Nieuwe Leidse Courant Nieuw wapen roeit alles uit Bannelingen beschieten Spaans schip bij Cuba Blokkade Cyprus thans opgeheven JMAO LIJKT OP HITLER" CCO: wachten met kopen tot 1 december 1 Toch schot in overleg over Laos? MET MACHINEGEWEREN EN KANONNEN Ook andere schepen in gevaar? Commentaar Drie grote steden zien eikaars problemen Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghablavan miln hert in teghenspoef Woensdag 16 september 1964, 45ste jaargang Tijdelijk veel wind De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen en krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest, later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien en tot krachtig of matig afnemende zuidwes telijke wind. Iets lagere middagtempera- turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie ook pag. 7) V, p.w. 0,78, p.m. I 3,35. Chroesjtsjef waarschuwt China DE SOWJETUNIE bezit een nieuw kernwapen, dat een onbeperkt ver nietigingsvermogen heeft. Het mensdom kan ermee worden uitge roeid. Het is een verschrikkelijke vernietigingsmachine. Ik heb nog nooit zo iets gezien. Deze woorden sprak Chroesjtsjef gisteren tot Japanse socia listen, die hij in het Kremlin ontving. Hij zei dit, nadat hy de Chinese com munistische leider Mao Tse toeng met Hitler had vergeleken. „Zijn aanspraken op Russische ge bieden in midden-Azië zijn uitda- jgend, oorlogszuchtig, anti-communis tisch en tegen de Sowjetuniie gericht. lOnze gretazen zijn heilig en onschend baar. Oorlog zal 'het fintwoord zijn op elke poging deze met geweld te veranderen", aldus de Russische pre mier. Hij vertelde zijn Japanse gasten maan dag een centrum voor militair weten schappelijk speurwerk te hebben be zocht, waar men hem het nieuwe ver schrikkelijke kernwapen had laten zien. Doelend op de Chinese communisten zei hij daarover: „Zjj, die geloven, dat een kernwapen een „papieren tijger" is, zyn gek. Wij willen geen oorlog, doch wij De kopers kunnen beter wachten tot I december als ze de artikelen willen ^open die dan niet meer verticaal prijs- febonden mogen zijn, aldus de direc teur-secretaris van het Consumenten- contactorgaan, mr. P. H. van Rij, gis- eravond in een vraaggesprek voor de tRO-radio. Hij verwacht van de maat regel van de staatssecretaris van eco- lomische zaken een prijsdaling „Mis- chien zal ook de service iets teruglo- lar dat vindt het C.C.O. niet :g. Een kopersstaking kan ik niet ad- maar het komt in feite wel op ïa kopersstaking neer", aldus mr. Van Maastricht geteisterd door noodweer E i Gisteren is Maastricht geteisterd door een zwaar onweer, dat op talloze plaatsen grote schade veroorzaakte, erwijl de regen met bakken uit de iemei viel, sloeg de bliksem in de de hoeve Zonnenberg, op de Sint 1ietersbergwaar een schuur in 'lammen opging. Deze schuur bevatte opbrengst stro van tien hectare. 'Iders in de stad werden in parken en men bomen ontworteld en afgebro ken. Een gedeelte van de nieuwbouw Van een kerk werd volkomen ver woest. Talloze kelders lieven onder water, terwiil dozijnen televisiemas- jen van de daken gerukt werden. I De 46-jarige landbouwer E. van Dampen uit Graauw Zeeuws-Vlaande- ren) is gisteren bij het verladen van fikken stro in zijn schuur verongelukt, ij gleed uit, toen hij van een stapel stro- iakken naar beneden wilde gaan. Hij nel op de dorsvloer en kreeg drie pak ten stro, die ongeveer 50 kilo wegen, )D zich. Het slachtoffer was op slag jood. cftaiet Fabrieken Zevenbergen In één (IE oogopslag V.U.-rectoraatsoverdracht Pag. 2 Akkoord Vaticaan-Hongarije pag. 2 Prijsvraag over monarchie pag. 2 Geens mens in de bossen: is er wel zo'n tekort aan re creatiegebieden pag. 5 •Kamerleden branden los pag. 7 •Gaudeamus pag. 7 Kritiek van vakbonden op i regeringsprogram pag. 7 beschikken over verschrikkelijke midde len om ons te verdedigen". Opvallend was, dat Chroesjtsjef het Westen niet noemde in verband met bedoelde kernwapens, zoals hij in het verleden deed, als hij mede deelde, dat zijn land mieuwe vernie tigingswapens had. Van Amerikaan se zijde is men eveneens van mening dat Chroesjtsjef met de sabel ram melt tegen China, zoals hij vroeger tegen het Westen deed. Een bezoeker van het Kremlin, die enkele dagen geleden lang met Chroesj tsjef sprak, bevestigde dat de premier zich zeer bezorgd maat bijna geobse deerd wordt door het Chinese probleem. Chroesjtsjef bood zijn Japanse gasten aan, twee kleine eilanden, die sedert de tweede wereldoorlog door de Sow- jetunie bezet worden gehouden, aan Japan terug te geven. Hy stelde echter de voorwaarde, dat dan eerst de Ame rikanen hun bases op het Japanse eiland Okinawa moeten verlaten. De bedoeling van de Russische pre mier schijnt te zijn, eventuele conces sies aan Japan te koppelen aan het ver trek van de Amerikaanse strijdkrachten van Japans grondgebied. De besprekingen in Parijs tussen de leiders van de drie groeperingen in Laos zijn in een beslissend stadium gekomen. Naar verluidt heeft de linkse prins Soe- phanoevong een staken van het vuren voorgesteld en terugkeer tot de toestand van 24 juni 1962. Dat betekent dat hjj bereid is de posities die zijn troepen hebben veroverd op de neutralistische generaal Kong Le. terug te geven. Als voorwaarden stelt hU echter, dat de neu tralistische kolonel Deuane, die zich na een meningsverschil met zijn troepen heeft afgescheiden van generaal Kon Le, met deze tot een vergelijk koml en dat de bestandscommissie, die in 1962 in het leven is geroepen, weer actief wordt. Prins Soevanna Phoema heeft zich be reid verklaard generaal Kong Le op be dragen zich met kolonel Deuane in ver heeft tegen een en ander geen bezwaar, binding te stellen. De rechtse groepering Mogelijk is de weg nu spoedig vrij 1 een bijeenroeping van de Geneefse ferentie van veertien. Nog een laatste groet na de rij toer, die gistermiddag naar tra ditie Prinsjesdag in Den Haag afsloot: op het bordes van Huis ten Bosch van links naar rechts: prins Bernhard, prinses Mar griet, prinses Christine, de Ko ningin en prinses Beatrix. Boltini geen kans in Antwerpen Het gemeentebestuur van Antwer pen heeft gisteren geweigerd toe stemming te verlenen aan het Neder landse circus Boltini om daar op te treden. Op het terrein aan de Oostluinlaan in Den Haag, waar het nieuwe ge bouw van de BPM zal verrijzen, zijn een aantal bomen letterlijk „ingezwachteld". Jarenlang heb ben deze beuken, goed beschut te midden van andere bomen ge staan, doch nu de werkzaamhe den op het bouwterrein zijn be gonnen, worden ze opeens bloot gesteld aan de invloeden van wind en zon. In samenwerking met de Gemeentelijke Plantsoe nendienst werd toen besloten de beuken in te zwachtelen met jute. Om de bescherming nog effectie ver te makenwerd de jutelaag aan die zijde, waar de zon het langst schijnt, in de witkalk ge zet. Ondanks deze laag kunnen de bomen goed blijven „ademen". Eind 1966 te veel dienstplichtigen Pas aan het einde van 1966 zal vooi het eerst een situatie ontstaan dat eer aantal dienstplichtigen van dat lick tingsjaar (degenen die geboren zijn ir 1946) niet in militaire dienst zal behoe ven te worden opgeroepen. Dat lich tingsjaar zal namelijk (tengevolge van de ..geboortegolf') zoveel dienstplichti gen kunnen opleveren, dat niet alleen de „vooruitgreep" op jongere lichtingen ongedaan kan worden gemaakt, maar dat bovendien het „aanbod" de „vraag" zal overtreffen. Dit zegt de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong in zijn memorie van Toelichting op de begroting van Defensie voor 1965. Makarios wil „ontspanning President Makarios van Cyprus heeft secretaris-generaal Oe Thant in een telegram beloofd de vrede te willen bewerkstelligen op Cyprus. Daartoe heeft hy als eerste maatre gel genomen het opheffen van de economische blokkade van de Turk se gemeenschappen. In het vervolg zullen alle levens middelen uit Turkije voor de Turks- Cyprische bevolking normaal r.aar de plaatsen van bestemming worden ge bracht. mits deze levensmiddeien Cy prus langs de normale weg bereiken. Galo Plaza, de V.N.-vertegenwoordi- ger, heeft de wereld op een perscon ferentie kond gedaan van de vredeswil van de Cyprische president Om dui delijk blijk te geven van haar goede wil, aldus Plaza. heeft de regering Ma karios negen ton levensmiddelen ter beschikking van de V.N. gesteld. Deze levensmiddelen zijn gisteren nog naar Kokkir.a gebracht waar de nood groot was. Plaza was voldaan: „Wij gaan de goede kant op". In zijn telegram aan Oe Thant heeft Makarios verder nog gezegd, dal voelt voor een algemene amnestie, dat geen enkele Turkse „rebel", zoals hy zyn landgenoten noemt, nog vrees zou hoeven te koesteren voor arrestatie of bestraffing. Maar eerst moeten alle Turks-Cypri sche stellingen op het eiland verdwijnen. De Grieks-Cyprioten zullen dan dat voorbeeld volgen. De Cyprische rege ring was tevens bereid, aldus Maka rios. financiële steun en bescherming te verlenen aan Turkse Cyprioten die „door hun leiders waren gedwongen, hun wo ningen in de steek te laten en weer terug wilden keren" De aarts bisschop vergat erbij te vertellen dat de Turken wel gedwongen waren zich te veirenigen door de voortdurende aan vallen van de volgelingen van de aarts bisschop. De Spaanse vrachtboot Sierra Aranzazu, die zondagavond bij Cuba wegens brand door de bemanning werd verlaten, blykt in brand ge schoten te zyn door kanon- en ma chinegeweervuur van twee niet-ge- identificeerde schepen, zo hebben overlevenden verklaard. Deze (17) overlevenden zijn naar San Juan op Porto Rico gebracht, nadat zij waren ondervraagd op de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba en door de Britse autoriteiten op de Bahama-eilan- den. een bericht uit Panama werd giste- gezegd, dat volgens Cubaanse ballin- anti-Castro-commando's zondagavond een Cubaans schip hadden aangevallen, dat suiker naar een communistisch land vervoerde. De Sierra Aranzazu was op weg naar Cuba met een lading knoflook, cognac, speelgoed en textiel. Volgens de beman ning werd hun schip zondagavond door een onbekende boot verkend. Later scho ten twee snelle boten de Sierra Aran- zonder waarschuwing met machine geweren en kanonnen in brand. De bemanning is op een reddingvlot gegaan. Zij werd opgepikt door een Ne derlands schip, dat haar op de Bahama, eilanden aan land zette. Onderweg he Nederlands schip, de Thulin, aangehou den door drie Cubaanse torpedoboten. Een Cubaanse officier stelde voor de be manning van het Spaanse schip over te nemen. De gezagvoerder van de Thulin ging daar niet op in en zette de reis naar de Bahama-eilanden voort. Ontkenning Een Amerikaans vliegtuig heeft van daar acht gewonde bemannningsleden voor medische behandeling naar de Ame rikaanse basis Guantanamo op Cuba ge bracht. Ook de drie doden werden daar heen vervoerd. De uitgebrandde Sierra Aranzazu is door een Cubaanse sleepboot naar Cuba gebracht Wat ook de nationaliteit van de aanval ler is, aldus het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken, wij kunnen de aanval op een koopvaarder in volle zee slechts betreuren. De Cubaanse bal lingeleider Manuel Artime heeft ontkend, DWS-Fenerbahce op tweede net Voor de wedstrijd vanavond in het Olympisch stadion in Amsterdam in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tussen DWS en de Turkse kampioens- ploeg Fenerbahce zijn 'n Deense scheids rechter en grensrechters aangewezen. Scheidsrechter Tage Sörensen zal wor den geassisteerd door zijn landgenoten Bjarne Redlich en Kay Bergsler. Vanavond zendt de NTS op het tweede net van 20.10 tot 22 uur een rechtstreekse reportage uit van de wedstrijd die DWS in het kader van het toernooi om de Europacup in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de Turkse kampioens club Fenerbahce speelt. Commentator is Aad van Leeuwen. dat de aanvallers Cubaanse ballingen zou den zijn geweest. In kringen van Cubaanse ballingen te Miami (V.S.) wordt echter gezegd dat de aanval wel degelijk het werk is van een commando van de „Revolutionaire bevrijdingsbeweging", die onder leiding staat van Manuel Artime. Officieel heeft een groep ballingen in Miami verklaard, dat elk schip dat handel drijft met Cuba, gevaar loopt door commando's te worden aangevallen. Koningin, Prins en prinses Beatrix naar Athene Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix zijn vanmorgen om half tien per vliegtuig naar Athene vertrok ken om het huwelijk van koning Con- stantijn II van Griekenland met prinses Anne-Marie van Denemarken bij te wo nen. De Koninklijke familie wordt vrij dag in de loop van de dag in Nederland terugverwacht. Nieuwe Kamerleden gisteren beëdigd (Van onze parlementsredactie) In de Tweede-Kamervergadering van gistermiddag zijn drie nieuwe Kamer leden beëdigd, t.w. de heren M W. Schakel (a.r.), drs. J. Boersma (a.r) en C. A. A. van Beek (kath. v.). De heer Schakel neemt de plaats in van wijlen de heer H van Eijsden, de heer Boersma volgt C.N.V.-voorzitter J. van Eibergen op en de heer Van Beek komt in de plaats van oud-staatssecretaris drs. F. J. W. Gijzels. JJET typisch Nederlandse feest van 'de opening der Staten-Generaal' mag ons een dag bezighouden, het kan toch niet lang de aandacht af trekken van wat ook elders gebeurt Daarvoor zijn we als wereldburgers tezeer op elkaar betrokken. Gisteren ook is in Engeland dan de datum voor de volgende parlements verkiezingen bekendgemaakt; het zal 15 oktober zijn. Verrassing zat hier nauwelijks meer in. al bleef het tot het eind onzeker. De leider van de regering mag er de datum kiezen en het ligt voor de hand dat hii een tijdstip kiest dat voor zijn partij het gunstigste lijkt. Welnu, na vele tus sentijdse nederlagen gaat het met de conservatieven weer iets beter er wordt zelfs een (kleine) overwinning voorspeld en de regering wil het er nu maar op wagen. Dat het een spannende strijd gaat worden, is wel zeker. De conserva tieven zijn sinds 1951 aan het bewind, op zichzelf lang genoeg om de spor tieve Britten het gevoel bij te bren gen dat nu de anderen weer eens een kans moeten hebben. Echter, Home is nor slechts kort nremler en niet uitgesloten is dat dezelfde sportieve Britten het wat sneu zullen vinden hem nu al van ziin post te beroven. Zoals bekend heeft men in Engeland voor de verkiezingen nog het distric tenstelsel. Het is een stelsel dat aan de verkiezingsstrijd een grote leven digheid verleent. Ook ten onzent kunnen vooral de ouderen nog wel eens met heimwee terugdenken aan de gelding van dat stelsel bij ons. Geheel billijk is het stelsel niet, zo als in Engeland de liberalen plegen te ondervinden. Die behalen heel wat minder zetels dan hun totale stem- mental zou doen verwachten. Ze ra ken in de regel tussen de conserva tieve en de socialistische kandidaten in de verdrukking. Tegenover de opnositie kunnen de conservatieven zich erop beroemen dat het in Engeland onder hun be wind redelijk goed gaat; waarom dan dit alles in de waagschaal gegooid? Waarbij komt. dat de socialisten, een nittlge jonge leiding ten spijt ^'~«n- lijk geen alternatief hebben Me den en als in andere landen ma laise tonen van de socialistische be wegingen in een welvaartsstaat. Enkele weken van felle strijd zijn dus in het verschiet. De strijd zal spoedig zjjn beslist: de uitslag, hoe ook, lijkt nu nog een dubbeltje op z'n kant. De kandidaten zelf wacht nog veel insnanning die zich echter wel weer minder zal openbaren in principiële diepgang dan in het af tuigen van tegenstanders, afgewis seld met het knuffelen van baby's. Die mogen weliswaar nog niet stem men, maar de moeders wel. Voor de internationale politiek heeft de nadering van verkiezingen in de regel iets verlammends. De politici moeten gespannen het oog gericht houden op elkaar, het kiezersvolk moet voor alle paniekgevoelens wor den bewaard, en aan daadkracht valt niet veel te verwachten. Dat geldt Engeland met zijn verkiezin gen op 15 oktober, maar het is wel licht nog meer van invloed op de si tuatie in Amerika, waar men immers spoedig daarna, op 3 november, naar de stembus gaat. Wie in het verschijnsel van verkie zingen geïnteresseerd zijn, komen, al blijven we er zelf van verstoken, in dit najaar dus wel aan hun trek ken. De Nederlandse professor P. Ph. Jan- en is gisteren door de Japanse regering onderscheiden tjjdens een plechtigheid by de inwijding van een groot landaan winningsproject in noordeiyk Japan. Professor Jansen van de Technische Hogeschool in Delft heeft advies gege ven by de drooglegging van de grote Hachirogata lagune in de prefectuur Akita. Sinds 1956 hebben Nederlandse des kundigen de Japanners by het projekt geholpen. Bestuurders van de drie grootste steden van ons land hebben de hoof den bij elkaar gestoken. Zy vrezen, dat hun gemeenten niet meer in staat zijn voorzieningen te treffen die aan gepast zijn aan de ontwikkeling van het lokale en interlokale verkeer, de huidige financiële begrenzingen heb ben daartoe geleid. Overeengekomen is, dat op korte ter- mijn de financiële gegevens over de ver- keers- en vervoersproblemen worden verzameld en uitgewisseld. Dit besluit namen de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, vergezeld van hun webhouders van financiën en van openbare werken en van hun financiële deskundigen, op de eerste bespreking, die zy in Den Haag hebben gehouden. Dit eerste ge leidt het overleg in over de zorgelijke financiële toestand van de gemeenten Het overleg bedoelt gezamenlijk de be grotingsposities van de gemeenten te on derzoeken en wegen te vinden om deze posities te verhelderen en te versterken Besproken werd de vraag of de ge meenten hun taken en voorzieningen wel kunnen vervullen in overeenstem ming met de algemene welvaartssitua tie De bestuurderen achtten het van grote betekenis, dat minister Witteveen een onderzoek heeft toegezegd naar het structurele patroon van de uitgaven van het rijk en dat van de gemeenten. De minister wil weten of de uitgaven in die beide sectoren inderdaad in dezelfde mate (moeten) stijgen of niet. De bestuurders van de drie grootste gemeenten verwachten dait dan ook wordt uitgemaakt of wat voor de ge meenten in totaliteit geldt, bij de groot ste gemeenten niet een wezenlyk an dere schaal en groter formaat vertoont. Die schaal en dat formaat zouden dan tot een aangepaste financiële regeling In dit verband spraken de stadsbe stuurders over de verkeers- en vervoers problemen ln hun gemeenten. Die pro blemen vorderen niet alleen een nieuwe structurele opbouw, maar ook een geld verslindende correctie van wat histo risch is gegroeid, bijzonder In de gTote stedelijke agglomeraties. R£LD „Ik ben benieuwd wie van jullie me met mijn huiswerk gaat helpen." I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1