Mama en de kiosk Vierjarig rectoraat aan de Vrije Universiteit Opstelwedstrijd over betekenis monarchie Niet uit school klappen en harder werken Afrikaans dorp (r.k.) wil anglikaans worden itènissen. merkte de minister^ op. dat Een woord voor vandaag Akkoord tussen Vatikaan! en Hongaarse regering e Yatikaans concilie nieuwe theologie Tussen schoolpoort en huisdeur WOENSDAG IS SEPTEMBER 19M ANDERZIJDS EERHERSTEL CATECHISATIE In het „Gereformeerd Kerk blad voor Drente en Overijssel" schrijft ds. IJ. K. Vellenga van Meppel over een nieuwe aanpak van het catechetisch onderwijs, waarmee elders in de Gerefor meerde Kerken geëxperimen teerd wordt. VEERTIG JAAR geleden, een tijd waaraan ik nog goede heu genis heb, was er voor de jeugd weinig te beleven. Van televisie wist men niet, de radio bestond amper, de grammofoon was een zeldzaamheid. Avondlessen waren er voor de weinigen, die zich wilden bekwamen in boekhouden of steno grafie. De middelbare scholen wa ren nog voor de weinigen, de ulo scholen voor niet veel meer. Er was weinig vertier. De sport was nog aan het opkomen. Jeugdvereniging en catechisatie boden, tenminste in onze kring, gelegenheid om ergens naar toe te gaan. Zo was het op nagenoeg alle dorpen, zo was het ook nog in veel steden. Sindsdien is veel veranderd. Ver reweg de meeste kinderen ontvan gen in een of andere vorm voortge zet onderwijs, dat vaak ook 's avonds voor- en nastudie vordert. Lessen en cursussen worden meestal in de avonduren gegeven. De sportbeoefe ning is enorm toegenomen. Het al gemene levenstempo is sterk ver hoogd. De behoefte aan en de zucht naar ontspanning en vermaak is veel sterker geworden. De lokalen, waarin het onderwijs gegeven wordt zijn veel fraaier ge worden, het arsenaal van leermid delen is geweldig uitgebreid, de methode van onderwijs heeft zich sterk gewijzigd, de leerstof is, als ik mij niet vergis, omvangrijker ge worden. En temidden van al deze wijzi gingen is de catechisatie nagenoeg onveranderd gebleven. ER IS nog niets anders. Heel wat catechisanten geven er de brui aan nog iets uit het hoofd te leren. Op een conferentie heb ik een do minee. voor wiens kunde, werk kracht en toewijding ik groot res pect heb, horen betogen, dat hij aan de catechisanten nooit iets op gaf uit het hoofd te leren en dat hij met elk van hen, die tot de open bare belijdenis wilde komen, in bij zijn van een paar ouderlingen een langdurig en indringend onderhoud had, dat altijd weer tot grote vol doening aanleiding gaf. Ik heb mij toen verbaasd over zijn klaarblijke lijk paedagogisch-pastorale gaven en over de ontvankelijkheid der door hem gevormde catechisanten. Vermoedelijk, althans mogelijk, zijn er meer collega's die het zo doen. al is het niet zeker dat zij altijd even rijke vruchten mogen oogsten. Ik voor mij heb altijd het gevoel gehad, dat een catechisatie, waar de leerlingen als dit woord gebruikt mag worden het moe ten hebben van de voordracht van de dominee, weinig vruchtdragend is. Ik geloof niet veel van de waar de van catechisaties, die de vorm aannemen van een soort populaire stichtelijke colleges over godsdien stige onderwerpen. Wel geloof ik dat bij deze vorm van catechiseren een kerkvolk gekweekt wordt dat enige diepgang in de prediking gaat schuwen en amper meer weet te on derscheiden wat gereformeerd is. Misschien begint men het een ge lukkige zaak te achten, dat dit niet meer zo goed onderscheiden wordt. Ik ben van een andere mening. Men kan zeggen, dat het niet op kennis aankomt. Ik stem toe, dat iemand met geringe geloofskennis een voortreffelijk christen kan zijn, maar houd tegelijk staande, dat ge loven niet enkel vertrouwen is. maar ook een zeker weten en dat niemand ooit méér bijbels vertrou wen kan hebben dai hij uit de Bij bel weet. Indien het waar zou zijn dat geloofskennis alleen maar opge blazen intellectuelen maakt, ware het beter de catechisatie niet nieuw aan te pakken", maar er totaal een eind aan te maken. TK LIEP reeds even ietwat voor- 1 barig vooruit op wat naar mijn particuliere mening bij de catechi satie niet gemist kan worden, maar keer terug naar de vraag of er verandering nodig is. We zullen er hierbij naar ik ge loof aan moeten denken, dat de ca techisatie bedreigd wordt. Bij het beroepen van een domi nee wordt er in de r-gel ook geïn formeerd of hij goed met de jeugd kan omgaan. Vermoedelijk staat het daarbij niet altijd ieder helder voor de geest wat ten aanzien van de omgang met de jeugd van een dominee verwacht mag worden en wat men als niet noodzakelijke toe giften in dezen mag beschouwen. Wat men vragen mag is of hij ca techiseren kan. Dat is het bijzon dere jeugdwerk waarvoor de domi nee geroepen wordt en waaraan hij zich met toewijding moet willen geven. De catechisatie moet trach ten voor de jeugd de belijdenis der kerk duidelijk te maken en te laten leven. Zij moet haar leren wat de kerk als waarheid omhelst en als leugen verwerpt, waarvoor zij staat en waarom zij dat doet. Dat is een zware taak. zowel vanwege hetgeen aan de jeugd moet worden voorge houden als vanwege de bonte jeugd zelf. Er zullen weinig dominees zul ke volmaakte catecheten zijn, dat de catechisanten zich voor zijn komst trappelend van ongeduld voor de deur verdringen, tijdens de catechisatie ademloos aan zijn lip pen hangen en na een uur vragen of hij alstublieft nog een uur wil doorgaan. Het zou heerlijk zijn als het overal zo ging. Maar dat doet het niet. In elk geval niet bij mij. Ik geloof ook, dat men niet vorde ren mag dat het zo gaat. We moe ten met de voeten op de grond blij-, ven. In een Amerikaanse kroeg in het wilde Westen hing boven de pianist een stuk karton waarop ge schreven stond: schiet niet op de pianist, hij doet zijn best. Als de dominee bij zijn catechetische ar beid nu eens de morele steun van alle ouders kreeg, in deze zin, dat zij hun kinderen de boodschap mee gaven. dat ze niet met klachten over de dominee moesten thuisko men. omdat hij zijn best doet, was er al veel gewonnen. Er zou veel gewonnen worden als aan de kinderen ingeprent werd, dat de catechisatie van grote bete kenis voor ze is. Als dat er niet bij is, zal geen enkele nieuwe aanpak erg veel helpen. De catechisatie moet gedragen worden door de ge meente. door ouders en kerkeraad en uiteraard in de eerste plaats door de dominee. Als men vordert, dat de dominee het zo maakt, dat de kinderen niets liever doen dan met hem verkeren, vraagt men te veel. Dat zou het geval kunnen zijn als de dominee voor ze goochelde of een geboren verteller was. Maar hij moet ze spreken van werkelijk heden, die ze nog moeten leren ver staan. Daar heeft hij de ruggesteun van kerkeraad en ouders bij nodig. Maar hij moet het goed doen. En dan komt de vraag naar voren of de wijze waarop tot nog toe geca techiseerd wordt niet verbeterd kan worden. Als er van werkelijk „eerherstel" sprake zal zijn, dan moet de gemeente van het schone, het wezenlijk goede van de catechi satie zo doordrongen zijn, dat zij haar hoog houdt. Eren is hoog hou den. Niet in theorie, maar in prak tijk. Prof. dr. F. de Roos releveert lotgevallen Prof. R. Schippers nieuwe rector (Van onze onderwjjsredactie) T~\E SENAAT van de Vrjje Uni- versiteit acht het wenselijk, dat in de toekomst de rector- eenjarig rectoraat in aanzienlijke mate. De pas opgetreden rector ziet zich bij de aanvang van het rectoraat geplaatst voor een veelheid van problemen, waarin hij moeizaam zijn weg moet zoeken. Is hij eenmaal ingewerkt, dan is reeds zoveel tijd verstreken dat de periode van ef ficiënt werken bij een eenjarig rectoraat maar kort wordt. Bovendien doen zich allerlei vraag stukken voor, verband houdende met on derwijs en onderzoek en speciaal de nieuwbouw die zich over jaren ultstrek- hen. Het is onmogelijk, aldus prof. De magnificus voor Vier jaar wordt Roos. dat een eenjarige rector zich hierln benoemd. Om het deze rector volledig^ kan inwerken^ mogelijk te maken zjjn weten schappelijk werk voort te zetten en om een voldoende democra tische element te waarborgen werd besloten de vier jaar optre dende rector te doen bijstaan door twee conrectoren, te be noemen voor een tweejarige pe riode. Directeuren van de Vrije Universiteit hebben prof. mr. W. F. de Gaay Fortman tot rector- magnificus benoemd voor de pe riode 1965/66—1969/70. Samenwerking In de Academische Raad erj zijn orga nen manifesteert zich een bijzonder goede samenwerking. In het afgelopen jaar is in zeer veel secties het werk dat verricht moet voor de herziening van het Academisch Statuut goed op gang gekomen. De Academische Raad ontwikkelt zich als schakel tussen de Nederlandse in stellingen van wetenschappelijk onder wijs bijzonder gunstig en wordt zijn ad viserende taak ten opzichte van de re gering steeds belangrijker. Dat deelt de scheidene rector-mag- nificus, prof. dr. F. de Roos, mee in zijn redevoering aan prof. dr. R. Schippers, die dus voor het laatst gedurende een eenjarige periode de leiding van de universiteit op zich neemt. De senaat heeft het afgelopen jaar bijzonder veel aandacht besteed aan zijn bestuursvorm. Het eenjarig rectoraat heeft weliswaar voordelen, zo zegt prof. De Roos, omdat door een wisseling van functionarissen een ruime bestuurserva- ring Ontstaat en tevens wordt voorkomen dat een al te bazige rector zijn wil ge durende lange tijd aan anderen weet op te leggen. Maar naar het algemeen ge voelen overwegen de nadelen van het Ds. Y. Schaaf adviseur bijbelgenootschappen in Afrika Ds. Y. Schaaf, die van 1959—1963 voor het Ned. Bijbelgenootschap in Kameroen heeft gewerkt, is per 1 jan. '65 benoemd tot secretaris belast met publiciteit en in formatie voor alle in Afrika werkende bijbelgenootschappen. Deze nieuwe advi serende en coördinerende functie is door de bijbelgenootschappen gecreëerd met het oog op de „Afrikanisatie" van de veertien vestigingen van de bijbelgenoot schappen in Afrika. Ds. Schaaf blijft voorlopig in Nederland wonen en zal regelmatig reizen door Afrika maken. Dr. Stelma naar Kameroen gaat Dr. J. H. Stelma, hervormd predikant te Bloemendaal, voorzitter van de raad voor de zending, is door de synode van de Nederlands Hervormde Kerk beroe pen tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Hij zal worden uitge zonden naar Ndoungué in Kameroen, waar hij docent wordt aan de theolo gische school. Op zondag 4 oktober zal hij in de St. Laurenskerk te Rotterdam worden bevestigd door prof. E. Jansen Schoon hoven. rector aan de zendingshogeschool, die een jaar gastdocent in Ndoungué is geweest. Dr. Stelma hoopt zondag 27 septem ber in de middagdienst afscheid te ne men van zijn huidige gemeente te Bloe mendaal. Gehoor na droom herkregen De 72-jarige doodgraver Richard Duc- kett in de Britse stad Werrington, die 46 jaar lang doof is geweest, heeft zijn ge hoor herkregen na een angstige droom die voor hem een veldslag in de eerste wereldoorlog deed herleven. Duckett was in de znmer van 1918 bij Kamerijk aan het hooPd gewond en was sindsdien doof. In zijn droom hoorde hij weer het gebulder van de kanonnen. Toen hij. in zijn zweet badend, wakker werd hoorde hij voor het eerst weer de klok tikken. De art3en nemen aan dat Duckett door eer. nieuwe psychologische schok bevrijd is van de eerste die hij in de wereld oorlog opliep. Mr. Toxopeus reikte prijzen uit De minister van binnenlandse ^e_ke 1 zaken, mr. E. H. Toxopeus reik- algemeen staatkundige proble- Deze taak is echter tegelijkertijd daad tot versterking van de mo te gistermiddag in het gebouw narchie, daar koningschap en democra- j m j xr v td tie in Nederland zeer nauw met elkaar van de Tweede Kamer op het Bin- zijn nenhof in Den Haag prijzen uit aan jongeren van 17 tot 25 die deel hadden genomen aan de op stelwedstrijd, ter gelegenheid van het 150-jarig koninkrijk, ge organiseerd door de sinds kort opgerichte monarchistisch demo cratische jeugdbeweging. Als onderwerp voor de wedstrijd was opgegeven de betekenis van de constitutionele monarchie in on ze tijd. De voorzitter van de beweging, de heer Jac. Huysen, opende de bijeen komst. waar vele leden van de Twee de Kamer en van de jeugdbeweging aanwezig waren. Wij zijn geen koningsgezinde fan club, zei de heer Huysen. wij wensen alleen meer voorlichting te geven aan jongeren met betrekking tot vele poli- Studieduur Het vraagstuk van de studieduur is In het afgelopen jaar op vele wijzen aan de orde gesteld. Het blijkt wel, zo zei prof. De Roos. dat het aantal factoren die op de lengte van de stu die van invloed zi.in groot is. Zolang echter de kwantitatieve betekenis van leder van deze factoren niet bekend is lijkt het nauwelijks ve -{woord diep ingrijpende maatregel! men zoals de ontzegging van het recht examens af te leggen of het onder wijs bij te - meer keren of een examen is af- Het lijkt beter voorshands te volstaan -net minder ingrijpende veranderingen. !otdat over de feitelijke invloed van de belemmerende factoren meer bekend is. Groeitempo Het totaal aantal studenten bedroeg aan het einde van het cursusjaar 3972, dat is rond tien procent meer dan een jaar tevoren. Het aantal eerstejaars bedroeg 675, dat is ruim vijftien pro cent meer dan het vorige jaar. De Vrije Universiteit groeit snel en haar groei tempo ligt zelfs hoger dan het lands- gemiddelde. wanneer men de cijfers over een reeks van jaren beziet. Nationalistenleider over moord op Ned. priester Dr. Mondlane. leider van de nationa listische beweging in Mozambique, die thans op rondreis door Europa in ons land vertoeft, heeft op een persconfe rentie te Amsterdam commentaar gege ven op de moord van een groep Afrika nen op de Nederlandse missionaris in Mozambique, pater D. Boormans. Zoals bekend werd de pater op 26 augustus vermoord. Dr. Mondlane deelde mede dat zijn organisatie haar leden de plichting oplegt om geestelijken, t wen en kinderen te beschermen, „zelfs al zou een geestelijke heimelijk sym pathiseren met het regime-Salazar dan nog blijft deze verplichting gelden. De zaak wordt natuurlijk anders als pries ters zich door de Portugese regering la ten bewapenen om tegen onze vrijheids beweging te vechten", aldus de nationa listenleider. Dr. Mondlane achtte het niet uitgesloten dat de leden van zijn organisatie een vergissing hadden be gaan. omdat de vermoorde missionaris vaak met een geweer op jacht gin; Mozambique werken ruim 60 Neder, se missionarissen. Concilieleiding maant bisschoppen Vervolgens las hij de beginselverkla ring van de beweging voor. waarbij hij de nadruk legde op het bovenpartijdige van de organisatie die openstaat voor elke jongere van elke democratische po litieke richting. Hij merkte verder op dat de monarchieën er een verenigd Europa voor kunnen behoeden, te ver worden tot een karakterloze imitatie an de U.S.A. of de U.S.S.R. Voorts deelde hij mee dat de MDJB door middel van gespreks- en studie groepen. opstelwedstrijden en het uit geven van een voorlichtingsbulletin aan de jeugd deze tot een meer positieve waardering van het koningschap wil brengen. Niet rationeel De volgende spreker was de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van het weekblad Elsevier, dat deze opstelwed strijd heeft mogelijk gemaakt. Hij ging hef wezen van de monarchie in de ge schiedenis na en stelde dat men de ko ning in het juiste licht van de tijd moet zien. Hij legde er de nadruk op dat het koningschap niet rationeel is. Ten slotte volgde de prijsuitreiking. In een begeleidende toespraak zei mi nister Toxopeus: „De band tussen volk en vorstenhuis is in Nederland altijd eer sterk geweest, wie eranderen*" Kain en Abel krijgen het tij dens de derde zitting van het concilie minder druk. Het zijn de bijnamen, die de bisschoppen gegeven hebben aan de twee ca fe's die in de Sint Pieter zijn ge opend om de dorst van de theo logen tijdens lange, warme ver gaderingen te lessen. Gisteren werd meegedeeld, dat de café's in het vervolg niet voor elf uur open zullen zijn. Ook zijn de dagelijkse werkzit tingen met een half uur verlengd. De leiding van het concilie heeft 2.500 bisschoppen gemaand geen tijd te verspillen, zodat het con cilie spoedig kan worden beëin digd. De richtlijnen werden bij het begin van de eerste werkdag gegeven door de deken van het college van kardinalen, kardinaal Tisserant. Hij wees er op. dat veel bisschoppen willen, dat dit de laat ste zitting zal zijn, omdat zij bezwaar hebben tegen de lange reizen en hun afwezigheid van hun diocesen. De Fran se kardinaal zei echter, dat het onmo gelijk was, nu reeds te weten, hoe lang het concilie nog duren zal. i dat willen Geheimhouding hun adviseurs verder op het het stilzwijgen over de beraadslagingen te bewaren. HU vroeg hen niets over de voorstellen in het concilie openbaar te maken, zolang een bepaald schema nog niet afgehandeld is. Ziet dus nauwlettend toe, hoe gij wandelt, niet als onwijzen, doch als wijzen, u de gelegenheid ten nutte makende, want de dagen zijn kwaad" (Efeze 5 1516). Er is wel eens gezegd, dat het zo moeilijk is om christen te zijn, omdat een christenL$ op zo veel dingen moet letten. Als men het op die manier bekijkt, dan ja. De vermaningen van Paulus zijn er eenXU voorbeeld van. Maar men kan de zaak ook omdraaien en dan komt menjf dichter bij de waarheid. Wie Christus liefheeft zal dit in zijhV leven tot uiting brengen en datgene nalaten wat in strijd ist» met Zijn geboden. Het is niet: dat mag ik niet, maar dat toilP ik niet, uit liefde tot de Here. J Paulus zegt tot de Efeziërs: Ziet nauwlettend toe hoe flijB wandelt, en dat is een belangrijke vermaning. Hoe wandelmC. de mens in dit leven? De dagen zijn kwaad, de verleidingenW' zijn groot en altijd is het mogelijk, dat de mens in een ogenblikI van „onwijsheid" afdwaalt van het pad, dat de Here hem unlï doen gaan. Niet wandelen als onwijzen. De onwijzen zijn zij.J die er maar op los leven en denken: het komt wel terecht.j| Maar wandelen als wijzen, als mensen, die weten hoe zijj in dit leven hebben te staan, die de Here hebben gevonden', en zich in alles afvragen wat Hij van hen wil. Ziet nauwlettend toe het is een opdracht. Maar het is ook! een: Ik kan niet anders. Wandelen als wijzen, nauwlettend toezien, het is niet anders dan wandelen als kinderen des Lichts, als kinderen Gods, diej in al hun doen en laten en onder alle omstandigheden het oog^e steeds gericht houden op Hem, Die hen zal leiden en bewarenJfre\ Wij lezen vanavond: Handelingen 25 vers 13 tot 27. Positie Mindszenty onveranderd p BfO Zoals WIJ gisteren in een deel staan, dat do benoeming 6 IJ we bisschoppen een onderdeel onzer edities nog konden mee- Hierop wees ook kardinaal Agaglanlan, die als moderator de morgenzitting leid de. Hij richtte zich speciaal tot de vak theologen, aan wie hfl voorhield, dat zU niet in het openbaar over het concilie- beraad mogen spreken en ook geen kri tiek op het concilie mogen leveren. Men neemt aan. dat deze aanmaning verband houdt met de publikatie in kele bladen van een geheim concilieont- werp over de Joden Dit document, dat tegen het anti-semitisme is gericht, is sinds de vorige zitting gewijzigd. Alge meen beschouwt men deze wijziging als een stap terug Deze kwestie heeft tij dens het reces meer dan enig ander agendapunt aanleiding tot tegenstellingen geeeven. I Kain en Abel staan ook bekend als sinistra en destra (links en rechts). De conservatieven plegen in Abel te ko men. terwijl de progjessieven Kain fre- kwenteren. Zo gebeurde het tijdens de vorige zitting, dat een bisschop tot zijn collega zei: „Tot vanmiddag in Kain", waarop de ander antwoordde: „Nee, nee, Abel is veel beter". De café's serveren uitsluitend koffie en frisdranken. Al coholica staan niet op de kaart. Aartsbisschop Felice, de secretaris-ge neraal van het concilie, ried de bisschop pen dringend aan, op hun zetels te blij ven zitten en de beraadslagingen zorg vuldig te volgen. „Het heeft echt geen zin, om voor elf uur bij Kain of Abel aan te kloppen, want de deur blijft on verbiddelijk gesloten". Er zijn nog meer richtlijnen gegeven om de besprekingen te bespoedigen. Om breedsprakigheid te vermijden is de spreektijd beperkt tot tien minuten. Ver der is de leiding gemachtigd om dou-! blures te voorkomen door concilievaders, die hetzelfde willen zeggen, te verplich ten een of twee sprekers aan te wijzen, die namens hen het woord voeren. Een andere maatregel is het uitdrukke lijke verbod, om in de Sint Pieter of naaste omgeving vlugschriften of brochu res te verspreiden om de bisschoppen te beïnvloeden. delen, is gisteren in Boedapest een overeenkomst ondertekend tussen het Vatikaan en de Hon gaarse regering over de rooms- katholieke activiteiten in Hon garije. Deze overeenkomst brengt geen veranderingen in de status van kardinaal Mindszenty, maar is wel mogelijk een stap in de rich ting van zijn eventueel vertrek uit het Amerikaanse gezantschap in Boedapest naar Rome. Het akkoord werd bekendgemaakt in l'Osservatore Romano. Volgens het com muniqué hebben afgezanten van beide partijen de gehele kwestie van de be trekkingen tussen kerk en staat in Hon garije. dat voor zestig procent rooms- katholiek is. besproken. De tot dusver bereikte resultaten zijn nu in een do cument vastgelegd, aldus het blad. NIEUWE BISSCHOPPEN Enige minuten na de bekendmaking deelde de persdienst van het Vatikaan mee, dat de paus vijf nieuwe bisschop pen benoemd heeft en de benoeming van een ander lid van het episkopaat, destijds nog door de vorige paus ge daan, bevestigd heeft. Deze benoeming is nooit door Hongarije goedgekeurd. Vatikaanse functionarissen gaven te ver- Prof. Dr. G. C. Berkouwer en Bijzonder actueel Zojuist verschenen Hoogst belangrijk Omvang 339 blz. Gebonden 17,50 VerkrUgbaar bU de boekhandel UITGAVE J. H. KOK N.V., KAMPEN "Sn iop Andras Hamvas, voorz Hongaarse bisschopsconferentie,! werd benoemd tot aartsbisschop. Deva nieuwe bisschoppen zijn: Jozsef Bank,ars Pal Brezanoczy, Jozsef Cserhati, JozsefRlt Ijjas én Jozsef Winkler. len In Rome meent men. dat de nieuwe^ bisschoppen, die beschouwd worden als^j. progressief, alle activiteit zullen ont-,, plooien, die in een communistisch landw. mogelijk is. Zij gaan nog deze week,Y' naar Rome om het concilie bij te wonen.®» Het is nog niet bekend, of zij in Romeiid: geconsacreerd worden, of dat dit na hunpjr terugkeer in Hongarije zal gebeuren. Lg De gedeeltelijke overeenkomst na lan-Sél' ge onderhandelingen is een belangrijke stap voor de verbetering van de betrek kingen. Vatikaanse kringen zeiden, datDe de paus heeft willen voorzien in dejed; meest dringende behoeften van de kerk^g, in Hongarije, die al jarenlang zonder. leiding is. Óver het godsdienstonderwijs,^ de pers, de religieuze orden en de. priesteropleiding is nog geen beslissing" gevallen. Hongaarse rooms-katholieken hebbenPe echter gezegd, er op te vertrouwen ji dat ook deze problemen mettertijd op-er gelost zullen worden in de ,,huidiga;c] atmosfeer van goede wil". REALISTISCH Minister Jozsef Prantner, hoofd het Hongaarse staatsbureau voor ci rele zaken, die het akkoord voor I garije ondertekend heeft, prees de listische benadering" door het Vatikaan van het Hongaarse beleid, waardoor hetf akkoord mogelijk was geworden. was volgens hem een gevolg van grotere prestige van de communistischs,, landen. L Prantner zei. dat de overeenkomst het Vatikaan het recht geeft prelatent' te benoemen, maar dat deze benoeming fen afhankelijk zijn van de goedkeuring;, oor de Hongaarse regering. Verdeija blijft voor elke priester de verplichting bestaan van de eed van trouw aan hefr regime. r MINDSZENTY kardinaal Mindszenty. Functionarissen in het Vatikaan heb-^ ben er de nadruk op gelegd, dat de' 1 status van de kardinaal nog steeds eeif open vraag is. Tijdens de opstand ii£t: 1956 heeft Mindszenty zijn toevlucht tofeï het Amerikaanse gezantschap in BoedaSt; pest genomen, waar hij sindsdien nos steeds verblijft. De regeling van zij%e] *- noodzakelijke voorwaard^ positie is voor de normalisering van de diploma-"" tleke betrekkingen van Hongarije meP de Verenigde Staten. Tot nu toe heefPE de kardinaal geweigerd het gezantschap te verlaten, zolang hij niet in eer herjjéi steld is door de Hongaarse regering. p0 Zegslieden ih Washington waren echj ter optimistisch gestemd en meenden&C dat het nu gesloten pact de weg katr: uiteindelijke oplossing® effenen voor hem. die de opdracht i Voor de tweede maal in dit jaar heeft de an- glikaanse bisschop van Zuid-W est-Tanganjika, Poole-Hughes. een beloofd zou hebben smeekschrift ontvangen dacht aan hen te schenken. van de bewoners van een Het ben de aartsdeken Kapon- Linda is, di de rooms-katholleke mis- die de bewoners autoritair op- seert. Bisschop mogen worden' overgenomen te 'treedt ajs voorheen en dat Hughes wil deze mogelijk- ferwUl de nieuwe geest van heid niet uitsluiten Verleden jaar bereikte de onafhankelijkheid door daarom nu uitgebreid be- - -Hl'ertekend beeld Koningin zien. Hij juichte het initiatief van de vereniging om de jeugd nader tot het vorstenhuis te brengen dan ook hartelijk toe en hoopte op een bloeiend bestaan. Vervolgens reikte minister Toxopeus de prijzen uit. De eerste prijs van 1000 was voor de heer A. C. Nobels Volgins de milde ls Het,uit Goes. De tweede en derde prijs van n kleine lanatieke groep, respectievelijk vijfhonderd en iweehon- derdvijftig gulden gingen naar de heren J. H. Dalhuiscn en H. Julius uit Am sterdam en Utrecht. Vijf andere prijs winnaars ontvingen een plaatwerk. Poole- l soortge- het land waait. de bisschop lijk verzoek van een an der dorp in de omtrek. Omdat de zaak niet drin gend leek, werd er geer aandacht aan geschon ken. Toen dit jaar de inwoners van Linda met hun smeekschrift kwa- men. lende de bisschop ™~n' het. geeneens naast zien neer, om de goede ver standhouding de Bisschop Poole-Hugnes werd met name gevraagd om de leiding van het on- geen derwijs over te nemen. De dorpelingen hadden reeds een verzoek ingediend bij de autoriteiten, of de angli- kaanse kerk toegelaten mocht worden tot hun ge- christelijk is. homogeen rooms-katholiek is. Op hun verzoek hebben /.ig de zuiverheid bedoelingen van de men sen van Linda te testen. In zUn Nieuwsbrief, waaraan wU dit bericht ontlenen. schrUft hU ech ter: „Onze mensen voelen al jarenlang de ekonoml- sche druk van de missie. Naast onze kleine kerkjes worden schitterende rooms- katholfeke kerken Reroejnnsswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Eist (Utr.>: H. Zethof te Kockengen; voor Noordwijk a. zee: W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth- Heelsum. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo (vac. dr. A Wind): G. Rang te Haarlem-Z.; te Grootegast B. Smilde): J. N. Nammensma te is-katholieke missie de bewoners niet te bederven. bezoek gekregen bouwd. De meesten van Weesp. ons zUn blU. dat ze nu eir-Aangenomen naar Groningen-Z (evan- delijk in het offensief kun- gelisatiepred. voor geheel Groningen): G nen gaan." |v. d. Berg te Grijpskerk. Herinnert u Zich de jaarlijks te rugkerende dagen vlak voor de gro te vakantie, die merkwaardige da gen. zo heel anders dan gewoon waarop je de meester meer zag als een lollige kameraad dan als een onfeilbaar opvoeder, de juf frouw als een lieve, oudere zus die het best aardig vond nu uiaar eens af te dalen tot jouw niveau van onontwikkeld gebied? Het wa ren de dagen van alles-buiten-het- rooster-om. van amper gecorri geerde taken, een tikkeltje aan vaardbaar dilettantisme in het iet wat stugge schoolgareel. Je mocht plotseling een boel dingen die je als regel waren verboden, het rode potlood stond voor een korte span ne tijds op stal en het moest al heel erg zijn als je nog voor de vierschaar werd gedaagd voor in subordinatie. want oog in oog met een lange rij van plichtloze weken waren ook de pedagogen kennelijk wat afgewerk en minder attent op disciplinaire afwijkingen. Het waren de dagen van een heer lijk aangevoelde semi-losbandigheid. je leefde en het was wel zeker dat dit met meester of juf ook het ge- va! was in een uiterst plezierige roes, een soort voorverwarming van wat je in de zeer nabije toekomst aan verrukkelijke ontspanning te wach ten stond. Je mocht met kleine verlangens voor de dag komen in plaats van op commando zo en zoveel sommen te maken, in zo en zoveel tijd een opstel in elkaar te draaien en meest al koos je voorlezen of vertellen en als het een spannend, fijn verhaal werd, hadden ze geen kind aan je en was het zelfs zo dat je het uurtje veel te kort vond en er best nog een kwartier aan vastgeknoopt had wil len zien. Maar de goedmoedige man of vrouw achter de katheder had daar natuurlijk geen bevoegdheid voor en zei bij wijze van troost dat de vacantie alweer een dag dichterbij was gekomen. Soms organiseerden ze ook gewoon een gezellig praat halfuurtje. Bar gezellig vond je dat. Eerst zat je nog netjes in de bank maar het duurde niet lang of er heer- sjaals breien voor arme kinderen. Een joch vond al die hobby's maar overdreven. Ik verzekerde hij aan juffrouw Christa, heb genoeg aan mijn mammie. Die verbiedt me nooit iets. En wat ik graag heb dat krijg ik van haar. Dat stond hij te beweren bij juffie's lessenaar in die laatste revolutionaire dagen vóór de grote vakantie. Hjj was eigenlijk een nogal in zichzelf gekeerd jongetje. Niet zo bijster getapt. In zijn ogen lag iets wat niet des kinds was. je zou hem gemakkelijk twee jaar ouder hebben gegeven dan zijn leef tijd. Juffrouw Christa dacht dat die ste een vertederende anarchie in het protocol, het werd een staande recep tie. een roezige woordenwisseling met pittig gedebatteer. Ik heb dat haast ieder jaar zei juffrouw Christa van de derde. het zijn nog maar ukken en toch kunnen ze hun voor keuren bij zo'n gelegenheid zo scherp uiteenzetten. Ik vind het telkens een echt psychologisch evenement. Ze had het met die blagen van haar eens over hun liefhebberijen. De een was verknocht aan zijn meccano, de an der, meer sportminnend. toonde wie- Ieraspiraties. een paar meisjes zoch ten het in de romantische sfeer, wil den met bekwame spoed een ridder aan hun zijde hebben of warme lieve toegeeflijke mammie misschien wel op een of andere manier debet zou kunnen zijn aan het net iets te voorlijke levenspatroon van haar telg. Ze kende de dame maar oppervlak kig van een enkele ontmoeting op zo'n drukke ouderavond waar je dan toch de kans niet krijgt tot het vor men van een gedegen opinie. Zoveel pa's en moe's, zoveel mentaliteiten, zoveel gezinnen zoveel levenshoudin gen. Voor een pedagoog die uit het goe de hout is gesneden vormt intussen de altijd, hoe dan ook bestaande re latie tussen school en huis een wel kom object voor zielkundige studie. Christa behoorde tot die categorie en haar beurt af te wachten tussen vrij dichte groep klanten die haar ongeveer onzichtbaar maakten want ze is een beetje onder de maat. juf frouw Christa. Een eindje voor haar meende ze een bekende stem te ho ren. Ze rekte zich en herkende in derdaad haar leerling die manhaftig gedecideerd aanwees welke boeken zijn voorkeur hadden. Het was niet mis. Mammie liet zich gedwee bevoogden: O. bedoel je die zei ze. ja dat lijkt me ook wel boeiend Zoek maar een paar titels uit. Niet alleen de juffrouw maar ook de omstanders toonden zich geïnteresseerd, want de magere wijs vinger van de knaap gleed over een ste] hoogst uitdagende omslagen met dito titels. „Geheimen van een Oos terse nacht". „Het meisje en de ach tervolger". „Drie kussen voor een heerlijke avond" Die vent schrijft prachtig zei de aspirant koper. Ja. beaamde de lieve mammie, neem er maar twee. Heb je ooit van je leven ergerde zich een heer die braaf een „Denksport" had gekocht. Er zijn moeders en moe ders. onderstreepte een ander. En hij haalde zijn schouders op. Maar de luffrouw beet zich op de lippen en dacht Nu ben ik er wel achter. Kennismaken hoeft niet meer. Ze heeft er de kiosk nog lang op aangekeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2