Is er wel een tekort aan gronden voor recreatie? Erhard wil Parijs en Washington verzoenen Britten 15 oktober ter stembus Beroep van Kenjatta op de Kongolezen sl 31 Smith: Afrikanen in stamverband raadplegen Indonesië wijst resolutie over Maleisië af Ontwapeningsgesprek was vergeefs Namen van winden Zuivering in Znid-Vietnam aan de gang Ta een &o#t£e hJj, 1 "I WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1961 V( De Westduitse kanselier, prof. Ludwig" Erhard, heeft gisteren verklaard, dat h(j al het moge-! lgke zal doen om een verzoening tot stand te brengen tussen Frankryk en Amerika. Hij zei, dat de Atlantische gemeenschap kan terugkeren tot een staat van werkelijke samenwerking als verhelderende besprekingen" j gehouden worden tussen de Fran se president en de Amerikaanse president. Sprekend tijdens een politieke verga dering in Essen, zei Erhard ook vastbe sloten te zijn. harde onderhandelingen te gaan voeren met premier Chroesjtsjef, als deze hem komt bezoeken in Bonn. Erhard noemde het Frans-Duitse vriendschapsverdrag van onschatbare waarde. ..Europa en de vrije wereld zouden niet kunnen bestaan, als de sa menwerking tussen Bonn en Parijs geen hechte basis had". Hij ontkende dat De Gaulle hem de keus tussen Washington en Parijs had gegeven. ..Integendeel", aldus Erhard. ..De Gaulle heeft mij ge zegd dat de Duitsers met allebei op goe de voet moeten staan". Een groot man als De Gaulle zou er niets van begrijpen als de Duitsers niet ook hun eigen be langen verdedigden. Pluimstrijkerij zou De Gaulle zeker afwijzen." Hoge functionarissen van de Franse en Westduitse ministeries van buiten landse zaken hebben intussen in Bonn besprekingen gevoerd over de betrek kingen tussen hun landen. Beide partijen deden buitengewoon geheimzinnig de onetmoeting en weigerden inlichtin gen te geven. De bijeenkomst is naar Semeld gehouden om iets te doen aan e toenemende geschillen tussen Fran krijk en West-Duitsland. Het stuntteam Whisky Fout van de Koninklijke Luchtmacht zal aanwezig zijn bij de herdenking van de slag om Engeland op 19 september a.s. Het team maakt sinds 1958 gebruik van de zg. „T-birds", de Lockheed T-33, die ontwikkeld is uit de F-80, „Shooting Star". De toestellen hebben een maximum snelheid van 960 kilometer per uur. Vormingscentrum De Remonstrantse Broederschap en de Nederlandse Protestantenbond zullen ge zamenlijk een vormingscentrum vestigen in het tegenwoordige conferentieoord van de protestantenbond, het in de Lage Vuursche gelegen landgoed „Venwoude". Tot directeur van de Vrijz. prot. stich ting vormingswerk Venwoude is benoemd ds. W. Sangers. directeur van de volks hogeschool ..Overcinge" te Havelte. Het zilt loll JFCaddinetle-, PETROLEUMKACHEL f. 86.- Het nieuwste wonder van Aladdin! Ver enigt de traditionele Aladdin kwaliteit met de laagst mogelijke prijs. Zuinig - licht - modern. De gemakkelijkst ver plaatsbare kachel, die U ooit gezien heeft! VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAMI Spannende strijd begonnen De Britten gaan op 15 okto ber a.s. een nieuw Lagerhuis kiezen, dat 630 leden zal tellen en vijf jaar zitting zal hebben, on voorziene gebeurtenissen voor behouden. Het huidige parlement zal op 25 september worden ont bonden. Premier Home deelde dit gisteren mede, nadat hij het gebruikelijke bezoek aan koning in Elizabeth had gebracht om haar van zijn besluit op de hoog te te brengen. Het nieuwe parle- ag hé Als voorzitter van de Verzoe ningscommissie der Organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft premier Kenjatta van Kenia de regeringstroepen en rebellen in Kongo gevraagd, de wapens on middellijk neer te leggen om de weg te bereiden tot verzoening en herstel van rust en orde in het land. Premier Tsjombe van Kongo zal mor gen naar Nairobi, de hoofdstad van Ke nia, vliegen om de verzoeningsbespre kingen over zijn land bij te wonen. Tsjombe hoopt dat de vertegenwoordi gers van de tien landen, die in de re missie zitting hebben, een bezoek Kongo zullen brengen om de beschuldi ging te onderzoeken, dat de rebellen steun krijgen van de regeringen van Kongo-Brazzaville en BoeroendL Intussen hebben Kongolese regerings troepen waaronder blanke huurlin gen Lisala, de hoofdstad van Midden- Kongo. na hardnekkig verzet van goed bewapende rebellen heroverd. Regf" ringstroepen hebben Loelimba aan de oever van het Meer van Tanganyika be- Een andere regeringsstrijdmacht rukt „p naar Kindoe in Oost-Kongo, dat door de rebellen nagenoeg verlaten zou zijn. Zij zouden zich terugtrekken in de rich- van Stanleystad, de „hoofdstad de volksrepubliek Kongo" die door de rebellen is uitgeroepen. Het is nog niet bekend, wat er gebeurd is met de 14 Britse mannen, vrouwen en kinderen, die op de missiepost van Loelimba bleven en in juni in handen var rebellen zijn gevallen. slaapt J m2p Over de kwestie van Zuid-Rhodesie onafhankelijkheid zal besloten worden door middel van een volksstemming der alle geregistreerde'kiezei leg met band". I v< Afrikanen „binnen stamver- ucum e.» heeft premier Ian Smith var Zuid-Rhodesië gisteren het parlement te Salisbury pieeg edeeldDe leider van de oppositiepartij. Sir Edgar Whitehead, had zich bereid verklaard tot samenwer king met de premier „om de beste ma nier te helpen vinden om deze groot scheepse onderneming uit te voeren Smith, wiens tospraa'k met bijval werd ontvangen, eindigde met de woorden. „Laat ons allen als doel voor ogen stel len onafhankelijkheid met Kerstmis Drankmisbruik neemt toe in Afrika en Azië In de ontwikkelingslanden is een vt I ontruslende toeneming te constateren i van het drankmisbruik. Dit is te wijten aan de overheersende invloed van Euro pese drankgewoonten. Dit vertelde de secretaris-generaal van het Blauwe Kruis op Madagascar, Ernest Rapoly, op de tweede centrale conferentie van de Christelijke Wereldfederatie voor de Drankbestrijding (W.C.T.F.), die dezer - dagen in Frankfort werd gehouden. lijke organisaties, die het alcoholisme bestrijden, heeft op deze conferentie be sloten tot een nauwer contact met de Wereldraad van Kerken. De veertig gedelegeerden uit acht lan den waren van oordeel, dat de kerken de noodzaak van de strijd tegen het al coholisme nog lang niet in haar volle draagwijdte inzien. Voor het in standhou den van verpleeginrichtingen voor alco holici en voor de uitgebreide nazorg is veel geld nodig. De steun van de ker ken is daarom onmisbaar. De Londense predikant, rev. Kenneth Greet, is voorzitter geworden. Hij volgt de Zwitser dr. Hans Schaffner op, die nog wel secretaris-generaal blijft. Een Afrikaans-Aziatische ont werpresolutie, bedoeld als com promis om de debatten in de Veiligheidsraad over de Malei sische klacht tegen Indonesië af te sluiten, is door een der par tijen (Indonesië) afgewezen. Dit heeft de vertegenwoordiger van Ivoorkust, Arsene Usher, die te zamen met de afgevaardigde van Marokko het initiatief tot het opstellen van de reso lutie had genomen, gisteravond aan de raad meegedeeld toen deze de behan deling van de klacht voortzette. De zaak is hierdoor in een impasse geraakt en de resolutie zal niet worden ingediend. In de resolutie werd opgeroepen tot beëindiging van de vijandelijkheden. De Indonesische landingen van 2 september op Maleisisch grondgebied worden „be treurd" en de deur voor ®en oplossing van de Maleisisch-Indonesische geschil len door onderhandelingen wordt open gehouden. Maleisië had oorspronkelijk om veroordeling van het Indonesische optreden gevraagd. Dit zou waarschijn lijk stuiten op een veto van de zijde der Sowjetuni De gemeenteraad van Straatsburg, de zetel van de Raad van Europa en de vergaderplaats van hét parlement van de Europese gemeenschappen, heeft een speciale motie aan de Europese lei ders gericht met een klemmend beroep om de stad niet als Europese hoofdstad te desavoueren. ment zal op 27 oktober bijeenko men, om zijn „speaker" te kie zen. Op 3 november begint het nieuwe parlementaire jaar. Als de Conservatieve partij van me wint, zal hij premier blijven. Mocht de overwinning naar de socialisten Sïan, dan wordt hij opgevolgd door arold Wilson. Als geen der beide gro te partijen een meerderheid in het La gerhuis behaalt, zal van de Liberale partij afhangen, aan wie de vorming van een nieuw kabinet zal worden op gedragen. De liberalen hebben in de afgelopen jaren belangrijke verkiezings winst geboekt. Die kwam echter veel al ten goede aan de socialisten, die profiteerden van het districtenstelsel. Nu de datum bekend is, is de poli tieke campagne in Engeland op een hogere versnelling overgeschakeld. De Conservatieven, die nu 13 jaar aan de macht zijn, hopen op een vierde ach tereenvolgende overwinning. Nog niet zo lang geleden werd alge meen aangenomen, dat de socialisten als overwinnaars uit de strijd tevoor schijn zouden treden. De laatste tijd is hierin echter verandering gekomen. Opiniepeilingen geven zelfs premier Ho me op het ogenblik de beste kansen. Hoe dit zij, het is in elk geval duide lijk, dat het een spannende strijd zal worden. Het septembernummer van het Cal vinistisch Jongelingsblad, het orgaan van de Nederlandse Bond van (vrijge maakte) Gereformeerde Jongelingsver enigingen is een herdenkingsnummer ge wijd aan de nagedachtenis van de over leden bondsvoorzitter, ds. J. A. Vink. Be langstellenden kunnen nog nummers be stellen bij het bondsbureau, Gasthuis straat te Zaltbommel, tegen de prijs van - In bossen bijna niemand te zien (Van een onzer redacteuren) De hoofdingenieur van Staats bosbeheer, dr. F. de Soet, heeft dezer dagen een interessante uitspraak gedaan. In bet kort zei hij: als we nu eens een aan tal van de onrendabelste land bouwgronden weer gingen be bossen, dan zou de samenleving daar, met name in de toekomst, veel méér mee gebaat zijn. Want er is in ons land een schrij nende behoefte aan recreatieve voorzieningen; wij hebben in dat opzicht vergeleken met an dere landen, het grootste te kort. En hij voert dan aan, dat we to ons land tóch reeds doende zijn met landbouwsanering. Hier ligt een kans om de last van agrarische overproduk- tie om te zetten in de zorg voor re creatieve voorziening, zo zegt hij. Een nogal opzienbarend geluid, al thans voor de leek, die zich af kan vragen gezien zijn eigen ervaringen „maar is er nu werkelijk zo'n schrijnend gebrek aan echte natuur in Nederland; aan bossen om heerlijk ln te dwalen; om alleen met de stilte te 'zijn"? Waarbij hij dan allicht kan den ken aan de meerdere keren, hoogtij dagen, toen letterlijk iedereen vakan tie had en het het mooiste weer van de wereld was. dat hij (desondanks) heel stil en alleen in de bossen wandelde, zonder ook maar iemand tegen te ko men. Nogmaal, let wel: op een prach tige zomerdag toen heel Nederland va kantie kon vieren. Ja. IS er inderdaad zo'n schrijnen de behoefte aan natuur; aan recreatie gebieden aan bosgrond voor de zich aan vrije tijd lavende massa's; moeten daarvoor inderdaad onder meer vele duizenden hectaren bosgrond aan het bestaande areaal worden toegevoegd, ondanks het feit dat natuurminnaars er nu, anno 1964, bepaald nóg niet „overlopen" worden? Wie dit na wil gaan, dient even te rug te kijken in de nog maar zeer kor te geschiedenis van datgene, wat Als explosie Degenen die kritisch gestemd zijn ten opzichte van „Nederland schreeuwt om natuur", terwijl in die natuur vaak bijna geen menselijk geluid wordt vernomen, mag toch wel worden gewe zen op het vaak veronachtzaamde feit, dat de „vrijetijdsbeweging" voor velen als een explosie is gekomen; is losge broken, zonder meer. In dit verband behoeft alleen maar herinnerd te worden aan de jaren 1947/ 48, toen het vakantie-hebben pas offi cieel en algemeen een sociale verwor venheid werd. Het is dus eigenlijk nog maar een betrekkelijk kort ver worven bezit. Voeg daar dan nog aan toe de vrije Neutralen zijn ontstemd lfil») Hier te lande hebben We staat; de ledematen voelen aan, als- geen aparte namen voor bepaalde of ze met lood zijn gevuld, het eten luchtstromingen of windsoorten, smaakt niet meer, de slaap is on- Voor een deel kan dit het gevolg rustig, kortom, van een gevoel van zijn van ons gebrek aan fantasie, welbehagen kan moeilijk meer wor- voor een ander deel kan het ont- den gesproken. breken van speciale namen worden Ook de dode dingen ondergaan de verklaard uit het feit dat lokale win- invloed van de Föhn, die alle vocht den van betekenis in ons land niet uit de dalen gretig schijnt op te zui- voorkomen. In onze streken waaien gen. De huizen beginnen van droog- cyclönale winden dieeen duidelijke te te kraken voorkeur oosten vertonen en, overeenkomstig de ze voorkeursrich ting, dus van het westen naar het oosten waaien. De noordwester is in dit opzicht be roemd, of berucht TOCH IS *1 FT ZO! - net wat i wilt - maar met een aparte naam wor deze wind desondanks niet aan{ duid. dalwiudeu ziju daarenl gen woestijnwinden door dc bevolking met een bijzon dere naam betiteld. Als zodanig ken nen sommigen van ons wel de fötaii- achtige winden, hetzij van horen zeg- deze dieren w gen, hetzij uit eigen ervaring, tij- dwenen en de dens een vakantie in liet buitenland al^trommelvel, opgedaan. De Föhn, die warm en uitermate droog is, stort zich van de kammen van dc bergen naar be neden, daarbij grote massa's sneeuw tot smelten brengend, terwijl de rest van desneeuwmasSa in kom- pakte hoeveelheden als lawines naar beneden storten, waardoor in de da len soms grote verwoestingen wor den aangericht. Van de Föhn wordt gezegd, dat hij plaats van alle winden de sterkste invloed J *m op de gesteldheid van de mens heeft. Wanneer deze wind waait, aantocht is, worden mensen ren onrustig, de ademhalii moeilijk en dc borstkas ondervindt een druk. alsof hij op springen dikwijls breken bran den uit. Niet vópr niets wordt de Föhn daarom met de no dige waarschuwin gen aangekondigd In Zuid-Afrika kent men in Kaap stad de „Cape-doc tor", die ook van föhnachtige her komst is, evenals de .Fannebakker" uit Australië, van welke windstroom wel een bijzonder kwalijke roep uitgaat. Want als de Fannebakker waait, wordt het zo plaatselijke aard, evenals droog dat grote massa's worden daarom doemd zijn van honger en rvcn Tijdens het waaien van de- wind zijn duizenden dode runde- langs dc wegen gevonden; uit totaal alle vocht ver- de huiden waren zo droog liet Rotsgebergte en de An des komen dergelijke warme val winden voor. Dc Pampero in Zuid- Amerlka is berucht door zijn enor me stofwolken, een verschijnsel dat uiteraard ook in de woestijn valt op te merken, waar deze winden onder Harmattan, Khamsin, Sasoem en andere eigennamen bekend sU*m Vele karavanen zijn nooit op de rbestemming aangekomen doordat de Sasoem ging waaien. Het zou wel erg onwellevend zijn, als we de koude winden, als tegen- die- hanger van de Föhn niet noemflen. gaal Daarover een volgende ke*. Nadruk verboden. H. Petition Alle pogingen om tot eniger lei overeenstemming over ont wapening te komen, zijn dit jaar bij de ontwapeningsbesprekingen in Genève mislukt. Dit blijkt duidelijk uit het slotrapport van deze in het kader van de Ver, Naties gehouden conferentie. De neutrale leden van de commissie hebben in een afzonderlijk me morandum hun teleurstelling In Zuid-Vietnam is besloten tot ee commandowisseling in de strijdkrach ten, waarbij generaal Doeong Van Doec, die de troepen naar Saigon aan voerde hij de mislukte staatsgreep van! zondag, van zijn functie zou worden ont heven. Politieke zegslieden zeiden datj de premier, generaal Ngoeyen Khanh.l tevens werkt aan een kabinetsherzie-' ning waarbij vice-premier dr. Ngoeyen' Xoean Oanh ontslagen zou worden. Hij zou de staatsgreep hebben gesteund. De troepen die zondag Saigon hebben be zet, zijn dinsdag teruggekeerd naar de slagvelden. over de gang van zaken uitge sproken. In het rapport, opgesteld door de twee voorzitters van de conferentie, dé Rus Tsarapkin en de Amerikaan Fos ter, worden de voornaamste voorstellen in de voltallige bijeenkomsten opgesomd, Was het verloop van deze bijeenkom sten teleurstellend, de besprekingen on der vier ogen konden al evenmin ge slaagd worden genoemd. Toch kon ge wag worden gemaakt van één succes, nl. de mededeling van het besluit van Amerika. Engeland en Rusland, dat zij de produktie van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden zouden ver minderen. De neutrale landen hebben er bij de grote mogendheden op aangedrongen, onverwijld de nodige maatregelen te ne men om alle kernproeven te verbieden. (Zoals men weet worden nog steeds „on dergrondse" proefnemingen gehouden). Amerika en Engeland hebben zich ook bereid verklaard, besprekingen te be ginnen over het verbieden van alle kernproeven. De neutrale landen zijn ook verontwaardigd over het feit, d?t in het eindrapport zo weinig aandacht is besteed aan de inspanningen van hun eigen groep. Het rapport zal aan de Al gemene Vergadering van de Ver. Na ties worden gezonden. Vaak niemand te aien in tal van vrij toegankelijke natuurge bieden en toch een schreeuwend tekort aan recreatiegronden in ons land? Hoe voorts te denken tieve bestemming aan sommige gronden die nu voor de land bouw beschikbaar zijn, een sug gestie die dezer dagen een lei dende figuur van Staatsbosbeheer deed? Over deze vragen en andere ermee samenhangende zaken had den wij een onderhoud met de heer J. Swart, directeur van de Stichting Recreatie te 's-Graven- hage, het (particuliere) contact- centrum voor openluchtrecreatie, vakantiebesteding en natuurbe houd. Zijn mening over een en ander komt naar voren ia dit artikel. zaterdag die van nóg recentere datum is en de toob echt wel toegenomen welvaart voor het merendeel der Ne derlandse bevolking en het wordt be grijpelijker dat brede lagen van volk nog absoluut geen raad weten met die nieuwe verworvenheid: de vrije tijd en een zo zinvol mogelijke beste ding daarvan. Zeker, in vele gevallen zijn de mo gelijkheden tot het „iets doen met de vrije tijd" wel gegeven. Veel meer Ne- derlandsers kregen en krijgen bijvoor beeld een autootje binnen him bereik, al moet men de betekenis van die mo torisering ook weer niet gaan overdrij ven, want tenslotte zijn we nog „maar toe aan tien procent van de bevolking dat ervan kan genieten. Echter betekent het „de mogelijkheid hebben" nog niet automatisch dat men deze dan ook on middellijk zal gaan gebruiken. Althans, als men aan de grote massa denkt er daar hebben we het hier toch over. Het is hiermee als met een overi gens handige doe-het-zelver, die complete bouwdoos krijgt waarme- een radio zou kunnen bouwen, daar géén gebruiksaanwijzing bij, wel, dan komt ook de handigste niet ver met de constructie. Neen, hem moet duidelijk uiteengezet worden hoe een en ander in en aan elkaar moet. Kort om: hij moet toch eerst WEGWIJS ge maakt worden, wil hij tot het beoogde resultaat komen. Precies zo gaat het met de vrijeptijd- hebbende-massa. Deze moet de bossen, de stilte, de natuur ontdekken; hij moet erin wegwijs gemaakt worden, hoe merkwaardig dat op het eerste gezicht ook moge lijkten. Realiteit Dat het hier geen van-achter-het-bu- reau-afgestoken-praatje geldt, moge blijken uit enkele illustrerende voorbeel den. Kent u het effect van een „Weer of geen weer"-praatje van Bert Gart- hoff, de man die uit een oogpunt van recreatieve voorlichting zijn gewicht in goud waard is? Welnu, als Garthoff tijdens één van zijn uitzendingen wijst op een mooi plekje ergens in Nederland, dan leert de praktijk dat het binnen enkele uren zo iets al een toeristisch bedevaartsoord is geworden. Bij wijze van spreken dan. Een ander voorbeeld. Dit seizoen heeft de ANWB door mooie streken van Nederland weer speciale tochten uitgezet" die men kan rijden door eenvoudig de voor dit doel geplaatste richtingborden maar te volgen. Men moet het de bewoners die langs de routes wonen maar eens vragen: we gen die voordien geen toerist vermoch ten te aanschouwen werden inééns druk gefrequenteerd: op sommige de len van de dag was het er zelfs paald druk te noemen. Zijn er duidelijker illustraties denkbaar, dat men in recreatief op zicht webwijs gemaakt moet en ook wil worden? voor rust Inderdaad, ook dat laatste. Want ze ker de gemiddelde mens uit de rand stad, afkomstig uit een versteende, ver stedelijkte wereld, met allemaal inde- re mensen om zich heen, die hij steeds ziet en hoort, aan wie hij steun heeft en ook wel steun geeft, deze geürbani seerde mens heeft in zekere zin een angst voor de rust gekregen. Hij moet daarom weer leren omgaan met de stil te. met de mooie plekjes, met de tuur. Warempel hij blijkt een zo stevige binding aan zijn eigen, dagelijkse milieu te hebben gekregen, dat bij er op een vrije dag weliswaar graag uit wil, ja ook in de natuur, als dan n tevens het contact met zijn eigen reld behouden kan blijven. Zo kon dan het bermtoerisme ont staan: achter zich weet de moderne mens het groen, de natuur waarin hij misschien ook nog wél enkele tiental len meters zal dóórdringen. Maar niet tè ver, contact als hij wil houden met „zijij" wereld, in di' geval al die maar voortjakkerende anto's. Eerst hoofdpijn? WITTE KRUIS v MAAKT U VLOT WEER FIT! Er moet dus voldoende begeleiding zijn om de recreatie zoekende verste delijkte Nederlanders anno 1964 wegwijs te maken in de betere recreatie. Het de stilte zoeken in de bossen bijvoor beeld mag immers niet slechts het „recht" van de enkeling zijn, hoezeer laatstgenoemde daar thans nog van mo- 8e profiteren. Neen, veel méér mensen ienen hiervan te gaan genieten. Dit wordt dan ook gestimuleerd via de radio, de t.v., de krant en het tijd schrift, en (nóg directer) door uitge schreven tochten door ANWB en VW, door Staatsbosbeheer en Volksuniversi teit, om nu maar enkele voorbeelden te noemen. Maar het zal nog i ver moeten gebeuren. Zekerheid Want nogmaals de moderne, ver stedelijkte mens WIL in eerste instan tie wegwijs gemaakt worden; nét als in zijn arbeidsmilieu wil hij, ook als hij ontspanning zoekt, zekerheid; hij wil weten waar hij terechtkomt. Maar raak avonturen, voor een enkeling wellicht dè attractie van het erop uit gaan, ligt hem (nog?) niet. Nü concentreert de vakantie hou dende menigte zich nog veelal langs de grote wegen voorzover dat is toegestaan maar ze zal er in de toe komst ongetwijfeld van èfgaan èls er maar in steeds toenemende mate van een goede recreatieve begeleiding spra ke mag zijn. Doch dat niet alleen. Daarnaast zal •r dan ook een recreatie-apparaat van voldoende grootte moeten zijn om de steeds toenemende stroom op te kun nen vangen. Daaraan mankeert het juist zo; ons land is veruit het minste toebedeeld in dit opzicht Als daarom gedacht wordt aan een verder ontwikkeld raken van ons volk ln recreatief opzicht, een volk dat bo vendien snel in aantal toeneemt; als voorts gedacht wordt aan de verder gaande motorisering en we stellen daar tegenover ons magere natuur-areaal, dan dient er tijdig véél te gebeuren. In concreto dan zal de overheid de nog beschikbare en de eventueel be schikbaar te verkrijgen gronden voor recreatie acuut veilig dienen te stel len, Voor het te Iaat is. Want zo er- gena, dan zal een vooruitziende blik hier gebiedende eis zijn. Nu reeds die nen bijvoorbeeld de daarvoor het eerst in aanmerking komende landbouwgron den beschikbaar ie komen met de be doeling dat ze in bosgrond, een proces dat ongeveer tien jaar in beslag zal nemen, worden veranderd. De zich evoluerende maatschappij vraagt om deze tijdige maatregelen! Hoe groot de behoefte aan recreatie- gronden is bewijzen wel de hoge prij zen die er voor worden betaald, veelal het dubbele en meer dan de best denk bare landbouwgronden. Conclusie: de suggestie van dr. De Soet is een bijzonder nuttige. Niet al leen waard om overdacht, maar vooral om zo spoedig mogelijk uitgevoerd te worden. Uiteraard binnen het raam van het ten opzichte van de te saneren land bouw bereikbare. Helaas wordt hierover in of ficiële kringen nog te weinig „vooruit" gedacht. Dit in tegen stelling met zakelijke kringen we behoeven geen namen te noemen die in ruime mate hun geld beleggen JUIST in re creatiegronden, omdat ZIJ drom mels goed zien wat er te gebeu ren staat. I Salvador Dali heeft zijn snor gecoupeerd. Toen hij maandag- bij een stierengevecht in Cataionië verscheen za gen de verbaasde toe schouwers dat de lange, omhoogstaande punten vgn zijn knevel verdwe nen waren. In kunste naarskringen in Spanje is deze ingrijpende ver andering het gesprek van de dag. Men breekl zich het hoofd over de vraag welke koers de surrealistische schilder nu zal gaan volgen. Dat de verdwijning van zijn snorpunten in zijn werk t« bespeuren za] zijn, kcr. I Dc 11-jarige It. van W., pupil van een inrich ting in Amersfoort, heeft zich ontpopt als een vol leerd inbreker. Gister middag wist hij een can tine van een sportter rein binnen te dringen en zich meester te ma ken van 40,-. Na inten sief speurwerk van twee agenten kon de knaap ln de kraag worden gevat. Het geld werd later in het struikgewas bij het terrein gevonden. Dit is reeds de derde keer in zijn jonge leven dat hij met dc politie in aanra king komt. De vorige week drong hij via eeh slaapkamerraam een woning binnen, waar hij 600,. bemachtigde. Een week daarvoor ont vreemdde hij een fles sinaasappelsap. Hij blijft overigens hardnekkig ontkennen. I Er gaan geruchten dat koning Boudewijn en ko ningin Fabiola begin vol gend jaar een bezoek aan Argentinië zuilen brengen. in Amsterdam kreeg maandagmiddag bezoek van een man, die hem het adre^ van een domi nee vroeg. De man wil de een predikant raad plegen omdat zijn doch ter er met een Span jaard vandoor was. Voor de man het huis verliet vroeg hij gebruik te mo gen maker van het toi let. doch even later :rof de bewoner hem aan in zijn slaapkamer. De be zoeker vertrok toen haastig „naar de domi- Het resultaat van Studenten als schoenpoetser in New York Twee Nederlandse studenten op klompen, de 22-jarige J. J. Kessens en zijn 24-jarige broer Herman Bernard, zijn maandag begonnen op Times Square een der drukste punten in het hartje van New York, het eerbare be roep van schoenpoetser uit te oefenen, in de hoop daardoor de terugreis naar Nederland te kunnen bekostigen. De twee jongens kwamen in juli vanuit Hamburg per boot in de Verenigde Staten aan en reisden gedurende de zomer maanden het gehele land door. Zij beschikten te zamen over 100 dollar, plus 250 dollar in reis- chèques voor „noodgevallen". Tijdens hun reis, die hen hele maal naar de oostkust der Ver enigde Staten voerde, verricht ten zij allerlei karweitjes om de reiskas te spekken. In New York brachten zij de nacht door in een tent bij de Wereldtentoon stelling. Op het ogenblik hebben zij voor hun luchtpassage reeds 184 dollar opzij gelegd. De resteren de 154 dollar, die nog nodig zijn, hopen zij in de komende twee weken te verdienen met het poetsen van schoenen. Prins honorair luchtmaarschalk van RAF Prins Bernhard is benoemd tot hono rair luchtmaarschalk van de Britse Ro yal Air Force, zo heeft een woordvoer der van het ministerie van defensie in Londen bekendgemaakt. Minister van defensie Peter Thorneycroft heeft de Prins schriftelijk gelukgewenst. Prins Bernhard kreeg in 1941 te Hatfield in Zuid-Engeland het vliegersinsigne van de RAF. Bernhard offici- ..nI door de Britse ambassadeur in Den Haag. De datum daarvoor zal nog worden vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5