Nieuwe Leiclse Courant VS-schepen beschoten door Vietnamese communisten Spaak heeft geen nieuwe plannen Opnieuw ernstig incident in Golf van Tonkin Beeld der vad'ren Meer aardgas op Ameland Minister Luns opgelucht Kapitein bijna wanhopig Verstekeling pas na maanden van boord ..Onbekende bestemming" van Grieks koningspaar Commentaren Anti-satellietraketten Zaterdag 19 september 1964, 45ste jaargang Toenemend* buiigheid De Bilt verwacht tot hedenavond: Wisselende bewolking met toenemende buiigheid. Tot matig afnemende en naar zuidwest krimpende wind, later op de dag weer toenemend tot vrü krachtig. Weinig verandering in temperatuur. Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastigh ie gheblevea mijn hert In teghenspoel" Zie verder pagina 9 Binnenkort verschijnt van de hand van de journalist A. C. de Gooyer bij Bosch en Keuning in Baarn een boek, getiteld „Het beeld der vad'ren" dat het reformatorische leven uit de jaren twintig en der tig beschrijft, daarbij gebruik makend van interessante, ja vaak ont hullende citaten. Deze periode, in feite afgesloten met het uitbreken van Wereldoor log II, die velen onzer uit eigen beleven kennen, is in vele opzichten uitermate boeiend. Wij prijzen ons gelukkig onze lezer vóór het ver schijnen reeds een voorproefje van dit boek te kunnen geven. De uitgever stond ons namelijk toe er in een aantal artikelen het een en ander uit te publiceren. Elders in dit nummer vindt men het eerste artikel uit deze serie, die evenals het boek tot titel draagt „Het beeld der vad'ren". I /"VPNIEUW heeft zich in de Golf van Tonkin een ernstig incident voorge- j V/ daan, dat de spanningen in zuid-oost-Azië weer heeft vergroot. Even j als op 4 augustus hebben enkele Noordvietnamese (communistische) pa trouilleboten Amerikaanse schepen beschoten, die zich in de Golf Tonkin internationale wateren bevonden. Voorts zou een van de patrouilleboten als vergeldingsmaatregel tot zin ken zijn gebracht, terwijl drie andere communistische schepen beschadigd zouden zijn. Dit incident wordt in Washington als hoogst ernstig gekwalifi ceerd, want zowel minister Mc.Namara (defensie) als minister Rusk (bui tenlandse zaken) hebben hun. werkzaamheden direct na het bekend worden van de Noordvietnamese aanval onderbroken. Volgens een gezaghebbende Ameri kaanse woordvoerder in Saigon (de hoofdstad van Zuid-Vietnam) de Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam de alarmtoestand afgekondigd. Het incident in de Golf van Tonkin deed zich gisteravond kort na het vallen van de duisternis voor. Wat precies is gebeurd kon het Amerikaan- i defensie vanmorgen mededelen. De N.V. Ned. Aardolie Maatschappij (N.A.M.) heeft bij het verdiepen van haar exploratieboring op Ameland op nieuw een gasvoerende aardlaag aan getroffen. Deze laag wordt thans op de gebruikelijke wijze onderzocht. Omtrent de grootte van het aange troffen reservoir kunnen nog geen me dedelingen worden gedaan. CNV-beraad over vemiogensaanwas Een groot aantal bestuurders van het CNV heeft de afgelopen dagen in het vakantieoord Oostkapelle van de chr. vakbeweging geconfereerd over het re cente rapport van de drie werknemers- vakcentralen inzake het doen delen van de werknemers in het toenemen van het vermogen der ondernemingen. Na afloop van de conferentie die een bnlotcn karakter droeg verklaarde voor. zitter Van Eibergen dat de bijeenkomst prima geslaagd was. Op de belangrijke punten bleken maar weinig meningsverschillen te bestaan. Eerst zal nu de verbondsraad van het CNV een uitspraak doen over het vraag stuk van de vermogensaanwasdeling, waarna het CNV met een definitief standpunt in de publiciteit zal treden. Chartervlucht kon niet doorgaan Een chartervluoht met een BOAC- toestel is gisteren plotseling afgelast het ingrijpen van de „waakhon- commissie" van Europese lucht- 'aartmaatsohappijen. In een Engels was een advertentie verschenen de Britse vereniging van dahlia- ekers, waarin passagiers werden ge- •aagd voor een vluoht naar New York, n congres over het kweken van zou worden gehouden. Via de -ecteur van het Alitalia-kantoor inchester kwam de commissie in De directeur had op de anno ifeageerd en kreeg een ticket. Aan- en chartervluchten alleen in onga- itieverband mogen worden gemaakt geen vreemde passagiers mogen irden geboekt, was de vereniging in intreding en moest de vlucht wor- geannuleerd. Advertentie Beter Bont Enorme keuze Verantwoorde adviezen 3 punten die een bezoek volkomen rechtvaardigen. VAN EGMOND Breestraat 173 BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven verzoeken wij beleefd vóór 1 okt a.s. 10.05 voor het abonnement over het 4e kwartaal 1964 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op aanvraag worden gaarne na dere inlichtingen over automatische afschrijving verstrekt. Directie. jTVE besprekingen over de EEG beginnen weer op gang te komen en ook daarbij blijkt dat er sinds de zomer geen enkele vooruitgang is ge boekt. Op elk gebied is verschil van mening: over de politieke samenwer king, over de fusies van de excutieven en als nieuw punt de kredietverle ning aan het Oostblok. Minister Luns is ijlings naar Brussel gereisd op uit nodiging van minister Spaak om te vernemen wat de Belg heeft bedoeld met zijn „nieuwe plan" voor een politieke unie, in Parijs gelanceerd. Tot zijn grote vreugde kon minister Luns na afloop van dit onderhoud mee delen, dat „er geen plan-Spaak is, noch een politiek initiatief". Beide landen zijn het er over eens dat over de Europese politieke samen werking op regeringsniveau geen dis cussie moet plaats hebben voordat de' Britse verkiezingen zijn gehouden. Minister Luns zei verder nog, dat Engeland bij besprekingen over de Europese politieke samenwerking dient te worden betrokken. Indien dat nie^ mogelijk is door een Britse wei gering. dan zou een gesprek over po litieke samenwerking tussen de „Zes" de EEG alleen dienen plaats te vinden op basis van supranationaliteit. Spaak zei dat zijn rede geen nieuw plan bevatte, alleen een aantal per soonlijke ideeën. De politieke samenwerking: is ook bij een ander punt ter sprake gekomen, na melijk bü het debat over de fusie van do uitvoerende organen. Frankrijk is slechts bereid Luxemburg compensatie te geven voor het verlies van de EGKS. zetel in ruil voor aanvaarding van de politieke samenwerking tussen de Zes zoals Frankrijk die heeft voorgesteld. Wat Nederland betreft han daar natuur lijk geen sprake van zijn. De andere lan den lijken ook niet open te staan vooi een dergelijk gemarchandeer. Wat er uit Duitse bron zal komen is nog niet geheel duidelijk. Kanselier Er- hard heeft zijn ministers voor 25 septem ber bijeengeroepen ter bespreking v het Westduitse initiatief om het strev naar Europese eenheid weer op gang brengen. Dit bad hij zoals bekend a president De Gaulle bij diens bezoek aan Bonn beloofd. Weinig kans Zolang Frankrijk echter, zoals giste ren in Brussel eens te meer bleek, blijft volharden in een houding van „elk plan dat niet op Franse leest is geschoeid, is voor ons onaanvaardbaar", lijkt er niet veel kans op succes. Parijs is bijvoor beeld ook niet van plan het Europese parlement zelfs maar de geringste uit breiding van de bevoegdheden toe te staan. Een voorstel, door de overige vijf landen gesteund, om de assemblee iets meer invloed te geven op het tot stand komen van de begroting van de gemeen schappen vond geen genade in Franse Luxemburg wil de assemblée van Straatsburg naar Luxemburg halen ter compensatie van het verlies van de EGKS. Nu Frankrijk het onaanvaardbaar hierover heeft uitgesproken is uiteinde lijk besloten, na een bijzonder geheime vergadering van de ministers, om de per- Koninklijk paar en Prinses terug Het koninklijk paar en prinses Bea trix zijn teruggekeerd uit Athene, waar zij het huwelijk van koning Konstantijn Griekenland met prinses Anne-Ma- van Denemarken hebben bijge woond. De regeringsfriendship waar mee zij de terugreis maakten, landde in de nacht van vrijdag op zaterdag even over half een op het vliegveld Drs. Barkman terug naar Djakarta Na zes weken verblijf in Europa is de Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië. 18 september van Schiphol naar Djakar ta vertrokken. Hij heeft een maand ver lof in Italië doorgebracht en ten slotte twee weken in Den Haag gebruikelijke besprekingen gevoerd. manente vertegenwoordigers van de Zes opdracht te geven een rapport op te stel len over de mogelijke politieke en eco nomische compensatie aan Luxemburg, dat op 12 oktober opnieuw door de mi nisters zal worden besproken. Over de kredieten aan het oostblok is ook gesproken op verzoek van Bonn, dat een strikte handhaving wenst van' de Berner-conventie waarbij kredieten met een looptijd van langer dan vijf jaar wor den verboden. Frankrijk aanvaard dit be ginsel wel maar wil in bepaalde geval len vrijheid van handelen hebben, indien de concurrentie dit noodzakelijk maakt. Het wijst daarbij op de houding van Japan en Engeland. Het Franse stand punt wordt min of meer gedeeld door België en Italië. Nederland steunt de Duitse opvatting. Wel heeft minister McNamara enke le uitvoerige rapporten ontvangen, maar die moeten eerst nog door de re gering in Washington worden bestu deerd alvorens ze zouden worden vrü gegeven voor publikatie- Het enige dat McNamara los liet wai de mededeling, dat de Amerikaanse schepen geen schade hadden geleden dat er evenmin persoonlijke verliezen te betreuren waren. Het gevolg van dit stilzwijgen was. dat in de Amerikaanse hoofdstad tal van tegenstrijdige geruch ten vanmorgen de ronde deden over wat er precies is gebeurd. Kort na de eerste mededeling vai National Broadcasting Company de aanval van de Noordvietnamese pa trouilleboten kwam uit Washington het bericht', dat McNamara en Rusk plotse ling verhinderd waren hun afspraken na te komen. De minister van defensie moest een spreekbeurt in Chicago laten vervallen. Eerder op de dag had hij een persconferentie afgebroken, toen hem een briefje was overhandigd. Hij weg te moeten gaan. „omdat er zich kwestie had voorgedaan die zijn dacht vereiste". Minister Rusk moe ken afgelasten. Hij landse ambassadeur een plechtigheid buitenlandse za- u met de Neder- de V.S. ratifica tie-documenten hebben uitgewisseld behorende bij het protocol over een aan vullende inkomstenbelasting. Het Chinese persbureau Nieuw China gaf de volgende lezing van het incident. Vrijdagavond om tien uur, toen twee Amerikaanse torpedoboten in de rich ting van een nabij Nghe-An gelegen punt koersten, werden vanaf de kust ontploffingen, lichtstralen en daarboven cirkelende vliegtuigen waar genomen. Deze oorlogsschepen behoor den, aldus de verklaring, tot een groep torpedobootjagers, die de Ver- Staten op 17 en 18 september voor oefeningen Noord-Vietnam grenzende wateren hadden gezonden. Intussen is van Amerikaanse zijde in Saigon nog eens duidelijk tc verstaan gegeven, dat VS.-straaljagers te Da Nang, op 130 kilometer van de grens met Noord-Vietnam en 250 kilometer het Chinese eiland Hainan, ge- vechtsklaar staan en op elk moment kubnen worden ingezet. Op de luchtbasis Bien Hao, vijftien kilome ter ten noordoosten van Saigon, staan ongeveer dertig lichte bommenwerpers van het type B-57 gereed. Deze bom menwerpers zouden met kernbommen bewapend zijn, aldus Ass. Press. .J Gisteren vierde Arnhem met o.m. de officiële ingebruikneming van de Eusebiuskerk, die twintig jaar geleden tijdens de slag om Arnhem werd verwoest, de wederopbouw dagJammer genoeg stuurde de wind een deel van de feestvreugde in het honderd: de lange linten van de top van de kerk naar beneden, en waaraan tientallen kinderen een vreugde dans zouden maken, verwoeien tot een onontwarbare knoedel Met een zucht van verlichting is de kapitein van de Liberiaanse vrachtboot Cruzeiro do Sul woens dag met zijn schip de Amsterdamse haven uitgevaren: blij eindelijk ver lost te zijn van een verstekeling, die hij maandenlang niet had kunnen kwijtraken. De verstekeling logeert thans op kosten van de firma Van Ss en Van Ommeren (cargadoors voor de betrokken Liberiaanse maat schappij) in het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Drie jaar geleden vertrok de Cruzeiro uit Calcutta en nog voor het Suezkanaal ontdekte de bemanning een blinde pas sagier. De circa 40-jarige verstekeling be- Twee stralende vorstenkinderen zijn op huwelijksreis: gistermiddag nog maar enkele uren na de huwe lijksplechtigheid in Athene vertrok ken koning Constantijn en zijn jon ge stralende bruid koningin Anne- Marie per vliegtuig naar het Griekse eiland Corfu in de Ionische Zee, waar het zomerpaleis van de Ko ning staat. Koningin Anne-Marie droeg een witte zomerjurk met om de hals een wit parelsnoer. De Ko ning was gekleed in een sportief grijs pak. Het bruidspaar werd op het vliegveld van Athene achtervolgd door enkele fo tografen. De Koning hield even stil om hen te groeten en de hand te schudden. Op de vraag van een journalist waar hij naar toe ging antwoordde de Koning gek scherend: „Ach, maak dat je wegkomt. Ik ben niet van plan te zeggen waarheen ik ga". Even voor het bruidspaar vertrok had het nog een rijtoer door de stad gemaakt tijdens welke meer dan een miljoen Grie. ken hun nieuwe Koningin uitbundig toe juichten. Het bruidsboeket van Koningin Anne- Marie is na de huwelijksplechtigheid op het graf van Koning Paul gelegd. Dit ge beurde op speciaal verzoek van de Ko ningin. De bloemen rozen w door koningin Ingrid van Denemarken gekweekt op de zomerresidentie va Deense Koninklijke familie, het kasteel Fredensborg. Griekenland heeft een Koningin. Heel Athene was uitgelopen om haar aan de zijde van haar bruide gom te zien. Eerst gaat het jonge paar op huwelijksreis om zich daarna volledig aan een moeilijke taak te wijden. Bij het vertrek van het vliegveld van Athene werden de jonge Koning en zijn bruid ge fotografeerd alvorens zij naar Rhodes gingen. De 18-jarige Brugt Giroenhof uit Kuinre is gisteren met zijn bromfiets verongelukt in de Noord-Oostpolder. De jongen reed achter een vrachtwagen var, zijn vader. Uit de tegenovergestelde rich ting naderde eveneens een vrachtauto van het Expeditiebedrijf Groenhof. De chauffeurs beduidden elkaar te stoppen. De jongen merkte dit niet op en reed in volle vaart tegen de inmiddels tot stilstand gekomen wagen op. Hij was op slag dood. De chauffeur kreeg een shock. weerde Hamed Selini Senusi te heten, maar beschikte over geen enkel papier. De kapitein zette hem een week later de Libische havenstad Derna van boord en kende drie jaar lang geen zorgen. Wie schetst echter zijn verbazing toen hij in april van dit jaar in Port Said meerde en door de Egyptische politie met zijn vroegere verstekeling werd geconfron- De man was kennelijk zwervend in Egypte aangetroffen en had er zich tegen over de recherche op beroepen, dat hij drie jaar tevoren tegen zijn zin door de Cruzeiro do Sul op de vaste wal wa: achter gelaten. De Egyptische politie be sloot toen af te wachten of wellicht de Cruzeiro weer eens langs zou komen. Geen vergunning Toen dat in april jl. inderdaad geschied- was men er als de kippen bij om dt zwervende vreemdeling terug te brengen boord. Men hield de kapitein verant woordelijk en verplichte hem zijn onge node gast weer mee te nemen. Sindsdien heeft de Liberiaanse kapitein vijf maanden tevergeefs getracht de man kwijt te raken. In geen enkele haven echter kreeg hij vergunning hem achter te laten. De wanhoop nabij, richtte de kapitein zich bij zijn aankomst in de Amsterdamse haven tot zijn cargadoors, de firma Van n Van Ommeren. „Ik moet naar Canada", zei hij. „en daar raak ik hem nooit meer kwijt. Neem hem alsjeblieft Maar zo eenvoudig was dat niet. De Amsterdamse vreemdelingendienst wilde de luie man, die geen enkele bron van inkomsten heeft, niet in ons land toelaten. Van Es en Van Ommeren stelden zich toen echter financieel voor hem garant en zegde de politie voorts toe, dat zij hem binnen 10 dagen op een ander schip ons land uit zal sturen. Aldus stemde de vreemdelingendienst er in toe de verste keling tijdelijk onder zijn hoede te nemen. Intussen vaart een niets vermoedende kapitein van de Silva Plata, een ander schip van dezelfde Liberiaanse maat schappij, op naar Rotterdam, waar hü de volgende week zal arriveren. Als hü op zaterdag 26 september met bestemming Afrika vertrekt, zal hü een extra opva rende aan boord hebben Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau W. S. van de Meent, direc teur van de N.V. dakpannen- en klei- arenfabrieken v/h D. van Oordt en Co, Alphen aan den Rijn. 'T'ERWIJL Chroesjtsjef, stellig om zijn Chinese rivalen schrik in te boezemen, zich in het bezit noemde van een nieuw machtig vemietigings wapen, voldoende om alles uit te roeien: terwijl men zich. naast Ame rika, ook in Engeland ging opmaken voor de verkiezingsstrijd; terwijl in Athene een jonge vorst met een lief tallige prinses uit noordelijke landen in het huwelijk trad: terwijl op Cyprus de verbitterde worsteling voortduurt: terwijl over onze lands grenzen dit alles voorviel, is ook voor ons land de voorbije week een bewogene geweest, waarin de eigen politieke vragen op intense wijze de aandacht vroegen. De vakanties be horen nu wel tot het verleden. Troonrede en miljardennota hebben het nieuwe parlementaire jaar inge luid. Op ons redactiebureau stapelen de begrotingen van de onderscheide ne departementen zich op: als steeds geven we ze naar beste weten door. Ook hierin vervult de krant een be langrijke functie bij de verwerkelij king van onze democratie. Die de mocratie, de rechtsstaat, was wel vol op in het geding bij die eerste, al da delijk zeer grote en ingewikkelde zaak die de Tweede Kamer bezig hield: het treffen van de noodzake lijke voorzieningen opdat ook op ge bieden. desnoods in zee. die tot ons feitelijk rechtsgebied behoren, geen vacuüm aan recht kan ontstaan of blijft bestendigd. Dat was de kern van de zaak. deze week. Het ging om ons rechtsbestel zelf, en het gaat niet aan dat burgers van de omstandigheid dat zij over de daartoe nuttige middelen beschikken, gebruik maken om op dat bestel in breuk te maken. Wil men wijzigingen aanbrengen, dan wijst de democratie daartoe zelf de wegen. De uitspraak van de Tweede Kamer deze week had de strekking om hult«*nheenties tot de orde te roepen. Wij hopen van harte, dat zij het hebben verstaan. Teleurgesteld in deze heeft ons de houding van de liberalen. Zij waren in deze toch duidelijke zaak onzeker in hun houding. Wat zij zeiden was 'ja' en 'nee' tegelijk, en dat was in een ernstige zaak als deze te beden kelijker. Zij hebben het aan zichzelf te wijten wanneer ze bij een volgen de kabinetsformatie met wat groter argwaan worden bezien. Er is bij deze gelegenheid weer heel wat kritiek geoefend op ons radio- en televisiebestel. Wij willen niet be weren dat het in geen enkel opzicht voor correctie vatbaar is. Maar dan met inachtneming van het beste! zelf, dat wij voor een land en volk als het onze nog veruit het verkles- lljkste achten en waarom wij trou wens van over de landsgrenzen wor den benijd. Veel van de kritiek die op ons bestel wordt uitgebracht, Is van een bedenkelijker karakter en we doen verstandig die met dezelfde argwaan te bezien als die wij hier boven aanvoerden. Het was dus ook voor eigen land een bewogen week. Maar een die de be langstelling voor de publieke zaak wei heeft kunnen aanwakkeren. Ook daarin echter moet met een nuchtere kijk en met enig verstand dat door scholing is gescherpt, worden geoor deeld. Daarvoor gaat het ook ten onzent over te belangrijke zaken. £)E HEER E. van Drenthem Soes man, een van de leiders der 'Vrije Burgers', is een merkwaardig man, soms slachtoffer van eigen opgewon denheden. Men ervaart het bij de lezing van zijn bijdragen in het blad 'Tot vrijheid geroepen', waarin de schrijver de vrijheid geniet om te la ten zien in welke knopen hij zich soms werkt. Een voorbeeld De heer Van Drenthem Soesman is diep bezorgd over de regerin". Hij erkent: Ik weet het niet meer. Waar om Uit zeer goede bron meent hij te weten: Soekarno komt naar Ne derland. een bewijs hoezeer wij naar zijn overtuiging leven in het 'karak terloze tijdperk'. Dat is één. In hetzelfde blad echter staat een verslag van een ontmoeting die de heer Verolme aan dezelfde heer Van Drenthem Soesman heeft geeund. Die Verolme is in zijn ogen een kerel, een moderne Piet Hein. Het wordt een hartelijk gesprek en de heer Van Drenthem Soesman ont komt er nog juist aan dat Verolme ook hem een vloot verkoopt. Terloops in het hartelijke gesprek vraagt hij aan de heer Verolme: Znudt u naar Indonesië gaan om nresident Soekar no te ontmoeten, indien daar èeld ligt voor een vloot En Verolme ant woordt: Waarom niet Ik bouw sche pen, ook voor Soekarno als het zake lijk verantwoord is. Wat dan treft is het achterwege blij ven van kritiek, een artikel waarin de schrijver overigens nogal gesor teerd is. Hij zon dunkt ons ook met de aantijging van karakterloosheid iets zuiniger kunnen omspringen. TTET nieuwe Amerikaanse anti-satellietwapen heeft reeds met succes -11 verscheidene Amerikaanse kunstmanen op hoogten tot enkele honder den kilometers onderschept, zo heeft de Amerikaanse minister van defen sie, Robert McNamara gisteren op een persconferentie in Washington ge zegd. jyjET de ontwikkeling van dit nieuwe wapen zijn de Amerikaanse strijd- krachten al in 1962 begonnen Het leger gebruikt nu de Nike-Zeus-raket, de luchtmacht de Thor-rakeL Ml4. A,e 1**®tten k*n ïeer Srot« Precisie worden bereikt. Bij proeven is gebleken dat ze zo dicht bij de kunstmanen kwamen, dat deze binnen de ver nietigingszone van de springlading waren, aldus Mc Namara. Hij wilde niet zeggen of de anti-kunstmaanraketten zijn voorzien van kernkoppen Een ander nieuw Amerikaans wapen is de radarinstallatie, die tót over de horizon reikt en daardoor in staat is de lancering van een eventuele vijand», lljke raket binnen enkele seconden te melden. Tot dusver was daar een kwar tier voor nodig. Volgens McNamara zal de Sowjetunie pas over zeven jaar over dezelfde wapens kunnen beschikken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1