Ds.B.A.BOS Werkkamp van I.C. V.B. helpt in troosteloos Algerije IN SURINAME doorstond temperatuur van48 graden De kerk binnenste buiten DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 Sterk als stro Eén van de merkwaardigste foto's die ik de laatste da- gén gézien heb gaf een won derlijk resultaat weer van «en van die orkanen die op het ogènblik Amerika en de eilanden van het Caraïbi- ache gebied teisteren. Het was geen foto van massale vernielingen, of van een overatroming. Deze plaat gaf «en beeld van strosprietjes die drie tot vijf centimeter diep waren gedrongen In bo men en in planken. Ergens had de orkaan het los se stro opgezogen van een zojuist gemaaid korenveld. Hij had de losse sprietjes een ontzaggelijke snelheid gege ven. Zo groot was die snel heid dat als zij een plank of een boomstam recht troffen, zij er als een pijl indrongen. Wat is een strosprietje? Met een knip van je vingers kun Je het vernielen. Maar de or- :aan had er gevaarlijke moordwapens van gemaakt en het ontbrak er nog maar aan dat de sprietjes het hart De foto zétte me aan het den ken. Waarin lag de gevaar lijke kracht van deze spriet jes? Niet in de eigen kracht, maar in de kracht van de orkaan, die ze meesleurde op zijn weg. Hoe vaak wordt niet in de bij bel het woord ,.wind" ge bruikt voor „geest". En wil de Heilige Geest niet met ons doen, wat de orkaan met de sprietjes deed? Niet om ons tot gevaarlijke mensen te maken, maar om ons tot getuigen te maken die door God gebruikt kunnen worden. In Handelingen wordt beloofd dat de „kracht van de Hei lige Geest" over ons komen zal. Die Geest maakt ons niet anders, maar die neemt plotseling kan God met doen wat voorheen onmoge lijk was. Een orkaan maakt van strosprietjes pijlscherpe speren. Gods Geest maakt van stotterende mensen ef fectieve getuigen. (Van eén onzer redacteuren) ]£EN UITSTEKENDE KEREL, die voortreffelijk werk doet." Dat is in het kort het oordeel van de hoofdleg er predikant ds. B. A. Bos over zijn collega zo men wil: ondergeschikte ds. W. F. Jense, die nu al weer bijna zes jaar in Suriname als geestelijk ver zorger werkzaam is. Paramaribo: een wat eenzame, maar hoogst belangrijke post. De hip (om een leger- afkorting te gébruiken) heeft de post onlangs een be zoek gebracht. Hij is teruggekomen boordevol indruk ken, opgedhan tijdens lange én vermoeiende doch inte ressante tochten en in tallozè gesprekken. Urenlüng kan hij ér over vertéllen, aan de hand van een schoolschrift, dat overzee als dagboek heeft die gaat Over ongeveer twee ds. Bos met emeritaat, hoort wat voor een omvangrijk programma hij in twee weken heeft afgewerkt, moet wel con cluderen dat hij nog lang niet „af" is. Van de vroege mórgen tot de late avond heeft hij gesjouwd als of het de gewoonste zaak van de wereld was. Soms in een tempera tuur van 48 graden! De algeme ne oriëntatie met betrekking tot de geestelijke verzorging, waar voor de hoofdlegerpredikant in een DC 8 is gestapt, heeft een uitge sproken positief resultaat opgele verd. Nu hij ter plaatse de situa tie heeft kunnen opnemen, is hij er meer dan ooit van overtuigd, dat het in Suriname uitstekend gaat. Slechts op een enkel onder deel kan enige verbetering worden aangebracht; zo zou het goed zijn om wat meer lectuur te zenden en met Kerstmis wat meer aan dacht aan de gezinnen te beste den. Sabotage Bewondering Gedurende een droogteperiode in Mexico lieten de autoriteiten een Amerikaanse firma komen om op kunstmatige wijze voor regen te zor-r gen. Het lukte uitstekend en het regende 10 uur achter elkaar. Een vrouw echter, die katastrofale ge volgen voorzag, ging met een crucifix rondom de stad lopen om de regen af te weren. Zij werd onmiddellijk wegens poging tot sabotage gearres teerd. (Evang. Luth. Weekblad) Doe het zelf Toen ik jong was wilde ik in mijn ongeduld alles ineens en al les tegelijk, totdat onze oude do minee mij met het volgende ver haal tot bezinning bracht: Op een nacht droomde hij dat hij een nieuwe winkel zag aan de Heilige Weg. Hij ging naar binnen en zag een engel achter de toonbank staan Zenuwachtig vroeg hij wat cr in de winkel te koop was. „Alles wat Uw hart begeert", antwoordde do engel. „Dan wens ik vrede op aarde", riep de dominee uit, „en dat er een eind komt aan leed, hongersdood, ziek te..." „Een ogenblik", glimlachte «Je engel. „U hebt het niet helemaal begrepen. We verkopen hier geen vruchten alleen zaden". Maar overigens: ds. Jense kan men zijn gang laten gaan. „Ik heb voor hem diepe bewonde ring". aldus ds. Bos, „zowel voor z'n pastorale werk als voor de wij ze, waarop hij het evangelie ver kondigt." De „Surinaamse" leger- predikant is evangelisch-lüthers, maar sluit zich allerminst in een groep op. Hij preekt overal en waar hij ook komt, maakt hij zich door z'n beminnelijk optreden vrienden. Wie met hem door Paramaribo loopt, moet maar liever niet te veel haast hebben; hij kent ieder een en iedereen kent hem, zodat hij telkens staande wordt gehou den. Zelfs in een Indiaanse neder zetting bleek hij allerminst een vreemdeling te zijn, waardoor de hoofdlegerpredikant ook daar ge makkelijk toegang had. „Allerleukste mensenzegt De kerk binnenste buiten, door J. C'. Hoekendijk. (Keuze uit zyn werk door L. A. Hoedemaker en P. TUnies). Uitgave W. ten Have, Amsterdam. De schrijver van dit boek is geen onbekende. Ieder, die in de ont wikkeling van het kerkelijk leven Delang stelt heeft wel eens van zijn revolutionaire gedachten ge hoord, over de leek. de vierde mens, de communicatie, de huis gemeente enzovoort. Het was ech ter moeilijk, om een totaalbeeld van Hoekendjjks denken te krijgen, omdat hij zijn ideeën vrijwel uit sluitend publiceert in lezingen en s goeddeels afgelegd toen de auto in de blubber vastraakte. Ér bleef voor de chauffeur niets anders over dan hulp te gaan ha len. Maar het heeft wel voeten in de door tropenregens doordrenkte aarde gehad om hem zover te krij gen! De rimboe om hem heen be zag hij als een ..broedplaats" van boze geesten, die het wel eens op hem gemunt konden hebben. Van daar dat hij er de sokken inzette om uit hun handen te blijven! kathölièk wdrèn." Bijzonder leuke herinneringen bewaart ds. Bos aan hét Sóhoóltje in het Indianendorp. Eèrit waren de kinderen wat bleu, müar na een poosje kwamen zè los. Onvergetelijk Het is slechts één van dé be levenissen uit eén hélé série. Onvergetelijk is biJv<Sórbeèld de tocht, dié hij mét eén patrouille maakte naar Apöera én waejabo. Er ging een dokter mee, zoge naamd óm dé gezondheidstoe stand van de bevolking te contro leren, mèSr in feite, vermoedt ds. Bos, om voor de dominee te kunnen zorgen. Midden in de kor jaal was een luie stoel voor hem neergezet, waarin het wel erg ge makkelijk maar ook bijzonder smerig zat. Voortdurend spatte er vuil water óver, zodat de hip er bijna ontoonbaar uitzag toen hij op de plaats van bestemming ar riveerde. En dat terwijl de politie zich ter verwelkoming in ceremo nieel tenue had gestoken en de Goed werk Aan elk kamp zijn weer andere herinneringen verbonden. In Al- bina (Prinses Margrietkamp) zag hij het huiveringwekkende schouwspel van de vuurdansers; in Paramaribo (Prins Bernhard- kamp) maakte hij een ouderdag mee, waarop Surinaamse vrijwil ligers goede demonstraties gaven en een uit Surinamers bestaande kapel speelde: in Nickerie (Prin- schoolkinderen het Wilhelmus zetten! Daar in Apoéia en Was- r jabo was het ook, dat ds. Bos bOGVeniT kassiri dronk. Hij heeft ér maar één woord voor: walgelijk. de inrichting tot militair tehuis heeft afgestaan. „Ds. Reinders is nu zéndlngspredikant van de Broe dergemeente én doet in Nickerie prachtig werk, speciaal onder de Javanen." In het Prins Bernhard- kamp te Paramaribo zag ds. Bos ook de mooie kapel, waarvan de klok een geschenk is van het P.I.T. en van het R.K. Thuisfront; hij bezocht het militair hospitaal, dat in de middeleeuwen een gevan genis was en bekeek de speedboat, die de vereniging „Oost en West" ten geschenke heeft gegeven. Op een lopen dagboekaanteke ningen raadpleegt. Bij het lezen ••an de plaatsnaam Bronsweg ziet hij weer voor zich hoe z'n bos neger-chauffeur het op een lopen zette alsof hij door de duivel ach terna werd gezeten. Met de mo gelijkheid daarvan hield hij trou- ernstig rekening. Na in een Het zijn maar enkele grepen uit het programma. En overal voerde hij gesprekken, met bur gers en met militairen, met offi cieren en soldaten, in de hete mid dagzon en in maanverlichte nach ten. De mensen kwamen met hun problemen en waar mogelijk gaf de hoofdlegerpredikant raad of zegde hij hulp toe. Deze gesprek ken behoren tot zijn ambtsge heim. Maar wel wil ds. Bos vertel len wat toch die partij latten be tekende. die hij volgens het ver haal onder z'n arm had toen hij Op Schiphol weer uit het vlieg tuig stapte. „Ja", zegt 7iij la chend, „daar heeft men wel van opgekeken. Ik ontmoette in Su riname een man, die me vertel de dat ik hem had gedoopt. Hij had daar een houtzagerij en heeft me geholpen aan een lat van elke houtsoort, die in Surina me te vinden is." Met gerecht vaardigde trots toont ds. Bos de tafel, die hij daarvan zelf heeft gefabriceerd. Het is een uniek soevenir aan een unieke reis. die ds. Bos zich steeds als een hoogtepunt uit zijn carrière als (hoofd)legerpredikant zal her inneren. Navolging Deze uitlegging van de Bergrede is gegroeid in de dertiger jaren, toen de schrijver zich nog geheel richtte op de pastorale arbeid. Treffend is de bijbelse bewogen heid van Bonhoeffer voor de we reld, die hij brengen wil tot Jezus. Maar tussen beide staat al wat zich naar Christus noemt, doch geen zuivere geleiding is van Christus naar de wereld. Bonhoeffer geeft „eine Warnung vor allem christ- lichen Papperlapapp" (Barth). Dit boek is dan ook een poging om hel Evangelie opnieuw te ver talen. Het geloot moet blijken uit een heilig leven in navolging van Christus. Een hoogtepunt van het boek is het hoofdstuk over de ge nade, waarin hij scherpe kritiek uit op de halfheid van de kerken der reformatie. Gods kostbare ge nade is tot een goedkoop „gemeen goed van een christelijke wereld" geworden, en zo waardeloos in het oog van de wereld, aldus Bonhoef fer. De verwereldlijking van de kerk is haar grootste verderf. Hij wil de nadruk leggen op het alles verlaten, op het zijn als schapen tussen de wolven. Later, in Wilderstand und Erge- bung, (dezer dagen in pocket ver schenen in de reeks Siebenstern- Taschenbücher) heeft Bonhoeffer zich gedeeltelijk van Nachfolge ge distantieerd. Hij spreekt dan van een „mondige wereld" en de ge dachte aan zwakheid en goddeloos heid maakt plaats voor nieuwe aandacht voor de goedheid van de mens, die hoewel origineel toch langs oude wegen gaat. e Nederlands hervormde kerk van ike staat. De muren brokkelen ii rkvoogdij heeft self hekken mc Burghout verkeert in een jammer- een steeds sneller tempo af. De Hen laten aanbrengen en ten en gevaarbord. treft. Naast hem ds. W. F. Jense, die als leger predikant in Suri name voortreffelijk werk doet. ds. Bos van de Indianen. „Rus tig en beschaafd. Ze deden voor ds. Jense alles. We kwamen in een tent, waar ds. Jense wel eens bleek te logeren, hoewel r ik meen rooms- artikelen in brochures en tijd schriften. De betekenis van dit boekje ligt dan ook in het feit, dat voor het eerst al de themata van de Utrecht se hoogleraar samen overzichtelijk geordend zijn in een „bloemlezing". Hiervoor zijn de samenstellers al zijn publikaties van 1948 tot april 1964 doorgekropen. Een bibliogra fie over deze periode completeert het boek. De stijl is natuurlijk erg uiteen lopend. Zowel fragmenten uit Hoe- kendijks dissertatie, als een bij drage aan de Utrechtse kerkbode werden opgenomen. „De wereld wordt steeds kleiner", is een veel beluister de constatering. Gebieden waar we nog nooit van ge hoord hebben of waarvan de naam ons alleen terugvoert naar een aardrijkskundeles van vroeger, worden telkens weer in de nieuwsberichten vermeld, en dan meestal niet om een plezierige reden: Ru anda.... duizenden leden der Tutsistam vermoord; Laos.... staatsgreep en dreigende bur geroorlog.... Meestal leg je dergelijke berichten naast je neer omdat je er van zo ver toch niets aan kunt af- of toe doen. Algerije is ook zo'n gebied. Tot voor anderhalf jaar was het bijna dagelijks in het nieuws. Na een langdurige en bloedige strijd die het gehele leven totaal heeft ontwricht is Algerije zelfstandig geworden en daarmee uit het nieuws en ons gezichtsveld verdwenen. Des te klemmender vallen de problemen waar dit Jonge land mee worstelt op je als je er mee wordt geconfrontérd. wikkelingslanden: honger, ziek ten, werkloosheid, snelle bevol kingsgroei, analfabetisme, ko men hier nog de trieste gevol gen van de oorlog. Talloze dor- I pen zijn door het Franse leger en bij wilde schietpartijen, vernietigd. Men behoeft bijvoor- X",.mï£n£'Vo'iS,.p» Wreedheden geschoten en uitgebrande huizen dan 1,5 miljoen Algerijnen het leven hebben verloren: man nen, vrouwen en kinderen, voor het merendeel gedood bij bom bardementen op weerloze dorpen De mensen wonen nu veelal in gourbis, krotwoningen die op getrokken zijn van stro, hout en blik. Deze ziet men overal om de steden en op het platteland. Toiletten zijn er niet, evenmin riolering en waterleiding, zodat de stank van deze krotwijken je al van verre tegemoet slaat. Verder zijn nu grote gebieden aan de grenzen van Marokko en Tunesië bezaaid met miljoe nen mijnen en daardoor voor ja ren onbegaanbaar. Grote stuk ken waardevol bos zijn verdwe nen, niet alleen door branden ten gevolge van oorlogshandelin gen, maar vaak alleen om een beter uitzicht te bieden voor de militaire posten waarmee het land overdekt was. En wat nog het ergst is: het ontzaglijk men selijk leed. In gesprekken met allerlei mensen merk je al gauw dat bijna iedereen wel familie leden verloren heeft in de oor log. Hoe zou het ook anders kun nen na een oorlog waarin meer Wreedheden zijn er aan beide zijden gepleegd, zowel aan Fran se zijde als aan Algerijnse kant. Maar het zijn de zwaksten, de armsten die de dupe zijn gewor den van deze oorlog en van de dekolonisatie die erop is ge volgd. Franse technici en deskundi gen zijn weggetrokken. Fabrie ken, landbouwmachines, en wat erger is: ziekenhuizen, werken op halve capaciteit bij gebrek aan mensen die leiding kunnen geven. De werkeloosheid stijgt schrikbarend. De krotwijken om de steden breiden zich nog steeds uit en vormen haarden van tuberculose en andere be smettelijke ziekten, terwijl de zwaksten, vooral veel zuigelin gen. van honger sterven. Sinds enkele jaren werkt de I.C.V.B. (Internationale Christe lijke Vredesbeweging, een werk- kamporganisatic van Christen- jongeren die in verschillende Europese en N.-Afrikaanse lan den werkkampen organiseert, 0.a. bouwprojekten in arme ge bieden, hulp in ziekehnuizen en centra voor a-socialen zoals Oublaisse, Frankrijk. Ds. Audonneau was predikant voor de Franse protestanten in Philipville, maar al tijdens de oorlog trok hij zich het lot aan van deze armsten onder de Al gerijnen. Sinds de onafhankelijk heid helpen hem daarbij vijf 1.C.V.B.-jongeren: drie Zwitser se meisjes, een Belgische en een Duitse, allen verpleegster of on derwijzeres. Zij assisteren bij de dagelijkse soepuitreiking aan duizend kinderen (een druppel op een gloeiende plaat), geven onderwijs aan 60 kinderen (het zouden er veel meer kunnen zijn als er maar geld was om schoollokalen te, huren en leer middelen te betalen) en trekken de krotwijkeb in om beginselen van hygiëne en kinderverzor ging bij te brengen en melkpoe der uit te delen voor de verhon gerende babies. Er is schreeu wend tekort aan alles, vooral aan geneesmiddelen. Hulp nodig Onvoldoende blijft alle hulp op het ogenblik. Wat niet wil zeg gen dat we dan maar met de handen in de schoot moeten blij ven zitten. Sinds april werkt er ook een Nederlandse verpleeg ster/sociaal werkster in het team in Philipville. Zij werkt, evenals de andere leden van het team, slechts tegen betaling van een gering zakgeld. De Ne derlandse I.C.V.B. heeft op zich genomen, haar reis- en verblijf kosten (zakgeld inbegrepen) bij een te brengen, een bedrag van 3000 voor één jaar. Als jongeren bereid zijn, één of meer jaren van hun leven voor dit werk te geven (zonder dat ze dit als een offer beschou wen overigens, want geld mag het dan niet opleveren, voldoe ning des te meer!), zoudt u dan ook niet uw steentje bij willen dragen door wat u missen kunt te soorten op giro 42223 van de Nederlandse middenstandsbank in Hilversum, onder vermelding van Algerije Actie Internationa le Christelijke Vredesbeweging? U kunt uw gaven (uitsluitend geld, aangezien dat het gemak kelijkst overgestuurd kan wor den en daar omgezet in de goe deren die het dringendst nodig zijn) ook in de „Algerije bus" op onderstaand adres depone- dat' L _J verblijden. Het opzienbarende wapen van Chroesjtsjef Nog niet veel geleerd Zuid-Vietnam op een hellend vlak CHROESJTSJEF heeft deze weck weer eens voor opzien barend nieuws gezorgd. Tijdens een gesprek met leden van een delegatie van Japanse socialis ten vertelde hij zo terloops, dat Rusland een verschrikkelijk wa pen had ontwikkeld, waarmede de mensheid vernietigd zou kun nen worden. Hij sprak van een kernwapen. Het was geen rede voering. die vla het persbureau Tass aan de wereldpers werd verstrekt. De persbureaus moes ten het dit keer doen met aan tekeningen. die de Japanners ge maakt hadden. Deze verstrekten echter niet alleen de feitelijke gegevens, maar gaven tevens als hun me ning te kennen, dat de Russi sche premier kennelijk niet de westelijke mogendheden, maar communistisch China op het oog had, toen hij met zijn nieuwe verschrikkelijke kernwapen ram melde. Vroeger was het Westen altijd het mikpunt van dergelij ke ..onthullingen" Chroesjtsjef heeft er lange tijd succes mee geboekt. Zo zelfs, dat aan het eind van de Eisenhower-periode in de "Verenigde Staten openlijk werd toegegeven, dat er een ..gap" was. met andere woorden dat de Verenigde Staten een ach terstand bij de Sowjetunie had den opgelopen. Later bleek ech ter, dat men zich in Washington onnodig zorgen had gemaakt Riskant- Was het bij vroegere gelegen heden riskant te waarschuwen i bewerin- pren." ook nu is het niet anders. Niet temin zouden we er wellicht ver standig aan doen, lessen uit het verleden niet te vergeten. We weten, dat de Sowjetunie over afschrikwekkende kernwapens met een enorme uitwerking be schikt. Toen dit gevaarte enkele jaren geleden tot ontploffing werd gebracht en er een enorme tegen overschatting van gen van de Russische hoeveelheid radioactief afval werd geproduceerd, 'nebben we gewezen op de mogelijkheid, dat de proefneming met dit kernwa pen voornamelijk verband hield met het conflict met communis tisch China, dat toen al lang niet meer uitsluitend een ideo logisch meningsverschil was. Nu kan dit verband ook weer worden gelegd. Alleen we ten we nu niet, wat de aard van het kernwapen is. waar over Chroesjtsjef met zijn Ja panse gasten heeft gesproken. De vraag is, of taalmoeilijkhe den geen rol hebben gespeeld, bijvoorbeeld, toen met de Rus sische premier meende te horen zeggen, dat met dat wapen de mensheid vernietigd zou kunnen worden. Tot die „mensheid" be hoort nl. ook het Russische volk. Zolang we slechts moeten af gaan op de aantekeningen van de Japanse socialisten, doen we er verstandig aan, de opmer king van Chroesjtsjef vooral als een stok achter de deur te zien in zijn conflict met Mao Tse Toeng. Tegenspraak Toen wij deze regels al geschre ven hadden, werd uit Tokio ge meld, dat Chroesjtsjef het woord „nieuw" niet had gebruikt, toen hij de Japanse delegatie vertel de, dat de Sowjetunie verschrik kelijke wapens heeft vervaardigd waarmede de mensheid kan wor den vernietigd. De leider van de eroep had dit bij zijn terugkeer uit Moskou medegedeeld. Thans blijkt, dat Chroesjtsjef had ge zegd. „middelen te hebben geïn specteerd. waarmee de mensheid in een oogwenk kan worden ver nietigd." De leider van de groep had zelf verondersteld, dat daar wel „nieuwe wapens bij geweest zouden zijn." Een andere afge vaardigde zei, dat Chroesjtsjef niet sprak over ,,een" wapen maar over verschillende soorten wapens. Uit deze (latere) mededelin gen blijkt nog eens ten over vloede, hoezeer we er in onze westelijke samenleving voor moeten oppassen, dat we niet al te lichtvaardig aannemen, wat ons wordt voorgeschoteld. Als we nog eens nagaan, tot welke speculaties de mededelin gen van de Japanse socialisten in de afgelopen dagen hebben geleid, moeten we helaaa con stateren, dat er van een nuch tere benadering van de wereld problemen /aak nog weinig Zuid-Vietnam Een nuchtere kijk op de za ken ontbreekt te enenmale ook bij hen, die in Zuid-Vietnam tot leiding geven zijn geroepen. Ter wijl er een strijd op leven en dood aan de gang is tegen de communistische .ebellen, waar van het voorbestaan van het land als onafhankelijke natie zal afhangen, worden er aan de lo pende band staatsgrepen onder nomen. Deze gang van zaken heeft twee ernstige gevolgen. In de eerste plaats werkt bij in de hand, dat er een verdere ver slapping optreedt in de strijd, die op het platteland gevoerd moet worden tegen een vij and. die tegelijkertijd over al en nergens is Overal, als er zware verliezen worden toege bracht aan de regeringstroepen en hun Amerikaanse adviseurs. Nergens als deze regeringstroe pen een grootscheeps offensief tegen de rebellen ontketenen. Zeer onlangs is dat nog eens heel duidelijk gedemonstreerd, toen ongeveer '00 Amerikaanse helikopters werden ingescha keld. maar de vogels gevlogen bleken te zijn. Een ander gevolg ls dat er van het creëren van een werkelijk democratische sa menleving. aangepast wellicht aan Aziatische omstandigheden, steeds minder terecht komt. Waarheen De vraag mag worden gesteld, waar dit alles op zal uitlopen. Velen in Azië zijn van mening, dat de Amerikanen in Zuid-Viet- uam voor een verlorer zaak vechten. Er is een tijd geweest, dat er in Saigon een regering zetelde, waarmede de Amerikanen kon- aen samenwerken. Dat was gebracht «n de militairen het "oor het zeggen hebben gekre gen, is het in Zuid-Vietnam bergafwaarts gegaan. De mogelijkheid, dat op een kwade dag een greep naar de macht wordt gedaan door figu ren, die de strijd tegen de rebel len moe zijn en naar het voor beeld van Laos naar het sluiten van een wapenstilstand en het openen van overleg willen stre ven, is zeker niet denkbeeldig. Dan valt de basis, waarop de Amerikaanse interventie in dit deel van Zuidoost-Azië steunt, weg. Dan ook zal aan de Ameri kaanse politiek. Zuidoost-Azië Uit handen van de communisten te houden, een zware slag wor den toegebracht. i de scepter zwaaide. Onde diens bewind zijn echter de moeilijkheden begonnen en de Amerikanen hebben voor deze kant van de zaak te weinig oog gehad. Sinds Diem ten val wera Op één kaart De Amerikanen dienen zich af te vragen, of zij in Zuid-Viet nam op dezelfde weg kunnen voortgaan. Dat zij regering en volk van Zuid-Vietnam willen aanmoedigen, de strijd tegen de Vietcong vol te houden, valt te begrijpen. Er ,taan inderdaad voor de westelijke wereld be langrijke zaken op het spel Dat zij voorzover dat mogelijk is hun militaire kracht in de waag schaal werpen, 'alt toe te jui chen. De vraag is echter, of zij zich nog langei kunnen veroor loven, in hun strijd tegen het opdringende communisme in Zuid-Vietnam ïlles op één kaart te zetten, in casu op de kaart van generaal Ngoejen Khan of generaal Doeong Van Minh. Wordt het niet hoog tijd, dat de generaals zich -raan 'bemoei en met de taak, waarvoor zij werden opgeleid en dat zij het besturen van het land overlaten aan hen, die daartoe geroepen worden en die op de volledige steun van de strijdkrachten mo gen rekenen? In de komende weken zal «rustig gepoogd moe ten worden, in deze richting de oplossing te zoeken voor de pro blemen, waaronder Zuid-Viet nam gebukt gaat TT

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14