Nieuwe Leidse Courant NVVfusie van vakcentralen nog onbereikbaar Moeder smeekt via radio om haar ontvoerde kinderen historie bepaalde IS Dit jaar winst bij girodienst Door verschillen barricade Prijsstijging in '64 nog aanvaardbaar N.A.V.O.-oefening door Russen geschaduwd Belangstelling niet abnormaal Tante aan de tand gevoeld Jeep wilde vlak voor trein langs rijden Commentaren W.A.-premies voor auto's en bromfietsen hoger Woen&daR 23 september 1964, 43ste jaargang f Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 y „Stantvestigh ii ghablaven mijn hert in teghenspoet" Zonnig en warm De Bilt verwacht tot woensdagavond: Heldere nacht. Morgen zonnig en warm weer. Aanvankelijk zwakke, later over wegend matige zuidoostelijke wind. (Zie verder pagina 11) 3,35,* p.kw. 10,05, bezorging 1B.00—19.00 i Na CNV -pleidooi voor nauwere samenwerking Door automatisering Voor 1965 wordt door de postcheque- en girodienst een aanmerkelijk gunstiger resultaat verwacht dan voor 1964: een winst van f 1.896.000 tegenover een ver lies van f 8.909.000. Dit blijkt uit de be groting 1965 van de PTT. Het feit, dat volgend jaar de eerste fase van de automatisering van de admi nistratie zal zijn voltooid, heeft een merk bare invloed op de begroting van 1965, aldus de toelichting. De personeelslasten voor dat jaar zijn ruim twee miljoen gulden lager geraamd dan voor 1964, om dat door de arbeidsbesparing als gevolg van de automatisering een vermindering van de personeelsbezetting mogelijk is. De baten (die begroot worden op f 122.000.000) zullen, vergeleken bij 1964, met f 10,5 miljoen omhoog gaan, welke vermeerdering voor het belangrijkste deel kan worden toegeschreven aan een ho gere rente-opbrengst van de beleggingen. HET N.V.V. acht een fusie tussen de drie vakcentralen op dit ogenblik onbereikbaar. Weliswaar is men er van overtuigd dat een constructief vakbewegingsbeleid in Nederland slechts mogelijk is indien de centralen ten nauwste samenwerken, maar er zijn door de historie bepaal de verschillen, die een volledige fusie nu onmogelijk maken. Aldus N.V.V.- voorzitter D. Roemers, die dit verklaarde naar aanleiding van uitlatingen over nauwere samenwerking van de heer J. van Eibergen, voorzitter van het C.N.V. AZ bij zijn installatie tot voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond aan het begin van dit jaar pleit te de heer Van Eibergen voor een nauwere samenwerking tussen de vak centralen. Hij herhaalde nu zijn stand punt in een gesprek met het ANP: „Er van uitgaande dat het goed recht van het C.N.V. om over bepaalde zaken een eigen principieel geluid te laten horen wordt gerespecteerd, is de christelijke vakbeweging bereid tot de nauwst mogelijke samenwerking met de twee andere vakcentralen." De heer Van Eibergen is van me Beneden raming gebleven DE (Van onze parlementsredactie) ,E stijging van de prijzen is volgens minister Andriessen tot dusver bin nen aanvaardbare grenzen gebleven. De bewindsman van economische zaken verwacht, dat de prijsstijging van 1963 op 1964 beneden de aanvan kelijk geraamde 7 pet. zal blijven. „Het lijkt mogelijk de stijging van het prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor 1964 als geheel vergeleken met 1963 beperkt te houden tot ca. 6 pet., al zal dit bijzondere inspanning I vergen. Strikte naleving van de prijsgedragsregels blijft een eerste ver eiste", zo schrijft de minister in de toelichting op de begroting-1965 van j economische zaken. schillende agrarische prijsverhogingen (die een sterk autonoom karakter heb ben). Zo maakt het regeringsbeleid het b.v. mogelijk dat de richtprijsverhogiiïg voor tarwe voorlopig geen prijsverho ging van brood en andere meelprodukten tot gevolg zal hebben. Optreden tegen de verticale prijsbin ding acht de minister van groot belang, omdat dit volgens hem de concurrentie- structuur zal verbeteren en met name de doelmatigheid in de distributie ten goede zal komen. Voor de resterende maanden van dit en voor het komende jaar acht de ter het derhalve noodzakelijk hands vast te houden aan een stringent en slagvaardig prijsbeleid". Hij erkent, dat dit voor vele ondernemingen offers imet zich meebrengt, omdat medewer king aan het prijsbeleid niet altijd in overeenstemming wordt geacht met het Idirekte bedrijfsbelang. Dat deze mede werking tot dusver in het algemeen ge sproken, toch werd verleend, duidt vol gens de minister op „een groot verant woordelijkheidsbesef bij de ondernemers in het kleine tot aan het grote bedrijf >or het algemeen belang' Juist nu wy ons in de positie bevin den dat het ontstaan van de gevreesde loon. en prijsspiraal moet worden voor komen, vertrouwt de minister, dat d> medewerking aan het prijsbeleid zal worden gecontinueerd. ..Tezamen met een restrictief beleid met betrekking tot de toeneming van de bestedingen en een beleid gericht op het zoveel mogelijk voorkomen van verdere kostenstijgingen biedt dit het perspectief voor het berei ken van het intern en extern evenwicht In 1965". Voor 1965 verwacht het Centraal Plan. bureau een prijsstijging van 4 tot 4.5 pet. Iloewel in de raming de voortzetting van het prijsbeleid reeds is verdisconteerd, hoopt minister Andriessen dat het mo gelijk zal zijn, evenals in 1964, de feite lijke prijsontwikkeling enigszins te doen achterblijven bij de prognose. Wat 1964 betreft in de periode januari I'm juli heeft zich ten opzichte van 1963 een prijsstijging van 5,1 pet voorgedaan. De prijsstijging die verband houdt met de loonsverhoging van 13 a 14 pet in de Èerste maanden van dit jaar. wordt op Pa. 3 pet geraamd. Naar de mening van minister Andriessen is daarmee de door berekening van de loonsverhogingen in de prijzen gebleven binnen de grenzen zoals die waren gesteld bij de afspraken in het kader van het prijsoverleg. „Voor Öit bevredigende resultaat is de loyale medewerking, die het bedrijfsleven over het algemeen aan het prijsbeleid heef» Verleend, van onmiskenbare betekenis Behalve door middel van het prijsbe leid overeenkomstig de prijsgedragsre- Daartoe behoort het mitigeren 1 BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven verzoeken wij beleefd vóór 1 okt as. 10.05 voor het abonnement over het 4e kwartaal 1964 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen over automatische afschrijving verstrekt. Directie. (Voor vervolg zie pag. 11) In het ziekenhuis te Groningen is gisteravond de 71-jarige H. Danhof uit Groningen overleden aan de gevolgen kolendampvergiftiging. ning, dat het niet bij voorbaat uit gesloten is, dat er een basis te vin den moet zijn voor een gezamenlijk actieprogram en dat het C.N.V. zo'n gezamenlijk program dan ook zeker niet bij voorbaat zal afwijzen. Over een meer intensieve samen werking tussen de drie wil de heer Van Eibergen graag nog eens een open gesprek hebben met de zuster organisaties. Hij verwacht, dat een dergelijk gesprek binnen een niet al te lange termijn nog eens op de agenda van het centraal overlegor gaan zal worden geplaatst. „Over een jaartje kunnen we weer wat verder Beste garantie Welk vorm een nieuwe en ncrg mee effectieve samenwerking zou moeten hebben, kon de heer Van Eibergen nog niet zeggen. „Al is er zowel op politiek terrein als in de kerken een ontwikke ling aan de gang, die wijst in de richting van een nauwer samengaan". In het dement van de bisschoppen van 1954 wordt weliswaar de nadruk gelegd op de noodzaak van r.k. organisaties, wordt niets in gezegd over d werking met de protestanten. Hoewel een werkelijke eenheid tussen N.K.V. en C.N.V. vooralsnog niet moge lijk is, vroeg de heer Van Eibergen zich toch af waarom dat in andere landen dan wèl kan. Het argument van de „his torische achtergronden" vindt hij betrekkelijk: „Als je teruggaat in de ge schiedenis vind je ze in Nederland ook samen". Het respecteren van elkanders recht over bepaalde zaken een eigen principiële mening te hebben en ook uit te dragen, noemde hij de beste garantie voor een goede samenwerking. Onbruikbaar Hoewel NVV-voorzitter Roemers fusie onbereikbaar acht, zegde hij dat iedere stap tot nauw king van de zijde van het N.V.V. op positieve wijze tegemoet zal worden treden. Het spreekt voor hem vanzelf dat bij een dergelijke samenwerking de principiële grondbeginselen van ieder der vakcentralen niet mag worden aan- Overigens acht de heer Roemers het niet uitgesloten, dat by een zorgvuldig onderzoek zal blijken, dat de verschil punten in het beleid van de centralen minder talrijk zijn dan aanvankelijk werd gedacht en dat zij voor overbrug ging vatbaar zijn. Het zijn voor hem echter vooral de door de historie bc- Belevingswijze De voorzitter van het (r.k.) N.K.V., de heer P. J. Mertens, verklaarde desge vraagd, bijzonder ingenomen te zijn met het standpunt van het C.N.V. Het N.K.V. stelt een samenwerking op hoge prijs en het wil daarin verder gaan dan nu het geval is in het overlegorgaan der cen tralen. Met de heer Van Eibergen meent de heer Mertens, dat er uiteraard waar borgen dienen te blijven voor het be houd van eigen zelfstandigheid. Een een heid dus in verscheidenheid. De heer Mertens zei, dat in het over legorgaan onlangs een commissie is in gesteld, die de mogelijkheid van deze nauwere samenwerkng nader zal be studeren. De bedoeling is namelijk meer inhoud te geven aan het huidige over legorgaan. Voor wat de eenheid tussen N.K.V. en C.N.V. betreft, waarop de heer Van Eibergen doelt, merkte de heer Mertens op dat hierbjj niet alleen verschillen in principiële opvattingen maar ook mar kante verschillen in dc belevingswijze van de beginselen en de benadering van het vraagstuk dienen te worden betrok ken. Zij kennen als confessionele organisa ties gemeenschappelijke problemen, die een gezamenlijke aanpak zouden kunnen rechtvaardigen. Dit streven hoeft een hechte samenwerking echter niet in de weg te staan, aldus de heer Mertens. Twee vliegtuigen onderschept Sowjet-vliegtuigen, oppervlakte schepen en duikboten tonen een op merkelijke belangstelling voor di NAVO-vlootoefening „Teamwork" die deze weken op de Atlantische Oceaan worden gehouden. Volgens de Amerikaanse admiraal Kleber Masterson worden de NAVO-eenhe- den nauwlettend in de gaten gehou den door de Russen, die alle vlootbe- wegingen schaduwen. Twee Ameri kaanse Crusader-jagers van het Amerikaanse vliegdekschip Indepen- dance hebben zelfs al twee Russische Bizon-bommenwerpers onderschept tot buiten het oefengebied geës- hoogte „Ik sal m n boerderijtje ervoor verkopen by Poitiers in Frankryk ontvoer de kinderen, mevrouw Guillon, heeft gisteren voor de radio de ontvoer ders gevraagd, de kinderen terug te geven. „Ik ben niet ryk, ik bezit slechts een boerderijtje en een stuk je grond, maar ik ben bereid dit te verkopen en u het geld te geven als ik myn kinderen maar terug krijg. Zy zyn het dierbaarste dat ik bezit", smeekte de vrouw de ontvoer ders. De grootvader van de kinderen heef; de politie verteld, da' hij kort voordat hij de kinderen verliet een lichtkleu rige auto (een Simca) heeft gezien, met een naar schatting 20-jarige vrouw aan het stuur. In het briefje, dat de ontvoerders in een schooltas hadden gedaan, stond dat de ouders binnen 24 uur instructies zouden ont vangen. Tot dusver was echter nog niets ver nomen. Het briefje luidde: „De kinde ren zyn in goede handen. W'ij zullen geen scrupules hebben als 'e politie tussen beide komt. Binnen 24 uur zullen In structies worden gegeven." De politie heeft intussen een tante van de drie vermiste kinderen oor een na der onderzoek aangehouden. ~ij acht het mogelijk, dat er van ee* familiekwestie sprake is. De aangehouc' - i vrouw on derhield volgens de politie twijfelach tige betrekkingen, zowel in Parij: als el ders. Zij werd gearresteerd in Poitiers, Christine Guillon (6) met haar broertje Patrick (5) en hun vriendje Joel Biet (rechts), die in Marnay bij Poitiers op weg van school naar huis zijn ont voerd. niet ver van Marnay, waar de kinderen (Patrick (5), Christine (6) e Joel Biet 5) woonden. Later is bekend geworden, dat de grootvader van de kinderen Guillon de drie kinderen iedere middag van school haalde. Maandag besloot hij echter hen slechts een eindje te vergezellen Hij is op de fiets naar huis gegaan om daar op het drietal te wachten. Toen het niet kwam opdagen ls hij op zoek gegaan Hij ond de schooltassen met net briefje. Tit wordt door politiedeskund ;gen bestu deerd. Boven de tekst stonden een sche- :n twee gekruiste be aderen. De bevelhebbers verwachten dat de Sowjetrussische eenheden nog ver scheidene dagen in de nabijheid zullen blijven. Zij beschouwen deze belang stelling niet als abnormaal. Bü elke NAVO-oefening worden de Russen gesignaleerd, zo zeiden zij. Wij zijn helemaal niet van plan de Russen te ontlopen, integendeel: wij willen ze gebruiken als onderdeel van de oefe ning. Volgens admiraal Masterson is er zes a zeven maal contact geweest met Rus sische schepen, vliegtuigen en onderzee- ers tijdens de manoeuvres. „Wij hebben hier gewoon een onderzoek naar inge steld en zijn verder gevaren." De admi raal was van mening dat de Sowjets deze oefening waarschijnlijk hebben ver wacht, maar niet precies wisten waar ze gehouden zou worden. Als ze bij zonderheden hadden geweten, zouden zij hun eenheden in een bepaald gebied hebben samengetrokken inplaats van ze te versnipperen. Hoeveel schepen er in de buurt zijn, wist hij niet. Op een vraag van journa listen of NAVO-functionarissen de Rus sen zouden kunnen hebben ingelicht over de oefeningen, zei de admiraal dit te betwijfelen. „Maar," zo voegde hij e toe," ik denk dat wij aan het eind de manoeuvres wel zullen weten hoeveel zij van tevoren wisten". Militair gedood De 33-jarige wachtmeester W. Krijt van de school voor reserve-officieren van de cavalerie in Amersfoort is gisteravond op een niet beveiligde overweg tussen Amersfoort en Hoevelaken door een trein aangereden en zo ernstig gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis is leden. Volgens de machinist naderde de jeep, waarin K. als bijrijder zat, zo snel de overweg dat hij ging afremmen. De be stuurder van de jeep ging ook langza- rijden, maar gaf, juist toen de machinist weer vaart meerderde, vol gas schoot vlak voor de trein langs. K., die uit de jeep was gesprongen toen die de overweg opreed, werd door de trein geraakt en in een sloot geslingerd. De machinist heeft van het ongeluk niets gemerkt. Rusk: VS blijven in Golf komen De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, heeft op een pers conferentie in San Francisco gezegd dat de Verenigde Staten marine-eenheden de Golf van Tonkin zullen blijven zenden en dat iedere inmenging een on middellijk antwoord tot gevolg zal heb ben. T wee Russische torpedoboot jagers stomen langs het Amerikaanse vliegdekschip Independence tij dens de Navo-oefening Teamwork op de Atlantische oceaan. Aan het dek van de Independence staan A-4 Skyhawks opgesteld. Het Russische vaartuig op de voor grond is een torpedobootjager van 3500 ton van de Kotlin-klasse, uitgerust met geleide projectie len. Op de achtergrond een 1280 tons jager van de Rigaklasse. Tijd voor de kachel Kolendampvergiftiging - drie bejaarde mensen omgekomen Gisteravond zijn de 76-jarige W. van Zwieten en zijn 75-jarige echtgenote H. A. van ZwietenBlonk in hun wo ning te Bennekom door kolendampver giftiging om het leven gekomen. Het ongeval werd door een dochter ontdekt De schoorsteen van het huis was in juni geveegd. De heer van Zwieten had de kachel aangemaakt, maar de kachelpijp nog niet gemonteerd. Bij zijn werkzaamheden op de werf van de firma Sijmonsbergen in Amster dam is gisteren de 62-jarige F. W. Ligt- voet om het leven gekomen. Hij was be zig met het lassen van een ijzeren plaat n 1000 kg op het achterschip van een aanbouw zijnde treiler. De plaat schoot i en kwam op de heer Ligtvoet terecht TAE aanmaning tot voorzichtigheid op loongebied wij noteerden haar gisteren in deze kolom is niet het enige wat de begroting van sociale zaken behelst. De gedachten van de minister gaan ook uit naar andere zaken. Zo wil de bewindsman streven naar een systematisering, vereenvoudiging en vernieuwing van dc sociale wet geving. Een edel streven, dunkt ons. Onze sociale wetgeving vertoont een opmerkelijke verscheidenheid. Dat is begrijpelijk. Nu eens werd hierin voorzien, dan daarin. Er deden zich actnele noden voor, er waren proble men van urgent karakter. Ook kon het zijn dat de ogen opengingen voor gebieden die zich tot dusver aan de aandacht hadden onttrokken. Daarin moet eenheid komen. Het is een kwaad ding. wanneer een volk zijn eigen wetten niet kent. Een wet geving behoort doorzichtig te zijn, kenbaar te wezen. En op sociaal ge bied is al zoveel bereikt dat het best tot een afronding kan komen. Mis schien zal zelfs blijken dat er iets kan vervallen. TTET ontbreekt onze minister van economische zaken niet aan be kwaamheid tot een slagvaardig be leid. Zulk een beleid stelt hij ook voor de komende tijd in het uitzicht. Een zaak van belang is het. dat de nrijzen in het oog worden gehouden. Lonen en priizen zij werken on el kaar in, en het is veelal een werking naar hoven. Dat is wel een risico van de welvaartsstaat. De taak van de regerine is het. hierop toe te zien. De bew'ndsman kan tot dusver wel on resultaten boeen. De stiigingen ziin henerkt gehleven. Uiteraard roent het regeringsbeleid in deze ook wel weerstanden on. Een deel van de grieven is van een aard dat er naar behoort te worden geluisterd. Met name de middenstand loont nu ook gevaar, tussen bepaalde stoelen in te geraken: hij mag niet het kind van de rekening worden: daarvoor ls een middenstand in een gezond maat schappelijk bestel tezeer een onmis baar element. Nog zijn het alles schriftelijke stuk ken die op tafel liggen. Fn nog is al leen de regering daarin aan het woord. Als burgers van dit land mo gen wil belangstellend ziin n^»ar de verdere behandelingen van al deze begrotingen. -tr G^ESCHENKEN kunnen sfeer schep pen en vriendschap onderhonden. Een goed Nederlandse zegswijze doelt hieron. maar ook te Rome heeft men bet blijkbaar bedacht. Tn het kader van toenadering tussen de Rooms-katholieke kerk en de Grieks-orthodoxe beeft het Vatlcaan besloten aan de Griekse kerk een schedel aan te hieden. die van de anostel Andreas heet te zijn. die al eeuwenlang te Rome is, maar die eigenlijk in Griekenland zou behoren. Leest men dit. dan is de indruk toch wel sterk van in verschillende we relden te leven. De verering van re lieken Is de protestant vreemd. Van Calvijn rest ons weinig anders dan het bekende driepotige stoeltie in de kerk van Genève; zijn graf is onbe kend het is ons wel. Op dit punt althans voltrekt zich dc toenadering tussen de Rooms-katho lieke en de Orthodoxe kerk blijkbaar gemakkelijker. Maar ook daar zal men toch verder moeten komen dan de schedel van Andreas. De ware oecumene komt tot stand niet over de hoofden der gelovigen, noch door het hoofd van Andreas heen, maar door de Geest die doet afzien van de mensen en die in de harten werkt. Verzekeringsbedrijf verwacht chaos (Van een onzer redacteuren) /^P 1 januari 1965, wanneer de Wet Aansprakelijkheidsverzekering in werking treedt, zal een nieuw pre mietarief voor w.a.-verzekering vai motorrijtuigen worden ingevoerd. Dit nieuwe premietarief zal niet al leen gelden voor nieuwe verzekerin gen, maar ook voor alle lopende ver zekeringen onmiddellijk van kracht worden. Bovendien zal voor iedere nieuwe verzekering van personen- en vrachtauto's tien gulden admini stratiekosten in rekening worden ge bracht. De loet-slagen op de premies voor w.a.. verzekeringen van personenauto's en sta tioncars bedragen, afhankelijk van he' gebruik, twaalf tot vijftien gulden vooi auto's met een catalogusprijs tot en mei gulden. Voor auto's met hogere cata logusprijs gelden overeenkomstige hogere toeslagen met een maximum van dertig gulden per jaar, wanneer de catalogus prijs meer dan 15.000 gulden bedraagt Voor vrachtauto's variëren de toeslagen op de sinds 1 april 1964 geldende premies van 24 tot 36 gulden voor wagens van 21.000 gulden. Voor vrachtauto's waarvan de nieuwprUs meer dan 21.000 gulden be draagt, worden hogere premies in reke ning gebracht, evenals voor auto's die uit een oogpunt van verzekering als büzon- dere risico's worden beschouwd. Het tien jaar geleden door automo bielverzekeraars ingevoerde verplichte eigen risico van vijftig gulden voor wat de w.a. betreft komt per 1 januari 1965 te vervallen. Voor het buitenland- risico worden de bestaande regelingen gehandhaafd. Het aanvaarden van een vry willig eigen risico van 50 gulden voor w.a.-verzekerin gen, zal echter leiden tot een korting van twaalf tot vijftien gulden, afhankelijk van de op basis premie toegepaste kor tingsregelingen. Voor vrachtauto's wordt bij aanvaarding van een vrijwillig eigen risico van 100 gulden voor w.a.-verzeke- ringen een korting op de premie worden verleend van 24 gulden. Brommers Van 1 januari 1965 af zullen bromfietsers a -verzekering moeten hebben gesloten met een dekking van minimaal 25.000 gulden per gebeurtenis. Bij de totstandkoming van nieuwe ver zekeringen, of bij wijzigingen en conti nuaties van bestaande overeenkomsten wordt vüf gulden administratiekosten in rekening gebracht De premies voor bromfietsen zullen worden gesteld op 18 gulden per jaar (thans 17,50). Thans is nog een zeer groot aantal bromfietsers niet verzekerd. Het ver zekeringsbedrijf vreest een chaoti sche toestandwanneer men tot het laatste ogenblik wacht met het slui ten van deze verplichte verzekering, wat voor 1 januari moet zijn ge schied. Om de zaak zo soepel moge lijk te laten verlopen hebben brom fietsverzekeraars besloten voor de hun na 1 oktober van dit jaar aange boden w.a.-verzekeringen pas van 1 januari af premie volgens het nieuwe tarief in rekening te brengen. De thans geldende premie voor w.a.- verzekeringen voor motorrijwielen en scooters worden per 1 januari 1965 verhoogd met zes gulden onge acht de catalogusprijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1