Zo'n Driekus toch NCRV-HALTE-PRjJSVRAAG Opw/inding over Vietnam ZONDAGSBLAD ■111111 mm NIEUWE BOEKEN voor jonge schrijvers o4loriómei\~, r ouö qewoRöen lil! ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1904 Proefballon vcrachljnt mikm veertien dagen In hmt tondagiblad. voor ledoro geaeeep men poeiwletml. Mluur (m.V.p.t foto'*, tekeningen, gedichten verhalen, commentaren. Ideeën of wat Ie nog Geloof me, meneer Kazander, het kan helemaal geen kwaad dat we die luidjes van tevoren enigermate instrue ren. Ik weet wel dat H.M. ons vissers- volk wil zien zoals het leeft en werkt maar tenslotte betekent haar bezoek een evenement in ons dorpsleven en dan kunnen we moeilijk alles maar aan het toeval overlaten. Burgemeester Appelman overhandigt het bericht dat zojuist is binnengeko men aan wethouder Kazander, die hij meestal dadelijk laat ontbieden. De wethouder knikt bedachtzaam ter wijl hij naar het staatsieportret van ko- 1 ningin en prins kijkt, dat aan een der zijwanden van de burgemeesterskamer hangt. Ze zijn allebei overrompeld door het onverwachte bericht dat H.M. de koningin een bezoek aan het vissers- 1 dorp wil brengen. De gewone voortvarendheid waarmee de burgemeester anders de binnengeko men stukken afdoet, heeft hem plotse ling in de steek gelaten. Het stuk, dat de wethouder hem weer heeft teruggegeven heeft hem duidelijk de greep op het ambtelijke werk doen verliezen. Er komt iets om de hoek kijken waar ze in het gemeentebestuur nog geen kaas van gegeten hebben. Ook wethouder Kazander. hoe goed ook thuis in de gewone gang van za ken. zit nu toch even met de handen in het haar. Dan staat de burgemeester op. De wet houder ziet dat het papier in zijn hand beeft. Hij loopt één keer naar het raam en terug en gooit dan het papier op zijn schrijftafel. Een stereotiep gebaar van de kleine driftige man wanneer hij een oplos sing gevonden meent te hebben. Ik stel me dus dit voor meneer Kazan der. we laten twee of drie visserluitjes hier bij ons komen, vertellen hun wat er op komst is en tevens wat van hen ver wacht wordt, wanneer H.M. het woord tot hen richt. Opdringerig zijn de mensen hier niet bepaald maar ik ben toch bang dat de koninklijke belangstelling voor hun werk. de spraakzaamheid bevordert. Ze moeten b.v. afstand weten te bewa ren en weten te zwijgen wanneer de ko ningin spreekt. Tenslotte is het geen alledaags bezoek en dus acht ik het niet overdreven dat we te voren even met elkaar overleggen. Nou, wat denkt u ervan, meneer Kazan der? Burgemeester Appelman is plotseling een en al enthousiasme. Wanneer het een maal zo ver is, gaat meestal alles van een leien dakje. Welzeker burgemeester, antwoordt de wethouder, ik geloof ook dat we de zaak zo het beste kunnen aanpakken. Wanneer denkt u de mensen te ontvan- bracht en hier en daar moet worden gerepareerd. En dan de haven, die moet wel grondig onder handen genomen worden. De burge meester heeft het toch wel goed gezien de havenversiering aan de visserlui over te laten. Er moeten oranjenetten worden gespan nen en de vletjes moeten stuk voor stuk van vlaggetjes voorzien en met oranjelint jes worden opgetuigd. De wethouder is er niet bang voor dat het aan medewerking van de vissers ont breken zal. De liefde tot het Oranjehuis is sterk en hecht. Terwijl hij naar de naven loopt piekert hij er over wie van de vissers moet wor den aangewezen om straks aan H.M. te worden voorgesteld. Op zee staan deze mensen vaak voor hete vuren en het geloof en vertrouwen waarmee ze de baren opzoeken, de onver schrokkenheid die ze tonen wanneer ze het zeegat uitvaren, toont duidelijk aan dat ze ^zich maar in één beschermende hand De vissers zijn druk bezig met de net ten uit te klaren en bereiden zich al weer voor op een volgende zwerftocht over hel water. Achter de beschuttende dijk laat de zee zijn stem horen en dat doet hun verlan gen rijpen krachten opnieuw straatje Eindelijk is de grote dag aangebroken. Een straffe bries die de golven in de haven vooruit jaagt, doet ook de vele en veel kleurige vlaggetjes in de toppen der mast jes wapperen dat het een lieve lust is. Zo ligt het dorp op zijn koningin te wach- de elementen "jVTOG niet geheel gerust verlaat de wet- i>, houder de burgemeesterskamer. Er. is nü volop werk aan de winkel.' Allereerst moet de omroeper door het dorp gestuurd worden om de bevolking van het nieuws op de hoogte te stellen. De dorpsversiering moet worden aange- Onderzoekend laat de wethouder zijn oog over de vletjes gaan. Er zijn een paar mannen bij die wel capabel zijn en die na de vooraf gaande instructies vast, een redelijker figuur zullen slaan. Wethouder Kazan der besluit er dezelfde dag nog met de burgemeester over te spreken. Daarvoor zullen ze ook bang zijn. Al beschikken deze mannen dan niet over de meest verfijnde geesten, 't zijn in elk geval kerels uit één stuk en ie weet wat je aan ze hebt. MET vertrouwen begint wethouder Kazan der aan zijn verdere werkzaamheden. Na een paar dagen reeds zien het dorp en de haven er piekfijn uit. Uit ieder huisje wappert een vlag en de vletjes dei nen stilletjes onder een overdadige oran- jepracht. Burgemeester Appelman, die onder ge wone omstandigheden sleqhts te hooi en te gras aan de haven verschijnt, laat zich in deze spannende dagen herhaaldelijk zien en vraagt honderd uit over de vis serijtechniek. Er komen vreemde heren om het dorp in ogenschouw te nemen en de route uit te stippelen. Uit nervositeit loopt burgemeester Ap pelman alles omver wat hem voor de voe ten komt. Om de haverklap wordt vergaderd en de vissers worden langzamerhand kind in huis in de burgemeesterskamer. Om de ene agent die het dorp rijk is bij te staan i 'l.nt. 6^ A n !r m n n' f« politïëvèrsterkin elders opgeroë- i oude visser Er is jaar of tachtig die met een oranjesjerp r de schouders over zijn onderdeurtje kijl len. Burgemeester Appelman voltallige gemeenteraad vo commissie van ontvangst. Na de begroe ting gaat het gezelschap onvervaard en rap op de haven aan. Een turfschipper die zich schaamt voor zijn zwarte snuit, duikt haastig in zijn nauwe roef. Op de over volle vletten klinkt het: „Leve de koningin, leve de koningin." Het lijkt wel of het bezoek aan de scheepjes een jarenlang verlangen van de vorstin geweest is, zo snel gaat het over de brokkelige stenen naar het beoogde doel. De burgemeester, die toch heus een driftige pas gewend is, heeft het zweet op zijn hoofd staan. Spoedig zijn ze bij het scheepje dat de koninklijke voeten dragen zal. Voor ze aan boord gaan houdt de - de en ver- de buitenkant, de ligging op snelheid die het ontwikke len kan. Als hij over het haventje vertelt, strekt hij met een bijna zegenend ge baar de handen daar over uit. Tenslotte wijst hij hoffelijk naar de loopplank en de Koningin ge holpen door de bur gemeester begeeft zich op het wiegen de scheepje. Er is eon visser man die zich tot vol le tevredenheid van de burgemeester en de wethouder van zijn taak kwijt Hij geeft een eenvoudige en duidelijke uiteenzetting. De burgemeester geeft hem ongemerkt een schouderklopje. Zo er al gevaar be staan heeft, is het nu toch wel bezworen. Maar geen van de bezoekers ziet wat in de andere vletjes gebeurt Ver beneden de havenbeschoeiing liggen ze te deinen onder de zware last van de opgetaste haring netjes. De vissers klaren de netten uit en gooien de glinsterende haringen in putsen die ze later op de dag ter markt zullen brengen. Ze rusten met de knieën op het touwwerk en hun vingers friemelen traag in het gehavende gaal Nu en dan komt er een moeizaam overeind om even naar de lucht te kijken of om een verse pruim achter zijn kiezen te stoppen. Ze zijn als de clochards in een wereldstad die vrijwel onbewogen blijven voor het geroezemoes om hen heen. Driekus een van de netjes leeg geklaard heeft, vindt hij het tijd om eens naar bo ven te kijken en de stramme benen te strekken. Hij heeft de zijkanten van zijn hoed naar binnen geslagen en op een af stand heeft die iets weg van de steek van Napoleon. Hij kijt de koningin vlak in haar gezicht en dan bedenkt hij dat hij zo niet kan blijven doorprutsen, terwijl er zulk hoog bezoek op de wal staat. De anderen in de vletten hebben hun arbeid intussen laten rusten en zitten met ontblote hoofden H.M. én haar gevolg eer biedig te beschouwen. Zo moeten de pro feten er hebben uitgezien, denkt burge meester Appelman. Maar er gaat een schok door hem heen als hij ziet wat ouwe Driekus van plan is. De hele organisatie klopt perfect en nu zul je zien dat dat mannetje met die zwarte bakkebaarden op het laatste ogenblik nog roet in het eten De oude klautert op de stapel netten, daarna op het mastbankje en dan gebaart hij de toeschouwers dat hij alleen niet ver der kan. Pak m'n hand jongen, gebiedt hij een opgeschoten knaap. De knaap gehoor zaamt en het duurt niet lang of ouwe Drie kus staat op de wal. Hij ordent zijn kle ren. krabt gauw de schubben van zijn broek en spuwt de uitgekauwde tabaks pruim in de haven. Dan zet hij koers. Hij doet of het allemaal tot de orde van de dag behoort. De handen voor deze gelegen heid uit de diepe zakken, bengelen langs zijn lijf. Met een scheve gang gaat het op de koningin af. De burgemeester wil hem terug sturen en ouwe Driekus is daar een ogenblik beduusd van. Nog nooit is hem zo iets overkomen. Wat wil die vent..., Komt de koningin hier om Appelman te zien of wil ze kennismaken met haar on derdanen hier in het vissersdorp. Het soort mannetjes als Appelman kan ze in Den Haag bij bosjes zien maar een visserman ziet ze niet elke dag. Het ontgaat zijn bijziende ogen niet dat de koningin de burgemeester iets influis- Zie je wel? Hij is buiten zijn boekje gegaan en dat kost hem een terechtwij zing van de koningin. Ja jong, dat komt ervan... moet je maar niet zo eigenwijs zijn. Ouwe Driekus krijgt werkelijk schik als hij ziet hoe Appelman onderdanig een pas achteruit gaat. De wethouder staat er bij met een hulpeloze uitdrukking op zijn gezicht. De oude staat nu tegenover de koningin. Ook naar hem steekt H.M. vriendelijk haar hand uit en de oude man doet zijn uiterste best een buiging voor haar te ma ken. Hartverwarmend is de koninklijke glimlach voor de onvermoeide zeebevech- ter, die zo menigmaal in zijn leven de kille adem van de dood langs zich heen heeft voelen strijken. Dan spreekt ze hem hartelijk toe en ouwe Driekus die anders nooit om woor den verlegen zit, staat daarmaar en zoekt tevergeefs naar een passend wederwoord Burgemeester Appelman krijgt weer hoop. Als het hier oij blijft loopt het toch allemaal nog goed af. Het volgende ogen blik wordt al zijn hoop de bodem ingesla gen want ouwe Driekus heeft een ant woord gevonden dat de toets van zijn eigen critiek klaarblijkelijk kon doorstaan. Ernstig kijkt hij de koningin aan. Dan zegt hij. plechtig en met nadruk: ,,Ja, elk der vorsten zal zich buigen." HET GEZICHT van de burgemeester verdonkert in snel tempo. Hij kijkt mis prijzend naar de visserman en dan veront schuldigend naar de koningin. Maar H.M. knikt ernstig tegen de visserman en dat geeft hem de verzekering dat zij zijn woor den heeft willen aanvaarden. Zo vindt ouwe Driekus het genoeg. Zwijgend zet hij zijn hoed weer op zijn warrige grijze kruin, draait zich om en terwijl hij burgemeester Appelman voorbij drentelt, voegt hij hem nog toe: „Een best minske jong, een best minske." in de Ruimte Postzegelrubriek door G. J. Peelen Het is merkwaardig te zien hoe, na Amerika's krachtdadig optreden tegen Noord-V ietnam, heel de meu te van Oost-Aziatische lan den zich haast om reeksen zegels uit te gevenwaarin sympathie wordt uitgespro ken voor de N oordvietname- se „rebellen", afkeer van Amerika, en leuzen voor de unificatie of hereniging van Vietnam worden gepropa geerd, waarbij vanzelfspre kend wordt bedoeld: héél Vietnam in handen van het communistische Noord-Viet- nam. Cuba had al eerder zegels uit gegeven uit solidariteit met Viet nam. Rood China deed hetzelfde al enige malen en Noord Vietnam geeft aan de lopende band protest zegels tegen het Amerikaanse in- grijpen uit. Een kleine bloemlezing deze keer uit de „rijke" oogst: Afb. 1. van Cuba: een Vietna mees en een Cubaan, boven hen hun beider vlaggen, en het op schrift: Solidaridad con Vietnam, «solidariteit met V). Op afb. 2. eveneens van Cuba. een Vietna mees ploegend met 2 karbouwen en een ander met een maaima- chine cn het opschrift: Construc tion del Socialismo en Vietnam fSocialistische opbouw in (lees N.) Vietnam). Afb 3 is van Noord Viet nam: de landkaart van beide Viet- nams, zonder grens in het midden. Eenheid in Vietnam! heeft de ken op Niet erg verstandig lijkt me en meer passend bij de D.D.R., waar men zulke bepalingen al jaren kent, dan bü het democratische Amerika' Afb 4 van Kongo, 'Brazzaville) ïuvele moed te herden en fèestelijk zegel, hoe jaar geleden de (pro president liederlijk ver moord werd. Het opschrift boven het regeringcentrum in Brazzaville luidt: Fête Nationale. Ier Anni- versaire de la Revolution" (Natio nale feestdag, le verjaardag van de revolutie). Japan heeft heel wat te stellen eer de Olympische Spelen begin nen kunnen Afb 5 vertoont één facet van de vele voorzorgen: de nieuwe brede autostrada van Tokio naar het Olympisch Stadion. Vele banen, naast, onder en boven el kaar. om de enorme menigten snel te kunnen verwerken, Afb. 6 van Italië deed mijn grafisch hart goed. Het is een herdenkingszegel van Bodoni. de grote drukker, let terontwerper en tekenaar, die 150 jaar geleden (1814) stierf. Nog altijd is de naar hem ge noemde letter, de BODONI zeer gewild en in praktisch iedere druk kerij aanwezig. Op afb. 7 wordt herdacht dat het Panamakanaal 50 jaar oud is. Op onze illustratie. 1 uit een grote serie: de Masden Dam. Rusland herdenkt op afb. 8 de 20-jarige bevrijding van Polen en op afb. 9 die van Wit Rusland. De frankeerserie van West-Duitsland ter vervanging van de huidige reeks, werd uitgebreid met afb. 10: het Gutenberg Luxemburg is trots op zijn nieuwe Atheneum en wil dat to nen op afb. 11. het moderne school gebouw en een stroom van naar wetenschap dorstende jongelui, die ze verwachten. Grappig voor een klein land dat zo'n gebeurtenis tot een zegelemissie aanleiding Stel u voor dat Nederland bij elke nieuwe middelbare school (of kerk!) zich geroepen voelde tot een zegelemissie. Hongarije weet óók geen motieven meer om zijn postzegelpersen draaiend te hou den. Het gaf nu maar een heel lange serie uit met alle perziksoor ten die er geteeld worden! Op afb. 12 de „Champiort". Moet u nog met vakantie? Bezoekt Afghanistan, noodt afb. 13, één uit een toeris tische serie met landschapschoon. voor u besproken Geprikkeld Zeven grillige verhalen, door Boccaccio zijn Karen Blixen. Uitgave H. P. Leopold, Den Haag. De verhalen uit deze collectie zijn eigenliik alles behalve gril- nvertelling Dit is nog een gematigde voor stelling. We toonden eerder al eens hoe op een zegel afgebeeld werd het neerschieten van Amerikaanse vliegtuigen. Dit alles schijnt de Verenigde Staten dusdanig geprik keld te hebben, dat het Ameri- kaanse handelaren verboden is ze- zonder het hechte verband dat bladzijde te herkennen valt. meegaf. Het resultaat is niet ge lukkig, de intrige is vaak gezocht, de sfeer van de vertellingen af gestemd op «ensatiebelustheid bij i soort Decamerone 1 gelse zinsconstructie op iedere Geheimen van de wildbaan, door Hans von Gaudecker. Uit gave Zomer Keuning N.V.. Wageningen. ,,De jachtopziener zag bij de ingang van het vossehol 'iets be wegen: ja werkelijk, het was een konijn, dat als onderhuurder bij zijn ergste "ijand inwoonde. Dus ook de vossen kenden de huis vrede! Zij spaarden de muizen, zij duldden de konijnen zelfs in hu« huis, terwijl zij iets verder van hun „kasteel" verwijderd de wipstaartjes aan de lopende band doodmaakten en deze hun honge rige vosjes als voer voorwier- Ziehier een fragmentje dat aar dig de verteltrant weergeeft uit dit door p. Hofmeijer vertaald dierenboek, dat Hans von Gau decker heeft geschreven. Inder daad: het i? het zoveelste boek van dit genre dat de lezer wordt aangeboden, maar komt men geen woorden tekort als men de natuur wil gaan beschrijven? Het wordt hier bovendien niet eens onverdienstelijk gedaan. Het boek is goed geïllustreerd. 3= In november viert, zoals bekend, de N.C.R.V. haar veertigjarig bestaan. De bijdrage van „Halte" het veertiendaagse vrydagprogramma voor jongeren is g een voor „gevorderde tieners en beginnende twintigers" uitgeschreven prijskamp 1= in het schrijven van korte verhalen en gedichten. De beste verhalen en gedichten zullen in de Halte-uitzending van vrijdag 13 ëf november voor de microfoon worden gebracht door een jonge actrice en een jonge acteur, met commentaar van de jury. Deze jury bestaat uit Dick Steenkamp, Hans Veerman (medewerkers aan Halte's poëzierubriek) en een leerlinge van een =T middelbare school. Zowel voor de gedichten als voor de verhalen is er een eerste prijs van j ior-, een tweede prijs van 50,— en een derde prijs van f 25,— Bovendien wordt elk verhaal en gedicht, dat voor uitzending in een volgend Halteprogramma in aan- merking komt, beloond met een boekenbon van tien gulden. De leeftijd van de deelnemers moet ten minste zestien en mag hoogstens vierentwintig jaar zijn. De verhalen mogen uit niet meer dan vijfhonderd woorden bestaan. Eerder in bundels gepubliceerde bijdragen komen niet voor een prys in aanmerking. Jp Iedere deelnemer mag maximaal drie verhalen en drie gedichten insturen. JP1 Inzendingen dienen vóór zaterdag 7 november in het bezit te zijn van: f N.C.R.V., Programma „Halte", Schutterswer 8, Hilversum. In de linker bovenhoek van de enveloppe „Prijsvraag" vermelden. Ronde des amants II y a des amants qui s'ennuient il y en a aussi qui ne s'ennuient pas Aussi y-en-a-t-il qui ne sont pas de vrais amants \AAAAAAAAAAAA Daar in 't donker moeten ongemerkt rozen te bloeien staan Het eerste kwartier Op straat zien late dronkelappen- de sikkel van de kille maan voor torenklok's verlichte wijzers aan Ik heb geslapen. TJIT REINSMA Er zijn weinig predikanten die pro De Het verwondert mij altijd, dat zy die i Religieuze projectielen: wie kaatit ka i, zeer vele die voor nieta werken, i duisternis wandelen zo'n vaite tred hebben. 'erwachten, hoewel «ommige erin Mensen met lang lia Soms denk ik dat ee lorde te komen i hebben geprobeerd te bewijzen dat God niet bestaat door le dat Ilü bestaat. sommigen valt alleen te verklaren door slapeloosheid, r hebben iets te verbergen, al was 't alleen bun schedel maar. schrijver in zichzelf blijft geloven zolang hy voldoende papier TJIT REINSMA Gedicht Ik verwachtte vandaag t maar er is niemand gek om ik denk dat ik niet thuis t Als ik Je later tegen kom oud geworden helemaal krom wat is er ian van me geworden geworden Als ik je later tegenkom oud geworden zeg: wat is er van me geworden? TOM VAN DEEL ut: avond is nog lang. De regen houdt niet ov Ilk weet een avond, mooi en zonder regen, j Kwatrijn Wie zal ooit weten wat ik daoht, toen ik je voor het eerst thuisbracht en plotseling van je begon te houden. Misschien alleen dit is een mooie nacht. Ik ben wel twintig keren vanmiddag in die kou gelopen langs de Heren gracht op zoek naar jou Wat ik hier doe. het is mij duister Als ik des avonds naar de vogels luister, meen ik het somtijds te begrijpen, maar ach. het is te zacht gefluister. TOM VAN DEEL Kwaadrijm De reizigers van het Oosterpark vertrekken al weer haast Als je soms dacht da k by je bleef, dan ben je er flink naast. TOM VAN DEEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 17