J Vroeg of iaat geeft de protestanfs christeliike vrouw de voorkeur aan PRINSB S Enorme verscheidenheid maar weinig nieuws Amerikaanse collectieve stand: verbijsterend Pier te Zandvoort moet eindeloos wachten 5. Concertgebouworkest ook nieuwe muziek Aanslag benzinestation zes en drie jaar geëist Solitude" van Shinohara bleek goede verrassing IF IE 1ST ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 UTRECHTSE NAJAARSBEURS ]964: i Ho» Misschien is nu alles, of bijna alles e!' afytgevonden wat wy zouden kunnen gebruiken in de huishouding, ter op- liering van de woning of als per- ooisnoonlijk bezit voor allerlei doelcin- «nlaJ€n- Men zou dat wel zeggen by een sma-fondgang over Utrechtse Na- die weer geconcertreerd In de Vredenburggebouwen. Er is zó verschrikkelijk veel van llles, zo'n keuze, dat het de journa- r Prjist mag troosten, dat hy die keuze na liet behoeft te maken, doch alleen ■ngs de eindeloze standgangen mag loeken naar nieuwigheden. cstea.' Jeu* Dat valt dan een beetje tegen, want ifr is in het afgelopen jaar niet zo reel nieuws bijgekomen. Trouwens, er Wanneer men zich verliest in wat er plêniaall is. gaat men eraan twijfelen, )f er <nog wel meer bij kan. Maar daar- zorgen toch altijd weer vernuf- ontrwerpers in de industrie of de itnij verheid Het enige echte spektakel op de beurs rormt de Inzending van Amerikaanse [abrieken, die dit bU wijze van experi- ment eens ter hand hebben genomen, pm te kyken hoe de Nederlandse en op T?e heurs ter bezoek aanwezige overige Europese handel wel zal reageren op het geschenkartikel. Dit is dus geen officiële landendeel- heming. maar een opzetje van zo'n 30 Amerikaanse fabrikanten tezamen. Waarom ze voor dit Europese experiment uist de Utrechtse Najaarsbeurs uitkozen, rertelden zij ons in een persconferentie- beurs valt op zo'n geschikt tijdstip v^wat Nederland betreft vóór S. Nico- feas)de Utrecthse beurs trekt zoveel jiuitenlandse belangstelling en het Jaar- jieursinstituut kwam de Amerikanen »rkr vriendelijk tegemoet. <yceuj Van Jaarbeurszijde merkte de heer A Ir^ Biemond, directeur buitenland, op,1 lat ook de Jaarbeurs deze deelneming s 4is een experiment beschouwt, maar dat n H)jij deze particuliere belangstelling wel tankan, „vanwege het wezenlijk nieuwe _ft andere aspect in het patroon van de ^"taditionele Najaardbeurs en hef aanbod, de colleotieve inzending vormt". J Verder, zei de heer Biemond,. dat. ge- -zonde concurrentie altijd stimulerend werkt, vooral In deze tijd, nu het eco- ds Oomische krachtenveld in Europa nog 9-*erk in beweging is. Er zijn weieens be_ aangevoerd tegen de investering de nederzettingen van Ameri- industrie in de Europese landen, -en werkelijk overheersende po- litie is er zelden het gevolg van. De boekwaarde van de V.S.-nederzet- lingen was eind 1962 25 pet van die Ier gehele Europese industrie, al be- Iroeg zij toen 8.8 miljard dollar. De verkopen bedroegen 11,2 miljard in Jollar, hetgeen neerkomt op ongeveer eugdj pet van de omzetten der totaal-verko- VerHn in Euromark en Engeland samen In januari 1964 bevonden zich in Ne- Boeilerland 227 Amerikaanse bedrijven en Ie totaal-investeringen van Amerika in Ruropa maken 24 pet uit van de totale ;rker-vesteringen in het buitenland. v soort Keulse pot, waarin de boter goed koel blijft. Denkt zij al aan de kerstdagen en houdt zij van erg bonte boomversierin gen, dan kan zij nu haar hart ophalen snoeren sparappels, ijspegels, zilver- bolletjes of klokjes, allemaal met bin- nenverlichting. zulks ter afwisseling op de „elektrische k; 's". Grappig zijn nitc. busjes babytalk- poeder in de vorm van Walt Disney- figuren; zijn ze leeg dan 'kunnen de kleintjes ermee spelen. Voor meneer or meneer hebben wij vol bewon dering gestaan bij een drietal heel Iuxu- horloges, waarbij het glas door geslepen diamant is vervangen. Die „glaasjes" werden gemaakt uit een dia mant van 65 karaat, welke eenmaal aan vorstenhuis toebehoorde. Laten wij bjj wijze van uitzondering het prijsje »ns noemen: precies een ton. Niets voor Sinterklaas? Dan missohien èl een nieuw soort horloge voor me- rouw, dat met gouden aanzetstukjes om de pols sluit. Cadeautjes Wie nu in de Beatrixhal (parterre! de Mjimeritonse collectieve stand bekijkt. Rijjieeft neiging zich even de (Nederlandse! jjlstra[gen uit te wrijven. Want vrijwel het neeste wat het Amerikaanse cadeautjes, pkket betreft, stamt naar onze smaak Knooiit grootmoeders tijd daar zijn weer de (oet-gekleurde met veel goud versierde [orseleinen herders en herderinnetjes, iarkiesjes en boerenmeisjes, lammetjes ft liondjes. Soms alleen of samen, soms o kin hele massa' bijeen op een voetje. Daar zijn ook. al met veel goud opge- wierijnukte ouderwetse kopjes en sohalen. '.anterlerk.giimmend porselein met veel krul- ;,eïo.ifn en plooien en een hele voorraad sou- (enir-artikelen zoals wij ze langzamer- 's Diand gelukkig gaan kwijtraken. iai1 Er is een firma die talloze soorten grote rernerjn kleine pepermolens toont, er zijn kschilderde lampjes en namaak-smeed- i kortom, er is een helebóél namaak. Wél ziet men ook een enorme keuze n moderne place-mats en plastic-tafel- akens. maar van een vreemde bonte en toms kinderlijk-naïeve smaak, die ons cmP®tnbekcnd is. Heel praktisch zijn de voor ronde tafels, in het ftodel van de tafel gesneden, maar ka kelbont doen de onderleggers aan die fcn reusachtige sctayf van een cltrus- 7 dVrucht, een zeemanspet of een jagersmuts 'oorstellen. We zagen er de ouderwetse Hollandse 'ffiemolen, maar dan niet met het an- leke koper, doch met heel dik smeed- 'erk getooid en van een afmeting die (iemand zou kunnen hanteren: het ding echter als ornament bedoeld. Wél heel mooi zijn handgesmede sie- 'den met Indiaanse motieven en ge- ierd met edelstenen of halfedelstenen, heel verbluffend is een levensgevaar- ik biefstukmes, vlijmscherp en lopend inger-P' batterijen. Heeft men zich door de Amerikaanse •llectieve stand heen geworsteld, dan bepaald een rust voor het oog, de hoek eens een kijkje te ne- -.j een bijzonder fraaie inzending l'an Fins gekleurd glaswerk, prachtig pn lijn en tint. Voor mevrouw [Voor mevrouw zagen wij voorts ter 'eurze nog enkele aardige neuwigheden, broodplank met ingebouwd oostertje, waardoor de kruimels weg- ollen, een heel mooie collectie ge porteerde theeglazen (die hoe langer in de mode komen) iger- öatter: Heeft n follectiev» ;la,A het be Sjak om hen bij >1"]! En wie Iets unieks wil hebben, telle (later in een winkel!) 47.000 gulden neer voor „het" collier van gouden parels, ook in goud gevat en met een fijn hor loge, dat in het met 34 briljanten getooide slot is verborgen. Nadat we meneer nog even hebben attent gemaakt op een luchtververser voor in de auto, een roterende pocket- bookijwandarm uit kunststof gemaakt en bijzonder veel keus in nieuwe elektri sche treinen en autorace-banen, kijken we nog even bij het speelgoed. Nieuw speelgoed Beginnen wij met speelgoed voor jonge meisjes: snoezige aankleedpopjes voor op de boekenkast of het wandmeubel, mo derne meisjesfigurtjes, waarvoor aller lei smaakvolle kleding in doosjes wordt aangeboden. Poppen voor kleine meisjes blijven er te kust en te ekur, de jurkjes variëren van poesmooi tot leuk-sportief, maar het pluche hondje of aapje heeft ook nog lang niet afgedaan. Wij zagen een moderne hobelezel als variant op het ouderwetse hobbelpaard, en voor de kleintjes alleraardigste Ja panse vouwdozen met gekleurd papier en voorbeelden voor het zelf-vouwen van allerlei dierenfiguurtjes e.d. Voor de jongens is er allerlei tuigage, een complete Ivanhoe-uitrusting behoort er nu wel bij. Bij de legpuzzles voor kleinen is nu ook Huckeleberry Hound vertegenwoordigd, en bij de auoude kwartetspelen kan men, nu een serie „verkeer van vroeger" aantreffen. Portugezen mogen niet bouiven Ook dit jaar bocht de bouw van de pier te Zandvoort niet beginnen. De Koninklijke Nederlandsche Mij. van Havenwerken meldt dat haar Portuge se dochter aangeboden had het werk uit te voeren met uitsluitend Portugees personeel, eigen materieel en desge wenst eigen bouwstoffen zodat de bouw noch rechtstreeks noch zijde lings invloed zou hebben op de bouw werkzaamheden in Nederland, doch de regering weigerde en de aanvraag een bouwvergunning ligt nu reeds tweeënhalf jaar te wachten. De direc tie merkt op dat de bouwvergunning niet mag worden aangegrepen om de uitvoering tegen te houden, zeker niet er geen enkel belang wordt ge schaad. Te stellen dat die Portugese maatschappij maar naar Nederland moet komen om woningen te houwen, is fantastisch, aldus de directie. venwerken was in 1963 zeer bevre digend van werk voorzien, maar het gro- er aantal kleinere contracten in een tijc ran schaarste aan ervaren personeel ver gen tijd van aanpassing. De post mate rieel. aangenomen werken en deelnemin gen beliep t 4,1 (vorig jaar 5) miljoen, tegenover algemene kosten f 1,6 (2,4) min., en de winst na studiekosten, koers verschillen en voorziening op deelne mingen was f 1,9 (2) min. Voorgesteld wordt de afschrijvingsrekening met f 500.000 te verhogen tot f 2,6 min. De rekening schepen, werktuigen enz. nam toe tot f 6.65 min. Het risicofonds werd met f 2 min vergroot. Na reserveringen blijft f 1.07 min. ter beschikking. Voor gesteld wordt 13 (14) pet dividend waar van 5 pet in aandelen. Het bedrijf is niet meer volkomen afhankelijk van de internationale markt en zal in de Ne derlandse waterbouw een belangrijke bij drage kunnen leveren. De omzetten van Gebam en Friso stegen bevredigend. De bouw van een ondergrondse parkeerga rage te Rotterdam geschiedt voor een contractsom van f 10 min. Het werk in de Botlek vordert goed. De bouw van de woningfabriek Indeco Coignet vordert. De produktie zal in september/oktober beginnen. De eerste opdrachten zijn ge boekt. De investering is f 10 min. De werken omvatten f 46 min. havenwerken inSpanje, een droogdok in Portugal, voorts, in Ierland. Malta, Li.byë, Frank rijk. Mombasa, Aden en Turkije. In Ve nezuela rekent men met een voorzich tige hervatting. Besloten is tot samen werking met Amsterdamse Ballast in be Caraïben en Suriname. Het werk in Mexico loopt bevredigend. De post deel nemingen is netto f 18 min. In verband met be structuurwijziging is de omzet niet gestegen, doch 1964 zal aanzienlijk hoger zijn en vooral 1965. Men is doende met een nieuw belang in Turkije. Dc Franse relatie heeft de belangen ir Noord-Afrika kunnen handhaven. Hei internationale aannemings- en bagger bedrijf staat voor een structuurbeweging van onbekende richting. De tie neemt toe Ook in Nederland omzet aanmerkelijk toegenomen. De 54-jarige M. B J. Veldhuis uit Reutum, gem. Tubbergen, vader var kinderen, is gisteren overleden korte tijd nadat hij bij een aanrijding te Almelo van zijn bromfiets was gevallen. Ogen schijnlijk mankeerde de man niets. Aanhoudend koel Na het wegtrekken van de laatste randstoring van een depressie boven Scandinavië, is de wind in de afgelo pen nacht afgenomen. Intussen is boven Schotland een depressie van de oceaan aangekomen, die over de Noordzee naar Denemar ken zal trekken. Deze depressie ver oorzaakt weer een toeneming van de wind. De fronten ervan gaan verge zeld van enkele buien.- Ook om deze nieuwe depressie heen stroomt polaire lucht naar ons land, zodat de tempe raturen aan de lage kant blijven. Zon en maan Zondag 20 september: zon op 6.22. on der 18.43: maan op 18.50, onder 4.19; maandag 21 september: zon op 6.24, onder 18.41; maan op 19.09, onder 5.35. 21 september: volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur is a D. Helder Ypenburg Vliseingen Kopenhagen Aberdeen m< Londen Luxemb. Parijs Frankfort München ZUrich Madrid Mallorca Lissabon 16 12 0 2 16 10 0 2 16 10 02 windstil 22 15 windstil 20 8 17 9 03 vindst.il 19 10 windstil 29 windstil 26 windstil 33 windstil 29 Verzending zeepost ut de volgende schepen kan z« 23/9. Argentina Star 26/9: Ca- rw Amsterdam 20/9, Havketjell kedijk 23/9: 'Z-Afrika (Rep m.i'v Z W- Afrika: Edinburgh Castle 20/9, Oranje fontein 22/9. Intern, muziekweek Gaudeamus kende drie prijzen toe Burgemeester Boot van Hilversum heeft de prijzen uitgereikt van de 16e Interna tionale Muziekweek van de stichting Gau deamus. De eerste prijs voor het beste niet-Neder- landse werk werd gewonnen door de Deen Ib Norholm. Reynbert de Leeuw werd winnaar van de prijs voor het beste Nederlandse werk. beschikbaar gesteld door het Prins Bernhardfonds. En de Zwitser Pierre Mariétan kwam in het be zit van de aanmoedingsprijs van de AVRO. DE VASTE. KERN VAN UW VERMOGEN De belangstelling voor het Concert gebouworkest in het komende seizoen heeft wat Den Haag betreft geen noe menswaardige nadelige gevolgen on dervonden van het feit dat de con certen in het Kurhaus zullen worden gegeven. Wel heeft er een kleine ver schuiving bij de diverse abonnemen tenseries plaatsgevonden. „We hebben gehoord dat er verbete ringen in de akoestiek van de Kurzaal aangebracht en we zijn daar zeer benieuwd naar". Aldus werd vrijdag desgevraagd medegedeeld op een infor mele bijeenkomst van de leiding van het Concertgebouworkest met de pers Amsterdam. Over de nieuwe muziek die het Concertgebouworkest in dit sei- zal uitvoeren merkte Bernard Hai- tink op dat deze zeker een plaats moet vinden in het repertoire van het Con certgebouworkest. De in Amsterdam speciaal daarvoor sinds enkele jaren lo pende Serie C vindt veel weerklank bij het publiek. In deze serie worden dit en o.m. uitgevoerd „Antifone" van Henze. Dansen uit ,.Het labyrint" van Peter Schat, „II canto sospeso" van Lui- gi Nono, de Tweede Symfonie van Ru- dolf Escher en „Eglogues" van Robert Heppener. Onder leiding van Pierre Boulez (die ook in Scheveningen een concert met de dansen uit „Het Laby- van Peter Schat zal dirigeren) wordt op 11 januari een geheel experi menteel concert in Amsterdam gegeven. Uitgevoerd worden dan de Symfonie op. in Webem, Gruppi en Jan van Vlij en het reeds genoemde werk van Peter Schat. Na de pauze zal een van deze werken op verzoek van het publiek (dat zijn wensen op een invulformulier kenbaar kan maken) worden herhaald, een bijzonder geanimeerd gesprek •aan namens het Concertgebouwor kest behalve door Bernard Haiting, door de heren Heeuwekemijer (directie) en Flothuis (artistiek leider) werd deelge- en, kwam naar voren, dat men er van bewust is dat zowel ten aan- van het klassieke als van het mo derne repertoire vele wensen ook de leiding van het Concertgebouw orkest zelf onvervuld blijven. Experiment Met betrekking tot de nieuwste experimentele muziek bekende Ber nard Haitink dat hij daar zelf nog niet voldoende in gelooft om met voldoende overtuigingskracht méér van deze mu ziek zelf te dirigeren. Hij was er echter, zo zei hijwel van overtuigd dat men het concertpubliek met deze muziek in kennis moet brengen. Vandaar dat hij een voorstander is van het opnemen van min of meer experimentele muziek in de programma's van liet Concertgebouw orkest; ook om die werken de meest gunstige kans te geven leek het hem wenselijk deze voorlopig door dirigenten te doen uitvoeren die er wél helemaal in geloven en die er in zekere zi gespecialiseerd zijn. Ook om praktische redenen de vele extra repetitietijd die deze werken gen kan het Concertgebouworkest maar een beperkt aantal van deze wer- •ken per seizoen uitvoeren. „Het zoi cultureel verval leiden" aldus Haitink ndien we de grote werken van het zogenaamde ijzeren repertoire daarvoor zouden verwaarlozen. „Directeur Heeu wekemijer merkte daarbij met het oog op de zakelijke aspecten van het geheel op, dat bij een concert met experimen tele muziek het concert zelf misschien wel experimenteier is dan de muziek. Met even een zijsprongetje naar de toekomstige Staatsopera werd op een desbetreffende vraag door de heer Heeuwekmijer geantwoord dat er naar zijn mening (gelukkig) geen serieuze plannen meer bestonden het Concert gebouworkest daarbij te betrekken. De combinatie opera-orkest symfonie orkest werd als onmogelijk afgewezen. Een veelvuldige samenwerking zoals in het rapport Reeser werd gesuggereerd desastreus voor het orkest zijn. Te- een incidentele begeleiding zoals bij de Nederlandse Opera ook wel plaats vond, leek geen bezwaar te bestaan. Maatschappelijk werk 18 min. meer De minister van maatschappelijk werk raamt haar begroting voor 1965 f 202 miljoen voor de gewone dienst: dat is ruim f 18 miljoen méér voor 1964. Voor een belangrijk deel worden de hogere kosten veroorzaakt door de gestegen personele uitgaven der instellingen, maar ook de normale groei van het werk brengt meer uitga- Trouw wordt alleen ochtendblad Binnenkort zal het dagblad Trouw in heel Nederland als ochtendblad ver schijnen. Op het ogenblik wordt ongeveer de heeft van de oplage s nachts vervaar digd en als ochtendblad verspreid in het noorden, oosten en zuiden van het land. De abonnees in de randstad Holland krijgen thans een avondeditie van Trouw. Met ingang van 1 Januari zullen de Nieuwe provinciale Groninger courant en de Nieuwe Drentsche courant als zelfstandige bladen verdwijnen om te worden opgenomen In het expeditie- en editiesysteem van Trouw. Beide protestants-christelijke streek bladen werden al enige tijd redactioneel en technisch ten dele door Trouw ver zorgd. PTT breidt proef kascheques uit De PTT gaat de proef met kass- chèques, die in Amersfoort is begonnen, geleidelijk uitbreiden tot 20.000 reke ninghouders in het gehele land. Met deze kaschèque kan de rekeninghou der per maand direct op ieder postkan toor tot maximaal f500 opnemen. Wel moet hij zich kunnen legimeteren en verklaren dat zijn tegoed voldoende is. Nadat de kaschèque is gebruikt, ont vangt de rekeninghouder automatisch de post- chèque- en girodienst een we. De kosten per handeling zijn f 0.50. Met explosieven wereld-première GEVANGENISSTRAFFEN van zaken bleken echter de laatste tijd niet r erg te vlotten. De klanten maakten geen zes en drie jaar eiste mr. G. C. met het van hnn r(.ken,n. van de Berg, officier van justitie bij ?en sommigen betaalden helemaal de Utrechtse rechtbank, gistermiddag niet. Geldnood Dit leidde er toe dat de beide duikers in geldnood kwamen te verkeren, zij trachtten hun moeilijk financiële positie te verbeteren door te gaan inbreken. Aanvankelijk als een soort bijverdienste, later namen hun acties grotere tegen de twee jongemannen, die mei van dit jaar met behulp van ex- plosievcn een aanslag pleegden op een benzinestation in Utrecht. Buiten deze poging om de safe met springstof open te krijgen, bleken zij zich aan een reeks diefstallen i_ - -Lil— Hieronder waren drie gevallen, waar-1 omstreeks 20 inbraken en diefstallen op bij benzinestations het doelwit van J zun geweten te hebbem Zijn collega en hun nachtelijke operaties vormden. makker in 't kwaad, die geheel en al onder zijn invloed stond, had ©r daarvan Hoofdverdachte in deze zaak was de 12 28-jarige H. R. uit Dlemen, die tot dus- H6t tweetai piacfat er met de auto op ver nog nimmer in aaiuaklng was Sc~ui^- t« breklc-en: zij stalen onder meer in komen met de justitie. Samen met ver- ^j,kmaar een aanhangwagen die met dure dachte nummer twee: dc 29-jarige landbouwmachines was beladen, in Pur- ult Amsterdam oefende hy in het dage- merend eveneens een aanhangwagen, in Ijjks leven het beroep van duiker uit. De Djemen koperen kabels, tweemaal stalen schaap in Noord-Holland. De dieren werden gezamenlijk geconsu meerd. De eerste keer dat de duikers getweeën een benzinestation als doelwit uitkozen was in januari in Wolfheze. De poging mislukte evenals later in Bunnik het geval was. waar zij wederom een tankstation met een bezoek vereerden. Gaudeaniusweek 1964 gekozen werken die dit jaar tijdens de Gaudeamus-week worden uitgevoerd, is niet slecht. Van de drie woensdagavond in Tivoli te Utrecht door het U.S.O. gespeelde werken waren twee beslist de moeite waard en één zeer geslaagd. Het eerste werk van dit programma was van de Deen lb Norholm, die in 1931 géboren werd on die zijn orkest werk „Fluktuationer" noemde. Het is een compositie, die nogal lang uitviel. In psychologische zin lang omdat ze niets anders deed dan allerlei gebruike- 20 Maar behalve een veertigjarige echtverbinte- s, is u ook veertig jaar verbonden aan ons bedrijf. Als twintigjarige is u hier gekomen. U hebt het zien groeien van een kleine onderne ming tot het moderne bedrijf, dat we nu hebben. Gelijk met de bewoners van ons dorp Tervoor de is het meegegroeid. m, als zestigjarige, moogt u nog dit bedrijf dienen met, ik zou haast zeggen, jeugdi ge kracht. Wij verheugen, ons daarover. Wij zou- dit terrein niet meer voor kunnen stel len zonder u, in uw bruine manchester pak. Tal collega's hebt u zien komen en gaan, maar gebleven. Gehecht aan onze plaats en waar schijnlijk ook gebonden door uw gezin. We heb ben een en ander er eens op nageslagen en 't ons gebleken, dat u al deze veertig jaar nooit één dag hebt verzuimd en nooit één mor gen te laat bent gekomen. Dat kunnen niet veel collega's u nazeggen en zeker niet over een tijdsbestek van veertig jaren. Toen we dit zo opmerkten hebben we elkaar eens aangezien gezegd: die man moet een flinke vrouw heb ben. dat ze nimmer beslag op hem heeft ge legd, niet bij bevallingen, niet bij ziekte. Daar- hoewel ze hier niet aanwezig is, hulde aan de bruid van deze veertigjarige huwelijksvereni ging. In de loop van deze veertien dagen ho pen we u en uw gezin, voor zover dat mogelijk is, als onze gasten te zien in de grote recrea tiezaal. Een aantal jongeren is al enthousiast bezig een programma samen te stellen. Nu ech ter reeds willen wij u ons blijk van waarde er uw trouwe arbeid overhandigen, 't Traditionele kistje sigaren, speciaal voor de bruidegom. En de inhoud van deze envelop voor bruid en bruidegom samen. Appelaar, nogmaals gefeliciteerd met deze dag. 't Ga u ook verder goed." De redenaar zwijgt. Zijn handen zoeken kist je en envelop. Ja, wat moet je zeggen in zo'n geval? „Heren, ik dank u. Ik ben geen geleerd mens met veel woorden, maar ik dank u. Ook na mens Anna". Daarop volgt 't handjes geven en dan wordt de jubilaris door de chef in eigen persoon uit gelaten. 't Duizelt hem weer door zijn hoofd. in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh De envelop! Wat ze erin gestopt hebben? Min der dan vijfentwintig kan toch zeker niet. Kan hij hier al kijken? Nee, niet doen, demee ko men de heren ook allemaal de gang op en de trap af. Plotseling verdwijnt de envelopbezitter in een van de toiletten en ritst 't zakje los. Zijn mond valt open, zijn ogen worden kogelrond. Alskemenou, een lappie van honderd! Maar nou komt er wat onder de kruk van avond. En wie zal hij van hier vragen? Een paar vlotten moeten het zijn, want het is thuis maar een droge boel. Die kinderen van hem kunnen niet feestvieren. Katrien misschien. Katrien wordt een duvel, die heeft ze stijf ach ter de ellebogen, die houdt de hele boel voor de gek. Maar de rest? Ben je mal! Wacht, Beek en Bloem zullen 't zijn. Met hun vrouwen Dat zyn braven hoor! En nou naar buiten, uitgestreken smoelwerk, ze moeten denken dat ik bar nodig moest van de zenuwen van ont roering, en nou dankbaar ervan verlost ben. En demee eens even een zaak opbellen, een flinke zaak. 't Kan nou lijen. hij is een man in bonis. Een half uur later geeft Appelaar in de telefoon cel een bestelling op, die klinkt als een klok. En 't adres: Mussenstraat 15. „Mussenstraat 15* wordt er aan de andere kant van de lijn her haald. „Is genoteerd, meneer. Wanneer wenst u het te hebben? In de loop van de middag? Voor zessen in ieder geval? 't Komt keurig in orde, meneer". Dat in de first class comesti- bleszaak de eigenaar en zijn vrouw elkaar wat twijfelachtig aanzien, is iets waarvan de trotse Appelaar niets bemerkt. Telefoneren sluit nu eenmaal geen helderzienheid in. Appelaar, buiten de cel, denkt even na met een brede grijns op zijn gezicht. Bijna had hij zich zelf op de knie geslagen. Nu pas dringt zijn kolossale rijkdom goed tot hem door. Hij hoeft 't niet bij een paar flauwe damesdrankjes te laten, boerenjongens.. Meteen stapt hij de te lefooncel weer binnen en belt hetzelfde adres op. Een paar flessen snaps kunnen nog bij andere bezorgd worden. Jawel, Appelaar Mus senstraat 15. ,,'t Spijt me, meneer, we hebben geen vergun ning. Jenever kunnen we u niet leveren." „Wel hier en gunder, dat is ook wat moois. Zo'n zaak.! En nog geen flesje jenever? Nou, dan maar een ander adres, waar ze wél tuk op klanten zijn. En even goeie vrinden, hoor". Met bevende hand slaat Appelaar de bladen van de telefoongids om, tot hij zijn stamkroeg gevonden heeft. „Ha! Die Ap!" is de begroeting. „Ze zijn daar nogal wat van plan", zegt het tweetal in de comestibleszaak. Dan bekijken ze nog eens het adres en halen de schouders op. Met het Mussenstraatpubliek onderhouden ze nu eenmaal niet veel connecties. „Zouden ze daar zelf een zaak willen openen?" spot meneer in witte winkeljas. „Misschien voor e/.i bruiloft", oppert de me vrouw in smetteloos wit. „Maar ik wil eerst zekerheid van mijn geld hebben", meent de meneer. Dan wijken ze uiteen, want er komen klanten binnen, die aan verschillende toonbanken gehol pen worden. Marie Middelkoop vindt, dat ze deze ochtend maar eens wat boodschappen moest gaan doen. Dat is meestal zo op de donderdagmorgen en 't is er nu uitgezocht --ooi weer voor. Wie weet hoe gauw de najaarsregen weer beginnen. Marie Middelkoop is voor haar vierenvijftig jaar sterk en gezond, zodat ze menige jongere vrouw beschaamd maakt, maar aan fietsen in de regen heeft ze een geweldige hekel. En zon der fietsen gaat 't haast niet meer in dit uit gestrekte dorp, temeer daar haar uitverkoren winkels verspreid liggen in diverse straten. (wordt vervolgd) lijke foefjes toepassen vanaf glissandi bij de contrabas t.m. een sterk gedivi- seerd strijkorkest dat die merkwaardig droge klank bezit die vero.irzaaikt wordt door een weinig geïntegreerd gebruik van mandoline, gitaar, harp en clave- cimbel. De totaalindruk was die van grauwheid, met uitzondering van een spannend pizzicato-fragment. Hierna ging van de Italiaan Fausto Razzi (1932) een „Movimento" voor piano en orkest (waarin de hoge strij kers ontbraken). Razzi blijkt een componist die in kort tijdsbestek met het materiaal woekert en zeer veel gevoel voor verhouding heeft. De piano is niet als specifiek soliërend instrument gebruikt, doch on derscheidt zich alleen in klanktechnische zin van het orkest. De compositie is aldus zeer boeiend door de compactheid van uitdrukking en de wijze zelfbeper king. De solist Luciano Cerroni heeft i> aal geen solo-allures, wat hier uit stekend van pas kwam, hoewel men het orkest minder luid zou kunnen den ken. Het lijkt wel of de seriële technie ken allereerst tot ontplooiing komen in korte, aforistische delen. Het zal wel iets te maken hebben met het werken met de atomaire bestandde len van onze muziek. Een werkwijze die eerder blootlegt en de bestand delen als het ware atomiseert, dan dat ze geschikt is om grotere con structies te scheppen. Ofschoon deze gedachte natuurlijk uitwerking be hoeft die hier niet op haar plaats is, worden de sterkste indrukken meestal geleverd door de korte stuk ken. Daarom is het een verrassing een iets langer muziekstuk te kunnen be groeten, dat ronduit gedaagd genoemd kan worden, met uitzondering van een kort fragment in het midden, waar het gebruik van slagwerk niet erg overtuigend is. ..Solitude" van de Japanner Makoto Shinohara in dit werk en het merk waardige is dat de componist er zelf van zegt dat het „de brug tracht te slaan tussen muzikale expressie (zelfportret) en de nieuwe ordening van het materiaal''. De seriële tech niek wordt dan ook in vrije vorm toegepast en het resultaat is prachtig. Shinohara beheerst de materie en schreef met dit orkestwerk een in alle opzichten gekunde muziek. Frits Knol leidde het concert, terwijl het Utrechts Stedelijk Orkest vooral in het laatste werk goed werk verrichtte. Huib Deetman Ravage In de loop van het voorjaar rijpte bij het plan om springstoffen te eaan gebruiken. Hij had bij zijn vorige bezoe ken aan benzinestations opgemerkt dat het geld in degelijke brandkasten werd bewaard. Zijn collega voelde er weinig voor. Hij vond het te gevaarlijk, maar was toch zo goed om zijn maat een ont steker beschikbaar te stellen, die nodig om een explosie te veroorzaken. Beiden waren gewend met springstoffen te gaan. Het kwam regelmatig voor dat zij explosieven gebruikten bij hun duikerswerkzaamheden. R. beschikte zelf over de nodige apparatuur, hij had al leen een ontsteker van zijn vriend nodig. In de nacht van de 26ste op de 27ste trokken zij naar Utrecht. T bepaalde zich ertoe zijn collega naar het tankstation te brengen en hem daar weer af te halen. R. deed hei eigen lijke werk. Toen de safe explodeerde, schrok hü zo van de ravage, dat hy niet eens probeerde om de brandkast, die gedeeltelijk was geopend, te legen. Haas tig maakte hy zich uit de voeten. De ravage w;as inderdaad groot, ruiten wa ren gesprongen en een eroot deel van het interieur waa vernield. Tijdens de zitting gaven beide jonge mannen de hun ten laste gelegde feiten volkomen toe Hoofdverdachte R. ver klaarde dat behalve geldnood, een zucht naar avontuur en spanning hem tot deze drieste daden hadden gebracht. Première In ayn requisitoir betitelde mr. Van de Berg de overval op het benzinesta tion in Utrecht als een première v«"r Nederland. Hy sprak van terreurm ld de len. die hy met kracht wilde bestrijden Primair verzocht hy de rechtbank de zaak van hoofdverdachte R. terug te verwyzen naar de rechter-commissn-1-, om het mogelyk te maken dat er een psychiatrisch rapport wordt uitgebra^'f. Naar het oordeel van de officier »p de reclassering is R. gestoord. Voor geval de rechtbank zich niet met gang van zaken zou kunnen veren ic gen, eiste hy een gevangenisstraf v zes jaar met aftrek van voorarrest. De tweede verdachte in deze zap' was vorig jaar wegens diefstal tot er voorwaardelijke gevangenisstraf v- twee maanden veroordeeld Toen hij d hem nu ten laste gelegde feiten be? liep hij nog in een proeftijd. Hij v- klaarde ..geestelijk niet tegen ziin p- lega te hebben opgekund'. Hy had zoals hij het ter zitting uitdrukte - huizenhoog tegen hem opgekeken De officier van justitie was wélisv';r van oordeel dat het aandeel van T de springstofaanslag en de andere m daden minder groot was dan dat van z>' collega-duiker, maar hy achtte de za?' dermate ernstig om een eis van drie j??j gevangenisstraf met aftrek te rechtvaar digen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5