Uw probleem is het onze Een kanttekening Vrijzinnigen verliezen getluld in zaak-Smits Psychologisch rapport nog omstreden zaak Conferentie Nederlandsche zondagsschoolvereniging Een woord voor vandaag Protestanten na week concilie gereserveerd King zeer optimistisch na bezoek aan Vaticaan ZATERDAG 19 SEPTEMBER 19M NI WAT IN DE SCHATKIST VLOEIT JJET was deze week alles miljoenennota wat de klok sloeg. Elke Neder lander heeft kunnen lezen dat de staat volgend jaar ƒ15 miljard moet uitgeven, maar 14 miljard hoopt te ontvangen. Geld dat dus door de schatkist wordt ontvangen en ook weer door de schatkist wordt uitgegeven. Het moet wel een heel bijzondere kist zijn, waar die enorme hoeveelheid geld in- en uitstroomt. Maar zo iets bestaat toch niet, zal menige lexer (es) zeggen. Inderdaad, die kist bestaat niet. Als er over 's rijks schatkist wordt gesproken en geschreven en dat gebeurt heel veel dan moeten wij ons geen kist in de letterlijke zin van het woord voor ogen halen. Maar waar komt dan dat vele geld wel terecht? Miljoenen en nog eens miljoenen stromen er naar de belastingontvangers. Miljoenen komen er aan luister- en kijkgelden binnen. De winsten van de staatsbedrijven en diensten lopen, bij elkaar, ook in de miljoenen. De oplossing is even eenvoudig als logisch. Het geld dat het rijk nodig heeft om al zijn uitgaven te kunnen betalen, blijft niet bij de belastingontvangers en staatsbedrijven of wie het dan ook in eerste instantie ontvangt, maar het stroomt door. Niet naar een schatkist, maar naar een drietal rekeningen, die het rijk heeft: de rekening bij de Nederlandsche Bank, de rekening bij de post cheque- en girodienst en de rekening bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. De belastingontvangers moeten zelfs zo snel mogelijk het ontvangen geld doorsturen: bankbiljetten en specie naar de Nederlandsche Bank en op een postrekening ontvangen geld op de rekening van het rijk bij de postcheque- en girodienst. De schatkist bestaat dus in feite uit tegoeden op drie rekeningen. Van één rekening wordt wekelijks publiekelijk bekend gemaakt hoeveel het rijk rijk is. Dat is de rekening van 's rijks schatkist bij de Nederlandsche Bank. Op 7 september bevatte die rekening volgens de weekstaat 434.714.522,34. U ziet, tot op de cent nauwkeurig wordt het opgegeven. Wie deze weekstaat bijhoudt, zal echter bemerken dat het saldo van week tot week wisselt. Regelmatig wordt de minister van financiën natuurlijk op de hoogte ge houden van de saldi op deze rekeningen. Die saldi zijn dan wat wij noemen giraal geld, waarover per cheque of overschrijvingsformulier kan worden beschikt Het voordeel hiervan is, dat op eenvoudige wijze door middel van een formulier een betaling kan worden verricht aan al diegenen die geld van het rijk te vorderen hebben. Dit geld wordt dan overgemaakt naar een bankrekening of op de rekening van de schuldeiser bij de postcheque- en girodienst. Er blijft echter één groot probleem bestaan voor de minister van financiën, of liever voor de ambtenaren die met de betaling belast zijn. Belastinggelden en de andere middelen die het rijk ontvangt, komen niet regelmatig binnen: er zijn maanden waarin er traag belasting wordt betaald en maanden waarin het geld rijkelijk vloeit. Dat houdt ook verband met de tijd waarin de aanslagbiljetten worden uitgezonden. Hier staat tegenover dat het rijk wel regelmatig betalingen op vaste tijd stippen moet verrichten. Wij denken hierbij in de eerste plaats aan de salarissen van de ambtenaren. Er zijn echter ook andere betalingen die aan een vast tijdstip zijn verbonden: de aflossingen en de rente op de staats schulden, de betalingen aan de gemeenten. Het zijn slechts een paar voor beelden. Het is dan ook een veel voorkomend verschijnsel dat de staat op bepaalde ogenblikken niet over voldoende saldi beschikt om aan zijn verplichtingen op dat tijdstip te voldoen. Het is uiteraard onmogelijk dat de staat zou moeten zeggen dat er geen geld in kas is. Daarom zijn er bepaalde op lossingen gevonden om die tijdelijke moeilijkheden te overbruggen. Zo kan het rijk gebruik maken van de saldi bij de postcheque- en girodienst. Maar ook dan kan het rijk te weinig op zijn rekeningen hebben staan, zal de minister van financiën de bodem van de schatkist kunnen zien. Om dan toch aan geld te kunnen komen, heeft de minister van financiën de mogelijk heid achter de hand om schatkistpapier uit te geven. Dit papier bestaat weer uit schatkistpromessen en schatkistbiljetten. Het fijne verschil hiertussen laten wij buiten beschouwing. Voldoende is dat het schuldbekentenissen zijn met een korte looptijd, die door de agent van het ministerie van financiën te Amsterdam worden uitgegeven. Kopers zijn de banken, de verzekeringsmaatschappen en andere grote instellingen of bedrijven die over veel contanten beschikken en die bereid zij tijdelijk aan de staat te lenen. Uiteraard niet gratis, maar tegen een rente. Om welke bedragen het hier gaat, vertelt de stand van 's rijks kas op 31 juli 1964, welke stand toevallig deze week bekend werd gemaakt. Er stond toen aan schatkistpromessen f 652 miljoen en aan schatkistbiljetten 2.670 miljoen uit, te zamen 3.322 miljoen. Dit schatkistpapier is dus bestemd om tijdelijke betalingsmoeilijkheden op te lossen. Heeft de staat geld voor langere tijd nodig, dan wordt er een langlopende lening uitgeschreven. Er blijft tot slot nog één middel over om aan geld te komen. De staat kan b(j de Nederlandsche Bank een renteloos voorschot opnemen, zelfs tot een bedrag van 150 miljoen. Dit is echter een noodgeval, dat dan ook heel weinig voorkomt. Jaarvergadering in Barchem WINTERA /[ODE 1964 (Van onze kerkredactie) Als wij nog langer moeten wachten op antwoord van het moderamen in de zaak-Smits, dan zou het er wel eens op kun nen uitlopen, dat wij het beslui», waarbij prof. Smits zijn emen- tusrechten werden ontnomen, niet langer als wettig erkennen. Deze woorden van prof. mr. A. Mulder, voorzitter van de Ver eeniging van Vrijzinnige Her vormden, werden op de algemene vergadering van deze vereniging krachtig door de aanwezigen met handen en voeten onder streept. De voorzitter behoefde er niet aan te twijfelen, of de vrijzinnig-hervormden zijn be reid, de konsekwenties van een dergelijke „rebelse daad", zoals hij het zelf noemde, ten volle te nemen. Overigens wilde prof. Mulder be paald niet van een dreigement spre ken. Hij kon het zich niet voorstellen, dat men in een gemeenschap, die pre tendeert een christelijke kerk te zijn, deze zaak bewust de ijskast wil induwen. Op deze algemene vergadering van de Vereeniging van Vrijzinnige Her vormden, die in Barchem werd gehou den. refereerde prof. dr. J. Sperna Wei land over „Geloof en Godsbeeld". Hij sprak van een stormloop tegen de gods beelden van de religieuze traditie. Wij zien dit vooral in de psychologie (bijv. bij Freud. Vestdijk en Sierksma). Zijn onze godsbeelden geen projekties. geen beelden, die in onszelf zijn opgekomen* Beeldenstorm Maar ook in de theologie is de ..beel denstorm" aan de gang. Het boekje ..Honest to God" is een dokument van het verzet tegen de traditionele gods voorstelling. In dit alles ligt niet alleen een aan leiding tot achterdocht ten aanzien van onze godsbeelden. Is God zelf ook niet een illusie? De psychologische verkla ring vr-n de religie is zo suggestief. Over deze situatie wilde prof. Spern; wijzen en ook het bewijs niet kannen le veren, dat een psychologische klaring" van de godsdienst niet wai Wel is duidelijk, dat we in de Bijbel een reeks van beelden ontmoeten, die zich niet tot een geheel laten voegen, aldus prof. Sperna Weiland. De projek- tie wordt blijkbaar gestoord door eer Werkelijkheid, die alle beelden weer staat en te niet doet en ze oproept. Maar als het dan allemaal maar beel den zijn. die we van God maken, moe ten we ze dan niet aan stukken slaan? Het ligt inderdaad voor de hand om te deprojekteren, zo zei prof. Sperna Weiland. Hij achtte het echter niet ge raden en noemde het onmogelijk om dit jconsekwent te doen. want wie dat pro beert. moet ten slotte zwijgen over God en moet de kerk maar sluiten. Toch liet de deprojektie-gedachte de spreker niet los. Wij denken veel te veel van God re weten, zo zei hij. De weg van het geloof is de weg van het zwijgen, dat wordt doorbroken in ge lijkenissen, wel te verstaan: geen ver halen, die wij elkaar vertellen, maar geleefde gelijkenissen. In de diskussie meende dr. A. de Wil de, dat het verzet van mannen als Freud Fobinson niet het godsbeeld van de klassieke theologie raakt, waarvoor hij onder meer naar artikel 1 van de Nederlandse Geoofsbelijdenis verwees, aar een caricatuur daarvan. Prof. Sperna Weiland beklemtoonde nog, dat hij in zijn referaat opzettelijk van vrijzinnige, maar van moder- theologie had gesproken. Van alle kanten wordt deze jaren heengew en wereld. Dwars door de oude tegenstellingen (zoals rooms-katholiek. protestant of vrijzinnig) zag hij een mo derne theologie baanbreken. Hij noem de in dit verband de namen van Buber, Bultmann, Robinson en van Teilhard de Chardin. Begrafenis van dominee Muns Het stoffelijk overschot van ds. L. W. Muns, die predikant was b|j de gerefor meerde kerk ran Utrecht-Zuid en o.m. In Rotterdam heeft gestaan, zal dinsdag a.s. op de Derde algemene begraafplaats te Utrecht ter aarde worden besteld, na rouwdienst in de M aranathakerk de Vaartse Rijnstraat, die om twee 's middags begint. Gisteren werd abusievelijk gemeld dat het om de Eerste algemene begraafplaats ging en om de Zuiderkerk Lezing voor CSM In het kader van de novitiaatstijd var de studentenvereniging C.S.M. te Delft zal maandagavond om 8 uur ee lezing gehouden worden door mr. J. van Veen van de N.C.R.V. over het huidige roeDbestel. Vervroegd emeritaat voor ds. Franssen Ds. A. M. Franssen, predikant van de Gereformeerde Kerk te Borger, heeft om gezondheidsredenen vervroegd eme ritaat aangevaagd. Ds. Franssen, die 63 jaar oud is. was aanvankelijk chris telijk gereformeerd predikant. Van 1932 tot 1944 stond hij in Biezelinge. Na zijn overgang naar de Gereformeerde Ker ken was hij eerst enige tijd in de evan gelisatie te Finsterwolde werkzaam. In 1954 werd hij weer predikant en wel in Drs. P. J. van Strien in dissertatie (Van onze onderwtfsredactie) Het uitbrengen van psycholo gische rapporten aan de bedrij ven is voor velen een heet hang ijzer. Regelmatig duiken er pro testen op tegen wat men noemt het „uitleveren" van de intimi teit van een weerloze sollicitant aan het bedrijf. Terwijl de waar de van psychologische selectie in steeds breder kring wordt er- Vertelling blijft hart zondagsschool ipjprp vatprdacr van 19 seD-vooral docn gelden In de zomermaanden, iedere zaterdag van i» *ep dg middagvergaderingen zai de tember tot en met 28 november zullen op elf verschillende plaat sen in ons land de grote regio nale najaarsconferenties van de Nederlandsche zondagsschool- vereeniging voor haar 14 000 le den gehouden worden De drie vergaderingen, die in ons ver- schijningsgebied plaats zullen vinden, zijn op zaterdag 3 okto ber in Goes, op 10 oktober in Breda en op 24 oktober in Delft „De Prins r...rden door Hoïl De algehele leiding staat onder ds. J. W. van Kooten. In Breda ïal In het gemeenschapshuis ..De VHeren" ds J. ter Sehegget spreken De leiding be rust hier bij de heer J. Veenstra In Delft zal In de Slonskerk ds. B Holl voorgaan. De a'gehe'e leiding berust hier b|j ds. P. W. Spruyt KAMPDIENSTEN Het morgenprogramma, dat om 10.30 uur aanvangt, begint met een terugblik op een nieuw experiment dat de Neder landsche Zondagsschool Vereeniging dit jaar begonnen is. Namelijk het houden van kinderkampdiensten (zondagsschool- uur) op kampeercentra Dit experiment dat ten volle geslaagd mag heten opent nieuwe perspectieven voor de toekomst Het terugzien op de afgelopen zomer zal overgaan in het ontvouwen van de plan nen voor de komende zomer De zondags school past zich aan bij de veranderende altuaties, die zich wat deze arbeid betreft voordrachtskunstenaar de heer Coos van Hoboken spreken over de vertel ling op de zondagsscholen. De vertel ling op de wekelijkse bijeenkomsten blijft het hart hiervan. Ondanks de vele moderne communicatiemiddelen heeft de vertelling zich gehandhaafd. Kind en Zondag" het studieblad voor de zondagsschoolleiding, zal in het avond programma ter sprake komen Een tentoonstelling van een grooi aantal hulpmiddelen is reeds vanaf 9 uur geopend Kerk en Wereld krijgt publiciteitsbureau Onder de naam Pact (publlclteits ad- viezencommunicatie technieken) is aan de afdeling publiciteit van „Kerk reld" te Driebergen een bureau verbon den dat zich ten doel stelt de studie der moderne communicatie-technieken ter hand te nemen en aan derden prak tische adviezen op pubMciteftsgebied te verlenen (tegen vergoeding). Het bureau beperkt haar arbeidster rein tot instellingen Instituten, stichtin gen verenigingen groepen, huizen of personen wier arbeid nauw verwant is met taak en doelstelling van „Kerk ei Wereld" Met name wordt gedacht aai evangelisatiearbeid In gemeenten, in re gionaal of landelijk verband, aan vot mineswerk in gemeenten, centra etc en verder aan alle arbeid waarmee Kerk en Wereld" direct of Indirect vet bindingen heeft .Kerk en Wereld' meent, dat het besef groeit dat voor ee stijlvol en effectief optreden naar buiten de hulp van deskundigen noodzakelijk kend, is de rapportering nog een omstreden zaak. Drs. P. J. van Strien, wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse voor de psychologie aan de Rijksuniver siteit te Groningen, constateert dit in een proefschrift dat hij heeft ge schreven over het probleem va nde bedrijfspsychologische rapporte ring. Gisteren is hij hierop aan dt rijksuniversiteit te Groningen ge promoveerd tot doctor tn de sociale wetenschappen. Promotor was prof. dr. J. T Snijders Zakelijker Het proefschrift begint met i zicht over de gang van zaken bij de selectie en rapportering. De huidige vorm van rapporteren blijkt rond 1930 te zijn ontstaan tezamen met de nieu we persoonlijkheidstest die in die tijd werden ontworpen. Er is een periode geweest waarin het rapport vrij diep op de persoonlijkheid van de onder zochte Inging, maar de laatste tijd groeit er, blijkens een enquête die auteur heeft ingesteld, een steeds zake lijker verstandhouding tussen psycholo gen en bedrijf, waarbij men niet ver der gaat dan nodig is voor de beoorde ling van de te verwachten werkpres taties. Van een doorgeven van per soonlijke intimiteiten blijkt zelden spra ke te zijn. Niet ideaal kringen nog niet eens te zijn ov onderzoekmethoden, de indeling vs rapport het taalgebruik en de vraag hoever men tegenover de onderzochte mag gaan Maar ook al zou de psycho loog er in slagen een rapport te schrij ven dat vanuit zijn standpunt volmaakt Is. dan blijft er nog de vraag of de le zer er datgene uithaalt wat de psycho loog bedoelt. Er is nog weinig onder zoek gedaan naar het terrein v communiratie bij de rauportering. ring God. I Olé oliehaard I f 487.— Grote Rocket branderpot geeft netto 12.000 Kcal/u. Warme voeten door groot front- rooster. Op 6 standen regelbaar. Zuinig EEN 5-STERRENHAARD Beroepiiigswerk GEREF. GEMEENTEN Bedankt vcor Ridderkerk: P Blok te Dirksland. De heer A. Schotveld zal binnenkort naar Soemba vertrekken, waar een trai ningscentrum vooi boerenzonen zal ko men. De heer Schotveld, die 28 jaar is, zal eerst zijn studie aan de landbouw hogeschool in Wageningen voltooien. De uitzending van deze a.s. land bouwingenieur is een gevolg van de sa menwerking tussen de Soembazending en het Werelddiaconaat van de Gere formeerde Kerken in Nederland. De re gering van Indonesië, die zich zeer be reidwillig toont stelt grond en gebouwen voor dit project beschikbaar. Het cen trum zal gevestigd worden in de plaats Lewa. Volgend jaar hoopt men het te openen. Zoals wij reeds eerder vermeldden is dr. Ibels als landbouwkundige ook op Soemba werkzaam. Hij werd uitgezon den door de Soembazending. ..Want ik had niet besloten iets te weten onder u, dan Jezui Christus en die gekruisigd" (1 Corinthe 2:2). Misschien zijn de Corinthiërs op dit punt in Paulus teleur gesteld. Wellicht hadden zij gehoopt ook op een ander gebied van Paulus' welsprekendheid te kunnen genieten. Het is niet 1 waar geweest. De grote Paulus heeft hun maar een boodschap J te brengen (gehad): Jezus Christus en die gekruisigd. Maar het is voor allen voor tijd en eeuwigheid genoeg. Een boodschap, de enige boodschap, die de ene mens de andert kan brengen. De enige boodschap, die waard is om aangehoord te worden en die men niet genoeg kan aanhoren en doorgeven aan anderen. Het is een boodschap, die centraal hoort te staan in het leven van iedereen, die zegt Christus aan te hangen en te volgen. De boodschap van de kruisdood, de boodschap van de opstanding. In woorden is het maar weinig: Christus is voor u gestorven opdat gij zoudt leven. Maar voor de mens van veelomvattende betekenis, omdat zij uitzicht geven op een eeuwig leven voor hen, die in Hem geloven. Met: niets anders te weten dan Jezus Christus en die ge kruisigd, is Paulus de wereld doorgetrokken en honderderi hebben zijn woorden gehoord en ingedronken, en er moed uit f? geput om verder te gaan door het leven van alledag, dat hen zo benauwde. Door deze woorden, door deze simpele boodschan hebben zij een blik mogen werpen op de eeuwigheid, hebben zij een ogenblik de toekomende heerlijkheid kunnen aan4 schouwen. Jezus Christus en die gekruisigd niets anders, maar uooij miljoenen eens de strohalm, die hun de redding bracht. Wij lezen vanavond Handelingen 27 vers 1 tot 20. Wij lezen zondagavond Handelingen 27 vers 21 tot 44. Alles hangt nu van bisschoppen af Meer steun van paus aan negers Het belangrijkste, wat er deze week op het concilie gebeurd is, was wel de openingsrede van de paus en voorts de discussie over Maria. Het moet gezegd worden, dat de protestantse waarnemers over de pauselijke rede nogal te leurgesteld zijn. Geen verklaring verschenen De Amerikaanse negerleider dr. Martin Luther King, heeft gisteren een bezoek gebracht aan paus Paulus op het Vaticaan. Na afloop van het gesprek, dat 25 minuten duurde heeft King ver klaard, dat de paus de belofte met de vreedzame oplossing van heeft gedaan zich te verenigen het Amerikaanse rassenconflict, maar dat hij tegen geweld ge kant is. Dr. King was in gezel schap van zijn medewerker Dr. Ralph Abernathy. Voor de audiëntie zei King te hopen, dat paus Paulus de bijeenkomst zou laten volgen door een verklaring, waarin rooms-katholieke standpunt tegen me herhaald zou worden. Over de conferentie verscheen echter geen klaring, maar het feit dat de paus dergelijke audiëntie had toegestaan zoveel tijd heeft doorgebracht met dr. Martin Luther King is van betekenis voor de houding van het Vaticaan. Particuliere audiënties zijn vaak zeld zaam en duren meestal ternauwernood tien minuten. Vruchtdragend King verklaarde na de audiëntie met prettige ontmoeting met hem te hebben] de paus een zeer vruchtdragend en gehad. De paus heeft duidelijk gemaakt, dat hij persoonlijk en de Rooms-Katho- lieke Kerk vrienden van de negers zijn I dat hij de zaak van de burgerrechten Amerika steunen zal. Dr. King zei. dat de paus de Indische leider Ghandi, hangen, als voorbeeld van de geweldloosheid noemde. Hij vermeldde echter niet of de paus een verklaring over de burger rechten azl afleggen. Later werd nog meegedeeld, dat de paus beloofd heeft de rassenscheiding persoonlijk en in het openbaar aan de kaak te stellen. Dr. King noemde de ontmoeting met de paus een grote aan moediging voor alle christenen In de wereld en in het bijzonder ln Amerika, die met ons in de strijd om de burger rechten betrokken zijn. Hij geloofde, dat het resultaat van de audiëntie is, dat de negers nog meer steun van de paus zullen krijgen in de strijd om de rassenrechtvaardigheid. Bij zijn vertrek zei King, die een herden kingsmedaille van het Vaticaans con cilie gekregen had, dat de paus hem verzocht had met hem in contact te oecumenische openheid van het rooms- katholicisme onder paus Johannes XXIII weer verder is beperkt. In tegenstelling tot zijn voorganger heeft paus Paulus de oecumene slechts in het voorbijgaan ge noemd en al zijn aandacht gericht op eisen kerk. Karakteristiek noemde wel zijn verlangen, dat het concilie de gescheiden broeders het ware begrip van de hiërarchische organen zal voor houden". Geheel in de lijn van de ency- I cliek Ecclesiam suam werd ook nu weer het pauselijk primaat sterk geaccen- tueerd. Alles zal nu van het concilie zelf af- meende een luthers theoloog. toevoegde, dat de rede van de paus dankbaar kan worden uitgebuit door de conservatieve bisschoppen. An deren waren echter van ootdeel, dat de oaus, zij het kort, toch duidelijk ge noeg heeft gesproken van zijn verlangen naar eenheid. Men mag het volgens hen de paus niet kwalijk nemen, dat hij de nadruk legde op zijn primaat Het is im mers een illusie, te menen, dat Rome dit strukturele wezenselement van rooms-katholicisme ooit zal prijsgei Compromis inzake Maria Her hoofdstuk over Maria van het sche ma over de kerk, waarover de diskussie mu is gesloten, is al zeven maal omge werkt. Oorspronkelijk was het een zelf standig schema. Tijdens de tweede zit tingsperiode in oktober 1963 besloten de bisschoppen echter met een uiterst klei- heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote lies! •derheid de uitspraken over Ma S onder te brengen in het schema oveijr de kerk. Van dit schema is het het laatsltgi; hoofdstuk geworden onder de titel „Over ng de zaligste Maagd en Moeder Gods Ma-g het mysterium Christi en Kerk". De huidige tekst is een compromis tus- §g •n hen. die de Mariologie zoveel moge lijk willen perfectioneren, en degeneig die de Marialeer niet tot een nog grotei struikelblok tussen Rome en de Reform» g| tie willen doen zijn. Het ontwerp omval geen volledige leer over Maria, zodat d( theologische diskussie ook na het concl L lie nog kan worden voorgezet. inleiding, waarin wordt gezegd} het concilie iets wil en moet 1 over Maria, en een afdeling, de Bijbelse geev deld, wordt J ken over Kerk". Hierin wordt gezegd, dat Marir onze moeder in de genadewereld is. Al( voorsprekend moeder in de hemel wordiJe zij Middelares genoemd. tere bs. In derde afdeling („De verering vaiijd de zaligste Maagd in de Kerk") word: beklemtoond, dat Maria niet gelijk maf worden gesteld met haar Zoon. Verkeer"' de overdrijving in de Mariaverering® moet worden vermeden, omdat dit d«De ..afgescheiden broeders" een verkeerteid beeld van de Marialeer zou geven. In d^ee laatste afdeling worden de gelovigen ont>re der de titel „Maria, een teken van zehe-^r re hoop en troost voor het pelgrimsvoflf^; Gods" aangespoord om tot Maria te bid" r den om voorspraak bij haar Zoon, opdaf®" alle mensen tot één volk Gods mogeipg worden saamgevoegd. Ie 1 Over het hoofdstuk zal nog moten wter( den gestemd. De indruk van de debatteii is wel, dat er meer bisschoppen zijn, dir0 vinden, dat Maria te weinig eer is beweP5' zen, dan omgekeerd. PT In De eerste twee van de acht hoofdstuk^ ken van het schema over de kerk zijn inT^ middels goedgekeurd. Tijdens de stemu; mingen verzocht de concielieleiding df bisschoppen dringend op hun eigen plaatr® te blijven, om verwarring te voorkomend Zij mochten vooral niet komen in de zaalake waar de rekenmachines staan opgesteld. in die de stemmen verwerken omdat dfepp werken, anders z°uLs| den worden afgeleid. EL Lifter p De aanwezige persmensen Jcondej dezer dagen hun ogen niet geloven toen zij op een morgen voor het begin d; van de vergadering de vurigste Mailoll xist van Italië de communistenleidef Giancarlo Pajetta, zagen voorrijde^ bij de Sint Pieter Hun verbazing kei\ g. de echter geen grenzen, toen een bi» Cc schop vriendelijk afscheid nam vafa Pajetta. Het was de Ethiopische schop Asmara, die de bus gemist hafcgti en daarop was gaan liften. oog Vraag: Wanneer kwam het Statuut van het Koninkrijk tot stand? Antwoord: Het Statuut is op 15 de cember 1954 in werking getreden, bij- aa tien jaar geleden. Vraag: Mijn kachelpijp wil ik ver vangen door een nieuw kanaal van steld dat u een levensverzekering van 10.000 afsluit en na 20 jaar opzegt dan ontvangt u een fors bedrag terug want dan juist heeft de spaarpremie al die jaren haar vruchten afge steld, behoeven geen arbeidsvergun ning te hebben. Wanneer een Nederlander echter een '.elfstandig. winstgevend bedrijf in Bel gië wil beginnen, dient hij een beroeps worpen. In de eerste jaren draagt de caart voor vreemdelingen te bezitten verzekeringmaatschappij namelijk het lord: Het naai van ijsselsteen betei maken dan 'n kachelpij, dan ook 't enige voordeel, wat dit ste- kan dan onmogelijk hoog zijn, is kanaal - -™ 'u:' bter u~' andere redenen raden wij lijk ten sterkste af. Wanneer chelpijp warm wordt, trekt d beter dan een stenen kanaal. Met stenen kanaal krijgt u allerlei moei lijkheden Het trekt slecht, waardoor bijvoorbeeld kans op kolendamp ont- Eigen indruk Welke bijdrage levert het rapport tot het uiteindelijk oordeel van een perso neelschef en tol de beslissing die neemt? Drs. Van Strien heeft een delijk experiment opgezet om dit pro bleem te onderzoeken. Het blijkt dat het beeld van de kandidaat dal zich uitein delijk vormt bij de opdrachtgever ster ker wordt bepaald door de eigen in druk die men tijdens de sollicitatiege sprek heeft gekregen dan door het rap- de psycholoog De beslissing neemt komt echter meestal met het advies van de Dsycholoog Dit laatste zou er op kun nen wijzen dat mer nog teveel blind vaart op het oordeel van de ..deskun dige" en het gebodene te weinig kri tisch verwerkt. port weinig heeft ontvangen isico moet nu eenmaal uit de pre- worden gedekt. De spaarpremie dan onmogelijk hoog zijn, is soms j kunnen opleveren. Om nihil. Naarmate echter het bedrag aan Die kan worden aangevraagd bij consulaire vertegenwoordiger van Bel gië. De sociale voorzieningen bij onze zuiderburen komen ongeveer overeen net die in Nederland. Nauwkeurige in- ichtingen kunt u desgewenst verkrij* vau naam en adres, kunnen niet ra ui behandeling worden genomen frer Geheimhoudig is verzekerd Vr» p I gen. die ulet onderling met elkaar u? In verband staan moeten In at kg zonderlijke brieven worden ge ber] steld Per brief dient een gulden L aan postzegels te worden Ingeslo- f8 mtvangen premies toeneemt, derd met rente op rente, wordt het wordt, trekt deze veel risico voor de maatschappij steeds minder en een steeds groter deel van de premie kan dan als spaarpremie vorden beschouwd. Vraag: Tijdens mijn vakantie merk- e ik in Hardenberg een Clara Feyona- ichool op. Kunt u mij inlichten hoe ie school aan deze naam gekomen is •n wie Clara Feyona geweest is? Antwoord: Dit zijn de voornamen /an een bijna vergeten figuur, waar- >ver men meer te weten zou zijn ge- buiten Harden- sen normale wegkruising? L u Antwoord: Bij gelijke wegen beeft; gemotoriseerde snelverkeer zoalsr10 en motorfietsen, maar ookPPi met 20 km snelheid, voorrang.lriji staat. Wilt u de zaak toch veranderen vervang dan niet de kachelpijp dooi ;n kanaal van ijsselsteen maar neem m asbesten pijp. Deze trekt ook goed 1 is eveneens goed schoon te houden Vraag: Zeven jaar lang heb ik pre- iie betaald voor een levensverzeke- wil ik haar afkopen. Hei neer personen meubilair overbrengen van Nederland naar België, dienen zij een uitvoervergunning uit Nederland en een invoervergunning voor België auto' aan te vragen bij de douaneoverheden auto'. van belde landen Als u in Nederland Bromfietsen vaüen hieronder echterjeid looit onder de wapenen bent geweest niet. Deze zijn met fietsen ingedeeld^ ibuitengewoon dienstplichtig) zal u dit bij het zogenaamde langzaam verkeer.#ee gen moeijjjkhejcj is dat men op grondr^ van de wettelijke bepalingen niet al- ernstige politieke tijd weet of men meteen bromfiets opgeroepen worden. te maken heeft. Een onlangs gepubli-]rv is mij een raadsel hoe ceerd arrest van de Hoge Raad cdrag dat mij als afkoopwaarde oerg het museum had bezocht. Het is wordt toegezegd. Is echter belachelijk laag, nog geen 200. Hoe Is dat mo gelijk? Ik heb veel meer aan premie betaald. Antwoord: Een dergelijke lage at Koopwaarde kan volkomen juist zijn Dit is afhankelijk van het bedrag der verzekering en van de duur De dooi U betaalde premie is samengesteld ui» verschillende factoren, bijvoorbeeld df spaarpremie en de risicopremie. De spaarpremie groeit naarmate u langei verzekerd is cn werpt dan pas haai vruchten af. Als u een langlopende verzekering na 7 jaren opzegt, is de spaarpremie nog niet erg hoog en dar zal het bedrag dat u als spaargeld plus rente terugkrijgt, laag zijn. Ge- lamelijk Clara Feyona van Sytsema. Jver wie Seerp Anema geschreven leeft ln het boek „Een vergeten dich teres uit de 18de eeuw" Zij werd in 1729 geboren en huwde in 1750 mei :hanisme Isaac Relnier van Raesfelt. In 1807 Uierf zij te Heemse. In het museum leest men nog het 'ypisch achttiende-eeuwse lofgedicht: Zo praalt adeldom bij deugd. Vi sheid, schoonheid en jeugd s in Claraes deftig wezen Maar meer nog in haar werk te lezen' Vraag: Hoe is de gang van zaken ils men in België wil gaan werken en liet hinderen als u in België gaat ten. Blijft u Nederlander, dan zoi slleen 'in geval verwikkeling Vraag: Hi ;en horloge werkt met datumaandui ding. Zo'n horloge kan toch niet pre- weten, of februari bijvoorbeeld 28 dat een bromfiets met andere carbu-j* of 29 dagen heeft. Hoe kan dus die rator dan de door de minister vanfcr anduiding altijd juist zijn? Antwoord: Ieder etmaal om twaalf iddernacht springt het datumme- verkeer en waterstaat, geen bromfietsjas („rijwiel met hulpmotor") is. Het isL te hopen dat de wetgeving op dit puntL. goed kijkt, ziet verbeterd wordt, dat kort tevoren de cijfers al lang- Vraag: Kunt u mij nadere gegcvensL opschuiven. Na de 30ste springt verschaffen omtrent de dichter Willem,an and 30 ten Berge? Leeftijd, levensloop en de'8® - door- aard en titels van zijn werken? draaien om de eerste te krijgen net de laatste dag van februari dan drie keer 24 uur en in een schrikkel jaar twee maal 24 uur. Het is dus Antwoord: Helaas zijn wij niet daar-Ma e in staat. Wel weten wij dat hij tot hoe iHH "fijn i behoorde, L Antwoord: Nederlanders, die in loon- ïisme zoals klokken. Vraag: Heeft t België worden te werk ge- de fietser of bromfietser voorrang bij Aangezien er bij de uitgeverijen geenV rechts komen- inlichtingen zijn te krijgen, hopen wij -- u.-« j-* lezer ons kan helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2