensio neerd, hij is 70, waarom dhn niet aan deze mensen gedacht? De kinderen van het geadop teerde vakantie-echtpaar kun nen dan ook met vakantie, wij doen het heel graag en na tuurlijk pro deo, en daarmee bedoelen we letterlijk voor God De mensen willen ons er wel voor belonen, maar dan is de aardigheid er af. De liefde en hartelijkheid i mij vakantie waard" zegt deze vrouw die eraan toevoegt: „Mis schien zijn er wel meer mensen die er eens uit moeten, waarom kunnen anderen ook dat niet doen? Al die mensen die bejaar- Brandweerauto etc. voldoen aan alle eisen die je aan een kinder boek moet stellen. Ook de Gou den boekjes met de eerste kleu terverhaaltjes zijn goed. Na dat rustig lezen kan het kind behoefte hebben aan la waai: geef het zo'n heerlijke ouderwetse ratel, waarvan we een stevig exemplaar op de ten toonstelling zagen, en dan hoop ik dat uw buren een stootje kun nen hebben. Of het beweeglijke wezentje grijpt naar de rij den- de speelgoedkist die vader voor hem maakte (32X22x16 cm), pa troon twee dubbeltjes. Een krante-artikel kan in zo'n klein bestek niet alles noemen wat voor de eerste levensjaren van uw kind van belang is. Ga daar om zelf eens kijken, samen met een K en O leidster, zodat u de problemen waarvoor u staat ook echt kunt bespreken. U kunt te recht van dinsdag t/m zaterdag van 10—12 en van 14—17 uur. Met deze tentoonstelling richt het centrum zich niet alleen tot de ouders, ook tot hen die werkzaam daartoe worden opgeleid, expositie is de tentoonstelling uit leenbaar: u kunt hem bestellen voor 50 compleet met voorlich ting, inrichting der stands en ver- Dan zagen we er een praktische oplossing voor de warmte-uitstra- ling van baby. Zo'n kleintje kan de grote ruimte van een ledikant niet verwarmen. Twee lappen zo lang als het ledikantje. van tw: WC waardoorheen elas tiek of een lint wordt gehaald, vor men opgevuld met schuimplastic een bedderol. Op de dekens ge legd. met aan het voeteind een kussentje ónder de deken, zó heeft het kleine lichaam een warm hol letje dat het warm kan houden zonder kruik. Zo'n ledikantje gaat zeker de eerste vier jaar mee. zo niet langer. Van de lappenpop heeft het K. en O centrum een pa troon voor ƒ0.50. een gebrcide- poppenpatroon ƒ0.10. Het onver- scheurbare prentenboek is ook zo'n dankbaar cadeautje, applica- tiewerk of zig-zag op de machine, «en leuk werkje, patroon verkrijg baar voor 0.50. In kleren moet je kunnen spe- Joegoslavië land - volk - cultuur Joegoslavië, land - volk - cul tuur, door dr. A. L. Constandsc. Uitgave Het Wereldvenster, Van Het Wereldvenster is het een goede greep geweest om een kenner van de politieke historie als dr. A. L. Constandse te bewe gen een boek te schrijven over het land van Tito. Juist voor het verstaah van een land als Joego slavië is het gewenst dat men een en ander weet van de poli tieke verhoudingen daar en hoe deze zijn gegroeid. Joegoslavië met zijn twaalf volkeren en zes republieken is nu eenmaal geen Westeuropëes land en daarmee heeft men bij een beoordeling re kening te houden. En als dr. Con standse erover schrijft, kan men ervan op aan dat dit gebeurt Dat gevoegd bij alle andere inte ressants dat de schrijver weet te vertellen maakt dit nieuwe deel in de voortreffelijke Land-Volk- Cultuur-reeks tot een begerens waardig bezit. AAR HEBBEN we de vorige keer onze briefschrijfster ge laten? Het begon allemaal zo een voudig in de correspondentie. Wanneer vind jij, Chris, dat de kinderen alleen door het verkeer kunnen? Bij mij moet de oudste van 9 op de fiets, de andere drie gaan per step. Het is wel een half uur lopen, en ik liet ze dat vorig jaar ook doen, maar de oudste heeft al een zware boeken tas, terwijl ik merkte dat de jong ste van 5 veel te moe werd van 2 uur per dag lopen. Eén laten steppen en twee lopen is ook niets. Maar ik kijk ze met zorg in het hart na en bid: Heer, be- doenlijk. Ik zit er zelf midden Er is een tijd geweest dat ik kind toestond om om drie ergens langs te fietsen maar voor zorgde dat hij om vijf thuis was, en zoniet, dan ging ik weer moet worden herwonnen? El Sham De Zonnehengst El Sham De Zonnehengst, door Franz Born. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. De Arabische hengist El Sham, die later de naam Godolphin Ara bian zal krijgen, is met Byerley Turk en Darby Arabian de stam vader van alle volbloeds. Geboren aan het begin van de achttiende eeuw in de marmeren stallen van de sultan van Marokko, komt El Sham later terecht aan het hof van Lodewijk XV van Frankrijk. Zijn zwarte verzorger Agba verge zelt hem. De Franse vorst blijkt weinig verstand van dit paarden ras te hebben en de Arabier wordt het slachtoffer van de grootste verwaarlozing. Ten slotte komt hij in Engeland en wordt de bekende Engelse fokker Francis graaf Go dolphin zijn eigenaar. Op de En gelse renbanen oogst dit zoge naamde „heilige" paard als Go dolphin Arabian grote roem. Dit boek met zijn zeldzame illus- straties, dat een schat aan inte ressant feitenmateriaal bevat, zal zeker in de boekenkast van menig paardenvriend een plaats vinden. willen herkennen omdat zij zich met je verbonden weten, mensen die vanzelfsprekend bij je komen met gevonden schatten en moei lijkheden beide, omdat zij besef fen dat jezelf nog niet klaar bent, nog denkt, nog tobt. nog voort gaat, nog vecht, nog blijdschap unArfn,,,, Aio Kot waarin de een voor de ander vei lig is, zichzelf, vrij overgave, bekommerd - - - - - - - vol rust, blij en toch wetend dat den, vind ik. Want dan kom je, blijdschap kortstondig is en steeds al levende, op het laatst tot diepe toch vol vergaart in het voortgaan. Als het toch er zó toe doet, ben je te benij' inzichten, kun je na strijd de Je schrijft, briefvriendin, of'ik der laten waar hijjs, kun j< TK KAN ze echt niet halen en I brengen, dan komen er thuis ongelukken met de kleintjes. Juist had ik er wat vrede mee, toen er in de krant stond dat je kinderen beneden de 7, 8 jaar niet alleen moet laten gaan. Nu vraag ik me weer af: in hoever mag je risi co's nemen en in hoever moet je dit overgeven. En dan ver glijdt de brief naar ja, waar mag je in je leven geen risico's meer nemen en waar moet je in over gave wachten. Waar moet je, b.v. van man tot vrouw en omgekeerd, zeggen: Dit kan niet langer, hier moeten we anders worden, we moeten verder en waar: Hier ruk en trek ik niet meer aan de ander, laat hij maar blijven zo als hij is, zó houd ik ook van hem. Waar zeg ik tegen de kin deren als« ze ouder worden: jon gens, vader houdt daar nu een maal niet van, laat dat, 't kan me niets schelen of je het aftands of bekrompen of kinderachtig vindt, het blijft zoals vader het wil en waar sta je alleen, ga je op weg met je kinderen, weg van vader. Niet om hem, niet om hem af te vallen, maar omdat je anders zoudt stikken. zonnig trottoir lopen, tot ik merk- anders lijkt. Nee. want juist te dat zij viermaal j>er dag twee jou, met je compleet risico grotere meisjes tegenkwam die men, je spontane durf. is dit haar eraf plaagden en op de rij- der willen te verwachten. En weg duwden. Zij had het nooit len kennen dit met je. neem verteld, als ik haar niet achter van me aan. op was gekomen, had ik het niet geweten. Kinderen vertellen grote angsten nooit. Een woedende hond achter een hek, een jongen die je niet doorlaat hebben we niet allen zo'n angst gehad? Maar dat waarvoor moeders bang zijn, het ziedende verkeer, tientallen bromfietsen vlak langs dat kleine ding op haar fietsje, stromen auto's dat is voor het kind geen angst, daarin bewéégt het zich. En ik geloof dat ieder voor zich dan dat risico moet nemen dat zij, de situatie overziend (fiets het traject zelf eens) aan durft. Dat is natuurlijk een per soonlijke kwestie en hangt onge twijfeld samen met al de andere dingen die je kinderen laat doen: zelf conclusies trekken, zelf be slissingen nemen, zelf een weg zoeken, zelf leren teleurstellingen oneindige reeks die al je brieven tuur zijn zonder bekommernis van wie weet eens tot de ontdekking ne- komen dat het hoe en waarom ver. dat wij steeds al vechtend telijf ve- gaan, er in laatste instantie niet dat toe doet. Misschien zeggen wij la ter wel enkel: wat een prachtig leven heb ik gehad, ik heb gron dig van twee. drie? misschien meer? mensen mogen houden, ik heb getob en gepieker om hen willen, moeten hebben maar ach teraf was ook dat liefde. Als ik je een vermoeden zou mogen ge ven van waarop al ons streven uitloopt, zou ik je dan voor het dragen, duurt tot de volwassenheid. En bij dat woord wordt dc vraag wijder en komen we bij Open Brief van de laatste de"schöuders op: denken aan de plek waa deze zomer was. Als het 's mid dags heet was, lag ik tegen helling onder een grote eik. Opzij notebomen en wat lager pop ren aan een stroompje. En der duizenden, miljoenen bomen op de hellingen, kastanjes, eiken, acacia's, vlierstruiken, berken, groeiend en bloeiend, gaaf en ge zond. De grond was mild en en gaf. Tegen het huis bloeii vlijtige liesjes als dwazen, zo bundig. Niets mislukte, alles Een oppervlakkig iemand_ haalt groeide graag. i binnenuit. soonlijke vrijheid, Met andere woorden, brief schrijfster: waar dwingt je ka rakter je jezelf te zijn, ruimte te scheppen en waar roept de lief- varende de stugge"^ stug en de toe. Want dan heb je toch nooit de je toe in overgave een ander bange bang laten? Mag de stugge co ste 1 leven te leven dan je jezelf had zijn naaste afremmen? 't Gebeurt ie 10 voorbestemd. Teruggaande naar hier heb ik gedacht: wat ik zou willen is dit: dat de mensen die op mij zijn aangewezen, als die bomen zijn. Laat ieder graag willen groeien. niet zoveel waarde aan opvoeding Laat ik mild zijn. Jij, briefvrien- eenmaal zo, of: hoor eens, ik kan mezelf niet anders maken, je zegt het maar als ik je niet meer Er zijn ook mensen die lang bfuige bang laten? Mag de stugge co sterk het gevoel dat je tussen ng-*- fremmen? 't Gebeurt le 10 en 20 jaar getrouwd tegen-, mèg je het als je over jonge volwassenen wordt ge- T~yAT IS een ontzettend moeilij- sloten? Moet dan L* ke vraag. Een antwoord te geven op het gaan van kinderen door het verkeer is al bijna on- liefde hebt ge- olaatst, tinuïteit der dagen (want wat is je waarachtigheid, bloed die je keuren op din. zult dat zeker begrijpen. den verzorgen moeten ook eens weg. En september is er nu juist een maand voor." Voldoening d. N.-E. In V. „Eerst twee jaar mijn man ver zorgen. die ziek was, daarna het overlijden. Toen werd mijn huis genote van 87 jaar ziek. Ook haar heb ik verpleegd en zo zag ik weer een vakantie mijn neus voorbijgaan, terwijl alle vrien den naar het buitenland trok ken. Toch heb ik het hier bij de ze twee geliefde zieken goed ge had, niet al mijn kennissen zijn verkwikt van hun vakantie te ruggekeerd. Het is een voorrecht iets voor een ander te mogen zijn: dat God jou die taak op legt en ik die opdracht blijmoe dig mocht vervullen. Geen va kantie wel voldoening" be sluit deze lezeres en mét haar hopen we dat ze van een vol gende vakantie dubbel mag ge nieten. Apart „Daar schrijf ik niet op. want vakantie-ervaringen zijn bij ons zo leuk niet", meende mevr. v. d. G. te A." Toch moet ik het even kwijt: we hebben vijf kin deren en één ervan was elk jaar in de vakantie speciaal zo hu meurig. dat onze vakantie er ge woon door werd vergald! Wót we ook probeerden, 't hielp al lemaal niets. Dit jaar hebben we dat éne kind apart laten gaan (schoolkamp). Onze vakan tie is véél gezelliger verlopen dan andere jaren. Het was geen gemakkelijk besluit, maar we zagen geen andere oplossing, 't Kind heeft zelf gelukkig ook erg genoten, dus volgend jaar hopen we 't weer zo te doen. Tc Vraag me vaak af: zouden er nu meer ouders met dit pro bleem tobben? Volgende week komt de rest van de vakantie-koek, die daar mee op is. Hebt u wel eens.... een gans geplaagd, een zeehond je gevangen, een trouwe poes, een pienter paard, een heers zuchtige hond meegemaakt? Ja, Schrijf het ons, want de maand oktober gaan wij wijden aan: uw ervaringen met dieren. Wij zijn ervan overtuigd dat u ons nog mooiere verhalen uit de praktijk op kunt dissen dan je in boek en tijdschrift tegen komt. We zien weer vol belang stelling uit naar al uw brieven. Op de enveloppe: Hebt u wel eens....? en in de brief uw adres én het boekje van uw keuze bij plaatsing. U weet het: De dok ter zegt 1, De dokter zegt 2, of Tipparade. Tot schrijfs! UIT DE KINDERMOND Tineke, vier jaar, heeft een mar- mot, waar ze dol op is. Eens zegt ze: „Ik hou zoveel van Tobias ik kan hem wel opeten, het water loopt in mijn mond!" Marijke, 6 jaar, zegt een leljjk woord. Moeder: „Dat mag je toch niet zeggen." Marijke: „En grote mensen dan?" Moeder: „Die mo gen het ook niet." Marijke: „Waar om zijn die woorden er dan?" L. van de B-B. te R.) Jan had het over een ruimte- vader, (hij is zes jaar). Ik had al een paar maal gezegd: ruimte vaarder. Hij wees op foto's en zei: „Kijk maar het is een vader en geen ruimte-moeder!" Ik ging met mijn neefje van drie jaar wandelen en moest met hem voor de brug wachten. Er stond ook een dame met een laag uitge sneden japon. Waarop neeflief zei: „Oh kijk eens, die mevrouw heeft hippies van voren!" (mevr. A. G. te L.) Als moeder een baby krijgt gaat ze altijd naar het ziekenhuis. „Ons dochtertje moest naar het zieken huis voor één nachtje, amandels knippen. Ik had haar ingelicht. De volgende dag zegt ze tegen haar vriendinnetje „Ik moet naar het ziekenhuis. Misschien krijg ik dan ook wel een baby." Haar broertje van twee is laat met praten. Moeder zegt: „Je praat nog maar koeter waals." Zegt het dochtertje: „Mam ma zouden ze u in het ziekenhuis gecn .verkeerde baby gegeven heb- (mevr. J. R.-N. te St. M.) Peter is vier jaar en bekijkt met aandacht de sproeten op hel hoofd van zijn vader. Peter's commen taar: „Pappa heb allemaal mazelen op r.'n hoofd." Als hg zich 's avonds uitkleedt gaat zijn hemdje naar bo ven. Hij wijst op de twee pukkels op zijn borst en roept: „Kijk eens, ik heb óók al mazels!" (mevr. B. te G.) EVEN STOPPEN 1 Wat hebben veel lezeressen I spontaan gereageerd op ons oproepje om uitspraken „Uit I de kindermond". In allerlei I vormen hebben we stof ge- Inregen: complete verhaaltjes (dat is niet de bedoeling)I Kinderlijk gelovig, leuk, ad rem, reacties op de komst Ivan een baby. Te zijner tijd zult u veel van uw ingezon den pcnnevruchten tegenko- s Imen. Wij hebben nu een heel I dossier „Kindermond"-vol, en verzoeken dan ook vriendc- I Ilijk even met inzenden te I stoppen. Zo gauw de voor raad slinkt, melden we dat I Iop deze plaats en kimt u weer doorgaan met insturen. Kin dermondjes staan nooit stil, I Ien dong u nog nooit mee naar een pocket, dan ligt hier uw kans. Noteren maar en zui- I nig bewaren tot we het sein ^vuor inzenden geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15