in dodencel? Brest Europese samenwerking is ver te zoeken be vrij clingsf eest =h Personeel moet vacuum in bedrijfsleiding opvullen Niet de grootste krant H**!, Zware straffen voor „reumaspeeialisteir' ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 Hoe nu verder met Soumokil? Wordt hij vergeten? Overgeleverd aan zijn lot, aan de machten van de Indonesische politiek? Zal hij In de genadeloze stilte van de geschiedenis gewoon verdwijnen? 'Geen commentaar' werd door de Nederlandse regering op vragen daarover geantwoord. Is dat genoeg? Kun nen we nu weer doorgaan met luisteren naar voetbal uitslagen of kijken naar de Olympische Spelen en ons voorbereiden op de viering van Sinterklaas? Kunnen we doorgaan met delegaties te sturen naar en vriendschapsbanden aan te knopen met een natie waar dit allemaal gebeurt? Waar een man, die voor de vrijheid van zijn verdrukt volk vecht, rondweg dreigt te worden omgebracht? In zijn cel wacht Mr. Dr. Christiaan Soumokil. Hij wacht al vier maanden lang. Vier maanden onmense lijke, zenuwbrekende twijfel tussen dood of leven... U kunt niets doen, zegt u? Wij geloven van wèl. Wij geloven dat u nii op dit moment concreet en daad werkelijk kunt helpen. ZO KUNT U HELPEN 1 Houdt deze tragedie-Soumokil voor ogen (welke mooi-praterij straks ook geraffineerd en continu over u zal worden uitgestort). 2 Denk eraan. Praat erover. Schrijf uw eigen mening aan uw volksvertegenwoordiger. 3 HELP MET GELD. NO. HELP DE ACTIE REDT SOUMOKIL, die hier In Nederland maar ook interna tionaal gevoerd wordt. Help met uw persoonlijke bij drage op GIRO 1130000, Eindhoven, Stichting Door de Eeuwen Trouw. 4 Vul deze bon In en luister naar DE STEM VAN AMBONwant dat is de stem van een volk in doods nood. Knip uit en zend weg naar: Nieuwstraat 7a, Eindhoven. NAAM ADRES GEEF NU, WANT NU IS HET NODIG-REDT SOUMOKIL-GIRO 1 13 00 00 EINDHOVEN „Onjuist optreden" ambtenaren van looneontroledienst Begroting buitenlandse zaken verzocht een onderzoek in te stellen naar wat hij noemt „het onjuiste op treden" van ambtenaren van controledienst bij een controle Deurwaarder kreeg Eindhoven vierde „liet dreigbrieven met pistoolkogel De minister van buitenlandse ,Wanneer u uw vordering op Gisteravond om half acht floepte expediteur De K. uit Werkhoven ;in Eindhoven plotseling allerwegen BB-hoofd kreeg boete voor te - '-jd.e Europese gemeenschappen yreemd nïet opgeeft, dan zal uw familie,Hg feestveiliehtine aan Op dat de loon- ken. mr Luns, is van menine dat hoe-! zijn- De minister bestrijdt in dit ver- ,- leesiveiiiciiuiig «wn. wfj u<ti de ontwikkeling van de Euro-iban^ de Franse conceptie van Europa j spoedig met een gevoelig verlies [moment nam burgemeester RoUer-:nese economische iremeenschaD ookivol2ens weUce Europa slechts Europees worden getroffen". Aldus een jwobiec-Pese economiscne gemeenstnap ook wann„r hp. nnafhar,i™»- lonen van werknemers 2TS SSZXSFSÜ - «i—«1- "ilt een schrijven aan is. dat in geen vastgehouden dient te worden aan h'ernome„ r-j->->-• de bewindsman bekend enkel geval deze ambtenaren zich heb ben voorgesteld als ambtenaar van de looneontroledienst maar zich onder val- xe voorwendselen toegang tot de wonin- e 5S gen hebben verschaft, dat een groot aantal van deze ambtenaren de indruk .1 gaf als zijnde te komen van de ge- meervtelij'ke dienst van soc. zaken van Amsterdam; dat enkelen zelfs uitleg ga- -| ven te komen namens de sociale ver zekeringsbank; dat provoceende en mis- 1 leidende vragen werden gesteld; dat in enkele gevallen werd gepoogd als vorm van huisvredebreuk, verwarring of on enigheid tussen de echtgenoten te zaai- en; dat beambten zich töegang ver- schaften zonder dat de man aanwezig was; dat sommigen weigerden zelfs na herhaald verzoek va j het pand te verlaten. de doelstellingen en de opvattingen die het Nederlandse beleid sinds 1957 op dit gebied hebben bepaald. Alle inspanning moet gericht blijven elke mogelijkheid die een uitbreiding van de gemeenschap dichterbij zou brengen en op de zo noodzakelijke versterking van het institutionele ka der en vooral uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parle ment. Aldus blijkt uit de memorie van toelichting op de begroting het ministerie van buitenlandse zaken voor het dienstjaar 1965. het vasthouden van het door Neder- land tot dusver gevoerde beleid de i betere waarborg De heer Jager informeert of de betere waarborg is te vinden minster bereid is maaregelen te treffen, j behartiging van de Nederlandse belan- welke herhaling van een dergelijk op- gen en voor de bevordering i de lo'oncon- j Europese eenheid dan in het meegaan troledienst onmogelijk maken. tendenties, die •iter! Drs. Coppes op studiecongres: een Groningse deurwaarder, dat was ondertekend door „het ge heim genootschap der verschrik king". De deurwaarder was niet de enige die een dergelijke brief (in maart van dit jaar) had ontvangen. De Utrechtse ver tegenwoordiger van een financierings maatschappij had een identiek schrij ven in zijn bus gevonden. De weini„ op wekkende tekst was op een rouwkaart geschreven. Aan de achterkant van de kaart was een pistoolkogel bevestigd. Gisteren stond de auteur van deze sombere tekst voor de Utrechtse poli tierechter. Het was de in voornoemde brieven aangehaalde expediteur zelf. ONAFHANKELIJK Het uitgangspunt van d^ze gedachten- gang ligt in de veronderstelling dat Europa sinds de tweede wereldoorlog aan de Amerikaanse hegemonie is on derworpen, maar zich thans zodanig heeft hersteld, dat het uit zichzelf en voor zichzelf kan bestaan. De Neder landse regering is echter geenszins van mening dat Europa onder Amerikaanse hegemonie zou staan. Over de Europese gemeenschappen zegt de minister dat de onmiskenbare economische successen het feit niet kunnen maskeren lat wezenlijke me ningsverschillen over de doeleinden en de aard van de Europese samenwer king, zoals belichaamd in de verdragen -nHchtineen ~te Pa"fc, i- "1-'"™ «HET <g3u&. deeid nouacn. zaak Werd gemoeid. De expediteur In dc toelichting wordt over de ex- iraakt?.. ™»*opig. hij zag. geen andere terne betrekkingen van de Europese ge meenschap gezegd dat de nadelige ge volgen van het afbreken van de onder handelingen over toetreding van Gr. Brittannië (begin-1963) slechts op uiter mate bescheiden wijze zijn opgevangen door het overleg dat sinds eind 1963 tot stand is gekomen in de Westeuropese Uqie. H. J. B. Witte op het „18 Sep- temberplein" namelijk van de wiel renner Driesse en de atleet Kramer de fakkel aan met de vlam, die woensdagavond in het Norman- dische stadje Bayeux bij het monu ment ter herinnering aan de in vasie was ontstoken en door Eind- hovense wielrenners en atleten de 600 kilometer lange weg die de Britse en Amerikaanse legers van Normandië naar Brabant hadden was overgedragen. Rond de 70.000 inwoners van Eindho- HHPHBBÜHHHrq'waren op de been. Het leek schuld "van omstreeks j geen van de kinderen in deze stad op 20.000 bij een financieringsmaatschap--tijd naar bed was gegaan. Zij waren zag geen kans om aan zijn ver- erbij toen de burgemeester deze fakkel igen te voldoen. Vandaar dat er, van het 18 Septemberplein naar het be- (Groninger) deurwaarder in de i vrijdingsmonument op de wal droeg gemoeid. De expediteur! stuwd door 12 muziekkorpsen waaronder een Engels en een \merikaans, door oudstrijders van de 101ste Airborne di vision en het tweede Britse leger, die als de gast van de gemeente het twin tigste bevrijdingsfeest meevierden, Franse delegatie onder leiding van nister Triboulet. militaire attachés de geallieerde 'anden en nog vele dere notabelen. Op de wal deelde de burgemeester aan het eind van het half Ook in het komende overleg over de ruimte voor de lonen in 1965 zal het gewenst zijn dat de j vakcentralen goed samenwerken. Men kan de zorgen van de regering I delen over de economische toe- 1 stand, maar het is tevens duidelijk, dat men voor 1965 onder de om- KEN standigheden van vandaag niet een loonbeleid kan voeren dat uitslui- et tend is gebaseerd op berekeningen omtrent produktiviteit en wat dies j meer zij. De loonstijging is niet iets wat men E zonder meer kan bepalen en ten koste j van alles dient vermeden te worden, dat er een loonontwikkeling komt die geen enkel verband vertoont met hetgeen op papier werd afgesproken. i.r Aldus drs. Th. Coppes. algemeen se- cretaris van het Nederlands Katholiek Vakverbond, die gistermiddag in Zeist oo het studiecougres van de rooms-ka- tholieke bond van werknemers in bank en verzekeringsbedrijf en administratie- ve kantoren een "inleiding hield over de moderne vakbeweging. on! Drs. Coppes verklaarde voorts, dat de 'oor- ontwikkeling naar een grotere mede zeggenschap voor de werknemers niet gaat in de richting van de ondernemings raden. omdat die zijn gebaseerd op menwerking in de onderneming, zc j bepaalde zaken er wat onvoldoende uitdrukking kunnen komen Als het gaat om fusies of sluitingen van bedrijven ziin de werknemers ondanks hun c a o. Cfl nog betrekkelijk rechteloos en daaruit Cl» leidt de heer Coppes af. dat er in de struktuur van de maatschappij ten aan- zien van de onderneming na de oorlog I nog vrij weinig veranderd is. De aan deelhouders van een onderneming heb ben ook niet zoveel meer te vertellen, j zo zei hij, en dat leidt tot de conclu- sie. dat de directie en de commissa- rissen binnen de onderneming een vrij- wel absolute macht hebben. In vele ondernemingen, aldus de N.K.V.'-secretaris, is een vacuum ont staan in de bedrijfsleiding en als do anonieme aandeelhouders niet kunnen zorgen voor een aanvulling, zal dat door het personeel moeten gebeuren. Het be gin van werkelijke medezeggenschap ligt, zo zei hij, bij de bescherming van de meest primaire belangen der werk nemers en dan hoeft men nog helemaal niet te praten over paritaire raden van commissarissen, arbeiderscommissaris sen en dergelijke. Drs. Coppes sprak in dit verband de hoop uit. dat in het rapport van de staatscommissie-Verdam over d' her ziening van de ondernemingsstructuur «nkele belangrijke rechten voor de werk nemers zullen worden' neergelegd, zo als het recht van enquête naar het be leid bi de onderneming en het rech,t van beroep bij een instantie buiten de onder neming als er sprake is van kennelijk onredelijk handelen door de directie. Men reden moet bij medezeggenschap in een an- ven v dere richting denken dan in die van hoog-, politieke integratie ENGELAND Hoe nuttig deze contacten W.E.U. op zichzelf ook mogen zijn, men kan niet zeggen -'at zij een vol doende bijdrage leveren tot verwezen-1 lijking van de door de ministers van de I zes aanvaarde doelstellingen: het voor komen van maatregelen die een on gunstige invloed kunnen oefenen op de I betrekkingen tussen de E.E.G. en Gr. Brittannië en het openhouden van dei mogelijkheid van een latere toetreding van Engeland. Over de interne betrekkingen zegt minister Luns dat al moge de aanstaan de fusie van de executieven van de drie gemeenschappen als een positief fiunt worden aangemerkt, de onmoge- ijkheid om tot dusver tot overeenstem ming te komen over een wezenlijke uit breiding van de bevoegdheden van het Europese parlement een steeds ern stiger wordend probleem vormt. Pogin gen van Nederlandse zijde in het af gelopen jaar om de overige lid-staten tot een positievere houding te i rengen. vooral wat de budgetaire bevoegdheden van het Europese parlement betreft, hadden geen succes. Volgens minister Luns bestaat er geen de gedachte dat het uitblij- orderingen op de weg Tegenover de politierechter verklaar de de expediteur het achteraf een mis selijke streek te vinden, dat hij de (rouw)brieven had geschreven. Hij maakte zijn excuses en voerde ter ver ontschuldiging aan overspannen te zijn geweest in de periode dat hij de drei gende epistels had samengesteld. De politierechter „honoreerde" de de I dreigende auteur-expediteur met een subsidiair 20 dagen. Doodsoorzaak van Kozakkenpaarden: taxus baccata De twee paarden van de in ons land optredende Djiguiten-kozakken. die eer gisteren plotseling zijn jestorven, zijn vergiftigd door het eten van de taxus baccata. een altijd groen blijvende naaldstruik. Deze struiken staan o.m. langs een pad in Driebergen, vaar de groep optrad. Het centraal geneeskundig eiden tot i Parijs tegen Formosa als vertegenwoordiger in atoombureau IT Frankrijk is met Birma en Pakistan de communistische landen bijgevallen, die in Wenen hebben geprotesteerd te gen toelating van Formosa als verte genwoordiger van China in het interna tionaal bureau voor kernenergie. De Franse afgevaardigde. Pierre Car- raud. verklaarde, dat de delegatie uit Formosa niet gerechtigd is China te ver tegenwoordigen. De algemene conferentie van het in ternationale bureau voor kernenergie heeft niettemin zonder stemming het rapport van de commissie voor de ge loofsbrieven. waarin de geloofsbrieven van de afgevaardigden van nationalis tisch China werden goedgekeurd, aan- van «'e Europese gemeenschap- 1622) De Chigago Tribune, bet gro- de News Chronicle en de Daily Mail. te dagblad in het Midden-Westen van Op een afstandje volgt dan de Dai- de Verenigde Staten, vertelt op de ti- ly Telegraph, die altijd nog een op telpagina van ieder nummer, dat zij laag van ruim 1 miljoen heeft en de grootste krant van de wereld is. voor de Chicago Tribune op geen en- Dat zou inderdaad waar zijn, als de kelc wijze behoeft onder te doen. wereld beperkt was tot Noord-Ameri- Duitsland en Frankrijk zijn wat rika. Maar de wereld is nu eenmaal dit betreft niet in de running, maar een tikkeltje groter (al schijnen de de Sowjet Unie wèl. Het moge waar Amerikanen daarvan niet altijd over- zijn, dat het Russische dagblad al- tuigd) en als gevolg daarvan dienen Ie attracties mist. die in het Wcs- we bij een beoordeling van de din- een voorwaarde voor een grote gen die de wereld herbergt wat ver- oplaag zijn. het moge waar zijn. dat der te kijken dan onze eigen beperk- het Russische dagblad (hoofdzakelijk te horizon. bedoeld als middel tot volksopvoc- Hct merkwaardi ge van het kranten wezen in de .Vere nigde Staten is juist, dat een enkel dag blad niet, of moei lijk, tot een werke lijk grote oplaag kan uitgroeien. De verre afstanden tus sen dc grote steden vormen als zodanig een beiemme- in de miljoenen. AVe kunnen u>» va- ring. zodat er wel plaatselijke en re- klaren door te wijzen op het gebrek gionale kranten met een flinke op laag kunnen ontstaan, maar geen dagbladen die het hele land bestrij- TOCH IS •IFT ZO! iddei tot ding ii tisclie zin) in wes terse ogen dor en droog is en dat de inhoud het papier niet waard is, waar op het werd ge drukt, maar des ondanks lopen de oplagecijfers van dc Russische dagbladen konkurrentie, of het ontbrekc persoonlijk initiatief, maar daar- v orden de naakte cijfers \an ken. Landelijke bladen zijn er in de de grote oplagen in Rusland niet ult- V.S. dus nauwelijks en de plaatse- gewist. lijke en regionale bladen kunnen on- Typisch voor Rusland, is niet dc mogelijk zoveel lezers vinden, dat Prawda met ruim 2 miljoen lezers, zij tegen de grote landelijke bladen of de Izwestia met een iets kleinere van sommige andere landen, wat het oplaag, maar de Krestjanskaja Ga- abonncmentcn aantal betreft, kun- zeta, een boerenorgaan met een op- ncn concurreren. laag van ruim 3 miljoen, zodat dit De Chicago Tribune heeft een op- blad tot de grootste ter wereld ge- laag die wat boven 1 miljoen uit- rekend kan worden. (Tot de groot- komt, een Indrukwekkend cijfer voor ste ter wereld rekenen we dan bla- een land als het onze. maar nogal den met meer dan 2 miljoen lezers, kinderachtig in vergelijking met de waartoe kleine plaatselijke blaadjes grote oplagen die enkele landelijke als de Chicago Tribune natuurlijk bladen in Engeland bereiken, zoals niet gerekend kunnen worden), de Daily Express die ruim 4 miljoen Weet u, dat de Nederlandse kran- lezers heeft. In Londen verschijnen ten de oudste zijn? nog drie andere dagbladen met zeer Daarover een volgende keer! grote oplagen, zoals de Daily Herald, (Nadruk verboden). H. Pétillon. doodsoorzaak vaststelde, trof naaldjes van deze struik in de magen aan. Een handjevol kan al ie dood tengevolge hebben. Voorts had personeel van de plantsoenendienst in Driebergen op de weg waar de taxus oaccata jtaat, spo ren van paarden gevonden en geconsta teerd. dat van de struiken was gegeten De suggestie om in een bepaalde en na achteraf is gebleken goede richting te zoeken kwam van de Amsterdamse die renarts dr. A. Winter. Tv'handelaar in ongelijk gesteld De president van de rechtbank ii Maastricht mr. P. Janssen, heeft f's termorgen uitspraak doende in kort ge ding, de radio- en televisiehandelaar d B. uit Sittard op straffe van e dwangsom van 5.000 ner keer. verbo den om in een Nederlands dag- o' weekblad nog advertenties te plaatsen of op andere wijze publikaties te doen plaatsvinden, waarin vergelijkingen voorkomen die een degeneratie van een bepaald merk televisietoestellen (No- vak) betekenen. De handelaar had op 28 augustus in een Limburgs blad (De Nieuwe Lim burger) een advertentie geplaatst, waar in hij aankondigde, dat hij bij inruil van toestellen van dit merk slechts 75 gul den zou betalen, terwijl inruiltoestellen van andere merken nog 350 tot 400 gul den waard zouden zijn. Op een reclame campagne van de fabriek had h j ge reageerd met .waarom 1198 gulden be talen. als u voor 998 gulden een beter apparaat kunt kopen". Naar aanleiding van deze advertentie had de fabriek via zijn advocaat, mr. M. Moszkowicz uit Maastricht, een kort geding aangespan nen tegen v. d. B. en geëist dat deze vergelijkingen in het vervolg achterwe ge zouden blijven. durende défilé, na daar een fakkel te hebben ontstoken, uit aan enige tientallen scooter- rijders die zich over Eindhoven ver spreidden om overal andere fakkels te ontsteken ten teken, dat in deze typi- sche lichtstad het vuur van de bevrij ding brandde en het feest ten volle ge vierd kon worden. Ook werd door een Amerikaanse oud-strijder het vuur naar het plaatsje Veghel gebracht. ZIJDEN DRAAD Eindhoven maakte als geen andere gemeente in Nederland een uitbundig feest van de 18e september, de ver jaardag van de bevrijdingsdatum, een datum overigens die aan een zijden draad heeft gehangen als dat zo ge zegd kan worden want het verhaal gaat in Eindhoven dat op die avond van 18 september 1944 260 Duitse tanks op weg waren naar de lichtstad om er met de voorhoede van het Britse tweede le ger de strijd aan te binden: Een strijd die zeer waarschijnlijk niet veel Eindhoven had overgelaten. De voorhoede van deze tanks ar riveerde terwijl de stad in een gro te feestroes was. vijf kilometer ten zuiden van Eindhoven over de brug de Dommel. Daar stond de tuinman W. H. Hikspoorsdie nu rond de ze ventig jaar moet zijn, in zijn tuin te werken. Hikspoors schijnt de Duitse verkenner ervan overtuigd te heb ben dat de brug te zwak was om de zware tanks te dragen, zodat de Duitsers weer wegtrokken. Deze brug bestaat inmiddels niet meer en de spreuk die erop stond ,,Haar zwakheid was haar kracht" is in middels ook verloren gegaan. De Eindhovenaren dachten in hun feeststemming trouwens riet meer aan de ellende die met de bevrijding ge paard ging of mogelijk was geweest In Eindhoven vierde men feest, de he le avond door en het vuur uit Bayeux zal tot 27 september bij het monument blijven branden. hos;e declaraties De officier van justitie bij de nieu-j rechtbank te Assen, mr. C. W. baron Van Dedem, heeft gisteren duizend gulden boete of bij niet betaling daarvan vier maanden hechtenis ge- eist tegen het met ingang van 1 no vember aanstaande eervol ontslagen hoofd van de kring Drenthe a van de B.B., de heer L. J. C. H. uit Assen wie valsheid in geschrifte ten laste was gelegd. De heer H. zou te hoge declaraties hebben ingediend, waardoor ongeveer tienduizend gulden in de kas van de B.B.-kring zou zijn gevloeid. De officier van justitie stelde nadrukkelijk dat ver dachte deze gelden niet voor zichzelf heeft gebruikt. Als motief voor de han delwijze van verdachte voerde de offi cier aan, dat Den Haag de B.B. finan cieel tekort houdt. De Drentse B.B. wilde iets meer doen en dat was moge lijk door het indienen van hogere decla raties. Anders stond de officier tegen over een door verdachte ingediende de claratie van 15,80. die weliswaar ge dekt werd door een kwitantie, doch die door de officier van justitie als „perti nent onjuist" werd gekwalificeerd. De raadsman van verdachte, mr. J. van der Woerdt uit Meppel, achtte op zet niet bewezen. De president van de rechtbank, mr. W H. T. C. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg. bepaalde de uit spraak tot over veertien dagen. Tsjombe in Kenia Premier Tsjombe 'van Kongo is giste ren in Nairobi gearriveerd om met Jomo Kenyatta. eerste-minister van Kenia, de toestand in zijn land te bespreken. Ke nyatta is door de organisatie van Afri kaanse staten aangewezen als voorzitter van de commissie, die een oplossing voor het door opstanden gehinderde Kongo moet trach+en te vinden. Een 12-tal mi nisters uit onafhankelijke Afrikaanse sta ten wonen de besprekingen bij hi eea >dj, Volgens het Russische staatsreisbureau Intou- rist zullen de tarieven voor verzorgde groeps reizen naar de Sowjet- unie met 20 procent wor den verlaagd. Er was reeds aangekondigd dat de grensformaliteiten zijn vereenvoudigd en dat het voor toerisme opengesteld gebied is vergroot. Het hele stadsverkeer in Wenen is gistermiddag enkele uren lang ont wricht geweest doordat de trams plotseling stop ten. De stagnatie trad op nadat de elektriciteits arbeiders in de stad in staking waren gegaan. I De boere n in heel Noord-Frankrijk en de omgeving van Parijs zul len van maandag af hun melk niet meer aan de Franse hoofdstad afleve ren uit protest tegen de lage prijs die zij ervoor krijgen (volgens hen de laagste in alle EEG-lan- den). I Meer dan 200 inwoners van het Italiaanse dorp je Carmiliella ten zuiden van Napels zijn geëva cueerd na het ontstaan van een giftige gesyer, die kokend water 50 me ier de lucht inspuit. De ben gisteravond dc komen door de druk van een gasbel in de grond. I Italiaanse jongelui heo- hoofdstraat van hel straat van het kuuroord kuuroord Monsummano Termc bedolven met vlugschriften waarin wordt geprotesteerd te gen de aanwezigheid in het dorp van de vroege re Duitse admiraal Karl Dönitz. I Een chartervlucht met een BOAC-toestel is gis teren plotseling afgelast door het ingrijpen van de .waakhondencom missie" van Europe se luchtvaartmaat schappijen. In een En gels blad was een adver tentie verschenen van de Britse vereniging van De rechtbank in Middelburg heeft gis-1 dat het kameelhaar, dat zuurstof en teren twee zogenaamde ..reumaspecialls- koolzuur bevatte, een uitstralend ver ten". P. B. en T- D- uit Den Haag, ver- mogen had. Om dit te voelen adviseerden oordeeld tot een jaar en 9 maanden met zij de boer met zijn blote voeten over aftrek en acht maanden met aftrek. het kleedje te wrijven. Natuurlijk voelde Zij hadden de angst voor de oude-dag- de man een prikkeling, kwalen van een rustend landbouwer en I Eigenlijk moest het kleedje tienduizend zijn vrouw uitgebuit door het echtpaar gulden kosten, maar voor deze keer was kleedjes te verkopen met „geneeskrach- het een koopje van drieduizend gulden. HH Nadat de koop gesloten was. kwamen de „specialisten" regelmatig terug. Steeds groter zou de bestraling worden, steeds vlugger zou de genezing volgen, maar ook steeds hoger werden de te betalen bedragen. In totaal raakte de landbouwer in ruste ruim 37.000 kwijt aan de ..specialisten" en dit bedrag zou nog veel groter geworden zijn. wanneer men op de bank niet achterdochtig was geworden. Toen de man. die in zijn naaste omge ving als bijzonder zuinig bekend staat, in korte tijd grote bedragen opnam en toen inlichtingen inwon over het afsluiten van een hypotheek van veertigduizend gulden ging men eens me hem praten. Al gauw kwam aan het licht, dat de boer en zijn vrouw het slachtoffer waren geworden van oen bijzonder schande'.iik geval van oplichting Toen de boer dit hoorde, was hij in eerste instantie nog niet bereid aangifte te doen bij de politie. Volgens zijn zeggen had zijn vrouw de laatste tijd veel minder pijn ..en als het om de gezondheid gaat. dan speelt geld geen rol" Hij werd echter tot andere gedachten gebracht en diende een aan klacht in. Chauffeur brengt zijn overvaller naar nolitie De 48-jarige Amsterdamse taxichauffeur Henk van de Werff heeft dezer dagen de man die hem op 18 april van dit jaar overviel en bewusteloo- achterliet met zijn wagen bij het politiebureau afgeleverd. _'_n De chauffeur moest een mai. brengen in de straat waar hij destijds werd neer geslagen Hij kreeg argwaan en begon een praatje met de man om hem uit te horen. Ongemerkt reed hij naar het met Z„D vermoe(jelijke de superieure HALF ZWARE SHAG van DOUWE EGBERTS T'T dahliakwekers, passagiers werden vraagd voor een vlucht naar New York, een congres over het kweken van dahlia's zou worden gehouden. Via de directeur van het Al- italia-kantoor in Man chester kwam de com missie in actie. De di recteur had op de an nonce gereageerd en kreeg een ticket. Aange zien chartervluchten al leen in organisatiever- band mogen worden ge maakt en geen vreemde passagiers mogen wor den geboekt, was de ver eniging in overtreding en moest dc vlucht wor den gannuleerd. politiebure overvaller. Daar stopte hij plotseling en drukte hij op de claxon, waarop agenten naar buiten snelden. De verdachte, de 48-jarlge caféhouder C. J M. H. ontkende aanvankelijk iets met de overval e maken te hebben. Bij een later verhoor bekende hij de taxichauffeur te hebber, neergeslagen, nadat deze vijf maanden geleden had geweigerd op zijn verzoek een straat aan de verkeerde kant in te rijden. De VS en Engeland hebben India meegedeeld dat zij niet van plan zijn een militaire of raketbasis in de Indi sche oceaan in te richten. Zij zoeken echter wel naar een geschikte plaats voor een communicatie-verbindingssta-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7