Nieuwe Lekke Courant Athene juicht om jonge paar Kamermeerderheid velt doodvonnis van R.E.M. Veto van Rusland „redt" Indonesië r Trapte de Koning wel op de voet van zijn bruid? Indrukwekkende plechtigheid in Bizantijnse kathedraal NBV zegt alle caos op Ministerieel besluit is ontstellend Houding VVD. bedroevend Commentaar Afkoop rentekaarten pas na 1 januari 67 Afwikkeling vergt 7 jaar Wr.rtwvr F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is ghebloven mifn hert in teghenspoef" Vrijdag 18 september 1964, 45ste jaargang Morgen afnemende wiïid De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk vooral aan de kust nog krachtige tot harde, maar morgen tot ma tig afnemende noordwestelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen. (Opge maakt om 11.15 uur). Zie verder pagina 9 Abonnementsprijzen p.v J 'ATHENE, vrijdagmorgen Eenentwintig saluutschoten weerklonken over de stad. Heel Athene was uitgelopen. De he mel was strak blauw en het majestueuze Parthenon op de top van de Acropolis vormde een schitterende ach tergrond voor de sprookjesachtige stoet, die op weg was naar de kathedraal van Athene, waar een Koninklijk huwelijk enkele minuten later gesloten zou worden. Koning Konstantijn gekleed in het witte maar schalksuniform in een vergulde open calèche, wuif de zo nu en dan met zyn maarschalksstaf naar de jui chende mensenmenigte. Naast de wat nerveuze brui degom zat Koningin-moeder Frederika. Vlak achter de door zes schimmels getrokken calèche van de Koning volgde zijn bruid, in een open rijtuig, met haar vader, koning Frederik van Denemarken. was het de beurt van de andere prinsessen. Het waé duidelijk te zien dat Konstan tijn last van de geweldige hitte had. Hij maakte zijn lippen verscheidene malen vochtig. De aartsbisschop ging verder: ,,Laat ieder van u zijn echt- DE LACHENDE Prinses scheen te genieten van het spektakel. Zij wuifde naar de menigte, die niet op hield te roepen: „Anne-Marie Anne- I Mariewij houden van je, Anne-MarieLangs de straten, langs de stoet zich bewoog dwarrelde kleurige confetti. Het uitstappen kostte de jonge bruid enige moeite. Koning Frederik keek geamuseerd toe, toen de Britse prinses Anne een van de bruidsmeisjes er zich mee ging bemoeien. Geholpen door de zuster van koning Kon stantijn, kroonprinses Irene, tilde prinses Anne de zware, twaalf meter I lange sleep op. Koningin Frederika, die kort ge- I leden de rouw om haar overleden echtgenoot, koning Paul, aflegde, was zichtbaar diep ontroerd door het huldeblijk van de menigte voor de kathedraal. Bij de kerkingang kuste de Griekse Koning de Bijbel, die hem door de aartsbisschop werd voorgehouden. Nerveus wachtte hij op de komst van zijn bruid, die er betoverend uitzag in haar toilet oud-Griekse stijl en fraaie tiara. Even trilde de hand van koning Konstantijn, doch zijn bruid was uiterlijk zeer beheerst, toen aarts bisschop Chrisostomos in de mach tige kathedraal de hoofden van het paar aanraakte met de trouwrin gen. In aanwezigheid van de ge kroonde hoofden van Europa was de huwelijks-plechtigheid begon nen in de Byzantijnse pracht van de kathedraal. TTET KOOR ZONG, Koningin-moeder Frederika stapte naar voren en verwisselde drie maal de ringen van de vinger van de bruidegom naar de vinger van de bruid, nadat de aarts bisschop ze gezegend had. De aarts bisschop verklaarde „De dienaar Gods, Konstantijn, gehuwd met dienares Gods, Anne-Marie, in de naam van de Vader, de Zoon en de Heilige Geest. Amen Amen." Het huwelijk tussen de achttienjarige bruid en de 24-jarige bruidegom was gesloten. Andertialf uur had het geduurd om alle gasten, 1200 personen, op hun laats te krijgen. Daar waren de Tuidsmeisjes, de prinsesen Anne, Uarissa van Hesse, Christina van ■weden, Margarita van Roemenië, Irene van Griekenland en prinses Ta- tania Radzvill. van vorstelijke personen hadden plaatsgenomen in de kathedraal, zoals Joningin Jiiliana, prins Bernhard, prin- Beatrix, koning Gustaf Adolf van Zweden, de koning van Noorwegen, (roothertogin Charlotte van Luxem- nirg, prins Rainier van Monaco, wiens echtgenote wel in Athene was, doch de leohtigheid niet bijwoonde, koning loessein van Jordanië, -het vorstenpaar Thailand en prins Philip van Enge- and met zijn kinderen, prins Charles en het bruidsmeisje prinses Anne. Aartsbisschop Makarios was even eens in de kathedraal. Hij zat bij de groep staatshoofden en niet bij de leiders van buitenlandse kerken onder' wie de patriarchen van Mos kou en Jeruzalem. Athene reed de bruidsstoet met Kon stantijn en Anne-Marie in de vergulde calèche weg temidden van geroep: „Lang moge u leven. Lang moge u le ven". Volgens de politie waren er meet dan een miljoen mensen op de been. Grieks sprookje van tule en kan t [A DE huwelijksinzegening begon de aartsbisschop aan de riten van de irieks-orthodoxe kerk met de huwelijks- Toontjes. HU bad: „Moge u dit huwelijk égenen cn verleen aan uw dienaren lonstantün en Anne-Marie een vredig n lang leven, zelfbeheersing, wederzijd- liefde in de huwelijksband, en lang- lurige voorspoed, genade en hun kinde- cn de niet verblekende kroon der glorie" Konstantijn wendde zich tot zijn bruid tn zei Iets. Anne-Marie glimlachte ..Maak ze waardig om hun kindskin deren te zien en geef hun de hemelse iuw van boven en het aardse slijk." Opnieuw glimlachte Konstantijn. ,.Vul hun huizen met koren", zo ver- solgde de aartsbisschop, „en wijn en olie en alle goede dingen." 'Terwijl hij een paar glinsterende huwe_ ïjkskroontjes omhoog hield zegende de artsbisschop hiermee Konstantijn en ervolgens de bruid. 'e primaat overhandigde vervolgens de kroontjes aan koningin Frederika 'en staande achter het paar hield, zij deze boven hun hoofden. Terwijl zij 'dit deed raakte zij bijna de Britse jprins Charles. Tegen het einde van de plechtigheden werden de kroontjes overgenomen door prins Carl van Hessen, een volle neef van Konstantijn en kroonprins Gustaaf van Zweden. Vervolgens satin-du- 1 sluier van dezelfde tint de voorzijde De bruidsjapon van prinse .ie-Marie van Denemarken maakt in oud-Griekse stijl, eenvoudig met een hoge taille Hij is vervaardigd chesse en heeft e twee lagen tule va: als het kant dat aa.. is aangebracht. De kant heeft toebehoord aan de moeder van koningin Ingrid van Denemarken. Koningin Ingrid. de moeder van de bruid, heeft dezelfde sluier gedragen. De japon heeft twee slepen, een korte, die prinses Anne-Marie zelf vasthield en een lange van ongeveer zes meter, die gedragen werd door zes bruidsmeisjes. De- droegen japonnen van witte organza in dezelfde stijl als de bruidsjapon. De mouwen de rok van de bruidsmeisjes Wa ren echter afgezet met zachtgroen organza met' borduursel De bruid droeg de familie- diadeem en een broche die een erfstuk is. Gistermorgen wandelde prinses Beatrix door de straten van Athene, naar haar hotel. Kleine groepjes voorbijgangers bleven soms even staan kijken naar de Nederlandse kroonprinses. gehote beminnen als zichzelf en de vrouw zorge er voor dat zij eerbie dig is tegenover haar echtgenoot". Bij huwelijken in de Griekse dorpen trapt de bruidegom op dit ogenblik hard op de voet van zijn echtgenote. Door dit zonder meer te nemen, toont zij haar eerbied. Mocht Konstantijn dit gedaan hebben, er was in ieder geval niets van te merken. AAN HET SLOT van de dienst werd het paar de communiewijn aange boden. ELk van hen nam drie maal een teugje, vervolgens kwam hetgeen de Dans van Isaia genoemd wordt, waarbij het jaar en de voornaamste leden van de bruidsstoet drie keer rond de altaar tafel wandelen. Onder gezangen werden rozenblaad jes op het jonge paar gestrooid. Na de plechtigheid boog Konstantijn zich en kuste de handen van zijn moeder. Anne-Marie deed hetzelfde. Koning Frederik stapte naar voren en schudde zijn schoonzoon de hand en kuste zijn dochter. Door het middenpad schreed het jonge echtpaar naar het rijtuig het gejuich van de menigte opnieuw losbarstte. HPERWIJL dc bruidsstoet dc kathedraal verliet losten kanonen op de berg Lucabctus. het hoogste punt van Athe- de eerste van de 101 saluutschoten. De kerkklokken in de gehele stad bei erden ten teken dat de plechtigheid ten einde was en dat Griekenland een nieuwe Koningin had. Door de vrolijk versierde straten van De Nederlandse Bond van Vervoers- porsomeel heeft alle collectieve arbeids overeenkomsten waarbij deze N.V.V.- bond is betrokken, opgezegd. Het gaat pm ruim 100 collectieve contracten in de vervoer sec tor, waarvan de meeste eind december aflopen. De N.B.V. meent dat over eventuele ruimte in het volgend jaar met de werkgevers moet worden onderhandeld in samenwerking met de bij het NK.V. en het C.N.V. aangeslo ten organisaties. T\ RU-voorzitter (Van een onzer verslaggevers) Mr. A. B- Roosjen, voorzitter van de Nederlandse radiounie, zei ons desge vraagd over de mededeling van minis ter Bot in de Tweede Kamer over de zendtijdverdeling op het komende der de radionet (experimenteren met een open bestel): „Indien het in het voor nemen van de minister ligt deze plan nen door te voeren, noem ik dat ont- s tellend". Wij moeten er toch mee rekenen dat veraderingen in het omroepbestel bij de wet gebeuren en niet bij ministeriële besluiten. Daarom hebben wij als om roepverenigingen jarenlang aangedron gen op het maken van een Omroepwet. Als déze weg wordt ingeslagen, Ihebben wij bij elke minister van o. k. en w. an dere besluiten te verwachten en daarmee wordt 'het gehele omroepbestel op losse schroeven gezet. Ik aeht drit een inter pretatie van de laatste alinea van de Troonrede, die niemand had verwacht". Mr. Roosjen gaf toe, dat de minister dit plan kan doorvoeren, indien de rege ring er haar fiat aan geeft. „Maar ik kan een dergelijk standpunt niet in over eenstemming brengen met het akkoord van Wassenaar". Pacificatie Over de uitspraak van minister Bot dat hij nog voor het einde van de maand het rapport va depaoificatiecommisstie verwacht, zeide mr. Roosjen (die lid De strijd om de anti-REM-wet is gestreden: na afloop van de stemming wordt minister Bot gefeliciteerd door het VVD-Kamerlid, mevrouw Van Someren-Downer; op de achtergrond minister Scholten in gesprek met het VVD-Kamerlid mr. Berkhouwer. „Ik begrijp niet, hoe de minister deze veronderstelling kan maken. Wij verga deren de 26ste pas weer voor het eerst, Dan zal verder worden beraadslaagd over het interimrapport reclamctelvlsic en het is niet gezegd, dat wij dan i komen dat het rapport al kan worden ingediend. Maar kans op het gereedko men van het gehele commissierapport, waar de minister op doelde, bestaat er niet. Mij is ook niets bekend van een verzoek om het werk voor het einde van dit jaar af te sluiten. W(j zijn nog niet ecns begonnen aan de besprekingen ovei een wettelijke regeling van het omroep bestel. Wh hebben nog vele maanden nodig om tot een eindrapport te komen". Westen is toch niet ontevreden De Sowjetunie heeft gisteren in d< Veiligheidsraad voor de 102de maal gebruik gemaakt van haar vetorecht om een Noorse ontwerp resolutie inzake het geschil tussen Maleisië en Indonesië te torpederen. Ook Tsjcchoslowaküc stemde tegen. De negen andere leden van de raad stemden alle voor de ontwerpresolutie, in de landing van Indonesische para- chutisten op Malakka van 2 september werd betreurd en werd aangedrongen op eerbiediging van de soevereiniteit en in tegriteit van het grondgebied van Malei sië, terwijl tevens de betrokken landen wordt aangeraden weer aan de confe rentietafel te gaan zitten. Hoewel de resolutie technisch ver worpen is door het Sowjet-veto be schouwen de westelijke landen de VOLAUTOMATISCHE uitslag toch «Is een groot diploma tiek succes omdat zij in feite van de derde landen steun hebben gekregen voor een tekst waarin impliciet In donesië wordt veroordeeld en de soe. vereiniteit van Maleisië wordt er- Erkenning (Van onze parlementsredactie) MET EEN GROTE MEERDERHEID van 114 tegen 19 stemmen heeft de Tweede Kamer gisteravond het ontwerp Wet Installaties Noordzee (de anti-REM-wet) aangenomen. Dat betekent dus naar men mag aan nemen het begin van het einde van de nog jonge TV-Noordzee-uitzen- dingen. Alleen de V.V.D., de Boerenpartij en de socialist Goedhart stem den tegen het wetsvoorstel, waarover nu nog de Eerste Kamer moet beslis sen voordat de regering daadwerkelijk tegen de R.E.M. kan optreden. Door tegen te stemmen („op juri dische gronden") heeft de V.V.D. een beslissing genomen, die op z'n zachtst gezegd moeilijk in overeen stemming kan worden gebracht met haar positie als regeringspartij. De liberalen werden dan ook fel geatta queerd door K.V.P.-woordvoerder mr. Cals, die het „bedroevend" noemde dat niet de hele Kamer, en met name niet de V.V.D.-er mr. Berkhouwer, op duidelijke wijze stelling wil nemen tegen praktijken, die in strijd zijn met onze rechts orde. P.v.d.A.-fractieleider Vonde ling zei, dat de K.V.P. en A.R. nu wel weten wat ze aan de V.V.D. als regeringspartner hebben. „Mr. Beer- nink wist dat natuurlijk al". Dc tweede dag van het debat bracht niet meer de politieke spanning, die velen zagen aankomen toen de PvdA woensdag de Kamer in het ongewisse liet over haar uiteindelijk standpunt Dr. Vondeling maakte gisteravond aan alle onzekerheid over het lot van het wetsontwerp een eind door te verklaren, dat zijn fractie de regering in de gele genheid wil stellen te tonen wat zij kan doen tegen een „ouderwets kapitalis tische onderneming, die met behulp van alle mogelijke publiciteitsmiddelen alles en iedereen naar haar hand meent te kunnen zetten". Voorwaarden De PvdA heeft haar definitieve stand, punt laten afhangen van de houding van KVP en OH, zo bleek uit de verklaring dr. Vondeling Zij wilde zekenheid, dat, deze twee regeringspartijen niet al leen hun stem zouden geven aan de Wet Installaties Noordzee, maar straks ook de wet ter bekrachtiging van de algemene maatregelen van bestuur, toe passing Telegraaf, en Telefoonwet) tegen de REM. Die zekerheid meende de PvdA woensdag, na de betogen van de heren Cals (kath.v.) en Bos (cJi) niet te heb- De Indonesische afgevaardigde Tjon- dronegoro had voor de stemming al eer „onaanvaardbaar" laten horen. Indone sië had zich nimmer bij het bestaan de federatie neergelegd en aanvaarding van deze resolutie zou gelijk staan met gedwongen erkenning. De Maleisische minister van bin.Vn- landse zaken en justitie, dr. Rahman, was van mening dat de onmiddellijke toe komst van Maleisië door het ontbreken van een uitspraak van de Veiligheidsraad er waarschijnlijk een zal zijn van „beproe. vingen en rampspoed". De Indonesische afgevaardigde daarentegen meende dat het debat niet zonder nut was gew Beide partijen hadden hun standpunt ernstig en oprecht kunnen uiteenzetten. Een jaar geleden werd voor het laatst van het vetorecht gebruik gemaakt, na melijk in september 1963 door Engeland. Amerika is het enige permanente lid van de raad dat zijn recht van veto nog niet heeft gebruikt In Maleisië zelf zijn de meeste Indo nesische valschermjagers wel uitgescha keld. De commandant van de Britse troe pen op Borneo meldde dat de Britse troe pen nu meer te maken krijgen met de „harde kern" van het Indonesische leger. Er is niet meer zoveel sprake van vrij willigers, maar van geregelde troepen. (Voor vervolg zie pag. 7) De heer Weinreich uit Hasselt vond gistermiddag bij zijn thuiskomst zijn be jaarde vrouw levenloos onder aar trap. De dokter constateerde o.a. schedelbasisfractuur. Zij is zeer w schijniyk van de trap gevallen. TN mei van dit jaar heeft de voorzitter van de A.R. partij op gemerkt: als het dan toch tot een botsing tussen de regeringspartijen moet komen, Iaat het dan zijn op het punt van de commerciële televi sie. Want dat is een zaak van funda mentele orde. Welnu, juist op dit punt valt een scheurvorming in het achter de regering staande partijen- front waar te nemen. Bij de behandeling van het zoge naamde anti-REM-wetje hebben de liberalen niet thuis gegeven. We vin den dit een hoogst ernstige zaak, omdat hierbij inderdaad fundamen tele kwesties in het geding zijn. Bij ons heeft er nooit enige twijfel over bestaan, dat de overheid geroe pen is om verstoring van onze rechts orde te voorkomen. Het middel, waarnaar de regering thans ter be scherming van deze orde heeft ge grepen, kan men ondeugdelijk vin den, maar over het doel mag toch geen verschil van mening bestaan. De liberale woordvoerder heeft zich uitgeput in het aanvoeren van juri dische bezwaren tegen het wetsont werp. Nergens bleek echter uit, dat bij hem de bedoeling voorzat om te komen tot een waterdichte wetge ving inzake installaties op het con tinentale plat. Integendeel, het was zo klaar als een klontje, dat het hem er om te doen was de REM veilig te stellen. Mevrouw Van Someren vindt zo'n televisie-eiland voor de kust alleen maar gek zeker niet onduldbaar en als een stok om de gehate zui len te slaan misschien niet eens zo ongewenst. En daarmee is de VVD (weer) hele maal in het straatje van het befaam de grote ochtendblad, dat de heer Verolme c.s. zo'n goede pers ver schaft. in de wandelgangen van de Tweede Kamer hoorden we de acti viteit van de VVD als gezagsonder mijnend betitelen. Het is een groot woord, maar we kunnen begrijpen dat men het in de mond neemt. 'T'EGEN de achtergrond van het A liberale verzet steekt de socia listische oppositie als zeer loyaal af. Dr. Vondeling heeft fiolen van kri tiek over de regering uitgestort, maar optreden tegen de REM ten slotte als overheidsplicht erkend. Daarom wilde de P.v.d.A.-fractie de regering toch steunen. Intussen zijn we niet zo naïef om te menen, dat partijpolitieke overwe gingen daarbij geen rol hebben ge speeld. Ook zonder de steun van de socialisten zou het wetsontwerp de eindstreep hebben gehaald. De kans om het kabinet ten val te brengen bleek er niet in te zitten. Doch ook wanneer er wèl een crisis uitgelokt had kunnen worden, zou het voor de socialisten onaantrekke lijk zijn geweest om daarvoor met de liberalen en de Vrije Boeren on der één hoedje te spelen. De socia listische kiezers met hun sympathie voor de VARA en hun antipathie te gen „ouderwets kapitalistische on dernemingen" zouden er waarschijn lijk geen waardering voor hebben opgebracht. En een basis voor een kabinet zonder de V.V.D. maar met de P.v.d.A. zou er niet mee gelegd zijn! Daarom hadden de socialisten graag gezien, dat de liberale ministers er een breekpunt van hadden gemaakt. Gelukkig zijn de heren Toxopeus en Witteveen niet zo onverstandig ge weest. De socialisten zullen nog wat geduld moeten hebben. Binnen af zienbare tijd komt het gehele radio- en televisiebcstel weer aan de orde. De conflictstof ligt dan waarschijn lijk voor het opvegen. Waarmee overigens niet gezegd wil zijn, dat wij naar een conflict met de V.V.D. verlangen. Gezien haar scherpe kritiek op het sociaal-econo misch beleid van de huidige rege ring lijkt de P.v.d.A. ons voorals nog ook niet zo'n aantrekkelijke re geringspartner. Iemand vroeg geld voor kermis c> (Van onze soc.-ocon. redactie) Indien de Staten-Generaal het o langs ingediende wetsontwerp tot gedeeltelijke likwidatic van de ver zekering krachtens dc Invaliditeits wetten aanvaardt, zal het zeker nog wel tot 1 januari 1967 duren begin wordt gemaakt met de restitutie der premies, die op de zgn. rentekaarten zijn betaald. Zelfs daarna zal de algehele terugstorting der daarvoor in aanmerking komen de premies plus de rentevergoeding nog ongeveer een zevental jaren vergen. Dit werd gistermiddag op een pers conferentie te Den Haag meegedeeld namens de Vereniging van Raden van Arbeid naar aanleiding van allerlei misverstanden, die er over de berich ten betreffende de afschaffing der rentekaarten per 1 januari zijn ont staan. Bij de 22 Raden van Arbeid zijn reeds tal van verzoeken om „spoedige terugbetaling" ontvangen. De één wilde het geld bijvoorbeeld gebruiken voor die aankoop van een huis en de ander deelde mee het geld nodig te hebben voor „de kermis". Nadrukkelijk werd meegedeeld, dat geen betaling van de afkoopsommen zal plaatsvinden vóór het Wetsontwerp Ar beidsongeschiktheidsverzekering in wer king is getreden, hetgeen waarschijnlijk niet voor 1 januari 1967 het geval zal zijn. Met de afwikkeling is dan nog on geveer een zevental jaren gemoeid, want er zijn thans niet minder dan drie mil joen rentekaarten in omloop, waarop per jaar 75 miljoen gulden aan premie bin nenkomt. Bovendien beschikken de Ra den van Arbeid nog over ongeveer drie miljoen „slapende" rentekaarten. bijv. van vrouwelijke werknemers, die in middels gehuwd zijn, en van werk nemers, die zelfstandig zijn geworden of thans een inkomen boven de loongrens genieten. Zoals bekend behoeven personen, die na 31 juli j.l. voor het eerst in loondienst zijn getreden of zullen treden, in af wachting van de totstandkoming van de wet op gedeeltelijke likwidatie der In validiteitswetten. geen rentekaart aan te vragen. Velen menen echter, dat nu ook al geen premie meer behoeft te wor den betaald. Dit is echter onjuist Over eenkomstig de thans geldende bepalin gen moet tot en met de week, waarin 31 december 1964 valt, door of voor dé verzekerde de premie worden voldaan. (Voor vervolg zie pag. 7)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1